Fitness Thread!

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Καλύτερα αλτήρες για να αγοράζεις δίσκους και να μπορείς να αυξήσεις βάρος, no? Και παίρνεις πιο ακριβά για να είναι καλής ποιότητας και να μη χαλάνε τόσο εύκολα.
Χάνεις πολύ ενεργό χρόνο στην προπόνηση στο να προσαρμόσεις τα κιλά πάνω στους αλτήρες/μπάρες, αν δουλεύεις σύστημα πυραμίδα. Όμως, είναι πιο φθηνή λύση και σίγουρα πιο πρακτική, από θέμα χώρου.
Στις δικές μου σπιτικές προπονήσεις παρατήρησα καθυστέρηση περίπου 35' από εκείνες του γυμναστηρίου. Κι αυτό προερχόταν από την προσαρμογή των κιλών.


Εννοείται ζευγάρια εξάγωνων αλτήρων.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Χάνεις πολύ ενεργό χρόνο στην προπόνηση στο να προσαρμόσεις τα κιλά πάνω στους αλτήρες/μπάρες, αν δουλεύεις σύστημα πυραμίδα. Όμως, είναι πιο φθηνή λύση και σίγουρα πιο πρακτική, από θέμα χώρου.
Στις δικές μου σπιτικές προπονήσεις παρατήρησα καθυστέρηση περίπου 35' από εκείνες του γυμναστηρίου. Κι αυτό προερχόταν από την προσαρμογή των κιλών.


Εννοείται ζευγάρια εξάγωνων αλτήρων.

Το είχα στο μυαλό μου πιο πολύ με την έννοια ότι θα χρησιμοποιεί ένα βάρος σε όλο το workout και όταν τα συνηθίσει, αγοράζει από 1 κιλό έξτρα στο καθένα και συνεχίζει αντί να πάρει δεύτερο ζευγάρι εξάγωνων. Εγώ αυτό έκανα στο σπίτι και είχα μόνο τρίκιλα με άμμο και resistance bands για συμπληρωματικά.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πως και αποκτήσατε το motivation και το discipline για γυμναστήριο @Agaphbou και @meetmeinmontauk ? Δεν θυμάμαι να γράφετε στο αντίστοιχο θρεντ πριν μερικά χρόνια.

Εγώ έχω πέσει πολύ, παλιά πήγαινα συνεχώς γυμναστήριο αλλά τώρα έχω να ασχοληθώ πάνω από ενάμιση χρόνο. Επειδή βλέπω τα κιλά να μαζεύονται λέω να κάνω καινούρια αρχή φέτος.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αλτηρες εχω αλλα ειναι χαλια και συμφωνω οτι δεν βολευουν και χανεις χρονο. Επισης θελω τα εξαγωνα για να στηριζομαι οταν κανω burpees, side planks, plank rows, και καποιες αλλες ασκησεις με βαρακια. Βασικα 2-3 διαφορετικα κιλα θελω για εδω γιατι δεν ερχομαι συχνα.
@Agaphbou ακριβως ετσι ειναι και οι δικοι μου κοιλιακοι. Μου αρεσουν οπως ειναι. Αν αρχισουν να φαινονται περισσοτερες γραμμωσεις πιστευω δεν θα ειναι ομορφοι. Θελω να βαλω μυες στο στηθος. Εχω χασει αρκετα απο εκει :cray:Την ζυγαρια την πηρα για να τρωω καλυτερα, αλλα τρωω σαβουρα και δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα :laugh: Σημερα το εριξα στις τυροπιτες και κουλουρια. Πιστευα οτι θα βαλω κιλα οταν ερθω αλλα αν συνεχισω ετσι θα φυγω μιση. Θα παω και θαλασσα και συνηθως εκει τρωω λιγοτερο και χανω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το είχα στο μυαλό μου πιο πολύ με την έννοια ότι θα χρησιμοποιεί ένα βάρος σε όλο το workout και όταν τα συνηθίσει, αγοράζει από 1 κιλό έξτρα στο καθένα και συνεχίζει αντί να πάρει δεύτερο ζευγάρι εξάγωνων. Εγώ αυτό έκανα στο σπίτι και είχα μόνο τρίκιλα με άμμο και resistance bands για συμπληρωματικά.
αυτα που αξιζουν ειναι τα bowflex, αλλα δεν δινω ενα 400αρι για αυτα για λιγοτερο απο 1 μηνα που ερχομαι ελλαδα. Πιο πολυ με συμφερει να γραφτω γυμναστηριο για 1 μηνα :P
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πως και αποκτήσατε το motivation και το discipline για γυμναστήριο @Agaphbou και @meetmeinmontauk ? Δεν θυμάμαι να γράφετε στο αντίστοιχο θρεντ πριν μερικά χρόνια.

