Fitness Thread!

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Γιατι ; θα πάρεις το μονοζυγο που ειναι βασική άσκηση και αλλες 2. Θα βάλεις και 2 ασκησεις για ποδια και τελειωσε το PULL-LEGS.

'Οπως το γραψες, νόμιζα θα βάλεις και τις 4. Οι 2-4 είναι όλες horizontal pulls, δεν έχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους (πέραν όσων είπες για τη μέση). Η ένσταση μου έχει να κάνει με τη διεύθυνση των μυικών ινών, η οποία είναι "διαγώνια", κι επομένως δεν έχει τόσο νόημα να τις χτυπάς ανισόμετρα από τη μια διεύθυνση (οριζόντια) σε σχέση με την άλλη.

Εγώ θα έβγαζα τη μια από τις 2 ή 3(όσες βάζεις τέλος πάντων) και θα έβαζα κάτι σαν αυτό στο 2:15, που ακολουθεί τη φορά των μυικών ινών.Build a Big Back with Bands (NO WEIGHTS!) - YouTube
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Αυτό εδώ είναι πολύ δυνατό συνήθως το κάνω στην αρχή με 6 κιλά βρακιά κάνω 2χ40δευτερα και 1χαποτυχια
όλα σου τα σέτ 40 δευτερα να τα κάνεις εκτος και εάν μπαινεις απλα σε ενα για ζέσταμα και μετα εχεις να δουλέψεις ενα δυνατό σέτ.

Μόνο δυνατό ;

εγω ψάχνω να βρω τα κιλά που καιγομαι καλά. Στα δικεφαλα ειναι τα 7-8 κιλά

στους ώμους ειναι 12-13 κιλά σε κάθε χέρι.

Κάμψεις ειναι με +5 βάρος. Και κωπηλατική σε πάγκο νομιζω ειναι τα 15-17 κιλά.

Παντως σιγουρα αμα κανω ώμους 15 .... πλάτη πρέπει να εχω 17-18 σίγουρα. Αλλιώς πρέπει να κατεβάσω λιγο ώμους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

'Οπως το γραψες, νόμιζα θα βάλεις και τις 4. Οι 2-4 είναι όλες horizontal pulls, δεν έχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους (πέραν όσων είπες για τη μέση). Η ένσταση μου έχει να κάνει με τη διεύθυνση των μυικών ινών, η οποία είναι "διαγώνια", κι επομένως δεν έχει τόσο νόημα να τις χτυπάς ανισόμετρα από τη μια διεύθυνση (οριζόντια) σε σχέση με την άλλη.

Εγώ θα έβγαζα τη μια από τις 2 ή 3(όσες βάζεις τέλος πάντων) και θα έβαζα κάτι σαν αυτό στο 2:15, που ακολουθεί τη φορά των μυικών ινών.Build a Big Back with Bands (NO WEIGHTS!) - YouTube

Κατάλαβα. Εσυ θα έβαζες 1 μονοζυγο , 1 οριζοντια κωπηλατική και 1 με κάτακορυφη διεύθυνση απο πάνω προς τα κάτω.

Δεν ειμαι σιγουρος ποσο μεγαλύτερη αποδοτικοτητα θα έχει αυτο ... στο χει πει κανας coach ; θελω να πω πως λογικά εφοσον κτυπάς ολες τις μυικές ομάδες που πρέπει έχει σημασια και η διεύθυνση ; πχ στο στηθος οι ασκησεις πιεσεις στηθους σε μηχανημα ή σε πάγκο δεν ειναι παρομοιες ;

Οι ασκησεις καλες ειναι αλλα μέχρι 4. Ο Άθλιαν δειχνει 7-8 ειναι πολλές για μια προπονηση.

4 σέτ να κάνεις απο 4 ασκησεις εισαι στα 16 σέτ μια χαρά για πλάτη. Στη μια προπονηση και αλλα 16 στην άλλη 32 σετ την εβδομάδα υπερ αρκετά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να πουμε βεβαια πως σε κάποιες προπονησεις μου το χειμωνα επαιζα PULL DOWN με λάστιχα... αυτο βεβαια μονο με λάστιχα μπορεις να το κάνεις ή με μηχανημα.

