Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,799 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εχω αργή προοδο γιατί δεν παιρνω αναβολικά!
Για δοκίμασε να εντάξεις στο πρόγραμμα απομονωτικη για τρικέφαλους ...κρατά φωτογραφίες πριν και μετά διαστήματος 3-4 εβδομάδων
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ειλικρινα αυτα τα virtual conferences ειναι οτι χειροτερο. Εχω να ανεβασω το talk μου βιντεοσκοπημενο και η προθεσμια ειναι μεχρι σημερα και εδω και 4 μερες ξημεροβραδιαζω στον υπολογιστη. Εκανα ενα pyramid HIIT προχθες και ενω εχω χρονο να κανω προπονηση, δεν εχω την ορεξη γιατι ειμαι αγχωμενη και αυπνη. Τι κανετε οταν εχετε τετοιες μερες; Προσπαθειτε με το ζορι να βγαλετε προπονηση ή την αφηνετε;

Το 2ο κακο ειναι οτι οταν εχω αγχος δεν τρωω. Εχω αδυνατισει και το ξερω και φοβαμαι να ανεβω στην ζυγαρια. Τις προαλλες που εκανα το ΗΙΙΤ δεν εφαγα τιποτα μετα γιατι δεν κατεβαινε τιποτα. Εχει νοημα να κανω γυμναστικη αν μετα δεν μπορω να φαω;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,799 μηνύματα.
Γιατί όλα αυτά ;;;; οχι όταν είσαι κουρασμένος δεν κάνεις προπονηση. Λογικό.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ειλικρινα αυτα τα virtual conferences ειναι οτι χειροτερο. Εχω να ανεβασω το talk μου βιντεοσκοπημενο και η προθεσμια ειναι μεχρι σημερα και εδω και 4 μερες ξημεροβραδιαζω στον υπολογιστη. Εκανα ενα pyramid HIIT προχθες και ενω εχω χρονο να κανω προπονηση, δεν εχω την ορεξη γιατι ειμαι αγχωμενη και αυπνη. Τι κανετε οταν εχετε τετοιες μερες; Προσπαθειτε με το ζορι να βγαλετε προπονηση ή την αφηνετε;

Το 2ο κακο ειναι οτι οταν εχω αγχος δεν τρωω. Εχω αδυνατισει και το ξερω και φοβαμαι να ανεβω στην ζυγαρια. Τις προαλλες που εκανα το ΗΙΙΤ δεν εφαγα τιποτα μετα γιατι δεν κατεβαινε τιποτα. Εχει νοημα να κανω γυμναστικη αν μετα δεν μπορω να φαω;
οταν εγω ειμαι αυπνη και νηστικια και αγχωμενη απλα δεν κανω γυμναστικη και κοιταζω να επανελθω στους κανονικους μου ρυθμους.Γιατι η γυμναστικη ειδικα οταν ειμαι ετσι θα με ριξει κατω,και γραφω για μενα,γιατι ετσι συνηθως κανω,δινω ενα μαξ τριων ημερων επαναφορας στους κανονικους μου ρυθμους και γινεται.Μετα συνεχιζω τη γυμναστικη μου κανονικα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τι κανετε οταν εχετε τετοιες μερες; Προσπαθειτε με το ζορι να βγαλετε προπονηση ή την αφηνετε;
Γυμναζομαι την ωρα του διαλλειματος

-----------------------------------------------------------------
Πλατη
Pull up

3x10
1χ7(με βαρος 14kg ....και τα υπολοιπα 3 χωρις βαρος)
Straight Arm Pull Down
1x10
1x12
1x40sec
Barbell Row
1x10 (20kg)
3x12 (40kg)
Deadlift
4x12(mixed grips)(40kg)
Shrugs
1x40sec (20 kg)
3x12 (40kg)

Δικεφαλους
Half motion barbell curl & Full motion barbell curl(super set)

4x10 (20kg)
Chin up & Barbell curls (superset)
3x10 (20kg)
Reverse curl
3x10 (20kg)


Τρομεροοοοοο pump και ενεργεια σημερα .Καπακι μετα 4 αυγα (τελικα θα τρωω μονο τα ασπρο μερος) και μιση μπανανα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,799 μηνύματα.
Βάζε και κιλά Νίκο.... σημειωνε τα σε ενα αρχείο. Να ξέρεις τη προοδο σου !
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Βάζε και κιλά Νίκο.... σημειωνε τα σε ενα αρχείο. Να ξέρεις τη προοδο σου !
Τα εβαλα , μονο στα straight arm pull down δεν θυμαμαι τι βαρος εχω βαλει και θα σε γελασω.Αλλα η προοδος μου ειναι τα superset μονο ,μονο αυτο εχω αλλαξει
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,799 μηνύματα.
Barbell row ανέβασε 15 επαναλήψεις ρε συ... Στο επόμενο.

