Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Με τέτοιες μεγάλες αλλαγές δεν χάνεις λίπος αλλά καταβολιζεσαι. Υπάρχει ένα όριο στο ποσο λίπος μπορουμε να χάσουμε από εκεί κ έπειτα ο οργανισμός μπαίνει σε survival mode και καεί ότι βρει.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Εννοώ να κόψεις το φαγητό και κάθε είδους προπόνηση για τρεις μέρες και να δεις μετά αφού φας και κάνεις πάλι carb up τι επιδόσεις θα έχεις. Διότι αν έτσι σε ένα τριήμερο μπορείς να χάσεις 1κιλό λίπους το οποίο για να χάσεις με υποθερμιδική θέλεις 1 μήνα, τότε σου μένουν 3 επιπλέον εβδομάδες το μήνα να κάνεις bulking.
Τώρα το καταλαβαίνω καλύτερα. Προσπαθείς να μας πεις λοιπόν ότι μπορείς να επιταχύνεις την καύση του λίπους με 3ημερο fasting, χωρίς ταυτόχρονα να χάσεις μυϊκή μάζα (ερωτηματικό εδώ, δεν το έχω δοκιμάσει) και στο τέλος σου μένει παραπάνω χρόνος για να γεμίσεις.
Δε θεωρώ ότι μπορώ να το καταφέρω, για τους λόγους που περιγράφω παραπάνω. Αν είχα καθιστική ζωή, θα το δοκίμαζα μόνο και μόνο για να δω αν θα έχανα και μυϊκή μάζα και να'χουμε ένα χειροπιαστό παράδειγμα να αναφέρουμε εδώ.
Εκτός βέβαια κι αν το έχεις δοκιμάσει εσύ, οπότε περιμένουμε να μας πεις το αποτέλεσμα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Αυτό συμβαίνει μέχρι ένα όριο. Αν κάποιος δεν είναι αρχάριος και ασχολείται πάνω από 5+ χρόνια σοβαρά με το άθλημα, θα μείνει στάσιμος ακολουθώντας τη συνταγή της ισοθερμιδικής διατροφής με υψηλή πρωτεϊνη, όσο λίπος κι αν έχει.
Αν σε μερικούς πετυχαίνει η συνταγή που περιγράφεις, είναι που δεν είναι προχωρημένοι σωματικά και το σώμα τους ακόμη έχει αρκετό λίπος για να στηρίξει τη μυϊκή ανάπτυξη με ισοθερμιδκή.

Εγώ προσωπικά, επειδή ασχολούμαι τουλάχιστον μια πενταετία σοβαρή με τον αθλητισμό και τη γυμναστική με αντιστάσεις, μπορώ να σου πω ότι έχω παρατηρήσει τα εξής:

  1. Όταν κινούμαι ισοθερμιδικά με υψηλή πρωτεϊνη (2+ g/kg), καταφέρνω να κάνω recomposition, δηλαδή ρίχνω το λίπος μου σε ανεκτό επίπεδο (15-18%) και δημιουργώ υπερτροφία. Με πάρα πολύ αργό ρυθμό, σε σημείο που να μην αξίζει να το κρατήσω γιατί η πρόοδος πάει πάρα πολύ αργά.
  2. Όταν κινούμαι υπερθερμιδικά (περίπου 15%) με αύξηση στον υδατάνθρακά μου, και την πρωτεϊνη περίπου στα 2 g/kg, παρατηρώ ότι ανεβαίνω σε δύναμη, άρα και μυϊκή μάζα, βάζω λίπος και νερά εννοείται, αλλά όχι τόσα ώστε να διαλυθώ μετά για να γραμμώσω. Το κρατάω κανένα 6μηνο περίπου με αυτή τη λογική και όταν έρχεται η ώρα της γράμμωσης, κυριολεκτικά μεταμορφώνομαι.
  3. Όταν κινούμαι υποθερμιδικά, μόνο σε γράμμωση,(μειώνοντας τον υδατάνθρακα) και με την πρωτεϊνη 2.5 g/kg, πέφτω πολύ σε δύναμη, χάνω αρκετή από την ενέργεια μου, έχω τρελά mood swings, και γενικά δεν είμαι στην καλύτερη φάση. Όμως, όλο αυτό κρατάει 5-6 μήνες, είναι σταδιακό και φυσικά στο τέλος αξίζει τον κόπο γιατί το λίπος και τα νερά φεύγουν και η μυϊκή μάζα μου είναι σε μεγαλύτερο ποσοστό σε σχέση με πριν ξεκινήσω την υπερθερμιδική μου διατροφή. Συν ότι ρίχνω σαγόνια στις παραλίες που πηγαίνω, λολ. :P
Ξαναλέω, και θα λέω κάθε φορά, όλα αυτά πετυχαίνουν σε ΕΜΕΝΑ και δεν είναι γενικός κανόνας. Η συζήτηση γίνεται για να μάθουμε νέα πράγματα, να δούμε τι υπάρχει και να θέσουμε προβληματισμούς. Σε καμία περίπτωση δε θα προσπαθήσω να πείσω τον οποιονδήποτε για τα δικά μου strategies/γούστα/etc.