Εγώ έχω πέσει πολύ, παλιά πήγαινα συνεχώς γυμναστήριο αλλά τώρα έχω να ασχοληθώ πάνω από ενάμιση χρόνο. Επειδή βλέπω τα κιλά να μαζεύονται λέω να κάνω καινούρια αρχή φέτος.

Εγώ απλώς βρήκα γυμναστήριο που να μου αρέσει γιατί μέχρι τώρα έκανα σπίτι και έκανα πολύ βαριεστημένα πράγματα...
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Εγώ έχω πέσει πολύ, παλιά πήγαινα συνεχώς γυμναστήριο αλλά τώρα έχω να ασχοληθώ πάνω από ενάμιση χρόνο. Επειδή βλέπω τα κιλά να μαζεύονται λέω να κάνω καινούρια αρχή φέτος.
Το πιο σημαντικό κατ εμε είναι να έχεις ένα συγκεκριμένο στόχο και πολλή πειθαρχία. Φυσικά και να σου αρέσει το είδος της προπονησης που θα επιλέξεις, γιατί όπως είναι αναμενόμενο κάποια στιγμή μιας που οι πειρασμοί είναι πολλοί, θα υποκύψεις και θα αραιώνεις.

Όλα τα άνω σε βοηθούν να έχεις συνέπεια, που ναι το στοιχείο κλειδί για να καταφέρεις τον τελικό στόχο. Εμπειρικά μιλώντας, αν δεν δεις τη γυμναστική και το φιτνες σαν τρόπο ζωής τον οποιο ειλικρινά γουστάρεις και θες να επενδύσεις, θα σαι συνεχώς στα ον-οφ.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Πως και αποκτήσατε το motivation και το discipline για γυμναστήριο @Agaphbou και @meetmeinmontauk ? Δεν θυμάμαι να γράφετε στο αντίστοιχο θρεντ πριν μερικά χρόνια.

Εγώ έχω πέσει πολύ, παλιά πήγαινα συνεχώς γυμναστήριο αλλά τώρα έχω να ασχοληθώ πάνω από ενάμιση χρόνο. Επειδή βλέπω τα κιλά να μαζεύονται λέω να κάνω καινούρια αρχή φέτος.
Εγώ πήγαινα γυμναστήριο για καιρό αλλά το βαρέθηκα σε κάποια φάση. Ήθελα να συνεχίσω γυμναστική αλλά δεν ήξερα τι. Είχα τότε έναν φίλο που ήταν πορωμενος με το crossfit και όλο μου έλεγα να ξεκινήσω κι εγώ. Πήγα, δοκίμασα, μου άρεσε και κάνω αυτό σταθερά έναν χρόνο (με 6 μήνες λοκνταουν στο ενδιάμεσο 🙃🙃🙃🙃)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το deadlift είναι πολύ εύκολο να σου καταστρέψει τη μέση αν κάνεις την παραμικρή κίνηση λάθος, εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να ανέβαζα βάρος μέχρι να τελειοποιήσω την τεχνική μου πρώτα.

Ναι έχεις δίκιο, επίσης είναι και από τις ασκήσεις που πάρα πολλοί φοβούνται επειδή ακούνε πράγματα όπως αυτό, και επίσης είναι και μια από τις πιο εύκολες ασκήσεις όσον αφορά την δυσκολία του να μάθεις την τεχνική. Αν δεν την έχεις ξανακάνει ποτέ, μπορώ να σου την δείξω με 4 βήματα και την μαθαίνεις κατευθείαν. Το μόνο που θες είναι ένα side mirror για να βλέπεις την στάση σου.
 

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους,
ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος κάποι@ που να κάνει online coaching - αν το λέω σωστά-. Έκανα με μία γυμνάστρια, που μου είχε πάρει αναλυτικά το ιστορικό μου ( ζητήματα υγείας , τραυματισμούς κλπ) και μου είχε φτιάξει σε μορφή εξέλ ένα μηνιαίο κάθε φορά πρόγραμμα όπου μου ελεγε την ασκηση, επαναληψεις και διπλα το βιντεο για να το βλέπω. Γνωρίζει κάποιος κάποι@ που να κάνει κάτι τέτοιο ή παρόμοιο;
 

Vik25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Vik25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα. Γραφτηκα γυμναστήριο σήμερα και θα ήθελα να ρωτήσω ποια θα ήταν η καλύτερη προσέγγιση στο θέμα για έναν νέο στο χώρο. Θα ήθελα να πηγαίνω 4-5 φορές τη βδομάδα και για αυτό το λόγο μου πρότειναν upper-lower. Τι θα προτείνατε εσείς για την περίπτωση μου; Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.