Απο το σημειο που πηρα τους αλτηρες κ μετά το ξέχασα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
όλα σου τα σέτ 40 δευτερα να τα κάνεις εκτος και εάν μπαινεις απλα σε ενα για ζέσταμα και μετα εχεις να δουλέψεις ενα δυνατό σέτ.
Δεν το έχω δοκιμάσει ....αλλά και μόνο που το βάζω σε ένα σετ καίγομαι 🔥στους μύες ....δεν νομίζω να βγάζω 40δευτερα σ.καθε σετ
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Δεν το έχω δοκιμάσει ....αλλά και μόνο που το βάζω σε ένα σετ καίγομαι 🔥στους μύες ....δεν νομίζω να βγάζω 40δευτερα σ.καθε σετ

Κατέβασε κιλά τοτε :P

ή πάρε πιο ελαφρύ λάστιχο.

Τα ίδια και στις κάμψεις... ο άλλος μου λεγε κανει με +20 κιλά... και μολις ειδα το σέτ του δεν ηταν ουτε 30 δευτερολεπτα...

έτσι κάνω και εγω με 30.... Το θεμα ειναι να έχεις και ενα αξιοπρεπες time under tension.... 40sec το λίγότερο. Με 2 λεπτά διάλειμα.

Μια φορά με ειχε ρωτησει ενας ποσες κάμψεις κάνω μέχρι να φτάσω στην αποτυχια... του ειπα 30 και λέει σιγα εγω κάνω 70... εσυ κοροιδευεις του κάνω. Εμενα το στηθος ακουμπουσε πάτωμα στις 30 που έκανα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Κατέβασε κιλά τοτε :P

ή πάρε πιο ελαφρύ λάστιχο.

Τα ίδια και στις κάμψεις... ο άλλος μου λεγε κανει με +20 κιλά... και μολις ειδα το σέτ του δεν ηταν ουτε 30 δευτερολεπτα...

έτσι κάνω και εγω με 30.... Το θεμα ειναι να έχεις και ενα αξιοπρεπες time under tension.... 40sec το λίγότερο. Με 2 λεπτά διάλειμα.

Μια φορά με ειχε ρωτησει ενας ποσες κάμψεις κάνω μέχρι να φτάσω στην αποτυχια... του ειπα 30 και λέει σιγα εγω κάνω 70... εσυ κοροιδευεις του κάνω. Εμενα το στηθος ακουμπουσε πάτωμα στις 30 που έκανα.
Όχι ρε ,απλά το κάνω στο τελοςμκαθε σετ για να πιάσει πολύ δυνατά
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Όχι ρε ,απλά το κάνω στο τελοςμκαθε σετ για να πιάσει πολύ δυνατά

Κάνε το σε ολα τα σέτ να χεις καλυτερη αιματωση και αρα καλυτερη αναπτυξη αυτο λέμε.

Don't leave gains on the table.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν λέω να μαξάρεις σε κάθε σέτ ουτε να φτανεις μέχρι την αποτυχια σε ολα τα σέτ. Αλλα κράτα τουλαχιστον το χρονο κ θα δεις τι διαφορα θα δεις ;)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νικο τσέκαρε προπονησάρα που έχω για τις 11-5 την Τρίτη (μεχρι τοτε τιποτα ξεκουραση ισως κάποιο αερόβιο Δευτερα). Για κανα μισάωρο.

Θα ειναι δυσκολη η προπονηση της Τριτης.... 20 επαναληψεις κάμψεις με προσθετο βαρος 5 κιλών και 15 επαναληψεις πιέσεις ωμων με 13 κιλά σε κάθε χέρι. Τα άλλα ίδια. Στο τέλος θα εκραγώ.... πάω να τη πέσω γιατι ειμαι πιασμενος. Σημερα επαιξα ωραια καθισματα με 15 κιλά σε κάθε χέρι.

ΣΤΗΘΟΣ - ΠΡΟΣΘΙΟΣ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
1) PUSH UPS (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ) ME BAΡΟΣ
1o σέτ 8 ΕΠΑΝ. ζέσταμα χωρις βάρος
2ο σέτ 20 επαν. με 5 κιλά βάρος.
3ο σέτ 10 επαν. με 5 κιλά βάρος
4o σέτ 12 επαν. χωρις βάρος.
Πρόοδος -> + 4 επαναλήψεις με βάρος 5 κιλά - καλύτερη τεχνική.

2) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ (ΑΝΩ ΜΟΙΡΑ)
1ο σέτ 13 ΕΠΑΝ. με κόκκινο (18)
2o σέτ επαν. με μαυρο λάστιχο 9 επαν.
3o σετ επαν. 13 επαν. με το κόκκινο.
Πρόοδος -> Σταθερά.

3) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΚΑΤΩ ΜΟΙΡΑ
1ο σέτ 16 ΕΠΑΝ. μαυρο (18)
2o σέτ 15 επαν. με κόκκινο super band (23)
3ο σέτ 14 επαν. με κόκκινο super band (23) .
Προοδος -> Σταθερά.

4) ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ
1ο σέτ 7 επαν. 10 κιλά
2ο σέτ 15 επαναλήψεις με 13 κιλά 1 πριν την τελική αποτυχία.
3ο σέτ 12 επαν. 12 κιλά.
Προοδος -> 2 επαναλήψεις παραπάνω στα 13 κιλά με καλύτερη τεχνική.

5) ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ)
1ο σέτ 15 επαναλήψεις με 7 κιλά
2ο σέτ 13 επαναληψεις με 7.5 κιλά
3ο σέτ 12 επαναλήψεις με 7 κιλά
Προοδος ->Σταθερά.

ΣΤΗΘΟΣ -> 20 σετ
ΩΜΟΙ -> 20 σετ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 17 σετ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Κάνε το σε ολα τα σέτ να χεις καλυτερη αιματωση και αρα καλυτερη αναπτυξη αυτο λέμε.

Don't leave gains on the table.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν λέω να μαξάρεις σε κάθε σέτ ουτε να φτανεις μέχρι την αποτυχια σε ολα τα σέτ. Αλλα κράτα τουλαχιστον το χρονο κ θα δεις τι διαφορα θα δεις ;)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νικο τσέκαρε προπονησάρα που έχω για τις 11-5 την Τρίτη (μεχρι τοτε τιποτα ξεκουραση ισως κάποιο αερόβιο Δευτερα). Για κανα μισάωρο.

Θα ειναι δυσκολη η προπονηση της Τριτης.... 20 επαναληψεις κάμψεις με προσθετο βαρος 5 κιλών και 15 επαναληψεις πιέσεις ωμων με 13 κιλά σε κάθε χέρι. Τα άλλα ίδια. Στο τέλος θα εκραγώ.... πάω να τη πέσω γιατι ειμαι πιασμενος. Σημερα επαιξα ωραια καθισματα με 15 κιλά σε κάθε χέρι.

ΣΤΗΘΟΣ - ΠΡΟΣΘΙΟΣ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
1) PUSH UPS (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ) ME BAΡΟΣ
1o σέτ 8 ΕΠΑΝ. ζέσταμα χωρις βάρος
2ο σέτ 20 επαν. με 5 κιλά βάρος.
3ο σέτ 10 επαν. με 5 κιλά βάρος
4o σέτ 12 επαν. χωρις βάρος.
Πρόοδος -> + 4 επαναλήψεις με βάρος 5 κιλά - καλύτερη τεχνική.

2) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ (ΑΝΩ ΜΟΙΡΑ)
1ο σέτ 13 ΕΠΑΝ. με κόκκινο (18)
2o σέτ επαν. με μαυρο λάστιχο 9 επαν.
3o σετ επαν. 13 επαν. με το κόκκινο.
Πρόοδος -> Σταθερά.

3) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΚΑΤΩ ΜΟΙΡΑ
1ο σέτ 16 ΕΠΑΝ. μαυρο (18)
2o σέτ 15 επαν. με κόκκινο super band (23)
3ο σέτ 14 επαν. με κόκκινο super band (23) .
Προοδος -> Σταθερά.

4) ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ
1ο σέτ 7 επαν. 10 κιλά
2ο σέτ 15 επαναλήψεις με 13 κιλά 1 πριν την τελική αποτυχία.
3ο σέτ 12 επαν. 12 κιλά.
Προοδος -> 2 επαναλήψεις παραπάνω στα 13 κιλά με καλύτερη τεχνική.

5) ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ)
1ο σέτ 15 επαναλήψεις με 7 κιλά
2ο σέτ 13 επαναληψεις με 7.5 κιλά
3ο σέτ 12 επαναλήψεις με 7 κιλά
Προοδος ->Σταθερά.

ΣΤΗΘΟΣ -> 20 σετ
ΩΜΟΙ -> 20 σετ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 17
Πόσα κιλά έχεις κάνει Μαξ για κάμψεις?
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έκανα χθες το AMRAP μου και με ξεκανε. 30 λεπτά, 6 ασκήσεις (οι 3 με βαρακια 5 κιλών). Εβγαλα 5 rounds και μπορούσα άνετα να βγάλω 6 αλλά γέμισα πληγές στους αγκώνες από τα ups and downs σε θέση beast και αυξηνα τα διαλείμματα. Παραδόξως δεν έχω ανεβάσει σφυγμο πάνω από 170 με το νέο μου Fitbit. Αναρωτιέμαι αν το προηγούμενο έδειχνε λάθος μέτρηση ή αν το καινουριο δεν πιάνει τα 180αρια.

Screenshot_20210509-013804.png
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Έκανα χθες το AMRAP μου και με ξεκανε. 30 λεπτά, 6 ασκήσεις (οι 3 με βαρακια 5 κιλών). Εβγαλα 5 rounds και μπορούσα άνετα να βγάλω 6 αλλά γέμισα πληγές στους αγκώνες από τα ups and downs σε θέση beast και αυξηνα τα διαλείμματα. Παραδόξως δεν έχω ανεβάσει σφυγμο πάνω από 170 με το νέο μου Fitbit. Αναρωτιέμαι αν το προηγούμενο έδειχνε λάθος μέτρηση ή αν το καινουριο δεν πιάνει τα 180αρια.

View attachment 80612
Βαλε και τα δυο μια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδια λεω να κανω κοτογυρο σημερα ....αλλα πως μπορω να ψησω τις πιτες χωρις λαδι ?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Θέλεις να το πάμε πολυ συγκεκριμένα βλέπω..... αλλα και το περισσοτερη προπονηση το γράφεις γενικό...

Περισσοτερη προπονηση με ποσο % του 1RM ;

γιατι φανταζομαι ξέρεις δεν ειναι το ιδιο να κάνω 3 σέτ με το 70% ενω ο άλλος κάνει 6 σέτ με το 50%.

Αυτος ειναι και ο λογος που ο Sox εκανε και παραπάνω σέτ.

Η έρευνα το λέει αυτο ; αναφέρει τις κατηγοριες των αθλούμενων ; που μετειχαν στην ερευνα ;

Ρε μαν, εσυ μου ειπες να κοιταξω αυτη τη μελετη, η οποια ελεγε οτι περισοτερη προπονηση = περισοτερα αποτελεσματα. Και τωρα μου λες οτι δεν ειναι σωστη γιατι ειναι πολυ γενικη, δεν αναφερει κατηγοριες αθλουμενων κτλ. Το οποιο ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που ειπα δυο ποστ πιο πριν, αλλοι ανθρωποι αντιδρουν με αλλο τροπο. Οτι νανε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ειμαι σιγουρος ποσο μεγαλύτερη αποδοτικοτητα θα έχει αυτο ... στο χει πει κανας coach ; θελω να πω πως λογικά εφοσον κτυπάς ολες τις μυικές ομάδες που πρέπει έχει σημασια και η διεύθυνση ; πχ στο στηθος οι ασκησεις πιεσεις στηθους σε μηχανημα ή σε πάγκο δεν ειναι παρομοιες ;

Δεν εχω χρονο να παρακολουθησω ολη την κουβεντα γιατι ειμαι αρκετα πιεσμενος στη δουλεια. Παντως ο γενικος κανονας ειναι οτι παμε απο τις πολυπλοκες κινησεις στις πιο απλες κινησεις στη διαρκεια μιας προπονησης.