Τέλος, θα σταθώ στο τελευταίο σχόλιο του @hack3r και θα προσθέσω το εξής : Μετά από ένα σημείο που το σώμα έχει χαμηλό λίπος, ενώ ταυτόχρονα είμαστε σε χαμηλή θερμιδική πρόσληψη, "μπαίνει σε mode επιβίωσης", οπότε για να ρίξει τον BMR και να'χει χαμηλή ημερήσια κατανάλωση σε ενέργεια, σε καταβολίζει και παίρνει το μέρος της ενέργειας που χρειάζεται από το μυϊκό σύστημα κι όχι από το λίπος, όπως πολλοί πιστεύουν. Όλα αυτά εφόσον μιλάμε για φυσιολογικές καταστάσεις, κι όχι για χημική υποστήριξη.
Ποσο λίπος δηλαδή είναι το χαμηλό ;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα το καταλαβαίνω καλύτερα. Προσπαθείς να μας πεις λοιπόν ότι μπορείς να επιταχύνεις την καύση του λίπους με 3ημερο fasting, χωρίς ταυτόχρονα να χάσεις μυϊκή μάζα (ερωτηματικό εδώ, δεν το έχω δοκιμάσει) και στο τέλος σου μένει παραπάνω χρόνος για να γεμίσεις.
Δε θεωρώ ότι μπορώ να το καταφέρω, για τους λόγους που περιγράφω παραπάνω. Αν είχα καθιστική ζωή, θα το δοκίμαζα μόνο και μόνο για να δω αν θα έχανα και μυϊκή μάζα και να'χουμε ένα χειροπιαστό παράδειγμα να αναφέρουμε εδώ.
Εκτός βέβαια κι αν το έχεις δοκιμάσει εσύ, οπότε περιμένουμε να μας πεις το αποτέλεσμα.
Εγώ σίγουρα το δοκιμάζω και λειτουργεί όπως το λέω, αλλά εγώ δεν είμαι στο δικό σου αθλητικό επίπεδο, οπότε ίσως υπάρχει διαφορά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Κατά τη δική μου άποψη, ό,τιδήποτε κάτω από 13%.

Στο 11-12 % πιστευεις θα υπήρχε κίνδυνος για την μυϊκή μάζα ; δεν μιλάμε για έλλειμα εδώ αλλά για συντήρηση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν και στη συντήρηση σιγά απλά θα είχες πολυυ μικρή προοδο.... Και ίσως εμενες οπως είσαι.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Στο 11-12 % πιστευεις θα υπήρχε κίνδυνος για την μυϊκή μάζα ; δεν μιλάμε για έλλειμα εδώ αλλά για συντήρηση.
Όχι, εφόσον μιλάμε για συντήρηση και παίρνεις αρκετή πρωτεϊνη, δεν καταβολίζεσαι. Απλά η διαφορά είναι ότι δεν αναβολίζεις κιόλας. Θα έλεγα ότι συντηρείσαι.
Άλλωστε, το σώμα θέλει ένα ελάχιστο ποσοστό λίπους για να δουλεύει σωστά, να παράγει ορμόνες, κλπ. Αν εσύ προσπαθήσεις να υπερβείς αυτό το ελάχιστο όριο, με φυσικό τρόπο, εκεί αντιδράει το σώμα και σε καταβολίζει για να κρατήσει το λίπος και να δουλεύει σωστά.
Τώρα, το ποιο είναι αυτό το όριο, κι αν είναι σταθερό για όλους, δεν το γνωρίζω.

