Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.
Σημερινη προπονηση PUSH που θα συζητηθει..... και έτσι πρεπει βασικα καθως έτσι μαθαινεις και αποκτας εμπειρια. Προσωπικα πιεσα σε 2 κυριες ασκησεις και ΜΟΝΟ.... πιέσεις πάγκου με αλτήρες και πιεσεις ωμων επισης με αλτήρες σε λιγο θα την ανεβάσω με σχόλια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.

ego lifiting. Δεν υπάρχει η μυικη υποδομη για τα κιλα που βάζει ο πιτσιρικάς. Πάρε 15 κιλους αλτήρες και βλέπουμε.

εγω σημερα εκανα 12 επαναληψεις στα 22 κιλα και ειχα χρονο σέτ εργασιμου 1 λεπτό και 10 δευτερολεπτα.... σταθερά και ελεγχομενα κατεβασμα στο στηθος και πιεση προς τα πάνω. Ευθεια το χέρι επειδη τραβηξα βιντεο τη ληψη απο τα πλάγια. Ευθεια ο αγκωνας - πηχης με τους καρπούς.

Αν δεν κάνεις σωστα την άσκηση -> ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΚΙΛΑ. Ειναι τοσο απλό.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

ego lifiting. Δεν υπάρχει η μυικη υποδομη για τα κιλα που βάζει ο πιτσιρικάς. Πάρε 15 κιλους αλτήρες και βλέπουμε.

εγω σημερα εκανα 12 επαναληψεις στα 22 κιλα και ειχα χρονο σέτ εργασιμου 1 λεπτό και 10 δευτερολεπτα.... σταθερά και ελεγχομενα κατεβασμα στο στηθος και πιεση προς τα πάνω. Ευθεια το χέρι επειδη τραβηξα βιντεο τη ληψη απο τα πλάγια. Ευθεια ο αγκωνας - πηχης με τους καρπούς.

Αν δεν κάνεις σωστα την άσκηση -> ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΚΙΛΑ. Ειναι τοσο απλό.
Θα μπροουσε να ημουν και εγω πριν 2 χρονια :rofl:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.
Δεν έχει απολυτως κανένα νόημα να κάνει κάποιος τέτοιες εκτελέσεις. Δεν είναι θέμα αρχάριους... Είναι θέμα εγωισμου. Πίστεψε με εκτιμώ πολυ περισσοτερο παιδιά που θα πάρουν έναν αλτηρα των 10 κιλών και θα τον δουλεψουν σωστά παρα αυτο εδώ. Έτσι κ αλλιώς μυϊκά δεν έχει τίποτα ακόμη.... Νομίζει δεν το βλέπουμε; δεν βλέπουμε ότι δεν μπορεί να ελέγξει το βάρος ; το να μη μπορείς να ελέγξεις το βάρος είναι σημείο πιθανόν τραυματισμου.

13 επαναλήψεις με ουτε 40 δευτερόλεπτα στοιχειώδες time under tension δεν υπάρχουν.. Δεν τις κάνει τον κάνουν... Κατέβασε κιλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.
Επισης κλείσε τους αγκώνες.... κάνε πιο αργά την άσκηση !

Λοιπον σημερινό PUSH

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ( 2 λεπτά διάλειμα αναμεσα στα σέτ)
ΣΤΗΘΟΣ - ΠΡΟΣΘΙΟΣ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
1) ΕΠΙΚΛΗΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (ΑΝΩ ΜΟΙΡΑ)
1ο σέτ 10 επαν. Με 12 κιλά
2ο σετ 8 επαν. με 15 κιλά (50 sec set)
3ο σέτ 12 επαν. Με 21 κιλά (70 sec set σταθερό σέτ σχετικά)
4o σετ 11 επαν. Με 18 κιλά.
Προοδος -> 21 κιλα αλτήρες σέτ για 12 επαναλήψεις.

2) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ

1ο σέτ 18 κιλα 18 επαν.
2ο σέτ 27 κιλά 13 επαν.
3ο σέτ 27 κιλα 10 επαν. (2 λάστιχα μαζί)
Πρόοδος -> Σταθερά.

3) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΚΑΤΩ ΜΟΙΡΑ ΣΕ ΤΡΟΧΑΛΙΑ
1ο σέτ 15 ΕΠΑΝ. με μια μπάρα σε κάθε πλευρά.
2o σέτ 12 επαν. με δύο μπάρες σε κάθε πλευρά.
3ο σέτ 12 επαν. με τρείς μπάρες σε κάθε πλευρά.
4ο σετ κάμψεων (25)
Προοδος -> Σταθερά.

4) ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ
1ο σέτ 8 κιλά 10 επαν. 40 sec time set
2ο σέτ 15 κιλά για 12 επαν. (+1 απο 30/4 )
3ο σέτ 12 κιλά για 10 επαν.
Προοδος -> +1 επαναληψεις στα 15 κιλα αλτήρες (PR) - 12 πλήρεις επαναλήψεις.

5) LYING FACE PULLS ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ (ΟΠΙΣΘΙΑ ΜΟΙΡΑ ) ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ

1Ο σέτ 15 επαναληψεις με 10 κιλά
2ο σέτ 13 επαν. Με 10 κιλά
3ο σέτ 10 επαν. Με 18 κιλα (2 ΛΆΣΤΙΧΑ ΜΑΖΙ)
4ο σέτ 13 επαν. Με 10 κιλά.
Προοδος -> -Σταθερά.

ΣΤΗΘΟΣ -> 11 σετ
ΩΜΟΙ -> 12 σετ (ΚΑΙ οι 3 μοιρες)
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 8 σετ

Ειχα την εντυπωση στις πιέσεις ωμων με 15 κιλα σε κάθε χέρι οτι εχασα τεχνικη προς το τελος στις 2 τελευταιες.... αλλη δεν πρεπει να ειχα με σωστη τεχνική. Αλλα με τραβηξα βιντεο και ειδα απο πισω ο αγκωνας κατεβαινει σε ευθεια γραμμή.

Το αριστερο χέρι δεν ενόχλησε καθολου καθολη τη διαρκεια της προπονησης ελάχιστα μονο ενα τσιμπηματάκι στο εργασιμο σέτ με τις πιέσεις που εβαλα 15 κιλα και πιεσα τον εαυτο μου λιγο.

Ποτε δεν εχω ξανακανει 12 επαναληψεις με 15 κιλα σε κάθε χέρι. Τα ιδια και στο πάγκο...

εγω δεν ντρεπομαι να τα πώ.... και οπως ειπε και ο @SOx εβγαλα μια φώτο 2-3 σέτ μετά (στην αρχη στον επικληνη) χωρις μπλουζα γιατι ήμουν μόνος μου και μου έπεσε το σαγόνι ! Σχηματισμενοι δελτοειδεις - δικεφαλος και στήθος κοβει σχεδον παντού και με όγκο. Ειμαι ευχαριστημενος για την ώρα με το αποτέλεσμα. Και οσο τα βλέπω αυτα τοσο γουστάρω να συνεχίζω. Ωστοσο κάποια στιγμη έρχεται και η συντηρηση. Να μένεις στο ίδιο βάρος και να το δουλευεις.... να συνηθιζουν οι τενοντες οι οποιοι αναπτυσσονται με ρυθμο πιο αργο απο οτι οι μύς.

Αλλες 2 προπονησεις.... πιεσεων. Στη μια θα ξανακάνω 20 επαναληψεις κάμψεις με 10 κιλα βάρος πανω μου (2η συνεχομενη προπονηση) να συνηθισουν οι τενοντες... και αλλη μια πάλι με 21 κιλα για 12 επαναληψεις. Μετά ξεκουραση για 10 ημέρες ... ριχνοντας τα κιλα στα μισά και επικεντρωνομαι στις τελευταιες 3-4 φυσιοθεραπειες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τελευταίο γεύμα της ημέρας γιατί αύριο το πρωί πάω για εξετάσεις αίματος:

View attachment 82322

Γιαούρτι με ακτινίδιο, ροδάκινο, βρώμη, αποξηραμένα raspberries, blueberries, goji berries, chia seeds και λίγο παπαρουνόσπορο.

Για κυρίως γεύμα έφαγα μια μοσχαρίσια μπριζόλα (με το αιματάκι της ofc) και κριθαρενια παξιμάδια.
Γνωρίζω πολλούς που τρώνε τέτοια άλλα ρε παιδιά δεν σας φαίνονται πολύ γλυκά; Αν με έβαζες να διαλέξω αυτό ή ένα μπολ με μπρόκολα,cottage cheese και κοτόπουλο θα επέλεγα τα μπρόκολα. Ξέρω ότι πρέπει να τρώω περισσότερα φρούτα αλλά δυσκολεύομαι γιατί μου φαίνονται πολύ γλυκά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.
Και ενα βραδινο φαγάκι..... επειδη μ αρεσε το αποτελεσμα το μεσημερι αν και δεν εχω τους κοιλιακους του Νικου αλλα δε πειράζει ! Οι ώμοι κοβουν σαν μήλο και δινουν σχήμα V που γουσταρω ! Οποτε ειπα να τσιμπησω και 2 κομματάκια πιτσα μαζι με το κοτοπουλο και το ρυζι.

Γενικα νιωθω οτι θέλω πολυ φαι και ύπνο... απλα να κατσω μια εβδομαδα να τρωω κ να κοιμαμαι.
 

