Fitness Thread!

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και βλέπω οτι πραγματικά λένε πράγματα που έγραψα και εγώ χθές. Καταρχας ο τύπος ειναι 110 κιλά και κάνει κάμψεις δικεφάλων με μπάρα στα 50 κιλά. Σύμφωνα με τα standards https://strengthlevel.com/strength-standards/barbell-curl

Το σαητ που παρεθεσες λεει για την μεγιστη μονη επαναληψη που βγαζεις, αν κανει 4*8 στα 50 κιλα η μονη του θα ειναι πολυ παραπανω ...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Πρωινό ομελέτα με μανιτάρια και ένα μήλο. Πρωτεΐνη και μήλο που φέρνει κορεσμό και απελευθερώνει αργά την ενέργεια.
Ξέχασα να βάλω βρώμη στην ομελέτα. Κάποιο άλλο πρωί...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Το σαητ που παρεθεσες λεει για την μεγιστη μονη επαναληψη που βγαζεις, αν κανει 4*8 στα 50 κιλα η μονη του θα ειναι πολυ παραπανω ...

Την οποία δεν δοκιμάζει. Γιατι ξέρει οτι ο δικέφαλος είναι ένας μικρός μύς και δεν ειναι για μεγάλα ζορια. Οπως και εγω που στο πάγκο παιζω 12αρες επαναληψεις στα 60 κιλά και ξέρω οτι ειναι μια πολυαρθρικη άσκηση που δεν εμπλέκει μονο το στήθος αλλα και μικροτερες μυικές ομάδες οπως ειναι ο τρικεφαλος και το προσθιο μέρος του δελτοειδή.

Δεν διαφωνώ με αυτο που λές. Απλα είμαι της αποψης πριν κρινει κάποιος θα πρέπει να έχει μια Α πρακτική εμπειρια. Να καταλαβαινει γιαατι κάποιος χαμηλώνει κιλά για να κανει προπονηση.

Ο συγκεκριμενος που έβαλα ενω ειναι τέρας σου λεει οτι δεν κάνει κάν άρσεις και στις κάμψεις δικεφάλων κάνει κατω απο 60 κιλα στο βάρος του. Ειναι 110 και κάνει 50.

Εγω που ειμαι 84 ειμαι για 24. Στη στραβομπαρα. 7.5 κιλά απο κάθε πλευρά + 10 κιλα η μπάρα. Το πολύ. Προφανως έχω και επαναληψη στα 40. Αλλα δεν ειμαι βλάκας να το ρισκάρω. Γιατι το ρισκο τραυματισμου ειναι μεγαλυτερο απο το κέρδος που θα έχω.

Αυτα τα λέμε για να μη χαντακωθει ένας αρχαριος στο γυμναστηριο. Δεν θα του τα πει κανεις... και τα γυμναστηρια δυστυχως έχουν γεμισει απο άσχετους κάγκουρες που μιλάνε μονο για κιλά.

 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Εν αρχή ήτο το κοτόπουλο
IMG_20200904_155630.jpg

Και μετά...
IMG_20200904_160016.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Αυριανή προπόνηση ολο το σώμα. Στοχος τα 55 κιλά στον επικληνη με καλή τεχνική - αργο τέμπο 10αρες επαναληψεις επι 4 σέτ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
View attachment 70925
Γαρίδες με λεμόνι...
Αύριο βάδην και λαΐκή...

Πήρα τη φαγάρα μου ... αλλα προς το βράδυ μας ήρθαν και 4 πιτσες κέρασμα απο κάτι ανθρώπους που μας αγαπάνε! Την έβγαλα με 2 κομμάτια. Ημουν οκ. Μετα ηρθε και ο χαλβάς απο αυτο δεν έφαγα! :P

Τελικα τα πιο επικινδυνα απο ολα ειναι τα κεράσματα !!!!
IMG_20200904_043617.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
@juste un instant σημερα η ζυγαριά έδειξε 83.6 απο 84.5 που ημουν πριν 2 μήνες περιπου. Ελπιζω να μη χάνω μυική μάζα :P


στη 1η φώτο ειμαι αρχές ιουνίου στα 84.5 εκτος γυμναστηριου για 2 μήνες δεν έκανα ΤΙΠΟΤΑ μονο προσεχα λιγο διατροφή και περπατουσα στη 2η ειμαι τώρα (30-8) στα 83.5-84. Μετά απο 2 μήνες προπονησης και πλάνου body recomp στη διατροφική προσεγγιση.


Νομίζω πάμε καλά... έχουμε δρομο ακομη. Το προγραμμα ειναι για άλλους 4 μήνες. Δινω έμφαση στα χέρια οσο μπορω και με ασκησεις απομόνωσης θέλω να τα αυξησω 2 ποντους μέχρι το τέλος του προγράμματος. Πάντως πάγκο πάνω απο 60 κιλά δεν έχω βάλει ακόμη και επισης δεν έχω πιάσει και αλτήρα ανω των 8 κιλών :P

Πάντως βλέπεις πως γίνεσαι αμα παρατήσεις το γυμναστηριο... τοτε ηταν κλειστά βεβαια τα γυμναστηρια Μεσα μαρτιου - Τέλος Μαιου. Νομιζω η αλλαγή ειναι εμφανής γιατι τον Iανουαριο- Φεβρουαριο που εκανα φουλ προπονησεις ήμουν έτσι :


Πάει καλα οπως φαινεται αλλα νομιζω θέλει ενα 3μηνο ακομη για να δούμε αν τελικά το αποτελεσμα θα ειναι καλύτερο απο οτι το χειμώνα. Στοχος ειναι η αύξηση της μυικής μάζας και η καυση του λιπους ταυτοχρονα. Θέλω λιγο ακομη εμφαση σε στήθος , τραπεζοειδη - πισω μοιρα ωμων και χέρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Σήμερα λογω δουλειάς δεν θα προλάβω να πάω γυμναστηριο :(

Αυριο ειναι Κυριακη κλασσικα κλειστά.