Στην περίπτωση που κατεβαίνεις σε λίπος με χημική υποστήριξη, δε σε νοιάζουν οι ορμόνες γιατί τις βάζεις απέξω και στην ουσία αναγκάζεις το σώμα σου να υπερνικήσει τα φυσικά του όρια, τόσο σε ποσοστό λίπους, όσο και σε αναβολισμό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Όχι, εφόσον μιλάμε για συντήρηση και παίρνεις αρκετή πρωτεϊνη, δεν καταβολίζεσαι. Απλά η διαφορά είναι ότι δεν αναβολίζεις κιόλας. Θα έλεγα ότι συντηρείσαι.
Άλλωστε, το σώμα θέλει ένα ελάχιστο ποσοστό λίπους για να δουλεύει σωστά, να παράγει ορμόνες, κλπ. Αν εσύ προσπαθήσεις να υπερβείς αυτό το ελάχιστο όριο, με φυσικό τρόπο, εκεί αντιδράει το σώμα και σε καταβολίζει για να κρατήσει το λίπος και να δουλεύει σωστά.
Τώρα, το ποιο είναι αυτό το όριο, κι αν είναι σταθερό για όλους, δεν το γνωρίζω.

Στην περίπτωση που κατεβαίνεις σε λίπος με χημική υποστήριξη, δε σε νοιάζουν οι ορμόνες γιατί τις βάζεις απέξω και στην ουσία αναγκάζεις το σώμα σου να υπερνικήσει τα φυσικά του όρια, τόσο σε ποσοστό λίπους, όσο και σε αναβολισμό.

Στο 10% πρεπει να είναι το ποσοστο.... 8-10%

Κοίταξε να δεις εγώ τώρα είμαι 1.80 81 κιλα. 8% θα ήμουν στα 75-76 αυτό όμως είναι και 5 κιλά κάτω από το υψος μου... Δεν ξέρω πως θα φαινόμουν. 75 είναι λίγα. Για μένα.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Στο 10% πρεπει να είναι το ποσοστο.... 8-10%

Κοίταξε να δεις εγώ τώρα είμαι 1.80 81 κιλα. 8% θα ήμουν στα 75-76 αυτό όμως είναι και 5 κιλά κάτω από το υψος μου... Δεν ξέρω πως θα φαινόμουν. 75 είναι λίγα. Για μένα.
Αυτό είναι καθαρά θέμα προτίμησης Devil, για το πόσο μεγάλος θέλει να γίνει κάποιος.
Αν με ρωτήσεις, δε θα ήθελα να ξεπερνάω το αντίστοιχο ύψος μου με 8% λίπος.
Το 2019 που έπιασα γύρω στο 8%-9% ήμουν 67 kg. Μόλις 3 kg κάτω από το ύψος μου. Το αποτέλεσμα αισθητικά ήταν πολύ ωραίο, για μένα. Άλλοι μπορεί να με θεωρούσαν μπακαλιάρο, dunno. :P
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το ποσοστό του λίπους που έχεις και το ποσοστό των μυών. Το σώμα μας είναι αρκετά έξυπνο και λειτουργεί με προτεραιότητες. Όσο έχεις αρκετό λίπος θα κάνει αυτό που λες και όσο πέφτεις τόσο θα αρχίζει να μειώνει το χτίσιμο και να δείνει προτεραιότητα στην διατήρηση του λίπους. Τα σώματα μας δεν φτιάχτηκαν για bodybuilding καθώς είναι κάτι εντελώς αφύσικο, και δεν έχει καμία ουσιαστική αξία στην φύση να είσαι τουμπανιασμένος με 10% λίπος, άσε που στο φυσικό περιβάλλον δεν θα μπορούσες να το πετύχεις αυτό έτσι κι αλλιώς.
1619370704580.png
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Αυτό είναι καθαρά θέμα προτίμησης Devil, για το πόσο μεγάλος θέλει να γίνει κάποιος.
Αν με ρωτήσεις, δε θα ήθελα να ξεπερνάω το αντίστοιχο ύψος μου με 8% λίπος.
Το 2019 που έπιασα γύρω στο 8%-9% ήμουν 67 kg. Μόλις 3 kg κάτω από το ύψος μου. Το αποτέλεσμα αισθητικά ήταν πολύ ωραίο, για μένα. Άλλοι μπορεί να με θεωρούσαν μπακαλιάρο, dunno. :P

