Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Η πατάτα δεν μου αρέσει αλλά η γλυκοπατάτα τα σπάει. Η τηγανητή γλυκοπατάτα είναι η αγαπημένη μου αλλά την αποφεύγω για ευνόητους λόγους 😆 Ψητή είναι εξίσου καλη. Ανακάλυψα τελευταία τις κόκκινες φακές που βράζουν σε 10 λεπτά και κάνουν την σούπα χυλό και έχω τρελαθεί. Εύκολο και γρήγορο γεύμα πρωτεινης με χαμηλές θερμίδες. Βάζω και κοτόπουλο μέσα μερικές φορές για να αυξήσω την πρωτεϊνη.
Βάζε ρυζι στις φακές να συμπληρώνεις ολα τα αμινοξεα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πλάκα πλάκα φακές με κάρυ και κοτόπουλο και δίπλα ρύζι είναι φοβερό πιάτο. Το καστανό βαριέμαι να το βράζω. Θέλει 10 ώρες. Το jasmine μου αρέσει που είναι αρωματικό. Θα φτιάξω μεθαύριο.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Δεν θεωρειτε οτι το να το πολυ ψαχνεις με διατροφες κλπ ειναι λιγο αουσιο για μη επαγγελματιες. Εννοω προφανως οτι τρως υγιεινα οχι σαβουρες αλλα θα φας και τον υδατανθρακα (μακαρονι) θα φας και το καλο λιπαρο τον ξηρο καρπο κλπ αλλα και λευκο ρυζι πχ να βαλεις αντι για καστανο ξερω γω γιατι ειναι τοσο κακο. Η αν φας και την πατατα την τηγανιτη που το cis λιπαρο οκ γινεται trans με την θερμοκρασια μια φορα στις 2-3 βδομαδες προσωπικα πιο πολυ θετικο το βλεπω παρα αρνητικο. Εγω κανω γυμναστικη 4 και κατι ψιλα μηνες και εχω δει σημαντικη βελτιωση και στην δυναμη και στην εικονα μου με μια αρκετα φλου διατροφη οσον αφορα τα μακροστοιχεια πλην της πρωτεινης και με ενα μικρο θερμιδικο ελλειμμα της ταξεως των 200-300 θερμιδων. Δεν ξερω πως θα ειμουν αν εκανα τερμα αυστηρη διατροφη μπορει τα αποτελεσματα μεχρι τωρα να ηταν 10 φορες πιο θεαματικα αλλα απο την αλλη οκ δεν ειμαι μηχανη και εφοσον βλεπω οτι υπαρχει εξελιξη δεν με αφορα καθολου να αλλαξω κατι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Mπράβο Άλκη ωραιος που βλέπεις διαφορές. Σημαινει οτι πλέον κάνεις τα πράγματα σωστά σε αντιθεση με τον μεσο του γυμναστηρίου.

Εγω χθες ενιωσα ζαλαδες και αναγουλα. Το τελευταιο καιρο εβαζα 10-20γρ μουσταρδα χωρις ζαχαρη σε κάθε φαγητο θα την κοψω. Και θα παω κ στο γιατρο τωρα μηπως πρεπει να κανουμε κανα Covid test.

Το θεμα της σαβουροφαγιας εχει να κανει πρωτιστως με την υγεια και οχι τοσο με το bb.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
@Devil άμα σου έλεγαν βούτυρο ή μαργαρίνη ποιο είναι το χειρότερο τι θα έλεγες;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
@Devil άμα σου έλεγαν βούτυρο ή μαργαρίνη ποιο είναι το χειρότερο τι θα έλεγες;

Τίποτα από τα 2 δεν βάζω στο πρωινο μου
Για λιπαρά βάζω καρυδια η αβοκάντο με ελαιόλαδο η ταχίνι που έχω καιρό να φάω.

Αλλά αν θελεις να βάλεις κάτι από τα 2 τσέκαρε τις συσκευασίες με τα θρεπτικά συστατικά... Πχ αν σε μια συσκευασία σου λέει 30 γρ υδατάνθρακα εκ των οποίων τα 28 είναι ζάχαρη και δεν είναι πχ μέλι που έχει φυσικά σάκχαρα ε τότε δεν είναι κ τόσο καλή επιλογή. Η στη περιπτωση των λιπαρών που ρωτάς την αναλογία κορεσμενων κτλπ.

