Fitness Thread!

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Επειδη ειμαστε στη γράμμωση !

Περα απο τη πλακα μ αρεσει καλυτερα η λάιτ απο την άλλη η αλλη ειναι τιγκα στη ζάχαρη.
Εχω να δοκιμάσω χρόνια τώρα ......φαντάσου σου δημοτικό ξυπνούσα το πρωί και έπινα κόκα κόλα .... εθισμός φουλ
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Τα βαρακια του ενός κιλού ... ειναι για κάτι φυσικοθεραπευτες που τα δινουν σε γριές ή αλλους σακατηδες για αποκατάσταση. Ο οργανισμος οταν γυμναζεται παθαινει μικρο θλάσεις και φλεγμονες τις οποιες μετα αναρρωνει δημιουργωντας πιο δυνατο και μεγάλο μυικο ιστο. Σε εναν που θέλει να ξεκινησει δεν θα κάνουν τιποτα.

Τα βαράκια του ενός κιλού είναι χρήσιμα μόνο για να κρατάνε τις πόρτες ανοιχτές, change my mind
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Από την στιγμή που εσύ θεωρείς την φυσική σου κατάσταση και μυϊκή ανάπτυξη επαρκή, μπορείς να βάλεις ενα Χ στα όσα διαβάζεις εδώ.

Όσο για τα λάστιχα, επειδή έχουν πάει πολύ πίσω τα μηνύματα, θες να μας θυμήσεις την απορία σου;
Καλησπέρα!
Ειπα πως βρήκα μια κριτική στο skroutz για καποια mini bands και καποιος εγραφε το εξης
"Αν το θελετε για αποκατασταση, ειναι ποιοτικο σετ.
Προσοχή! Αν θέλετε τα bands που αντικαθιστουν τα βάρη και όργανα, χρειάζεστε τα resistance / power bands, τύπου : 208cm X 1,3cm X 0.045cm (ultra light) μέχρι 208mm X 6,4cm X 0.045cm (extra strong).
Αυτά εδω ειναι κοντά (60cm) και χοντρά (5cm), δεν κάνουν για το 99% της μυική ενδυνάμωσης που δινουν τα μακρύλεπτα bands."
Ισχύει όντως αυτο; Επίσης εκτος απο τα mini bands υπαρχουν και καποια αλλα που τα δένεις λογικα κανουν την ιδια δουλεια υποθέτω. Ξερεις αν ειναι πιο ανθεκτικα απο το mini bands;
Αυτα εδω ειναι:

 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Aυριο δεν θα φάω κρέας. Σήμερα όμως;
IMG_20210314_152126.jpg

Άλλη οπτική γωνία...
IMG_20210314_152132.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Aυριο δεν θα φάω κρέας. Σήμερα όμως;
View attachment 77439
Άλλη οπτική γωνία...
View attachment 77440

Και εγω σήμερα κοτοπουλάκι.... και πολύ προπονηση ! Πέθανα λιγο. Με δυσκολεψε ο μονοζυγος πάλι αλλα θα τον συνηθισω που θα πάει !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα βαράκια του ενός κιλού είναι χρήσιμα μόνο για να κρατάνε τις πόρτες ανοιχτές, change my mind

Εκτος απο αυτό αν θέλεις να φτιάξεις τέτοιο "βαράκι" παιρνεις ενα μισο λιτρο μπουκάλι του νερού και το γεμιζεις με άμμο. Εγω θεωρω ηλιθιο γενικα μια εταιρεια να κατσει να ασχοληθει για να βγάλει βαράκι του ενός κιλού. Το μονο που θα αλλάξει θα ειναι η λαβή αλλα σε τέτοια "κιλά" η λαβή ουτε καν έχει σημασία. Ακομη και μια γιαγια που ειχα δει τις προαλλες να γυμνάζεται με 3 κιλα έκανε. Τωρα τι ανάλυση να θέλει ολο αυτο δεν μπορω να καταλάβω. Πάντως έστειλα στους συντονιστες να γινει διαχωρισμός. Τέτοιες αποριες και χαμηλής έντασης προπονηση νομιζω πρέπει να διαχωριστούν απο το συγκεκριμενο θρέντ.

Σαν να μπει κάποιος και να ρωτάει εδω για ιατρικά θέματα ή για τον χορό ή τον διαλογισμο... που να ξέρουμε... εμεις βάρη κάνουμε ! Ακομη και το άθλημα της κολυμβησης πρέπει να έχει δικο του ξεχωριστο νήμα ωστε οσοι ασχολουνται μονο με αυτό να γράφουν συγκεκριμένα εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Δουλεύει κανείς muscle ups?

