Fitness Thread!

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Τίποτα φίλε να εισαι καλά. Εσυ τουλάχιστον λες και ενα ευχαριστώ κάνεις και ενα λάικ :P

Σε γενικές γραμμές κάποιος που ασχολειται εντατικά με το γυμναστηριο και εχει ξεφυγει απο τον 1ο χρονο του αρχάριου εχει αρχισει να παιρνει πρέφα οτι τα πάντα εξαρτώνται απο την τεχνική και την οικονομια δυνάμεων.

Αν θέλεις να κάνεις βάρη για πολλά χρόνια θα πρέπει να προσέχεις σε κάθε προπονηση.

Οριστε και μια ερευνα για οτι σου έγραψα ως τώρα.


θα μπορουσα κ εγω να φορτωσω μια μπάρα με 130 κιλά και να κάνω κάθισμα ή αρσεις θανάτου αλλα δεν θέλω να τρέμω σαν το ψάρι για να δειχτω οτι δηθεν ειμαι δυνατος. Ολα αυτα ειναι καγκουριες, ανασφάλειες και κακά παραδειγματα και τέτοιοι τυποι στο ιντερνετ ειναι δυστυχως αρκετοι.

Αντι για αυτο φορτωνω τη μπαρα με τα μισά κιλά η τεχνικη δεν χαλάει ποτέ , μπορω να πιέσω το σωμα μου να αναπτυχθει μυικά και ταυτοχρονα δεν φθειρω τοσο πολύ τις αρθρώσεις και τους τένοντες. Δυστυχως κάποιοι θα τα καταλαβουν αλλα θα ειναι αργά , η ζημιά θα έχει γινει. Κατα τη γνωμη μου οχι άδικα καθως οταν τους τα λέγαμε ηταν ξεροκέφαλοι κ αλαζονες.

Το να μου ανεβάζεις ενα βιντεο στο ινσταγκραμ με ενα καθισμα στα 130 κιλά που ηδη τρέμεις σαν το ψαρι με το που εβγαλες την μπαρα απο τους ορθοστάτες και να μου γράφεις απο κάτω "road to 150" ενω εισαι ακομη πιτσιρικας με ελαχιστη μυικη μάζα πάνω σου για να μπορεις να ελέγχεις ολα αυτα τα φορτια για μενα εκτος απο επικινδυνο ειναι και ενα αστείο θέαμα. Πιο πο΄λυ θα εκτιμουσα κάποιον που κανει κάθισμα με 50 κιλά και έχει απολυτο ελεγχο της κάθε επαναληψης.

Βάλανε ολα τα πιτσιρικια στοχο να φουσκώσουν στο 6μηνο για να δειχνονται στις παραλιες. Δεν θέλω τέτοιους στο χομπι μου.

Εννοειται πως αν ήμουν γυμναστης σε γυμναστηριο θα έπεφτε πολυ κράξιμο σε ολους αυτους. Ειδικα σε αυτο το πιτσιρικα που λεω αν τον έβλεπα θα πηγαινα και θα του λεγα βγάλε 40 κιλά τουλάχιστον απο τη μπάρα. Ελα να σου δειξω πως γινεται το σωστο κάθισμα γιατι αν φάς τραυματισμο στη μέση δεν θα ξαναγυμναστεις ποτέ.... να σε ενδιαφέρει να γυμναστεις σωστα και ΟΧΙ να ανεβάσεις το βιντεο για να δειχτεις στο ινσταγκραμ.
Δυστυχως ο κόσμος που πάει στο γυμναστήριο για να γυμναστεί επειδή το θέλει για τον ίδιο και όχι για το ινστα κτλ είναι ελάχιστος ...εγώ το έβλεπα όλοι με ένα κινητό στο χέρι να τραβήξουν τον μυ την κάμψη κτλ ....είναι λυπηρό ....όπως και να έχει σε ευχαριστώ πάρα πολυυ
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Εκτός από το ότι το βάρος δεν κατανεμηθηκε ίσια γιατί η μπάρα έγερνε απο την μια πλευρά, την τελευταία φορά το βάρος πήγε στον λαιμό του. Γενικά τα πόδια του ήταν τρεμουλιαστα...
Και φυσικά η σπονδυλική του στήλη τα έπαιξε.

