Fitness Thread!

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Tι εγινε ρε παιδια , δεν πιστευω να το ριξατε στις πιτσες :P

Καλώ άμεσα τον υπεύθυνο στο θρέντ για θεματα διατροφης και ευεξιας κυριο @juste un instant

Τα γυμναστηρια κλεισανε στην Αθηνα εν τω μεταξυ γεια χαρά .....

Ας πνιξω τη θλιψη μου με ενα μπολ ρυζι κοτοπουλο.
Έτσι ψοφάς να συμβουλεύεις και τους μπάκουρους και μετά γκρινιάζεις ; :D
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Έτσι ψοφάς να συμβουλεύεις και τους μπάκουρους και μετά γκρινιάζεις ; :D

Η καλύτερη εποχή τους , θα χουν και δικαιολογια που να στέκει.
Απο τις λιγες φορές μέσα στον χρονο.... 'Εχει κορονοϊο δεν μπορω να βγω'
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Υπομονή. Η Pfizer και η moderna ανακοινώνουν αποτελέσματα για τα εμβόλια τους μέσα Νοεμβρίου και αρχές Δεκεμβρίου. Και οι 2 μέχρι τώρα δεν έχουν δηλώσει σοβαρές παρενέργειες και αναμένεται το εμβόλιο να κυκλοφορήσει τέλη του έτους με αρχές του 2021. Είμαστε κοντά. Λίγη υπομονή ακόμα. Θέλω και εγώ να πάω γυμναστήριο αλλά τα αποφεύγω γιατί είναι επικίνδυνα. Με αυτές τις ασκήσεις τα πάω πολύ καλά και βλέπω μυϊκή ανάπτυξη παρόλο που δεν σηκώνω πολύ βάρος. Κάνε επίσης ασκήσεις με plyometrics και calisthenics. Μυϊκή μάζα θα χάσεις αν δεν κάνεις τίποτα επί 3 συνεχόμενους μήνες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Υπομονή. Η Pfizer και η moderna ανακοινώνουν αποτελέσματα για τα εμβόλια τους μέσα Νοεμβρίου και αρχές Δεκεμβρίου. Και οι 2 μέχρι τώρα δεν έχουν δηλώσει σοβαρές παρενέργειες και αναμένεται το εμβόλιο να κυκλοφορήσει τέλη του έτους με αρχές του 2021. Είμαστε κοντά. Λίγη υπομονή ακόμα. Θέλω και εγώ να πάω γυμναστήριο αλλά τα αποφεύγω γιατί είναι επικίνδυνα. Με αυτές τις ασκήσεις τα πάω πολύ καλά και βλέπω μυϊκή ανάπτυξη παρόλο που δεν σηκώνω πολύ βάρος. Κάνε επίσης ασκήσεις με plyometrics και calisthenics. Μυϊκή μάζα θα χάσεις αν δεν κάνεις τίποτα επί 3 συνεχόμενους μήνες.
Μπα εγω πάω κανονικα με μια πετσετουλα , επισης ανα τακτα διαστηματα πηγαινα αποδυτηρια επλενα χερια εβαζα αντισηπτικο κ επεστρεφα στη προπονηση.... και απο Δευτερα μάλλον θα φοράμε και μάσκα (εδω που ειμαι εγώ).

Ναι εννοειται μυική ανάπτυξη βλέπεις και με άλλη προπονητική μέθοδος εκτος της αυξησης του φορτιου. Οι Καλισθενικές ειναι φοβερή προπονηση. Εννοειται πως αμα κλεισει το γυμναστηριο θα το ριξω στις καλισθενικές έχω αρκετο προγραμμα να κάνω πχ κάμψεις αρχικα θα δουλέψουμε πολλες επαναληψεις με 4 σέτ ... πχ 20 επαναληψεις επι 4 σέτ.

Μετά κάνεις και σε κλιση (για το πανω μέρος του στηθους) πολυ δυνατη ασκηση , βάζεις τα ποδια πιο ψηλά. Μετα παιρνεις ενα σακιδιο το γεμιζεις βάρος και το φοράς στη πλάτη κ εκτελεις πάλι κάμψεις. Γενικα οι καμψεις ειναι η νουμερο 1 ασκηση για ωμους - τρικεφαλους κ στηθος. Ειναι εφαμιλλη με τις πιεσεις στον παγκο. Ερευνες εχουν δειξει παρομοια μυικη αναπτυξη με τον πάγκο.

Απλα ηθελα να ανεβω λιγο σε δυναμη στις άρσεις. Το 100αρι θα ηταν καλο νουμερο μακροπροθεσμα. Τωρα έκανα με 70-80 και εβγαζα 7-8 συνεχομενες επαναληψεις. Το να σηκώνεις το βάρος σου ειναι ενα βασικο επιπεδο δυναμης.