(Ας κάνουμε summon τον @vassilis498 που είναι καλλισθενικός)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Ωραιο ,μου αρέσε.Τοσο καιρό πήγαινα με την ιδέα του Recomp
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.

Ωραιο ,μου αρέσε.Τοσο καιρό πήγαινα με την ιδέα του Recomp

Εγω δεν σου ειπα οτι το recomp πιθανον να μην σου κανεi αυτη τη περιοδο ; :P

Οταν εισαι 10% λιπος οπως εσυ και στο 12-13% να πάς ενω θα χεις βάλει και μυς δεν ειναι προβλημα...

Ωστοσο βεβαια εσυ τωρα να ξέρεις οτι ειναι πιο δυσκολο γιατι δεν εχεις αρκετο εξοπλισμο να κανεις σοβαρη προπονηση.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δεν ξερω πραγματικά δεν έχω πειραματιστεί με αυτα .Πριν μπορώ στο φόρουμ δεν τα ήξερα αυτά ,οπότε χ1 χρόνο με την ιδέα του recomp ,να χάσω λίπος και να βάλω μύες .Αύριο έχω μέτρηση να δω τι έχει γίνει γιατί στον καθρέπτη βλέπω φλέβες στην κάτω κοιλιά .Άμα έχω χάσει απ' το κάνω μέρος του σώματος (χέρια ,στήθος ) θα αυξήσω λίγο το φαγητό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για όποιον θέλει να μαθει για το training brake

Και αυτό ένα ωραίο κανάλι που εξηγεί πολλά πράγματα.Βασικο αρνητικό είναι τα μεγάλα λεπτά βίντεο .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Δεν ξερω πραγματικά δεν έχω πειραματιστεί με αυτα .Πριν μπορώ στο φόρουμ δεν τα ήξερα αυτά ,οπότε χ1 χρόνο με την ιδέα του recomp ,να χάσω λίπος και να βάλω μύες .Αύριο έχω μέτρηση να δω τι έχει γίνει γιατί στον καθρέπτη βλέπω φλέβες στην κάτω κοιλιά .Άμα έχω χάσει απ' το κάνω μέρος του σώματος (χέρια ,στήθος ) θα αυξήσω λίγο το φαγητό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για όποιον θέλει να μαθει για το training brake

Και αυτό ένα ωραίο κανάλι που εξηγεί πολλά πράγματα.Βασικο αρνητικό είναι τα μεγάλα λεπτά βίντεο .

Εγω πειραματιστηκα με το bulk περυσι αλλα απο ενα σημειο κ μετά έβαζα λιπάκι. ΚΑΙ ΔΕΝ ανέβαζα γρηγορα φιλε.... 1 κιλο το μήνα εβαζα.... τιποτα δηλαδη. Σε 7 μήνες μεσα έβαλα 8 κιλα περίπου. Αρα το lean bulk που λένε θέλει 8 κιλα σε 14 μηνες ;;;; και σκεψου ολο αυτο το καιρο τα βάρη κ η προπονηση να ανεβαινει συνεχως.

Σε γενικες γραμμες το φιτνες και η σωματοδομηση ειναι τροπος ζωης. Πάντως μενω σε αυτο που ειπε που το παρατηρησα κ εγω ηταν φοβερη περιοδος που έτρωγα σαν αρκουδα κ εκανα βάρη. Ειχα απιστευτη ενεργεια..... Ηταν η περιοδο που μπηκα πάγκο στα 81 κιλά για μονή επαναληψη.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πφφφ έχω χαθεί εντελώς τώρα μετά από αυτό το βίντεο ,γιατί ο στόχος μου είναι να είμαι σε τέτοιο επίπεδο που σου είχα στείλει φωτογραφία αλλά σε μεγαλύτερα κιλα ,σε 75-76 ας πουμε ή και 80 ......αλλά μου για έτσι αδύνατον από 73 που ειμαι
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα 4-5 κιλά λέει είναι πολλά για γυναίκα 🤣🤣🤣🤣🤣
Ορίστε πως ξεκινάει το πρόγραμμα μου, από personal trainer (1η βδομάδα, 1η μέρα):
Screenshot_20210314-184546.png


7-35lbs. 3.2-16kg.
1 κιλο; Ούτε καν.
Το πρόγραμμα απευθύνεται κυρίως σε γυναίκες.

