Fitness Thread!

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
αλλα δεν ψηνομαι να γαμησω τη μέση μου. Θα έλεγα και εγω... Κάνω 140 κιλά άρσεις!!!!
Και να μην σου βγει το πρόβλημα άμεσα σιγουρα θα σου βγει αργοτερα ή σε κάποια χρονάκια. Η ακόμα και στα γηρατεια σου και θα καταριέσαι την ώρα και την στιγμή εκείνης σου της απόφασης.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Και να μην σου βγει το πρόβλημα άμεσα σιγουρα θα σου βγει αργοτερα ή σε κάποια χρονάκια. Η ακόμα και στα γηρατεια σου και θα καταριέσαι την ώρα και την στιγμή εκείνης σου της απόφασης.

Κοιτα υπάρχουν ασκησεις που κάποιοι δεν κάνουν κάν. Εχω βρει στα Extreme Sports τυπά ο οποιος ειχε πολύ καλο στηθος και γενικα πάνω μέρος και του λέω ποσα κάνεις πάγκο... λέει δεν κάνω κάν πάγκο.

Βυθισεις κάνω σε διζυγο. Υπάρχει κοσμος που δεν κάνει κάν πάγκο ή και άρσεις. Και ειναι δυνατός. Τωρα το ποιος θα τραυματιστει ή θα εκφυλιστει περισσοτερο στα γεράματα αυτο δεν μπορω να το ξέρω.

Χθές εκανα κάποια σέτ κάμψεων με ενα σακιδιο 8 κιλων έξτρα στη πλάτη για 15 επαναλήψεις. Τραβηξα βιντεο τον εαυτο μου να τσεκάρω την εκτέλεση και ειδα πως δεν... κατεβαινα τοσο κάτω. Η επομενη λοιπον προπονηση θα μπορουσε να ειναι ... να προκαλέσω τον εαυτο μου να κατεβει πιο κάτω.... με τις ιδιες ακριβως επαναληψεις και το ιδιο ακριβως φορτιο στη πλάτη. Σε επομενη προπονηση να κάνω πάλι το ιδιο αλλα με καλυτερο έλεγχο των επαναλήψεων πχ λιγοτερο τρέμουλο στις τελευταιες κτλπ.

Εγω δεν νομιζω οτι έτσι δεν δυναμώνεις τους τένοντες και δεν κανεις αποτελεσματικη γυμναστική σε αντιθεση με κάποιον που βάζει μεγαλυτερα φορτία. Επισης δινεις χρονο στο σώμα σου να εξοικειωθεί με το επιπεδο της άσκησης.

Εμενα δεν μ αρεσει να βλέπω ανθρωπους να τρέμουνε οταν κάνουν τις ασκήσεις. Θέλω σταθεροτητα και άψογη τεχνική. Αυτα οταν φορτωνεις τη μπάρα μπορει να σε εγκαταλειψουν. Οπως ο πιτσιρικας στο βιντεο με το deadlift challenge που ηθελε να βάλει 200 κιλά. Ενω το σώμα του δεν ηταν για πάνω απο 150. Αυτο φαινεται ξεκάθαρα απο την τεχνική και μονο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Τωρα το ποιος θα τραυματιστει ή θα εκφυλιστει περισσοτερο στα γεράματα αυτο δεν μπορω να το ξέρω.
Mα ακριβώς επειδή ίσως κανείς δεν το ξέρει πρέπει να υπάρχει μια άλφα σύνεση και να μην πεφτουμε σε απερισκεψίες. Εκτός από αυτό μετά από μια άλφα ηλικία αρχίζει ο οργανισμός και γερνάει, αρχιζει η οστική μάζα να μειώνεται... Δεν θα είμαστε αιώνια νέοι...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Mα ακριβώς επειδή ίσως κανείς δεν το ξέρει πρέπει να υπάρχει μια άλφα σύνεση και να μην πεφτουμε σε απερισκεψίες. Εκτός από αυτό μετά από μια άλφα ηλικία αρχίζει ο οργανισμός και γερνάει, αρχιζει η οστική μάζα να μειώνεται... Δεν θα είμαστε αιώνια νέοι...

Το sad πάει στο οτι δεν θα ειμαστε πάντα νέοι!

Τέσπα για να μη γράψω αλλα σεντονια :P συμφωνώ με τον χάκερ σε κάποια σημεια.... καλη ειναι και η δυναμη αλλα πρέπει οπως γράφεις και εσυ να υπάρχει μια άλφα συνεση και ωριμοτητα στο γυμναστηριο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Και εγώ συμφωνώ σε κάποια... δεν βγάζω την δύναμη εντελώς out...
Ήδη από τα τριάντα, η απώλεια μυών που σχετίζεται με την ηλικία, γνωστή επιστημονικά ως σαρκοπενία, μπορεί να σημαίνει ότι χάνετε μυϊκή μάζα με ρυθμό 3-5% κάθε δεκαετία. Ιδιαίτερης ανησυχίας είναι οι μύες του κορμού σας, οι οποίοι είναι κυρίως υπεύθυνοι για τη διατήρηση σε όρθια θέση. Η μείωση της ικανότητάς τους να διατηρούν τη στάση σας μπορεί να σας κάνει να φαίνεστε κυρτοί και ως εκ τούτου κοντότεροι.