Καλο ειναι να δουλευεις και τη δυναμη που κ που αλλα ανεβάζεις λιγο φαγάκι παλι :P εφτασα 82 κιλά απο 85.5 δεν πέφτω άλλο... το γυρναω σε ισοθερμιδικη και απλα θα κανω τα βάρη μου.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Οι κάμψεις με κλίση είναι στο πρόγραμμα που ξεκινάω από Δευτέρα. Θα πεθάνω. Μάλλον δεν θα τις κάνω με κλίση και θα επιχειρήσω κανονικά γιατί ακόμα τις κάνω στα γόνατα. Έχω ακόμα δρόμο. Μπορεί να μην κάνω πολλά κιλά και να μην μπορώ να κάνω κανονικές κάμψεις, άρχισα όμως να βλέπω κοιλιακούς και γραμμώσεις στα χέρια! Πιστεύω μέχρι το επόμενο καλοκαίρι να έχω γραμμώσεις παντού. Όταν το πετύχω αυτό μετα απλά θα κάνω συντήρηση. Κιλά δεν χάνω αλλά χάνω σίγουρα λίπος γιατί τα ρούχα μου επιπλέουν αλλά η ζυγαριά παραμένει σταθερή. Πήγα από τις -500 θερμίδες στις -300 και 2-3 φορές τρώω ισοθερμιδικα. Ούτε εγώ θέλω να χάσω άλλο βάρος αλλά έχω να χάσω λίγο λίπος ακόμα.

Εκτός από κάμψεις συνιστώ burpees με κάμψεις, βαρακια ή/και καθίσματα με πηδημα. Κρατάς από ένα βαρακι στο χέρι πέφτεις κάτω κάνεις burpee + pushup και όταν σηκώνεσαι κρατάς γόνατα λυγισμένα και τελειώνεις την άσκηση με deadlift. Για πόδια δοκίμασε Bulgarian split squats, pistol squats. Pistol δεν μπορώ να κάνω κανονικά ακομα. Δύσκολη άσκηση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Οι κάμψεις με κλίση είναι στο πρόγραμμα που ξεκινάω από Δευτέρα. Θα πεθάνω. Μάλλον δεν θα τις κάνω με κλίση και θα επιχειρήσω κανονικά γιατί ακόμα τις κάνω στα γόνατα. Έχω ακόμα δρόμο. Μπορεί να μην κάνω πολλά κιλά και να μην μπορώ να κάνω κανονικές κάμψεις, άρχισα όμως να βλέπω κοιλιακούς και γραμμώσεις στα χέρια! Πιστεύω μέχρι το επόμενο καλοκαίρι να έχω γραμμώσεις παντού. Όταν το πετύχω αυτό μετα απλά θα κάνω συντήρηση. Κιλά δεν χάνω αλλά χάνω σίγουρα λίπος γιατί τα ρούχα μου επιπλέουν αλλά η ζυγαριά παραμένει σταθερή. Πήγα από τις -500 θερμίδες στις -300 και 2-3 φορές τρώω ισοθερμιδικα. Ούτε εγώ θέλω να χάσω άλλο βάρος αλλά έχω να χάσω λίγο λίπος ακόμα.

Εκτός από κάμψεις συνιστώ burpees με κάμψεις, βαρακια ή/και καθίσματα με πηδημα. Κρατάς από ένα βαρακι στο χέρι πέφτεις κάτω κάνεις burpee + pushup και όταν σηκώνεσαι κρατάς γόνατα λυγισμένα και τελειώνεις την άσκηση με deadlift. Για πόδια δοκίμασε Bulgarian split squats, pistol squats. Pistol δεν μπορώ να κάνω κανονικά ακομα. Δύσκολη άσκηση.
Οντως δυσκολη και δεν ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματική για το σώμα ;)
Mη νομιζεις απο ένα σημείο και μετά καθενας πρέπει να διαλέγει τι θα κάνει στο γυμναστηριο. Κάποιες ασκησεις μπορει να κάνουν ζημιά και τελικά το οφελος ειναι αμφιλεγομενο. Για παράδειγμα πιστευεις οτι ειναι μεγάλο το οφελος να εκτελεσεις μια άσκηση με κάθισμα στην οποια ολοκληρο το βάρος του σώματος ειναι πάνω στο ενα ποδι;

Εγω στο γυμναστηριο επισης δεν κάνω τις κατακλινεις πιέσεις για το στηθος..... που σχεδον οι περισσοτεροι διαφημιζουν.. γιατι δεν την θεωρω πολυ ασφαλη άσκηση για τον αυχένα.

Πάρε για παράδειγμα και αυτους εδω κάτω (που δεν έχουν σχέση με σενα ή με εμένα αλλα το φέρνω σαν περιπτωση)


Ας πουμε οτι στο σήκωμα του λάστιχου απο το έδαφος η μέση διατηρείται σε ουδετερη θέση.
Αλλα στο 20ο λεπτο που παιζουνε με πέτρες ολη η βασική κινησιολογια ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΕΤΑΙ. Οπως καταρριπτεται οποιοσδηποτε νομος της φυσικής σε μια μαυρη τρυπα στο διάστημα :D

Μπήκα και ρωτησα τον Άβη που ειναι ο δημιουργος του καναλιού και παιζει στρονγκμαν να μου πει κατα ποσο αυτα που κάνουν (και τα κάνουν και με νούμερα) ειναι ασφαλή για την σπονδυλική τους στήλη.