Ο ΠΟΥ μέχρι το 2023 έχει ζητήσει να αφαιρεθούν τα τρανς λιπαρά από τα τρόφιμα γιατί είναι υπ αιτία για αρκετούς θανάτους.
Χθες βράδυ μια ζαλάδα ένιωσα και αναγουλα κ ήταν άσχημο.... Σηκώθηκα κατά τις 4 το πρωι μουσκεμα ιδρωμένος κ έφτιαξα λεμόνι νερό κ ήμουν σε φάση πω ρε πουστη δεν είμαι καλά.

Σκέψου να τρως ότι να ναι να φτάσεις μια ηλικία να φραξουν τα αγγεία κ να παθεις κανα εμφραγμα. Πόσο χειρότερο ακόμη θα είναι. Τα χρόνια περνανε γρήγορα κ η σαβουρα σε συνδυασμό με τη καθιστική ζωή συσσωρεύεται. Ευτυχώς πηρα τη πιεση χθες βράδυ κ ήμουν πολυ καλα

11 μεγάλη 7.5 μικρή και 55 παλμους.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Τίποτα από τα 2 δεν βάζω στο πρωινο μου
Για λιπαρά βάζω καρυδια η αβοκάντο με ελαιόλαδο η ταχίνι που έχω καιρό να φάω.

Αλλά αν θελεις να βάλεις κάτι από τα 2 τσέκαρε τις συσκευασίες με τα θρεπτικά συστατικά... Πχ αν σε μια συσκευασία σου λέει 30 γρ υδατάνθρακα εκ των οποίων τα 28 είναι ζάχαρη και δεν είναι πχ μέλι που έχει φυσικά σάκχαρα ε τότε δεν είναι κ τόσο καλή επιλογή. Η στη περιπτωση των λιπαρών που ρωτάς την αναλογία κορεσμενων κτλπ.

Ο ΠΟΥ μέχρι το 2023 έχει ζητήσει να αφαιρεθούν τα τρανς λιπαρά από τα τρόφιμα γιατί είναι υπ αιτία για αρκετούς θανάτους.
Χθες βράδυ μια ζαλάδα ένιωσα και αναγουλα κ ήταν άσχημο.... Σηκώθηκα κατά τις 4 το πρωι μουσκεμα ιδρωμένος κ έφτιαξα λεμόνι νερό κ ήμουν σε φάση πω ρε πουστη δεν είμαι καλά.

Σκέψου να τρως ότι να ναι να φτάσεις μια ηλικία να φραξουν τα αγγεία κ να παθεις κανα εμφραγμα. Πόσο χειρότερο ακόμη θα είναι. Τα χρόνια περνανε γρήγορα κ η σαβουρα σε συνδυασμό με τη καθιστική ζωή συσσωρεύεται. Ευτυχώς πηρα τη πιεση χθες βράδυ κ ήμουν πολυ καλα

