Fitness Thread!

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κλαίω 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Μου ήρθε η παραγγελία από το αμαζον και ήταν 25 κιλά κουτί. Χτυπάει το θυροτηλεφωνο και του λέω να το αφήσει κάτω και θα έρθω να το πάρω. Κατεβαίνω και τον βλέπω ακόμα κατω. Το ειχε σε καροτσάκι. Του λέω βάλτο μέσα στο κτίριο και θα το ανεβάσω εγώ. Μα είναι βαρύ λέει και μου ζητάει να το πιάσω από τη μια άκρη να το ανεβάσουμε μαζί στον 3ο (δεν έχει ασανσέρ το κτίριο). Το αρπάζω σαν να ήταν άδειο και του λέω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι μπορεί να φύγει και με κοιτάει με ένα βλέμμα γεμάτο απορία χαχαχαχα 🤣🤣🤣🤣🤣
Όντως μου φάνηκε πολύ ελαφρύ. Ανέβηκα τρέχοντας τις σκάλες και δεν ένιωσα ούτε ζόρι στα πόδια, ούτε στην μέση, ούτε στα χέρια. Αποδίδει το πρόγραμμα που κάνω!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Πιάστηκε το μπουτακι μου από τη χθεσινή προπονηση... Γιατί είναι άλλο να κάνεις προβολες με το βάρος του Σώματος κ άλλο με 12 κιλά αλτηρες σε καθε χέρι.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Και εγω δυστυχως μεχρι 23 κιλα συνολο μπορω να βαλω στην τσαντα για ποδια. Κανω bulgarian split squat με την τσαντα νταξει καλα ειναι θα μπορουσε και καλυτερα. Δεν τολμω να κανω κατι σε jumping squats-lunges με τσαντα γιατι θα σπασει. Αμα θελετε για ποδια εχω να σας δωσω ενα προγραμματακι ειδικα εσεις που εχετε πιο μεγαλα κιλα θα σας πιασει λιγο θεωρω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Και εγω δυστυχως μεχρι 23 κιλα συνολο μπορω να βαλω στην τσαντα για ποδια. Κανω bulgarian split squat με την τσαντα νταξει καλα ειναι θα μπορουσε και καλυτερα. Δεν τολμω να κανω κατι σε jumping squats-lunges με τσαντα γιατι θα σπασει. Αμα θελετε για ποδια εχω να σας δωσω ενα προγραμματακι ειδικα εσεις που εχετε πιο μεγαλα κιλα θα σας πιασει λιγο θεωρω.

Η Νελλη τολμούσε να κάνει και την airmike άσκηση προσωπικα δεν την έχω κάνει ποτε. Γενικά τα jumps στα ποδια τα Αποφευγω.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Και εγω δυστυχως μεχρι 23 κιλα συνολο μπορω να βαλω στην τσαντα για ποδια. Κανω bulgarian split squat με την τσαντα νταξει καλα ειναι θα μπορουσε και καλυτερα. Δεν τολμω να κανω κατι σε jumping squats-lunges με τσαντα γιατι θα σπασει. Αμα θελετε για ποδια εχω να σας δωσω ενα προγραμματακι ειδικα εσεις που εχετε πιο μεγαλα κιλα θα σας πιασει λιγο θεωρω.
Κράτα την τσάντα στα χέρια και κάνε jumping squats
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Σε λιγο ανεβάζω προπονησάρα χθεσινή ! :D

Βάλε κουακερ και περιμενε !!! χαχα
Χτες έκανα και εγω κάτι διαφορετικά για πόδια
Pause squat :όταν φτάνεις κάτω σταματάς για 2-3 δεύτερο λεπτά

Double squat :Έτσι όπως κάνει το κάθισμα , σηκώνεσαι ελάχιστα μέχρι το μέση ,κάνεις κάθισμα και μετά σηκώνεσαι ολόκληρος
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Χτες έκανα και εγω κάτι διαφορετικά για πόδια
Pause squat :όταν φτάνεις κάτω σταματάς για 2-3 δεύτερο λεπτά