Το βάρος πηγε στο λαιμο του γιατι ο πιτσιρικάς δεν έχει πλάτες για να παιξει στα 130 κιλά. Αυτος βεβαια κοιτάζεται στο καθρεφτη και βλέπει εναν μποντιμπιλντερ 90 κιλών με 5 έτη εμπειρια στο γυμναστηριο. Τέσπα , αυτος ειναι ξεροκέφαλος του τα χουνε πει 100 φορές αλλα συνεχιζει τις ανοησιες και το έχει βάλει στοχο να σακατευτεί κ να φάει το κεφάλι του ... το ασφαλες βάρος για να παιξει ο πιτσιρικας αυτος ειναι τα 70-75 κιλά. Και βλέπεις οτι βάζει 50 κιλά πάνω απο αυτο που μπορει να κάνει. Τωρα αυτος ειναι καμενη περιπτωση οσο συνεχιζει έτσι εβαλε και τιτλο ο δρομος προς τα 150. Οτι να ναι.

Για έναν λογικο άνθρωπο που ενδιαφέρεται να κάνει δουλειά θα πρέπει να κοιτάζεται στο καθρέφτη ή να χει βάλει εστω ενα βιντεο να τον τραβάει για να βλέπει την εκτέλεση και σε οποιοαδήποτε βάρος το σώμα ξεφεύγει απο τον άξονα και δεν πηγαινει πάνω κατω σαν ελατήριο αλλα φαινεται στο ανέβασμα να σπρώχνει προς τα πισω με την πλάτη για να σηκώσει το βάρος οπως κάνει και αυτος και οι κοπελες (πραγμα τραγικο για τους σπονδυλους) σαν να προσκυνάνε ... κοβει και κατεβάζει κιλά. Γιατι την ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ.

Οποτε το βάρος δεν εχει καμια σημασια πλεον... σημασια εχει το λάθος στην ασκηση. Το οποιο στη συγκεκριμενη περιπτωση μπορει να σε αφησει ανάπηρο.

Για αυτο κατα το παρελθον εχω ζητησει βιντεο με την εκτελεση της άσκησης καθως και φωτογραφια για να δουμε το επιπεδο της μυικής μάζας που έχει αυτος που μας λέει οτι εμεις κάνουμε πχ γυναικεια κιλά.


Το βιντεο του Τζερεμυ ειναι εξαιρετικο για τα καθισματα.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δυστυχως ο κόσμος που πάει στο γυμναστήριο για να γυμναστεί επειδή το θέλει για τον ίδιο και όχι για το ινστα κτλ είναι ελάχιστος ...εγώ το έβλεπα όλοι με ένα κινητό στο χέρι να τραβήξουν τον μυ την κάμψη κτλ ....είναι λυπηρό ....όπως και να έχει σε ευχαριστώ πάρα πολυυ


Φίλε για αυτο βλέπεις κάποιους να έχουν αποτελεσμα στο γυμναστηριο και κάποιους άλλους να μην έχουν και να τραυματιζονται. Ενας πιτσιρικας δεν έχει την εμπειρια να καταλαβει ποια ειναι τα ορια και καμια φορά τα ασφαλή ορια δεν ειναι αυτα που νομιζει ειναι πολύ πιο κάτω. Το σώμα του δεν εχει αναπτύξει μηχανισμους άμυνας απεναντι στην επιβάρυνση ενας εκ των οποιων ειναι η μυική ανάπτυξη. Η μυικη ανάπτυξη ειναι μηχανισμος άμυνας του οργανισμου. Αυξάνει τους μυς του για να μπορει να ανταπεξέλθει.

