Fitness Thread!

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
πώς τα σηκώνεις αυτά
Εξαρτάται από το ποια μυική ομάδα γυμνάζω. Στην προκειμένη περίπτωση, με τους τετρακέφαλους. Κι αν θεωρήσουμε ότι μοιράζεται ισόποσα το βάρος, πάει περίπου 20 kg/πόδι, το οποίο είναι αστείο σαν βάρος. Τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα/ζητούμενα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,971 μηνύματα.
Οι πιο πολλοι που σηκώνουν κιλά να ξέρετε είναι χρόνια στο γυμναστήριο και δεν είναι αυτη η κατηγορία ανθρώπων που λεγανε οι γυμναστηριατζηδες ότι πανε 3-4 μήνες πριν το καλοκαίρι για να φτιάξουν σώμα.

Δεν ήξερα ότι υπάρχει κ τέτοια κατηγορία ανθρώπων... Με έπιασαν τα γέλια.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Δεν γυμνάζονται όλοι για τον ίδιο λόγο, όπως επίσης δεν έχουν όλοι τους ίδιους στόχους.
Κάποιοι γυμνάζονται για την εμφάνιση, κάποιοι για την απόδοση, κάποιοι για την υγεία κλπ. Τα κίνητρα του καθενός είναι διαφορετικά.
Τώρα το αν κάποιος πάει 3-4 μήνες για να προλάβει να μαζέψει λίγο το σώμα του για το καλοκαίρι, δε θα έπρεπε να είναι κατακριτέο και να το γελοιοποιούμε.
Σημασία έχει ο καθένας να νιώθει καλά με τις επιλογές του, όποιες κι αν είναι αυτές. Η γνώμη των υπολοίπων απλά περισσεύει!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,971 μηνύματα.
Δεν γυμνάζονται όλοι για τον ίδιο λόγο, όπως επίσης δεν έχουν όλοι τους ίδιους στόχους.
Κάποιοι γυμνάζονται για την εμφάνιση, κάποιοι για την απόδοση, κάποιοι για την υγεία κλπ. Τα κίνητρα του καθενός είναι διαφορετικά.
Τώρα το αν κάποιος πάει 3-4 μήνες για να προλάβει να μαζέψει λίγο το σώμα του για το καλοκαίρι, δε θα έπρεπε να είναι κατακριτέο και να το γελοιοποιούμε.
Σημασία έχει ο καθένας να νιώθει καλά με τις επιλογές του, όποιες κι αν είναι αυτές. Η γνώμη των υπολοίπων απλά περισσεύει!


Πιστευω ομως οτι η επιδραση του political correct μας εχει κανει να ειμαστε επιφυλακτικοι στο να κρίνουμε. Ολοι κρινονται και εγω και εσυ και όλοι. Επειδη εσυ δεν κρινεις κάποιον δεν σημαινει οτι δεν θα σε κρινουν.

Κάποιες φορες ο τροπος που κινειται κάποιος και στο γυμναστηριο δειχνει πολλά για τον χαρακτηρα του. Εγω πχ ειμαι μεθοδικός και μπορει κάποιες φορές και διστακτικός. Εσυ εισαι επίμονος και τολμηρόςκτλπ κτλπ κάποιος ο οποιος θα έρθει 2-3 μήνες πριν και θα επιχειρησει να γινει μάγκας ειναι απλά καιροσκόπος και ευκαιριακος. Ένας αδυνατος 70 κιλων πάνω απο μια μπάρα 120 κιλων μπορει να ειναι απλα μεγαλομανής και ανυπόμονος.

προσφατα εμπλεξα σε μια συμφωνια με εναν τύπο υπέρ βαρο οσο τεμπελης ηταν στο σωμα του μάντεψε... τοσο τεμπελης αποδειχθηκε και στη συμφωνια... πέρα βρέχει. Ειχε την νοοτροπια οτι πράγματα που επρεπε να ειχε κάνει αυτος να τα κάνω εγώ. Και δεν ειχε προβλημα υγειας... προβλημα υγειας δεν υπάρχει απλα κοβεις τη σαβουρα. Αυτος ηταν καθε μερα σε τυροπιτάδικο και πηγαινε για μπανάκι... πέρα βρέχει.