Απάντηση ξεκάθαρη ΔΕΝ πηρα. Παρά μονο ενα γενικό "Ε ολα τα αθληματα εχουν κάτι αρνητικο αμα το πάμε έτσι"

Το αρνητικο που πρέπει να δεχτούμε συγκαταβατικά ποιο ειναι δηλαδη να εχεις ενα καρο αλλοιώσεις στην σπονδυλικη σου στηλη μετα απο μερικα χρονια κ να μην μπορεις να περπατησεις;

Ακομη περιμένω απάντηση.... γιατι τον ρωτησα να μου πει στο BB που εκτελεις τις ασκησεις σωστά και με κιλά που μπορεις να σηκώνεις κάθε φορά ποιο ειναι το αρνητικο.... αλλα ακομη δεν μου εχει απαντήσει.

Εγω ξέρω μια χαρα ωραιοτατες ασκησεις υπάρχουν για τον κορμο χωρις να τον βάζεις σε τέτοια ακραία πιεση.... αλλα ο καθενας αναλαμβανει και τα ρισκα του.

Αυτοι γουστάρουν να σπάνε το σώμα τους με κάθε πιθανο κινδυνο εκει εχω καταληξει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Οντως δυσκολη και δεν ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματική για το σώμα ;)
Mη νομιζεις απο ένα σημείο και μετά καθενας πρέπει να διαλέγει τι θα κάνει στο γυμναστηριο. Κάποιες ασκησεις μπορει να κάνουν ζημιά και τελικά το οφελος ειναι αμφιλεγομενο. Για παράδειγμα πιστευεις οτι ειναι μεγάλο το οφελος να εκτελεσεις μια άσκηση με κάθισμα στην οποια ολοκληρο το βάρος του σώματος ειναι πάνω στο ενα ποδι;

Εγω στο γυμναστηριο επισης δεν κάνω τις κατακλινεις πιέσεις για το στηθος..... που σχεδον οι περισσοτεροι διαφημιζουν.. γιατι δεν την θεωρω πολυ ασφαλη άσκηση για τον αυχένα.

Πάρε για παράδειγμα και αυτους εδω κάτω (που δεν έχουν σχέση με σενα ή με εμένα αλλα το φέρνω σαν περιπτωση)


Ας πουμε οτι στο σήκωμα του λάστιχου απο το έδαφος η μέση διατηρείται σε ουδετερη θέση.
Αλλα στο 20ο λεπτο που παιζουνε με πέτρες ολη η βασική κινησιολογια ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΕΤΑΙ. Οπως καταρριπτεται οποιοσδηποτε νομος της φυσικής σε μια μαυρη τρυπα στο διάστημα :D

Μπήκα και ρωτησα τον Άβη που ειναι ο δημιουργος του καναλιού και παιζει στρονγκμαν να μου πει κατα ποσο αυτα που κάνουν (και τα κάνουν και με νούμερα) ειναι ασφαλή για την σπονδυλική τους στήλη.

Απάντηση ξεκάθαρη ΔΕΝ πηρα. Παρά μονο ενα γενικό "Ε ολα τα αθληματα εχουν κάτι αρνητικο αμα το πάμε έτσι"

Το αρνητικο που πρέπει να δεχτούμε συγκαταβατικά ποιο ειναι δηλαδη να εχεις ενα καρο αλλοιώσεις στην σπονδυλικη σου στηλη μετα απο μερικα χρονια κ να μην μπορεις να περπατησεις;

Ακομη περιμένω απάντηση.... γιατι τον ρωτησα να μου πει στο BB που εκτελεις τις ασκησεις σωστά και με κιλά που μπορεις να σηκώνεις κάθε φορά ποιο ειναι το αρνητικο.... αλλα ακομη δεν μου εχει απαντήσει.

Εγω ξέρω μια χαρα ωραιοτατες ασκησεις υπάρχουν για τον κορμο χωρις να τον βάζεις σε τέτοια ακραία πιεση.... αλλα ο καθενας αναλαμβανει και τα ρισκα του.

Αυτοι γουστάρουν να σπάνε το σώμα τους με κάθε πιθανο κινδυνο εκει εχω καταληξει.
Εμενα τα βιντεακια του Αβη μου αρεσουν φουλ παντως αν και δεν μου αρεσει η φαση στρονγκμαν. Επισης και ο φιλος του ο γιαννης επισης στρονγκμαν βγαζει εκπληκτικα βιντεακια οχι γυμναστηριακου περιεχομενου συνηθως. Στο μεταξυ το παλικαρι σηκωνε τα λαστιχα με ενα δικεφαλο μονο ακραιο. Επισης εσυ στις αρσεις την μπαρα την αφηνεις μεταξυ τον επαναληψεων η οχι βλεπω πολλους που την παρατανε που ενταξει στα πολλα κιλα ειναι καπως λογικο αλλα μεχρι 100 νομιζω ειναι σαν να κοροιεδευεις τον εαυτο σου κανοντας την ασκηση πιο ευκολη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Εμενα τα βιντεακια του Αβη μου αρεσουν φουλ παντως αν και δεν μου αρεσει η φαση στρονγκμαν. Επισης και ο φιλος του ο γιαννης επισης στρονγκμαν βγαζει εκπληκτικα βιντεακια οχι γυμναστηριακου περιεχομενου συνηθως. Στο μεταξυ το παλικαρι σηκωνε τα λαστιχα με ενα δικεφαλο μονο ακραιο.


