Fitness Thread!

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Θα αγοράσω σίγουρα έναν παγκο φίλε θα παει τη προπονηση σε άλλο λεβελ. Απλά θέλω να πάω από κοντά τώρα που θα ανοίξει από τη μαλακια το κορονοιο να δω από κοντά τον παγκο ... Πόσο στοιβαρος είναι ποσο ζυγίζει κ ποσο χώρο πιανει.

Με το που παρεις παγκο τελείωσε το στήθος οι ώμοι κ οι τρικέφαλο να ξέρεις. 150 ευρώ και ξενοιαζεις έχεις έναν δικό σου χώρο να κάνεις οπότε θες κ όπως θες σημαντικό κ αυτο.

Μετά τους ώμους στη μεσαία μοίρα τους γυμνάζεις πολυ ευκολα με τους αλτηρες που έχω αγοράσει...

Οπότε μένει η πλατη τα ποδια κ ο κόσμος.

Η πλατη γυμνάζεται επίσης ευκολα με αλτηρες και μονοζυγο κ τα ποδια. Και νταξει στη χειρότερη στο μέλλον παιρνεις κ ενα rack με μια μπάρα κ μερικους δίσκους για καθίσματα. Αν δεις ότι δεν κάνεις δουλειά με τους αλτηρες.
Ο κοσμος για να βλεπει? :P

Ναι ο παγκος ειναι το βασικοτερα,αλλα πρεπει να επενδυσεις και σε μπαρα αλλα και σε δισκους .Στην ουσια ετσι χτιζει το 50% του γυμναστηριου (σπιτι)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,802 μηνύματα.
Ο κοσμος για να βλεπει? :P

Ναι ο παγκος ειναι το βασικοτερα,αλλα πρεπει να επενδυσεις και σε μπαρα αλλα και σε δισκους .Στην ουσια ετσι χτιζει το 50% του γυμναστηριου (σπιτι)

Η μπάρα στην αρχή θα ειναι αχρειαστη γιατι με τους αλτήρες εχεις μεγαλυτερη ευελιξια αφενος στην λαβή πραγμα που με την μπάρα δεν υπάρχει εκτος και αν πάρεις ειδικές μπάρες που κοστιζουν κιολας.... και βεβαια με τους αλτηρες εχεις μεγαλυτερο ευρος κινησης απο οτι με μια μπάρα... πριν μου το ειπες :P

Νομιζω τα 70 ευρω που έδωσα για να πάρω τους αλτηρες ηταν απο τις πιο καλές αγορές που έκανα. Εχεις απειρες επιλογές για ασκήσεις με τους αλτηρες απλα χρειάζεται και οπάγκος κακα τα ψέμματα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Η μπάρα στην αρχή θα ειναι αχρειαστη γιατι με τους αλτήρες εχεις μεγαλυτερη ευελιξια αφενος στην λαβή πραγμα που με την μπάρα δεν υπάρχει εκτος και αν πάρεις ειδικές μπάρες που κοστιζουν κιολας.... και βεβαια με τους αλτηρες εχεις μεγαλυτερο ευρος κινησης απο οτι με μια μπάρα... πριν μου το ειπες :P

Νομιζω τα 70 ευρω που έδωσα για να πάρω τους αλτηρες ηταν απο τις πιο καλές αγορές που έκανα. Εχεις απειρες επιλογές για ασκήσεις με τους αλτηρες απλα χρειάζεται και οπάγκος κακα τα ψέμματα.
Χαχαχαχα δεν το σκέφτηκα γιατί δεν έχω δοκιμάσει ποτέ αλτήρες με πάγκο .Τώρα που το λες ίσως φτιάξω αλτήρες για πάγκο μήπως και είναι game changer
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,802 μηνύματα.
Χαχαχαχα δεν το σκέφτηκα γιατί δεν έχω δοκιμάσει ποτέ αλτήρες με πάγκο .Τώρα που το λες ίσως φτιάξω αλτήρες για πάγκο μήπως και είναι game changer

Οι αλτήρες στον πάγκο ειναι λιγοτερο επίπονη άσκηση. Η μπάρα χάνει σε ευελιξία λογω του grip. Εκτος αυτου οπως ειπες και εσυ ναι, το ευρος της άσκησης παιζει ρολο στη μυική ανάπτυξη. Αλλα αυτο το ευρος δεν πρέπει να ειναι εις βάρος της κινησιολογίας.