11 μεγάλη 7.5 μικρή και 55 παλμους.
Εγω με την πιεση εχω θεμα. Πριν την προπονηση πινω αλατονερο γιατι σε ηρεμια υπο φυσιολογικες συνθηκες ειμαι στο 8,5-9 μεγαλη και γυρω στο 5,5-6 μικρη ασε δραμα κατασταση και καμια 50αρια παλμους κλινικα νεκρος δηλαδη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Εγω με την πιεση εχω θεμα. Πριν την προπονηση πινω αλατονερο γιατι σε ηρεμια υπο φυσιολογικες συνθηκες ειμαι στο 8,5-9 μεγαλη και γυρω στο 5,5-6 μικρη ασε δραμα κατασταση και καμια 50αρια παλμους κλινικα νεκρος δηλαδη.
Υπόταση. Πως και έτσι;
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω με την πιεση εχω θεμα. Πριν την προπονηση πινω αλατονερο γιατι σε ηρεμια υπο φυσιολογικες συνθηκες ειμαι στο 8,5-9 μεγαλη και γυρω στο 5,5-6 μικρη ασε δραμα κατασταση και καμια 50αρια παλμους κλινικα νεκρος δηλαδη.
Το έχεις κοιτάξει σε κάποιον γιατρό;
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ειναι κληρονομικο μαλλον το εχουν και αλλοι συγγενεις μου. Σε γιατρο η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω κοιταξει αλλα γενικα δεν ζαλιζομαι ουτε εχω λυποθημησει ποτε στη ζωη μου. Ισως γιατι ειναι φυσιολογικη αυτη η κατασταση για εμενα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Ειναι κληρονομικο μαλλον το εχουν και αλλοι συγγενεις μου. Σε γιατρο η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω κοιταξει αλλα γενικα δεν ζαλιζομαι ουτε εχω λυποθημησει ποτε στη ζωη μου. Ισως γιατι ειναι φυσιολογικη αυτη η κατασταση για εμενα
Πιο πολυ η υπέρταση έχω ακουσει ότι δημιουργεί ζημιές γιατί η υψηλή πιεση όσο να ναι δεν είναι κ οτι καλυτερο για την υγεία των αγγείων.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Τίποτα από τα 2 δεν βάζω στο πρωινο μου
Για λιπαρά βάζω καρυδια η αβοκάντο με ελαιόλαδο η ταχίνι που έχω καιρό να φάω.

Αλλά αν θελεις να βάλεις κάτι από τα 2 τσέκαρε τις συσκευασίες με τα θρεπτικά συστατικά... Πχ αν σε μια συσκευασία σου λέει 30 γρ υδατάνθρακα εκ των οποίων τα 28 είναι ζάχαρη και δεν είναι πχ μέλι που έχει φυσικά σάκχαρα ε τότε δεν είναι κ τόσο καλή επιλογή. Η στη περιπτωση των λιπαρών που ρωτάς την αναλογία κορεσμενων κτλπ.

Ο ΠΟΥ μέχρι το 2023 έχει ζητήσει να αφαιρεθούν τα τρανς λιπαρά από τα τρόφιμα γιατί είναι υπ αιτία για αρκετούς θανάτους.
Χθες βράδυ μια ζαλάδα ένιωσα και αναγουλα κ ήταν άσχημο.... Σηκώθηκα κατά τις 4 το πρωι μουσκεμα ιδρωμένος κ έφτιαξα λεμόνι νερό κ ήμουν σε φάση πω ρε πουστη δεν είμαι καλά.

Σκέψου να τρως ότι να ναι να φτάσεις μια ηλικία να φραξουν τα αγγεία κ να παθεις κανα εμφραγμα. Πόσο χειρότερο ακόμη θα είναι. Τα χρόνια περνανε γρήγορα κ η σαβουρα σε συνδυασμό με τη καθιστική ζωή συσσωρεύεται. Ευτυχώς πηρα τη πιεση χθες βράδυ κ ήμουν πολυ καλα

11 μεγάλη 7.5 μικρή και 55 παλμους.
Μήπως τα τρως ανάλατα και κάνεις υπόταση ...
Και εγώ υποτασική είμαι σχετικά .

Έχω γενικό ενδιαφέρον παρά στομαχικό !
Οι περισσότεροι λένε μαργαρίνη ως υγιεινό και ''φυτικό'' αλλά έχουν μείνεις στις παλιές δεκαετίες και ήθελα να δω ένας πιο ψαγμένος με τη διατροφή τι θα πει .Και οι διαιτολόγοι σήμερα πάντως στα άρθρα τους τείνουν προς την μαργαρίνη βλέπω, δεν έχει τρανς, έχει ευεργετικά συστατικά , δεν έχει κορεσμένα .

Υπήρχαν κάτι έρευνες που έλεγαν ότι τα πολυακόρεστα ω6 που είναι στα φυτικά λάδια αν αντικαταστήσουν τα κορεσμένα( δηλαδή να τρώμε μαργαρίνη αντί βούτυρο) οδηγούν σε καρδιακά προβλήματα . Αλλά μετά είπαν ότι μπορεί να φταίει η αναλογία ω6 προς ω3, να έχεις πάρα πολλά ω6 δηλαδή και να διαταράσσεις την αναλογία τους , παρά να φταίνε τα ίδια τα ω6 για τις ασθένειες.