Πρωτα θα κανεις dead lift, μετα μονοζυγο, μετα παγκο και στο τελος καρπους ξερω γω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@epote Τι γνώμη έχεις για το fasting;
Αλλη μια παπαρια για να πουλησουμε κανα βιβλιο. Το σωμα θα προσαρμοστει επιτυχως σε οτιδηποτε του δοσεις. Ειναι στα πλαισια του "paleo diet" γιατι ξερεις ολοι οι ανθρωποι σε ολες τις περιοχες της παλαιοληθικης γης τρωγανε ακριβως τα ιδια (και ειχαν κατεστραμενα δοντια και πεθαιναν στα 50). Μαλακιες. Στη διατροφη μονο δυο πραγματα μετρανε:
1) να παιρνεις τα θεμελιωδη συστατικα (οπερ τα αμινοξεα που δεν παραγει το σωμα σου, ιχνοστοιχεια και βιταμινες).
2) ενεργειακο ισοζυγιο.

funny story, εχουμε παει με ενα αθλητη τον οποιο προπονουσα σαν βοηθος του βασικου του προπονητη οταν αυτος ελειπε στη γαλλια για φαγητο στα μακντοναλτς επειδη ηθελε να φαει κατι με γνωστες θερμιδες. Διπλα απο εμας ο maurice greene με την κοπελια του τοτε και τον προπονητη του. Ο δικος μου (αθλητης του 9.9 στα 100 οχι μαλακιες) εφαγε 12 nugets και 2 cheese. Ο maurice 8 (δεν κανω πλακα, 8) big mac και δυο μηλοπιτες.

Aσχολήθηκα από το 2003 έως το 2010, όπου και σταμάτησα για να περάσω στο πανεπιστήμιο. Δε νομίζω, επαρχία ζούσα, Κρήτη. Στα 100m είχα 11'68'' και στα 200 23'89''.

Μια χαρα, ηλεκτρονικο η χερι? Εγω σταματησα το 2007 αλλα συνεχισα να προπονω στιβικους και αθλητες μεχρι το 09. Το καλυτερο μου ηταν 10.98 ηλεκτρονικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Μια χαρα, ηλεκτρονικο η χερι? Εγω σταματησα το 2007 αλλα συνεχισα να προπονω στιβικους και αθλητες μεχρι το 09. Το καλυτερο μου ηταν 10.98 ηλεκτρονικο.
Ηλεκτρονικό. Μακάρι να'ταν χέρι, μήπως κατεβαίναμε λίγο ακόμη. Αα, εσύ ήσουν δυνατός. Ακόμη αναρωτιέμαι αν κατάφερνα να πέσω λίγο ακόμη μεγαλώνοντας, αν δεν το άφηνα, nevermind.
Σκέφτομαι να ξαναγυρίσω στα 30 μου στο ταρτάν, μόλις ισορροπήσω τις υποχρεώσεις μου. Όχι αγωνιστικά, ως χόμπι.

Ο δικος μου (αθλητης του 9.9 στα 100 οχι μαλακιες) εφαγε 12 nugets και 2 cheese. Ο maurice 8 (δεν κανω πλακα, 8) big mac και δυο μηλοπιτες.
Ξένος ο αθλητής σου; Πολύ δυνατός.
Καλά, για το φαγητό απέξω, η ομάδα μας στις ταχύτητες ήταν η χαρά των Goody's, όταν πηγαίναμε. Θυμάμαι το 2008, μετά από αγώνα είχαμε πάει να φάμε όλο το team και είχα χτυπήσει 5 double bacon burgers, 2 pita-pita, 3 μερίδες πατάτες μεγάλες και 2 μεγάλες Coke. Δε γνωρίζω πόσες θερμίδες ήταν, αλλά μπορώ να πω με σιγουριά ότι πριν καμιά εβδομάδα κατάφερα να τα χωνέψω. :hehe:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Μαλακιες. Στη διατροφη μονο δυο πραγματα μετρανε:
1) να παιρνεις τα θεμελιωδη συστατικα (οπερ τα αμινοξεα που δεν παραγει το σωμα σου, ιχνοστοιχεια και βιταμινες).
2) ενεργειακο ισοζυγιο.
Έχεις να προτείνεις κάποια tips για να επιτευχθούν αυτά;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Ρε μαν, εσυ μου ειπες να κοιταξω αυτη τη μελετη, η οποια ελεγε οτι περισοτερη προπονηση = περισοτερα αποτελεσματα. Και τωρα μου λες οτι δεν ειναι σωστη γιατι ειναι πολυ γενικη, δεν αναφερει κατηγοριες αθλουμενων κτλ. Το οποιο ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που ειπα δυο ποστ πιο πριν, αλλοι ανθρωποι αντιδρουν με αλλο τροπο. Οτι νανε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποιος ειπε οτι δεν ειναι σωστη η έρευνα ; εγω ειπα οτι δεν γράφει συγκεκριμενα για το % επι του 1RM στα σέτ. Απο αυτη την αποψη ειναι γενική αλλα οχι λανθασμένη εννοειται.