επειδη ομως οι προπονησεις πρέπει να ειναι αυστηρά συχνότητας 2 φορές την εβδομάδα σε κάθε μύ , σκέφτομαι να κάνω αποψε κάμψεις (εννοειται με προοδευτική επιβάρυνση) και οτι αλλη άσκηση μπορω για στηθος και τρικεφαλους γιατι τη τελευταια φορά που εκανα ηταν τη Δευτερα και δε λεει να ξανακάνω τη Δευτερα. τετάρτη ειχα κάνει Πλάτη-Ποδια και σημερα σκοπευα φουλ body πάλι.

τωρα βεβαια με ενα λαστιχάκι των 20 κιλων αν το τεντώσεις τέρμα δεν ξερω τι σοι πιέσεις μπορω να κάνω αλλα ντάξ θα βολευτουμε με τις κάμψεις που ειναι βαρβάτη καλλισθενική άσκηση.

Τελικα για αυτο κάποιοι αγοράζουν εξοπλισμο σπιτι τους... ειναι διαδικασια ρε φιλε πηγαινε γυμναστηριο... βρές ελευθερο πάγκο οχι να κάνουμε τα σέτ εναλλαξ οχι εχω 2 ακομη και τελειωνω. Αν και το τελευταιο καιρο πάω σε ωρες που δεν εχει κοσμο και δεν κάνουν και πολύ επικληνη πάγκο οποτε κάθομαι κανω 5-6 σέτ με διαλειμα 2-3 λεπτα ενδιάμεσα... άνετα για κανα μισάωρο. Αυτο δεν θα μπορουσες να το κανεις αμα πλακώνανε πιτσιρικια και άλλοι. Εντάξει δεν μπορεις να τις κάνεις και σαν κυνηγημένος τις ασκήσεις. Τέλοςπαντων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
IMG_20200905_143849.jpg

Κοτοσαλατα à la Βασίλης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

. Αυτο δεν θα μπορουσες να το κανεις αμα πλακώνανε πιτσιρικια και άλλοι. Εντάξει δεν μπορεις να τις κάνεις και σαν κυνηγημένος τις ασκήσεις.
Ναι όντως, αυτά μου την σπάνε πολύ στα γυμναστήρια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
View attachment 70945
Κοτοσαλατα à la Βασίλης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι όντως, αυτά μου την σπάνε πολύ στα γυμναστήρια.

Μια χαρά ! Πολυ δυνατός ! Ωραιο στη σαλάτα ειναι και το μπαλσάμικο 2-3 φορες την εβδομάδα ;)

Σημερα εκανα γυμναστικη στο σπιτι. Πέτυχα πολύ καλή ένταση. Αυριο ξεκουραση - μπανάκι και απο Τριτη πάλι γυμναστηριο θα παιξω πλάτη-δικεφαλα. Αν σε ενδιαφέρει η γυμναστικη σπιτι πές μου γιατι εχω βρει κάτι ωραιες παραλλαγες στις κάμψεις που δυσκολευουν το επιπεδο. Εχω ξεφυγει πλέον δεν κανω τις απλές. Και αυτο ειναι προοδος !

Εν τω μεταξυ το απογευμα με τσιμπουσε λιγο ο δικεφαλος αριστερα και μολις έκανα τη προπονησουλα μου τωρα ειμαι περδικι χαχα !

Αυτη ειναι η αντιβιωση μας... η γυμναστική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.

Αυτος ειναι καλύτερος σωματικα απο οτι ηταν πιο νέος ! Δεν το διατηρεί απλά , στη 1η φώτο φαινεται οτι στο στηθος δεν έχει μάζα. Φαινεται το κοκκαλο πάνω. Στην 2η φώτο το στηθος φαινεται πολυ καλυτερο και ανεπτυγμένο. Μπράβο ωραιος... καλο παράδειγμα για ολους τους υπολοιπους! Και παιζει να χει 50αρισει.

Εδω ένας άλλος μου λεγε... "Μετα τα 30-35 αν θές να βάλεις ογκο θέλεις φάρμακο" γενικα η ασχετοσυνη πιάνει ταβάνι. Οτι μαλακια θές θα ακούσει απο τον gym bro :P

Το σώμα δεν έχει πιάσει πλατό... έπιασε ομως η ασχετοσυνη~!!!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Εν τω μεταξυ το απογευμα με τσιμπουσε λιγο ο δικεφαλος αριστερα και μολις έκανα τη προπονησουλα μου τωρα ειμαι περδικι χαχα !
Άρα καλά κάνεις και δε βάζεις πιο πολλά κιλά. Οι τραυματισμοί σε πάνε πάντα πιο πίσω.
...
Οι παραλλαγές στις κάμψεις είναι ευπρόσδεκτες.
Σήμερα κορκοτο κριθαριού...
IMG_20200906_143914.jpg

