Fitness Thread!

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
οι κοιλιακοι ομως δεν ειναι στα legs ? ή οπου θες βαζεις αυτην την ομαδα?
Τους κοιλιακούς τους έχω χωρίσει, σε ορθό και πλάγιους, οπότε τους χτυπάω κάθε μέρα εναλλάξ, εφόσον έχω χρόνο. Είναι αδιάφορο αν είναι P, P ή L.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,807 μηνύματα.
Μου χει λείψει μια μακαρονάδα είτε με κιμά είτε με τόνο.... Να της βάλω και 15-20 μ-λ λάδι αλάτι σάλτσα πςςςς έτσι ωραία αντρική. Καλά κ τα ρύζια κ οι πατατες αλλά μακαρονάδα είναι ΜΙΑ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και τα ψητα λαχανικά στο φουρνο τα σπανε... Θα βάλουμε κ ελάχιστη μαγιονεζα να τα σοταρουμε και μια παγωμενη κοκα ζερο δίπλα πωπω μετά από προπονηση.... Όλα τα λεφτά.

Να σου πω την αλήθεια προτιμω να φαω μια τέτοια γκουρμεδια που θα την φτιάξω εγώ κ θα χει κ πρωτεινη μέσα παρα τις μαλακιες του κάθε σουβλατζη με τα πιτογυρα που τα χουν κανα μηνα στο ψυγείο χαχα 😂😂
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ δεν νιώθω καλά με τα cheat days δοκιμασα παλαιότερα και πλεόν περιορίζω σε ενα μόνο γεύμα και πάλι δεν τρώω απεριόριστα, αλλα θα ειναι high carb σίγουρα
Νομιζω πως με σωζει το οτι ω ναι ΔΕΝ μου αρεσουν οι τηγανητες πατατες 😋
Ουτε εγω νιωθω καλα. Σκοπος ειναι να μην τρως συχνα σαβουρα. Τωρα αν φας καμια μακαροναδα ή κατι αλλο μεσα στη βδομαδα, ενταξει, κανε περισσοτερο cardio ή ΗΙΙΤ. Φευγει μια συναδελφος και χθες εφεραν donuts. Εφαγα ενα. Διαλλεξα το πιο μικρο και χωρις γεμιση και ευτυχως δηλαδη γιατι δεν μου αρεσε η ζυμη και η γευση του λαδιου. Αηδια. Γενικα οταν προσεχεις τι τρως η σαβουρα αρχιζει και σου φαινεται ανοστη. Συνηθως το cheat meal μου ειναι ζυμαρικα. Αλλα πλεον βαζω περισσοτερο κιμα παρα μακαρονια, οποτε δεν ξερω αν ειναι οντως cheat meal :shifty: Ουτε εμενα μου αρεσουν οι τηγανητες πατατες. Αηδια ειναι. Η πατατα ειναι ωραια μονο βραστη, ψητη ή ακομα καλυτερα πουρες.

Σημερα ελεγα να κανω μακαρονια με κιμα αλλα τελικα θα κανω chili con carne. Πιο υγιεινο και μου αρεσει περισσοτερο απο τα μακαρονια με κιμα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,807 μηνύματα.
Μπορείς να τηγανίσεις πατάτες κ να είναι διατροφικές... Ποιος σας είπε ότι δεν γίνεται ;;; όλα γίνονται αρκεί να χεις φαντασία.... Τα έξω είναι πλεον τελείως σαβουρα κ εγώ νιώθω πως αμα φάω θα με χαλάσουν.... Ειδικά κάτι ψητοπωλεια που έχουμε τα κρέατα κ τρέχουν τα λάδια μαλακα πως τα τρώνε αυτά πωπω
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,807 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Βαζεις μια λαδόκολλα στο πιρεξ και τις ψήνεις με λίγο λαδακι σαν τηγανητές γίνονται κ είναι διατροφικές μια χαρά. Τσέκαρε κ αλιμπακη φίλε!!!
Ωραιοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,807 μηνύματα.
IMG_20210413_074116.jpg


