Fitness Thread!

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Χειμερινή φρουτοσαλάτα. Κρίμα που δεν συνυπάρχουν και οι φράουλες αυτόν τον καιρό, θα έτρωγα όλα τ' αγαπημένα μου φρούτα μαζί. :(

IMG_20201125_225529.jpg
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Το ringfit κάνει δουλειά. Πάνω από μισή ώρα δύσκολα μπορεί να αντέξεις σε καθημερινή βάση.
Για ζεσταμα ισως. Αν δεν μπορεις να αντεξεις μιση ωρα αυτες τις απλες ασκησεις, μαλλον ειναι ωρα να δωσεις βαρυτητα στην φυσικη σου κατασταση...

Αν προσθεσεις βαρακια σε καποιες απο αυτες τις ασκησεις μπορεις να τις βελτιωσεις και να πεις οτι εκανες κατι. Κατα τα αλλα απο μονο του ειναι για πλακα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
@akikos αν θές να εισαι κάτι παραπάνω απο αδύνατος με κοιλιακούς μη χάνεις χρόνο με αυτά τα παιχνιδια. Πιάσε καμια μπάρα κανεναν αλ΄τηρα ή κανα σκληρο λάστιχο. No pain - no gain.

Εμενα μου λέγανε οτι ειμαι με κοιλιτσα αλλα στα 83 κιλά που ειμαι πανω απο το υψος μου 3 κιλά η κοιλια δε φουσκώνει καθόλου και οι ώμοι μου ειναι μεγάλοι. Τώρα αν νομίζει κάποιος ότι μπορεί να φτάσει το βάρος μου χωρίς να έχει έστω κ λιγο πετσακι στα πλαγια η χαμηλά αλλά κατά τα αλλά να είναι σχετικά φλατ... Τον προκαλω να το κάνει κ να βάλει εδώ να το δουμε κ να μας πει κ πως το έκανε. Εδώ ο Phil strife που πλεον έγινε και παίκτης σε τσόντα επίσημα πανω απο τα 80 κιλά αρχίζει λέει να θολώνει κ να πεταει κοιλιτσα. Ο οποίος είναι γενικά κομμάτια παντου.

Τώρα να είσαι απλά αδυνατος με κοιλιακους οκ αλλά κατά τα αλλά τίποτα το ιδιαίτερο αυτό γίνεται κ χωρίς γυμναστική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ο πιτσιρικας που ειναι 65 κιλά ειναι ; :P


:D μαν γυμαστική κάνεις με αυτό δεν κάνει κάτι εξωπραγματικό. Αν το παίζεις σωστά θα δεις αποτελέσματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για ζεσταμα ισως. Αν δεν μπορεις να αντεξεις μιση ωρα αυτες τις απλες ασκησεις, μαλλον ειναι ωρα να δωσεις βαρυτητα στην φυσικη σου κατασταση...

Αν προσθεσεις βαρακια σε καποιες απο αυτες τις ασκησεις μπορεις να τις βελτιωσεις και να πεις οτι εκανες κατι. Κατα τα αλλα απο μονο του ειναι για πλακα.
Δεν είναι απλές ασκήσεις. Ζέσταμα κάνεις πριν αρχίσεις το πρόγραμμα. Το λάστιχο είναι σαν βαράκια όσο το πιέζεις τόσο αυξάνεται η δυσκολία.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
:D μαν γυμαστική κάνεις με αυτό δεν κάνει κάτι εξωπραγματικό. Αν το παίζεις σωστά θα δεις αποτελέσματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν είναι απλές ασκήσεις. Ζέσταμα κάνεις πριν αρχίσεις το πρόγραμμα. Το λάστιχο είναι σαν βαράκια όσο το πιέζεις τόσο αυξάνεται η δυσκολία.

Εσυ βλέπεις ο γεματούλης πιτσιρικας να έχει κάποιο αποτελεσμα ; εγω ιδιο τον βλέπω.

Θα μπορουσε να το πετυχει και χωρις γυμναστική αυτο που δειχνει. Το οποιο δεν βλέπω να ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο.