Με στραγγιστο γιαούρτι και τοματινια...
Αρκετό πιπερακι και πράσινη καυτερή πιπεριά.IMG_20200906_143914.jpg
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αυτος ειναι καλύτερος σωματικα απο οτι ηταν πιο νέος ! Δεν το διατηρεί απλά , στη 1η φώτο φαινεται οτι στο στηθος δεν έχει μάζα. Φαινεται το κοκκαλο πάνω. Στην 2η φώτο το στηθος φαινεται πολυ καλυτερο και ανεπτυγμένο. Μπράβο ωραιος... καλο παράδειγμα για ολους τους υπολοιπους! Και παιζει να χει 50αρισει.
Ωραίος άντρας. Είναι στα 70 σχεδόν και όχι 50.

26598947-864D-446D-BDD1-D1F2DE5FD822.jpeg


Το βραδινό χθες, λίγο από όλα 😁
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Ωραίος άντρας. Είναι στα 70 σχεδόν και όχι 50.

View attachment 70963

Το βραδινό χθες, λίγο από όλα 😁

Φαντάσου τον έκανα 20 χρονια νεότερο.
Ο τύπος έχει πολύ καλύτερο στήθος στα 70 του απο αρκετούς που πάνε και γυμναστηριο και "σηκωνουν" κιλά.
Αυτον ναι θα τον ρωτουσα περι προπόνησης. Για αυτο και λέμε για φωτογραφιες. Κάποιον πχ που εχει γινει έτσι


ή αυτον


τι να ρωτήσεις. "Ξερουν" και οι 2.

Ο άλλος πάει και βάζει 100-200 κιλά πανω στον αυχένα του φορτια και περπατάει.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άρα καλά κάνεις και δε βάζεις πιο πολλά κιλά. Οι τραυματισμοί σε πάνε πάντα πιο πίσω.
...
Οι παραλλαγές στις κάμψεις είναι ευπρόσδεκτες.
Σήμερα κορκοτο κριθαριού...
View attachment 70962
Με στραγγιστο γιαούρτι και τοματινια...
Αρκετό πιπερακι και πράσινη καυτερή πιπεριά.View attachment 70962

Δεν έχω φάει ποτέ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άρα καλά κάνεις και δε βάζεις πιο πολλά κιλά. Οι τραυματισμοί σε πάνε πάντα πιο πίσω.
...

Τα κιλά πάντα τα βάζω σιγά και μετά απο αρκετή περιοδο εξοικείωσης με το εκάστοτε φορτιο. Ο λογος ειναι πως οι τένοντες θέλουν ένα διάστημα να προσαρμοστουν στο νέο φορτιο και δεν τους "αρέσουν" οι αποτομες αλλαγές.

Η προοδευτικη επιβαρυνση σε καθε προπονηση μπορει να γινει απλα με το ιδιο φορτιο και 1 ακομη επανάληψη δεν χρειάζεται να βάλεις +5-10 κιλά αποτομα. Ακομη και στο ιδιο φορτιο μπορεις να εχεις προοδο αν σε επομενη προπονηση κατάφερες να το ελέγξεις καλύτερα. Καλύτερη συγκέντρωση -> καλυτερη ενεργοποιηση του μύ ... η συνδεση μυ - μυαλού που θα δεις να λένε κάπου.

Γενικά υπάρχουν πολλές παραμετροι προοδου σε μια προπονηση αλλα τον καγκουρα θα βλέπεις να επιλέγει την πιο "επιδεικτικη" την αυξηση των κιλών. Στο τέλος ο τενοντας δεν θα αντέξει και θα βγάλει τραυματισμο.

Προφανως κάπου και εγω παρασύρθηκα απο αυτη τη τρέλα με τα κιλά με τον δικεφαλο κ τον έχω τσιμπήσει. Το ευτυχημα ειναι πως μου επιτρέπει να κάνω προπονησεις μου ειπε και ο φυσικοθεραπευτης να ολοκληρώσω το προγραμμα που έχω και μετά να παω να το δούμε προς το παρον του φάνηκε πταισμα. Έβαλα λοιπον μυαλό , πήρα γραμμή απο την προειδοποιηση που μου έδωσε το σώμα μου και σταμάτησα να διαβαζω μαλακιες στο Ιντερνετ. Ξεκινησα να κάνω σοβαρη προπονηση με σκοπο να αναπτυχθω και οχι να τραυματιστώ.

Για να φτάσεις να κάνεις τα 150αρια στις άρσεις με μια σχετική "ασφάλεια" θέλεις προπονηση τουλάχιστον 3 χρονια στις άρσεις. Επομενως οποιον ακουσεις να σου λεει "φορτωνε" και "τα 80αρια τα κάνουν τα κοριτσάκια" και ολες αυτες τις ανοησιες... να εισαι επιφυλακτικος.

Το χειμωνα έπαιζα στο πάγκο 70-80 κιλά. Στο τωρινο προγραμμα αν και τα έχω αυτα τα κιλά.... δεν θα βάλω πάνω απο 65. Ειμαστε Σεπτεμβριο πές το προγραμμα τελειωνει Αρχες Δεκεμβρη... και παρολαυτα εχω τοσα να κάνω σε κάθε προπονηση διαφορετικά που η αυξηση των κιλών δεν με απασχολει κιολας.