Ειναι αξιοσημειωτο οτι θα μπορουσε κάποιος τον συγκεκριμενο να τον χαρακτηρισει απο τη σωματικη του κατασταση και να πέσει μέσα ! Φυσικά μιλάω για τον συγκεκριμενο κ μόνο. Δε λεω οτι ολοι οι υπερβαροι ειναι τεμπέληδες.

Το φιτνες ειναι ολοκληρη κουλτούρα.... η οποια θα σε βοηθησει και σε άλλους τομεις της ζωης σου. Να χεις προγραμμα και να εργαζεσαι σταθερα για έναν στόχο.

Πολυ παρακινδυνευμενη η δηλωση μου (καλα στο ιντερνετ δεν ανεις τέτοις δηλωσεις θα πέσουν οι οργανωσεις να σε φάνε) αλλα εδω μεταξυ μας πιστευω θα με καταλαβεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Πιστευω ομως οτι η επιδραση του political correct μας εχει κανει να ειμαστε επιφυλακτικοι στο να κρίνουμε. Ολοι κρινονται και εγω και εσυ και όλοι. Επειδη εσυ δεν κρινεις κάποιον δεν σημαινει οτι δεν θα σε κρινουν.
So what? Επειδή θα κριθώ, θα πρέπει να κρίνω κι εγώ αντίστοιχα χωρίς να μου πέφτει λόγος; Δε δουλεύει έτσι σ'εμένα αυτό. Ο χρόνος και η ενέργεια που σπαταλάμε στο να κρίνουμε τους άλλους, είναι δικό μας κέρδος αν επενδυθεί σ'εμάς. Αυτή είναι η δική μου νοοτροπία.

Κάποιες φορες ο τροπος που κινειται κάποιος και στο γυμναστηριο δειχνει πολλά για τον χαρακτηρα του. Εγω πχ ειμαι μεθοδικός και μπορει κάποιες φορές και διστακτικός. Εσυ εισαι επίμονος και τολμηρόςκτλπ κτλπ κάποιος ο οποιος θα έρθει 2-3 μήνες πριν και θα επιχειρησει να γινει μάγκας ειναι απλά καιροσκόπος και ευκαιριακος. Ένας αδυνατος 70 κιλων πάνω απο μια μπάρα 120 κιλων μπορει να ειναι απλα μεγαλομανής και ανυπόμονος.
Ε και; Ο καθένας είναι διαφορετικός και παλεύει με διαφορετικά μέσα. Θα πρέπει να κρίνεται γι αυτό;
Να κρίνουμε το μεθοδικό ή μήπως τον επίμονο; Και ποιο το δικό μας όφελος με αυτή την κίνηση; Δε βλέπω κέρδος, και δεν έχει και νόημα.

προσφατα εμπλεξα σε μια συμφωνια με εναν τύπο υπέρ βαρο οσο τεμπελης ηταν στο σωμα του μάντεψε... τοσο τεμπελης αποδειχθηκε και στη συμφωνια... πέρα βρέχει. Ειχε την νοοτροπια οτι πράγματα που επρεπε να ειχε κάνει αυτος να τα κάνω εγώ. Και δεν ειχε προβλημα υγειας... προβλημα υγειας δεν υπάρχει απλα κοβεις τη σαβουρα. Αυτος ηταν καθε μερα σε τυροπιτάδικο και πηγαινε για μπανάκι... πέρα βρέχει.
Αυτό που περιγράφεις, είναι άσχετο με το θέμα. Το ότι ήταν υπέρβαρος δεν έχει καμία σύνδεση με το ότι ήταν τεμπέλης. Ξέρεις πόσους τεμπέληδες και λεπτούς έχω γνωρίσει στη ζωή μου; Ή vice versa; Επίσης, τα προβλήματα υγείας δε σχετίζονται μόνο με την εμφάνισή μας. Το να κόψει κάποιος τη σαβούρα, θα τον βοηθήσει να βελτιώσει την υγεία του, καθώς και την εμφάνισή του μακροπρόθεσμα. Αυτό όμως δε συνεπάγεται ότι θα του λύσει προβλήματα υγείας που δεν είναι εμφανή και δε σχετίζονται με την εμφάνισή του.