Βέβαια το βούτυρο έχει μια καλύτερη αναλογία ω3: ω6 περίπου 1 προς 3 παρά κάτι σε σχέση με την μαργαρίνη, παρότι έχει κορεσμένα και εκεί γίνεται το μπέρδεμα . Η μαργαρίνη υποτίθεται με τις σημερινές μεθόδους παραγωγής δεν έχει τρανς ή έχει ίχνη όπως και το βούτυρο αλλά έχω δει και έχουν ''μονο και διγλυκερίδια λιπαρών οξέων '' που δεν ξέρω αν σχετίζονται με ασθένειες και την κακή χοληστερίνη .

Δηλαδή αν δεν έχεις ω3 και συνήθως όλοι πάσχουμε σε αυτό εκτός αν κάποιος έχει πρόγραμμα και τρώει όπως εσύ :P, μπορεί να σε ωφελούσε το βούτυρο καλύτερα και ας έχει και κορεσμένα αλλά αυτό είναι δική μου θεωρία. Ούτε το ελαιόλαδο έχει καλή αναλογία αλλά είναι το καλύτερο για μας .

Βέβαια είναι και αυτό που λες , οι μαργαρίνες διαφέρουν μεταξύ τους .

Θα μου πεις τρώμε λάδι και τελείωσε η ιστορία !
Απλά κουβέντα να γίνεται ..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Μήπως τα τρως ανάλατα και κάνεις υπόταση ...
Και εγώ υποτασική είμαι σχετικά .

Έχω γενικό ενδιαφέρον παρά στομαχικό !
Οι περισσότεροι λένε μαργαρίνη ως υγιεινό και ''φυτικό'' αλλά έχουν μείνεις στις παλιές δεκαετίες και ήθελα να δω ένας πιο ψαγμένος με τη διατροφή τι θα πει .Και οι διαιτολόγοι σήμερα πάντως στα άρθρα τους τείνουν προς την μαργαρίνη βλέπω, δεν έχει τρανς, έχει ευεργετικά συστατικά , δεν έχει κορεσμένα .

Υπήρχαν κάτι έρευνες που έλεγαν ότι τα πολυακόρεστα ω6 που είναι στα φυτικά λάδια αν αντικαταστήσουν τα κορεσμένα( δηλαδή να τρώμε μαργαρίνη αντί βούτυρο) οδηγούν σε καρδιακά προβλήματα . Αλλά μετά είπαν ότι μπορεί να φταίει η αναλογία ω6 προς ω3, να έχεις πάρα πολλά ω6 δηλαδή και να διαταράσσεις την αναλογία τους , παρά να φταίνε τα ίδια τα ω6 για τις ασθένειες.

Βέβαια το βούτυρο έχει μια καλύτερη αναλογία ω3: ω6 περίπου 1 προς 3 παρά κάτι σε σχέση με την μαργαρίνη, παρότι έχει κορεσμένα και εκεί γίνεται το μπέρδεμα . Η μαργαρίνη υποτίθεται με τις σημερινές μεθόδους παραγωγής δεν έχει τρανς ή έχει ίχνη όπως και το βούτυρο αλλά έχω δει και έχουν ''μονο και διγλυκερίδια λιπαρών οξέων '' που δεν ξέρω αν σχετίζονται με ασθένειες και την κακή χοληστερίνη .

Δηλαδή αν δεν έχεις ω3 και συνήθως όλοι πάσχουμε σε αυτό εκτός αν κάποιος έχει πρόγραμμα και τρώει όπως εσύ :P, μπορεί να σε ωφελούσε το βούτυρο καλύτερα και ας έχει και κορεσμένα αλλά αυτό είναι δική μου θεωρία. Ούτε το ελαιόλαδο έχει καλή αναλογία αλλά είναι το καλύτερο για μας .

