Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Μπακαλιάρος με ρύζι !
 

Συνημμένα

  • IMG_20201210_064427.jpg
    IMG_20201210_064427.jpg
    1.2 MB · Εμφανίσεις: 101

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,861 μηνύματα.
Καλησπέρα! :)
Προσπαθώ κι εγώ να ξεκινήσω γυμναστική, κυρίως για να αδυνατίσω και να νιώθω καλύτερα.

Μπορείτε να μου προτείνετε 3 - 4 βασικές ασκήσεις με αλτήρες (χωρίς πάγκο), για αρχάριο και που να είναι εύκολες / να μην επιδέχονται παρεξηγήσεων με αποτελέσματα όπως τραυματισμούς, καθώς και πόσα κιλά να βάλω στον κάθε αλτήρα και πόσες επαναλήψεις.

Μέχρι στιγμής κάνω μόνο αυτή που τη θυμάμαι από το γυμναστήριο, με 7.5 κιλά στον κάθε αλτήρα, 4χ14 φορές σε κάθε χέρι.
Alternating-Dumbbell-Biceps-Curls.gif
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,850 μηνύματα.
Η αγαπημένη μου άσκηση είναι τα kickback.
____

Ευκαιρία για switch και ring fit

Διάβασε τα σχόλια του skroutz.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,861 μηνύματα.
Δύσκολο μου φαίνεται το kickback για πρωτάρη :P
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Καλησπέρα! :)
Προσπαθώ κι εγώ να ξεκινήσω γυμναστική, κυρίως για να αδυνατίσω και να νιώθω καλύτερα.

Μπορείτε να μου προτείνετε 3 - 4 βασικές ασκήσεις με αλτήρες (χωρίς πάγκο), για αρχάριο και που να είναι εύκολες / να μην επιδέχονται παρεξηγήσεων με αποτελέσματα όπως τραυματισμούς, καθώς και πόσα κιλά να βάλω στον κάθε αλτήρα και πόσες επαναλήψεις.

Μέχρι στιγμής κάνω μόνο αυτή που τη θυμάμαι από το γυμναστήριο, με 7.5 κιλά στον κάθε αλτήρα, 4χ14 φορές σε κάθε χέρι.
View attachment 72746
Εγώ σου προτείνω την εφαρμογή fiton που τη χρησιμοποιώ και εγώ απ'τον Απρίλη (η μόνη σοβαρή γυμναστική που είχα κάνει μέχρι τότε ήταν κάτι πεζοπορίες) και η Neliel που είναι σε προχωρημένο στάδιο. Προσωπικά έχω δει μεγάλη διαφορά και στη φυσική μου κατάσταση (αντοχή, γράμμωση) και απο τότε που άρχισα να κάνω γιόγκα και στην ευλυγισία μου
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Καλησπέρα! :)
Προσπαθώ κι εγώ να ξεκινήσω γυμναστική, κυρίως για να αδυνατίσω και να νιώθω καλύτερα.

Μπορείτε να μου προτείνετε 3 - 4 βασικές ασκήσεις με αλτήρες (χωρίς πάγκο), για αρχάριο και που να είναι εύκολες / να μην επιδέχονται παρεξηγήσεων με αποτελέσματα όπως τραυματισμούς, καθώς και πόσα κιλά να βάλω στον κάθε αλτήρα και πόσες επαναλήψεις.

Μέχρι στιγμής κάνω μόνο αυτή που τη θυμάμαι από το γυμναστήριο, με 7.5 κιλά στον κάθε αλτήρα, 4χ14 φορές σε κάθε χέρι.
View attachment 72746

1. Reverse Curls για πήχεις.

2. Κάμψεις δικεφάλων πλάγια για τον βραχιονοκερκιδικο ο μυς αναμεσα στον δικεφαλο και τον τρικέφαλο του χεριου.

3. Πιέσεις ώμων με τους αγκώνες μαζεμένους (ωμοι + τρικεφαλοι)

4. Πιέσεις στήθους με αλτήρες ξαπλωμένος στο πάτωμα. (Στηθος + τρικεφαλοι + ωμοι)

5. Κάμψεις δικεφάλων με αγκωνες στο επιπεδο του κορμού για την μικρή κεφαλή του δκεφάλου - κάμψεις με αγκώνες λιγο πιο πισω απο το κορμο για την μακρά κεφαλή του δικεφάλου.

Ο brachialis ειναι ο βραχιονο κερκιδικος.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Καλησπέρα! :)
Προσπαθώ κι εγώ να ξεκινήσω γυμναστική, κυρίως για να αδυνατίσω και να νιώθω καλύτερα.