Ακόμη εγω μιλησα συγκεκριμενα για τον αριθμο των σέτ την εβδομάδα 10-20 σέτ ανα μυική ομάδα. Και σου έδωσα αυτη την ερευνα που λέει αυτο το πράγμα εφοσον τη ζήτησες κιολας. Απο εκει και πέρα εάν κάποιος κάνει 50 σέτ ανα προπονηση τοτε αυτο μπορει να το κάνει με λιγοτερα κιλά ωστε να μπορεί να το βγάλει. Προφανως εγω οταν εγραφα για 10-20 σέτ την εβδομάδα αναφερομουν σε challenging sets πράγμα που απο μόνο του ειναι αρκετο για να μην σε αφήσει να κανεις παραπάνω σέτ.

Κανενας ανθρωπος δεν προκειται να κάνει 50 σέτ εκ των οποιων τα 30 ειναι στο 70% - 80% του 1RM. Μονο εναν θυμάμαι στο γυμναστηριο να το έκανε αυτο και μετα απο κανα δυο μήνες δεν τον ξαναείδαμε....

Εισαι προπονητης οπως δηλώνεις οποτε αμα θες να μιλαμε λιγο πιο συγκεκριμένα. Στην ερευνα προφανως εννοειται οτι τα 10-20 σέτ θα ειναι με τοσα κιλά ωστε να τα καταλαβαινεις και απο αυτη την αποψη δεν χρειάζεσαι περισσοτερο.

Πχ αν το στήθος το κάνεις 20 σέτ σε 2 προπονησεις εισαι οκ θεωρητικά. Αν δεν εισαι και κανεις ολα τα υπολοιπα σωστά τοτε θα σκεφτεις να ανεβάσεις το volume προσθέτοντας περισσότερα σέτ. Προφανως και εχεις δικιο οταν λες οτι δεν ειναι ολοι το ίδιο βεβαια και ενας λιγοτερο αρχάριος ισως χρειαστει κατι περισσοτερο απο αυτο που έκανε ως αρχάριος, δεν διαφωνησε κανείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να πω κι εγώ τα δικά μου. Κάνω χάλια διατροφή (σαβουρώνω πολλά πιτόγυρα, πιτσες και γλυκά), καπνίζω (όχι πάρα πολύ) και πίνω (λίγο πάνω από το νορμάλ).
Κάνω όμως γυμναστική σχεδόν κάθε μέρα και έχω ένα αρκετά ωραίο σώμα, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.
Οπότε, νομίζω ότι το σημαντικότερο είναι να ξεσκίζεσαι στη γυμναστική και όχι τόσο το lifestyle σου.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Οπότε, νομίζω ότι το σημαντικότερο είναι να ξεσκίζεσαι στη γυμναστική και όχι τόσο το lifestyle σου.
Eιναι μεγάλο λάθος αυτό. Κι αυτό γιατί μάλλον τα δικά σου γούστα ως προς το σώμα σου, ουδεμία σχέση έχουν με τα πραγματικά αθλητικά σώματα. Και επίσης, ωραίο σώμα δε σημαίνει και απαραίτητα γυμνασμένο ή αθλητικό.

Γενικά όμως, δε νοείται αθλητικό/γυμνασμένο σώμα χωρίς σωστό lifestyle. Δηλαδή, προπόνηση, διατροφή και επαρκή ξεκούραση. Καλώς ήρθες στο thread. :D
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eιναι μεγάλο λάθος αυτό. Κι αυτό γιατί μάλλον τα δικά σου γούστα ως προς το σώμα σου, ουδεμία σχέση έχουν με τα πραγματικά αθλητικά σώματα. Και επίσης, ωραίο σώμα δε σημαίνει και απαραίτητα γυμνασμένο ή αθλητικό.

