Fitness Thread!

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Κάνει κανεις έλξεις σε μονοζυγο απο εδώ ;;; θελω κάτι να ρωτησω.
Εγω κανω για το μικρο διαστημα που αθλουμαι και ειμαι σε ενα αρκετα καλο νουμερο για τον καιρο που κανω θεωρω. Μαλιστα εχθες εβγαλα και μια με το δεξι χερι στη μπαρα και το αριστερο να κραταει τον καρπο του δεξιου. Νταξει προφανως και δεν ειναι single hand pull up αλλα με ενθουσιασε μπορω να πω οταν πριν 6 μηνες δεν εβγαζα ουτε μια κανονικη :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Εγω κανω για το μικρο διαστημα που αθλουμαι και ειμαι σε ενα αρκετα καλο νουμερο για τον καιρο που κανω θεωρω. Μαλιστα εχθες εβγαλα και μια με το δεξι χερι στη μπαρα και το αριστερο να κραταει τον καρπο του δεξιου. Νταξει προφανως και δεν ειναι single hand pull up αλλα με ενθουσιασε μπορω να πω οταν πριν 6 μηνες δεν εβγαζα ουτε μια κανονικη :P

Τελικα με βολευει αυτη η εκδοση
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Τελικα με βολευει αυτη η εκδοση
Θεωρητικα η λαβη με τις παλαμες σε πρηνισμο ειναι η δυσκολοτερη γιατι συμμετεχει περισσοτερο απο ολες τις υπολοιπες λαβες ο πλατυς ραχιαιος. Η neutral ειναι η πιο ευκολη γιατι συμμετεχει αντιστοιχα πιο πολυ σε σχεση με τις υπολοιπες ο βραχιονιος που ειναι ο κυριος καμπτηρας του πηχη. Αφου βγαζεις ελξεις με την κλασικη σε εισαγωγικα λαβη τοτε θα σε συμβουλευα να εστιασεις κυριως σε αυτην ειναι πιο καλη για πλατη απο τις αλλες δυο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις δεν μου φαινεται πολυ παραλογο (αν κ για την αορτη μου φανηκε ακραιο) γιατι κ αλλοι μου χουν πει οτι ο ένας ειχε θέμα κάτι αγγεια στο μάτι κ ο γιατρος του ειπε να μην βάζει πανω απο 100 κιλα στο πάγκο μιλαμε βεβαια για θηριο μπράβος αλλα πολυ ωραιος τύπος στο χαρακτηρα τον ειχα φίλο για αρκετά χρόνια. Καναμε μαζί προπονηση. Κάναμε και πάγκο ο τύπος έπαιζε 130 κιλά για 8 επαναληψεις 40 χρονων ανθρωπος. Ηταν βεβαια και 110 κιλά.

Μη νομιζεις απο ενα σημειο κ μετά οι επιβαρυνσεις ειναι πολύ μεγάλες νταξει τωρα δεν σου λεω για εναν άντρα να πάθει κατι αν βάζει στο πάγκο 80-100 κιλά ενω ειναι 80 κιλα ανθρωπος.

Σε άλλα νέα - στον μονοζυγο σημερα θέλω δουλειά απογοητευτηκα με την πρηνη λαβή εβγαλα με δυσκολια 5 έλξεις. Δεν ειχα καλη τεχνικη (οχι επειδη δεν την ηξερα) αλλα επειδη δεν την νιωθω άνετη την άσκηση πάνω μου.

