Fitness Thread!

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@EvanescenceQ ο παθολόγος μου είπε ότι σε ένα μήνα περίπου θα αρχίσω να βλέπω την καλή δουλειά του neurobion
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ωραιο εργαλείο ντεβιλ ,θάνατο ψάξω μια να δω αν μπορώ να το βρω σε καταστημα ....αλλα είναι παράνομο αν χρησιμοποιείτε 😂
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
😱😱😱😱😱😱😱
Τι τούμπανο είναι αυτο ,φίλε αυτό είναι ένα must για την έξω ζωή ,αντί να σκοτώσεις κάποιον Άστον για λίγο κάτω μέχρι να έρθει η αστυνομία,υπάρχει ακόμα στην αγορα ?

όποιος θέλει βρίσκει :P

Ναι ρε ειναι πολύ ωραιο το μπατόν ! Εγω οταν έκανα εξάσκηση ένιωθα σαν να ειμαι μάγος. Ηταν τρομερο.

Καλο ειναι ξέρεις ποσες κινησεις μπορεις να κάνεις ; πχ βλέπεις εναν να χει επιτεθει σε μια γυναικα ή σε κάποιον αλλον πάς απο πισω τον περνάς απο το λαιμο κ τον τραβάς πισω. Μέχρι να συνέλθει απο το βήχα θα τον έχεις δέσει κάτω.

Απλα ειπαμε πρεπει να εισαι λιγο κομαντο σε θεμα φυσικης καταστασης οχι λαπάς κτλπ. εσυ βεβαια μια χαρα εισαι.

Απλά τσέκαρε τη νομοθεσια γιατι θυμαμαι πως δεν ειναι νομιμο να το κατέχεις χωρις άδεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωραιο εργαλείο ντεβιλ ,θάνατο ψάξω μια να δω αν μπορώ να το βρω σε καταστημα ....αλλα είναι παράνομο αν χρησιμοποιείτε 😂

Κορυφαιο ειναι ! Αυτο και το ΜP5 το υποπολυβόλο ! Πολυ εργαλειο - πούπουλο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
όποιος θέλει βρίσκει :P

Ναι ρε ειναι πολύ ωραιο το μπατόν ! Εγω οταν έκανα εξάσκηση ένιωθα σαν να ειμαι μάγος. Ηταν τρομερο.

Καλο ειναι ξέρεις ποσες κινησεις μπορεις να κάνεις ; πχ βλέπεις εναν να χει επιτεθει σε μια γυναικα ή σε κάποιον αλλον πάς απο πισω τον περνάς απο το λαιμο κ τον τραβάς πισω. Μέχρι να συνέλθει απο το βήχα θα τον έχεις δέσει κάτω.

Απλα ειπαμε πρεπει να εισαι λιγο κομαντο σε θεμα φυσικης καταστασης οχι λαπάς κτλπ. εσυ βεβαια μια χαρα εισαι.

Απλά τσέκαρε τη νομοθεσια γιατι θυμαμαι πως δεν ειναι νομιμο να το κατέχεις χωρις άδεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Κορυφαιο ειναι ! Αυτο και το ΜP5 το υποπολυβόλο ! Πολυ εργαλειο - πούπουλο.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ μάγος λέει ....έκανα μαγικά σε όσους μου εμπαιναν 😂

Το βρήκα μεσο Ίντερνετ ! Αλλά θα ρωτήσω για για χαρτί που είπες αν θέλει .Αν και αυτό που σου λέω το no staff είναι σαν κοντάρι σκούπας,1:48 πήγαινε
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
Αμα πάρει s400 θα φάει κυρώσεις απο την Αμερική :P

Λοιπον αυριανη προπονηση !

ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ
ΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΕΤΑΛΟ - ΧΕΡΙΑ - ΠΛΑΤΗ
εξω στροφή Υπακάνθιος + ελάσσων στρογγυλός
έσω στροφή Υποπλάτιος
απαγωγές - πιέσεις ώμων μέσος , προσθιος δελτοειδης , υπερακάνθιος.
Καμψεις δικεφάλων - πήχεις - εκτάσεις τρικεφαλων.