Ημουν και εγω άσχετος παλιά στο γυμναστηριο για αυτο κ εχω αρπαξει εναν ψιλοτραυματισμο που με θυμαται που και πού. Ακομη κ σήμερα. Αλλα οταν πιάνεις εναν πιτσιρικα να τον προφυλάξεις... δεν ακούει... ειρωνεύεται. Θα τα μάθει και αυτος λοιπον οταν θα τα φάει στη μάπα. Βεβαια αν ήμουν ιδιοκτητης στο γυμναστηριο θα τους εδιωχνα ολους αυτους δεν μπορω να δουλευω με τέτοιους ανθρώπους. Θα εμεναν λιγοι κ καλοι απο τους οποιους θα έβλεπες και θα μάθαινες σωστά πράγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Το βάρος πηγε στο λαιμο του γιατι ο πιτσιρικάς δεν έχει πλάτες για να παιξει στα 130 κιλά. Αυτος βεβαια κοιτάζεται στο καθρεφτη και βλέπει εναν μποντιμπιλντερ 90 κιλών με 5 έτη εμπειρια στο γυμναστηριο. Τέσπα , αυτος ειναι ξεροκέφαλος του τα χουνε πει 100 φορές αλλα συνεχιζει τις ανοησιες και το έχει βάλει στοχο να σακατευτεί κ να φάει το κεφάλι του ... το ασφαλες βάρος για να παιξει ο πιτσιρικας αυτος ειναι τα 70-75 κιλά. Και βλέπεις οτι βάζει 50 κιλά πάνω απο αυτο που μπορει να κάνει. Τωρα αυτος ειναι καμενη περιπτωση οσο συνεχιζει έτσι εβαλε και τιτλο ο δρομος προς τα 150. Οτι να ναι.

Για έναν λογικο άνθρωπο που ενδιαφέρεται να κάνει δουλειά θα πρέπει να κοιτάζεται στο καθρέφτη ή να χει βάλει εστω ενα βιντεο να τον τραβάει για να βλέπει την εκτέλεση και σε οποιοαδήποτε βάρος το σώμα ξεφεύγει απο τον άξονα και δεν πηγαινει πάνω κατω σαν ελατήριο αλλα φαινεται στο ανέβασμα να σπρώχνει προς τα πισω με την πλάτη για να σηκώσει το βάρος οπως κάνει και αυτος και οι κοπελες (πραγμα τραγικο για τους σπονδυλους) σαν να προσκυνάνε ... κοβει και κατεβάζει κιλά. Γιατι την ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ.

Οποτε το βάρος δεν εχει καμια σημασια πλεον... σημασια εχει το λάθος στην ασκηση. Το οποιο στη συγκεκριμενη περιπτωση μπορει να σε αφησει ανάπηρο.

Για αυτο κατα το παρελθον εχω ζητησει βιντεο με την εκτελεση της άσκησης καθως και φωτογραφια για να δουμε το επιπεδο της μυικής μάζας που έχει αυτος που μας λέει οτι εμεις κάνουμε πχ γυναικεια κιλά.


Το βιντεο του Τζερεμυ ειναι εξαιρετικο για τα καθισματα.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:




Φίλε για αυτο βλέπεις κάποιους να έχουν αποτελεσμα στο γυμναστηριο και κάποιους άλλους να μην έχουν και να τραυματιζονται. Ενας πιτσιρικας δεν έχει την εμπειρια να καταλαβει ποια ειναι τα ορια και καμια φορά τα ασφαλή ορια δεν ειναι αυτα που νομιζει ειναι πολύ πιο κάτω. Το σώμα του δεν εχει αναπτύξει μηχανισμους άμυνας απεναντι στην επιβάρυνση ενας εκ των οποιων ειναι η μυική ανάπτυξη. Η μυικη ανάπτυξη ειναι μηχανισμος άμυνας του οργανισμου. Αυξάνει τους μυς του για να μπορει να ανταπεξέλθει.