Σημερινη προπονηση 1 ώρα και 17 λεπτά.... οριακά προς υπερ προπονηση. Έβαλα τις πιέσεις ωμων γιατι ήθελα να κανω αλλα δεν χρειαζοντουσαν.

Ειναι ανοητο να κάνεις μια δυο καλές ασκησεις πιέσεων στηθους κ μετά να κανεις και 2-3 ασκησεις για ώμους. Θα τους τραυματισεις δεν υπάρχει περιπτωση. Καλα δε μιλάμε για ντροπ σέτ σε πολυαρθρικες οπως μου ειχε προτεινει κάποιος παλαιοτερα απο το ινσομνια.... αυτο ξέχνα το. Θέλεις ενα καλο διάλειμα αναμεσα στα σέτ ωστε να ανακτησεις ενεργεια και να επανέλθεις σε ενα επισης καλό σετ και να τελειωνεις. Την ιδια γνωμη εχει και ο coach.

Ακομη και ενα σέτ καλό αρκει για να προκαλέσεις μυικό ερέθισμα. Μιλαμε ηταν ενας βλακας στο γυμναστηριο.... ερχοταν κ έκανε 20 ασκησεις για το στήθος.... εκανε 5 σετ οριζοντιο παγκο αλλα 5 επικλινη μετα εκανε σε μηχανηματα ο τύπος ηταν τσιρκο εντελως να για κάτι τέτοιους δεν θέλω να πηγαινω γυμναστηριο τα βλέπω κ νευριάζω.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κάμψεις με αλτήρες κάνω συχνά. Με τους στρογγυλούς αλτήρες δεν βολεύομαι. Με τους εξαγωνους είναι πιο καλά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,802 μηνύματα.
Σημερινή προπόνηση.

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ( 2 λεπτά διάλειμα αναμεσα στα σέτ)
ΣΤΗΘΟΣ - ΠΡΟΣΘΙΟΣ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
1) PUSH UPS (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ) ME BAΡΟΣ

1o σέτ 10 ΕΠΑΝ. ζέσταμα χωρις βάρος
2ο σέτ 10 επαν. με 5 κιλα βάρος
3ο σέτ 12 επαν. με 8 κιλά βάρος
4ο σέτ 10 επαν. με 8 κιλά βάρος
Πρόοδος -> Με βάρος στην κλίση +8 κιλά.

2) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ (ΑΝΩ ΜΟΙΡΑ)

1ο σέτ 12 ΕΠΑΝ. με κόκκινο (18)
2o σέτ επαν. το ίδιο με 13 επαν.
3o σετ επαν. το ίδιο 12 επαν.
Πρόοδος -> Σταθερά - καλή ένταση.

3) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΚΑΤΩ ΜΟΙΡΑ
1ο σέτ 16 ΕΠΑΝ. μαυρο (18)
2o σέτ 12 επαν. με κόκκινο super band (23)
3ο σέτ 13 επαν. με κόκκινο super band (23) .
Προοδος -> Σταθερά.

4) ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ)
1ο σέτ 15 επαναλήψεις με 6.2 κιλά
2ο σέτ 15 επαναληψεις με 6.9 κιλά
3ο σέτ 12 επαναλήψεις με 5.7 κιλά
Προοδος -> 2 επαναληψεις παραπανω στα 7 κιλά.

5) ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (ΠΡΟΣΘΙΑ ΜΟΙΡΑ)

1ο σέτ ζέσταμα με κοκκινο λάστιχο (18) με 11 επαναληψεις.
2ο σέτ 13 κιλά για 12 επαναλήψεις.
3ο σέτ 9 κιλά 12 επαν.
Προοδος -> Σετ στα 13 κιλά για κάθε χέρι.

6) ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ
1ο σέτ 13 επαν. με μαύρο (18)
2ο σετ 12 επαν. με κοκκινο (18)
3ο σέτ 13 επαν. με μαυρο (18) εκτασεις τρικεφάλων.
Προοδος -> Σταθερά.

ΣΤΗΘΟΣ -> 20 σετ
ΩΜΟΙ -> 20 σετ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 20 σετ

Επόμενη προπόνηση δεν θα έχει κάν κάμψεις αλλα θα ανέβω στις πιέσεις ώμων... θα επιχειρήσω με αλτήρες 14 κιλών. Να αυξησουμε το μυικό ερέθισμα. Χωρις να κάψουμε τους ώμους με 500 ασκήσεις που τους εμπλέκουν. Η πρώτη φορά που θα δοκιμάσω να βάλω σε αλτήρα 14 κιλά για ώμους. Θα βγει πιστευω γυρω στις 10 επαναληψεις , δεν θα έχω 11η σίγουρα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σήμερα είμαι κομμάτια. Πονάω ολόκληρη παντού. Ειδικά τα πόδια μου έχουν καει εντελώς. Κυρίως τα quads. Πιστεύω οφείλεται στην κατάβαση στα χιόνια. Ήθελε τρελή ισορροπία. Θα πάω σε άλλο βουνό το άλλο ΣΚ. Πιστεύω είναι καλύτερα από σκέτο περπάτημα. Δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω πάνω από 2 φορές τη βδομάδα εκτός αν πάρω άδεια.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αν ξέρει ότι μια μέρα δεν έχεις φτάσει την σωστή αναλογία πρωτεινη από φαγητό.Γινται αντί για ενα 1 scoop να βάλεις 2 ή όχι ?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,802 μηνύματα.
Αν ξέρει ότι μια μέρα δεν έχεις φτάσει την σωστή αναλογία πρωτεινη από φαγητό.Γινται αντί για ενα 1 scoop να βάλεις 2 ή όχι ?

Γίνεται ναι. Νομιζω η μεγιστη συνιστωμενη ειναι 2 την ημέρα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Γίνεται ναι. Νομιζω η μεγιστη συνιστωμενη ειναι 2 την ημέρα.
Πειράζει πουθενά αν πάρεις 3 ας πούμε ενώ γνωρίζεις ότι δεν έχεις φτάσει την πρωτεινη που χρειάζεσαι?


Πολύ χρήσιμο αυτό για εμένα ,επίσης το έχω παρακάνει με το λαδι γιατί τρώω πολύ σαλάτα μαρούλι (μεσημέρι, βράδυ)
@Nelliel να περίπου με τκ μάτι
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πειράζει πουθενά αν πάρεις 3 ας πούμε ενώ γνωρίζεις ότι δεν έχεις φτάσει την πρωτεινη που χρειάζεσαι?


Πολύ χρήσιμο αυτό για εμένα ,επίσης το έχω παρακάνει με το λαδι γιατί τρώω πολύ σαλάτα μαρούλι (μεσημέρι, βράδυ)
@Nelliel να περίπου με τκ μάτι
Με το cardio των τελευταίων ημερών δεν ανησυχώ και πολύ για θερμίδες 😂 Αύριο έχω ιατρείο. Χαλαρά αλλά 6-8χλμ μέσα στο νοσοκομείο 🤣
Screenshot_20210418-230730.png
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εντάξει κάηκα σήμερα. Ξέφυγα εντελώς. Με το hiking πήγα για περπάτημα...
View attachment 79609
Μέχρι να πάω για ύπνο θα έχω κάψει 3500 θερμίδες. Έχω φάει 1500. Που θα τις βρω τις άλλες 2000?! 🤦🏻‍♀️

