Fitness Thread!

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Φαντασου ουτε καν στο έχει πει ο διατροφολογος.... αληθεια εχω περιεργεια στο διατροφολογο γιατι πηγες; δεν ρωταω ειρωνικα
έχουμε μιλήσει για πρωτείνη. Απλά στην προκειμενη περιπτωση δεν κανει να παρω πολλή γιατί παίρνω ενα χάπι που δεν βοηθά να λειτουργήσει αν παίρνω πολλή πρωτείνη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ντεβ σου φαίνεται οκ η διατροφή του που είπε ?
Εμένα μου φαίνεται κάπως
αυτή είναι η μία μέρα. οι υπόλοιπες μέρες είναι διαφορετικές.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Ντεβ σου φαίνεται οκ η διατροφή του που είπε ?
Εμένα μου φαίνεται κάπως

Σιγουρα όχι. Εσενα σου φαινεται σωστη διατροφη που του δινει για υδατανθρακα ολη τη μερα μονο λιγο ψωμί ; :P

βεβαια ισως τον ρωτησε αν προπονειται και του ειπε οχι και εκρινε οτι δεν έχει ενεργειακες αναγκες σε υδατανθρακα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

έχουμε μιλήσει για πρωτείνη. Απλά στην προκειμενη περιπτωση δεν κανει να παρω πολλή γιατί παίρνω ενα χάπι που δεν βοηθά να λειτουργήσει αν παίρνω πολλή πρωτείνη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


αυτή είναι η μία μέρα. οι υπόλοιπες μέρες είναι διαφορετικές.

Εδω αλλάζει το πράγμα οκ.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
1.73, 74kg με λιπος στην κοιλια, εχεις τουλαχιστον 20-25% λιπος. Για να δεις κοιλιακους θελεις τουλαχιστον να πεσεις στο 10-15% λιπος. Εστω οτι εχεις να χασεις 5% λιπος, αυτο ισοδυναμει σε 70.3 κιλα. Αν εχεις να χασεις 15% λιπος τοτε θα πεσεις στα 63 κιλα και λιγοτερο γιατι αναποφευκτα με την διαιτα και την αεροβια χανεις υγρα και μυικη μαζα. Με την αεροβια θα γινεις χειροτερα. Ηδη εισαι skinny fat. Θελει βαρη για να χτισεις μυες. Αεροβια (ΗΙΙΤ) 2-3 φορες την εβδομαδα για να καψεις λιπος. Steady state cardio (πχ jogging) σπανια για να μην καψεις μυικη μαζα. Ουσιαστικα κοιτας για recomposition. Να μεινεις δηλαδη στα κιλα που εισαι και παραλληλα να μειωσεις λιπος και να αυξησεις μυικη μαζα.
 

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Σιγουρα όχι. Εσενα σου φαινεται σωστη διατροφη που του δινει για υδατανθρακα ολη τη μερα μονο λιγο ψωμί ; :P

βεβαια ισως τον ρωτησε αν προπονειται και του ειπε οχι και εκρινε οτι δεν έχει ενεργειακες αναγκες σε υδατανθρακα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Εδω αλλάζει το πράγμα οκ.
ίσα ίσα ειπα οτι κανω γυμναστικη σπιτι 1 ωρα την ημερα. Αλλά άλλες ημέρες μου εχει βάλει περισσότερο υδατάνθρακα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
ίσα ίσα ειπα οτι κανω γυμναστικη σπιτι 1 ωρα την ημερα. Αλλά άλλες ημέρες μου εχει βάλει περισσότερο υδατάνθρακα.

Τι υδατανθρακα σου δινει τις άλλες ημερες ;

τα αλαντικα γαλοπουλας ειναι κακή επιλογη να ξέρεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1.73, 74kg με λιπος στην κοιλια, εχεις τουλαχιστον 20-25% λιπος. Για να δεις κοιλιακους θελεις τουλαχιστον να πεσεις στο 10-15% λιπος. Εστω οτι εχεις να χασεις 5% λιπος, αυτο ισοδυναμει σε 70.3 κιλα. Αν εχεις να χασεις 15% λιπος τοτε θα πεσεις στα 63 κιλα και λιγοτερο γιατι αναποφευκτα με την διαιτα και την αεροβια χανεις υγρα και μυικη μαζα. Με την αεροβια θα γινεις χειροτερα. Ηδη εισαι skinny fat. Θελει βαρη για να χτισεις μυες. Αεροβια (ΗΙΙΤ) 2-3 φορες την εβδομαδα για να καψεις λιπος. Steady state cardio (πχ jogging) σπανια για να μην καψεις μυικη μαζα. Ουσιαστικα κοιτας για recomposition. Να μεινεις δηλαδη στα κιλα που εισαι και παραλληλα να μειωσεις λιπος και να αυξησεις μυικη μαζα.

