Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Μετά τη προπονηση η οποία σήμερα έγινε εντός σπιτιου..

Λόγω υγρασίας έξω.... Το πρωι έχω δουλειά οπότε δεν μπορώ να παω κ τωρα το βράδυ είχε υγρασία έξω.

200γρ γιαουρτι... Λίγο ρυζι με γίγαντες λιγο λαδακι ελάχιστη μουσταρδα νοστιμότατο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201203_102709.jpg
    IMG_20201203_102709.jpg
    4.6 MB · Εμφανίσεις: 114

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Συνεφιά σήμερα, χθες το απογευμα ειπα να κάνω γυμναστικη εξω αλλα ειχε υγρασία.... θα χουμε κ αυτα τα προβληματα τωρα οσο κρυώνει ο καιρός. Η χειροτερη χρονια ηταν το 2020. Η καραντινα συνεχίζει.... θα δοκιμάσω πιέσεις στήθους στο στρώμα με τα λάστιχα.

Σύμφωνα με τον ορθοπεδικο αυτη ειναι η γυμναστική που επιτρέπεται


:P :P :P
Άλλη φορά θα το ξέρω να μη χάσω καν το χρονο μου με ορθοπεδικους... πάω μου λενε μου γράφουν φυσικοθεραπειες ... γειά σας.

Νταξει τωρα δεν ειναι λογικο ρε φιλε να ρωτάς τον άλλον αν θα επιβαρυνεις περισσοτερο κάτι με τις κάμψεις και να σου λεει εμεις προτεινουμε μονο κολυμπι και γιογκα. Οχι πως έχω κάτι με αυτα μια χαρα σωμα μπορει να έχει κάποια που τα κάνει.... στις γυναικες εγω δεν εχω μεγαλες μυικές απαιτησεις.

Αλλα τωρα ενας αντρας να κανει ολη του τη ζωη κολύμπι και πιλάτες ; να μη μπορει να πάρει 30 κάμψεις στο δάπεδο ; να σηκώσει το βάρος του απο το έδαφος ; να τραβήξει 40-50 κιλά σε μια κωπηλατικη ενω ειναι 80; να μπορει να κανει 5-10 έλξεις σε ενα μονοζυγο ; δηλαδη εντάξει καπου καταλαβαινεις οτι κάποια πράγματα ειναι και υπερβολές.

Αν έχει κάποιο προβλημα ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ. Δε γινεται τωρα να ζουμε ολα τα χρονια με περιορισμους δεν κανω το ένα δεν κανω το αλλο... επειδη έχω προβλημα. Ειναι σαν να έχουμε εναν ανθρωπο ο οποιος βλέπει οτι έχει αδικο , με το τροπο που κινειται ΔΕΝ εχει αποτέλεσμα και συνεχιζει. Δε πρέπει να αλλάξει γραμμή ;

Καμια φορά αυτοπεριοριζομαστε σε δικα μας deadlines. Τι θα πει δε μπορω να κάνω αυτο... να δυναμωσεις να το κάνεις. Πηγες σε ενα γιατρο ο οποιος απλα σπουδαζε και δε γυμνάστηκε με βάρη ποτέ. Σου ειπε μια άποψη, δεν ειναι θέσφατο. Υπάρχουν και άλλοι γιατροι.... που επελεξαν εκτος της επιστημης θεωρητικα να την δουν και πρακτικά.


Οπως λέει και ο γιατρος αυτος θα πρέπει κάποιος να εξαντλήσει τις γενετικες του καταστασεις μονος του ! Με φυσικο τροπο... αλλα δε νομιζω πως γενετικο τέρμα για κάποιον ειναι η γιογκα και το πιλάτες σορρυ κιολας. Πέφτεις για κολυμπι - πνιγεται κάποιος .... θα καταφερεις να τον σώσεις αμα δεν έχεις μυική δυναμη ;

ο συγκεκριμενος εκανε για πολλα χρονια χρηση αναβολικών.... σε αυτο δε συμφωνω μαζί του ωστοσο του αναγνωριζω οτι παραδέχεται πως η υπερβολική άσκηση μπορει να επιφέρει προβλήματα μυοσκελετικά ακομη και στο αίμα.
Το γόνατο μου πάντως με Pilates έγινε χειρότερα. Όταν ξεκίνησα plyometrics η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά. Το Pilates δεν ταιριάζει σε εμένα, αλλά σε άλλους μπορεί να κάνει δουλειά. Δε γνωρίζω.
Το θέμα δεν είναι τι νομίζεις, αλλά τι νομίζουν οι ειδικοί. Για κάνε 1 ώρα ποδηλασία για κάνα μήνα και μετά πες το αυτό για την μυϊκή μάζα...
Άλλο ποδήλατο, άλλο περπάτημα. Στο ποδήλατο έχεις αντίσταση και γυμνάζεις πόδια. Αλλά ως εκεί. FYI έχω κάνει ποδήλατο και συνεχίζω να κάνω επί χρονια, όπως επίσης και πολύ περπάτημα, αλλά δεν έγινα φέτες ούτε είδα δικεφαλους. Για την ακρίβεια ούτε κάμψεις δεν μπορούσα να κάνω. Με squat jumps με βαρακια και deadlifts είδα τεράστια διαφορά μέσα σε λίγους μήνες.