Ειναι αξιοσημειωτο οτι θα μπορουσε κάποιος τον συγκεκριμενο να τον χαρακτηρισει απο τη σωματικη του κατασταση και να πέσει μέσα ! Φυσικά μιλάω για τον συγκεκριμενο κ μόνο. Δε λεω οτι ολοι οι υπερβαροι ειναι τεμπέληδες.
Γενικεύεις όμως έχοντας ένα παράδειγμα στο μυαλό σου. Δεν είναι όλοι έτσι. Δε μπορούμε να τσουβαλιάζουμε επειδή έχουμε συναντήσει έναν τέτοιον.
Με ευκολία μπορώ να πω κι εγώ ότι όλοι οι άνθρωποι στον κόσμο είναι ηλίθιοι, γιατί σπάνια βρίσκω να συναναστραφώ με κάποιον εξυπνότερο από μένα. Δεν το κάνω όμως γιατί ξέρω ότι είναι άθλια γενίκευση, επειδή δεν έχω συναναστραφεί και με τα 7 δις, για να το πω με σιγουριά.
Αλλά ας μη βγαίνουμε off-topic.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ από την άλλη είναι ότι κάποιοι γμαστηριακοι γενικά βγάζουν συμπεράσματα από το σώμα όσον αφορά την εργατικότητα κάποιου το χαρακτήρα κλπ. Μπορεί να δω έναν άνθρωπο υπέρβαρο και να πω ο τύπος δεν έχει καλό σώμα άρα εδεν είναι μαθημενος στο να κυνηγάει ένα στόχο κλπ κλπ και επί της ουσίας κ συγκεκριμένος να έχει φάει χρόνια στα θρανια, στα βιβλία να είναι κορυφή στη δουλειά του η σε κάποια επιστήμη ή οπουδήποτε αλλού. Δεν απαιτεί μόνο η γυμναστική grinding καθημερινό αλλά σχεδόν όλοι οι τομείς αν θες να κάνεις κάτι σοβαρό και αξιομνημόνευτο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,971 μηνύματα.
So what? Επειδή θα κριθώ, θα πρέπει να κρίνω κι εγώ αντίστοιχα χωρίς να μου πέφτει λόγος; Δε δουλεύει έτσι σ'εμένα αυτό. Ο χρόνος και η ενέργεια που σπαταλάμε στο να κρίνουμε τους άλλους, είναι δικό μας κέρδος αν επενδυθεί σ'εμάς. Αυτή είναι η δική μου νοοτροπία.


Ε και; Ο καθένας είναι διαφορετικός και παλεύει με διαφορετικά μέσα. Θα πρέπει να κρίνεται γι αυτό;
Να κρίνουμε το μεθοδικό ή μήπως τον επίμονο; Και ποιο το δικό μας όφελος με αυτή την κίνηση; Δε βλέπω κέρδος, και δεν έχει και νόημα.


Αυτό που περιγράφεις, είναι άσχετο με το θέμα. Το ότι ήταν υπέρβαρος δεν έχει καμία σύνδεση με το ότι ήταν τεμπέλης. Ξέρεις πόσους τεμπέληδες και λεπτούς έχω γνωρίσει στη ζωή μου; Ή vice versa; Επίσης, τα προβλήματα υγείας δε σχετίζονται μόνο με την εμφάνισή μας. Το να κόψει κάποιος τη σαβούρα, θα τον βοηθήσει να βελτιώσει την υγεία του, καθώς και την εμφάνισή του μακροπρόθεσμα. Αυτό όμως δε συνεπάγεται ότι θα του λύσει προβλήματα υγείας που δεν είναι εμφανή και δε σχετίζονται με την εμφάνισή του.