Με κλειστες λαβες που οι παλαμες κοιτάζουν μαγουλα (ειναι στα πλάγια δηλαδη) μπορω να κανω 7 αλλα εκει εχω διαβασει οτι δεν ειναι σωστη τεχνικη τοσο κλειστά τα χέρια.
Αν μιλάμε για υπερβολές ναι σίγουρα. Αν έχεις δει βίντεο από το 1000 ways to die, ένας πέθανε από άρση πολλών κιλών. Ρήξη πρωκτού και του ξεχύθηκαν τα εντόσθια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Θεωρητικα η λαβη με τις παλαμες σε πρηνισμο ειναι η δυσκολοτερη γιατι συμμετεχει περισσοτερο απο ολες τις υπολοιπες λαβες ο πλατυς ραχιαιος. Η neutral ειναι η πιο ευκολη γιατι συμμετεχει αντιστοιχα πιο πολυ σε σχεση με τις υπολοιπες ο βραχιονιος που ειναι ο κυριος καμπτηρας του πηχη. Αφου βγαζεις ελξεις με την κλασικη σε εισαγωγικα λαβη τοτε θα σε συμβουλευα να εστιασεις κυριως σε αυτην ειναι πιο καλη για πλατη απο τις αλλες δυο.
Επειδη εχω κατι ψιλοτραυματισμους στα χέρια , θα κάνω και τις 2 λαβές και θα δώ ποια με επιβαρυνει λιγοτερο τις επομενες ημέρες. Πάντως το challenge για Neutral grip pull ups δινει 15-16 αντι για 13-14 που έδινε για τα κλασσικα πάντα στη κατηγορια μου 80-85 κιλά οποτε ναι οπως λές και εσύ ειναι ελαφρώς ευκολοτερα τα Neutral.... Αν ειχε 5-6 επαναληψεις διαφορά θα πηγαινα για το Advanced αλλα βλέπω οτι θέλει 27 επαναληψεις για να θεωρηθεις προχωρημενος οποτε δεν ειναι για τώρα :P

Advanced εχω πετυχει στα καθισματα SURPRISE η ασκηση στην οποια ειμαι παρα πολύ καλός .... έκανα μια μέρα 100 εννοειται σε ενα σέτ.... κανα 5-6λεπτο μου πηρε αλλα την έβγαλα την άσκηση μολις τελειωσα δεν μπορουσα σχεδον να περπατησω απο το πρηξιμο στα quads :P

Αν μιλάμε για υπερβολές ναι σίγουρα. Αν έχεις δει βίντεο από το 1000 ways to die, ένας πέθανε από άρση πολλών κιλών. Ρήξη πρωκτού και του ξεχύθηκαν τα εντόσθια.

Οι περισσοτεροι υπερβολές κάνουν τοσο στον ογκο προπονησης (πολλα σέτ) οσο και στην ένταση (πολλα κιλά).

Για μένα στις βασικές ασκησεις τα παρακάτω νουμερα ειναι υπερ-αρκετα για άντρες.

Πάγκος : 60-100kg
Deadlift : 1.5 φορές το βάρος σου σε κιλά. Απο 80-130 κιλά
Κάθισμα : 70-110kg

Οι 3 βασικές ασκήσεις. PUSH-PULL -LEGS.

Τα παραπανω νούμερα ειναι πολύ δυνατά για κάποιον ΦΥΣΙΚΟ το ξανατονιζω... ΦΥΣΙΚΟ.... αθλητή ερασιτέχνη χομπίστα που τον ενδιαφέρει η υγεια και η σωστη σωματική κατάσταση.

Και επειδη τα γυμναστηρια και τα βιντεάκια έχουν γεμίσει απο αναβολιασμένους που μας πλασάρονται ως φυσικοί καλυτερα κάποιος πριν κρίνει σχολιάζοντας απλά νούμερα να έχει πρωτα μια σοβαρη εμπειρια 1-2 χρονων σε ενα γυμναστηριο για να έχει μια αισθηση των μεγεθών.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Επειδη εχω κατι ψιλοτραυματισμους στα χέρια , θα κάνω και τις 2 λαβές και θα δώ ποια με επιβαρυνει λιγοτερο τις επομενες ημέρες. Πάντως το challenge για Neutral grip pull ups δινει 15-16 αντι για 13-14 που έδινε για τα κλασσικα πάντα στη κατηγορια μου 80-85 κιλά οποτε ναι οπως λές και εσύ ειναι ελαφρώς ευκολοτερα τα Neutral.... Αν ειχε 5-6 επαναληψεις διαφορά θα πηγαινα για το Advanced αλλα βλέπω οτι θέλει 27 επαναληψεις για να θεωρηθεις προχωρημενος οποτε δεν ειναι για τώρα :P