Το αποτελεσμα μολις σε 2 μηνες το έδειξα με φωτο. Ο δελτοειδης εχει σχημα και ογκο... γιατι να τον ταλαιπωρησω με 80αρια στους παγκους;

Get Bigger By Doing Less..... Jeremy Ethier απο τα πιο σοβαρα καναλια στο yt.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σήμερα λογω δουλειάς δεν θα προλάβω να πάω γυμναστηριο :(

Αυριο ειναι Κυριακη κλασσικα κλειστά.

επειδη ομως οι προπονησεις πρέπει να ειναι αυστηρά συχνότητας 2 φορές την εβδομάδα σε κάθε μύ , σκέφτομαι να κάνω αποψε κάμψεις (εννοειται με προοδευτική επιβάρυνση) και οτι αλλη άσκηση μπορω για στηθος και τρικεφαλους γιατι τη τελευταια φορά που εκανα ηταν τη Δευτερα και δε λεει να ξανακάνω τη Δευτερα. τετάρτη ειχα κάνει Πλάτη-Ποδια και σημερα σκοπευα φουλ body πάλι.

τωρα βεβαια με ενα λαστιχάκι των 20 κιλων αν το τεντώσεις τέρμα δεν ξερω τι σοι πιέσεις μπορω να κάνω αλλα ντάξ θα βολευτουμε με τις κάμψεις που ειναι βαρβάτη καλλισθενική άσκηση.

Τελικα για αυτο κάποιοι αγοράζουν εξοπλισμο σπιτι τους... ειναι διαδικασια ρε φιλε πηγαινε γυμναστηριο... βρές ελευθερο πάγκο οχι να κάνουμε τα σέτ εναλλαξ οχι εχω 2 ακομη και τελειωνω. Αν και το τελευταιο καιρο πάω σε ωρες που δεν εχει κοσμο και δεν κάνουν και πολύ επικληνη πάγκο οποτε κάθομαι κανω 5-6 σέτ με διαλειμα 2-3 λεπτα ενδιάμεσα... άνετα για κανα μισάωρο. Αυτο δεν θα μπορουσες να το κανεις αμα πλακώνανε πιτσιρικια και άλλοι. Εντάξει δεν μπορεις να τις κάνεις και σαν κυνηγημένος τις ασκήσεις. Τέλοςπαντων.

Καλά το να έχεις δικό σου εξοπλισμό σπίτι είναι η μέρα με τη νύχτα. Γυμνάζεσαι οπότε θες και όπως θες εσύ. Δεν πληρώνεις συνδρομές και κανεις απόσβεση το κεφάλαιο κάποια στιγμή, γλιτώνεις χρόνο στα πέρα δοθε, ντυσηματα κτλ και δεν έχεις ενοχλητικούς τύπους πάνω από το κεφάλι σου. Δεν τίθεται θέμα αν είσαι κάπου εγκατεστημένος μονημα και έχεις χώρο φτιάχνεις gym.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Καλά το να έχεις δικό σου εξοπλισμό σπίτι είναι η μέρα με τη νύχτα. Γυμνάζεσαι οπότε θες και όπως θες εσύ. Δεν πληρώνεις συνδρομές και κανεις απόσβεση το κεφάλαιο κάποια στιγμή, γλιτώνεις χρόνο στα πέρα δοθε, ντυσηματα κτλ και δεν έχεις ενοχλητικούς τύπους πάνω από το κεφάλι σου. Δεν τίθεται θέμα αν είσαι κάπου εγκατεστημένος μονημα και έχεις χώρο φτιάχνεις gym.

Χάκερ εσυ που τα ψάχνεις βρες μας καμια ερευνα για αυτο που εγραψα με τους τενοντες και τα φορτια ρε φιλε !
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χάκερ εσυ που τα ψάχνεις βρες μας καμια ερευνα για αυτο που εγραψα με τους τενοντες και τα φορτια ρε φιλε !

Τόσο οι μύες όσο και οι τενοντες αποτελούνται από ελαστινη και κολλαγόνο σε διαφορετικές δοσολογίες, με τους τενοντες να έχουν περισσότερο κολλαγόνο και να είναι σαν ένα σχοινί ενώ οι μύες σαν ένα λάστιχο. Ο μυς συσπάται παράγοντας ενέργεια ή όποια μεταφέρεται στον τένοντα ο οποίος την μεταφέρει ως δύναμη στο οστό ώστε να το μετακινήσει στη σωστή θέση.

Οι τενοντες με την γυμναστική δυναμώνουν όπως ακριβώς οι μύες και τα οστά. Η διαφορά έγκειται στην χρονική απόκριση λόγο πληθώρας αγγείων. Οι μύες ανταποκρίνονται το γρηγορότερο μέσα στο τρίμηνο, οι τενοντες μέσα στο εξάμηνο και τα κόκαλα θέλουν περισσότερο χρόνο.