Ημουν και εγω άσχετος παλιά στο γυμναστηριο για αυτο κ εχω αρπαξει εναν ψιλοτραυματισμο που με θυμαται που και πού. Ακομη κ σήμερα. Αλλα οταν πιάνεις εναν πιτσιρικα να τον προφυλάξεις... δεν ακούει... ειρωνεύεται. Θα τα μάθει και αυτος λοιπον οταν θα τα φάει στη μάπα. Βεβαια αν ήμουν ιδιοκτητης στο γυμναστηριο θα τους εδιωχνα ολους αυτους δεν μπορω να δουλευω με τέτοιους ανθρώπους. Θα εμεναν λιγοι κ καλοι απο τους οποιους θα έβλεπες και θα μάθαινες σωστά πράγματα.
Ναι ναι δεν παίζεις με θέματα υγείας μωρε ....τι να την κανεις την εξωτερική εμφάνιση αν παιδεύεσαι μετά μια ζωή με κάποιο σοβαρο τραυματισμό μόνο αν πάθουμε μαθαίνουμε γαμωτο ....
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Ενα πρωτεϊνικο σνάκ πολυ νοστιμο που μπορεις να το φάς ακομη και στις 2 το βράδυ καλή ώρα οταν σε έχει πιάσει λιγούρα χωρις να φορτώσεις το σωμα σου με άχρηστες θερμιδες.

Απο μια τυροπιτα ή ενα κρουασάν στο φουρνο ειναι ΑΠΕΙΡΩΣ καλύτερη επιλογή.

Και για τους γκουρμε , μπορουν να τριψουν και 1-2 μπισκοτάκια dijestive απο πάνω.

100γρ γιαουρτι - 10γρ καρυδια - 5γρ σταφιδα. Αν αναρωτιέται κάποιος πως τα ζυγίζω.... έχω πάρει ηλεκτρονική ζυγαριά.

150 θερμιδες
11γρ πρωτεϊνη
6γρ υδατανθρακας
8γρ λιπαρά

Το πρωι μπορει να βάζει κάποιος και 10-25γρ σοκολατα που και που , δεν έγινε κάτι. Ισα ισα το κάνει πολυ νοστιμο.

IMG_20200919_135738.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Ενα πρωτεϊνικο σνάκ πολυ νοστιμο που μπορεις να το φάς ακομη και στις 2 το βράδυ καλή ώρα οταν σε έχει πιάσει λιγούρα χωρις να φορτώσεις το σωμα σου με άχρηστες θερμιδες.

Απο μια τυροπιτα ή ενα κρουασάν στο φουρνο ειναι ΑΠΕΙΡΩΣ καλύτερη επιλογή.

Και για τους γκουρμε , μπορουν να τριψουν και 1-2 μπισκοτάκια dijestive απο πάνω.

100γρ γιαουρτι - 10γρ καρυδια - 5γρ σταφιδα. Αν αναρωτιέται κάποιος πως τα ζυγίζω.... έχω πάρει ηλεκτρονική ζυγαριά.

150 θερμιδες
11γρ πρωτεϊνη
6γρ υδατανθρακας
8γρ λιπαρά

Το πρωι μπορει να βάζει κάποιος και 10-25γρ σοκολατα που και που , δεν έγινε κάτι. Ισα ισα το κάνει πολυ νοστιμο.

View attachment 71221
Αααα τέλεια εγώ το τρώω αυτό και βάζω Quaker αντί για σοκολάτα αλλά θα το δοκιμάσω και έτσι σε ευχαριστώ και πάλι παρά πολύ !!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Προχθές έκανα σκουότ για πρώτη φορά με μπάρα απο τον περασμένο Μάρτιο. 50 κιλά έβαλα συνολικα (30+20 η μπάρα)

εκτελεσα αρχικά με άδεια μπάρα για 15 επαναλήψεις συνέχεια με 40 για 12 επαναληψεις και 2 σέτ ακομη με 50 κιλά για 12 επαναληψεις επισης.

Στις μισές επαναληψεις των 2 τελευταιων σέτ καθομουν και 1-2 δευτερολεπτα στο κατέβασμα γενικά την ασκηση την εκανα πολύ αργά και με πλήρη έλεγχο των κιλών.

Σημερα δεν μπορώ να περπατησω απο το πιάσιμο. Πηγα και για αεροβιο περπατημα σε ανηφορα το πρωι.