Ο φιλος του ο Γιάννης ανέβασε ενα βιντεο άρσεων στο ινσταγκραμ και έπεσε το κράξιμο της αρκουδας. Φιλε ειναι μικροι ακομη για αυτο το σωμα τους αντεχει τις ανοησιες. Μολις πατησουν τα 30+ τοτε θα αρχισουν να βγαινουν τενοντιτιδες - προβληματα στη μέση κτλπ

Ιδου και το βιντεο


Τέτοιες εκτελεσεις σε ασκησεις οπως οι άρσεις θανάτου μπορουν να σε αφήσουν ΑΝΑΠΗΡΟ.

Ακραιος είναι. Kαι που να δεις και το βιντεο του με το ΓΙΟΚ .. μια ασκηση στρονγκμαν οπου βάζεις πάνω στον αυχενα σου κιλά και περπατάς με αυτά. Τα στηριζεις πάνω στον αυχένα. Αυτος ειχε βάλει 300 κιλά.

Επισης εσυ στις αρσεις την μπαρα την αφηνεις μεταξυ τον επαναληψεων η οχι βλεπω πολλους που την παρατανε που ενταξει στα πολλα κιλα ειναι καπως λογικο αλλα μεχρι 100 νομιζω ειναι σαν να κοροιεδευεις τον εαυτο σου κανοντας την ασκηση πιο ευκολη.

Ειναι διαφορετικές παραλλαγές της ιδιας άσκησης. Η μια που αφηνεις την μπάρα και ξανασηκωνεις ειναι το Conventional deadlift αυτη που δεν την αφηνεις ειναι το Romanian deadlift.

Προσωπικα απο 60 και πάνω ναι την αφήνω κάτω. Ο λογος ειναι οτι με την μέση δεν παιζουμε :D
δικιά μου αποψη αυτη προσωπική - ο καθενας κάνει οτι θέλει με το σώμα του.

Την συγκεκριμενη άσκηση αλλοι δεν την κάνουν καν οποτε σηκωνουν 0 κιλά. Παρολαυτα ειναι περισσοτερο ανεπτυγμενοι και απο μένα και απο τον Άβη και απο τον Γιαννη... αλλα αν ρωτησεις τον Αβη θα σου πει "Μη βαζεις στο ιδιο σακι ... υπερτροφια και δυναμη".

Ο καθενας απο ενα σημειο κ μετα λοιπον κάνει αυτο που τον ευχαριστει και νομιζει σωστο κ παιρνει και το αναλογο ρισκο για τις επιπτωσεις σε μερικα χρονια.

Ο γυμναστης στο γυμναστηριο της Αθηνας που πάω με πάνω απο 25 χρονια εμπειριας στο χωρο με πτυχιο απο ΤΕΦΑΑ - Καθηγητης πολεμικων τεχνων και body builder 1.90 υψος μου ειχε πει το εξης :

" Δεν χρειάζονται υπερβολικά βάρη - στο τέλος πάς ταμειο..... οσο εισαι νέος κτυπιέσαι αλλα στο τέλος πάς ταμειο."

Εγω εχω τσιμπήσει το ισχιακο μου νεύρο και με 50 κιλά άρσεις. Ειναι ιδιαιτερα τεχνική και απαιτητικη άσκηση για ολοκληρο το σώμα. Αν σηκωθεις πολυ αποτομα μπορει να τραυματισεις ΑΚΟΜΗ και τον δικεφαλο βραχιονιο. Πρέπει επισης να πατάς καλά στο έδαφος γιατι η κινηση ξεκινάει απο τις φτέρνες με αυτες σπρώχνεις το πάτωμα και οχι να τις σηκώνουν οπως ο τυπάκος πιο πάνω επειδη βάλανε 60-70 κιλα πανω απο αυτα που αντέχουν.

Τον συγκεκριμενο τον τοποθετω στα 140 με ασφάλεια. Σε καμια περιπτωση για 160 και 220 που έβαλε να κάνει.

Θα μπορουσα κ εγω να βάλω 120-130 κιλα και να τις κάνω έτσι. Αλλα δεν εχει κανενα νοημα. Προσεξε στο γυμναστηριο να παιρνεις συμβουλες απο ανθρωπους που εχουν σωστη αντιληψη του αντικειμενου και των μεγεθων του.

100 κιλα δεν ειναι καθολου μικρο νούμερο, φαινεται μικρο επειδη ο καθε ανιδεος ανεβάζει βιντεο κάνοντας την ασκηση με τα διπλάσια κιλά και ΛΑΘΟΣ... κάνοντας κάμψη της σπονδυλικης στηλης και μεταφέροντας μεγάλη πιεση στους σπονδυλους ικανη να δημιουργησει δισκο-κηλες και μονιμες βλάβες. Φιλικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Εμενα τα βιντεακια του Αβη μου αρεσουν φουλ παντως αν και δεν μου αρεσει η φαση στρονγκμαν. Επισης και ο φιλος του ο γιαννης επισης στρονγκμαν βγαζει εκπληκτικα βιντεακια οχι γυμναστηριακου περιεχομενου συνηθως. Επισης εσυ στις αρσεις την μπαρα την αφηνεις μεταξυ τον επαναληψεων η οχι βλεπω πολλους που την παρατανε που ενταξει στα πολλα κιλα ειναι καπως λογικο αλλα μεχρι 100 νομιζω ειναι σαν να κοροιεδευεις τον εαυτο σου κανοντας την ασκηση πιο ευκολη.
Ο φιλος του ο Γιάννης ανέβασε ενα βιντεο άρσεων στο ινσταγκραμ και έπεσε το κράξιμο της αρκουδας. Φιλε ειναι μικροι ακομη για αυτο το σωμα τους αντεχει τις ανοησιες. Μολις πατησουν τα 30+ τοτε θα αρχισουν να βγαινουν τενοντιτιδες - προβληματα στη μέση κτλπ