Το να κόψεις τένοντα είναι εξαιρετικά δύσκολο και πρέπει να κάνεις κάτι πολύ ηλιθιο για να το καταφέρεις. Ο λόγος είναι πως το σώμα έχει άμυνες για τέτοια πράγματα και όταν διαισθανεται πως πάει να σηκώσει φορτίο ικανό να προκαλεσει ζημιά απλά αντανακλαστικα το αφήνει να πέσει. Αυτοί οι τραυματισμοί γίνονται συνήθως όταν κάποιος κάνει βλακειες στην άσκηση. Για παράδειγμα μπορείς να δεις άτομα που κάνουν 200αρια deadlifts και στο ανέβασμα τα χέρια δεν είναι ίδια και σηκώνουν έτσι το 200αρι στο δικέφαλο και τους βγαίνει όλος ο δικέφαλος καθώς ο τένοντας αυτός δεν είναι γι αυτό το φορτίο. Με κανονική τεχνική αυτό δεν γίνεται να το πάθεις στο deadlift καθώς ο τένοντας του δικεφάλου δεν συμμετέχει και δεν πρέπει να συμμετέχει καθόλου στην κίνηση και φυσικά για κόψεις τένοντα ποδιού θες πολύ μεγάλες εντάσεις τις οποίες δεν θα μπορέσεις ποτέ να σηκώσεις από το έδαφος εξ αρχής.

Το strength training εχει δύο βασικές αρχές. Σωστή τεχνική και προοδευτική επιβάρυνση. Το 5x5 ας πουμε αποτελεί ένα πρόγραμμα που ξεκινάς όλες τις ασκήσεις με άδεια μπάρα και ανεβάσεις ένα μικρό φορτίο σε κάθε workout. Το μικρό είναι ανάλογα την άσκηση. Στο deadlift βάζεις 2,5 κιλά σε κάθε workout, πάγκο 1 κ.ο.κ. Από αυτό μπορείς εύκολα να καταλάβεις ότι σε αυτό το πρόγραμμα δεν θα σηκώσεις ποτέ επικυνδυνα κιλά. Όσο κανεις σωστά την άσκηση σε προφυλάσσει το ίδιο σου το πρόγραμμα, διότι είναι 5x5. 5 σετ των 5 επαναλήψεων. Κάποιος που σήκωνει 5 κιλά στο δικέφαλο για 5x5 δεν θα κοπεί ο τένοντας του όταν πάει στα 6 κιλά, απλά μπορεί να μην ολοκληρώσει κάποιο σετ που σημαίνει ότι το failαρε και άρα θα κάνει deload όπως ορίζει το πρόγραμμα. Αντίστοιχα κάποιος που μπορεί να κανει 5x5 με 30 κιλά στο δικέφαλο δεν θα κοπεί ο τένοντας στα 31 απλά θα failαρει κάποιο set. Ο τένοντας κόβεται σε μεγάλα 1 rep max όπου έβαλες πολύ περισσότερο από το max σου, κάτι που δεν μπορει να γίνει ποτέ σε ένα 5x5 πρόγραμμα.

Ο συνηθέστερος τρόπος να τραυματισεις τον τένοντα ειναι να κάνεις λάθος μια άσκηση και να κάνεις πολλές επαναλήψεις. Εκεί παθαίνεις τενοντίτιδα δηλαδή φλεγμονή του τένοντα σημάδι πως δεν κάνεις σωστά την άσκηση και εφαρμόζεις τάση όταν ο τένοντας είναι σε αφύσικη θέση. Αν το ίδιο πράγμα το είχες κανει με πολύ μεγάλο βάρος ναι θα σου είχε κοπεί ο τένοντας, απλά αυτό δεν μπορείς να το πάθεις σε ένα 5x5 πρόγραμμα. Στο 5x5 αν κανεις λάθος την άσκηση θα πάθεις τενοντίτιδα.

Επισης αν θέλεις δυνατότερους τενοντες θα πρέπει να κανεις workouts με υψηλά κιλά, δεν υπάρχει εναλλακτική, καθώς στις 15 επαναλήψεις που κανεις εσύ ο μυς μπορεί να στρεσάρεται και να φουσκώνει καθώς αυξάνεται η χωρητικότητα του σε atp ο τένοντας όμως όχι, διότι ο τένοντας καταλαβαίνει tension και οχι Time under tension οπως ο μυς. Ένα σχοινί δεν καταλαβαίνει τίποτα αν του κρεμάσεις 5 κιλά για 35 χρόνια, είτε τα κράτα, είτε όχι έτσι και ο τένοντας. Ο τένοντας για να πάρει ερέθισμα θέλει προοδευτικο βάρος και όχι επαναλήψεις. Αυτό το πετυχαίνεις με προγράμματα όπως το 5x5 η 3x5 όπου το βάρος είναι αρκετά μεγάλο για να δώσει ερέθισμα αλλά όχι ικανό για να σε τραυματισει. Όποιος δεν κάνει ποτέ ασκήσεις δύναμης και κάνει μονο workouts με πολλές επαναλήψεις κυνδινευει να έχει φτιάξει ένα ωραίο κορμί αλλά να έχει αδύναμους τενοντες και μπορεί άνετα να τραυματιστει ακόμη και με κιλά που νομίζει ότι τα "έχει".
Επίσης όσο περνάνε τα χρόνια και ο άνθρωπος γερναει το σώμα φθείρεται και η φυσική του κατάσταση πέφτει είτε γυμνάζεσαι είτε όχι. Αν κάποιος δεν έχει κανει ποτέ strength training αλλά έκανε πάντα 15 επαναλήψεις θα έχει μύες αλλά οι τενοντες του θα είνα σε επίπεδα λίγο παραπάνω του αγυμναστου και άρα με τα χρόνια θα γεράσει και οι τενοντες του θα εκφυλιστουν ενώ θα έχει την ψευδαίσθηση του καθρέφτη οτι είναι καλά αλλά στην πραγματικότητα θα είναι σαν αλυσίδα με αδύναμους κρίκους. Φυσικά και ένας powerlifter θα εκφυλιστει με τα χρόνια, απλά θα εχει πολύ δυνατότερους τενοντες και ο εκφυλισμός θα ειναι πιο ήπιος που σημαινει καλύτερα γηρατειά και μεγαλύτερη ζωή, καθώς το νούμερο ένα πρόβλημα όταν γερνάς είναι πως χάνεις εύρος κίνησης και δύναμη και άρα τραυματιζεσαι πολύ εύκολα στην καθημερινότητα.