Βέβαια είναι και αυτό που λες , οι μαργαρίνες διαφέρουν μεταξύ τους .

Θα μου πεις τρώμε λάδι και τελείωσε η ιστορία !
Απλά κουβέντα να γίνεται ..

Κοιταξε να δεις μαργαρινες και βουτυρα να καιω το φαγητο αν και ειναι νοστιμοτατα δεν το κάνω. Τα φαγητα που φτιαχνω ειναι πολυ ελαφριά. Και οπως ειπες και εσυ εχω προγραμμα. Ξερω απο το πρωι τι θα φάω τι θα μαγειρεψω γιατι εχω και προπονησεις 3 φορες την εβδομάδα οποτε θα φάω κατι που θα με βοηθησει στη προπονηση μου.

Ω3 και γενικα λιπαρα εγω θα προτεινα τις εξης πηγες αβοκαντο, λαδι, καρυδια , αμυγδαλα , λιναροσπορο , φυστικοβουτυρο , ταχινι , σολωμος , σαρδελα γενικα τα λιπαρα ψάρια τα οποια έχουν και αρκετη πρωτεινη

απλα ενα λαθος που κανω εγω ειναι οτι συχνα βαριεμαι να μαγειρεψω μετα τη δουλειά οποτε περνάω απο το μάρκετ παιρνω μια κονσερβα σολωμου ή τονου και βραζω και λιγο ρυζι ή ψηνω πατάτες οποτε σε 20-30 λεπτα εχω φαγητο.

Το βουτυράκι δεν ειναι άσχημο , για μαργαρινες δεν ξερω πολλά. Αλλα εγω θα προτιμουσα το φυστικοβουτυρο. Τωρα ο καθενας τρωει οτι του αρέσει έτσι. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Και οι διαιτολόγοι σήμερα πάντως στα άρθρα τους τείνουν προς την μαργαρίνη βλέπω, δεν έχει τρανς, έχει ευεργετικά συστατικά , δεν έχει κορεσμένα .
Τα ευεργετικά συστατικά της μαργαρίνης μπορεί να τα βρει κανείς και στα λιπαρά ψάρια και τους ξηρούς καρπούς, που είναι πολύ πιο υγιεινές εναλλακτικές. Όσο για τα κορεσμένα λιπαρά, φυσικά και έχει, αφού παράγεται από φυτικά λάδια όπως αραβοσιτέλαιο, ηλιέλαιο, ή ακόμη χειρότερα, φοινικέλαιο.
5201034120961B-800x800.jpg

Υπήρχαν κάτι έρευνες που έλεγαν ότι τα πολυακόρεστα ω6 που είναι στα φυτικά λάδια αν αντικαταστήσουν τα κορεσμένα( δηλαδή να τρώμε μαργαρίνη αντί βούτυρο) οδηγούν σε καρδιακά προβλήματα . Αλλά μετά είπαν ότι μπορεί να φταίει η αναλογία ω6 προς ω3, να έχεις πάρα πολλά ω6 δηλαδή και να διαταράσσεις την αναλογία τους , παρά να φταίνε τα ίδια τα ω6 για τις ασθένειες.

Βέβαια το βούτυρο έχει μια καλύτερη αναλογία ω3: ω6 περίπου 1 προς 3 παρά κάτι σε σχέση με την μαργαρίνη, παρότι έχει κορεσμένα και εκεί γίνεται το μπέρδεμα . Η μαργαρίνη υποτίθεται με τις σημερινές μεθόδους παραγωγής δεν έχει τρανς ή έχει ίχνη όπως και το βούτυρο αλλά έχω δει και έχουν ''μονο και διγλυκερίδια λιπαρών οξέων '' που δεν ξέρω αν σχετίζονται με ασθένειες και την κακή χοληστερίνη .

Δηλαδή αν δεν έχεις ω3 και συνήθως όλοι πάσχουμε σε αυτό εκτός αν κάποιος έχει πρόγραμμα και τρώει όπως εσύ :P, μπορεί να σε ωφελούσε το βούτυρο καλύτερα και ας έχει και κορεσμένα αλλά αυτό είναι δική μου θεωρία. Ούτε το ελαιόλαδο έχει καλή αναλογία αλλά είναι το καλύτερο για μας .

