Fitness Thread!

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φαντάσου τον έκανα 20 χρονια νεότερο.
Ο τύπος έχει πολύ καλύτερο στήθος στα 70 του απο αρκετούς που πάνε και γυμναστηριο και "σηκωνουν" κιλά.
Αυτον ναι θα τον ρωτουσα περι προπόνησης. Για αυτο και λέμε για φωτογραφιες. Κάποιον πχ που εχει γινει έτσι


ή αυτον


τι να ρωτήσεις. "Ξερουν" και οι 2.

Ο άλλος πάει και βάζει 100-200 κιλά πανω στον αυχένα του φορτια και περπατάει.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Δεν έχω φάει ποτέ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Τα κιλά πάντα τα βάζω σιγά και μετά απο αρκετή περιοδο εξοικείωσης με το εκάστοτε φορτιο. Ο λογος ειναι πως οι τένοντες θέλουν ένα διάστημα να προσαρμοστουν στο νέο φορτιο και δεν τους "αρέσουν" οι αποτομες αλλαγές.

Η προοδευτικη επιβαρυνση σε καθε προπονηση μπορει να γινει απλα με το ιδιο φορτιο και 1 ακομη επανάληψη δεν χρειάζεται να βάλεις +5-10 κιλά αποτομα. Ακομη και στο ιδιο φορτιο μπορεις να εχεις προοδο αν σε επομενη προπονηση κατάφερες να το ελέγξεις καλύτερα. Καλύτερη συγκέντρωση -> καλυτερη ενεργοποιηση του μύ ... η συνδεση μυ - μυαλού που θα δεις να λένε κάπου.

Γενικά υπάρχουν πολλές παραμετροι προοδου σε μια προπονηση αλλα τον καγκουρα θα βλέπεις να επιλέγει την πιο "επιδεικτικη" την αυξηση των κιλών. Στο τέλος ο τενοντας δεν θα αντέξει και θα βγάλει τραυματισμο.

Προφανως κάπου και εγω παρασύρθηκα απο αυτη τη τρέλα με τα κιλά με τον δικεφαλο κ τον έχω τσιμπήσει. Το ευτυχημα ειναι πως μου επιτρέπει να κάνω προπονησεις μου ειπε και ο φυσικοθεραπευτης να ολοκληρώσω το προγραμμα που έχω και μετά να παω να το δούμε προς το παρον του φάνηκε πταισμα. Έβαλα λοιπον μυαλό , πήρα γραμμή απο την προειδοποιηση που μου έδωσε το σώμα μου και σταμάτησα να διαβαζω μαλακιες στο Ιντερνετ. Ξεκινησα να κάνω σοβαρη προπονηση με σκοπο να αναπτυχθω και οχι να τραυματιστώ.

Για να φτάσεις να κάνεις τα 150αρια στις άρσεις με μια σχετική "ασφάλεια" θέλεις προπονηση τουλάχιστον 3 χρονια στις άρσεις. Επομενως οποιον ακουσεις να σου λεει "φορτωνε" και "τα 80αρια τα κάνουν τα κοριτσάκια" και ολες αυτες τις ανοησιες... να εισαι επιφυλακτικος.

Το χειμωνα έπαιζα στο πάγκο 70-80 κιλά. Στο τωρινο προγραμμα αν και τα έχω αυτα τα κιλά.... δεν θα βάλω πάνω απο 65. Ειμαστε Σεπτεμβριο πές το προγραμμα τελειωνει Αρχες Δεκεμβρη... και παρολαυτα εχω τοσα να κάνω σε κάθε προπονηση διαφορετικά που η αυξηση των κιλών δεν με απασχολει κιολας.

Το αποτελεσμα μολις σε 2 μηνες το έδειξα με φωτο. Ο δελτοειδης εχει σχημα και ογκο... γιατι να τον ταλαιπωρησω με 80αρια στους παγκους;

Get Bigger By Doing Less..... Jeremy Ethier απο τα πιο σοβαρα καναλια στο yt.

Έβαλα το βίντεο του ντουλαπινιο με την κοτσίδα αλλά είδα ότι τρώει ψωμί στο πρωινό του οπότε έκλεισα αμέσως το βίντεο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Έβαλα το βίντεο του ντουλαπινιο με την κοτσίδα αλλά είδα ότι τρώει ψωμί στο πρωινό του οπότε έκλεισα αμέσως το βίντεο.