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
ΣΤΗΘΟΣ
1) ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΕ ΒΑΡΟΣ ΜΕ 8 ΚΙΛΑ

1o set ζεσταμα 10 επαναληψεις χωρις βάρος.
2ο σέτ 12 επαναληψεις με βάρος 8 κιλά αργη εκτελεση απο την 7η - 12η
3ο σέτ 12 επαναληψεις με βάρος 8 κιλά αργη εκτελεση απο την 6η - 12η
4ο σέτ το ίδιο
5o σέτ το ίδιο
Πρόοδος -> 1 σέτ παραπανω και 1 σέτ ολοκληρο με ολες τις επαναληψεις αργά.

2) ΧΑΜΗΛΟ CROSSOVER ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ 8 ΚΙΛΩΝ

1ο σέτ 10 επαναληψεις
2ο 10 επαναληψεις
3ο σετ 10 επαναληψεις
4ο σέτ 10 επαναληψεις
Προοδος-> Σετ με 8 κιλα αλτήρες.

ΩΜΟΙ
3) ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ 7 ΚΙΛΑ

12 επαναληψεις
12 επαναληψεις
12 επαναληψεις - Δισέτ με κοκκινο λάστιχο (10)
12 επαναληψεις - Δισέτ με κοκκινο λάστιχο (10)
Πρόοδος -> 2 Δισέτ

ΠΛΑΤΗ
4) ASSISTED PULL UPS

4 set των 8 επαναληψεων
Προοδος -> 1 σέτ παραπάνω

5) ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ

15 επαναληψεις με μαυρο
15 μαυρο + κοκκινο
15 μαυρο + κοκκινο
Προοδος-> 2 λάστιχα μαζι

6) ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΤΜΗΜΑ ΚΟΡΜΟΥ - ΡΑΧΙΑΙΟΙ
4 σετ των 20.

7) ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ
4 επι 12 επαναληψεις * 2 ασκήσεις

ΣΤΗΘΟΣ -> 17 σετ
ΩΜΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ -> 21 σέτ
ΠΛΑΤΗ -> 20
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αμα πάρει s400 θα φάει κυρώσεις απο την Αμερική :P

Λοιπον αυριανη προπονηση !

ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ
ΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΕΤΑΛΟ - ΧΕΡΙΑ - ΠΛΑΤΗ
εξω στροφή Υπακάνθιος + ελάσσων στρογγυλός
έσω στροφή Υποπλάτιος
απαγωγές - πιέσεις ώμων μέσος , προσθιος δελτοειδης , υπερακάνθιος.
Καμψεις δικεφάλων - πήχεις - εκτάσεις τρικεφαλων.

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
ΣΤΗΘΟΣ
1) ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΕ ΒΑΡΟΣ ΜΕ 8 ΚΙΛΑ

1o set ζεσταμα 10 επαναληψεις χωρις βάρος.
2ο σέτ 12 επαναληψεις με βάρος 8 κιλά αργη εκτελεση απο την 7η - 12η
3ο σέτ 12 επαναληψεις με βάρος 8 κιλά αργη εκτελεση απο την 6η - 12η
4ο σέτ το ίδιο
5o σέτ το ίδιο
Πρόοδος -> 1 σέτ παραπανω και 1 σέτ ολοκληρο με ολες τις επαναληψεις αργά.

2) ΧΑΜΗΛΟ CROSSOVER ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ 8 ΚΙΛΩΝ

1ο σέτ 10 επαναληψεις
2ο 10 επαναληψεις
3ο σετ 10 επαναληψεις
4ο σέτ 10 επαναληψεις
Προοδος-> Σετ με 8 κιλα αλτήρες.