Βέβαια είναι και αυτό που λες , οι μαργαρίνες διαφέρουν μεταξύ τους .

Θα μου πεις τρώμε λάδι και τελείωσε η ιστορία !
Απλά κουβέντα να γίνεται ..

Τα ω3 και ω6 πολυακόρεστα λιπαρά οξέα είναι ωφέλιμα για το καρδιαγγειακό μας σύστημα, δεν καταλαβαίνω γιατί να πει κάποιος ότι αν αντικαταστήσουν τα κορεσμένα, οδηγούν σε καρδιακά προβλήματα. Άσε που, όπως προείπα, με τη μαργαρίνη δεν αντικαθιστάς τα κορεσμένα με τα πολυακόρεστα γιατί πολύ απλά η μαργαρίνη έχει κι αυτή κορεσμένα λιπαρά, απλώς σε ελαφρώς μικρότερη αναλογία (αν το βούτυρο έχει 60%, τότε η μαργαρίνη έχει 40-50%).

Τώρα, ο λόγος που υπάρχει συγκεκριμένη επιθυμητή αναλογία ω3:ω6 κατά την πρόσληψή τους, είναι γιατί χρησιμοποιούν την ίδια ομάδα ενζύμων για να διασπαστούν, οπότε αν καταναλώσει η μία ομάδα λιπαρών οξέων τα περισσότερα ένζυμα, τότε τα άλλα δε θα μπορέσουν να προσληφθούν, άρα δε λαμβάνουμε τα οφέλη τους. Τώρα, αν έχεις έλλειψη ω3 - λιπαρών οξέων, θεωρώ είναι καλύτερο να πάρεις ένα συμπλήρωμα (συνήθως ιχθυέλαιο) παρά να αυξήσεις το βούτυρο στο φαγητό σου.

Τα μονο- και διγλυκερίδια χρησιμοποιούνται ως γαλακτωματοποιητές και συντηρητικά στη βιομηχανία τροφίμων, και δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα (ή δύο) μόρια λιπαρών οξέων εστεροποιημένα με ένα μόριο γλυκερόλης. Επομένως, δεν μπορείς να πεις αν είναι βλαβερά ή ωφέλιμα αν δεν ξέρεις σε τι λιπαρά οξέα αναφέρεσαι, ή εγώ έστω έτσι το καταλαβαίνω. Το ότι είναι σε μορφή γλυκεριδίου δε λέει κάτι, και στο σώμα μας ένα μέρος των λιπιδίων με αυτή τη μορφή αποθηκεύεται.

Τώρα, όσον αφορά το ελαιόλαδο (αλλά και τις ελιές), έχει τόσα ευεργετικά συστατικά (σκουαλένιο, ελαιοευρωπαΐνη, ελαιασίνη, ελαιοκανθάλη κ.ά) που κανείς δε θα δώσει σημασία στην ίσως χειρότερη αναλογία των ω3 προς τα ω6 του. Βέβαια λέγεται ότι η αναλογία του σε λινολεϊκό (ω6) /λινολενικό (ω3) οξύ μοιάζει με αυτή του μητρικού γάλακτος, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Είναι ο βασιλιάς των λιπαρών υλών και όχι άδικα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Και μενα μ αρεσουν οι πιτες και ολα αυτα αλλα δεν θα τα φαω κάθε μέρα ! Εκτος και αν τις φτιάχνω με τροπο που ξέρω εγω. Το πιο σημαντικο στη διατροφη κ τη προπονηση για να φτιαξεις ενα υγιές και δυνατο σωμα ειναι η συνέπεια.

Τα αποτελεσματα θα φανουν μετά το 6μηνο και γυρω στο χρονο αλλα εννοειται οτι οσο συνεχιζεις ανεβαινεις. Αλλο σωμα εχει ενας συνεπης στα 10 χρονια αλλο ενας στα 2 χρονια και αλλο ενας που δεν ασχολειται καθολου με τιποτα.