1kg χρησιμοποιείς σε πιλάτες, με το οποίο έχεις πχ τα χέρια τεντωμένα και κρατάς βαρακια για 10 λεπτά. Προφανώς και σε τέτοιες ασκήσεις δεν μπορείς να κρατάς 10 κιλά στο κάθε χέρι. Προσωπικά το πιλάτες δεν το θεωρώ γυμναστική. Από το τίποτα, ναι είναι καλύτερο, αλλά σε γενικές γραμμές ειναι μια σαχλαμάρα. Μύες δεν χτίζεις, σφυγμο δεν ανεβάζεις, αποτελέσματα βλέπεις μετά από αιώνες, θερμίδες δεν καις. Το ίδιο πιστεύω και για την γιόγκα. Αυτά είναι να τα κάνεις μετά από σοβαρή άσκηση για stretching.
Δεν κάνουμε όλοι bodybuilding εδώ. Έχουμε διαφορετικούς στόχους. Εγώ πχ θέλω να αυξήσω την δύναμη μου, να μειώσω το λίπος και να αυξήσω λίγο ακόμα την μυϊκή μου μάζα. Οι ασκήσεις με βάρη επιβάλλονται γιατί όσο μεγαλώνεις τόσο χάνεις μυϊκή μάζα και με το 1 κιλό τι θα χτίσεις; Όπως σου είπαν και παραπάνω, δεν κάνει ούτε για αποκατάσταση.
Αν νομίζεις ότι το να σηκώνει μια γυναίκα 4-5 κιλά βαρακια την κάνει γομαρι, είσαι εντελώς λάθος. Το να είναι κάποιος χοντρός και να σηκώνει πολλά κιλά, δεν τον καθιστά αγυμναστο. Είσαι εντελώς λάθος σε αυτό. Πάρε για παράδειγμα πολλούς αθλητές που κάνουν άρση βαρών ή σφύρα ή ακόμα πιο ακραίο... σούμο. Γυμνασμενοι είναι όλοι αυτοί απλά έχουν υψηλά ποσοστά λίπους. Το αντίστροφο μπορεί να ισχύει και για τους αδύνατους. Έχω πχ μια φίλη που φαίνονται οι κοιλιακοί της και έχει γραμμώσεις. Δεν γυμνάζεται αλλά είναι έτσι λόγω ανορεξίας. Το αν έχεις ή όχι γραμμώσεις δεν είναι δείκτης γυμναστικής.
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δεν κάνουμε όλοι bodybuilding εδώ. Έχουμε διαφορετικούς στόχους. Εγώ πχ θέλω να αυξήσω την δύναμη μου, να μειώσω το λίπος και να αυξήσω λίγο ακόμα την μυϊκή μου μάζα.
Χωρίς να θέλω να φανώ εξυπνάκιας, ακριβώς του ίδιους στόχους έχεις με έναν bodybuilder! (με εξαίρεση ίσως την δύναμη που θα του ήταν σχετικά αδιάφορη) η μόνη διαφορά είναι το εύρος του στόχου.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να φανώ εξυπνάκιας, ακριβώς του ίδιους στόχους έχεις με έναν bodybuilder! (με εξαίρεση ίσως την δύναμη που θα του ήταν σχετικά αδιάφορη) η μόνη διαφορά είναι το εύρος του στόχου.
Ίσως. Απλά δεν θέλω να φουσκωσω όσο ένας bodybuilder. Θέλω να μείνω στα κιλά που είμαι με λιγότερο λίπος. Λογικά αν χάσω λίγο ακόμα λίπος και παραμείνω στα ίδια κιλα, θα ξεφουσκώσω λίγο.
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ίσως. Απλά δεν θέλω να φουσκωσω όσο ένας bodybuilder. Θέλω να μείνω στα κιλά που είμαι με λιγότερο λίπος. Λογικά αν χάσω λίγο ακόμα λίπος και παραμείνω στα ίδια κιλα, θα ξεφουσκώσω λίγο.
Δυστυχώς κανείς-μία δεν φουσκώνει όσο ένας bodybuilder καταλάθος, αν και θα το θέλαμε πολλοί :lol:
Ναι αυτό θα γίνει σίγουρα άμα χαθεί λίπος!
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Σημερα -------------------------------------------Πριν 2 εβδομαδες
1615800285990.png
1615800615396.png


σημερινα ------------- 2 εβδομαδες πριν
Βαρος=72,4κ=kg -------------- 72.9kg
Κοιλια=77.5cm ---------------- 79cm
ΑΡ χερι=32.5cm-----------------32.5cm
ΔΕ χερι=33cm ------------------ 32.5cm
Στηθος=100.5cm --------------- 101.5cm


Εχω πετυχει μειωσει λιπους και αυξηση μυικης μαζας ....στο στηθος μου ξεφευγει λιγο αλλα οκ

Επισης θα πρεπει τον Σεπτεμβριο να κανω bulk ετσι ωστε να ειμαι γυρο στα 75-76κιλα με την ιδια οπτικη μου εμφανιση

Τι λετε παιδια ?
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top