Τις θερμίδες πώς τις υπολογίζει; Εμένα για χθες που έκανα 25459 βήματα μου λέει θερμίδες που έκαψα 549...
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν ανεβάζω αυτό το άρρωστο πρωινό που βρήκα απ'εξω και δεν εφτιαξα μονη.
Λέω άρρωστο γιατι ο μέσος άνθρωπος δεν τα τρωει αυτα γενικα ποσω μάλλον σε πρωινό ,δέχομαι και πολύ αυστηρή κριτική :P
Λοιπόν,ρεβύθια,ντοματίνια,τόφου,παντζάρι,σπανάκι,λίγους ηλιόσπορους απο πάνω,φλούδες απο αγγούρι και απο κάτω λίγο φαγόπυρο.
Αν και το πήρα έτοιμο μου έδωσε ιδέες να κάνω κάτι ανάλογο και μόνη.
Έχει ενα ελαφρύ dressing ελαιόλαδο + λεμόνι.

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι.

Καλημέρα!
viber_image_2021-04-19_09-28-55.jpg
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέχασες το τυρί φέτα που θα έπρεπε να είναι στην θέση του τόφου.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τις θερμίδες πώς τις υπολογίζει; Εμένα για χθες που έκανα 25459 βήματα μου λέει θερμίδες που έκαψα 549...
Με βάση το βαρος, ύψος, σφυγμο. Πχ σήμερα έκανα 1.5χλμ λιγότερο αλλά εκαψα 800 θερμίδες λιγότερες γιατί δεν ανέβασα σφυγμο όπως με το hiking χθες.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τα σπιτικά φαγητά μπορεί να το ίδιο ή και περισσότερο βλαβερά από τα αγορασμένα. Έχει κολλήσει στους ανθρώπους ότι σπιτικό ίσον υγιεινό αλλά δεν πάει έτσι, και ας σκεφτούμε λοιπόν γιατί. Πες για παράδειγμα πως θες να φτιάξεις μια σπιτική τυρόπιτα. Τι θα κάνεις? Θα πας να αρμέξεις την κατσίκα που έχεις στην αυλή και είναι ελευθέρας βοσκής για να πάρεις γάλα και να το κάνεις τυρί και μετά θα πας στο υπόγειο να πάρεις αλεύρι που το έφτιαξες από το βιολογικό στάρι στο χωράφι σου, τσουκνίδες που μάζεψες από το βουνό και λάδι από τις ελιές σου που δεν τις ραντίζεις? Άμα ζεις σε κανένα χωριό και έχεις και βιολογικές καλλιέργειες μπορεί. Αλλιώς τι θα κάνεις? Θα πας στο σουπερμάρκετ θα αγοράσεις τυρί, αλεύρι, χόρτο και λάδι και θα κάτσεις να φτιάξεις τυρόπιτα.
Το τυρί αυτό που αγόρασες είναι γεμάτο αντιβιοτικά και ορμόνες από την αγελάδα της φάρμας, το αλεύρι που αγόρασες είναι από επεξεργασμένο σιτάρι, τα χόρτα είναι ραντισμένα και το λάδι αν δεν αγόρασες βιολογικό παρθένο ελαιόλαδο έχει προσμίξεις με άλλα λάδια μέσα. Άμα είσαι και παλιά πουτανιάρα μαγείρισσα θα ρίξεις και την ζαχαρίτσα μέσα στην ζύμη σου και τσουπ να η τυρόπιτα. Ε πως είναι αυτή η τυρόπιτα υγιεινή ας πούμε και καλύτερη από αυτό που αγοράζεις απέξω από το φούρνο ή τη χρυσή ζύμη? Άντε γλιτώνεις λίγο τα συντηρητικά και ίσως να αγοράζεις καλύτερα υλικά (π.χ καλύτερης θρεπτικής αξίας τυρί από αυτό του φούρνου) αλλά πάλι υγιεινό πράγμα δεν έχεις φτιάξεις.