Εννοειται φιλε. Καλά έκανες! Τα ψωμιά ειναι χάσιμο χρόνου. Γενικα οποιος θέλει να κανει σοβαρη διατροφη και να εχει ένα τρομερο αποτέλεσμα μέσα σε ενα 6μηνο... και σε ενα χρονο να χει γινει ΑΓΝΩΡΙΣΤΟΣ. Κοβει τα ψωμιά και τα μακαρονια.

Αυτος που λές , πηγε να μιμηθει τον πιτσιρικά τον ξανθο τον Ραφαήλ ο οποιος τρώει για πρωινο κυπριακη πιτα με μερεντα .... και ειναι κομμάτια. Αυτος ομως ειναι 1 στους 100. Τα ιδια και ο Dantekk απλα τρώει σαβουρα και δεν βάζει λιπος πάνω του. Έτσι ειναι ο οργανισμος του.

Οι υπολοιποι 98 αν τρωνε κυπριακές πιτες με παρμεζάνες και μερεντες για πρωινο και ειναι και σε θερμιδικο πλεονασμα... το πιθανοτερο ειναι να καταλήξουν με σωσιβιο. Οπως κατεληξε και αυτος και τωρα τρέχει να τα μαζέψει.

Έχει φορτωμα πάνω σε μυς , αλλα με τις χαζομαρες που εκανε σε διατροφη έχασε τη συμμετρια του. Παλαιοτερα οταν ειχε κατεβει σε αγώνες... ειχε κοιλιακους καλυτερους και απο τους δικους μου. Εγω μπροστα του ήμουν γατάκι! Αλλα τοτε έτρωγε σωστά και οπως πρέπει και εκανε και την προπονηση που κάνει... οτι εκανε τελοςπαντων.

Μετά τα παρατησε... αρχισε να τρωει σαν ζωο και να σηκώνει βάρη. Και απλα εγινε σαν κάτι γεροδεμενους φορτηγατζηδες. :D
 

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοειται φιλε. Καλά έκανες! Τα ψωμιά ειναι χάσιμο χρόνου. Γενικα οποιος θέλει να κανει σοβαρη διατροφη και να εχει ένα τρομερο αποτέλεσμα μέσα σε ενα 6μηνο... και σε ενα χρονο να χει γινει ΑΓΝΩΡΙΣΤΟΣ. Κοβει τα ψωμιά και τα μακαρονια.

Αυτος που λές , πηγε να μιμηθει τον πιτσιρικά τον ξανθο τον Ραφαήλ ο οποιος τρώει για πρωινο κυπριακη πιτα με μερεντα .... και ειναι κομμάτια. Αυτος ομως ειναι 1 στους 100. Τα ιδια και ο Dantekk απλα τρώει σαβουρα και δεν βάζει λιπος πάνω του. Έτσι ειναι ο οργανισμος του.

Οι υπολοιποι 98 αν τρωνε κυπριακές πιτες με παρμεζάνες και μερεντες για πρωινο και ειναι και σε θερμιδικο πλεονασμα... το πιθανοτερο ειναι να καταλήξουν με σωσιβιο. Οπως κατεληξε και αυτος και τωρα τρέχει να τα μαζέψει.

Έχει φορτωμα πάνω σε μυς , αλλα με τις χαζομαρες που εκανε σε διατροφη έχασε τη συμμετρια του. Παλαιοτερα οταν ειχε κατεβει σε αγώνες... ειχε κοιλιακους καλυτερους και απο τους δικους μου. Εγω μπροστα του ήμουν γατάκι! Αλλα τοτε έτρωγε σωστά και οπως πρέπει και εκανε και την προπονηση που κάνει... οτι εκανε τελοςπαντων.

Μετά τα παρατησε... αρχισε να τρωει σαν ζωο και να σηκώνει βάρη. Και απλα εγινε σαν κάτι γεροδεμενους φορτηγατζηδες. :D


ο Dantekk παιρνει φαρμακο
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
ο Dantekk παιρνει φαρμακο

Δεν το ξέρω. Αν και απο ενα σημειο και μετά η μυικοτητα του δειχνει να ξεφευγει απο τα συνηθη γενετικά ορια. Αλλα και παλι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος γιατι κάποιοι ειναι γεννημένοι για αυτο. Ειχε βγάλει ενα βιντεο που έλεγε οτι ειχε μπει σε εναν μικρο κυκλο με κάποιο απο αυτά τα καριόλια. Μετά ξεκινησε και άλλα , τελικα ομως τα πέταξε στη τουαλέτα.