Βραδινό με ρυζι... Κρεμυδακι λίγη σάλτσα κ άνιθος κ ελαιόλαδο.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μόλις τσάκισα αυτό

IMG_20210413_200241.jpg


Ομελέτα με σπανάκι, τυρί φέτα και κοτόπουλο αλλαντικό συν 2 φρυγανιές σικάλεως. Έχει μόλις μια κουταλιά λαδάκι.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγώ δεν νιώθω καλά με τα cheat days δοκιμασα παλαιότερα και πλεόν περιορίζω σε ενα μόνο γεύμα και πάλι δεν τρώω απεριόριστα, αλλα θα ειναι high carb σίγουρα
Νομιζω πως με σωζει το οτι ω ναι ΔΕΝ μου αρεσουν οι τηγανητες πατατες 😋
Eγώ πάλι είμαι της άποψης να μην υπάρχουν cheat meals/ days. Να κάνεις cheat σε τι; Σε κάτι που εσύ έχεις επιλέξει να κάνεις; Αν θες πραγματικά να φας κάτι που σου έχει λείψει, ας το φας. Τονίζω το πραγματικά γιατί προφανώς δεν εννοώ να υποκύπτουμε σε κάθε λιγούρα, ούτε να λέμε πάντοτε ναι όταν μας προσφέρουν/ κερνάνε φαγητό. Λέω απλά ν' ακούμε τις ανάγκες μας.

Κι εγώ βέβαια βρίσκομαι ακόμη σ' αυτό το σκεπτικό, να κάνω δηλαδή cheat μια φορά την εβδομάδα. Δεν έχει νόημα όμως, προσωπικά προσπαθώ να το αποβάλλω.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eγώ πάλι είμαι της άποψης να μην υπάρχουν cheat meals/ days. Να κάνεις cheat σε τι; Σε κάτι που εσύ έχεις επιλέξει να κάνεις; Αν θες πραγματικά να φας κάτι που σου έχει λείψει, ας το φας. Τονίζω το πραγματικά γιατί προφανώς δεν εννοώ να υποκύπτουμε σε κάθε λιγούρα, ούτε να λέμε πάντοτε ναι όταν μας προσφέρουν/ κερνάνε φαγητό. Λέω απλά ν' ακούμε τις ανάγκες μας.

Κι εγώ βέβαια βρίσκομαι ακόμη σ' αυτό το σκεπτικό, να κάνω δηλαδή cheat μια φορά την εβδομάδα. Δεν έχει νόημα όμως, προσωπικά προσπαθώ να το αποβάλλω.
Ουσιαστικα κι εγω αυτο εννοω δεν το εχω στο προγραμμα.
Οταν θελω πραγματικα να φαω κατι και μου εχει λειψει το κανω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

2F583BE8-51D7-43C9-8404-B6B39589D12C.jpeg


βραδυ :
γαρίδες στον φούρνο χωρις λαδι
ρυζι ατμου( το κοκκινο χρωμα στο ρυζι ειναι κουρκουμας οχι σαλτσα)
+σαλατα κουνουπιδι
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,807 μηνύματα.
Σημερινή προπόνηση PUSH

ΣΤΗΘΟΣ - ΠΡΟΣΘΙΟΣ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
1) PUSH UPS (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ) ME BAΡΟΣ

1o σέτ 15 επαν. ζέσταμα
2ο σέτ 13 επαν. με 5 κιλα βάρος
3ο σέτ 11 επαν. με 7.5 κιλά βάρος
4ο σέτ 13 επαν. χωρις βάρος.
Πρόοδος -> 7.5 kg βάρος (αν και έχει γινει και πιο παλιά).

2) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ (ΚΑΤΩ ΜΟΙΡΑ)
1ο σέτ 15 ΕΠΑΝ. μαυρο (18)
2o σέτ 13 επαν. με κόκκινο super band (23).
3ο σέτ 13 επαν. με μαυρο (18).
Πρόοδος -> Καλή ενεργοποίηση.

3) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΑΝΩ ΜΟΙΡΑ
1ο σέτ με λάστιχο κόκκινο (18) 14 επαναληψεις
2ο σέτ με μαύρο (18) 8 επαν. - διακοπή - κόκκινο (18) άλλες 5. 13 σύνολο
3ο σέτ με κόκκινο (18) 11 επαν.
Προοδος -> 1 πριν την αποτυχία στο τελευταιο σέτ , αποτυχία στο 2ο με 8 επαν..

4) ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ)
1ο σέτ 15 επαναλήψεις με 6.2 κιλά
2ο σέτ 13 επαναληψεις με 6.9 κιλά
3ο σέτ 15 επαναλήψεις με 6.9 κιλά
Προοδος -> 2 επαναληψεις παραπανω στα 7 κιλά.

5) ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (ΠΡΟΣΘΙΑ ΜΟΙΡΑ)
1ο σέτ 10 κιλά με 13 επαναληψεις (σε κάθε χέρι)
2ο σέτ 10.5 κιλά για 15 επαναλήψεις
3ο σέτ 10 κιλά 14 επαναλήψεις
Προοδος -> 1 επαναληψη πριν την αποτυχία στο τελευταίο σέτ.

6) ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ
1ο σέτ 13 επαν. με μαύρο (18)
2ο σετ 12 επαν. με κοκκινο (18)
3ο σέτ 13 επαν. με μαυρο (18) εκτασεις τρικεφάλων.
Προοδος -> -


ΣΤΗΘΟΣ -> 10 σετ
ΩΜΟΙ -> 10 σετ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 10 σετ

Συνολικά σέτ : 19
Συνολικος χρόνος προπόνησης : 1hοur μαζι με τα διαλειματα.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Όπως είπα και παραπάνω, σήμερα ήταν Pull Day.

Πλάτη
Superset 1
  • Κωπηλατική με αλτήρα, στήριξη στον πάγκο : 4 set x 10 reps
  • Χαμηλή κωπηλατική με λάστιχα, καθιστός στον πάγκο : 4 set x 15 reps
Superset 2
  • Κωπηλατική με αλτήρες και ανάστροφη λαβή, ξαπλωμένος σε επικλινή πάγκο : 4 set x 15 reps
  • Χαμηλή κωπηλατική με λάστιχα, ανάστροφη λαβή, καθιστός στον πάγκο : 4 set x 15 reps
Superset 3
  • Κωπηλατική με αλτήρες και ανoιχτή λαβή, ξαπλωμένος σε επικλινή πάγκο : 4 set x 15 reps
  • Χαμηλή κωπηλατική με λάστιχα, ανοιχτή λαβή, καθιστός στον πάγκο : 4 set x 15 reps
Superset 4
  • Lat Pulldown με λάστιχα, ανοιχτή λαβή: 4 set x 15 reps
  • Lat Pulldown με λάστιχα, λαβή "τρίγωνο": 4 set x 15 reps
Superset 5
  • Lat Pulldown με λάστιχα, κλειστή λαβή : 4 set x 15 reps
  • Lat Pulldown με λάστιχα, ανάστροφη λαβή : 4 set x 15 reps
Superset 6
  • Pullover από υψηλή θέση, με λάστιχα: 4 set x 15 reps
  • Deadlifts με αλτήρες : 4 set x 10 reps
Traps
Giant set (4 set)
  • Pullover από χαμηλή θέση, με λάστιχα: 15 reps
  • Shrugs με αλτήρες σε πλάγια θέση: 15 reps
  • Shrugs με αλτήρες σε μπροστινή θέση: 15 reps
  • Upright rows, με λάστιχα : 15 reps
Δικέφαλα
Superset 1
  • Κάμψεις δικεφάλου από υψηλή θέση με λάστιχο : 4 set x 12 reps
  • Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες, καθιστός σε επικλινή πάγκο : 4 set x 8 reps
Superset 2
  • Κάμψεις δικεφάλων, Larry Scott, με λάστιχο : 4 set x 15 reps
  • Κάμψεις δικεφάλων, ξαπλωμένος μπρούμυτα σε επικλινή πάγκο : 4 set x 8 reps
Superset 3
  • Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης με αλτήρα, στον πάγκο : 4 set x 8 reps
  • Κάμψεις Zottman, με λάστιχο: 4 set x 15 reps
Κοιλιακοί
Superset 1
  • Ροκανίσματα με λάστιχα από υψηλή θέση: 4 set x 15 reps
  • Άρσεις λεκάνης με τεντωμένα πόδια στον πάγκο: 4 set x 15 reps
Superset 2
  • Ροκανίσματα ξαπλωμένος στο στρώμα: 4 set x 15 reps
  • Ψαλιδάκια στο στρώμα : 4 set x 15 secs
Το μεταπροπονητικό μου γεύμα ήταν 150 g φιλέτο σολομού με skin, 100 g mix λαχανικών (πατάτα, καρότο, καλαμπόκι και κόκκινη πιπεριά) και 100 g αρακά στον ατμό. Σύνολο : 338 kCal --> 20.5 g C/ 41.8 g P/8.4 g F
 