Συνημμένα

  • pizza.jpg
    pizza.jpg
    107 KB · Εμφανίσεις: 93

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Και ενα βραδινο φαγάκι..... επειδη μ αρεσε το αποτελεσμα το μεσημερι αν και δεν εχω τους κοιλιακους του Νικου αλλα δε πειράζει ! Οι ώμοι κοβουν σαν μήλο και δινουν σχήμα V που γουσταρω ! Οποτε ειπα να τσιμπησω και 2 κομματάκια πιτσα μαζι με το κοτοπουλο και το ρυζι.

Γενικα νιωθω οτι θέλω πολυ φαι και ύπνο... απλα να κατσω μια εβδομαδα να τρωω κ να κοιμαμαι.
Ειναι η συνθεια ....βασικα ειναι αυτο που λεει ο greg ,ειναι πολυ δυσκολο να κρατησεις τελεια διατροφη αμα δεν εισαι και σε αγωνες θελει πολυ πειθαρχια ....Εγω εχω 3 εβδομαδες τωρα που δεν εχω ουτε 1 μερα cheat meal γιατι η μητερα μου τις κυριακες πλεον δεν δουλευει και κανει κοτοπουλο ,οποτε κανω οτι κανει ο ΣΟΧ ...αλλα τρωω ενα κριτσινι την μερα ως κατι το cheat
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.
Ειναι η συνθεια ....βασικα ειναι αυτο που λεει ο greg ,ειναι πολυ δυσκολο να κρατησεις τελεια διατροφη αμα δεν εισαι και σε αγωνες θελει πολυ πειθαρχια ....Εγω εχω 3 εβδομαδες τωρα που δεν εχω ουτε 1 μερα cheat meal γιατι η μητερα μου τις κυριακες πλεον δεν δουλευει και κανει κοτοπουλο ,οποτε κανω οτι κανει ο ΣΟΧ ...αλλα τρωω ενα κριτσινι την μερα ως κατι το cheat

Ο Γκρεκ αλλα και άλλοι πλέον εχουν προσαρμοσει την διατροφη τους σε πράγματα που τους αρέσουν.... εγω το πρωι βάζω τη μπάρα πανω απο τη κουακεροπιτα και ειναι σαν κρέπα.... τυλιγω δηλαδη κομματακια μπάρας με αυτο που ειδες και νιωθω σαν να τρωω κέικ. Βάζω και λιγο σιροπι αγαυης. Μετα το μεσημερι πάλι κατι θα φτιαξω που θα μου αρέσει.... Το κοτα - ρυζι - σολωμος - μαρουλι - ασπραδι με πρωτεινη και κουακερ το πρωι ειναι μονο για τους αγωνιστικους. Και ειναι για μια περιοδο 2-3 μηνες προετοιμασιας πριν τον αγώνα.

Δεν μπορεις να τρως πιτουρα ολη μερα καθε μερα ρε φιλε για χρονια απλα δε γινεται. Και ποιο το νοημα στη τελική.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ο Γκρεκ αλλα και άλλοι πλέον εχουν προσαρμοσει την διατροφη τους σε πράγματα που τους αρέσουν.... εγω το πρωι βάζω τη μπάρα πανω απο τη κουακεροπιτα και ειναι σαν κρέπα.... τυλιγω δηλαδη κομματακια μπάρας με αυτο που ειδες και νιωθω σαν να τρωω κέικ. Βάζω και λιγο σιροπι αγαυης. Μετα το μεσημερι πάλι κατι θα φτιαξω που θα μου αρέσει.... Το κοτα - ρυζι - σολωμος - μαρουλι - ασπραδι με πρωτεινη και κουακερ το πρωι ειναι μονο για τους αγωνιστικους. Και ειναι για μια περιοδο 2-3 μηνες προετοιμασιας πριν τον αγώνα.

Δεν μπορεις να τρως πιτουρα ολη μερα καθε μερα ρε φιλε για χρονια απλα δε γινεται. Και ποιο το νοημα στη τελική.
εγω εχω σταθερα πρωινο γιαουρτι και οτι βαζω επιεπλον , ειτε την πιτα 1 φορα την εβδομαδα και 1 φορα την εβδοαμδα τοστακια με γαλα

Μεσημερι , τρωω υδατανθρακα (πατατες ή ρυζι και ποτε ποτε μακαρονια εχω πολυ καιρο να φαω ) με 4-5 αυγα(καθημερινα) ή κρεας(1 φορα την εβδομαδα)

Βραδι οσπρια μονο . φακες ή φακες ρυζι ,φασολια κλπ
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.
H πιτσουλα αποψε ηταν κηπουρου επειδη μ αρεσει με λαχανικα πλεον.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Σήμερα ήταν ιδιαίτερη η προπόνηση Push. Πειθαρχημένη, γιατί από κίνητρο και ψυχολογία, ήταν ζόρικα. Για να δούμε :