Κατα τη γνώμη μου καλα εκανε. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο αυτος.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.
Πολυ απλες και κατανοητες λιστες απο τις καλυτερες τροφες για αυξηση μαζας ή απωλεια σωματικου λιπους, ειτε για διατροφη bodybuilding, ειτε fitness!

Τοπ 10 Πρωτεϊνων
1. Ασπραδια αυγου (η ολοκληρα σε μικρη ποσοτητα)
2. Στηθος απο κοτοπουλο
3. Απαχο φιλετο μοσχαρακι
4. Σολομος
5. Στηθος απο γαλοπουλα
6. Μπακαλιαρος
7. Τονος/Ξιφιας (φρεσκος)
8. Τυρι Cottage
9. Κιμας γαλοπουλας
10. Πεστροφα

Τοπ 10 Συνθετων Υδατανθρακων
1. Βρωμη Κουακερ (κανονικη, οχι στιγμιαια)
2. Γλυκοπατατες
3. Καστανο Ρυζι (ή καστανο μπασματι)
4. Κανονικη Πατατα
5. Φασολια Μαυροματικα
6. Φακες
7. Μακαρονια Ολικης Αλεσεως
8. Ψωμι Ολικης Αλεσεως
9. Δημητριακα ολικης αλεσως (απο κριθαρι κλπ)
10. Κρεμα ρυζιου ή σταριου

Τοπ 10 Λαχανικων
1. Μπροκολλο
2. Σπανακι
3. Σπαραγγια
4. Πρασινη Σαλατα
5. Ντοματες
6. Πιπεριες (ολων των ειδων)
7. Μανιταρια
8. Πρασινα Φασολακια
9. Αγγουρι
10. Κολοκυθακια

Τοπ 10 Φρουτων
1. Grapefruit
2. Μηλα
3. Μουρα (blueberries, blackberries κλπ)
4. Πορτοκαλια
5. Μπανανες
6. Φραουλες
7. Ροδακινα
8. Δαμασκηνα
9. Σταφυλι
10. Ανανας

Καλα Λίπη
1. Λιναρελαιο
2. Λιναρι αλεσμενο
3. Ελαιολαδο
4. Καρυδια
5. Αμυγδαλα
6. Αβοκαντο
7. Φυστικια
8. Φυστικοβουρυρο (φυσικο, χωρις ζαχαρη)
9. Λαδι Κανολα
10. Κασιους

Πολυ απλα πραγματα..!! Δε χρειαζεται να υπαρχει μονοτονια στη διατροφη μας.
 

dazed

Νεοφερμένος

Ο dazed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ήρθε η ώρα να δοκιμάσω τα μακαρόνια ολικής :) Όσο για τα καλά λίπη που είπες @juste un instant προτείνω ανεπιφύλακτα τα προιοντα της Kiss The Earth (φυστικοβούτυρα, κασιουςβούτυρα κλπ)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.
Πολυ απλες και κατανοητες λιστες απο τις καλυτερες τροφες για αυξηση μαζας ή απωλεια σωματικου λιπους, ειτε για διατροφη bodybuilding, ειτε fitness!

Τοπ 10 Πρωτεϊνων
1. Ασπραδια αυγου (η ολοκληρα σε μικρη ποσοτητα)
2. Στηθος απο κοτοπουλο
3. Απαχο φιλετο μοσχαρακι
4. Σολομος
5. Στηθος απο γαλοπουλα
6. Μπακαλιαρος
7. Τονος/Ξιφιας (φρεσκος)
8. Τυρι Cottage
9. Κιμας γαλοπουλας
10. Πεστροφα

Τοπ 10 Συνθετων Υδατανθρακων
1. Βρωμη Κουακερ (κανονικη, οχι στιγμιαια)
2. Γλυκοπατατες
3. Καστανο Ρυζι (ή καστανο μπασματι)
4. Κανονικη Πατατα
5. Φασολια Μαυροματικα
6. Φακες
7. Μακαρονια Ολικης Αλεσεως
8. Ψωμι Ολικης Αλεσεως
9. Δημητριακα ολικης αλεσως (απο κριθαρι κλπ)
10. Κρεμα ρυζιου ή σταριου