Και μετα ειναι και πιο δυσκολο να πάθεις πχ μια ιωση ας πουμε βεβαια που θα παθαινε κάποιος που ειναι με τα τσιγαρα στο χέρι τα κρουασαν κ στον καναπέ αγκαλιά. Η καθε πάθηση θα βρει αντισταση. Δεν ειναι απολυτο αλλα ειναι μια καλή προδιαθεση να χεις δυνατο οργανισμο.

Εγω το χειμωνα δεν αρρωσταινω σπάνια να ανεβάσω πανω απο 38 πυρετό. Περυσι μου ειχε πει ο γιατρος να παρω ενα εισπνεομενο αλλα δεν το πηρα τελικα - ενα βραδυ σηκωθηκα στις 4 και εβηχα αλλα αντι να πάρω αυτο έφτιαξα ενα χαμομηλι το ηπια ηρεμησε ο λαιμος και ξανα κοιμηθηκα. Αν ταλαιπωρουσα τα πνευμονια μου με καπνισμα και δεν τα εκπαιδευα με αναεροβιες ασκησεις και γυμναστηρια τοτε ναι μπορει να μην ειχα δυναμη να βγαλω την βραδιά χωρις εισπνεομενα και αντιβιώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Και για το φιτνες της υπόθεσης, ορίστε και το δικό μου απογευματινό: γιαούρτι με ακτινίδιο και βρώμη.

IMG_20201116_173442.jpg
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις μαργαρινες και βουτυρα να καιω το φαγητο αν και ειναι νοστιμοτατα δεν το κάνω. Τα φαγητα που φτιαχνω ειναι πολυ ελαφριά. Και οπως ειπες και εσυ εχω προγραμμα. Ξερω απο το πρωι τι θα φάω τι θα μαγειρεψω γιατι εχω και προπονησεις 3 φορες την εβδομάδα οποτε θα φάω κατι που θα με βοηθησει στη προπονηση μου.

Ω3 και γενικα λιπαρα εγω θα προτεινα τις εξης πηγες αβοκαντο, λαδι, καρυδια , αμυγδαλα , λιναροσπορο , φυστικοβουτυρο , ταχινι , σολωμος , σαρδελα γενικα τα λιπαρα ψάρια τα οποια έχουν και αρκετη πρωτεινη

απλα ενα λαθος που κανω εγω ειναι οτι συχνα βαριεμαι να μαγειρεψω μετα τη δουλειά οποτε περνάω απο το μάρκετ παιρνω μια κονσερβα σολωμου ή τονου και βραζω και λιγο ρυζι ή ψηνω πατάτες οποτε σε 20-30 λεπτα εχω φαγητο.

Το βουτυράκι δεν ειναι άσχημο , για μαργαρινες δεν ξερω πολλά. Αλλα εγω θα προτιμουσα το φυστικοβουτυρο. Τωρα ο καθενας τρωει οτι του αρέσει έτσι. ;)



O τόνος έχει και υδράργυρο λένε , πιστεύω η σαρδέλα είναι καλύτερη . Κονσέρβες σολομού δεν έχω παρατηρήσει..


Τα ευεργετικά συστατικά της μαργαρίνης μπορεί να τα βρει κανείς και στα λιπαρά ψάρια και τους ξηρούς καρπούς, που είναι πολύ πιο υγιεινές εναλλακτικές. Όσο για τα κορεσμένα λιπαρά, φυσικά και έχει, αφού παράγεται από φυτικά λάδια όπως αραβοσιτέλαιο, ηλιέλαιο, ή ακόμη χειρότερα, φοινικέλαιο.



Τα ω3 και ω6 πολυακόρεστα λιπαρά οξέα είναι ωφέλιμα για το καρδιαγγειακό μας σύστημα, δεν καταλαβαίνω γιατί να πει κάποιος ότι αν αντικαταστήσουν τα κορεσμένα, οδηγούν σε καρδιακά προβλήματα. Άσε που, όπως προείπα, με τη μαργαρίνη δεν αντικαθιστάς τα κορεσμένα με τα πολυακόρεστα γιατί πολύ απλά η μαργαρίνη έχει κι αυτή κορεσμένα λιπαρά, απλώς σε ελαφρώς μικρότερη αναλογία (αν το βούτυρο έχει 60%, τότε η μαργαρίνη έχει 40-50%).