Γενικεύεις όμως έχοντας ένα παράδειγμα στο μυαλό σου. Δεν είναι όλοι έτσι. Δε μπορούμε να τσουβαλιάζουμε επειδή έχουμε συναντήσει έναν τέτοιον.
Με ευκολία μπορώ να πω κι εγώ ότι όλοι οι άνθρωποι στον κόσμο είναι ηλίθιοι, γιατί σπάνια βρίσκω να συναναστραφώ με κάποιον εξυπνότερο από μένα. Δεν το κάνω όμως γιατί ξέρω ότι είναι άθλια γενίκευση, επειδή δεν έχω συναναστραφεί και με τα 7 δις, για να το πω με σιγουριά.
Αλλά ας μη βγαίνουμε off-topic.

Δε γενικευω αλλα για τον συγκεκριμενο θα ήταν η τέλεια κριτική. Σου εγραψα και πριν οτι κοινωνικα τέτοιες άποψεις ειναι πληρως άκομψες και δημιουργουν πολλες αντιδράσεις αλλα εγω πιστευω οτι κάποιες φορές ειναι αναγκαιο κακό. Πρέπει να κρινεις κάποιον ναι για να μην αναγκαστεις μετά να βιώσεις τις κακές νοοτροπιες που χει αυτος ο άνθρωπος σε διάφορα θέματα και δεν έκατσε ποτέ να τις δεί. Αυτο ειναι το όφελος σου οτι θα γλιτώσεις πριν μπλέξεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ από την άλλη είναι ότι κάποιοι γμαστηριακοι γενικά βγάζουν συμπεράσματα από το σώμα όσον αφορά την εργατικότητα κάποιου το χαρακτήρα κλπ. Μπορεί να δω έναν άνθρωπο υπέρβαρο και να πω ο τύπος δεν έχει καλό σώμα άρα εδεν είναι μαθημενος στο να κυνηγάει ένα στόχο κλπ κλπ και επί της ουσίας κ συγκεκριμένος να έχει φάει χρόνια στα θρανια, στα βιβλία να είναι κορυφή στη δουλειά του η σε κάποια επιστήμη ή οπουδήποτε αλλού. Δεν απαιτεί μόνο η γυμναστική grinding καθημερινό αλλά σχεδόν όλοι οι τομείς αν θες να κάνεις κάτι σοβαρό και αξιομνημόνευτο.

Ο γυμναστηριακος που χει δουλέψει τοσο το σώμα του δεν φανταζεται οτι μπορει να καταληξει υπέρβαρος και χωρις μυς , δεν προκειται να το χωνέψει ποτέ για αυτο και ολη του τη ζωη κανει πράγματα που άλλοι δεν θα κάνουν ποτέ. Και αυτο ειναι που πρέπει να κατσεις να εξηγησεις σε αυτους που σου λενε "σε 3 μηνες τι αποτελεσμα θα εχω" τιποτα... μην το αρχισεις κάν. Εισαι ευκαιριακος συμφεροντολογος πχ δεν κάνει για σένα το άθλημα.