Double squat :Έτσι όπως κάνει το κάθισμα , σηκώνεσαι ελάχιστα μέχρι το μέση ,κάνεις κάθισμα και μετά σηκώνεσαι ολόκληρος

Εχω ρωτησει τον φυσικοθεραπευτη μου για αυτο που λες κ μου ειπε οτι δεν εχει νοημα να παραμενεις στην ισομετρικη θέση. Τσαμπα κουραζεσαι , ο μυς θελει συστολη.

Νικο συνενοησου με εναν καλο σου φιλο και πάρτε εξοπλισμο να φτιάξετε ενα γυμναστηριο σιγα σιγα.

Δωσε ενα 100ευρω να πάρεις αλτήρες σε βαλιτσάκι. Για εμάς που ασχολουμαστε καιρο και δεν ειμαστε πλεον αρχάριοι με την κλασσικη έννοια.... θέλει εξοπλισμο φίλε. Γιατι αν εισαι σε ελλειμα θα χάσεις μυς λογω του οτι δεν προπονεισαι επαρκώς.

Αμα φτναιες τωρα στο σημειο να βγάζεις 15 επαναληψεις και να εισαι μετρια στην αισθηση και κανονικα ε καταλαβαινεις οτι αυτο δεν σε ανεβάζει.

Τωρα αν καποιος θελει να δουλεψει απλα μια συντηρηση μενει οπως ειναι δεν χάνει καν βάρος -ουτε λιγο- ουτε προσπαθει να πάρει βάρος τρωει οσο ετρωγε για να μη βάλει κιλα ουτε να χάσει κ κανει κάμψεις απλες με το βαρος του σωματος λιγο μονοζυγο , καθισματα αυτα μονο κ μονο για τη συντηρηση.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εχω ρωτησει τον φυσικοθεραπευτη μου για αυτο που λες κ μου ειπε οτι δεν εχει νοημα να παραμενεις στην ισομετρικη θέση. Τσαμπα κουραζεσαι , ο μυς θελει συστολη.

Νικο συνενοησου με εναν καλο σου φιλο και πάρτε εξοπλισμο να φτιάξετε ενα γυμναστηριο σιγα σιγα.

Δωσε ενα 100ευρω να πάρεις αλτήρες σε βαλιτσάκι. Για εμάς που ασχολουμαστε καιρο και δεν ειμαστε πλεον αρχάριοι με την κλασσικη έννοια.... θέλει εξοπλισμο φίλε. Γιατι αν εισαι σε ελλειμα θα χάσεις μυς λογω του οτι δεν προπονεισαι επαρκώς.

Αμα φτναιες τωρα στο σημειο να βγάζεις 15 επαναληψεις και να εισαι μετρια στην αισθηση και κανονικα ε καταλαβαινεις οτι αυτο δεν σε ανεβάζει.

Τωρα αν καποιος θελει να δουλεψει απλα μια συντηρηση μενει οπως ειναι δεν χάνει καν βάρος -ουτε λιγο- ουτε προσπαθει να πάρει βάρος τρωει οσο ετρωγε για να μη βάλει κιλα ουτε να χάσει κ κανει κάμψεις απλες με το βαρος του σωματος λιγο μονοζυγο , καθισματα αυτα μονο κ μονο για τη συντηρηση.
Δεν έχω φίλους φιτνες😝


Εμ νομίζω ο φυσικοθεραπευτής κάνει λάθος .Πως δεν κάνει δουλειά ? Το κρατάει επί επιπλέον υπό πίεση .

Κάτσε στον τοίχο με την πλάτη και τα γόνατα 90° για 1 λεπτό και δες πως θα πιανεσαι
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Δεν έχω φίλους φιτνες😝


Εμ νομίζω ο φυσικοθεραπευτής κάνει λάθος .Πως δεν κάνει δουλειά ? Το κρατάει επί επιπλέον υπό πίεση .