Επίσης θέλω να πω πως fitness δεν σημαίνει και υγιεινό. Αν και ομολογουμένως αυτές οι δύο έννοιες ταυτίζονται αρκετά, δεν είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο. fitness είναι μια δίαιτα η οποία σε βοηθάει να πετύχεις ένα αποτέλεσμα το οποίο συνήθως έχει να κάνει με κάποια αθλητική δραστηριότητα, όπως για παράδειγμα bodybuilding, στίβο κ.ο.κ. Μπορείς να κάνεις μια αθλητική διατροφή με σωστά μακροστοιχεία κτλ η οποία να είναι τέρμα ανθυγιεινή γιατί ας πούμε τρως κρέας του εμπορίου το οποίο είναι τίγκα στις ορμόνες, τα παρασιτοκτόνα και τα αντιβιοτικά και όλα αυτά να συσσωρεύονται στον δικό σου οργανισμό ως της κορυφή της τροφικής αλυσίδας. Αυτό είναι μάλιστα ένα μεγάλο πρόβλημα όσων ασκούνται καθημερινά και πρέπει να καταναλώνουν σε καθημερινή βάση κρέας και ζωικά προϊόντα και δεν το αντιλαμβάνονται κιόλας, γιατί τα οφέλη της άσκησης και της διατροφής σε σωστά μακροστοιχία σε κάνουν να αισθάνεσαι πολύ καλά στο τώρα, ενώ ο καρκίνος από την συσσώρεση παρασιτοκτόνων στους ιστούς σου θα κάνει χρόνια να δημιουργηθεί.

Γενικά πρέπει να ξέρεις πως αν δεν έχεις ένα ευκαταφρόνητο χρηματικό ποσό να διαθέσεις ώστε να τρέφεσαι μόνο με βιολογικά προϊόντα, οτιδήποτε τρως σήμερα είναι ένα ανθυγιεινό σκουπίδι, και οι επιλογές σου περιορίζονται στο αν θα φας τα εντελώς σκουπίδια όπως πατατάκια, μαρμελάδες, γλυκά κτλ ή αν θα φας κρέατα, ρύζια, λαχανικά κτλ τα οποία είναι μεν βλαβερά για τους λόγους που εξήγησα, αλλά τουλάχιστο σου προσφέρουν το πλεονέκτημα των σωστών μακροθρεπτικών συστατικών και ιχνοστοιχείων.

Επίσης, να ξέρεις ότι όλα τα τρόφημα που όσα αγοράζεις έτοιμα από το εμπόριο είναι τίγκα στο αλάτι και την ζάχαρη. Το αλάτι και η ζάχαρη όταν τα ρίχνεις στο φαγητό σε κάνουν να θέλεις να φας και άλλο από που τρως και αυτό δεν γίνεται απαραίτητα λόγο γεύσης όπως μπορεί να νομίζεις, αλλά λόγο του νευρικού συστήματος στο στομάχι σου. Αν ρίξεις ζάχαρη ας πούμε στην σαλάτα θα θες να φας και άλλη σαλάτα. Πάντα λοιπόν όταν τρως τέτοια καταλήγεις να τρως μεγαλύτερες ποσότητες απ'ότι πρέπει και ως εκ τούτου να παχαίνεις. Δεν γίνεται να φας ένα μπισκοτάκι, ούτε ένα πατατάκι. Θα φας όλο το κουτί.

Ο οργανισμός επίσης είναι φτιαγμένος να τρώει μέχρι να λάβει όλα τα αμινοξέα (πρωτεΐνες) που χρειάζεται και για αυτό όταν το γεύμα σου δεν έχει μέσα πρωτεΐνες αλλά είναι σκέτος υδατάνθρακας ο οργανισμός ζητάει να φάει κι άλλο. Μπορείς να φας μια ολόκληρη φραντζόλα ψωμί και να θες κι άλλο. Ίσως σταματήσεις αν τιγκάρει το στομάχι σου, αλλά μόλις πάει το φαΐ στο έντερο και έχεις χώρο ο οργανισμός σου θα σου λέει να φας κι άλλο. Αντίθετα αν φας 300γτ κοτόπουλο και 200γρ ρύζι ο οργανισμός θα έχει τα αμινοξέα που θέλει από το κοτόπουλο και δεν θα έχεις αυτό το αίσθημα του να φας κι άλλο. Το θέμα λοιπόν δεν είναι να τρως μέχρι να φουσκώσει το στομάχι, ούτε να τρως συνέχεια μικρά γεύματα, αλλά να τρως τις απαραίτητες πρωτεΐνες που χρειάζεσαι καθημερινά και γι αυτό φαγητά όπως ψωμιά και μαρμελάδες είναι τα απόλυτα σκουπίδια, καθώς δεν έχουν πρωτεΐνες και είναι τίγκα στον υδατάνθρακα και την ζάχαρη δίνοντας σου πολλές θερμίδες και ενισχύοντας το αίσθημα της πείνας σου. Δεν χορταίνεις λοιπόν όταν τρως ψωμί όπως μπορεί να νομίζεις, και το βγάλεις εντελώς από τη διατροφή σου και το αντικαταστήσεις με ρύζι, πατάτες, κρέας και λαχανικά μετά από κάποιες μέρες θα δεις τεράστια διαφορά.