Και εγω έλεγα οτι γενετικά δεν εχω στηθος αλλα έκατσα το δουλεψα και βελτιώθηκα. Και θέλω να βελτιωθω και αλλο να πάρω ακομη περισσοτερο ογκο και μάζα οποτε συνεχιζουμε. Δεν υπάρχει δεν μπορω να αδυνατισω δεν μπορω να πάρω μυς .. τρωω τον αμπακο και δεν παχαινω αλλα αδυνατιζω... ο αμπακος αμα αθροιστει ειναι με το ζορι 2000 θερμιδες για άντρα τώρα. Please oxi αλλες δικαιολογιες να τους πει κάποιος.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Το φιτνες ειναι ολοκληρη κουλτούρα.... η οποια θα σε βοηθησει και σε άλλους τομεις της ζωης σου. Να χεις προγραμμα και να εργαζεσαι σταθερα για έναν στόχο.
Εδώ συμφωνώ και προσθέτω ότι το αντίστροφο δεν ισχύει.
Δε γενικευω αλλα για τον συγκεκριμενο θα ήταν η τέλεια κριτική. Σου εγραψα και πριν οτι κοινωνικα τέτοιες άποψεις ειναι πληρως άκομψες και δημιουργουν πολλες αντιδράσεις αλλα εγω πιστευω οτι κάποιες φορές ειναι αναγκαιο κακό. Πρέπει να κρινεις κάποιον ναι για να μην αναγκαστεις μετά να βιώσεις τις κακές νοοτροπιες που χει αυτος ο άνθρωπος σε διάφορα θέματα και δεν έκατσε ποτέ να τις δεί. Αυτο ειναι το όφελος σου οτι θα γλιτώσεις πριν μπλέξεις.
Αν θέλεις να γλιτώσεις τους μπελάδες, μπορείς να κάνεις σωστότερες επιλογές χωρίς να κρίνεις, δεν είναι απαραίτητο, θεωρώ. Η καλύτερη προσέγγιση είναι να παρατηρείς και να σκέφτεσαι, όχι να κρίνεις. Κι αν κρίνεις, τουλάχιστον, μπορείς να κρατάς τις κρίσεις σου για τον εαυτό σου, χωρίς να φέρνεις τους άλλους σε δύσκολη θέση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,971 μηνύματα.
Εδώ συμφωνώ και προσθέτω ότι το αντίστροφο δεν ισχύει.

Αν θέλεις να γλιτώσεις τους μπελάδες, μπορείς να κάνεις σωστότερες επιλογές χωρίς να κρίνεις, δεν είναι απαραίτητο, θεωρώ. Η καλύτερη προσέγγιση είναι να παρατηρείς και να σκέφτεσαι, όχι να κρίνεις. Κι αν κρίνεις, τουλάχιστον, μπορείς να κρατάς τις κρίσεις σου για τον εαυτό σου, χωρίς να φέρνεις τους άλλους σε δύσκολη θέση.

Αραγε αναρωτιέμαι.... τι ειναι πιο εγωιστικο τελικά να θεωρουμαστε εμεις εγωιστες που λέμε τον τεμπέλη τεμπέλη και περιμενουμε να αλλάξει ; ή ο τεμπελης που λέει εμάς άθλιους επειδη τον κρινουμε και συνεχιζει να ειναι οπως ειναι ; εννοειται οτι τις κρισεις μου τις κρατάω για μένα.... και εδω που τις εγραψα μη νομιζεις εχω δει οτι ειμαστε 3-4 που γράφουμε και γενικα ψιλο καταλαβαινομαστε μεταξυ μας για αυτο κ το έγραψα. Με ειδες να πάω σε κανα άλλο θρέντ ; :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απλα έγραψα οτι η συγκεκριμενη κριση για τον συγκεκριμενο θα ταιριαζε γάντι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Αυτό προσπαθώ να σου πω ότι ο χαρακτηρισμός τεμπέλης από το αν έχει καλό σώμα η είναι υπέρβαρος απλά δεν στέκει. Μπορεί ο άλλος να μη γουστάρει να μπει στο συγκεκριμένο κύκλο της προπόνησης, της διατροφής κλπ. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η γυμναστική δεν είναι ένδειξη του τρόπου σκέψης των ανθρώπων. Γιατί πολύ απλά υπάρχουν τόσα και τόσα που θέλουν καθημερινό αγώνα για να επιτύχεις πλην της γυμναστικής.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,971 μηνύματα.
Αυτό προσπαθώ να σου πω ότι ο χαρακτηρισμός τεμπέλης από το αν έχει καλό σώμα η είναι υπέρβαρος απλά δεν στέκει. Μπορεί ο άλλος να μη γουστάρει να μπει στο συγκεκριμένο κύκλο της προπόνησης, της διατροφής κλπ. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η γυμναστική δεν είναι ένδειξη του τρόπου σκέψης των ανθρώπων. Γιατί πολύ απλά υπάρχουν τόσα και τόσα που θέλουν καθημερινό αγώνα για να επιτύχεις πλην της γυμναστικής.