1.73 66 κιλα ειπε....
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
πρόγραμμα διατροφής μίας ημέρας:
πρωινό 1 αυγό βραστό και 3 φέτες γαλοπούλα.
δεκατιανό τοστ με γαλοπούλα και τυρί
μεσημεριανό κοτόπουλο ψητό, σαλάτα βραστή, 2 κ.σ. λάδι, 1 φέτα ψωμί.
απογευματινό 1 φρούτο
βραδινό μισή ποσότητα μεσημεριανού
Τοσο λιγο ουτε εγω δεν τρωω :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:
Εκτος αν το κοτοπουλο ψητο συμπεριλαμβανει ολοκληρη την κοτα :lol:
 

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Τι υδατανθρακα σου δινει τις άλλες ημερες ;

τα αλαντικα γαλοπουλας ειναι κακή επιλογη να ξέρεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



1.73 66 κιλα ειπε....
αραβική πίτα ή μακαρόνιαμ ρύζι αλλά όχι πατάτες και φυσικά παξιμάδι κριθαρένιο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Σιγουρα όχι. Εσενα σου φαινεται σωστη διατροφη που του δινει για υδατανθρακα ολη τη μερα μονο λιγο ψωμί ;
Εγώ απλά θα έτρωγα κανονικά φαγητό με λιγότερη ποσότητα από το νορμάλ μου (θερμιδικό έλλειμμα ) ,θα απέφευγα τροφές με λιπαρά τρανς κλπ και θα έκανα γυμναστική push pull leg+abs

Έτσι ξεκίνησα βασικά κιόλας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αραβική πίτα ή μακαρόνιαμ ρύζι αλλά όχι πατάτες και φυσικά παξιμάδι κριθαρένιο.
Κάποια πράγματα πρέπει να τα τρως μεσημέρι .....π.χ μακαρόνια μεσημέρι ,αν τα φας το βράδυ θα αποθηκεύσεις τον υδατάνθρακα σε λίπος
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Εγώ απλά θα έτρωγα κανονικά φαγητό με λιγότερη ποσότητα από το νορμάλ μου (θερμιδικό έλλειμμα ) ,θα απέφευγα τροφές με λιπαρά τρανς κλπ και θα έκανα γυμναστική push pull leg+abs

Έτσι ξεκίνησα βασικά κιόλας

Ναι αλλα το θερμιδικο ελλειμα ειναι αοριστο αν δεν καθορισεις ποσο μεγάλο ή μικρο θα ειναι ... σε αυτες τις περιπτωσεις τι ελλειμα να προτεινεις οταν σου λεει οτι ειναι ηδη 7 κιλα κάτω απο το υψος του ; :)
 

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Εγώ απλά θα έτρωγα κανονικά φαγητό με λιγότερη ποσότητα από το νορμάλ μου (θερμιδικό έλλειμμα ) ,θα απέφευγα τροφές με λιπαρά τρανς κλπ και θα έκανα γυμναστική push pull leg+abs

Έτσι ξεκίνησα βασικά κιόλας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Κάποια πράγματα πρέπει να τα τρως μεσημέρι .....π.χ μακαρόνια μεσημέρι ,αν τα φας το βράδυ θα αποθηκεύσεις τον υδατάνθρακα σε λίπος
ναι ναι μεσημέρι μου τα έχει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Κάποια πράγματα πρέπει να τα τρως μεσημέρι .....π.χ μακαρόνια μεσημέρι ,αν τα φας το βράδυ θα αποθηκεύσεις τον υδατάνθρακα σε λίπος

Αυτο το πράγμα με τους υδατανθρακες το χω ξανακουσει αλλα δεν το χω καταλαβει... αν πχ δεν εισαι πάνω απο τις θερμιδες συντηρησης σου γιατι να βάλεις λιπος... πως θα βάλεις λιπος μαλλον αν φάς πχ υδατανθρακα για βράδυ.