Μπορείτε να μου προτείνετε 3 - 4 βασικές ασκήσεις με αλτήρες (χωρίς πάγκο), για αρχάριο και που να είναι εύκολες / να μην επιδέχονται παρεξηγήσεων με αποτελέσματα όπως τραυματισμούς, καθώς και πόσα κιλά να βάλω στον κάθε αλτήρα και πόσες επαναλήψεις.

Μέχρι στιγμής κάνω μόνο αυτή που τη θυμάμαι από το γυμναστήριο, με 7.5 κιλά στον κάθε αλτήρα, 4χ14 φορές σε κάθε χέρι.
View attachment 72746
Προσωπικα θα σου προτεινα
Πρωτα γραφω σετ μετα επαναληψεις (ΣετXΕπαναληψεις)
Dumbell chest press η κανονικες καμψεις (στο πατωμα δεν πειραζει μια χαρα ειναι για αρχη) 4χ15
Biceps curls (αυτην που εδειξες και ο ιδιος) τα σετ που ηδη κανεις
Laterall raises 4x8-10
Squats με αλτηρες βρες εσυ οποια λαβη σου αρεσει απο το ιντερνετ 4χ15 αν μπορουσες εδω να εβαζες μεγαλυτερο βαρος θα ηταν καλυτερα πχ κανενα 20-25αρι κιλα συνολο.
Bent-over rows 4x12
Ολα αυτα που σου γραφω ειναι με τα 7.5αρια που ηδη εχεις πλην των squats. Δοκιμασε για αρχη αν φαινονται ευκολα παρε πιο μεγαλους αλτηρες.
Αν θες βαλε και μια για τρικεφαλους οπως πχ καμψεις με οσο πιο κλειστη λαβη μπορεις κανονικες η και στα γονατα και εναλλακτικα αν δεν σου αρεσει αυτο κανε τα kickbacks με πιο μικρο βαρος. Σου εβαλα μονο 5-6 ασκησεις γιατι τοσες ζητησες αν και νομιζω για αρχη καλο ειναι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Βραδινό.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201210_101150.jpg
    IMG_20201210_101150.jpg
    1.3 MB · Εμφανίσεις: 79

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Καλησπέρα! :)
Προσπαθώ κι εγώ να ξεκινήσω γυμναστική, κυρίως για να αδυνατίσω και να νιώθω καλύτερα.

Μπορείτε να μου προτείνετε 3 - 4 βασικές ασκήσεις με αλτήρες (χωρίς πάγκο), για αρχάριο και που να είναι εύκολες / να μην επιδέχονται παρεξηγήσεων με αποτελέσματα όπως τραυματισμούς, καθώς και πόσα κιλά να βάλω στον κάθε αλτήρα και πόσες επαναλήψεις.

Μέχρι στιγμής κάνω μόνο αυτή που τη θυμάμαι από το γυμναστήριο, με 7.5 κιλά στον κάθε αλτήρα, 4χ14 φορές σε κάθε χέρι.
Πιστεύω ότι πρέπει να εστιάσεις σε αερόβια άσκηση (τρέξιμο, σχοινάκι ή ποδήλατο) σε συνδυασμό με καλή διατροφή για να δεις το αποτέλεσμα που θες.

Τα βάρη δεν αρκούν για απώλεια βάρους, αλλά καλό είναι να γίνονται σε συνδυασμό με τα παραπάνω για καλύτερη φυσική κατάσταση. Προτείνω για αρχή να κάνεις μια άσκηση για κάθε μυική ομάδα: την άσκηση που ήδη κάνεις (δικέφαλοι), πλάγιες εκτάσεις ώμων (ώμοι), push-up και μονόζυγο εάν έχεις (κυρίως πλάτη, στήθος και ώμοι), dumbell chest press (στήθος). Τα κιλά εξαρτώνται από την άσκηση και θα το δεις μόνος σου, π.χ τις πλάγιες εκτάσεις ώμων θα τις κάνεις με λίγα κιλά, γιατί λογικά δεν θα την κάνεις καλά αλλιώς. Μπορεί να δεις και ασκήσεις στο youtube με λάστιχα, αλτήρες και calisthenics, απλά να κοιτάς πάντα να καλύπτεις όλες τις μυικές ομάδες. Δεν χρειάζονται να φορτωθείς με πολλές ασκήσεις σε αυτό το στάδιο. Good luck! :thumbup:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καλησπέρα! :)
Προσπαθώ κι εγώ να ξεκινήσω γυμναστική, κυρίως για να αδυνατίσω και να νιώθω καλύτερα.