Άντε ρε ! Καταφέραμε εστω και σε ένα θρέντ να πει ο καθενας τη διαφορετική του κρίση και δεν πέσανε 1090889390 αναφορές , ειρωνιες , σφαγες κτλπ κτλπ ; :P

Σε άλλα νέα αυριανη προπονηση PUSH.... Θα βγαλω για μια προπονηση τις κάμψεις και θα επικεντρωθω στον πάγκο με αλτήρες. Θα πάρω τους 20 κιλους για επαναληψεις. Ελπιζω να μπορέσω να βγάλω 12-15. Τωρα που θα έχω αποδοση αφου δεν θα εχουν προηγηθει κάμψεις με προσθετο βάρος.

Αναλυτικά το προγραμμα (στο περιπου) γιατι ειναι κ αναλογα πως θα σου βγει εκεινη την ώρα.

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ( 2 λεπτά διάλειμα αναμεσα στα σέτ)
ΣΤΗΘΟΣ - ΠΡΟΣΘΙΟΣ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
1) ΕΠΙΚΛΗΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (ΑΝΩ ΜΟΙΡΑ)

1ο σέτ 10 επαν. Με 14 κιλά
2ο σέτ .... επαν. Με 20 κιλά
3ο ......
4o ..........
Προοδος -> 20 κιλα αλτήρες σέτ.

2) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ

3 σέτ

3) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΚΑΤΩ ΜΟΙΡΑ
1ο σέτ 11 ΕΠΑΝ. με λάστιχο (27)
2o σέτ 10 επαν. το ίδιο.
3ο σέτ με μαύρο (18) 15 επαναληψεις καλύτερη τεχνική- μεγαλυτερο εύρος κίνησης
Προοδος -> Σταθερά.

4) ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ

1ο σέτ 12 κιλά 10 επαν.
2ο σέτ 15 κιλά για 13 επαν. (+2 απο 30/4 )
3ο σέτ 12 κιλά .......
Προοδος -> +2 επαναληψεις στα 15 κιλα αλτήρες (PR)

5) ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ)

1ο σέτ 12 επαναλήψεις με 7 κιλά
2ο σέτ 15 επαναληψεις με 9 κιλά σε κάθε χέρι
3ο σέτ 12 επαναλήψεις με 7 κιλά
Προοδος -> Σταθερά.

6) LYING FACE PULLS ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ (ΟΠΙΣΘΙΑ ΜΟΙΡΑ )

1Ο σέτ 15 επαναληψεις με 10 κιλά
2ο σέτ 13 επαν. Με 15 κιλά
3ο σέτ 12 επαν. Με 20 κιλα
4ο σέτ 15 επαν. Με 15 κιλά.
Προοδος -> -Σταθερά.

ΣΤΗΘΟΣ -> 10 σετ
ΩΜΟΙ -> 14 σετ (ΚΑΙ οι 3 μοιρες)
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 7 σετ

Θα επιδιωξω να ψοφησω λιγο αύριο ή μεθαυριο αναλογα. Λεω να παω φουλ ξεκουραστος να τα δώσω όλα.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άκυρο... θα βγάλω τις πλάγιες εκτάσεις για ώμους και οι ασκησεις θα παραμεινουν 5. Απο οτι ξανα διαβασα οι μυς που δουλευουν και στις πλάγιες εκτασεις ειναι ο προσθιος δελτοειδης (συνεισφέρει) οποτε τον έχω κτυπήσει σε πάγκο και πιέσεις ώμων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,971 μηνύματα.
Επισης βρηκα τροπο να συμπεριλάβω τον μεσο δελτοειδη και με πιέσεις ωμων που γουσταρω σαν άσκηση