Συνημμένα

  • 13.4.2021.jpeg
    13.4.2021.jpeg
    628.1 KB · Εμφανίσεις: 107

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,807 μηνύματα.
Όπως είπα και παραπάνω, σήμερα ήταν Pull Day.

Πλάτη
Superset 1
  • Κωπηλατική με αλτήρα, στήριξη στον πάγκο : 4 set x 10 reps
  • Χαμηλή κωπηλατική με λάστιχα, καθιστός στον πάγκο : 4 set x 15 reps
Superset 2
  • Κωπηλατική με αλτήρες και ανάστροφη λαβή, ξαπλωμένος σε επικλινή πάγκο : 4 set x 15 reps
  • Χαμηλή κωπηλατική με λάστιχα, ανάστροφη λαβή, καθιστός στον πάγκο : 4 set x 15 reps
Superset 3
  • Κωπηλατική με αλτήρες και ανoιχτή λαβή, ξαπλωμένος σε επικλινή πάγκο : 4 set x 15 reps
  • Χαμηλή κωπηλατική με λάστιχα, ανοιχτή λαβή, καθιστός στον πάγκο : 4 set x 15 reps
Superset 4
  • Lat Pulldown με λάστιχα, ανοιχτή λαβή: 4 set x 15 reps
  • Lat Pulldown με λάστιχα, λαβή "τρίγωνο": 4 set x 15 reps
Superset 5
  • Lat Pulldown με λάστιχα, κλειστή λαβή : 4 set x 15 reps
  • Lat Pulldown με λάστιχα, ανάστροφη λαβή : 4 set x 15 reps
Superset 6
  • Pullover από υψηλή θέση, με λάστιχα: 4 set x 15 reps
  • Deadlifts με αλτήρες : 4 set x 10 reps
Traps
Giant set (4 set)
  • Pullover από χαμηλή θέση, με λάστιχα: 15 reps
  • Shrugs με αλτήρες σε πλάγια θέση: 15 reps
  • Shrugs με αλτήρες σε μπροστινή θέση: 15 reps
  • Upright rows, με λάστιχα : 15 reps
Δικέφαλα
Superset 1
  • Κάμψεις δικεφάλου από υψηλή θέση με λάστιχο : 4 set x 12 reps
  • Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες, καθιστός σε επικλινή πάγκο : 4 set x 8 reps
Superset 2
  • Κάμψεις δικεφάλων, Larry Scott, με λάστιχο : 4 set x 15 reps
  • Κάμψεις δικεφάλων, ξαπλωμένος μπρούμυτα σε επικλινή πάγκο : 4 set x 8 reps
Superset 3
  • Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης με αλτήρα, στον πάγκο : 4 set x 8 reps
  • Κάμψεις Zottman, με λάστιχο: 4 set x 15 reps
Κοιλιακοί
Superset 1
  • Ροκανίσματα με λάστιχα από υψηλή θέση: 4 set x 15 reps
  • Άρσεις λεκάνης με τεντωμένα πόδια στον πάγκο: 4 set x 15 reps
Superset 2
  • Ροκανίσματα ξαπλωμένος στο στρώμα: 4 set x 15 reps
  • Ψαλιδάκια στο στρώμα : 4 set x 15 secs
Το μεταπροπονητικό μου γεύμα ήταν 150 g φιλέτο σολομού με skin, 100 g mix λαχανικών (πατάτα, καρότο, καλαμπόκι και κόκκινη πιπεριά) και 100 g αρακά στον ατμό. Σύνολο : 338 kCal --> 20.5 g C/ 41.8 g P/8.4 g F