Γενικά όμως, δε νοείται αθλητικό/γυμνασμένο σώμα χωρίς σωστό lifestyle. Δηλαδή, προπόνηση, διατροφή και επαρκή ξεκούραση. Καλώς ήρθες στο thread. :D
Καλώς σας βρήκα. Κοίτα, από τα 5 μου ήμουν στον αθλητισμό. 12 χρόνια tae kwon do, 8 χρόνια σε ποδοσφαιρική ομάδα (κάποια από αυτά παράλληλα), πολλά χρόνια επίσης σε γυμναστήρια αλλά και γυμναστική στο σπίτι.
Κατά τα άλλα σαβούρας, όπως στα είπα :D , αλλά η γυμναστική γυμναστική και το σώμα μου μου αρέσει και αρέσει επίσης, οπότε δεν έχω κάποιο θέμα αν θεωρείται αθλητικό ή όχι :)
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Κοίτα, από τα 5 μου ήμουν στον αθλητισμό. 12 χρόνια tae kwon do, 8 χρόνια σε ποδοσφαιρική ομάδα (κάποια από αυτά παράλληλα), πολλά χρόνια επίσης σε γυμναστήρια αλλά και γυμναστική στο σπίτι.
Αυτό που περιγράφεις είναι lifestyle, εφόσον έχει μακρόχρονη διάρκεια. Άρα μέχρι εδώ λέμε το ίδιο πράγμα. Ή τουλάχιστον κατά 33,3%.
Κατά τα άλλα σαβούρας, όπως στα είπα :D , αλλά η γυμναστική γυμναστική και το σώμα μου μου αρέσει και αρέσει επίσης, οπότε δεν έχω κάποιο θέμα αν θεωρείται αθλητικό ή όχι
Εδώ δεν έχω να σου πω κάτι. Το θέμα του γούστου είναι καθαρά υποκειμενικό και με βρίσκεις σύμφωνο. Εάν σου αρέσει και αρέσει κι αλλού, το κρατάς ως έχει και είσαι win-win γιατί μπορείς να τρως και ό,τι θέλεις χωρίς φόβο.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Κατάλαβα. Εσυ θα έβαζες 1 μονοζυγο , 1 οριζοντια κωπηλατική και 1 με κάτακορυφη διεύθυνση απο πάνω προς τα κάτω.

Δεν ειμαι σιγουρος ποσο μεγαλύτερη αποδοτικοτητα θα έχει αυτο ... στο χει πει κανας coach ; θελω να πω πως λογικά εφοσον κτυπάς ολες τις μυικές ομάδες που πρέπει έχει σημασια και η διεύθυνση ; πχ στο στηθος οι ασκησεις πιεσεις στηθους σε μηχανημα ή σε πάγκο δεν ειναι παρομοιες ;

Δεν μου το 'χει πει προπονητής, αν θες ρώτα τον δικό σου να δούμε τι γνώμη έχει (σοβαρά το λέω, όχι ειρωνικά). Εγώ όταν έκανα σε γυμναστήριο έκανα full body κάθε φορά και τώρα που δεν παίζει εξοπλισμός upper/lower split, οπότε δε χωράει τέτοια άσκηση. Απλά είχα ίσο αριθμό vertical/horizontal pulls κάθε βδομάδα.

Έχει, σίγουρα, σημασία υπό ποια γωνία χτυπάς τον κάθε μυ και για λόγους λειτουργικότητας και για λόγους υπερτροφίας. Είναι κι ένας από τους λόγους που οι bb κάνουν τόσο μεγάλο όγκο διαφορετικών μεταξύ τους ασκήσεων για κάθε μυϊκή ομάδα. Οι πιέσεις στο στήθος πχ μπορεί να φορτίζουν με τον ίδιο πάνω κάτω τρόπο στον πάγκο ή το μηχάνημα, αλλά τα flyes ή τα crossovers φορτίζουν αλλιώς.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Γυμναστική κάνεις αποκλειστικά για τους μύες
Διατροφή κάνεις αποκλειστικά για το βάρος
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top