Το γεγονος οτι κάποιος περιμενει αποτελεσμα μέσα σε 30 ημέρες ... δειχνει επισης ποσο άσχετος τουριστας ειναι με το αντικειμενο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
:D μαν γυμαστική κάνεις με αυτό δεν κάνει κάτι εξωπραγματικό. Αν το παίζεις σωστά θα δεις αποτελέσματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν είναι απλές ασκήσεις. Ζέσταμα κάνεις πριν αρχίσεις το πρόγραμμα. Το λάστιχο είναι σαν βαράκια όσο το πιέζεις τόσο αυξάνεται η δυσκολία.
Για αρχάριους και άτομα που κάνουν καθιστική ζωή είναι καλό γιατί κινείσαι. Για σοβαρή γυμναστική δεν θα το έλεγα. Αυτός στο βίντεο σε ένα μήνα έκανε 307 mountain climbers. Ενδεικτικά στο πρόγραμμα μου αύριο έχω 3 σετ από 75 mountain climbers. Ότι έκανε αυτός σε ένα μήνα, εγώ θα το κάνω σε 5 λεπτά. Το ring είναι σαν αυτό που χρησιμοποιούν σε Pilates. Είναι μια καλή αρχή για να ξεκινήσεις να ασκείσαι. Δεν διαφωνώ σε αυτό. Αν δεν αντέχεις μισή ώρα, δεν είσαι σε καλή φυσική κατάσταση. Δεν είναι μισάωρο AMRAP που δεν κάνεις καθόλου διάλειμμα. Ούτε Tabata με πολύ μικρά διαλείμματα (10"). Έβλεπα χθες βίντεο και ένας fit ναι μεν ίδρωσε σε extreme difficulty αλλά έπαιζε 1 ώρα και ο σφυγμος του πήγε μόλις 130. Βέβαια είχε σταματήσει και ίσως να πρόλαβε να πέσει, αλλά το 130 είναι λίγο.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
:D μαν γυμαστική κάνεις με αυτό δεν κάνει κάτι εξωπραγματικό. Αν το παίζεις σωστά θα δεις αποτελέσματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν είναι απλές ασκήσεις. Ζέσταμα κάνεις πριν αρχίσεις το πρόγραμμα. Το λάστιχο είναι σαν βαράκια όσο το πιέζεις τόσο αυξάνεται η δυσκολία.
Καλά αντικειμενικά με αυτό δεν γυμνάζεις τίποτα. Πιο πολύ χάσιμο χρόνου φαίνεται. Αν δεν εφαρμόζεται αντίσταση στο μυ για να υπάρξει φθορά σε αυτόν τότε ανάπτυξη δεν πρόκειται να έρθει. Είναι σαν να λέμε ότι το τρέξιμο μεγάλων αποστάσεων γυμνάζει. Έχει χίλια δυο καλά αλλά αν δεις όλους τους μαραθωνοδρόμους έχουν πόλη λίγη μυϊκή μάζα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Eμενα μου κάνει εντυπωση ο πιτσιρικος που βγηκε να δειξει αποτέλεσμα , τι αποτελεσμα ακριβως δειχνει....

εκοψε το στηθος του ;
χωρισαν τα χέρια του ; (γραμμη δικεφαλου-τρικεφαλου)
στρογγυλεψαν οι ώμοι του ;
γράμμωσε η κοιλιά του ; εστω και ψηλά στο στομάχι γιατι το χαμηλο τμημα της κοιλιας ειναι πολυ δυσκολο
θέλεις πολυ σκληρη διατροφή.