Pull up προσπάθησε για 12

Ανέβασε επαναλήψεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί κανεις σε όλα τα σετ ίδιο αριθμό επαναλήψεων ; άρα δεν υπάρχει challenge.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Pull up προσπάθησε για 12
Εχω προσθεση το προσθετο βαρος στο τελευταιο σετ ....λεω να το παω αναποδα .Δηλαδη , η προοδος θα ειναι με βαρος να κανψ στο τελευταιο σετ 10 επαναληψεις με βαρος και μετα η επομενη προοδος θα ειναι και το 2ο σετ να το κανω με βαρος και παει λεγοντας
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,799 μηνύματα.
Αν έχεις προσεξει στις δικές μου προπονησεις ξεκινάω πχ με 20 κιλά κάνω 15 επαναλήψεις μετά βάζω 25 κάνω 12 κ τέλος παλι στα 20 κιλά κάνω 13 επαν. Αν έκανα 17 σημαίνει ότι ο μυς δεν θα είχε καταλάβει τίποτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σημερινή προπόνηση


ΠΛΑΤΗ

1) ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΟΡΘΙΟΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ


1o σέτ 13 επαναληψεις κοκκινο + μαυρο

2ο σέτ 15 επαν. Μαυρο-μπλε – πρασινο (περιπου 30 κιλα)

3ο σέτ 13 επαν. Μπλέ-πράσινο-μαυρο-κιτρινι (34)

4ο σέτ 12 επαν. Ιδια αντίσταση (κοντά στην αποτυχία)

Προοδος -> -



2) ΣΚΥΦΤΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΣΤΗΡΙΞΗ.


1o σέτ 13 κιλά (σε κάθε χέρι) 15 επαν.

2ο σετ 20 κιλά 13 επαν.

3ο σετ 20 κιλά 10 επαν.

4ο σέτ 15 κιλά 13 επαν.

Προοδος -> 20 kg +3 επαν.



3) ΑΡΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ ΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗ


1ο σέτ 12 κιλά 15 επαν.

2ο σέτ 13 κιλά 13 επαν.

3ο σέτ 12 κιλά 13 επαν.

Προοδος -> +1 επαν. Στα 13 κιλά.



4) ΠΛΑΓΙΕΣ ΣΦΥΡΟΕΙΔΕΙΣ ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ


1ο σέτ 7 κιλά 16 επαναληψεις.

2ο σέτ 8 κιλά για 12 επαναλήψεις

3ο σέτ 7 κιλά για 14 επαναλήψεις.

Πρόοδος -> Νέα άσκηση.



5) ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ

1ο
σέτ 10 επαν. Χωρις βάρος.

2ο σέτ 12 επαν. Με 12 κιλά

3ο σέτ 15 επαν. 13 κιλά

4ο σέτ 12 επαν. 10 κιλά

Προοδος -> 15 επαν. Στα 13 κιλά δυνατό σέτ.



6) ΑΡΣΕΙΣ ΓΙΑ ΓΑΜΠΕΣ


1ο σετ 35 χωρις βάρος

2ο σέτ 20 με 10 κιλα σε καθε χέρι

3ο σέτ 33 χωρις βάρος.



ΠΛΑΤΗ -> 11

ΠΟΔΙΑ-> 11

ΓΛΟΥΤΟΙ -> 8

ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 11

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εχω προσθεση το προσθετο βαρος στο τελευταιο σετ ....λεω να το παω αναποδα .Δηλαδη , η προοδος θα ειναι με βαρος να κανψ στο τελευταιο σετ 10 επαναληψεις με βαρος και μετα η επομενη προοδος θα ειναι και το 2ο σετ να το κανω με βαρος και παει λεγοντας

Γιατι προσθέτεις έξτρα βάρος αφου έχεις περιθω΄ρειο για προοδο χωρις βάρος ;

Βάλε στοχο τις 15 επαναλήψεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Γιατι προσθέτεις έξτρα βάρος αφου έχεις περιθω΄ρειο για προοδο χωρις βάρος ;