Μπηκα μπάνιο πριν λιγο και έκανα εναλλαγές με πολυ ζεστο και κρυο νερο στα πιασμένα σημεία.... και φουλ πρωτεινη και καλο φαγητο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Γεμιστά με καρύδια.
IMG_20200920_163147.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σημερα δεν μπορώ να περπατησω απο το πιάσιμο. Πηγα και για αεροβιο περπατημα σε ανηφορα το πρωι.
Δοκίμασε τζίντζερ, κουρκουμά και ανανά στην διατροφή σου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Σήμερα είμαι οκ :P

Πόδια ειμαι πολυ δυνατος , μακαρι να ειχα τοση δυναμη και στα χέρια αλλα τα δουλευω και αυτά τώρα.

Εν τω μεταξυ σημερα πηγα γυμναστηριο , έπαιξα 3 ασκησεις στηθος 3 ασκησεις ώμους + 2 ασκησεις για ΩΜΟΥΣ προαρασκευαστικες πριν το Παγκο για το στροφικο πέταλο αυτες ηταν με 4κιλους αλτηρες δεν βαζεις κιλα σε τέτοιες ασκησεις.

Στηθος έπαιξα πάγκο οριζοντιο τα κυρια σετ ηταν κανονικά 15 επαναληψεις επι 2 στα 50 κιλά με αργο τέμπο.

Περιττο να σου πω οτι στο 2ο εβγαλα 13 και οχι 15. Οποιος νομιζει οτι τα 50 κιλα στο πάγκο ειναι εύκολα τον προκαλω να δοκιμάσει 15 επαναληψεις για 3 σέτ με αργο τέμπο.

Μετά επαιξα crossover σε τροχαλια , επικλινη με αλτηρες (12.5 κιλά) για 20 επαναληψεις επι 3 σέτ ΚΑΙ εδω ψοφησα.

Μετά πιέσεις ωμων στο μηχανημα 3 σετ συνολικα 15 επαναληψεις στα 30 κιλά και αλλα 2 με 18 επαναληψεις στα 20 κιλά.

Και 2 ακομη για την πισω μοιρα των ωμων.

Τρομερη προπονηση νιωθω διαλυμενος :P Ηπια τη πρωτεινη μου θα κανω ενα μπανιο και θα χαλαρωσω !
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Πόδια ειμαι πολυ δυνατος , μακαρι να ειχα τοση δυναμη και στα χέρια αλλα τα δουλευω και αυτά τώρα.
Εγώ επιμένω στα δημητριακά ολικής
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.

Κοιταξε να δεις τυπικά εγω αυτη τη τιγμη γυμνάζομαι με μια πολύ ηπια τενοντιτιδα στο δικέφαλο :P

φαντασου ποσο σωστη προπονηση κάνω για να μπορω να προπονούμαι παρα τα προβληματα μου.
Σημερα αυτο συζητουσαμε με ενα παιδι που με φωναξε για σποτερ σε ενα βαρυ σέτ στο πάγκο.
Ειναι κριμα να βλέπεις νεα υγιη παιδια , να καταστρεφονται λογω εγωισμου απο το να γυμνάζονται σωστά και να δυναμώνουν.

Τα κιλα και οι επιδοσεις θα έρθουν με τα χρονια. Εκτος και αν εισαι τουριστας στο γυμναστηριο οποτε δεν θα έρθουν κ ποτέ.

Δεν ειναι ντροπη να παιζεις ουτε 40 ουτε 50 κιλά στο πάγκο. Αυτα τα κομπλεξ πρέπει να φυγουν καποια στιγμη απο τα γυμναστηρια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Αυτοί που βάζουν πολλά κιλά είναι συνήθως οι τουρίστες γιατί απογοητεύονται λόγω τραυματισμών και δυσκολίας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Αυτοί που βάζουν πολλά κιλά είναι συνήθως οι τουρίστες γιατί απογοητεύονται λόγω τραυματισμών και δυσκολίας.