Πραγματικα δε καταλαβαινω τι βγήκε να δειξει.... τον βλέπουνε οσοι ειναι σχετικοι και γελάνε.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Για αρχάριους και άτομα που κάνουν καθιστική ζωή είναι καλό γιατί κινείσαι. Για σοβαρή γυμναστική δεν θα το έλεγα. Αυτός στο βίντεο σε ένα μήνα έκανε 307 mountain climbers. Ενδεικτικά στο πρόγραμμα μου αύριο έχω 3 σετ από 75 mountain climbers. Ότι έκανε αυτός σε ένα μήνα, εγώ θα το κάνω σε 5 λεπτά. Το ring είναι σαν αυτό που χρησιμοποιούν σε Pilates. Είναι μια καλή αρχή για να ξεκινήσεις να ασκείσαι. Δεν διαφωνώ σε αυτό. Αν δεν αντέχεις μισή ώρα, δεν είσαι σε καλή φυσική κατάσταση. Δεν είναι μισάωρο AMRAP που δεν κάνεις καθόλου διάλειμμα. Ούτε Tabata με πολύ μικρά διαλείμματα (10"). Έβλεπα χθες βίντεο και ένας fit ναι μεν ίδρωσε σε extreme difficulty αλλά έπαιζε 1 ώρα και ο σφυγμος του πήγε μόλις 130. Βέβαια είχε σταματήσει και ίσως να πρόλαβε να πέσει, αλλά το 130 είναι λίγο.
:( Εγώ τα φτύνω σε 20' στο moderate
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
:( Εγώ τα φτύνω σε 20' στο moderate
Ντάξει ρε ακίκε λογικο ειναι αν εισαι αγύμναστος.... τι το πέρασες το άθλημα .. σαν τον Τράμπ που έτρωγε τα ντονατ και τις τηγανιτες πατατες καθοταν ολη μέρα στο καναπε και τουιταρε και ανεβαζε φωτο μονταζ στο σωμα του Σταλονε με το δικεφαλο πρησμενο και τη φλέβα να πετάγεται ;

αυτα δε γινονται έτσι.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
:( Εγώ τα φτύνω σε 20' στο moderate
Θέλεις προπόνηση. Και εγώ έτσι ήμουν πριν χρόνια. Ούτε ένα γύρο στο γήπεδο δεν μπορούσα να κάνω χωρίς να σταματήσω να πάρω μια ανάσα. Για εσένα μια χαρά είναι το παιχνίδι μέχρι να χτίσεις αντοχη. Μετά θέλεις σοβαρό πρόγραμμα, βάρη και να ανεβάσεις βαθμό δυσκολίας. Συνιστώ και plyometrics. Επίσης σε 1 μηνα, 3 μήνες ή ακόμα και 6 μήνες, μην περιμένεις να δεις τρέλα αποτελέσματα. Αν είσαι υπέρβαρος θα δεις αλλαγές αλλά για να φτάσεις στην γράμμωση πρέπει να φτύσεις αίμα. Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Θέλει και χρόνο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Θέλεις προπόνηση. Και εγώ έτσι ήμουν πριν χρόνια. Ούτε ένα γύρο στο γήπεδο δεν μπορούσα να κάνω χωρίς να σταματήσω να πάρω μια ανάσα. Για εσένα μια χαρά είναι το παιχνίδι μέχρι να χτίσεις αντοχη. Μετά θέλεις σοβαρό πρόγραμμα, βάρη και να ανεβάσεις βαθμό δυσκολίας. Συνιστώ και plyometrics. Επίσης σε 1 μηνα, 3 μήνες ή ακόμα και 6 μήνες, μην περιμένεις να δεις τρέλα αποτελέσματα. Αν είσαι υπέρβαρος θα δεις αλλαγές αλλά για να φτάσεις στην γράμμωση πρέπει να φτύσεις αίμα. Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Θέλει και χρόνο.

Εννοείται ότι σαν φυσικος ένα πολυ καλο αποτέλεσμα το βλεπεις στην 2-3 ετια συνεχούς προπονησης και διατροφής. Για αυτό λέμε ότι από ένα σημείο κ μετα αν κάποιος δεν το κάνει τρόπο ζωής και δεν του αρέσει αυτό που κάνει δεν θα μπορέσει να το κάνει... Δε γίνεται να κάνεις αγγαρεία 2-3 χρόνια.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εννοείται ότι σαν φυσικος ένα πολυ καλο αποτέλεσμα το βλεπεις στην 2-3 ετια συνεχούς προπονησης και διατροφής. Για αυτό λέμε ότι από ένα σημείο κ μετα αν κάποιος δεν το κάνει τρόπο ζωής και δεν του αρέσει αυτό που κάνει δεν θα μπορέσει να το κάνει... Δε γίνεται να κάνεις αγγαρεία 2-3 χρόνια.
Ακριβώς! Πιστεύω το σημείο καμπής είναι το τρίμηνο. Αν αντέξεις τόσο μετά γίνεται συνήθεια. Το πιο σημαντικό είναι να κάνεις κάτι που σου αρέσει. Εγώ έχω δοκιμάσει πολλά και μόνο η κολύμβηση, το ποδόσφαιρο και αυτά που κάνω τώρα μου αρέσουν και θέλω να τα κάνω. Η γυμναστική με αντιστάσεις και οι explosive ασκήσεις με plyometrics και μεγάλο βαθμό δυσκολίας είναι ότι πρέπει για μένα. Θελω να ζοριζομαι, να μην νιώθω ότι κάνω αγγαρεία. Να νιώθω ότι ανταγωνίζομαι τον εαυτό μου. Θέλω επίσης να έχω ποικιλία. Να κάνω πχ καθίσματα με βάρη και μετά να λιώνω στα burpees τα οποία είναι από τις αγαπημένες μου ασκήσεις.