Τώρα εδώ θα γίνω στενάχωρος αλλά θέλω να τα πω και θα τα πω. Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουμε την τάση να περιφρονούμε εντελώς την υγεία μας όσο αυτή είναι καλή ή έστω μέτρια και δεν μας δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στην καθημερινότητα. Τρώμε κάθε μέρα σκατά, πίνουμε, καπνίζουμε κτλ ενώ ξέρουμε πως είναι βλαβερό αλλά λέμε ε εντάξει έχω καιρό ακόμη. Εσείς λοιπόν είστε 30αριδες ακόμη και παρότι δεν είστε όπως στα 20 είστε ακόμη αρκετά νέοι για να μην πληρώνετε άμεσα στις συνέπειες του ανθυγιεινού lifestyle. Οπότε, το να μην κάνεις υγιεινή διατροφή και να κάνεις καταχρήσεις βρίσκεται ακόμη στην σφαίρα του "χαχαχα μωρέ, ε δεν είμαστε φιτ εμείς, έχουμε πιασιματάκια". Η χρόνια φλεγμονή όμως βρίσκεται ήδη μέσα στον οργανισμό σου και ας μην την νιώθεις ακόμη στα 34 σου. Οι αρθρώσεις σου έχουν ήδη αρχίσει να χαλάνε μόνιμα και οι καρκινικές προδιαθέσεις βρίσκονται ήδη διάσπαρτες. Και αυτά δεν θα τα δεις με εξετάσεις αίματος που κάνεις κάθε 3 χρόνια και λες, α καλά είμαστε από χοληστερίνη και τριγλυκερίδια, άρα έχουμε υγεία. Αυτά που ανέφερα μπορεί να κάνουν 20 και 30 χρόνια ώστε να φτάσουν σε σημείο να δημιουργήσουν εμφανή προβλήματα αλλά όταν το κάνουν μετά τρέχτε γειτόνοι. Ξυπνάς μια μέρα και ο γιατρός σου λέει πως έχεις καρκίνο και μετά σου κόβεται αμέσως το χαχαχα και η ζωή σου παίρνει αυτομάτως άλλα μονοπάτια. Και δεν χρειάζεται να είσαι 60αρης για να τα πάθεις αυτά, συμβαίνουν και πολύ πιο νωρίς αν έχεις προδιαθέσεις τις οποίες εκτρέφεις με το χάλια lifestyle. Ξέρω 30αριδες με κατεστραμμένους ώμους, μέσες , διαβητικούς , με καρδιοπάθειες , καρκίνους κ.ο.κ και όλα αυτά στο 99% των περιπτώσεων πηγάζουν από το lifestyle και είναι πράγματα απολύτως αποφευκταία.