Τοπ 10 Λαχανικων
1. Μπροκολλο
2. Σπανακι
3. Σπαραγγια
4. Πρασινη Σαλατα
5. Ντοματες
6. Πιπεριες (ολων των ειδων)
7. Μανιταρια
8. Πρασινα Φασολακια
9. Αγγουρι
10. Κολοκυθακια

Τοπ 10 Φρουτων
1. Grapefruit
2. Μηλα
3. Μουρα (blueberries, blackberries κλπ)
4. Πορτοκαλια
5. Μπανανες
6. Φραουλες
7. Ροδακινα
8. Δαμασκηνα
9. Σταφυλι
10. Ανανας

Καλα Λίπη
1. Λιναρελαιο
2. Λιναρι αλεσμενο
3. Ελαιολαδο
4. Καρυδια
5. Αμυγδαλα
6. Αβοκαντο
7. Φυστικια
8. Φυστικοβουρυρο (φυσικο, χωρις ζαχαρη)
9. Λαδι Κανολα
10. Κασιους

Πολυ απλα πραγματα..!! Δε χρειαζεται να υπαρχει μονοτονια στη διατροφη μας.

Εκεινο που πάντα μου έκανε εντυπωση σε αυτη τη λιστα. Ειναι οτι ποτε δεν εχω δει αγωνιστικο να κάνει προετοιμασια τρώγοντας ψωμι ή εστω κάποιο απο αυτα τα φρουτα. Για αυτο και παιρνουν συμπληρωματα συνεχεια. Για να παιρνουν αυτα που δινουν τα φρουτα χωρις τη ζάχαρη των φρουτων ομως. Εστω και τη φυσική.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Οποιος παει γυμναστηριο του ΕΚΠΑ ή οποιος γνωριζει, μπορειτε να μου πειτε αν ειναι δωρεαν ή αξίζει? Για να μην πληρωνω γυμναστήριο και να κάνω εκει την γυμναστική μου
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Βουαλά...
IMG_20200908_145956.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Έκανα μια προπονησάρα σημερα ολα τα λεφτά. Πωπω τι ευεξια ειναι αυτη !!!!

Επισης αν θέλεις δυνατότερους τενοντες θα πρέπει να κανεις workouts με υψηλά κιλά, δεν υπάρχει εναλλακτική, καθώς στις 15 επαναλήψεις που κανεις εσύ ο μυς μπορεί να στρεσάρεται και να φουσκώνει καθώς αυξάνεται η χωρητικότητα του σε atp ο τένοντας όμως όχι, διότι ο τένοντας καταλαβαίνει tension και οχι Time under tension οπως ο μυς. Ένα σχοινί δεν καταλαβαίνει τίποτα αν του κρεμάσεις 5 κιλά για 35 χρόνια, είτε τα κράτα, είτε όχι έτσι και ο τένοντας. Ο τένοντας για να πάρει ερέθισμα θέλει προοδευτικο βάρος και όχι επαναλήψεις.

Εσυ είσαι καλό δρόμο γενικότερα αλλά έχεις πάρει με κακό μάτι οτιδήποτε αφορά τα κιλα. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και γιατί το κανεις αλλά κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις. Όπως δεν είναι χαζός και αρχάριος οποίος είναι φουσκωτος και κανει 50 κιλά πάγκο, έτσι δεν είναι χαζός και αυτός που κάνει 150. Οι διαφορετικές προπονήσεις έχουν διαφορετικά οφέλη, και όπως σου είπα αν σε ενδιαφέρει η καλή και μακρά ζωή κοιτάς την μεγάλη εικόνα και μαθαίνεις τα πάντα, δεν κολλάς με ένα workout η μένεις μόνο σε ένα τρόπο σκέψης.

Εκεινο που τελικά θα πρέπει να καταλαβει ένας αρχάριος ειναι πως η προπονηση βασιζεται στην αρχή της προοδευτικοτητας. Σημερα μου λεγε ενας φιλος οτι πηγε να κάνει αρσεις θανάτου 80 κιλά. Ενω ειχε να κάνει 3 μήνες. Και φυσικά ειναι πιασμένος τωρα στη μέση. Πάει να σκυψει κ πονάει σα γέρος.