Ιδου και το βιντεο


Τέτοιες εκτελεσεις σε ασκησεις οπως οι άρσεις θανάτου μπορουν να σε αφήσουν ΑΝΑΠΗΡΟ.

Ακραιος είναι. Kαι που να δεις και το βιντεο του με το ΓΙΟΚ .. μια ασκηση στρονγκμαν οπου βάζεις πάνω στον αυχενα σου κιλά και περπατάς με αυτά. Τα στηριζεις πάνω στον αυχένα. Αυτος ειχε βάλει 300 κιλά.



Ειναι διαφορετικές παραλλαγές της ιδιας άσκησης. Η μια που αφηνεις την μπάρα και ξανασηκωνεις ειναι το Conventional deadlift αυτη που δεν την αφηνεις ειναι το Romanian deadlift.

Προσωπικα απο 60 και πάνω ναι την αφήνω κάτω. Ο λογος ειναι οτι με την μέση δεν παιζουμε :D
δικιά μου αποψη αυτη προσωπική - ο καθενας κάνει οτι θέλει με το σώμα του.

Την συγκεκριμενη άσκηση αλλοι δεν την κάνουν καν οποτε σηκωνουν 0 κιλά. Παρολαυτα ειναι περισσοτερο ανεπτυγμενοι και απο μένα και απο τον Άβη και απο τον Γιαννη... αλλα αν ρωτησεις τον Αβη θα σου πει "Μη βαζεις στο ιδιο σακι ... υπερτροφια και δυναμη".

Ο καθενας απο ενα σημειο κ μετα λοιπον κάνει αυτο που τον ευχαριστει και νομιζει σωστο κ παιρνει και το αναλογο ρισκο για τις επιπτωσεις σε μερικα χρονια.

Ο γυμναστης στο γυμναστηριο της Αθηνας που πάω με πάνω απο 25 χρονια εμπειριας στο χωρο με πτυχιο απο ΤΕΦΑΑ - Καθηγητης πολεμικων τεχνων και body builder 1.90 υψος μου ειχε πει το εξης :

" Δεν χρειάζονται υπερβολικά βάρη - στο τέλος πάς ταμειο..... οσο εισαι νέος κτυπιέσαι αλλα στο τέλος πάς ταμειο."

Εγω εχω τσιμπήσει το ισχιακο μου νεύρο και με 50 κιλά άρσεις. Ειναι ιδιαιτερα τεχνική και απαιτητικη άσκηση για ολοκληρο το σώμα. Αν σηκωθεις πολυ αποτομα μπορει να τραυματισεις ΑΚΟΜΗ και τον δικεφαλο βραχιονιο. Πρέπει επισης να πατάς καλά στο έδαφος γιατι η κινηση ξεκινάει απο τις φτέρνες με αυτες σπρώχνεις το πάτωμα και οχι να τις σηκώνουν οπως ο τυπάκος πιο πάνω επειδη βάλανε 60-70 κιλα πανω απο αυτα που αντέχουν.

Τον συγκεκριμενο τον τοποθετω στα 140 με ασφάλεια. Σε καμια περιπτωση για 160 και 220 που έβαλε να κάνει.

Θα μπορουσα κ εγω να βάλω 120-130 κιλα και να τις κάνω έτσι. Αλλα δεν εχει κανενα νοημα. Προσεξε στο γυμναστηριο να παιρνεις συμβουλες απο ανθρωπους που εχουν σωστη αντιληψη του αντικειμενου και των μεγεθων του.

100 κιλα δεν ειναι καθολου μικρο νούμερο, φαινεται μικρο επειδη ο καθε ανιδεος ανεβάζει βιντεο κάνοντας την ασκηση με τα διπλάσια κιλά και ΛΑΘΟΣ... κάνοντας κάμψη της σπονδυλικης στηλης και μεταφέροντας μεγάλη πιεση στους σπονδυλους ικανη να δημιουργησει δισκο-κηλες και μονιμες βλάβες. Φιλικά.
Εγω αρσεις θανατου δεν εχω δοκιμασει ποτε στη ζωη μου σοβαρα. Ειμαι ακομα αρχαριος και τις φοβαμαι να σου πω την αληθεια. Μονο μια φορα που εκανε ενας φιλος δοκιμασα στα 60 κιλα εκανα λιγες επαναληψεις ενταξει δεν δυσκολευτηκα ιδιαιτερα σε αυτα τα κιλα αλλα και παλι μονος δεν εχω δοκιμασει ποτε. Στο μελλον που θα εχω αποκτησει και δυναμη σε πλατη ποδια και αυτοπεποιθηση θα αρχισω, αυτες τις μερες εκλεισα 4μηνο στο γυμναστηριο ακομα ειμαι πρωταρης.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Εγω αρσεις θανατου δεν εχω δοκιμασει ποτε στη ζωη μου σοβαρα. Ειμαι ακομα αρχαριος και τις φοβαμαι να σου πω την αληθεια. Μονο μια φορα που εκανε ενας φιλος δοκιμασα στα 60 κιλα εκανα λιγες επαναληψεις ενταξει δεν δυσκολευτηκα ιδιαιτερα σε αυτα τα κιλα αλλα και παλι μονος δεν εχω δοκιμασει ποτε. Στο μελλον που θα εχω αποκτησει και δυναμη σε πλατη ποδια και αυτοπεποιθηση θα αρχισω, αυτες τις μερες εκλεισα 4μηνο στο γυμναστηριο ακομα ειμαι πρωταρης.
Και εγω δεν έκανα παλιά , τωρα ξεκινησα πριν κανα χρονο περιπου. Τις άρσεις.