Advanced εχω πετυχει στα καθισματα SURPRISE η ασκηση στην οποια ειμαι παρα πολύ καλός .... έκανα μια μέρα 100 εννοειται σε ενα σέτ.... κανα 5-6λεπτο μου πηρε αλλα την έβγαλα την άσκηση μολις τελειωσα δεν μπορουσα σχεδον να περπατησω απο το πρηξιμο στα quads :P
Εγω στα pull ups εχω βγαλει για ενα σετ πριν κανενα μηνα στα 83,5 κιλα 15 επαναληψεις αλλα δεν εχει προηγηθει καμια ασκηση πλατης η δικεφαλων πιο πριν ειμουν φρεσκος. Στις καμψεις ομως δεν ειμαι τοσο καλος εκανα προχθες εβγαλα 30 χωρις διαλειμματα στην πανω θεση. Λογικα με διαλειμματα λιγων δευτερολεπτων στην πανω θεση να αγγιζα και τις 40 μεχρι να φτασω τελειως failure αλλα δεν ξερω ποσο μετρανε αυτες σαν επαναληψεις. Γενικα στις ασκησεις πλατης ειμαι πολυ καλος για το διαστημα που κανω. Πριν 4 μερες εβγαλα 4 10αρια σετ ελξεις με καλο διαλειμμα ομως ενδιαμεσα φαση 2 λεπτα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Εγω στα pull ups εχω βγαλει για ενα σετ πριν κανενα μηνα στα 83,5 κιλα 15 επαναληψεις αλλα δεν εχει προηγηθει καμια ασκηση πλατης η δικεφαλων πιο πριν ειμουν φρεσκος. Στις καμψεις ομως δεν ειμαι τοσο καλος εκανα προχθες εβγαλα 30 χωρις διαλειμματα στην πανω θεση. Λογικα με διαλειμματα λιγων δευτερολεπτων στην πανω θεση να αγγιζα και τις 40 μεχρι να φτασω τελειως failure αλλα δεν ξερω ποσο μετρανε αυτες σαν επαναληψεις. Γενικα στις ασκησεις πλατης ειμαι πολυ καλος για το διαστημα που κανω. Πριν 4 μερες εβγαλα 4 10αρια σετ ελξεις με καλο διαλειμμα ομως ενδιαμεσα φαση 2 λεπτα.

Ουυυυ εννοειται πολύ καλύτερος απο μένα στις έλξεις :P
φιλε αν ειναι έτσι δοκιμασε το Advanced challenge 27 pull ups ! Το χεις με λιγη ακομη προετοιμασια !

Και στις κάμψεις σε βλέπω πολύ καλά. Εγω εκανα 25 προχθές αλλα ειχα ακομη 3-4 μέχρι την αποτυχια σιγουρα.

Εγω στοχευω επισης για 39-40 για να πιάσω το challenge. Aν βάλεις στο Strength standards 27 επαναληψεις και πάνω σου ανοιγει το 3ο αστέρι να αχνοφαινεται σαν να σου λέει οτι εισαι κοντά στο μέσο επιπεδο ! Δεν εισαι κάν αρχάριος.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Νέλλη ξέρεις τι εμαθα χθές απο ενα φιλο..... του βρηκανε διαταση αορτης λογω υπερβολικης γυμναστικής.

Ενιωσε βαρος στο στηθος μετά απο εντονη προπονηση κ την αλλη μερα που του κανανε εξετασεις του το βρηκαν.

Το περιεργο ειναι πως πουθενα δεν εχω διαβασει ως παράγοντα τη γυμναστικη. Για αυτο το προβλημα βεβαια αυτος μου ειπε το χε ξεφτυλισει εκανε 5 φορες την εβδομαδα προπονηση μπορει κ 6 εκανε πολεμικες τεχνες βαρη κροσφιτ.

Παγκο επαιζε 140-150 κιλά.