Υπάρχει 10% και στα 85 κιλά 1.80 υψος... Εκεί να δεις τι τέρας θα φαινόμουν χαχαχα 😂😂😂
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Υπάρχει 10% και στα 85 κιλά 1.80 υψος... Εκεί να δεις τι τέρας θα φαινόμουν χαχαχα 😂😂😂
Αυτό μου φαίνεται κομμάτι δύσκολο να το πετύχεις με φυσικό τρόπο. Όχι μόνο εσύ, όλοι μας εννοώ. Εκτός αν μιλάμε για πολλά χρόνια με πίστη στη διατροφή σου κλπ, αλλά και πάλι είμαι επιφυλακτικός. :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Αυτό μου φαίνεται κομμάτι δύσκολο να το πετύχεις με φυσικό τρόπο. Όχι μόνο εσύ, όλοι μας εννοώ. Εκτός αν μιλάμε για πολλά χρόνια με πίστη στη διατροφή σου κλπ, αλλά και πάλι είμαι επιφυλακτικός. :P

Να σε ρωτησω κάτι αλλο.... εστω οτι έχουμε εναν τύπο ο οποιος κάνει προπονηση οπως πρέπει και προκαλει το μυικο ερεθισμα που χρειάζεται..... εάν τρωει στη συντηρηση πιστευεις δεν θα μεγαλωσουν οι μυς του ; kai αν δεν μεγαλωσουν πως θα αντιδρασει το σωμα στο συνέχες ερέθισμα ;
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1C8911CE-070A-4B09-8FC5-DD995EA7A842.jpeg

Σαλάτα κινόα + ομελέτα με δύο αυγά, κόκκινες πιπεριές και μαύρα μανιτάρια.
Και τα δύο με μία κουταλιά λάδι μαζί.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Να σε ρωτησω κάτι αλλο.... εστω οτι έχουμε εναν τύπο ο οποιος κάνει προπονηση οπως πρέπει και προκαλει το μυικο ερεθισμα που χρειάζεται..... εάν τρωει στη συντηρηση πιστευεις δεν θα μεγαλωσουν οι μυς του ; kai αν δεν μεγαλωσουν πως θα αντιδρασει το σωμα στο συνέχες ερέθισμα ;
Θα εξαρτηθεί. Αν συνεχώς τους δίνει το ερέθισμα αλλά μέσα από τη διατροφή του δεν αναρρώνει σωστά, θα μείνει στάσιμος ή μπορεί και να καταβολίζεται σταδιακά, λόγω κακής ανάρρωσης.
Αν τα κάνει όλα σωστά, και δεν έχει πρόβλημα με την ανάρρωση, κατά πάσα πιθανότητα θα καίει λίπος μέχρι ένα σημείο και ταυτόχρονα θα χτίζει μυϊκό ιστό, με μια λέξη, recomposition.
Ε με το πέρασμα το χρόνου, αν συνεχίζει συντήρηση, θα μείνει στάσιμος.

Αλλά όλα αυτά είναι εντελώς θεωρία. Εξαρτάται αν αυτός ο τύπος είναι αρχάριος ή όχι. Επίσης, εξαρτάται γενικά από τον τρόπο ζωής του. Όλα είναι πολύ ρευστά. Υπάρχουν γενικές κατευθυντήριες αλλά δεν είναι όλα για όλους. Εκεί καταλήγω.