Ένας άλλος λόγος για την απώλεια ύψους καθώς μεγαλώνετε είναι η υγεία των οστών σας. Το κόκκαλο είναι ένας εξαιρετικά περίπλοκος συνδετικός ιστός που μπορεί να προσαρμόσει το μέγεθος και το σχήμα του ως απόκριση σε μηχανικά φορτία. Αυτό επιτρέπει στα οστά σας να αναδιαμορφώνονται καθόλη τη διάρκεια της ζωής σας.

Όταν είστε νέοι περνάτε από ένα στάδιο ανάπτυξης, αυξάνοντας τα οστά γρήγορα, φτάνοντας στο 90% της μέγιστης οστικής μάζας στο τέλος της εφηβείας. Αυτή η ανάπτυξη συνεχίζεται μέχρι τα 25 όταν επιτυγχάνεται η μέγιστη οστική μάζα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.

Πάντως 115 κιλά φυσικος δεν υπάρχει. Απλά δεν θα μιλησει για αναβολικα ον κάμερα , επιλογη του.

Τα υπολοιπα πάνω κατω ισχυουν για ολους. Μαγειρεμένο φαγητο παντού κτλπ. και εγω μαγειρευω σιγουρα 1 φορά την ημέρα. Αυτος δεν θα μαγειρέψει 3 που ειναι επαγγελματιας ;

Τέλεια τεχνική σε ολες τις ασκήσεις. Αργά και σταθερά.

Προσωπικα απο συμπληρώματα μονο πρωτεινη (και οχι καθε μέρα)+ πολυβιταμινες.

Ο Σιλβεστριδης στο 15 και 20 κάνει κάμψεις δικεφάλων το πολύ με 25 κιλά. :P
ενω ειναι τέρας. Ενας ακομη που βλέπω να κάνει αυτη την άσκηση με ΛΙΓΑ κιλά.
Και με αλτήρες 10 κιλών.

Εγω το χειμωνα ειχα κάνει με 12.5. Φάε το τσιμπημα στο δικέφαλο μετά.

16¨39 "Ερρχονται πιτσιρικάδες και μου λένε... μπορω να γινω έτσι.... μέσα σε 1 χρονο. Και μου δειχνουν εναν αθλητη με ωμους - στηθος - κοιλιακους... και τους λέω ΟΧΙ. Ποτέ! Μπορεις να γινεις ομως καλυτερος απο οτι ήσουν χθές."

αχαχαχ ποζέρια ρε φιλε πιτσιρικάδες. Χωρις υπομονή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Καλά πόσο χαπακώνεται; Δεν τα μπερδευει; Εχουμε ξεφυγει τελειως... Ειναι διπλασιος απο την κοπέλα του.
Αυτος θα πρεπει να σκέφτεσαι απο το πρωι ως το βραδυ τι θα φαει... και τι χαπι θα παρει...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Καλά πόσο χαπακώνεται; Δεν τα μπερδευει; Εχουμε ξεφυγει τελειως... Ειναι διπλασιος απο την κοπέλα του.
Αυτος θα πρεπει να σκέφτεσαι απο το πρωι ως το βραδυ τι θα φαει... και τι χαπι θα παρει...

Πολύ χάπι φίλε. Αυτος ειναι χρονια στους κύκλους των αναβολικών. Δεν γινεσαι έτσι φυσικος. Εννοειται πως ειναι υπερβολή για μενα τουλάχιστον. Παρολαυτα το βρηκα χθες και ειπα να το βάλω και εδώ. Να συζητησουμε.

Αλλα επαγγελματικα δεν μπορεις να σταθεις χωρις φάρμακο σε τέτοιες κατηγοριες. Τα ιδια ισχυουν και για τους αγωνες του powerlifting εμεις εδω καλα κάνουμε τη προπονησούλα μας με χαμηλά κιλά αλλά αν πηγαινες να ξεκινησεις προετοιμασια αναγκαστικά αν ηθελες να κατεβεις σε αγωνες θα έπρεπε να πιέσεις τον εαυτο σου. Οταν δεν έχεις κάποιον αμεσο στοχο και το κάνεις για τη πάρτη σου ειναι και η κατασταση πολυ διαφορετική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Όταν δεν έχεις φαγητό...
IMG_20200907_135625.jpg

Η σαλάτα όμως απαραίτητη...
IMG_20200907_140116.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Ομολογώ η γαλοπούλα μου χει λειψει την ειχα κοψει και αυτην εδω και 2.5 μήνες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Έτοιμα και αχνιστά. Όλα σε μια μεγάλη κατσαρόλα... 5 καλαμπόκια και μια κολοκυθα. Οικονομία και κέρδος χρόνου. Μια κούπα νερό φτάνει. Μετά από 5 λεπτά βρασμού σβήνω και περιμένω...
IMG_20200907_145558.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Οι κολοκυθες δεν με τρελαιναν ποτέ :(
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Οι κολοκυθες δεν με τρελαιναν ποτέ :(
Εμένα μου αρέσουν ετσι, χωρίς τίποτα. Παίρνω μικρες του ενός ενάμιση κιλού. Και τις τρώω με το κουτάλι. Τρώω και αυτό που είναι μέσα με τα σπόρια. Είμαι λίγο πρωτόγονος.
Είναι εναλλαγή για ρύζι ή πατάτες. Εδώ η φωτό είναι καλύτερη γιατί δεν αχνιζουν.
IMG_20200907_145555.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Ναι βεβαια ειναι μια πολύ καλη επιλογη απλα εμενα δεν μ αρεσουν :(
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top