Εχω δεί πολλους βλάκες στα γυμναστηρια αλλα αυτός εδω ειναι για βραβείο.

Εν τω μεταξυ δεν εχει καν τη μυική υποδομή για τα κιλά που επιχειρεί. Κλασσικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το μόνο που θες είναι ένα side mirror για να βλέπεις την στάση σου.

Μπορείς να κοιτάς πλαϊνους καθρεφτες την ώρα που κάνεις άρσεις χωρις να σπάσεις τη μέση σου ; :o
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν δεν εχω φυγει σε κανενα νησι ή χαλκιδικη, ειμαι και εγω μεσα για Θεσσαλονικη.

Χθες ηταν active rest day. Εκανα 15 λεπτα tabata και 12χλμ περπατημα. Προχθες βαρη upper body και μιση ωρα ΗΙΙΤ. Το jetlag με εχει διαλυσει. Ηθελα να κανω περισσοτερη ασκηση, αλλα σερνομαι τη μερα. Κλεινουν τα ματια απο την νυστα. Με monster ειμαι και παλι δυσκολευομαι.

Αλλάξανε τα πλάνα μου , δεν θα πάω ουτε εγω Σαλόνικα τελικά , έκατσε πρόταση για νησάκι απο τη δουλειά και ζητήσανε εθελοντές και δήλωσα άμεσα συμμετοχή. Με τα κατάλληλα έξτρα μπόνους φυσικά για αυτη την αποστολή. Η προτασουλα ήταν καλή οποτε η αόφαση πάρθηκε στο 5 λεπτό. ;)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι έχεις δίκιο, επίσης είναι και από τις ασκήσεις που πάρα πολλοί φοβούνται επειδή ακούνε πράγματα όπως αυτό, και επίσης είναι και μια από τις πιο εύκολες ασκήσεις όσον αφορά την δυσκολία του να μάθεις την τεχνική.

Το τρέξιμο εναι χειρότερο απο τις άρσεις θανάτου για την μέση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Παρασκευη προπόνηση πλάτης με πρώτη άσκηση αρσεις θανάτου

40 κιλά για 12 ζέσταμα
60 κιλά για 5 επαναληψεις
80 κιλά για 4 επαναληψεις
90 κιλά για 7 επαναλήψεις (PR)

Θέση εκκίνησης

1627289088616.jpg


Η λογική λέει οτι έχω σιγουρα μονή στα 110 - 120 κιλά ΑΛΛΑ όποιος ειναι πραγματικά λογικός και ξέρει κατανοει οτι δεν εχει κανένα νόημα να παιζει μονές επαναληψεις, ειδικα αν δεν ειναι powerlifter.

Οι μονές επαναληψεις ειναι υψηλού ρισκου προπόνηση. Και μυικά ως προς την ανάπτυξη δεν ειναι ο γρηγοροτερος δρομος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εν τω μεταξύ αύριο ειναι ημέρα προπονησάρας , με στήθος - ώμους.... εχω να κανω προπονηση απο τη Παρασκευη γιατι Σαββατο εκανα τη β και τελευταια δοση του εμβολιου η οποια β δοση αυτη τη φορά μας έδειρε κανονικά.... Σαββατο βράδυ ξεκινησαν μυικοι πόνοι και κάπου στις 2-3 τα ξημερωματα ειχα 38.5 πυρετό. Ντεπον που μου ειπαν δεν πήρα, δεν θα παρω ντεπον με 38.5 πυρετο ΠΑΙΔΙΑ ... ΙΑΤΡΟΙ και ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ .. δεν ειμαστε φλωρούμπες. Απλα αν ανεβαινε ο πυρετος πανω απο 39 ειχα το νου μου να μπω να κάνω ένα μπάνιο. Τόσο απλά.

Οποτε σημερα που δεν εχω πυρετο και πονους και κακουχια αυριο σκεφτομαι να πάω για προπονηση επισης , θελω να προλάβω τους καυσωνες που έρχονται να καταφερω να βγαλω δηλαδη 2 ακομη προπονησεις αν και μεταξυ μας το βλέπω λίγο δύσκολο. Παντως με καυσωνα προπονηση σοβαρη δε προκειται να κάνω... δεν επιδιώκω να πάθω έμφραγμα. Αυτά.

Εν τω μεταξυ οι γιατροι μας ειχαν ζαλίσει τοσο καιρο να κάνουμε το εμβολιο και θα έχουμε οφελη κτλπ και τους ειδα λιγο στην αναρρωτικη έτρεμε το χέρι τους μου έβαλαν άδεια μονο σημερα και χθές.... Βάλε και μια αυριο να ξεκουραστουμε ρε φιλε !
 