Κάτσε στον τοίχο με την πλάτη και τα γόνατα 90° για 1 λεπτό και δες πως θα πιανεσαι

Καλα , και αν κοιμηθω πάνω στον ώμο μου θα σηκωθω πιασμενος το πρωί ! :P

δεν το εξέτασα 100% αυτο που μου ειπε αλλα έχει μια λογική. Πχ οταν εκανα face pulls στοχευοντας στην πισω μοιρα του δελτοειδη και έμενα πισω και του το εδειξα σε βιντεο μου ειπε αυτο που σου λεω. Και γενικα να προσέχω σε αυτη την ασκηση να μη βάζω πολλα για να μη παθω κανα τραβηγμα στους στροφεις.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
σκεφτομαι μολις ανοιξει λιγο η ολη κατασταση να δοκιμασω κολύμπι μαζι με 3 φουλ μποντι τι λετε ειναι καλος συνδυασμος?κολυμπι θα πηγαινω 2-3 φπρες την εβδομαδα με προπονητη εννοειται
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Καλα , και αν κοιμηθω πάνω στον ώμο μου θα σηκωθω πιασμενος το πρωί ! :P

δεν το εξέτασα 100% αυτο που μου ειπε αλλα έχει μια λογική. Πχ οταν εκανα face pulls στοχευοντας στην πισω μοιρα του δελτοειδη και έμενα πισω και του το εδειξα σε βιντεο μου ειπε αυτο που σου λεω. Και γενικα να προσέχω σε αυτη την ασκηση να μη βάζω πολλα για να μη παθω κανα τραβηγμα στους στροφεις.
Χμμμ τι να πω ρε φίλε ,εγώ ότι έχω δει από ασκήσεις τα έχω δει από μεγάλους influencers σοτ ινστα (τσεκαρε Marino Katsouris)
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Χμμμ τι να πω ρε φίλε ,εγώ ότι έχω δει από ασκήσεις τα έχω δει από μεγάλους influencers σοτ ινστα (τσεκαρε Marino Katsouris)
Χθες εκανα το προγραμμα του, only dumbells chest που εχει βγαλει στο yt πριν κανα μηνα περιπου το πιο καινουργιο του για στηθος τελος παντων. Απλα αντικατεστησα την πρωτη ασκηση με 4χ12 καμψεις με 23 κιλα και προσθεσα και βυθισεις 4χ10 με 11 κιλα. Ειναι ωραια τα προγραμματα του αλλα θελουν καλα βαρη για να πιασουν.
Προχθες εκανα ποδια
->σουπερσετ 4χ12 επαναληψεις καθισματα/προβολες 4χ10 σε καθε ποδι
->4χ12 bulgarian split squat
->σουπερσετ 4χ12 hip trhust για καθε ποδι καπακι rdl 4x15 αλλα με ενα ποδι
->σουπερσετ 4χ12 sumo squat και καπακι προβολες παλι 4x8 για καθε ποδι front to back
->ενα 5λεπτο καθισματα συνεχομενα χωρις βαρος οπου στο τελος καθε λεπτου καθεσαι 15 δευτερολεπτα pause squat και συνεχιζεις χωρις διαλειμμα
->και εκλεισα με 4χ25 γαμπες
Γενικα ωραιο προγραμματακι αν ειχα και περισσοτερα κιλα θα ηταν ακομα καλυτερο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Χθες εκανα το προγραμμα του, only dumbells chest που εχει βγαλει στο yt πριν κανα μηνα περιπου το πιο καινουργιο του για στηθος τελος παντων. Απλα αντικατεστησα την πρωτη ασκηση με 4χ12 καμψεις με 23 κιλα και προσθεσα και βυθισεις 4χ10 με 11 κιλα. Ειναι ωραια τα προγραμματα του αλλα θελουν καλα βαρη για να πιασουν.
Προχθες εκανα ποδια
->σουπερσετ 4χ12 επαναληψεις καθισματα/προβολες 4χ10 σε καθε ποδι
->4χ12 bulgarian split squat
->σουπερσετ 4χ12 hip trhust για καθε ποδι καπακι rdl 4x15 αλλα με ενα ποδι
->σουπερσετ 4χ12 sumo squat και καπακι προβολες παλι 4x8 για καθε ποδι front to back
->ενα 5λεπτο καθισματα συνεχομενα χωρις βαρος οπου στο τελος καθε λεπτου καθεσαι 15 δευτερολεπτα pause squat και συνεχιζεις χωρις διαλειμμα
->και εκλεισα με 4χ25 γαμπες
Γενικα ωραιο προγραμματακι αν ειχα και περισσοτερα κιλα θα ηταν ακομα καλυτερο.