Εγω εχω επομενη προπονηση PULL ... αλλα θα κάνω ... 3 ασκήσεις συνολικά για πλάτη :P και αλλες 3 για πόδια κ κορμό.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Εγω εχω επομενη προπονηση PULL ... αλλα θα κάνω ... 3 ασκήσεις συνολικά για πλάτη :P και αλλες 3 για πόδια κ κορμό.
Κι εγώ αύριο αν έχω χρόνο θα χτυπήσω πόδια. Εμένα προσωπικά ποτέ δε με βόλεψε upper/lower στο ίδιο πρόγραμμα. Μόνο στην αρχή που έκανα full body 3 φορές την εβδομάδα και όταν έκανα στίβο που κάθε φορά χτυπούσαμε πόδια + ο,τιδήποτε άλλο. :P
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εχω διαβάσει τα μηνύματα όλων πιο πάνω και θέλω να σταθώ σε κάτι ωστε να τονίσω αυτο που για μενα ειναι ζωτικης σημασιας και ηταν πολυ liberating οταν τοτε αρχισα να το εφαρμοζω και να σκεφτομαι ετσι.

Ο λογος που τρωμε ειναι ωστε να παρουμε τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα για να μπορεσει να πραγματοποιησει το σωμα μας τις βασικες λειτουργιες.
Πρακτικα δηλαδη ολα οσα κανεις .Nothing new here.
Ο εγκεφαλος σου ειναι lazy(οχι μονο ο δικος σου ο εγκεφαλος γενικα) οποτε κοιταει τι ειναι αρκετα υψιθερμιδικο ωστε να απορροφησει αμεσα και γρηγορα οσο το δυνατο περισσοτερο λιπος γιατι ειναι low key μονιμως σε δυνητικο survival mode με οποιοδηποτε κοστος εχει αυτο για το σωμα σου.
Ετσι ο γυρος που ειναι μεσα στο λιπος ή μια τούρτα• εισαι προγραμματισμενη να σου φαινεται πιο νοστιμο και ελκυστικο μιας και ο εγκεφαλος σου ειναι προγραμματισμενος να παρει ΑΜΕΣΑ το λιπος και συγκριτικά το μαρουλι η το μπροκολο δεν του δινουν το επιθυμητο αποτελεσμα.
Τι ειναι λοιπον η γευση και το νοστιμο;
Ειναι το trick του εγωιστικου lazy εγκεφαλου μας να καταναλωνει αμεσα και γρηγορα οσο το δυνατον περισσοτερο λιπος αφηνοντας το υπολοιπο σωμα ερμαιο της αποφασης σου να το καταναλωσεις.
Long story short θα πρεπει να σταματησουμε να καταναλωνουμε για τη γευση.