ΩΜΟΙ
3) ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ 7 ΚΙΛΑ

12 επαναληψεις
12 επαναληψεις
12 επαναληψεις - Δισέτ με κοκκινο λάστιχο (10)
12 επαναληψεις - Δισέτ με κοκκινο λάστιχο (10)
Πρόοδος -> 2 Δισέτ

ΠΛΑΤΗ
4) ASSISTED PULL UPS

4 set των 8 επαναληψεων
Προοδος -> 1 σέτ παραπάνω

5) ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ

15 επαναληψεις με μαυρο
15 μαυρο + κοκκινο
15 μαυρο + κοκκινο
Προοδος-> 2 λάστιχα μαζι

6) ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΤΜΗΜΑ ΚΟΡΜΟΥ - ΡΑΧΙΑΙΟΙ
4 σετ των 20.

7) ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ
4 επι 12 επαναληψεις * 2 ασκήσεις

ΣΤΗΘΟΣ -> 17 σετ
ΩΜΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ -> 21 σέτ
ΠΛΑΤΗ -> 20
Την εβδομάδα πόσα σετ βγάζεις συνολικά ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παρε και ενα s400 βαλτο στο μπαλκονι
Μην το γελάς ο πατέρας μου είχε μινιγαν στην ταράτσα .....1995(Αλβανία)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
Την εβδομάδα πόσα σετ βγάζεις συνολικά ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μην το γελάς ο πατέρας μου είχε μινιγαν στην ταράτσα .....1995(Αλβανία)

Ότι λέει στο τέλος... Αυτή τη βδομάδα έκανα 17 σετ για στήθος... Γενικά ξεκινάω με προπονηση Push μετά Pull legs Kai τελοςς full body
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ότι λέει στο τέλος... Αυτή τη βδομάδα έκανα 17 σετ για στήθος... Γενικά ξεκινάω με προπονηση Push μετά Pull legs Kai τελοςς full body
Σε αυτό το πρόγραμμα νόμιζα 17 🤦‍♂️
Ο άλλος απ' το γιουτιουμπ λέει 10-20 σετ είναι το ιδανικό την εβδομάδα
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Κάθε φορά που διαβάζω πρόγραμμα του @Devil που θυμίζει μαθημα ανατομίας. Υπακανθιας,μείζων-έλασσον στρογγυλός, υπόπλατιος και δεν συμμαζευεται. Μου κάνει εντύπωση πάντως που έχεις τόσες γνώσεις όσον αφορά τους μυς δηλαδή ειδικά αν δεν είσαι του χώρου ιατρικη-φυσικοθεραπεια κλπ είσαι πολύ μπροστά.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Κάθε φορά που διαβάζω πρόγραμμα του @Devil που θυμίζει μαθημα ανατομίας. Υπακανθιας,μείζων-έλασσον στρογγυλός, υπόπλατιος και δεν συμμαζευεται. Μου κάνει εντύπωση πάντως που έχεις τόσες γνώσεις όσον αφορά τους μυς δηλαδή ειδικά αν δεν είσαι του χώρου ιατρικη-φυσικοθεραπεια κλπ είσαι πολύ μπροστά.
Πηρες την απάντηση από μόνος σου 😂
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
10k περπάτημα σήμερα και έπειτα πρόγραμμα με χρόνο. 45s on, 15s διάλειμμα για 3 γύρους με 1 λεπτό διάλειμμα μεταξύ γύρων. Ασκήσεις: καθίσματα goblet, deadlifts με ένα πόδι (45" στο κάθε πόδι), dumbbell swing, γέφυρα γλουτών, κάθισμα στον τοίχο κρατώντας βαράκι, sumo squats, squat jumps. Πέθανα. Έτρεμα ολόκληρη γιατί αύξησα και κιλά. Το πρωί έχω AMRAP 🙌🏼🎉
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
Κάθε φορά που διαβάζω πρόγραμμα του @Devil που θυμίζει μαθημα ανατομίας. Υπακανθιας,μείζων-έλασσον στρογγυλός, υπόπλατιος και δεν συμμαζευεται. Μου κάνει εντύπωση πάντως που έχεις τόσες γνώσεις όσον αφορά τους μυς δηλαδή ειδικά αν δεν είσαι του χώρου ιατρικη-φυσικοθεραπεια κλπ είσαι πολύ μπροστά.