13.06.2021.png


C1BD2E47-498B-4F98-A5AB-63BED2553345_1_201_a.jpeg

Καλώς εχόντων των πραγμάτων, επιστρέφω στο γυμναστήριο στις 22 Ιουλίου. Ανυπομονώ. Νιώθω σαν θηρίο στο κλουβί με τις σπιτικές προπονήσεις. :/:

Σκέφτηκα να παρουσιάζω τις προπονήσεις μου σαν εικόνες από φύλλο excel για να είναι πιο εύκολο να τις πάρει κάποιος στον υπολογιστή του χωρίς c/p, εφόσον τον ενδιαφέρουν.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Γνωρίζω πολλούς που τρώνε τέτοια άλλα ρε παιδιά δεν σας φαίνονται πολύ γλυκά; Αν με έβαζες να διαλέξω αυτό ή ένα μπολ με μπρόκολα,cottage cheese και κοτόπουλο θα επέλεγα τα μπρόκολα. Ξέρω ότι πρέπει να τρώω περισσότερα φρούτα αλλά δυσκολεύομαι γιατί μου φαίνονται πολύ γλυκά.

Εγώ στην καθισια μου τρώω ένα ταψί κανταΐφι, στο ροδάκινο νομίζεις θα κολλήσω; 😂
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.
Ετοίμασα το πρωινο για αυριο στη δουλειά.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210614_123054.jpg
    IMG_20210614_123054.jpg
    1 MB · Εμφανίσεις: 83

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Για να δεις αποτέλεσμα πρέπει να βάλεις πολλά κιλά και λίγες επαναλήψεις.
Στο 4ο σετ τα δίνεις όλα μέχρι αποτυχία

+Πολύ (σωστο) φαγητό

Το να κάνει κάποιος γυμναστική μέχρι να εξαντληθεί είναι μεγάλο φάουλ.

Εγώ με το πρόγραμμα που έκανα και τα 3 κιλα βαράκια από τα 25 μέχρι τα 29 είχα δεί τρομερά αποτελέσματα στο σώμα μου και ζύγιζα μόλις 80 κιλά με ύψος 1,82.

Μετά την βαρέθηκα και την σταμάτησα και κατά διαστήματα έκανα εντελώς χαλαρά δύο ή τρείς φορές την εβδομάδα ή καθόλου και έτσι πήρα βάρος.

Την εβδομάδα που μας πέρασε ξεκίνησα σε καθημερινή βάση.

Επίσης ξεκίνησα και την άσκηση σανίδα.Αντέχω δύο σέτ 1 λεπτού με 1 λεπτό διάλειμα μεταξύ των σέτ.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Σήμερα ήταν ιδιαίτερη η προπόνηση Push. Πειθαρχημένη, γιατί από κίνητρο και ψυχολογία, ήταν ζόρικα. Για να δούμε :

View attachment 82327

View attachment 82328

Καλώς εχόντων των πραγμάτων, επιστρέφω στο γυμναστήριο στις 22 Ιουλίου. Ανυπομονώ. Νιώθω σαν θηρίο στο κλουβί με τις σπιτικές προπονήσεις. :/:

Σκέφτηκα να παρουσιάζω τις προπονήσεις μου σαν εικόνες από φύλλο excel για να είναι πιο εύκολο να τις πάρει κάποιος στον υπολογιστή του χωρίς c/p, εφόσον τον ενδιαφέρουν.
Τα εχεις ολα ετοιμα και παντα βλεπεις απο αυτο ή απλα αποφασιζεις εκεινη την στιγμη τι κιλα οι σετ θα παιξεις?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Την εβδομάδα που μας πέρασε ξεκίνησα σε καθημερινή βάση
ελπιζω να μην το αφησεις αυτην την φορα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.
Τι εχει μέσα γιατί δεν φαίνεται καλά;
Τ

75γρ κουακερ, 210γρ ασπράδι, 30 γρ καρυδια, 25 φυστικοβουτυρο, 5 γρ λάδι και 1 μεγάλο αχλάδι... Τα πετας όλα στο μίξερ και τα ψήνεις στο τηγάνι σε χαμηλή φωτιά για 20 λεπτά σε δυο δόσεις.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Ετοίμασα το πρωινο για αυριο στη δουλειά.
Ανάποδα έβαλες το αλουμινόχαρτο. Η βρωμοπιτα πρέπει να μπει μέσα στην πλευρά που γυαλίζει.
...
Εγώ την τηγανίζω τρία λεπτά από κάθε πλευρά. Μάλλον κάνω πιο λεπτή ζύμη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top