Τρωμε για να δωσουμε στο σωμα μας τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα και οταν ξεκινησεις να το βλεπεις ετσι θα δεις ποση σαβουρα τρως και τρωει αντικειμενικα ο μεσος ανθρωπος επειδη εχει συσχετισει το φαγητο με τη νοστιμιά ή με την ευχαρίστηση.
Ειναι κατι πολυ επιπονο στην αρχη αλλα οταν καταφερουμε να σκεφτουμε με αυτον τον τροπο οτι ο,τι μπαινει μεσα μας εχει αξια που θα πρεπει να μετραται με θρεπτικα συστατικα και οχι με νοστιμια τοτε θα κανεις ενα μεγαλο δωρο στον οργανισμο σου και θα δεις ολη τη διαδικασια της τροφης διαφορετικα.
Κανε ενα απλο τεστ για αρχη μη βαζεις καθολου dressing στη σαλατα σου .Ουτε καν αλατι και θα δεις πως θα σου φαινεται τη πρωτη εβδομαδα, αηδια.
Ασε τις εβδομαδες να περασουν και θα καταλαβεις πως εχουμε ευνουχησει τις γευσεις μας και πως ολα οσα θεωρεις ανοστα τελικα ειναι νοστιμα .
Απλα τοσο καιρο ετρωγες ζαχαρη και αλατι.
Επιπλεον, δεν προκειται ποτε να σου πω τον τροπο να μεγαλωσεις τα παιδια σου και ειμαι σιγουρη πως κανεις οτι θεωρεις σωστο για εκεινα οπως προσπαθει καθε μητερα ομως κανε ενα δωρο σε εκεινα και μαθε τα την αξια του φαγητου και γιατι τρωμε.
Ομως για να το κανεις θα πρεπει να το ενστερνιστεις πρωτιστως εσυ η ιδια.
Δεν τρωμε για γευση τρωμε για θρεψη.
Θα αλλαξει ολη σου η ζωη.
Η δικη μου τουλαχιστον οταν αρχισα να σκεφτομαι ετσι και να αλλαζω ολη μου τη ζωη αναλογα,αλλαξε.
Και δεν ειμαι στο πρωτο χρονο που ζω ετσι εχω δοκιμαστει πολλες φορες γιατι after all ειμαστε ανθρωποι και δεν μπορω να σε κουρδισω εγω η κανεις εδω μεσα η κανενας διαιτολογος για το πως θα ζεις (γιατι ειναι τροπος ζωης) .
Πρεπει εσυ μεσα σου να κατανοησεις την ουσια οσων λεμε και γιατι θα πρεπει να αλλαξει η προσεγγιση μας στο φαγητο .

Αλλιως θα ξοδευουμε ανουσια το χρονο μας με αμετρητες σελιδες να συγκρινουμε το λευκο με το μαυρο ψωμι .
Spoiler alert: They are both f*ing shit.