Μπορείτε να μου προτείνετε 3 - 4 βασικές ασκήσεις με αλτήρες (χωρίς πάγκο), για αρχάριο και που να είναι εύκολες / να μην επιδέχονται παρεξηγήσεων με αποτελέσματα όπως τραυματισμούς, καθώς και πόσα κιλά να βάλω στον κάθε αλτήρα και πόσες επαναλήψεις.

Μέχρι στιγμής κάνω μόνο αυτή που τη θυμάμαι από το γυμναστήριο, με 7.5 κιλά στον κάθε αλτήρα, 4χ14 φορές σε κάθε χέρι.
View attachment 72746
Συνιστώ το FitOn app για αρχάριους. Είναι δωρεάν και έχει όλα τα επίπεδα και ότι είδος άσκησης θέλεις. Προτείνω HIIT για να χάσεις πρώτα βάρος και έπειτα ξεκινάς βάρη. Ξεκινά με low impact ασκήσεις. Επίσης μου αρέσει η Danielle pascente & aubre winters στο ινσταγκραμ. Έχουν πολλές ασκήσεις και αρκετές low impact. Ο βαθμός δυσκολίας της 1ης είναι αρκετά αυξημένος πάντως. Στο FitOn μου αρέσουν αυτές οι 2 που αναφερα, ο κέντα σέκι, η Καρολάιν Πιρς, και η Μπριάν. Το FitOn σου δίνει την επιλογή να επιλέξεις πρόγραμμα αδυνατισμος και σου βγάζει τι ασκήσεις να κάνεις βασισμένες στον τύπο ασκήσεων που επιθυμείς. Είναι μια πολύ καλή αρχή. Εγώ το έκανα για 12 εβδομάδες και είδα θεαματική διάφορα. Τώρα κάνω πιο προχωρημένες ασκήσεις και κάπου κάπου κάνω ΗΙΙΤ από το απ και μου εκτινάσσει τον σφυγμο.

Μην σε αποθαρρύνουν τα ΗΙΙΤ προγραμματα που είναι μόλις 20 ή 30 λεπτά. Είναι άπειρες φορές πιο αποτελεσματικά από το να πας για τρέξιμο 1-2 ώρες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Screenshot_20201209-132608.png


Αυτό είναι καλό και δεν είναι δύσκολο. Χρειάζεσαι μόνο ένα βαράκι. Δείχνει πως να το κάνεις με βαράκι αν δεν έχεις kettlebell. Αν θες να το δυσκολέψεις, γράψε τις ασκήσεις και τις επαναλήψεις που κάνει αύξησε τον χρόνο από 22 λεπτά σε 30 συν ζεσταμα συν cool down. Εγώ όσες φορές κάνω AMRAP κάνω μισή ώρα (45 λεπτά με ζεσταμα και cool down)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Επίσης @Scandal , για μετά την προπόνηση υπέροχο πρόγραμμα για stretching είναι το flex and stretch απο την Caroline. Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προγράμματα stretching, ειδικά τα πιο σύντομα για μετά την προπόνηση και είναι το καλύτερο. Νιώθω ότι τεντώνει πραγματικά όλους τους μύες και ειδικά την πλάτη που εμένα πιάνεται με το παραμικρό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Αυριανή προπόνηση full body

ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ
ΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΕΤΑΛΟ
εξω στροφή Υπακάνθιος + ελάσσων στρογγυλός
έσω στροφή Υποπλάτιος
απαγωγές - πιέσεις ώμων μέσος , προσθιος δελτοειδης , τρικεφαλος , υπερακάνθιος.

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
ΣΤΗΘΟΣ
1) ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΕ ΑΡΓΟ ΤΕΜΠΟ 2sec στο κατέβασμα.

4 σέτ


2) ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΘΟΥΣ SUPER RED BAND (23kg)
3 σέτ 17 - 17 - 17 reps εναλλαξ σε κάθε χέρι
Πρόοδος -> 4 επαναληψεις παραπανω - χωρις διάλλειμα.

3) ΣΚΥΦΤΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ
15 επαναληψεις με μπλε + κοκκινο
15 επαναληψεις με πράσινο λάστιχο
15 επαναληψεις με πράσινο λάστιχο 55κιλά.
Πρόοδος -> Σταθερά - πιο αργή εκτέλεση.

4) ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ
3 σέτ

5) ΠΗΧΕΙΣ - ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ
3 set

ΣΥΝΟΛΙΚΑ - ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
ΣΤΗΘΟΣ -> 18 σετ
ΩΜΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ -> 21 σετ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 18 σετ
ΠΛΑΤΗ -> 20 σέτ

Αριθμο επαναλήψεων θα το δώ εκεινη την ώρα. Μέγιστο 20 σέτ ανα βδομάδα για κάθε μυική ομάδα.
Σιγουρα θέλω 13-15 στις κάμψεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το πράσινο λαστιχάκι :-P
 

Συνημμένα

  • IMG_20201210_132849.jpg
    IMG_20201210_132849.jpg
    1.3 MB · Εμφανίσεις: 91

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ κάνω διάλειμμα σήμερα για 2η ημέρα. Έκανα πριν 3 ημέρες πόδια και νιώθω μια ενόχληση στον τετρακέφαλο. Ίσως κάνω χέρια αν προλάβω. Έχω δύσκολο πρόγραμμα και δεν θέλω τραυματισμό 😩
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εγώ κάνω διάλειμμα σήμερα για 2η ημέρα. Έκανα πριν 3 ημέρες πόδια και νιώθω μια ενόχληση στον τετρακέφαλο. Ίσως κάνω χέρια αν προλάβω. Έχω δύσκολο πρόγραμμα και δεν θέλω τραυματισμό 😩

Είπα να παω για αεροβιου σήμερα αλλά με τέτοιο καιρό δεν το κόβω θα γίνω μουσκεμα.

Για να αποφυγεις έναν τραυματισμό θέλεις 4 πραγματα

Προθέρμανση
Οχι υπέρ προπονηση
Σωστή εκτέλεση
Διόρθωση μυϊκών ανισορροπιών
Πχ δεν μπορεί κάποιος να κάνει μονοζυγο ενώ δεν έχει δουλέψει τους πηχεις του η ένα σημείο στη μυοτενοντιο συνδεση μεταξυ Δικεφάλου κ τρικεφαλου οπως ειναι ο βραχιονοκερκιδικος που είναι μικρός μυς και συμμετεχει στην έλξη στο μονοζυγο.

Τα ίδια κ στις καμψεις. Ισομετρικα δουλευουν πολλοι περισσουεροι μυς από αυτους που θέλουμε να δουλέψουμε στις πολυαρθρικες ασκήσεις όπως είναι οι καμψεις κ το μονοζυγο.

Για την εκτέλεση βαλε μάσκα λόγω κορονοιου και ανέβασε βιντεακι να τσεκάρω την εκτέλεση να σου πω Νέλλη μήπως κ προλαβουμε κανα τράβηγμα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201210_232107.jpg
    IMG_20201210_232107.jpg
    2.1 MB · Εμφανίσεις: 79
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,861 μηνύματα.
Καλά παιδιά, δεν περίμενα τόσες προτάσεις και απαντήσεις, μωρέ μπράβο. :P

Έχω πάρει κι ένα ελλειπτικό πρόσφατα και κάνω 15 λεπτά intervals πρόγραμμα για ζέσταμα (αυτό που είναι σαν δοντάκια πάνω κάτω), μετά κοιλιακούς και βάρη και τέλος ελλειπτικό fat burn (που είναι στατικά στη μέγιστη αντίσταση, φυσικά με max την αρχική τιμή που έδωσες ως αντίσταση κι όχι τη μέγιστη γενικά του μηχανήματος) για 20 λεπτά.

Είναι πολύ αρχή ακόμα και δε θέλω να με πιέσω παραπάνω από τις πρώτες κιόλας προσπάθειες.
Αν και μετά τα 20 λεπτά fat burn νιώθω ότι έχω τονωθεί αρκετά ώστε να αντέξω και παραπάνω ελλειπτικό.

Πόσο ελλειπτικό προτείνετε τη μέρα; Όπως σας είπα κάνω 35 λεπτά συνολικά, δηλαδή 15 + 20.

Το συνολικό workout (δλδ όλα όσα κάνω), διαρκεί 1 ώρα και 40 λεπτά και μη φανταστείτε με τίποτα μεγάλα διαλείμματα.

Είμαι 116kg και 185cm.
Από προχθές κάνω προσπάθειες και με τη διατροφή που είναι το πιο ουσιαστικό, και τα πάω καλά.
 

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Για αρχή ξεκίνα με αερόβια άσκηση (σχοινάκι, κοιλιακούς, ραχιαίους). Εγώ είδα μέγάλη βελτίωση με το σχοινάκι. Για ζέσταμα 50-100 επαναλήψεις. Και μέτά όσο αντέξεις, με διαλείμματα. έφτασα να κάνωζέσταμα και μετά 200 διάλειμμα, 300 διάλειμμα, 400 διάλειμμα. ΜΕτά από δυο μήνες βέβαια, με 3 φορές την εβδομάδα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top