Ε ναι ! Ωραια προγραμματα αλλα θέλουν εξοπλισμο δυστυχως. Δεν ειναι μονο αυτο ειναι οτι ηδη ειμαστε 5 μηνες χωρις γυμναστηριο δεν μπορει ο αλλος οσο αρχαριος κ να ειναι 5 μηνες να κάνει καμψεις ΜΟΝΟ με το βάρος του σώματος ή καθίσματα. Θα τερματισει.

Το καλυτερο ειναι να εχεις ενα σετ με αλτηρες μεχρι 20 κιλα ο καθενας (κανα 200αρι) και ενα πάγκο κανα 150αρι ευρω τουλαχιστον με 350 ευρω να ξέρεις οτι θα κανεις δυνατη γυμναστική. Και 3-4 λάστιχα και ενα μονοζυγο.

Θα μου πεις η συνδρομη το χρονο ειναι 150 ευρω εεε νταξει τι να κανουμε τωρα.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ε ναι ! Ωραια προγραμματα αλλα θέλουν εξοπλισμο δυστυχως. Δεν ειναι μονο αυτο ειναι οτι ηδη ειμαστε 5 μηνες χωρις γυμναστηριο δεν μπορει ο αλλος οσο αρχαριος κ να ειναι 5 μηνες να κάνει καμψεις ΜΟΝΟ με το βάρος του σώματος ή καθίσματα. Θα τερματισει.

Το καλυτερο ειναι να εχεις ενα σετ με αλτηρες μεχρι 20 κιλα ο καθενας (κανα 200αρι) και ενα πάγκο κανα 150αρι ευρω τουλαχιστον με 350 ευρω να ξέρεις οτι θα κανεις δυνατη γυμναστική. Και 3-4 λάστιχα και ενα μονοζυγο.

Θα μου πεις η συνδρομη το χρονο ειναι 150 ευρω εεε νταξει τι να κανουμε τω
Ακριβως αυτο ειναι πανακριβα ολα. Προσωπικα δεν θα ηθελα καν να αγορασω αλτηρες βολευομαι και με αυτοσχεδιες μπαρες με τσιμεντο αλτηρες με τσιμεντο κλπ σαν το Νικο δηλαδη, ακομα κια παγκο θα εφτιαχνα μονος μου. Αν ειχα αυλη η μεγαλο διαμερισμα θα εκανα παπαδες χωρις καθολου χρηματα. Αλλα μεσα στο διαμερισματακι τωρα τι να κανεις εδω δεν βρισκω 1 τετραγωνικο να κανω καμψεις που θα τα εβαζα ολα αυτα. Γενικα μεσα στην πολη ειναι δυσκολα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Άλκη εξτριμ προγράμμα αυτό πάντως ,καλό !