Η γυμναστική πάντως σου δίνει ενέργεια. Όσο περισσότερο γυμναζεσαι τόσο λιγότερο τεμπελιαζεις. Εχω γίνει σαν τις γάτες μου που τις πιάνει αμόκ και τρέχουν σαν τρελά. Βγαίνω πολλές φορές για περπάτημα και καταλήγω να τρέχω γιατί έχω απίστευτη ενέργεια και θέλω να ξεδωσω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Ακριβώς! Πιστεύω το σημείο καμπής είναι το τρίμηνο. Αν αντέξεις τόσο μετά γίνεται συνήθεια. Το πιο σημαντικό είναι να κάνεις κάτι που σου αρέσει. Εγώ έχω δοκιμάσει πολλά και μόνο η κολύμβηση, το ποδόσφαιρο και αυτά που κάνω τώρα μου αρέσουν και θέλω να τα κάνω. Η γυμναστική με αντιστάσεις και οι explosive ασκήσεις με plyometrics και μεγάλο βαθμό δυσκολίας είναι ότι πρέπει για μένα. Θελω να ζοριζομαι, να μην νιώθω ότι κάνω αγγαρεία. Να νιώθω ότι ανταγωνίζομαι τον εαυτό μου. Θέλω επίσης να έχω ποικιλία. Να κάνω πχ καθίσματα με βάρη και μετά να λιώνω στα burpees τα οποία είναι από τις αγαπημένες μου ασκήσεις.

Η γυμναστική πάντως σου δίνει ενέργεια. Όσο περισσότερο γυμναζεσαι τόσο λιγότερο τεμπελιαζεις. Εχω γίνει σαν τις γάτες μου που τις πιάνει αμόκ και τρέχουν σαν τρελά. Βγαίνω πολλές φορές για περπάτημα και καταλήγω να τρέχω γιατί έχω απίστευτη ενέργεια και θέλω να ξεδωσω.

Ναι βρε εννοείται όπως το λες είναι. Κανεις σωστή γυμναστική για αυτό νιώθεις όλα αυτά που λες. Και το σημαντικοτερο από όλα είναι να θέλεις να ξεπερνάς κάθε φορά τα όρια σου.

Πχ σηκωσες ποτε το βάρος σου σε deadlift;
Εσπρωξες στο παγκο ποτε το βάρος σου;
Έβαλες ποτε στοίχημα να φτάσεις στο σημείο να κάνεις 20-25 καλές καμψεις και 10 ελξεις;

Δοκιμασες να κάνεις το 1000μετρο κάτω από 4.5 λεπτά; σε τρέξιμο.