Εσυ είσαι καλό δρόμο γενικότερα αλλά έχεις πάρει με κακό μάτι οτιδήποτε αφορά τα κιλα. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και γιατί το κανεις αλλά κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις. Όπως δεν είναι χαζός και αρχάριος οποίος είναι φουσκωτος και κανει 50 κιλά πάγκο, έτσι δεν είναι χαζός και αυτός που κάνει 150. Οι διαφορετικές προπονήσεις έχουν διαφορετικά οφέλη, και όπως σου είπα αν σε ενδιαφέρει η καλή και μακρά ζωή κοιτάς την μεγάλη εικόνα και μαθαίνεις τα πάντα, δεν κολλάς με ένα workout η μένεις μόνο σε ένα τρόπο σκέψης.

Το 5x5 και άλλα παρόμοια strength προγράμματα έχουν εφαρμοστεί σε χιλιάδες αθλούμενους και είναι ασφαλή. Τα κιλα που υποδυκνυουν δεν είναι πολύ μεγάλα, είναι σύμφωνα με τους όρους για την κάθε ηλικία. Φυσικά μπορεί κάποιος να μην ανήκει στον μέσο όρο και να είναι γενετικά παρακάτω η παραπάνω, αλλά αν ακολουθήσεις πίστα το πρόγραμμα χωρίς να κάνεις χαζομάρες το γενετικό κομμάτι θα επιρεασει μόνο τα τελικά σου νούμερα και όχι την υγεία σου
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Γενικά υπάρχουν πολλές παραμετροι προοδου σε μια προπονηση αλλα τον καγκουρα θα βλέπεις να επιλέγει την πιο "επιδεικτικη" την αυξηση των κιλών. Στο τέλος ο τενοντας δεν θα αντέξει και θα βγάλει τραυματισμο.

Προφανως κάπου και εγω παρασύρθηκα απο αυτη τη τρέλα με τα κιλά με τον δικεφαλο κ τον έχω τσιμπήσει. Το ευτυχημα ειναι πως μου επιτρέπει να κάνω προπονησεις μου ειπε και ο φυσικοθεραπευτης να ολοκληρώσω το προγραμμα που έχω και μετά να παω να το δούμε προς το παρον του φάνηκε πταισμα. Έβαλα λοιπον μυαλό , πήρα γραμμή απο την προειδοποιηση που μου έδωσε το σώμα μου και σταμάτησα να διαβαζω μαλακιες στο Ιντερνετ. Ξεκινησα να κάνω σοβαρη προπονηση με σκοπο να αναπτυχθω και οχι να τραυματιστώ.
Tην απάντηση την έδωσες μόνος σου. Get Bigger By Doing Less..... Jeremy Ethier
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Το να κόψεις τένοντα είναι εξαιρετικά δύσκολο και πρέπει να κάνεις κάτι πολύ ηλιθιο για να το καταφέρεις. Ο λόγος είναι πως το σώμα έχει άμυνες για τέτοια πράγματα και όταν διαισθανεται πως πάει να σηκώσει φορτίο ικανό να προκαλεσει ζημιά απλά αντανακλαστικα το αφήνει να πέσει. Αυτοί οι τραυματισμοί γίνονται συνήθως όταν κάποιος κάνει βλακειες στην άσκηση. Για παράδειγμα μπορείς να δεις άτομα που κάνουν 200αρια deadlifts και στο ανέβασμα τα χέρια δεν είναι ίδια και σηκώνουν έτσι το 200αρι στο δικέφαλο και τους βγαίνει όλος ο δικέφαλος καθώς ο τένοντας αυτός δεν είναι γι αυτό το φορτίο. Με κανονική τεχνική αυτό δεν γίνεται να το πάθεις στο deadlift καθώς ο τένοντας του δικεφάλου δεν συμμετέχει και δεν πρέπει να συμμετέχει καθόλου στην κίνηση και φυσικά για κόψεις τένοντα ποδιού θες πολύ μεγάλες εντάσεις τις οποίες δεν θα μπορέσεις ποτέ να σηκώσεις από το έδαφος εξ αρχής.

Μη παιρνεις και ορκο για αυτο! Γνωστος έκοψε τον υπερακάνθιο , επειδη πηγε να πιάσει ενα αντικειμενο 20 περιπου κιλων που πηγε να πέσει απο μια θήκη ψηλά. Του γυρισε το χέρι προς τα πίσω. Στις άρσεις συμμετέχει και ο δικέφαλος οχι με τροπο ενεργητικο , αλλα ολο το χέρι βρισκεται σε τάση. Απο πάνω μέχρι κάτω. Γιατι κρατάει τη μπάρα. Οπως ακριβως συμμετέχει η πλάτη στο πάγκο που σε κρατάει σε ισορροπια. Το προβλημα δεν ειναι στο δικεφαλο οπως λές το προβλημα ειναι οτι στην προσπαθεια να σηκώσει κάποιος περισσοτερα κιλά - κιλά ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.... τραβάει με τα οστα και τους σπονδυλους της ΣΣ. Πράγμα το οποιο θα του επιφέρει στο μέλλον πολλαπλές αλλοιώσεις και προβληματα. Τσέκαρε το βιντεο με το deadlift challenge στο Μοναστηράκι.