Και μετά του λεω ανησυχουμε για τις τενοντιτιδες και γελουσε αυτα λεει δεν ειναι τιποτα ολοι τα έχουμε κι καποιες φορές μας ενοχλουν.
Έχω ακούσει για ένα ένζυμο ck που ανεβαίνει στους αθλητές όταν καταπονούν τους μυς τους και μπορεί να τους συστηθεί λιγότερη γυμναστικη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Έχω ακούσει για ένα ένζυμο ck που ανεβαίνει στους αθλητές όταν καταπονούν τους μυς τους και μπορεί να τους συστηθεί λιγότερη γυμναστικη.
CRP νομιζω .. αλλα αυτα τα ξερει σιγουρα ο χάκερ :D
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
CRP νομιζω .. αλλα αυτα τα ξερει σιγουρα ο χάκερ :D
Αυτό είναι για φλεγμονή αλλά άσε μην κάνουμε και τους κομπογιαννίτες :D

Βιταμίνη D έχεις ; Εκτός αν σπάμε το ιατρικό σου απόρρητο :D
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ουυυυ εννοειται πολύ καλύτερος απο μένα στις έλξεις :P
φιλε αν ειναι έτσι δοκιμασε το Advanced challenge 27 pull ups ! Το χεις με λιγη ακομη προετοιμασια !

Και στις κάμψεις σε βλέπω πολύ καλά. Εγω εκανα 25 προχθές αλλα ειχα ακομη 3-4 μέχρι την αποτυχια σιγουρα.

Εγω στοχευω επισης για 39-40 για να πιάσω το challenge. Aν βάλεις στο Strength standards 27 επαναληψεις και πάνω σου ανοιγει το 3ο αστέρι να αχνοφαινεται σαν να σου λέει οτι εισαι κοντά στο μέσο επιπεδο ! Δεν εισαι κάν αρχάριος.
Ευτυχως ειμαι αρχαριος οποτε θελω να πιστευω οτι εχω χωρο για αρκετη βελτιωση αυτο μου δινει κινητρο. Τωρα βεβαια ειμαι σε μικρο θερμιδικο ελειμμα γενικα παρακολουθω βιντεακια και διαβαζω δημοσιευσεις και βλεπω οτι γινεται να ριξεις το ποσοστο λιπους σου με ταυτοχρονη μυικη αναπτυξη απλα η τελευταια θα ειναι περιπου 5-20% μικροτερη σε σχεση με το αν εκανες bulk που οκ δεν με πειραζει καθολου. Γενικα βλεπω πολυ greg doucette τελευταια που υποστηριζει ακραδαντα το lean gains και το ακολουθω και εγω πλεον και οπου βγαλει. Ελπιζω με σωστη ποσοτητα πρωτεινης να υπαρξει αναπτυξη ιδιως τωρα μεσα στην καραντινα που ασκουμαι σαφως με μικροτερη ενταση σε καμια περιπτωση ομως δεν θα ηθελα να χασω μυς.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Αυτό είναι για φλεγμονή αλλά άσε μην κάνουμε και τους κομπογιαννίτες :D