Φίλε μου η προπονηση δεν ειναι απλα πάω και σηκωνω ενα βάρος απο το Α σημειο στο Β. Οπως νομιζουν κάποιοι. Για να το ανεβάσω στο ινσταγκραμ και να κάνω το μαγκα στη παρέα...

Οποτε κάνω προπονηση νιώθω λες και ειμαι πιλοτος σε αεροπλάνο. Απο οποιοδηποτε σημειο του σώματος μπορει να κοκκινησει ένδειξη. Εχουμε ενα καρο τένοντες. Οποτε πρέπει να ξέρουμε καταρχας βασικη μυολογια και κινησιολογια. Αν δεν ξέρεις τι κάνεις.... δεν θα πάς πολύ μακρυά. Οποτε ναι σε ΚΑΘΕ προπονηση κάνω ενα ζέσταμα επικεντρώνοντας στους μυς που έγραψες.

Οι 4 που έγραψες υπερακανθιος - υπακανθιος - ελασσων στρογγυλος και υποπλάτιος ειναι για το στροφικο πέταλο - διοτι αν τη φάς στον ώμο θα μεινεις εκτος..... ο ωμος επιβαρυνεται αρκετα σε ολες τις ασκησεις ακομη και στο μονοζυγο. Πέραν απο τη σωστη τεχνικη θέλεις και καλο ζέσταμα.

Επειτα ειναι ο δικέφαλος βραχιονιος και ο τρικεφαλος , τέλος κοιτάς λιγο τους πήχεις. Γιατι αν ο πηχης ή ο τρικεφαλος υπολειτουργησουνθα σου πετάξουν μια επικονδυλιτιδα στον αγκώνα. Το παν οταν εκτελεις ασκησεις ώμων πχ εκτάσεις με αλτήρες ειναι η προστασια του υπερακάνθιου. Ο υπερακάνθιος βρισκεται μεσα σε ενα socket φαντασου και κινειται οπως ακριβως κινειται και ο δικεφαλος μέσα στην αυλακα.... αν εσυ κάνεις κινησεις που ειναι εναντια στην κινησιολογια του ο υπερακάνθιος συνθλίβεται σε ενα πολυ μικρο μέρος και εν τελει σου βγάζει τενοντιτιδα.

Λοιπον.... θέλει γνώση το αντικειμενο :P
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Φίλε μου η προπονηση δεν ειναι απλα πάω και σηκωνω ενα βάρος απο το Α σημειο στο Β. Οπως νομιζουν κάποιοι. Για να το ανεβάσω στο ινσταγκραμ και να κάνω το μαγκα στη παρέα...

Οποτε κάνω προπονηση νιώθω λες και ειμαι πιλοτος σε αεροπλάνο. Απο οποιοδηποτε σημειο του σώματος μπορει να κοκκινησει ένδειξη. Εχουμε ενα καρο τένοντες. Οποτε πρέπει να ξέρουμε καταρχας βασικη μυολογια και κινησιολογια. Αν δεν ξέρεις τι κάνεις.... δεν θα πάς πολύ μακρυά. Οποτε ναι σε ΚΑΘΕ προπονηση κάνω ενα ζέσταμα επικεντρώνοντας στους μυς που έγραψες.

Οι 4 που έγραψες υπερακανθιος - υπακανθιος - ελασσων στρογγυλος και υποπλάτιος ειναι για το στροφικο πέταλο - διοτι αν τη φάς στον ώμο θα μεινεις εκτος..... ο ωμος επιβαρυνεται αρκετα σε ολες τις ασκησεις ακομη και στο μονοζυγο. Πέραν απο τη σωστη τεχνικη θέλεις και καλο ζέσταμα.