Οποτε η προπονηση θα έχει ως εξής

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ( 2 λεπτά διάλειμα αναμεσα στα σέτ)
ΣΤΗΘΟΣ - ΠΡΟΣΘΙΟΣ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
1) ΕΠΙΚΛΗΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (ΑΝΩ ΜΟΙΡΑ)
1ο σέτ 10 επαν. Με 14 κιλά
2ο σέτ .... επαν. Με 20 κιλά
3ο ......
4o ..........
Προοδος -> 20 κιλα αλτήρες σέτ.

2) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ
3 σέτ

3) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΚΑΤΩ ΜΟΙΡΑ
1ο σέτ 11 ΕΠΑΝ. με λάστιχο (27)
2o σέτ 10 επαν. το ίδιο.
3ο σέτ με μαύρο (18) 15 επαναληψεις καλύτερη τεχνική- μεγαλυτερο εύρος κίνησης
Προοδος -> Σταθερά.

4) ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ
1ο σέτ 12 κιλά 10 επαν.
2ο σέτ 15 κιλά για 13 επαν. (+2 απο 30/4 )
3ο σέτ 12 κιλά .......
Προοδος -> +2 επαναληψεις στα 15 κιλα αλτήρες (PR)

5) LYING FACE PULLS ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ (ΟΠΙΣΘΙΑ ΜΟΙΡΑ )
1Ο σέτ 15 επαναληψεις με 10 κιλά
2ο σέτ 13 επαν. Με 15 κιλά
3ο σέτ 12 επαν. Με 20 κιλα
4ο σέτ 15 επαν. Με 15 κιλά.
Προοδος -> -Σταθερά.

ΣΤΗΘΟΣ -> 10 σετ
ΩΜΟΙ -> 11 σετ (ΚΑΙ οι 3 μοιρες)
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 7 σετ
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Επισης βρηκα τροπο να συμπεριλάβω τον μεσο δελτοειδη και με πιέσεις ωμων που γουσταρω σαν άσκηση


Οποτε η προπονηση θα έχει ως εξής

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ( 2 λεπτά διάλειμα αναμεσα στα σέτ)
ΣΤΗΘΟΣ - ΠΡΟΣΘΙΟΣ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
1) ΕΠΙΚΛΗΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (ΑΝΩ ΜΟΙΡΑ)
1ο σέτ 10 επαν. Με 14 κιλά
2ο σέτ .... επαν. Με 20 κιλά
3ο ......
4o ..........
Προοδος -> 20 κιλα αλτήρες σέτ.

2) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ
3 σέτ

3) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΚΑΤΩ ΜΟΙΡΑ
1ο σέτ 11 ΕΠΑΝ. με λάστιχο (27)
2o σέτ 10 επαν. το ίδιο.
3ο σέτ με μαύρο (18) 15 επαναληψεις καλύτερη τεχνική- μεγαλυτερο εύρος κίνησης
Προοδος -> Σταθερά.

4) ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ
1ο σέτ 12 κιλά 10 επαν.
2ο σέτ 15 κιλά για 13 επαν. (+2 απο 30/4 )
3ο σέτ 12 κιλά .......
Προοδος -> +2 επαναληψεις στα 15 κιλα αλτήρες (PR)

5) LYING FACE PULLS ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ (ΟΠΙΣΘΙΑ ΜΟΙΡΑ )
1Ο σέτ 15 επαναληψεις με 10 κιλά
2ο σέτ 13 επαν. Με 15 κιλά
3ο σέτ 12 επαν. Με 20 κιλα
4ο σέτ 15 επαν. Με 15 κιλά.
Προοδος -> -Σταθερά.

ΣΤΗΘΟΣ -> 10 σετ
ΩΜΟΙ -> 11 σετ (ΚΑΙ οι 3 μοιρες)
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 7 σετ
Και καλά πιο wide grip ?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,971 μηνύματα.
Ναι αλλά εμένα δεν μ αρέσει με τέρμα ανοιχτά οπότε κλείνω συνήθως τις γωνίες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εδώ συμφωνώ και προσθέτω ότι το αντίστροφο δεν ισχύει.