Και μια συμβουλη μην αφηνεις κανεναν να σου λεει τι σχεση εχεις εσυ με το fitness.Να κοιτας να περιβαλλεσαι απο ατομα που θα σε ενθαρρυνουν και θα σε πανε ενα βημα παρα πανω ΚΑΘΕ μερα. Τωρα, οχι στο μελλον.Δεν εχουμε τιποτα αλλο,παρα μονο το τωρα.
Σωστα ολα αυτα αλλά παραβλεπουμε τον παραγοντα "ανθρωπινος οργανισμος", για παραδειγμα ο αλλος πχ μπορει να εχει ενα ιατρικο προβλημα και να μην κανει να φαει αυτα που γραφει η λιστα fitness. Εκει ειναι απολυτα σεβαστο. Αναλογα με τον οργανισμο και τις αναγκες του σωματος. Αλλες αναγκες εχει ενα παιδι ενας εφηβος και ουτω καθεξης. Δεν μπορει το παιδι να το ταιζεις μονο σπορους τσια δεν ειναι πουλι. Λεμε τωρα ενα ακραιο.
Καλη και η διατροφη απαραιτητη θα ελεγα γιατι χωρις αυτην δεν νοειται και φυσικη κατασταση και διατηρηση της επισης και η γυμναστικη βεβαιως και ολα αυτα υπο το πρισμα της υγειας του ατομου. Αν υπαρχει ενδεχομενως καποιο θεμα εκει τον πρωτο λογο εχει ο γιατρος.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωστα ολα αυτα αλλά παραβλεπουμε τον παραγοντα "ανθρωπινος οργανισμος", για παραδειγμα ο αλλος πχ μπορει να εχει ενα ιατρικο προβλημα και να μην κανει να φαει αυτα που γραφει η λιστα fitness. Εκει ειναι απολυτα σεβαστο. Αναλογα με τον οργανισμο και τις αναγκες του σωματος. Αλλες αναγκες εχει ενα παιδι ενας εφηβος και ουτω καθεξης. Δεν μπορει το παιδι να το ταιζεις μονο σπορους τσια δεν ειναι πουλι. Λεμε τωρα ενα ακραιο.
Καλη και η διατροφη απαραιτητη θα ελεγα γιατι χωρις αυτην δεν νοειται και φυσικη κατασταση και διατηρηση της επισης και η γυμναστικη βεβαιως και ολα αυτα υπο το πρισμα της υγειας του ατομου. Αν υπαρχει ενδεχομενως καποιο θεμα εκει τον πρωτο λογο εχει ο γιατρος.
Η αληθεια ειναι πως αναφερομουν γενικα στη σωστη διατροφη και οχι σε κατι ειδικο.
Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα υγειας που να καθιστα επιτακτική αναγκη να τρως συνεχεια ψωμιλα, πιτσες και πιτογυρα.
Και δυστυχως πολυς κοσμος τρεφεται ετσι και μαλιστα σε καθημερινη βαση.
Δεν ειναι λογω ιατρικου προβληματος αλλα λογω ευχαριστησης/λαιμαργιας/συνηθειας κ.ο.κ
Δεν νομιζω να ανέφερα πουθενα να τρωνε ολοι lean protein και νεροβραστα λαχανικα.
(αν και θα ηταν το optimal :p )
Νομίζω το οτι τον πρωτο λογο εχει ο γιατρος εξυπακουεται και χωρις καποιος να εχει ιατρικο προβλημα.
Σιγουρα θα ξερει καλυτερα απο εμενα στο πως λειτουργει ενας οργανισμος.
Ωστοτο το ζητημα ειναι πως αυτα που αναφερω ειναι αυτονοητα και δεν χρειαζεται καν να φτασουμε σε γιατρο.

Εγω τουλαχιστον αυτο πιστευω , πως δεν πρεπει να ρωτησω γιατρο για το αν θα τρωω πιτογυρα , πιτσες και πανκεικς μαρμελαδαα για πρωινο σε καθημερινη βαση.
I hope I am not wrong.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν πρωινό :
φράουλες
γιαούρτι καρύδας(εγώ δεν τρώω γαλακτοκομικά εσείς βάλτε ο,τι θέλετε)
τριμμένο λιναρόσπορο
2 μικρές κουταλιές 100% βούτυρο αμυγδάλου
καρύδια
λίγο σιρόπι σφενδάμου για τη γεύση.

viber_image_2021-04-14_09-03-33.jpg


Σήμερα ισως κάνω αιώνιο ποδήλατο κυρίως για να βγώ έξω.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Χαιρετώ το team. Κάτι ελαφρύ για πρωϊνό :
50g Muesli ολικής με κομμάτια πικρής σοκολάτας (για το νάζι) σε 100 g γάλακτος αμυγδάλου. 256 kCal -> 36g C/4 g P /10 g F
Συνοδεύεται με τριπλό L'OR εσπρέσο Colombia μήπως και ανοίξει το μάτι στη δουλειά.:morning1:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top