Ντεβιλ με τα λεφτά που δίνεις συνεχόμενη στο γυμναστήριο χτίζεις άνετα κάτι στο σπίτι σου
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Χθεσινή δυνατή προπόνηση FULL BODY επόμενη προπονηση PUSH

ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ
ΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΕΤΑΛΟ - ΧΕΡΙΑ - ΠΛΑΤΗ
εξω στροφή Υπακάνθιος + ελάσσων στρογγυλός
έσω στροφή Υποπλάτιος
απαγωγές - πιέσεις ώμων μέσος , προσθιος δελτοειδης , υπερακάνθιος.
Καμψεις δικεφάλων - πήχεις - εκτάσεις τρικεφαλων.

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
ΣΤΗΘΟΣ - ΠΡΟΣΘΙΑ ΜΟΙΡΑ ΔΕΛΤΟΕΙΔΟΥΣ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
1) ΕΠΙΚΛΙΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ

1ο σέτ (ζέσταμα) 8 κιλά 15 επαναληψεις
2ο σέτ (ζεσταμα) 12 κιλά 15 επαναλήψεις
3ο σέτ 14 κιλά 15 επαναληψεις
4ο σέτ 14 κιλά 13 επαναληψεις drop set 13 επαναληψεις με 8 κιλα drop set πιέσεις με μαυρο λάστιχο (18) 7 επαναληψεις (αποτυχια).
5ο σέτ 14 κιλά 15 επαναλήψεις drop set 8 επαναληψεις με 12 κιλά
6ο σέτ 14 κιλά 11 επαναλήψεις drop set 8 επαναληψεις 12 κιλά.
Πρόοδος -> πολύ καλή ένταση.

ΩΜΟΙ (ΜΕΣΑΙΑ - ΟΠΙΣΘΙΑ ΜΟΙΡΑ)
2) ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΩΜΟΥΣ SUPERSET FACE PULLS

1o σέτ 15 επαναληψεις με 6 κιλα (και στα 2 χέρια) SUPERSET face 12 επαναληψεις μαυρο (18)

2ο σέτ 12 επαναληψεις με 8 κιλα SUPERSET face 12 επαναληψεις τροχαλια (20 κιλα - 4 τουβλάκια)

3ο σέτ 13 επαναληψεις με 8 κιλα SUPERSET face 13 επαναληψεις τροχαλία
Πρόοδος -> 2 παραπανω επαναληψη εκτάσεις με 8 κιλά.

ΠΛΑΤΗ - ΠΟΔΙΑ - ΓΛΟΥΤΟΙ
3) ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΣΕ ΚΑΘΙΣΤΗ ΘΕΣΗ + ΠΡΟΒΟΛΕΣ

1ο σετ 25 κιλά 15 επαναληψεις SUPERSET lunges 8 kg 15 reps
2ο σέτ pull down 27kg 12 reps SUPERSET lunges 14 kg 8 reps
3ο σέτ 30 κιλά 12 επαναλήψεις SUPERSET lunges 14 kg 8 reps
4ο σέτ 35 κιλά 13 επαναλήψεις drop set 30kg 13 reps drop set 12 reps me 20kg κωπηλατική SUPERSET lunges 8 kg 12 reps
Προοδος -> Lunges με παραπάνω φορτίο (12 κιλά) + drop set κωπηλατική δυνατή ένταση.

4) ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

15 επαναληψεις επί 3 σέτ ΟΡΘΙΟς ΣΕ ΜΟΝΟΖΥΓΟ με καμψη του κορμου.
Προοδος -> Νέα άσκηση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ρε φίλε σε full body ποσα λεπτά σου παίρνει ?
Επίσης δεν νομιζω πως είναι λίγο κάπως; αυτό να γυμνάζεις όλες τις μυϊκές ομάδες .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Ρε φίλε σε full body ποσα λεπτά σου παίρνει ?
Επίσης δεν νομιζω πως είναι λίγο κάπως; αυτό να γυμνάζεις όλες τις μυϊκές ομάδες .

1 ωρα μαζι με τα διαλειματα και το ζεσταμα αλλο ενα 10 λεπτο.

Συνολο 1 ωρα και 10 λεπτά.

Κάπως απο ποια άποψη ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top