Όταν αναφέρομαι σε ποδήλατο και περπάτημα αναφέρομαι σε αποστάσεις 40+χλμ ποδηλασία και 8+χλμ περπάτημα ημερησίως.

Για μένα η πιο αποτελεσματική άσκηση για αντοχή και ενδυνάμωση είναι το HIIT & HIRT. Με 30-40 λεπτά έντονης άσκησης την ημέρα γίνεσαι πιο φιτ από ότι να περπατάς 3 ώρες. Αν κάνεις βάρη και στο τέλος του προγράμματος κάνεις ένα 5-10λεπτο Tabata είσαι σε καλό δρόμο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Σημερινη προπονηση

ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ
ΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΕΤΑΛΟ
εξω στροφή
Υπακάνθιος + ελάσσων στρογγυλός
έσω στροφή Υποπλάτιος
απαγωγές - πιέσεις ώμων μέσος , προσθιος δελτοειδης , τρικεφαλος , υπερακάνθιος.

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
ΣΤΗΘΟΣ
1) ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΕ ΣΑΚΙΔΙΟ

1ο σέτ 12 επαναληψεις με προσθετο βάρος 6 κιλά
2ο σέτ 10 επαν. με 6.7 κιλά
3ο σέτ 12 επαν. με 6.5 κιλά
4ο σέτ 18 επαν. χωρις βάρος
Πρόοδος -> Σετ με πρσοθετο βάρος + 7 κιλά - ΚΑΛΉ ένταση στις 12 επαναληψεις.


2) ΧΑΜΗΛΟ CROSSOVER για στήθος

20 επαν.
20 επαν.
20 επαν.
Προοδος-> Σταθερά - μυική αντοχή


3) ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΘΟΥΣ SUPER RED BAND (23kg)

3 σέτ 14 - 15 - 20 reps
Πρόοδος -> Καλή ένταση

4) ΣΚΥΦΤΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ

15 επαναληψεις με μπλε + κοκκινο περιπου 35 κιλα πολύ καλή ενταση
16 επαναληψεις με μπλε + κοκκινο περιπου 35 κιλα πολύ καλή ενταση
15 επαναληψεις με μπλε + κοκκινο
Πρόοδος -> Σταθερά - πιο αργή εκτέλεση.

5) ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ SUPER BAND KAΘΙΣΤΟΣ

1ο σέτ 12 reps super band 23 kg
2o set 13 reps -//-
3o set 15 reps με κόκκινο απλό band 18kg όρθιος
αργό τέμπο.
Πρόοδος -> +2 κιλά στις πιέσεις σε κάθε χέρι (περιπου 11,5 κιλά)


ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ

ΣΤΗΘΟΣ -> 18 σετ
ΩΜΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ -> 20 σετ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 19 σετ
ΠΛΑΤΗ -> 17 σέτ

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυριο ή αποψε θα ανεβάσω ενα τουτοριαλ για τις κάμψεις. Έναν μίνι οδηγό με τα βασικά. Για οσους αυτο το καιρο γυμνάζονται επισης με καλισθενικές ασκησεις.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το πρόγραμμα μου είναι φωτιά σήμερα. Κάνω πόδια αλλά χθες που έκανα το αντίστοιχο για τα χέρια τα έφτυσα. Στο τελευταίο circuit η τελευταία άσκηση ήταν 20 plank ups. Δεν κατάφερα να τελειώσω τον τελευταίο γύρο. Είχα εξαντληθεί τόσο πολύ που τα χέρια μου έτρεμαν και έπεφτα. Παραδόξως δεν είμαι πολύ πιασμένη σήμερα. Ίσως αύριο χειροτερεψω γιατί τελευταία στην 2η μέρα με πιάνει.