Ο Γιαννης μπορει να κάνει περισσοτερο και ο Άβης 3-4 χρονια αλλα και παλι δεν δικαιολογειται αυτη η εκτελεση του Γιαννη. Βλέπεις δεν μπορεις.... με σωστη τεχνικη. Άστα κάτω δεν πειράζει.

Αλλα... μεγαλομανια φιλος θέλουν να γινουν στρονγκμεν :P
Τους το ευχομαι και χωρις τραυματισμους αλλα ειναι πολλα τα ακραια που κάνουν κ κάποιο παλούκι θα ξεφυγει.

Βάλε τωρα το ΓΙΟΚ πάνω στη πλάτη σου με 300 κιλα και να περπατάς.... αυτα ειναι ακραιες γυμναστικές.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον @Devil. Όσο γυμναζεσαι τόσο το καλύτερο γιατί θα είσαι σε καλύτερη φυσική κατάσταση και θα έχεις πιο ποιοτική ζωή όσο περνούν τα χρόνια. Δεν είναι μόνο ότι γλυτώνεις παθήσεις αλλά και το ότι θα είσαι στα πόδια σου. Θα κάνεις πράγματα που άλλοι δεν θα μπορούν. Θα μπορείς πχ να κάνεις τουρισμό και να περπατάς σε διάφορα μέρη αντί να παραπονιέσαι ότι έχεις κουραστεί και δεν πηγαίνουν άλλο τα πόδια.
Εγώ σήμερα σκόνταψα στο πεζοδρόμιο με δύναμη και κράτησα την ισορροπία μου. Αν μου συνέβαινε αυτό πριν 1 χρόνο θα είχα φάει τα μούτρα μου. Είχα τόσο αδύναμο core που έχανα την ισορροπία μου όταν πχ εδενα τα κορδόνια όρθια. Αν καθόμουν στο πάτωμα έβαζα το χέρι κάτω για να σηκωθώ. Τώρα πετάγομαι σαν ελατήριο χωρίς να χρησιμοποιώ το χέρι μου. Η διαφορά είναι τεράστια. Όταν ανεβαίνω σκάλες τρέχω. Βλέπω άτομα στην ηλικία μου που κρατάνε το σίδερο για να ανέβουν!
Ποσο εισαι αν επιτρέπεται;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
@Devil τα pistol squats δεν τα θεωρώ επικίνδυνα αν κάνεις σωστή εκτέλεση. Τα θεωρώ καλή άσκηση γιατί αποκτάς καλύτερη ισορροπία και ενδυναμώνει γλουτούς, πόδια και κορμό. Επειδή δεν μπορώ ακόμα να τα κάνω με το ένα πόδι, χρησιμοποιώ το άλλο ως βοηθητικό (πατάω στην μύτη) και δεν κάθομαι μέχρι κάτω. Θα μου πάρει καιρό μέχρι να τα καταφέρω αλλά δεν βιάζομαι.
@Αλκης Κ. οι άρσεις θανάτου είναι καλές και δεν είναι επικίνδυνες αν ξεκινήσεις με λίγα κιλά ή ακόμα καλύτερα με λάστιχα. Ξεκινά με λίγα κιλά. Δεν χρειάζεται να πας κατευθείαν στα 60. Κάνε την άσκηση αργά και σταθερά. Τα λάστιχα βοηθάνε πολύ στην σωστή εκτέλεση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
@Devil τα pistol squats δεν τα θεωρώ επικίνδυνα αν κάνεις σωστή εκτέλεση. Τα θεωρώ καλή άσκηση γιατί αποκτάς καλύτερη ισορροπία και ενδυναμώνει γλουτούς, πόδια και κορμό. Επειδή δεν μπορώ ακόμα να τα κάνω με το ένα πόδι, χρησιμοποιώ το άλλο ως βοηθητικό (πατάω στην μύτη) και δεν κάθομαι μέχρι κάτω. Θα μου πάρει καιρό μέχρι να τα καταφέρω αλλά δεν βιάζομαι.
@Αλκης Κ. οι άρσεις θανάτου είναι καλές και δεν είναι επικίνδυνες αν ξεκινήσεις με λίγα κιλά ή ακόμα καλύτερα με λάστιχα. Ξεκινά με λίγα κιλά. Δεν χρειάζεται να πας κατευθείαν στα 60. Κάνε την άσκηση αργά και σταθερά. Τα λάστιχα βοηθάνε πολύ στην σωστή εκτέλεση.
Καλά τα λές αλλα αυτη τη περιοδο θα παιξω πρέσα ποδιών και κωπηλατική. Αυτο βεβαια θα με βοηθησει να σπάσω το προσωπικο μου ρεκορ στις άρσεις. Βεβαια μη ξεχνάμε οτι συχνά πυκνα ταλαιπωρουμαι και απο τις ενοχλησεις στο αριστερο χέρι. Μολις σηκωσω το 100αρι για 2 επαναληψεις θα με τραβηξω βιντεο και μετά τελειωνει η σεζον και η προετοιμασια. Έχει χαλαρωση. Η λογικη λέει οτι ειναι εφικτο εφοσον τωρα κάνω 80 κιλά για 8 επαναληψεις. Χθες ηταν να πάω γυμναστηριο αλλα δεν πηγα θα πάω αυριο γιατι ενιωθα οτι δεν εχω αναρρωσει πληρως απο την προπονηση της Πεμπτης. Στην οποια πραγματικα ειχα φοβερη συγκεντρωση αργη και σταθερη κινηση και με έπιασε καλά.