Ισως εννοουν οτι δεν ειναι η καλυτερη επιλογη να φάς μακαρονια το βράδυ γιατι πχ θές να φάς άτι αλλο που θα χρειαστει ο οργανισμος για να κανει την πρωτεινοσυνθεση οταν θα κοιμασαι και να προχωρησει η αποκατασταση των φλεγμονων απο αυτην την αποψη οκ βγαζει μια λογική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αυτο το πράγμα με τους υδατανθρακες το χω ξανακουσει αλλα δεν το χω καταλαβει... αν πχ δεν εισαι πάνω απο τις θερμιδες συντηρησης σου γιατι να βάλεις λιπος... πως θα βάλεις λιπος μαλλον αν φάς πχ υδατανθρακα για βράδυ.
Αφού δεν ενεργήσε μετά ,κοιμάσαι οπότε νομίζω πάει για λίπος .
Δώσε μας τα φώτα σου αν ξέρεις ότι ισχύει κάτι άλλο ....😝
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Αφού δεν ενεργήσε μετά ,κοιμάσαι οπότε νομίζω πάει για λίπος .
Δώσε μας τα φώτα σου αν ξέρεις ότι ισχύει κάτι άλλο ....😝

Θεωρητικά εφοσον δεν τρως παραπανω δεν υπάρχει κάποια μεταβολή ωστε να βάλεις λίπος. Απλα ισως δεν ειναι η καταλληλη τροφη για εκεινη την ώρα.

Εγω σου ειπα προτιμω γιαουρτάκι λογω της καζεινης η οποια ειναι πρωτεινη αργης απορροφησης και αν ο οργανισμος ξεκινησει πχ το βράδυ που θα κοιμασαι την πρωτεινοσυνθεση να έχει καυσιμα να δουλέψει.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Θεωρητικά εφοσον δεν τρως παραπανω δεν υπάρχει κάποια μεταβολή ωστε να βάλεις λίπος. Απλα ισως δεν ειναι η καταλληλη τροφη για εκεινη την ώρα.

Εγω σου ειπα προτιμω γιαουρτάκι λογω της καζεινης η οποια ειναι πρωτεινη αργης απορροφησης και αν ο οργανισμος ξεκινησει πχ το βράδυ που θα κοιμασαι την πρωτεινοσυνθεση να έχει καυσιμα να δουλέψει.
Θα κάνω μια έρευνα για αυτό με τον υδατάνθρακα αύριο να δω τι ισχύει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χτύπησα και δύο κουταλιές γιαούρτι τώρα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Ιωάννη εγω αν ημουν στη θέση σου θα ξεκινουσα 3 φορές την εβδομάδα γυμναστηριο , θα ετρωγα οση πρωτεινη μου ειχε πει ο γιατρος για το θέμα σου αλλα χρειάζεται για την μυική αποκατασταση. Και για τη διατροφη θα ετρωγα γυρω στη συντήρηση. Οσο πιο καθαρα γινεται. Θα πετουσα ψωμια - γαλοπουλες - τυρια του τοστ.

Θα εβαζα ποιοτικο υδατανθρακα κουάκερ - ρυζι - πατατα - γλυκοπατατα - λαχανικά και θα ειχα υπομονή.
 

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Ιωάννη εγω αν ημουν στη θέση σου θα ξεκινουσα 3 φορές την εβδομάδα γυμναστηριο , θα ετρωγα οση πρωτεινη μου ειχε πει ο γιατρος για το θέμα σου αλλα χρειάζεται για την μυική αποκατασταση. Και για τη διατροφη θα ετρωγα γυρω στη συντήρηση. Οσο πιο καθαρα γινεται. Θα πετουσα ψωμια - γαλοπουλες - τυρια του τοστ.

Θα εβαζα ποιοτικο υδατανθρακα κουάκερ - ρυζι - πατατα - γλυκοπατατα - λαχανικά και θα ειχα υπομονή.
κάνω γυμναστική 5 φορές εβδομαδιαίως.
Αντί για γαλοπούλα δηλαδή ή αντί για ψωμί με γαλοπούλα και τυρί?
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν βάζεις λίπος το βράδυ αν είσαι σε έλλειμμα ακόμα και βούτυρο σκέτο να φας. Πρώτος νόμος της θερμοδυναμικής είναι. Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ενέργεια στην προκειμένη λίπος από το 0. Όταν δίνεις λιγότερη ενέργεια από αυτή που δαπανάς τότε χάνεις βαρος τέλος. Για να αποθηκεύσεις σημαίνει ότι έχει καλύψει τις αναγκες σου. Αν ο οργανισμός όλη τη μέρα πεινάει του δίνεις εσύ λιγότερη τροφή από αυτή που χρειάζεται την νύχτα τότε θα την αποθηκεύσει? Εδώ δεν έχει να ζήσει που λέει ο λόγος θα κοιτάξει να βάλει στην άκρη? Τα πράγματα είναι πολύ απλα θερμίδες in θερμίδες out και τέλος. Διαβάστε το πείραμα της Μινεσότα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top