Επειτα ειναι ο δικέφαλος βραχιονιος και ο τρικεφαλος , τέλος κοιτάς λιγο τους πήχεις. Γιατι αν ο πηχης ή ο τρικεφαλος υπολειτουργησουνθα σου πετάξουν μια επικονδυλιτιδα στον αγκώνα. Το παν οταν εκτελεις ασκησεις ώμων πχ εκτάσεις με αλτήρες ειναι η προστασια του υπερακάνθιου. Ο υπερακάνθιος βρισκεται μεσα σε ενα socket φαντασου και κινειται οπως ακριβως κινειται και ο δικεφαλος μέσα στην αυλακα.... αν εσυ κάνεις κινησεις που ειναι εναντια στην κινησιολογια του ο υπερακάνθιος συνθλίβεται σε ενα πολυ μικρο μέρος και εν τελει σου βγάζει τενοντιτιδα.

Λοιπον.... θέλει γνώση το αντικειμενο :P
Χαχαχα τα ξερω και εγω του χωρου ειμαι απλα κακα τα ψεματα δεν μπαινω τοσο σε βαθος στην προπονηση απλα προσεχω γενικα (το ξερω κακο) αυτα τα αφηνω για το πανεπιστημιο :P . Ο υπερακανθιος που αναφερεις θελει προσοχη στις 15 πρωτες μοιρες κατα την απαγωγη του βραχιωνα μετα δεν ενεργει καθολου. Ωστοσο μεχρι τις πρωτες 15 ειναι ο κυριος απαγωγεας ο δελτοειδης αναλμβανει απο εκει και μετα. Δηλαδη lateral raises θελει προσοχη εξου και η δυσκολια της ασκησης.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
Χαχαχα τα ξερω και εγω του χωρου ειμαι απλα κακα τα ψεματα δεν μπαινω τοσο σε βαθος στην προπονηση απλα προσεχω γενικα (το ξερω κακο) αυτα τα αφηνω για το πανεπιστημιο :P . Ο υπερακανθιος που αναφερεις θελει προσοχη στις 15 πρωτες μοιρες κατα την απαγωγη του βραχιωνα μετα δεν ενεργει καθολου. Ωστοσο μεχρι τις πρωτες 15 ειναι ο κυριος απαγωγεας ο δελτοειδης αναλμβανει απο εκει και μετα. Δηλαδη lateral raises θελει προσοχη εξου και η δυσκολια της ασκησης.

Τι σπουδάζεις ;

Απαγωγη εννοεις να σηκωσεις τον βραχιονα πάνω απο το επιπεδο του ώμου ;

Στα lateral raises δεν σηκώνω ποτε το χέρι πανω απο το επιπεδο του ώμου γιατι εκει νομιζω μπορει να γινει η ζημιά ....

Εφαγα πρωινο , ετοιμαζομαι για προπονηση...
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Φίλε μου η προπονηση δεν ειναι απλα πάω και σηκωνω ενα βάρος απο το Α σημειο στο Β. Οπως νομιζουν κάποιοι. Για να το ανεβάσω στο ινσταγκραμ και να κάνω το μαγκα στη παρέα...

Οποτε κάνω προπονηση νιώθω λες και ειμαι πιλοτος σε αεροπλάνο. Απο οποιοδηποτε σημειο του σώματος μπορει να κοκκινησει ένδειξη. Εχουμε ενα καρο τένοντες. Οποτε πρέπει να ξέρουμε καταρχας βασικη μυολογια και κινησιολογια. Αν δεν ξέρεις τι κάνεις.... δεν θα πάς πολύ μακρυά. Οποτε ναι σε ΚΑΘΕ προπονηση κάνω ενα ζέσταμα επικεντρώνοντας στους μυς που έγραψες.

Οι 4 που έγραψες υπερακανθιος - υπακανθιος - ελασσων στρογγυλος και υποπλάτιος ειναι για το στροφικο πέταλο - διοτι αν τη φάς στον ώμο θα μεινεις εκτος..... ο ωμος επιβαρυνεται αρκετα σε ολες τις ασκησεις ακομη και στο μονοζυγο. Πέραν απο τη σωστη τεχνικη θέλεις και καλο ζέσταμα.