Έφυγα για Push, με tracking από το νέο μου smartwatch. Θα επανέλθω σε κανένα 2ωρο με στατιστικά. :D
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Για σούπες τι γνώμη έχετε βρε παιδιά? Νιώθω ότι δεν προσλαμβάνω τίποτα το σπουδαίο από αυτά
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Αν τα κάνει όλα σωστά, και δεν έχει πρόβλημα με την ανάρρωση, κατά πάσα πιθανότητα θα καίει λίπος μέχρι ένα σημείο και ταυτόχρονα θα χτίζει μυϊκό ιστό, με μια λέξη, recomposition.
Ε με το πέρασμα το χρόνου, αν συνεχίζει συντήρηση, θα μείνει στάσιμος.

Αυτο μας ενδιαφέρει....

γιατι οταν προκαλείς ερέθισμα ο μηχανισμος άμυνας του οργανισμου ο πρωτογονος που λέει "αυτος ο μλκας καθεται και παλευει με αρκουδες καθε φορά" οποτε για να μπορέσω να επιβιώσω πρεπει να αυξησω τους μυς μου. Οποτε θα το κανει ακομη και στη συντήρηση. Τωρα ναι απο ενα σημειο κ μετά ισως χρειάζεσαι μικρο πλεονασμα για να ανέβεις.

Θα το δεις αυτο, αλλά οταν οι μισοι δεν κανουν καν σωστη προπονηση στο γυμναστηριο δεν τους φταιει η διατροφή.
-
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι οκ, και αν έχεις το DNA γορίλα τρως χόρτα και είσαι 150 κιλά pure muscle. Μιλάμε πάντα για το είδος μας.
Άνθρωπο στην φύση με μυικότητα και λίπος bodybuilder δεν πρόκειται να βρεις, γιατί δεν έχει κανένα νόημα. Όσοι είναι κομμένοι, όπως για παράδειγμα διάφορες φυλές της Αφρικής που ζουν ακόμη κυνηγώντας, δεν έχουν μυικότητα,το μόνο που κάνουν είναι να τρέχουν, ενώ όσοι πρόγονοι μας είχαν μυικότητα γιατί κάνανε βαριές εργασίες όπως εκμετάλλευση είχανε ταυτόχρονα και αρκετό λίπος πάνω τους. Τα σημερινά μας σώματα είναι εντελώς τεχντητά και χρειάζονται μια τεράστια αφθονία τροφής, και πολύ συγκεκριμένη προπόνηση η οποία δεν έχει κανένα νόημα στη φύση, τόσο για να δημιουργηθούν αλλά και για να συντηρηθούν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
η ΑΛΗΘΕΙΑ ειναι πως και οι επαγγελματιες πιάνουν ενα ποσοστο λιπους 6-7% και μετά απο 1-2 εβδομάδες εχουν ανεβει σιγουρα στο 8-10% δεν γινεται δηλαδη εκτος του οτι μολις τελειωσεις τους αγωνες ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΦΑΣ ΟΛΑ. Δεν ειναι και υγιεινο. Να εχεις ενα 10-12% ειναι το τέλειο. 13-15% εισαι καλός. Απο εκει και πέρα για τους άντρες το 16-20% ειναι μέτριο κ απο εκει κ πέρα ειναι κακό. Ειναι οντως κακο για την υγεια να εισαι πανω απο 20% λίπος.

Ακομη και αν εισαι σε φάση "ογκου" σημαινει πως δεν το πάς σωστά , τρως αρκετες μαλακιες ή εχεις αυξησει πολυ τις θερμιδες σου κ το σωμα επειδη τοσο μεγαλο πλεονασμα δεν θα το χρειαστει το κάνει λίπος απλά τα πράγματα. Το 100-200 το πολυ πανω απο τη συντηρηση οπως ειπε και ο SoX αντε να το καταλαβω... αλλα 300-500 θερμιδες πανω απο τη συντηρηση ειναι μια μαλακια και ολοκληρη.& -
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τωρα αν μιλαμε για αγωνιστικη διατροφη.... δεν μιλαμε για πλάκα... μιλαμε για πολυ σκληρες καταστασεις και συχνα απάνθρωπες.

Ασπράδια το πρωί με whey

3-4 γευματα ρυζι κοτοπουλο και αγγουράκι

αντε και αμια πατατα με μπροκολο κ ομελετα φουλ στεγνη ή κανεναν σολωμό ή μπακαλιαρο.

Αυτα για 3 μήνες. Τιποτε άλλο. Εμεις εδω εχουμε και ποικιλια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top