Τώρα, ο λόγος που υπάρχει συγκεκριμένη επιθυμητή αναλογία ω3:ω6 κατά την πρόσληψή τους, είναι γιατί χρησιμοποιούν την ίδια ομάδα ενζύμων για να διασπαστούν, οπότε αν καταναλώσει η μία ομάδα λιπαρών οξέων τα περισσότερα ένζυμα, τότε τα άλλα δε θα μπορέσουν να προσληφθούν, άρα δε λαμβάνουμε τα οφέλη τους. Τώρα, αν έχεις έλλειψη ω3 - λιπαρών οξέων, θεωρώ είναι καλύτερο να πάρεις ένα συμπλήρωμα (συνήθως ιχθυέλαιο) παρά να αυξήσεις το βούτυρο στο φαγητό σου.

Τα μονο- και διγλυκερίδια χρησιμοποιούνται ως γαλακτωματοποιητές και συντηρητικά στη βιομηχανία τροφίμων, και δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα (ή δύο) μόρια λιπαρών οξέων εστεροποιημένα με ένα μόριο γλυκερόλης. Επομένως, δεν μπορείς να πεις αν είναι βλαβερά ή ωφέλιμα αν δεν ξέρεις σε τι λιπαρά οξέα αναφέρεσαι, ή εγώ έστω έτσι το καταλαβαίνω. Το ότι είναι σε μορφή γλυκεριδίου δε λέει κάτι, και στο σώμα μας ένα μέρος των λιπιδίων με αυτή τη μορφή αποθηκεύεται.

Τώρα, όσον αφορά το ελαιόλαδο (αλλά και τις ελιές), έχει τόσα ευεργετικά συστατικά (σκουαλένιο, ελαιοευρωπαΐνη, ελαιασίνη, ελαιοκανθάλη κ.ά) που κανείς δε θα δώσει σημασία στην ίσως χειρότερη αναλογία των ω3 προς τα ω6 του. Βέβαια λέγεται ότι η αναλογία του σε λινολεϊκό (ω6) /λινολενικό (ω3) οξύ μοιάζει με αυτή του μητρικού γάλακτος, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Είναι ο βασιλιάς των λιπαρών υλών και όχι άδικα.
Χαχα καλά εννοείται δεν είπα να τρώμε βούτυρα για τα ω3 και μαργαρίνες για τα συστατικά τους. Απλά να είχαμε να λέγαμε :D


Έχει και η μαργαρίνη κορεσμένα αλλά πολύ λιγότερα, αφού το βούτυρο είναι ζωικο λίπος και είναι τίγκα στα κορεσμένα. Οι μαργαρίνες και οι soft πιο πολύ έχουν ηλιέλαια, κραμβέλαια που δεν έχουν τόσο κορεσμένα .


Ναι έτσι είπαν κάποιες έρευνες, αλλά λέω ότι τα λίγα ω3 οδηγούν σε καρδιακά προβλήματα παρά τα πολλά ω6, μάλλον αυτό εννοούν επειδή συμβαίνει αυτό που λες ίσως με τα ένζυμα που δεν το ξέρω . Το ένα θα επηρεάζει το άλλο .

Εννοείς για τα διγλυκερίδια αν θα είναι από κορεσμένα ή τρανς ; δεν γράφουν κιόλας να σου πω , αλλά τα έχουν πολλά τρόφιμα .

fatty-acid-breakdown-of-different-fats.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Σημερα εχει σκληρό φιτνεσ !

100γρ ρυζι καστανο ζυγισμενο αβραστο - κολοκυθάκια ψητά - 15μλ λαδι - 150γρ ψητος μπακαλιαρος.

Αυρα απο γυμναστικη κάνεις τιποτα;;;
 

Συνημμένα

  • IMG_20201117_055320.jpg
    IMG_20201117_055320.jpg
    1.2 MB · Εμφανίσεις: 97

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top