Η κινηση στη πρέσα και στην κωπηλατικη ειναι οι 2 κυριες κινησεις για το ντεντ-λιφτ. ;)

Α ρε πουστη μου να ειχα τα ποδια που έχω για χέρια , εκτος του οτι θα φαινοταν σαν κορμοι δέντρων δεν θα ειχα ΠΟΤΕ τραυματισμους. Ντάξει τωρα οτι ειναι να γινει θα γινει , να πάθω καμια ρηξη δικεφαλου δεν το κοβω οι ενοχλησεις ειναι πολυ ηπιες , θα κάνω το ρεκορ τωρα και να πάει να γαμηθει. Δεν θα κανουμε μονιμως στο γυμναστηριο 50 κιλά άρσεις. Πρεπει να ανεβουμε λιγο να δουλεψουμε κ την δυναμη. Αρκει να μην μας κλεισει ο πορδο κορονοϊος. ΣΤη περιοχη που ειμαι ακομη ειμαστε σε επιτηρηση.

Περυσι ειχα ενα τραβηγμα στο δεξι ποδι (λαγοκνημιαια ταινια μου ειχε πει ο γιατρος) αλλα ρε φιλε έκατσα 2 μηνες στην καραντινα - ξεκουραστηκα και πέρασε δεν ξανα εμφανισθηκε αυτη η μαλακια με τα χέρια ολο κ έρχεται , φευγει-ερχεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης κάτι που σκέφτηκα τωρα ειναι το εξης.... δεν μπορεις να κάνεις σε μια σεζον ταυτοχρονα ρεκορ σε ολες τις ασκησεις πχ ειναι ιδιαιτερα επιβαρυντικο να πεις οτι ξέρεις θα ανεβάσω στις άρσεις 100-120 κιλά αλλα θα ανεβάσω και στον πάγκο. Ο λογος ειναι απλος τοσο στις άρσεις οσο και στον πάγκο χρησιμοποιεις και τους πηχεις σου. Οποτε νομιζω ειναι πιο συνετο να εισαι σταθερος στη συντηρηση στις υπολοιπες ασκησεις του στυλ ναι μεν δεν πέφτω διατηρουμαι εκει που ημουν αλλα δεν θα κάνω και ρεκορ σε ολες θα προετοιμαστω μονο για τις άρσεις ή τα καθισματα ή τον πάγκο. Βεβαια καλο ειναι αν θέλεις να κανεις ρεκορ στον πάγκο να μην ξεπεράσεις το ρεκορ στις άρσεις πχ δεν μπορεις να κανεις 80 κιλα άρσεις και στον πάγκο να επιχειρησεις 90 ή 100.... η βάση στον πάγκο ειναι η πλάτη σου. Πάς για τραυματισμο. Δεν μπορεις να εισαι πιο δυνατος στο στηθος απο οτι στη πλάτη αυτο δημιουργει μυικη ανισοροπια γιατι το στήθος σπρώχνει μπροστά το σώμα σου κ δημιουργειται καμπούρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Devil λίγο δύσκολο να σηκώνεις στον πάγκο περισσότερο από τις άρσεις. Κάτι δεν πάει καλά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
@Devil λίγο δύσκολο να σηκώνεις στον πάγκο περισσότερο από τις άρσεις. Κάτι δεν πάει καλά.

Ναι αυτο έγραψα και εγώ. Ειναι παράδοξο. Εκτος και αν κάποιος δεν κάνει καν αυτη την ασκηση. Υπάρχει κοσμος που δεν κανει ουτε άρσεις ουτε πάγκο. Εγω πχ την εκοψα την μπάρα στον πάγκο καμια βδομαδα τωρα γιατι βλεπω με βολευουν καλυτερα οι αλτηρες στον επικλινη. Σημερα θα πάρω τους 20κιλους.

Εννοειται έχω αυξησει φαγητο λίγο ειμαι γυρω στις 2550-2600 θερμιδες. Καλοκαιρι μέχρι και Οκτωβριο ήμουν 2450. Στη συντήρηση πλέον.