Εγω θα θαυμάσω κάποιον που βάζει κιλά , αλλα θα κανει σωστά την άσκηση και θα έχει έλεγχο. Δεν θα μου ειναι μπακαλιάρος και θα πάει να μου φορτωσει τη μπάρα με 30 κιλά πανω απο τις δυνατοτητες του για να δειξει οτι ειναι δυνατος γιατι ολοι αυτοι απο κομπλεξ και ανασφαλεια τα κάνουν ολα αυτά. Αντι να κάτσουν να μάθουν 2-3 πράγματα σωστά και σταθερά τους νοιάζει να δειξουν οτι ειναι πιο δυνατοι. Αν δεν ειναι αυτο χαρακτηρας κακου ανταγωνιστη τοτε τι ειναι;

Ο Σπυρου ο μποντιμπιλντερ ελεγε οτι οταν εμπαινε στο γυμναστηριο τον εβλεπαν και φουσκωναν πιο πολύ , του εσφιγγαν το χερι οταν του έδιναν χειραψια... τι ειναι αυτα μωρε... τι ειναι αυτα. Γελουσε ο ανθρωπος. Οταν εδωσε συνεντευξη στον Σροιτερ.


Τσεκαρε εδω στο 12 και 45.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Ευχαριστώ που διευκρινησες τα λεπτά γιατί η εκπομπή είναι δύο ώρες...
Κι εγώ πιστεύω ότι είμαι λίγο ψωνάρα με το σώμα μου αλλά μου δίνει αυτοπεποίθηση, νιώθω καλύτερα, γίνομαι πιο επιθυμητός σε παρέες. Με τα χρόνια υποχωρούν αυτά και ενδιαφέρομαι πιο πολύ για την διατροφή και το ευ ζειν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Ευχαριστώ που διευκρινησες τα λεπτά γιατί η εκπομπή είναι δύο ώρες...
Κι εγώ πιστεύω ότι είμαι λίγο ψωνάρα με το σώμα μου αλλά μου δίνει αυτοπεποίθηση, νιώθω καλύτερα, γίνομαι πιο επιθυμητός σε παρέες. Με τα χρόνια υποχωρούν αυτά και ενδιαφέρομαι πιο πολύ στην διατροφή και το ευ ζειν.

Εμενα μ αρεσει αυτη η ευεξια που νιωθω οταν πιεζω τον εαυτο μου λιγο περισσοτερο απο την προηγουμενη φορά. Μ αρεσει να κουράζομαι έτσι. Νιωθω μεγάλη ορεξη. Και αν το προβλημα με το χερι συνεχισει θα το φτιάξω μονος μου.

Χρειάζεται υπερηχος να δουμε ΤΙ ακριβως ειναι και για ποιο λογο προκαλειται. Αυτα τα πηγαινεις σε εναν γιατρο και σου λεει κάτσε ξεκουραση τελειωσανε. Ξεκουραση μονο αν κατι ειναι σε οξεια φάση και ειναι γδαρμενο εσωτερικα.

Αλλα αν η τενοντιτιδα του δικεφαλου δημιουργειται επειδη ο ωμος έχει πέσει πιο κάτω , και το σημειο που περνάει ο τενοντας της μακρας κεφαλής του δικεφάλου τριβεται πανω στο κοκκαλο τοτε έχουμε συνδρομο υπακρωμιακης προσκρουσης το οποιο δεν διορθωνεται με ξεκουραση.

Θέλει να σηκωσεις τον ώμο προς τα πάνω με ειδικές ασκησεις και για ενα διαστημα να αποφευγεις τις κινησεις πάνω απο το κεφάλι.

Δηλαδη πάγκο - πιέσεις ωμων κτλπ ε δε πειράζει θα γυμναστουμε με εναλλακτικές.

Το παρακολουθώ. Πιστευω πλέον ο καλυτερος γιατρος για αυτα ειναι ο ΑΘΛΙΑΤΡΟΣ. Αν ειναι να κοψουμε τα γυμναστηρια το ξέρουμε δεν παμε καν σε γιατρο. Απλα το αφηνεις κ περνάει μονο του... ναι αλλα πέφτουν και οι μυς. Οποτε χάνεται η ενδυναμωση μιας αρθρωσης. Γιατι η σταθεροτητα μιας αρθρωσης επηρεάζεται απο τους γυρω γυρω μυς ποσο δυνατοι ειναι.