Ο τύπος στο 9ο λεπτό ειναι ¨γνωστος" παουερλιφτερας στο yt , απο αυτον θα περιμενα να σταματησει στα 160 κιλά που ξέρει.... γιατι ως εκει τα κάνει με σωστη τεχνική οπως ακριβως εκανα και εγω τα 90 φέτος. Θα μπορουσα και εγω να βάλω 130-140 και να τα κάνω οπως τα κάνει αυτος μετά τα 180-200... αλλα δεν ψηνομαι να γαμησω τη μέση μου. Θα έλεγα και εγω... Κάνω 140 κιλά άρσεις!!!!

Το strength training εχει δύο βασικές αρχές. Σωστή τεχνική και προοδευτική επιβάρυνση. Το 5x5 ας πουμε αποτελεί ένα πρόγραμμα που ξεκινάς όλες τις ασκήσεις με άδεια μπάρα και ανεβάσεις ένα μικρό φορτίο σε κάθε workout. Το μικρό είναι ανάλογα την άσκηση. Στο deadlift βάζεις 2,5 κιλά σε κάθε workout, πάγκο 1 κ.ο.κ. Από αυτό μπορείς εύκολα να καταλάβεις ότι σε αυτό το πρόγραμμα δεν θα σηκώσεις ποτέ επικυνδυνα κιλά. Όσο κανεις σωστά την άσκηση σε προφυλάσσει το ίδιο σου το πρόγραμμα, διότι είναι 5x5. 5 σετ των 5 επαναλήψεων. Κάποιος που σήκωνει 5 κιλά στο δικέφαλο για 5x5 δεν θα κοπεί ο τένοντας του όταν πάει στα 6 κιλά, απλά μπορεί να μην ολοκληρώσει κάποιο σετ που σημαίνει ότι το failαρε και άρα θα κάνει deload όπως ορίζει το πρόγραμμα. Αντίστοιχα κάποιος που μπορεί να κανει 5x5 με 30 κιλά στο δικέφαλο δεν θα κοπεί ο τένοντας στα 31 απλά θα failαρει κάποιο set. Ο τένοντας κόβεται σε μεγάλα 1 rep max όπου έβαλες πολύ περισσότερο από το max σου, κάτι που δεν μπορει να γίνει ποτέ σε ένα 5x5 πρόγραμμα.

Ο συνηθέστερος τρόπος να τραυματισεις τον τένοντα ειναι να κάνεις λάθος μια άσκηση και να κάνεις πολλές επαναλήψεις. Εκεί παθαίνεις τενοντίτιδα δηλαδή φλεγμονή του τένοντα σημάδι πως δεν κάνεις σωστά την άσκηση και εφαρμόζεις τάση όταν ο τένοντας είναι σε αφύσικη θέση. Αν το ίδιο πράγμα το είχες κανει με πολύ μεγάλο βάρος ναι θα σου είχε κοπεί ο τένοντας, απλά αυτό δεν μπορείς να το πάθεις σε ένα 5x5 πρόγραμμα. Στο 5x5 αν κανεις λάθος την άσκηση θα πάθεις τενοντίτιδα.

Καλα τα γράφεις για το 5χ5 αλλα να ξέρεις οτι τραυματισμο μπορεις να προκαλέσεις και οταν δουλευεις στο 100% σου... το οποιο ειναι η επαναληψη στην οποια θα πιάσεις το failure. Ποιος σου ειπε εσενα οτι "απλα θα φαϊλάρεις" και δεν θα φάει και τραυματισμο εκεινη τη στιγμη ο μύς-τένοντας; :P

Οσοι έχουν φάει τα σιδερα με το κουτάλι στο γυμναστηριο ξέρουν πως δεν πρέπει ποτέ να φτάνουν στην επανάληψη της αποτυχιας γιατι ειναι παραγοντας τραυματισμου. Ρώτησε οποιον θέλεις κάνει σοβαρο γυμναστηριο.