Αν θέλεις να γλιτώσεις τους μπελάδες, μπορείς να κάνεις σωστότερες επιλογές χωρίς να κρίνεις, δεν είναι απαραίτητο, θεωρώ. Η καλύτερη προσέγγιση είναι να παρατηρείς και να σκέφτεσαι, όχι να κρίνεις. Κι αν κρίνεις, τουλάχιστον, μπορείς να κρατάς τις κρίσεις σου για τον εαυτό σου, χωρίς να φέρνεις τους άλλους σε δύσκολη θέση.

Ναι εννοείται.

Κοίτα και εγώ όλα όσα λέω δεν είναι σωστά. Μπορεί να κάνω κάποιο λάθος απλά σε αυτό το θρεντ σου ειπα είμαστε 3-4 άτομα και καταλαβαίνει πανω κάτω ο ένας τον άλλον. Άλλου και ειδικά στο ανοιχτό Ιντερνετ θα έβγαινε ο καθένας και θα σε τηλε δίκαζε. Και όχι εννοούσες αυτό και όχι εννοούσες το άλλο. Προφανώς και δεν είναι κανόνας αυτό που λέω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,971 μηνύματα.

O αλλος λέει ειμαι "13% λίπος" και ο Γκρεκ του λεει ουτε 7% εν εεισαι....

μαλιστα σχολιαζει οτι ο τυπος παιζει να χει διαταραχη καθως βλέπει στο καθρεφτη πιο χοντρος απο οτι ειναι.

Οι ανθρωποι που ειναι κατω απο 10% φαινονται οι κοιλιακοι τους σκακιέρα.... Σε αυτο το επιπεδο αν θέλουν να ανεβάσουν μάζα πρέπει να πλακωθουν σε προπονηση και να βάλουν κιλά. Να ανέβουν 10-12% και να έχουν βάλει γενικά κρέας. Ο τύπος τωρα αυτος θέλει bulking. Δεν μπορει να παιξει .... καλα υποθερμιδικα σε καμια περιπτωση αλλα ουτε κάν ισοθερμιδικα. Αν πιστευει οτι θα χάσει κοιλιακους απλα θα μεινει μια ζωή αδυνατος. Ελλειποβαρης ειναι.

Πιστευω εμενα θα με έβγαζε γυρω στο 15%
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Γεμιστή μέρα...
IMG_20210612_164849.jpg

Μετά από λίγο...
IMG_20210612_165249.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,971 μηνύματα.
Πριν λίγο.... Πήγα για ένα ρετουσαρισμα από τον φυσικοθεραπευτη!

Με πατησε και κάτι βεντουζες.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210613_070238.jpg
    IMG_20210613_070238.jpg
    643.9 KB · Εμφανίσεις: 83

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Να και ενα δικό μου leg extention στα 60 κιλάκια 7 επαναληψεις περσινό ... μούφα σέτ. Ουτε έπιασα το time under tension του σετ απλα το τράβηξα έτσι ! Ειχα σιγουρα αλλες 7-8 επαναλήψεις.
Δεν διακρίνω γάμπα δυνατή. Θες δουλειά από μόνος σου γιατί τα γεννετικά δεν ήταν απλόχερα μαζί σου.

Υ.Γ. Sox τούμπανος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,971 μηνύματα.
Δεν διακρίνω γάμπα δυνατή. Θες δουλειά από μόνος σου γιατί τα γεννετικά δεν ήταν απλόχερα μαζί σου.

Υ.Γ. Sox τούμπανος.

Ο Sox είναι για να παει να παιξει στο Σβαρτζενέγκερ... Για 70 κιλά είναι μπαουλο. Χωρίς πλακα λίγες φορές βλέπω 70 κιλους με τέτοια πυκνοτητα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top