Βιταμίνη D έχεις ; Εκτός αν σπάμε το ιατρικό σου απόρρητο :D
Εχω ναι. Σοολωμος - τονος - αυγα κτλπ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευτυχως ειμαι αρχαριος οποτε θελω να πιστευω οτι εχω χωρο για αρκετη βελτιωση αυτο μου δινει κινητρο. Τωρα βεβαια ειμαι σε μικρο θερμιδικο ελειμμα γενικα παρακολουθω βιντεακια και διαβαζω δημοσιευσεις και βλεπω οτι γινεται να ριξεις το ποσοστο λιπους σου με ταυτοχρονη μυικη αναπτυξη απλα η τελευταια θα ειναι περιπου 5-20% μικροτερη σε σχεση με το αν εκανες bulk που οκ δεν με πειραζει καθολου. Γενικα βλεπω πολυ greg doucette τελευταια που υποστηριζει ακραδαντα το lean gains και το ακολουθω και εγω πλεον και οπου βγαλει. Ελπιζω με σωστη ποσοτητα πρωτεινης να υπαρξει αναπτυξη ιδιως τωρα μεσα στην καραντινα που ασκουμαι σαφως με μικροτερη ενταση σε καμια περιπτωση ομως δεν θα ηθελα να χασω μυς.
Το bulk ειναι οταν εξαντλήσεις το body recomp ... το lean gains πως το περιγράφει; θερμιδες συντηρησης και προπονηση ;
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Εχω ναι. Σοολωμος - τονος - αυγα κτλπ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το bulk ειναι οταν εξαντλήσεις το body recomp ... το lean gains πως το περιγράφει; θερμιδες συντηρησης και προπονηση ;
Αυτο που λεει ειναι οτι και με θερμιδικο ελειμμα μπορεις να χτισεις και οτι και ακομα και ο ιδιος ολη του τη ζωη αυτο κανει παιζει στις 3000 καθημερινα αυτος που για την μαζα που εχει ειναι λιγες 9% λιπος εχει. Επισης λεει οτι οσο πιο μικρο το ελειμμα (αλλα να υπαρχει) τοσο καλυτερα παντως λεει γενικα μεχρι 1 pound την βδομαδα να χανεις ειναι καλα. Και οσον αφορα την προπονηση απλα progressive overload.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Αυτο που λεει ειναι οτι και με θερμιδικο ελειμμα μπορεις να χτισεις και οτι και ακομα και ο ιδιος ολη του τη ζωη αυτο κανει παιζει στις 3000 καθημερινα αυτος που για την μαζα που εχει ειναι λιγες 9% λιπος εχει. Επισης λεει οτι οσο πιο μικρο το ελειμμα (αλλα να υπαρχει) τοσο καλυτερα παντως λεει γενικα μεχρι 1 pound την βδομαδα να χανεις ειναι καλα. Και οσον αφορα την προπονηση απλα progressive overload.
αΥΤΟ με την πολυ μικρη απωλεια βάρους στο επιβεβαιώνω και εγώ οτι ειναι quarantee
θέλει πολυ μικρή.

Κοιταξε να δεις τα πραγματα ειναι σχετικά. Ο καθενας λέει τα δικά του αλλος λέει bulk + cut μετά
άλλος λέει lean gains με μικρο ελλειμα άλλος λέει lean gains με συντηρηση και ΟΛΟΙ αυτοι που τα λενε αυτά έχουν αποτέλεσμα.

Ο πρώτος ειναι η ομάδα του PR fitness
Ο δευτερος ειναι ο Phill strife και ο Jeremy Ethier
Και ο 3ος ειναι o Nippard

αμα τους δεις ολοι μα ολοι ειναι κομμενοι κ με αποτελεσμα εννοειται πολυ πάνω του μέσου ορου καλα βεβαια απο ενα σημειο κ μετα ο μεσος ανθρωπος που δεν αθλειται δεν μπορει να μπει σε καμια συγκριση ακομη κ με κάποιον που εχει ξεκινησει εδω κ 6 μηνες το γυμναστηριο κ το κάνει σωστα κ οπως πρέπει οι αλλαγες ειναι θεαματικές.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,827 μηνύματα.
Bulk gains
IMG_20201119_150452.jpg


Γραβιεροκανταΐφι...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.

@Αλκης Κ.

τσέκαρε τι λεει ο Ροκυ στο πρωτο 10λεπτο... και αυτο προσεγγιση ειναι που ακολουθησε απο εναν άλλον. Βεβαια αυτος εκανε τρομερά κιλα φιλε. 120-130 παγκος

200 κιλα άρσεις
150 καθισμα και παραπανω. Του δωσε κ καταλαβε.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.

@Αλκης Κ.