Εγω ξέρεις με ποσα ξεκινησα πριν απο 2 μήνες; με 45 κιλά. Σημερα έπιασα τα 65 για 7 επαναληψεις (προηγουμενη προπονηση 60 κιλά για 12 επαναληψεις) , επομενη προπονηση 65 κιλά για 8-9 επαναληψεις (το ρεκορ μου ειναι 90 κιλα για 2 επαναληψεις). Στο γυμναστηριο εισαι μονος σου και δεν υπολογιζεις κανεναν αλλον διπλα αν σηκώνει τα διπλάσια ή ποσα σηκώνει.

Προσωπικά δεν πονάω πουθενά σήμερα. Ενω ταυτοχρονα σε καθε προπονηση ανεβάζω ελαφρώς τη δυσκολια. Πχ αν τη προηγουμενη φορά έκανα 50 κιλά στα PULL DOWN με τροχαλια 2 σετ για 8 επαναληψεις σημερα έκανα για 10 και 12 αντιστοιχα η πιο ωραια προπονηση βγηκε με αρμονική κινηση , σταθεροτητα και αψογη τεχνική. Σε αντιθεση με αυτα που λεγε ο καθε μιλκομπούκαλος λοιπον προχωράμε κανονικα και μάλιστα με προοδο.

Σε καμια 10αρια μέρες τα κιλά σε αυτη την ασκηση θα ειναι 55.

Δεν ειναι οτι έχω πάρει τα κιλά με κακο μάτι αλλα πλέον σεβομαι το σώμα μου και θέλω να κάνω σοβαρη δουλειά. Εγωισμοι και καγκουριες με τα κιλά μακρυά. Δεν θα κάτσω καν να ασχοληθω με τέτοιους στα γυμναστηρια ή και αλλού. Δεν ξέρουν να κάνουν προπονηση.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκεινο που τελικά θα πρέπει να καταλαβει ένας αρχάριος ειναι πως η προπονηση βασιζεται στην αρχή της προοδευτικοτητας. Σημερα μου λεγε ενας φιλος οτι πηγε να κάνει αρσεις θανάτου 80 κιλά. Ενω ειχε να κάνει 3 μήνες. Και φυσικά ειναι πιασμένος τωρα στη μέση. Πάει να σκυψει κ πονάει σα γέρος.

Εγω ξέρεις με ποσα ξεκινησα πριν απο 2 μήνες; με 45 κιλά. Σημερα έπιασα τα 65 για 7 επαναληψεις (προηγουμενη προπονηση 60 κιλά για 12 επαναληψεις) , επομενη προπονηση 65 κιλά για 8-9 επαναληψεις (το ρεκορ μου ειναι 90 κιλα για 2 επαναληψεις). Στο γυμναστηριο εισαι μονος σου και δεν υπολογιζεις κανεναν αλλον διπλα αν σηκώνει τα διπλάσια ή ποσα σηκώνει.

Προσωπικά δεν πονάω πουθενά σήμερα. Ενω ταυτοχρονα σε καθε προπονηση ανεβάζω ελαφρώς τη δυσκολια. Πχ αν τη προηγουμενη φορά έκανα 50 κιλά στα PULL DOWN με τροχαλια 2 σετ για 8 επαναληψεις σημερα έκανα για 10 και 12 αντιστοιχα η πιο ωραια προπονηση βγηκε με αρμονική κινηση , σταθεροτητα και αψογη τεχνική. Σε αντιθεση με αυτα που λεγε ο καθε μιλκομπούκαλος λοιπον προχωράμε κανονικα και μάλιστα με προοδο.

Σε καμια 10αρια μέρες τα κιλά σε αυτη την ασκηση θα ειναι 55.

Δεν ειναι οτι έχω πάρει τα κιλά με κακο μάτι αλλα πλέον σεβομαι το σώμα μου και θέλω να κάνω σοβαρη δουλειά. Εγωισμοι και καγκουριες με τα κιλά μακρυά. Δεν θα κάτσω καν να ασχοληθω με τέτοιους στα γυμναστηρια ή και αλλού. Δεν ξέρουν να κάνουν προπονηση.