Επισης αν θέλεις δυνατότερους τενοντες θα πρέπει να κανεις workouts με υψηλά κιλά, δεν υπάρχει εναλλακτική, καθώς στις 15 επαναλήψεις που κανεις εσύ ο μυς μπορεί να στρεσάρεται και να φουσκώνει καθώς αυξάνεται η χωρητικότητα του σε atp ο τένοντας όμως όχι, διότι ο τένοντας καταλαβαίνει tension και οχι Time under tension οπως ο μυς. Ένα σχοινί δεν καταλαβαίνει τίποτα αν του κρεμάσεις 5 κιλά για 35 χρόνια, είτε τα κράτα, είτε όχι έτσι και ο τένοντας. Ο τένοντας για να πάρει ερέθισμα θέλει προοδευτικο βάρος και όχι επαναλήψεις. Αυτό το πετυχαίνεις με προγράμματα όπως το 5x5 η 3x5 όπου το βάρος είναι αρκετά μεγάλο για να δώσει ερέθισμα αλλά όχι ικανό για να σε τραυματισει. Όποιος δεν κάνει ποτέ ασκήσεις δύναμης και κάνει μονο workouts με πολλές επαναλήψεις κυνδινευει να έχει φτιάξει ένα ωραίο κορμί αλλά να έχει αδύναμους τενοντες και μπορεί άνετα να τραυματιστει ακόμη και με κιλά που νομίζει ότι τα "έχει".
Επίσης όσο περνάνε τα χρόνια και ο άνθρωπος γερναει το σώμα φθείρεται και η φυσική του κατάσταση πέφτει είτε γυμνάζεσαι είτε όχι. Αν κάποιος δεν έχει κανει ποτέ strength training αλλά έκανε πάντα 15 επαναλήψεις θα έχει μύες αλλά οι τενοντες του θα είνα σε επίπεδα λίγο παραπάνω του αγυμναστου και άρα με τα χρόνια θα γεράσει και οι τενοντες του θα εκφυλιστουν ενώ θα έχει την ψευδαίσθηση του καθρέφτη οτι είναι καλά αλλά στην πραγματικότητα θα είναι σαν αλυσίδα με αδύναμους κρίκους. Φυσικά και ένας powerlifter θα εκφυλιστει με τα χρόνια, απλά θα εχει πολύ δυνατότερους τενοντες και ο εκφυλισμός θα ειναι πιο ήπιος που σημαινει καλύτερα γηρατειά και μεγαλύτερη ζωή, καθώς το νούμερο ένα πρόβλημα όταν γερνάς είναι πως χάνεις εύρος κίνησης και δύναμη και άρα τραυματιζεσαι πολύ εύκολα στην καθημερινότητα.

Εσυ είσαι καλό δρόμο γενικότερα αλλά έχεις πάρει με κακό μάτι οτιδήποτε αφορά τα κιλα. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και γιατί το κανεις αλλά κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις. Όπως δεν είναι χαζός και αρχάριος οποίος είναι φουσκωτος και κανει 50 κιλά πάγκο, έτσι δεν είναι χαζός και αυτός που κάνει 150. Οι διαφορετικές προπονήσεις έχουν διαφορετικά οφέλη, και όπως σου είπα αν σε ενδιαφέρει η καλή και μακρά ζωή κοιτάς την μεγάλη εικόνα και μαθαίνεις τα πάντα, δεν κολλάς με ένα workout η μένεις μόνο σε ένα τρόπο σκέψης. Το 5x5 και άλλα παρόμοια strength προγράμματα έχουν εφαρμοστεί σε χιλιάδες αθλούμενους και είναι ασφαλή. Τα κιλα που υποδυκνυουν δεν είναι πολύ μεγάλα, είναι σύμφωνα με τους όρους για την κάθε ηλικία. Φυσικά μπορεί κάποιος να μην ανήκει στον μέσο όρο και να είναι γενετικά παρακάτω η παραπάνω, αλλά αν ακολουθήσεις πίστα το πρόγραμμα χωρίς να κάνεις χαζομάρες το γενετικό κομμάτι θα επιρεασει μόνο τα τελικά σου νούμερα και όχι την υγεία σου

Έχω πάρει με κακο μάτι τους κάγκουρες... γιατι νομιζουν οτι παροτρυνουν τους νέους να "ξεπεράσουν" τον εαυτο τους με τη καλή έννοια αλλα επι της ουσιας τους ωθουν σε τραυματισμους. Δε μπορει τωρα ο άλλος να γραφει σε βιντεο "Πρωταρης σηκωνει πρώτη φορά 140 κιλά άρσεις" δηλαδη αυτος ειναι ο μαγκας και ολοι οι υπολοιποι που προπονούνται με υπομονη και σταθεροτητα για 2 χρονια για να πιάσουν αυτο το νουμερο ειναι βλάκες; δε παιζει αυτο απλά.

Ξαναλέω οτι μια χαρά προπονηση ειναι και η δυναμη. Εννοειται οτι πρέπει να προπονεισαι και στη δύναμη για κάποιο διάστημα. Απλα εγω λέω οτι αυτο ειναι περισσοτερο ασφαλές οταν θα έχεις αποκτησει κάποιο επιπεδο μυικοτητας. Γιατι οταν θα κάτσει η στραβή το μεγαλυτερο ζορι θα το απορροφήσει ο μυς και δεν θα φυγει σε τένοντες και αρθρώσεις. Ειναι αυτο που ειπες και εσυ... οτι εφοσον κάνουμε γυμναστικη και σηκωνομαστε απο το καναπε... κάποια στιγμη θα ερθει και το τσιμπημα ειναι αναποφευχθο. Το θεμα ειναι να κτυπησεις οσο λιγοτερο γινεται για να έχεις ενα χρονο αποκαταστασης 1-2 μήνες και οχι 1-2 χρονια οπως αυτος εδώ :


Μετά τους αγώνες τραβιόταν για 1,5 χρονο με τη μέση του.

Επισης η δυναμη ειναι για 3-4 μήνες σεζον απο εκει και έπειτα κουράζεις υπέρμετρα το σώμα σου. Θέλεις deload αρα θα πάς στις επαναλήψεις και σε κλασσικο τίμιο bb.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top