Επειτα ειναι ο δικέφαλος βραχιονιος και ο τρικεφαλος , τέλος κοιτάς λιγο τους πήχεις. Γιατι αν ο πηχης ή ο τρικεφαλος υπολειτουργησουνθα σου πετάξουν μια επικονδυλιτιδα στον αγκώνα. Το παν οταν εκτελεις ασκησεις ώμων πχ εκτάσεις με αλτήρες ειναι η προστασια του υπερακάνθιου. Ο υπερακάνθιος βρισκεται μεσα σε ενα socket φαντασου και κινειται οπως ακριβως κινειται και ο δικεφαλος μέσα στην αυλακα.... αν εσυ κάνεις κινησεις που ειναι εναντια στην κινησιολογια του ο υπερακάνθιος συνθλίβεται σε ενα πολυ μικρο μέρος και εν τελει σου βγάζει τενοντιτιδα.

Λοιπον.... θέλει γνώση το αντικειμενο :P
Και τώρα αλκή πήγαινε σε έναν φαρμακοποιό να σου πει τι έγραψε ο ιατρός 😂
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ιατρική σπουδάζω. Απαγωγή εννοώ το χέρι να απομακρύνεται από τον κορμό προς το πλάι και συμμετέχει πιο πολύ ο υπερακνθιος. Ο υπερακνθιος παύει να συμμετέχει συμμετέχει αφού ξεπεράσεις τις 15 μοίρες ως προς τον κορμό πάντα αλλά πράγματι δεν χρειάζεται να σηκώνεις παραπάνω από τον ώμο. Εγώ σε αυτή την άσκηση σκέφτομαι ότι έχω δύο ποτήρια με νερό στα χέρια μου αντί για αλτήρες και ότι θέλω να χύσω το νερό στην ανώτατη θέση δηλαδή στρίβω προς τα μέσα το χέρι μου νιώθω ότι βγαίνει πιο σωστά η άσκηση. Μου το είχε πει ένας στο γυμναστήριο με τα ποτήρια. Είναι πολύ καλή άσκηση για ώμους από τις αγαπημένες μου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
Ιατρική σπουδάζω. Απαγωγή εννοώ το χέρι να απομακρύνεται από τον κορμό προς το πλάι και συμμετέχει πιο πολύ ο υπερακνθιος. Ο υπερακνθιος παύει να συμμετέχει συμμετέχει αφού ξεπεράσεις τις 15 μοίρες ως προς τον κορμό πάντα αλλά πράγματι δεν χρειάζεται να σηκώνεις παραπάνω από τον ώμο. Εγώ σε αυτή την άσκηση σκέφτομαι ότι έχω δύο ποτήρια με νερό στα χέρια μου αντί για αλτήρες και ότι θέλω να χύσω το νερό στην ανώτατη θέση δηλαδή στρίβω προς τα μέσα το χέρι μου νιώθω ότι βγαίνει πιο σωστά η άσκηση. Μου το είχε πει ένας στο γυμναστήριο με τα ποτήρια. Είναι πολύ καλή άσκηση για ώμους από τις αγαπημένες μου.

Ιατρική πολυ ωραιος ! Θα σε χρειαστουμε.

Δε χρειαζεται γιατι η γωνια που σχηματιζει ο υπερακανθιος τον εγκλωβιζει και τον συνθλιβει , ξέρω εγω. Με κινδυνο την εμφάνιση τενοντιτιδας.

Αυτο στο ειπε γιατι ειναι ευκολο να κάνει κάποιος το internal rotation στους ωμους και να μη το καταλαβαινει. Οποιος θέλει να προπονειται δυνατα και για πολύ καιρο τα προσέχει αυτά. Οπως επισης προσέχει να μη παιζει συνέχεια στα κοκκινα..... και κάνει αρκετα deload για βδομάδα ακομη και για σεζόν.

Για τις πιέσεις ωμων κάποιοι λένε οτι παλι μπορει να προκυψει θέμα με τον υπερακάνθιο. Εσυ που εισαι γιατρος θα ξέρεις την κινησιολογια καλυτερα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Για μάντεψτε τι είναι
 

Συνημμένα

  • 16108940825201741542140.jpg
    16108940825201741542140.jpg
    1.4 MB · Εμφανίσεις: 87

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top