Καλά 80 κιλά δεν είναι και τίποτα σοβαρό στο deadlift, πρέπει να ήταν εντελώς αγυμναστου ο άλλος για να πιαστεί. Εγώ με καμία 50αρια είχα ξεκινήσει και έφτασα 80 σε τρία workouts. Δεν μπορώ να πω ότι με είχαν κουράσει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Καλά 80 κιλά δεν είναι και τίποτα σοβαρό στο deadlift, πρέπει να ήταν εντελώς αγυμναστου ο άλλος για να πιαστεί. Εγώ με καμία 50αρια είχα ξεκινήσει και έφτασα 80 σε τρία workouts. Δεν μπορώ να πω ότι με είχαν κουράσει.

10 κιλά ακόμη και το μαραφέτι που ειχατε βάλει τις προάλλες με βάζει στους μέσους. Εχω τα 100 και τα 110 πιστευω αλλα θα σφιχτω χωρις λογο ;)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Intermediate Stronger than 50% of lifters. An intermediate lifter has trained regularly in the technique for at least two years.

Κοιτα τι γράφει επισης..... Για τουλάχιστον 2 χρονια. Επομένως οποιος κάνει τα 100 κιλα πριν τα 2 χρονια ανεβαινει επικινδυνα γρηγορα φίλος. Το σαιτ σε προειδοποιει. Οι Άρσεις ειναι μια πολυ-αρθρικη άσκηση γυμνάζεις ακομη και τους χαμηλους κοιλιακους στους οποιους αν εισαι αγυμναστος.... και πετάξεις καμια κηλη. Πάς για επεμβαση. Δηλαδη 4 μηνες εκτος απο τα βάρη. :P

Εγω εχω 1 χρονο περιπου σε αυτη την άσκηση. Εννοειται οτι δεν θα ανέβω πάνω απο 90 κιλά μέχρι το τέλος του χρονου. Απλα θα κοιταξω σε αυτα τα κιλά να κανω τη τεχνική ακομη καλύτερη και να συνηθισει το σώμα μου. Και απο οτι φαινεται ανεβηκα γρηγορα. Ισως λογω της δυναμης στα ποδια αλλα αυτο δεν έχει να λέει... μπορει στους κάτω ραχιαιους να εισαι αδυναμος... μπορει στους χαμηλους κοιλιακους επισης... μπορει στον δικέφαλο να τραβηξεις αποτομα και να τραυματιστεις και πολλά αλλα που τελικα τα χουμε αναλυσει πολλες σελιδες και δεν θα γράψω αλλα. Ο καθένας αν θέλει μπορει να καταλάβει.

Ο καθενας στο γυμναστηριο ειναι υπευθυνος της ανυπομονησιας του. Δε λέω για σενα , γενικά λέω. Μπας και γλιτωσω κανεναν φουκαρά απο τους κάγκουρες που κυκλοφοράνε στα γυμναστηρια. Και βλέπουν την μπάρα ως προέκταση του πουλιού τους. Έβαλε ο άλλος πρωτάρη να κάνει 140 κιλά άρσεις θανατου... οτι να ναι ρε φιλε... ΟΟΟΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Κπαως έτσι είμαι και εγω, στόχος να φανεί η φλέβα στους κοιλιακούς. Πλάνο ενός χρόνου

Να σου πω δεν καιγομαι για φλέβες στη κοιλια. Πρέπει να ειναι κάτω απο 10% λιπος αυτο που λες :P

Ειναι δυσκολο πάντως. Θα βελάξεις να ξέρεις. Η διατροφη που κάνω μπροστα σε αυτο ειναι.... παράδεισος. χαχα
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Να σου πω δεν καιγομαι για φλέβες στη κοιλια. Πρέπει να ειναι κάτω απο 10% λιπος αυτο που λες :P
Εννοείται, εμείς έχουμε τώρα 20+. Φίλε βάλε όσπρια στην διατροφή σου και δει φακές. Είναι ότι καλύτερο σε απλό και γρήγορο και συνάμα θρεπτικό(22 γ πρωτεΐνης στα 100) που υπάρχει
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Όχι; Απλή πρωτείνη είναι(ορός γάλακτος), είναι ανάλογο του να λες 'μην πίνεις παραπάνω απο 5 ποτήρια γάλα γιατι θα έχεις πρόβλημα στα νεφρά' -_-

Εγω οταν ειχα πάρει τη πρωτεινη μου ειχε πει ο γυμναστης που ηταν στο μαγαζι οτι δεν χρειάζεται να πάρεις πανω απο 2 σκουπ την ημέρα.