Βάλε στοχο τις 15 επαναλήψεις.
Και αυτό πρόοδος είναι με το έξτρα βάρος γιατί άμα συνηθίσει ο μυς με το βάρος σημαίνει ότι ανεβαίνει η δύναμη ,άρα τα 12 θα είναι της πλάκας

Στο στήθος πρέπει να κάνω κάτι ....άρχισα να κάνω inclined push up με βάρος θα δούμε πως θα πάει
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,799 μηνύματα.
Και αυτό πρόοδος είναι με το έξτρα βάρος γιατί άμα συνηθίσει ο μυς με το βάρος σημαίνει ότι ανεβαίνει η δύναμη ,άρα τα 12 θα είναι της πλάκας

Στο στήθος πρέπει να κάνω κάτι ....άρχισα να κάνω inclined push up με βάρος θα δούμε πως θα πάει

Πρόοδος είναι αλλά για προπονηση δυναμης όχι για προπονηση υπέρ τρόφιας. Το βασικό στη προπονηση υπέρ τρόφιας είναι να έχεις ένα χρονικό διάστημα στο σετ αν εσυ κανεις 6-7 επαναλήψεις τότε δεν έχεις για ώρα τον μυ υπό τάση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί να βάλεις 14 κιλά κ να κανεις 7 επαναλήψεις κ να μην βάλεις 5-10 και να κανεις 12-15 ;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Γιατί να βάλεις 14 κιλά κ να κανεις 7 επαναλήψεις κ να μην βάλεις 5-10 και να κανεις 12-15 ;
Ααα κατάλαβα τι εννοείς ....μετά τις 7 επαναλήψεις αφήνω την τσάντα απ' τα πόδια και κάνω μέχρι τα 10 χωρίς βάρος ....και αυτό θα μπορούσε να μετρήσει ως υπερτροφία ή όχι
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,799 μηνύματα.
Ααα κατάλαβα τι εννοείς ....μετά τις 7 επαναλήψεις αφήνω την τσάντα απ' τα πόδια και κάνω μέχρι τα 10 χωρίς βάρος ....και αυτό θα μπορούσε να μετρήσει ως υπερτροφία ή όχι

Εγώ πριν βάλω βάρος σε τσάντα για καμψεις είχα κάνει σετ με 30 push ups. Με καλή φόρμα. Μετά αρχισα να βαζω βάρος.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγώ πριν βάλω βάρος σε τσάντα για καμψεις είχα κάνει σετ με 30 push ups. Με καλή φόρμα. Μετά αρχισα να βαζω βάρος
Εγω τα είχα λιώσει τα push up ,ήταν η μόνη άσκηση που είχα για στήθος .Τον Νοεμβρίο αν θυμάμαι καλά μπήκε η 40κγ μπάρα στην ζωή μου και κάπως άλλαξε το παιχνίδι
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,799 μηνύματα.
Οι καμψεις είναι πολυ καλη άσκηση για στήθος αλλά από ένα σημείο κ μετα θέλει να την ενισχυσεις. Εγώ αν ημουν στη θέση σου και δεν είχα πολλά βάρη να κάνω προπονηση... Θα έπαιρνα ένα σακίδιο κ θα έβαζα μέχρι 10 κιλά μέσα κ θα προσπαθουσα να πιασω το μέσο επίπεδο του strength standards. Θα εκανα δηλαδή με 10 κιλά για επαναλήψεις 20-30. Μονοζυγο τα ίδια. Και θα είχα μετά κ μερικές συμπληρωματικες ασκήσεις. Πιέσεις ώμων με μπάρα η αλτηρες. Εκτάσεις ώμων... Ανοίγματα στήθους με super bands εκεί να δεις τι ωραία πιανεις το στήθος...

Δεν είναι μόνο οι πιεσεις στηθους στο παγκο με μπάρα. Για να γίνεις άντρας. Και να ξέρεις ότι ο παγκος είναι δυσκολη άσκηση. Είναι ιδιαίτερα τεχνική. Με γωνίες και μυστικά. Στο παγκο την έχουν πατησει πολλοι. Γιατί η άσκηση θέλει ιδιαίτερη τεχνική γνώση και εξοικείωση και βιάζονται να ανεβάσουν κιλά επειδή το strength standards του βγάζει beginners.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Οι καμψεις είναι πολυ καλη άσκηση για στήθος αλλά από ένα σημείο κ μετα θέλει να την ενισχυσεις.
Η μπάρα με βοήθησε πιο πολύ στην ανάπτυξη πάντως .Τα push up τα χρησιμοποιώ για την άνω μοίρα μόνο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top