Αυτο σημαινει στο περιπου το κλασσικο πρωινο που τρώω 200 ή 300γρ γιαουρτι με 75-80γρ βρώμη , 1 μπανανα μετρια προς μεγάλη , καρυδια οπωσδηποτε κάθε πρωι 50γρ , και λιγο μέλι ή λιγο σοκολάτα. 10-20γρ το πολυ ισα να το ανακατέψω για να νοστημισει ακομη περισσοτερο.

Μετά μεσημερι 100γρ άβραστο ζυγισμενο ρυζι ή πατατα 150-200γρ με κοτοπουλο - ψαρι ή αυγά και το βράδυ πάλι το ιδιο αλλα με πιο ελαφρυ υδατανθρακα πχ πατατα. Δηλαδη σιγουρα 3 φορές την ημέρα καλό φαγητο. Εννοειται πάντα 15μλ λάδι το οποιο τρώω ΟΛΟ. Δεν αφηνω λάδι στο πιάτο.

Δεν ξεκινας να αυξησεις κιλά και να σπάσεις ενα ρεκορ χωρις να τρώς έτσι; απλα θέλεις να δωσεις στον οργανισμο τοσο φαγητο οσο θα σε βοηθησει να πιάσεις το στοχο σου χωρις να γεμισεις με περιττο λιπος και πάχος. Εγω τωρα επειδη δεν θελω ουτε να χάσω αλλα ουτε και να βάλω θελω να παιξω σε αυτο το βάρος που ειμαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Εκανα στο γυμναστηριο αυτο το μηχανημα για στηθος (δηλαδη καθομουν οπως στην φωτο δεν γυρναγα απο την αλλη). Αλλα προσωπικα με βοηθαει και στην εκγύμναση της πλατης.
Τωρα που θα τα κλεισουν παλι εχει καποιος να μου προτείνει καμια εναλλακτική άσκηση με βαράκια;

1604325254474.png
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ναι αυτο έγραψα και εγώ. Ειναι παράδοξο. Εκτος και αν κάποιος δεν κάνει καν αυτη την ασκηση. Υπάρχει κοσμος που δεν κανει ουτε άρσεις ουτε πάγκο. Εγω πχ την εκοψα την μπάρα στον πάγκο καμια βδομαδα τωρα γιατι βλεπω με βολευουν καλυτερα οι αλτηρες στον επικλινη. Σημερα θα πάρω τους 20κιλους.

Εννοειται έχω αυξησει φαγητο λίγο ειμαι γυρω στις 2550-2600 θερμιδες. Καλοκαιρι μέχρι και Οκτωβριο ήμουν 2450. Στη συντήρηση πλέον.

Αυτο σημαινει στο περιπου το κλασσικο πρωινο που τρώω 200 ή 300γρ γιαουρτι με 75-80γρ βρώμη , 1 μπανανα μετρια προς μεγάλη , καρυδια οπωσδηποτε κάθε πρωι 50γρ , και λιγο μέλι ή λιγο σοκολάτα. 10-20γρ το πολυ ισα να το ανακατέψω για να νοστημισει ακομη περισσοτερο.

Μετά μεσημερι 100γρ άβραστο ζυγισμενο ρυζι ή πατατα 150-200γρ με κοτοπουλο - ψαρι ή αυγά και το βράδυ πάλι το ιδιο αλλα με πιο ελαφρυ υδατανθρακα πχ πατατα. Δηλαδη σιγουρα 3 φορές την ημέρα καλό φαγητο. Εννοειται πάντα 15μλ λάδι το οποιο τρώω ΟΛΟ. Δεν αφηνω λάδι στο πιάτο.

Δεν ξεκινας να αυξησεις κιλά και να σπάσεις ενα ρεκορ χωρις να τρώς έτσι; απλα θέλεις να δωσεις στον οργανισμο τοσο φαγητο οσο θα σε βοηθησει να πιάσεις το στοχο σου χωρις να γεμισεις με περιττο λιπος και πάχος. Εγω τωρα επειδη δεν θελω ουτε να χάσω αλλα ουτε και να βάλω θελω να παιξω σε αυτο το βάρος που ειμαι.
Τι υψος εχεις και ποσα κιλα εισαι? 2600 συντηρηση σημαινει εχεις πολυ κρεας πανω σου αν δεν εισαι πανω απο 1.90. Εκτος και αν βαζεις μεσα και την προπονηση και δεν εννοεις καθαρα BMR.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι υψος εχεις και ποσα κιλα εισαι? 2600 συντηρηση σημαινει εχεις πολυ κρεας πανω σου αν δεν εισαι πανω απο 1.90. Εκτος και αν βαζεις μεσα και την προπονηση και δεν εννοεις καθαρα BMR.
Προφανώς και βάζει μέσα την προπόνηση, χωρίς προπόνηση δεν συντηρείσαι.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
2600 δεν είναι πολλα με προπόνηση. Εγώ που είμαι 170 θέλω 2200 κατά μέσο όρο για συντήρηση!
Στην πρέσα ποδιών είχα πιάσει ταβάνι μέσα σε 2-3 μήνες όταν πήγαινα γυμναστήριο. Ή έχω καλά πόδια ή η άσκηση είναι πολύ εύκολη 🤔
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top