Δεν ειμαι μποντι μπιλντερ 100 κιλών να πινω τοσα σκουπ την ημέρα :P

εκτος αυτου εχει και συνιστωμενη δοσολογια στο κουτι. Τωρα αν εσεις θέλετε να πάρετε παραπάνω οκ. Δικη σας ευθύνη , μεγαλα παιδιά ειστε :D
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
10 κιλά ακόμη και το μαραφέτι που ειχατε βάλει τις προάλλες με βάζει στους μέσους. Εχω τα 100 και τα 110 πιστευω αλλα θα σφιχτω χωρις λογο ;)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Intermediate Stronger than 50% of lifters. An intermediate lifter has trained regularly in the technique for at least two years.

Κοιτα τι γράφει επισης..... Για τουλάχιστον 2 χρονια. Επομένως οποιος κάνει τα 100 κιλα πριν τα 2 χρονια ανεβαινει επικινδυνα γρηγορα φίλος. Το σαιτ σε προειδοποιει. Οι Άρσεις ειναι μια πολυ-αρθρικη άσκηση γυμνάζεις ακομη και τους χαμηλους κοιλιακους στους οποιους αν εισαι αγυμναστος.... και πετάξεις καμια κηλη. Πάς για επεμβαση. Δηλαδη 4 μηνες εκτος απο τα βάρη. :P

Εγω εχω 1 χρονο περιπου σε αυτη την άσκηση. Εννοειται οτι δεν θα ανέβω πάνω απο 90 κιλά μέχρι το τέλος του χρονου. Απλα θα κοιταξω σε αυτα τα κιλά να κανω τη τεχνική ακομη καλύτερη και να συνηθισει το σώμα μου. Και απο οτι φαινεται ανεβηκα γρηγορα. Ισως λογω της δυναμης στα ποδια αλλα αυτο δεν έχει να λέει... μπορει στους κάτω ραχιαιους να εισαι αδυναμος... μπορει στους χαμηλους κοιλιακους επισης... μπορει στον δικέφαλο να τραβηξεις αποτομα και να τραυματιστεις και πολλά αλλα που τελικα τα χουμε αναλυσει πολλες σελιδες και δεν θα γράψω αλλα. Ο καθένας αν θέλει μπορει να καταλάβει.

Ο καθενας στο γυμναστηριο ειναι υπευθυνος της ανυπομονησιας του. Δε λέω για σενα , γενικά λέω. Μπας και γλιτωσω κανεναν φουκαρά απο τους κάγκουρες που κυκλοφοράνε στα γυμναστηρια. Και βλέπουν την μπάρα ως προέκταση του πουλιού τους. Έβαλε ο άλλος πρωτάρη να κάνει 140 κιλά άρσεις θανατου... οτι να ναι ρε φιλε... ΟΟΟΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.
Δεν έχει σημασία το βάρος αλλά οι επαναλήψεις. Βλέπω κάποιους κάνουν 10 επαναλήψεις γιατί τόσο τους λένε. Αυτό είναι λάθος, οι επαναλήψεις σε ένα σετ πρέπει να προσαρμοζονται στο κάθε άτομο κάθε μέρα. Αυτό το καταλαβαίνει στην τελευταία επανάληψη όταν κάνει όσες μπορεί. Έτσι ορίζει πόσες θα κάνει. Δηλαδή αν κάνεις 30 επαναλήψεις με 60 κιλά είναι πολύ καλύτερο από το να κάνεις 5 επαναλήψεις με 100
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Εννοείται, εμείς έχουμε τώρα 20+. Φίλε βάλε όσπρια στην διατροφή σου και δει φακές. Είναι ότι καλύτερο σε απλό και γρήγορο και συνάμα θρεπτικό(22 γ πρωτεΐνης στα 100) που υπάρχει

Ναι αλλα τα οσπρια απο μονα τους δεν έχουν πληρες προφιλ αμινοξεων.
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top