τσέκαρε τι λεει ο Ροκυ στο πρωτο 10λεπτο... και αυτο προσεγγιση ειναι που ακολουθησε απο εναν άλλον. Βεβαια αυτος εκανε τρομερά κιλα φιλε. 120-130 παγκος

200 κιλα άρσεις
150 καθισμα και παραπανω. Του δωσε κ καταλαβε.
Αυτος εκανε bulk και μετα αυστηρο cut σωστα? Νταξει εμενα δεν με παιρνει και οικονομικα να bulkαρω αλλα και ακομα εχω για να φτασω το μαξ του γενετικου μου οριου οποτε νομιζω δεν χρειαζεται προσωπικα να ακολουθησω κατι τετοιο. Ωστοσο οταν μετα απο bulk κανεις αυστηρο cut δεν χανεις και μαζα?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Αυτος εκανε bulk και μετα αυστηρο cut σωστα? Νταξει εμενα δεν με παιρνει και οικονομικα να bulkαρω αλλα και ακομα εχω για να φτασω το μαξ του γενετικου μου οριου οποτε νομιζω δεν χρειαζεται προσωπικα να ακολουθησω κατι τετοιο. Ωστοσο οταν μετα απο bulk κανεις αυστηρο cut δεν χανεις και μαζα?

Αυτος το 2018 ειχε φτάσει τα 70 κιλα φουλ κομμενος και ειχε κατεβει σε αγώνες. Μετα αποφασισε να κάνει ογκο για 2 χρονια έφτασε τα 108 κιλα μετά έπεσε στα 84 τωρα δηλαδη στα 84-85 ειναι αλλα οπως βλέπεις στο τελος του βιντεο έχει γινει κτήνος. Οπως πολυ σωστα λεει στα βιντεο του δεν ειναι ολα για όλους.

Αυτος οπως λέει δεν έχασε μάζα , ισα ισα τα 2 χρονια για να πάρει μαζα επρεπε αναγκαστικα να ανεβει κ σε λιπος το οποιο μετα εχασε ευκολοτερα διοτι συμφωνα με τον ιδιο πιο ευκολα βαζεις μαζαπαρα χανεις λιπος. Σε αυτο ειναι σωστος.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Αυτος το 2018 ειχε φτάσει τα 70 κιλα φουλ κομμενος και ειχε κατεβει σε αγώνες. Μετα αποφασισε να κάνει ογκο για 2 χρονια έφτασε τα 108 κιλα μετά έπεσε στα 84 τωρα δηλαδη στα 84-85 ειναι αλλα οπως βλέπεις στο τελος του βιντεο έχει γινει κτήνος. Οπως πολυ σωστα λεει στα βιντεο του δεν ειναι ολα για όλους.

Αυτος οπως λέει δεν έχασε μάζα , ισα ισα τα 2 χρονια για να πάρει μαζα επρεπε αναγκαστικα να ανεβει κ σε λιπος το οποιο μετα εχασε ευκολοτερα διοτι συμφωνα με τον ιδιο πιο ευκολα βαζεις μαζαπαρα χανεις λιπος. Σε αυτο ειναι σωστος.
Θελει συκωτι να το κανεις ολο αυτο respectable πραγματικα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έχω ακούσει για ένα ένζυμο ck που ανεβαίνει στους αθλητές όταν καταπονούν τους μυς τους και μπορεί να τους συστηθεί λιγότερη γυμναστικη.
CK-creatine kinase
LDH-lactate dehydrogenase
Όταν ανεβαίνουν είναι δείκτες για ραβδομυολυση. Δηλαδή καταβολισμού μυϊκής μάζας. Συνήθως ευάλωτοι είναι αυτοί που κάνουν πολύ κροσφιτ

Εχω ναι. Σοολωμος - τονος - αυγα κτλπ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το bulk ειναι οταν εξαντλήσεις το body recomp ... το lean gains πως το περιγράφει; θερμιδες συντηρησης και προπονηση ;
Τα αυγά έχουν ελάχιστη D και σολωμό ή ψάρι πρέπει να τρως καθημερινά για να συμπληρώσεις την συνιστώμενη δοσολογία. Αν δεν βγαίνεις στον ήλιο το μεσημέρι Μάρτιο με Οκτώβριο, ή αν φοράς αντηλιακό θέλεις συμπληρώματα. Εγώ παίρνω πάντα τον χειμώνα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top