Επίσης είχα να πάω στην δουλειά 1 βδομάδα και μου είπαν ότι αδυνάτισα και άλλο. Η ζυγαριά είναι σταθερή όμως, οπότε το recomposition πάει καλά!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Το πρόγραμμα μου είναι φωτιά σήμερα. Κάνω πόδια αλλά χθες που έκανα το αντίστοιχο για τα χέρια τα έφτυσα. Στο τελευταίο circuit η τελευταία άσκηση ήταν 20 plank ups. Δεν κατάφερα να τελειώσω τον τελευταίο γύρο. Είχα εξαντληθεί τόσο πολύ που τα χέρια μου έτρεμαν και έπεφτα. Παραδόξως δεν είμαι πολύ πιασμένη σήμερα. Ίσως αύριο χειροτερεψω γιατί τελευταία στην 2η μέρα με πιάνει.

Επίσης είχα να πάω στην δουλειά 1 βδομάδα και μου είπαν ότι αδυνάτισα και άλλο. Η ζυγαριά είναι σταθερή όμως, οπότε το recomposition πάει καλά!
Έλα ρε Νέλλη μαχίμι ! :D
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Και έχω μια πεινα .... Πρωινο τα ίδια με χθες χωρίς το τρίμηνο ραβανι κ απλά λίγο περισσοτερο γιαουρτι 300γρ

Δεκατιανό η μπάρα

Μεσημέρι σε λίγο πατατες ψητες η ρυζι με τόνο θα έπαιρνα σολωμο αλλά πανακριβος σε βαθμό κοροϊδίας για κονσέρβα
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Και έχω μια πεινα .... Πρωινο τα ίδια με χθες χωρίς το τρίμηνο ραβανι κ απλά λίγο περισσοτερο γιαουρτι 300γρ

Δεκατιανό η μπάρα

Μεσημέρι σε λίγο πατατες ψητες η ρυζι με τόνο θα έπαιρνα σολωμο αλλά πανακριβος σε βαθμό κοροϊδίας για κονσέρβα
Πάρε ροζ σολομό κατεψυγμένο από Lidl. Είναι Αλάσκας άγριος και άπειρες φορές καλύτερος από φρέσκο Νορβηγίας. Είναι και πιο φτηνός. Ο σολομός Νορβηγίας δεν τρώγεται και οι κονσέρβες σολομού είναι κάπως αηδία.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Πάρε ροζ σολομό κατεψυγμένο από Lidl. Είναι Αλάσκας άγριος και άπειρες φορές καλύτερος από φρέσκο Νορβηγίας. Είναι και πιο φτηνός. Ο σολομός Νορβηγίας δεν τρώγεται και οι κονσέρβες σολομού είναι κάπως αηδία.
Ρε συ Ρίο Μάρε 150 γρ 6.90;;;; χαχα 40 ευρώ το κιλο;;; τι λένε ρε τα νουμερα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
2 μερες τωρα δεν εχω κανει απολυτως τιποτα. Χθες ημουν αυπνη, ολη μερα στο ποδι (εκανα 12χλμ), δεν εφαγα μεσημερι και οταν εφτασα σπιτι ηταν ηδη 6 και ειχα να συναρμολογησω επιπλο. Σημερα το βλαμμενο το γατι μου πηδηξε στο γραφειο και εχυσε μισο λιτρο καφε πανω στο λαπτοπ. Εσβησε επι τοπου και μετα ετρεχα σε μιτινγκ χωρις λαπτοπ. Λειτουργει κανονικα αλλα το πληκτρολογιο εχει θεμα. Για καλη μου τυχη εφτασε σημερα το ασυρματο πληκτρολογιο που παρηγγειλα πριν μια βδομαδα, οποτε σωζεται καπως η κατασταση. Η μερα μου ομως χαραμιστηκε βιδωνοντας και ξεβιδωνοντας το πληκτρολογιο του λαπτοπ. Αυριο με βλεπω να κανω back up και να μου φευγει παλι η μερα. Αλλες 5 εργασιμες μου εμειναν και μετα διακοπες μεχρι μεσα ιανουαριου. Θα λιωσω στην ασκηση. Οσο εσεις θα τρωτε μπακλαβαδες, εγω θα φτιαχνω σωμα :dance3:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
2 μερες τωρα δεν εχω κανει απολυτως τιποτα. Χθες ημουν αυπνη, ολη μερα στο ποδι (εκανα 12χλμ), δεν εφαγα μεσημερι και οταν εφτασα σπιτι ηταν ηδη 6 και ειχα να συναρμολογησω επιπλο. Σημερα το βλαμμενο το γατι μου πηδηξε στο γραφειο και εχυσε μισο λιτρο καφε πανω στο λαπτοπ. Εσβησε επι τοπου και μετα ετρεχα σε μιτινγκ χωρις λαπτοπ. Λειτουργει κανονικα αλλα το πληκτρολογιο εχει θεμα. Για καλη μου τυχη εφτασε σημερα το ασυρματο πληκτρολογιο που παρηγγειλα πριν μια βδομαδα, οποτε σωζεται καπως η κατασταση. Η μερα μου ομως χαραμιστηκε βιδωνοντας και ξεβιδωνοντας το πληκτρολογιο του λαπτοπ. Αυριο με βλεπω να κανω back up και να μου φευγει παλι η μερα. Αλλες 5 εργασιμες μου εμειναν και μετα διακοπες μεχρι μεσα ιανουαριου. Θα λιωσω στην ασκηση. Οσο εσεις θα τρωτε μπακλαβαδες, εγω θα φτιαχνω σωμα :dance3:

χαχαχαχα

εγω εκανα προχθές προπονηση αν έχει καλο καιρο το σαββατο θα πάω για PULL οποτε θα κανω και μονοζυγο έξω

αν δεν έχει, μέσα κανονικά. Σαββατο έχει προπονηση πάντως. Κυριακη κανα περπατημα - αεροβιο. Θα ξεκινησω και λιγο αερόβιο πιο συχνά.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
χαχαχαχα

εγω εκανα προχθές προπονηση αν έχει καλο καιρο το σαββατο θα πάω για PULL οποτε θα κανω και μονοζυγο έξω

αν δεν έχει, μέσα κανονικά. Σαββατο έχει προπονηση πάντως. Κυριακη κανα περπατημα - αεροβιο. Θα ξεκινησω και λιγο αερόβιο πιο συχνά.
ευτυχως αναστηθηκε και το πληκτρολογιο και μου εφυγε ενα αγχος. Πρεπει να παρω καινουριο λαπτοπ γιατι το εχω απειρα χρονια, αλλα βαριεμαι να μπω σε διαδικασια να εγκαταστησω προγραμματα απο την αρχη.

Για αεροβια συνιστω ΗΙΙΤ. Χωρις 2η σκεψη. Κατεβασε το fiton app. Εχει παρα πολλα ΗΙΙΤ προγραμματα. Σε συνδιασμο με περπατημα και θα εισαι τελεια. Εχω εθιστει ασχημα στο ΗΙΙΤ. Οτιδηποτε αλλο αν κανω νιωθω οτι δεν γυμναζομαι. Πρεπει να κανω ΗΙΙΤ και να ανεβασω σφυγμο 170-180. Με το στρωμα που πηρες τωρα εισαι ετοιμος. Ανοιξε μονο τα παραθυρα πριν ξεκινησεις γιατι θα γινεις μουσκεμα στον ιδρωτα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
ευτυχως αναστηθηκε και το πληκτρολογιο και μου εφυγε ενα αγχος. Πρεπει να παρω καινουριο λαπτοπ γιατι το εχω απειρα χρονια, αλλα βαριεμαι να μπω σε διαδικασια να εγκαταστησω προγραμματα απο την αρχη.

Για αεροβια συνιστω ΗΙΙΤ. Χωρις 2η σκεψη. Κατεβασε το fiton app. Εχει παρα πολλα ΗΙΙΤ προγραμματα. Σε συνδιασμο με περπατημα και θα εισαι τελεια. Εχω εθιστει ασχημα στο ΗΙΙΤ. Οτιδηποτε αλλο αν κανω νιωθω οτι δεν γυμναζομαι. Πρεπει να κανω ΗΙΙΤ και να ανεβασω σφυγμο 170-180. Με το στρωμα που πηρες τωρα εισαι ετοιμος. Ανοιξε μονο τα παραθυρα πριν ξεκινησεις γιατι θα γινεις μουσκεμα στον ιδρωτα.
Το στρωματακι είναι φοβερό ναι!!!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Η τελευταία φορά που έφαγα κρέας πριν από το σημερινό ήταν πριν από τρεις περίπου βδομάδες... Ξέχασα να το ποστάρω...
IMG_20201127_140223.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Κτυπησα ένα φακόρυζο σήμερα αρχηγέ μου άλλο πραμα !!!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Bραδινό ελαφρύ φαγάκι....
 

Συνημμένα

  • IMG_20201205_090252.jpg
    IMG_20201205_090252.jpg
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 113

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Ενα ολοκληρωμένο σωστο γευμά περιέχει 3 πράγματα.

Πρωτείνη - Υδατανθρακες - Λιπαρά.

200γρ αυγα (πρωτεινη + λιπαρά)
100γρ ρυζι καστανο θειος Μπενς (υδατανθρακας)
10μλ λαδι (λιπαρά).

10γρ πολτος ισα ισα να το γλυκάνει. Αλατι + πιπερι.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201206_052816.jpg
    IMG_20201206_052816.jpg
    1.2 MB · Εμφανίσεις: 103

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top