Και ξεκινάς σιγά σιγά κ θέτεις ένα πλανο.... Βλέπεις είσαι πχ 80 κιλά και στο παγκο μπορείς να κάνεις 60 κιλά για 10 reps βάζεις στόχο σιγά σιγά μετά από 7-8 μήνες να φτάσεις το στόχο σου. Στη διάρκεια του ταξιδίου θα βρεις πολλα δυσκολα σημεία... Κουραση... Τραυματισμοί... Δυσκολία κτλπ.
Ξαφνικά κολλάς... Γιατί αναρωτιέσαι... Τότε ξεκινάς να μαθαίνεις ότι ο παγκος δεν είναι μόνο στήθος... Είναι και ώμοι... Είναι και χέρια... Είναι και πλατη. Η πλατη είναι ανταγωνιστής μυς του στήθους μια γυμνασμένη πλατη ανεβαζει στο παγκο τα λιφτς κατά 10-20 κιλά!!!!! Ας κάνουμε λοιπό μια στάση να γυμνασουμε πλατη και συνεχίζουμε μετά.... Έτσι μαθαίνεις όταν ξεκινάς ένα προτζεκτ... Τώρα να παρεις ένα βιντεοπαιχνίδι προσομοιωση και να ξεκινήσεις να κουνάς τα χέρια και να σου λέει το ρομποτακι μέσα ότι μπράβο είσαι γαμάτος έκαψες 1000000 θερμίδες είναι της πλακας !!!

Μετά μαθαίνεις για το φαγητό πουείναι συμμάχος τα συμπληρώματα οι πολυβιταμινες O υπνος.... Καταλαβαίνεις ότι τα τυροπιτακια ... Τα πατατακια κ τα γαριδάκια δεν θα σε βοηθήσουν να φτάσεις το στόχο σου κ να γίνεις πιο δυνατός απο χθες. Το σώμα το βράδυ της προπονησης θέλει γιαουρτακι κ πρωτεινη πριν κοιμηθεί για να μπορεσει να κάνει αποκατασταση και πρωτεινοσυνθεση κατά τη διάρκεια του υπνου.

Γενικά ειναι ωραια όλα αυτά τα challenge. Μαθαίνεις πολλα όπως σε α τα προτζεκτ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Εννοείται ότι σαν φυσικος ένα πολυ καλο αποτέλεσμα το βλεπεις στην 2-3 ετια συνεχούς προπονησης και διατροφής. Για αυτό λέμε ότι από ένα σημείο κ μετα αν κάποιος δεν το κάνει τρόπο ζωής και δεν του αρέσει αυτό που κάνει δεν θα μπορέσει να το κάνει... Δε γίνεται να κάνεις αγγαρεία 2-3 χρόνια.
Εκτος αν εχει γονιδια σαν του greg doucette που σε ενα χρονο εισαι κομματια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Οι περισσοτεροι κάτι έχουν παρει απο αυτους... Έστω και ελαφρυ.
Υπαρχουν και φωτογραφιες του που ισχυριζεται οτι ειναι φυσικος. Αν δεις το σωμα του ειναι αρρωστο. Γενικα τα γονιδια παιζουν πολυ σημαντικο ρολο θεωρω σου δινει τεραστιο προβαδισμα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
@Devil

Δυο μέρες εντελώς fasted και κοίτα που ανέβηκα σήμερα

View attachment 72514

Εγω σήμερα έκανα εξετάσεις αίματος και ο γιατρος μου ειπε μπράβο γιατι ηταν πάρα πολύ καλές ! Του λέω α ωραια φαινεται κάνουν δουλειά τα γυμνάσματα που κάνω ! Λεει εννοειται αυτο ειναι το καλυτερο , φαινεσαι κιολας.

Σημερα τσέκαρα και τη πιεση μου τωρα προ λιγου.... έκανα 4 μετρησεις συνολικα και έβγαλα το μέσο ορο

11.2 μεγάλη
7.7 μικρή
78 παλμοί.

Μετά μια ώρα απο έντονη γυμναστική. Αλλες φορές οι παλμοι πριν τον ύπνο μου έβγαιναν 60-70 αλλα οκ και τώρα μια χαρά ειναι.

Μια μελέτη του 2010 έλεγε πως αν εχεις απο 84 και πάνω σε καθημερινη βάση δεν ειναι καλο.
Σκέφτομαι να κάνω και ενα καρδιολογικο τσέκ οπου να ναι... κάνα καρδιογράφημα κανεναν υπέρηχο. Καλα ειναι... και σε 1-2 χρονια μπορει και τέστ κοπώσεως (ειχα κάνει το τελευταιο το 2014).
 

Συνημμένα

  • IMG_20201128_073832.jpg
    IMG_20201128_073832.jpg
    486.2 KB · Εμφανίσεις: 92

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top