Και ξέρω πως έχεις παιδιά που σε τρελαίνουν, άντρα που είναι μυστήριος στο φαΐ, γουστάρεις να τρως μαρμελάδα με ψωμί και γενικά άλλους δέκα λόγους για να μην κάνεις τίποτα, αλλά απλά να θυμάσαι πως από τις επιπτώσεις τον επιλογών μας δεν ξεφεύγουμε επειδή έχουμε μια καλή δικαιολογία. Κάθε μέρα λοιπόν που αποφεύγουμε να κάνουμε αυτό που πρέπει σήμερα και να ζοριστούμε είναι μια μέρα που θα την πληρώσουμε αύριο και κάθε φορά που η ζωή σου γίνεται πιο δύσκολη στο σήμερα, είναι μια μέρα που θα κάνει την ζωή σου πιο εύκολη σε 20 χρόνια. Και απλά τώρα τίθεται το θέμα του να κάτσεις να σκεφτείς αν θες η ζωή σου να γίνει λίγο πιο δύσκολη τώρα που είσαι 34 χρονών ή αν θες να γίνει πολύ πιο δύσκολη όταν θα είσαι 54 χρονών.
brei brei bre Τόλη, τί είναι αυτά που λες μπρε Τόλη... :)
Ούτε να φάμε, ούτε να πιούμε, ούτε... πολλά ούτε.
Πώώωωωωω....ώωωωω πώ!!!
Ακόμα και να αεριστούμε είναι επίφοβο. Φαντάσου η ανάλυση να δείξει κάτι μικρούλια παρασιτούλια (σκουλικάκια λέω) που ευθύνονται για την σιδηροπενία μας και τα εξαιρετικά χαμηλά ποσοστά της Β12 και του φολικού οξέως. Και άντε μετά, να σκορδογευματίσουμε και άλλα ...
πώ .... πώωωωω

Υ.Γ.. όσοι διαβάζετε, μη φοβηθείτε καθόλου. Ολα όσα σας συμβαίνουν, είναι απλά.
Ο καλύτερος σύμμαχος μας, είναι το σώμα μας, που λειτουργεί σαν γενναίος μαχητής.
Φάτε σκόρδο και τα παράσιτα τέλος. χμμμ...και ο ιός βάζει όπισθεν μπροστά στο σκόρδο μπλιάξξξξ...:crazy:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγω έκανα αυτό εδώ σήμερα
(@SOx challenge )
2 φορές κανονικά
1 φορά στα 20 δεύτερο λεπτά μόνο

Το στήθος μου έγινε όπως το δικό του πάνω κάτω ,μπαλαρισμενο , φουσκωτό και αισθητικά ωραία .Θα ήταν ωραίο να είχα αυτό το στήθος και όταν φεύγει το pump

Το κακό με αυτό είναι ότι σου μειώνει την δύναμη για τρικέφαλους και ώμους ,οπότε εκεί αναγκάστηκα έκανα λάιτ πράγματα χωρίς βάρος

IMG_20210419_142220.jpg
IMG_20210419_141949.jpg


Νταξ "εκαψα" ελάχιστα την ομελέτα .Γενικά στο φαγητό μου αρέσει πολύ η οπτική του εικόνα για να μένω ευχαριστημένος.Ειμαι πολύ αυστηρός στην οπτική του φαγητού
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Εφόσον έχω μεγάλους αλτήρες και πάγκο με πολλές δυνατές θέσεις, δεν προτιμώ τις ασκήσεις με το βάρος του σώματος. Challenge denied. :P

Σήμερα και για όλη την εβδομάδα, έχει περπάτημα 5-6 km κάθε μέρα γιατί είμαι στη γενέτειρα μου και δεν έχω πρόσβαση σε εξοπλισμό για γυμναστική.

Στα 45', βγήκαν 4.73 km -> 361 kCal.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εφόσον έχω μεγάλους αλτήρες και πάγκο με πολλές δυνατές θέσεις, δεν προτιμώ τις ασκήσεις με το βάρος του σώματος. Challenge denied. :P
Βάζω στοίχημα ότι δεν το βγάζεις αυτό το bodyweight με τους χρόνους που έχει βάλει :P
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Βάζω στοίχημα ότι δεν το βγάζεις αυτό το bodyweight με τους χρόνους που έχει βάλει
Δίκιο έχεις, δεν κυνηγάω ποτέ χρόνο. Φυσιολογικό είναι να μην έχω τέτοιο condition.
Θα'θελα όμως να δω εκείνον να βαράει πάγκο και back squat τα Personal Best μου στο αντίστοιχο σωματικό βάρος που είχα. ;)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top