Επισης βοηθάει πάρα πολυ το μασάζ με ενα μπαλάκι αφρολέξ και μετά το πατάς με πάγο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Αν χρειάζεται υπέρηχος, μην το καθυστερείς. Μπορεί να δημιουργήσεις μεγαλύτερο πρόβλημα άσχετα αν δεν μπορείς να το υποπτευθεις.
Μπορεί ακόμα και απλές ασκήσεις που τις θεωρείς αβλαβείς να χειροτερευουν το πρόβλημα έστω και με καθυστέρηση. Μπορεί βέβαια και να το καλυτερεύουν λόγω υπερθέρμανσης αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

...
Εγώ περισσότερη ευεξία νιώθω όταν τρώω καλά :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Αν χρειάζεται υπέρηχος, μην το καθυστερείς. Μπορεί να δημιουργήσεις μεγαλύτερο πρόβλημα άσχετα αν δεν μπορείς να το υποπτευθεις.
Μπορεί ακόμα και απλές ασκήσεις που τις θεωρείς αβλαβείς να χειροτερευουν το πρόβλημα έστω και με καθυστέρηση. Μπορεί βέβαια και να το καλυτερεύουν λόγω υπερθέρμανσης αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

...
Εγώ περισσότερη ευεξία νιώθω όταν τρώω καλά :P

Θα πάω να το δώ. Αλλα ρε φιλε ειχα πάει και δεν με έβαλε ο γιατρος να μου κάνει υπέρηχο. Ισως εκρινε οτι ειναι κάτι πολυ ελαφρύ.

Να χειροτερέψει δεν παιζει. Απλα δεν θα περνάει. Δεν εχω κάνει εγω μαλακιες μεγάλες για να έχω σοβαρους τραυματισμους. Αυτα τα κάνουν οσοι πιέζουν τον εαυτο τους πολυ πέρα απο τα ορια.

Πχ ο άλλος θέλει να κατέβει αγωνες και εκει που παιζει καθισματα 120-130 θέλει να πάει στα 160.Αυτο δε γινεται μέσα σε 3-4 μήνες , ειναι μεγάλο το άλμα και το ρισκο τραυματισμου ανεβαινει. Για αυτο εμεινε και 1.5 χρονο εκτος λογω μέσης.

Οπως εχω ξαναπει ολες αυτες οι επιβαρυνσεις ειναι αθροιστικές.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Θα πάω να το δώ. Αλλα ρε φιλε ειχα πάει και δεν με έβαλε ο γιατρος να μου κάνει υπέρηχο. Ισως εκρινε οτι ειναι κάτι πολυ ελαφρύ.

Να χειροτερέψει δεν παιζει. Απλα δεν θα περνάει. Δεν εχω κάνει εγω μαλακιες μεγάλες για να έχω σοβαρους τραυματισμους. Αυτα τα κάνουν οσοι πιέζουν τον εαυτο τους πολυ πέρα απο τα ορια.

Πχ ο άλλος θέλει να κατέβει αγωνες και εκει που παιζει καθισματα 120-130 θέλει να πάει στα 160.Αυτο δε γινεται μέσα σε 3-4 μήνες , ειναι μεγάλο το άλμα και το ρισκο τραυματισμου ανεβαινει. Για αυτο εμεινε και 1.5 χρονο εκτος λογω μέσης.

Οπως εχω ξαναπει ολες αυτες οι επιβαρυνσεις ειναι αθροιστικές.
Όλα είναι αθροιστικά. Ακόμα και τα χρόνια μας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Όλα είναι αθροιστικά. Ακόμα και τα χρόνια μας.

Να φανταστεις ζητησα απο το γιατρο να κανουμε μαγνητικη απευθειας. Μου ειπε δεν υπάρχει αναγκη.

Ε δεν υπάρχει αναγκη εγω ομως δεν την έβγαλα με κολυμπι ολο το καλοκαιρι οπως μου ειπε, ξαναπηγα στο γυμναστηριο. Δεν μπορω αν δεν πάω.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Αυτό έπρεπε να του πεις για να σου την γράψει. Οτι δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς γυμναστήριο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top