Τελευταία επεξεργασία:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα. Γραφτηκα γυμναστήριο σήμερα και θα ήθελα να ρωτήσω ποια θα ήταν η καλύτερη προσέγγιση στο θέμα για έναν νέο στο χώρο. Θα ήθελα να πηγαίνω 4-5 φορές τη βδομάδα και για αυτό το λόγο μου πρότειναν upper-lower. Τι θα προτείνατε εσείς για την περίπτωση μου; Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Καλημέρες :morning1:

θα έλεγα επειδή δεν ξέρω το στόχο σου, την ήδη υπάρχουσα φυσική σου κατάσταση, το πόσο θες να πιεστείς και επειδή δεν είμαι ειδήμων στην «αντρικού τύπου» γυμναστική έχω να σου πω απλώς ότι εφόσον είσαι αρχάριος (αν όντως είσαι) το πιο βασικό είναι να βρεις ένα καλό γυμναστήριο με καλό εξοπλισμό και καλούς και καταρτισμένους γυμναστές που δεν θα σου πετάνε απλώς ένα πρόγραμμα και μην τους είδες μετα...
Το ιδανικότερο θα ήταν personal αλλά ξέρω ότι στοιχίζει..


Πάντως 4-5 φορές για αρχάριο είναι καλές, μη σου πω και πολλές.. εξαρταται αυτό βέβαια και με το που βρίσκεσαι τώρα αλλά και πόσο φορτώνεις τις προπονήσεις σου. Το upper-lower σαν σχήμα είναι καλό, ειδικά στις αρχές.

Νομίζω ο @SOx αλλά και λοιποί που ασχολούνται με γυμναστική αντρικής υπερτροφίας θα σε διαφωτίσουν καλύτερα. Ειδικά αν τους δώσεις κάποιες λεπτομέρειες παραπάνω.

ΥΓ: καλή σου αρχή και σε παρακαλώ μη μας πάρει τον αέρα ο ενθουσιασμός. Προσοχή στην τεχνική και στις συμβουλές του γυμναστή σου, που εύχομαι να ναι κάποιος ειδήμων.
Αααα και μην ξεχνάμε ότι χωρίς σωστή διατροφή δεν πάμε πουθενά !
Να ψάξεις και για καλό διατροφολόγο (στον οποιο δεν πάμε μόνο όταν θελουμε να χάσουμε κιλά)


(Καλως ήρθες :give_rose:)
 

Vik25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Vik25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Καλημέρες :morning1:

θα έλεγα επειδή δεν ξέρω το στόχο σου, την ήδη υπάρχουσα φυσική σου κατάσταση, το πόσο θες να πιεστείς και επειδή δεν είμαι ειδήμων στην «αντρικού τύπου» γυμναστική έχω να σου πω απλώς ότι εφόσον είσαι αρχάριος (αν όντως είσαι) το πιο βασικό είναι να βρεις ένα καλό γυμναστήριο με καλό εξοπλισμό και καλούς και καταρτισμένους γυμναστές που δεν θα σου πετάνε απλώς ένα πρόγραμμα και μην τους είδες μετα...
Το ιδανικότερο θα ήταν personal αλλά ξέρω ότι στοιχίζει..


Πάντως 4-5 φορές για αρχάριο είναι καλές, μη σου πω και πολλές.. εξαρταται αυτό βέβαια και με το που βρίσκεσαι τώρα αλλά και πόσο φορτώνεις τις προπονήσεις σου. Το upper-lower σαν σχήμα είναι καλό, ειδικά στις αρχές.

Νομίζω ο @SOx αλλά και λοιποί που ασχολούνται με γυμναστική αντρικής υπερτροφίας θα σε διαφωτίσουν καλύτερα. Ειδικά αν τους δώσεις κάποιες λεπτομέρειες παραπάνω.

ΥΓ: καλή σου αρχή και σε παρακαλώ μη μας πάρει τον αέρα ο ενθουσιασμός. Προσοχή στην τεχνική και στις συμβουλές του γυμναστή σου, που εύχομαι να ναι κάποιος ειδήμων.
Αααα και μην ξεχνάμε ότι χωρίς σωστή διατροφή δεν πάμε πουθενά !
Να ψάξεις και για καλό διατροφολόγο (στον οποιο δεν πάμε μόνο όταν θελουμε να χάσουμε κιλά)


(Καλως ήρθες :give_rose:)
Σωστά έπρεπε να αναφέρω και αυτά. Είμαι 1.76 με 70 κιλά και στόχος είναι η αύξηση μυϊκής μάζας. Θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το σώμα μου "skinny fat" αφού δεν είχα ποτέ πολύ μυϊκή μάζα (ήμουν από αυτά τα μικροκαμωμένα παιδιά τότε) και μιας και δεν είχα την καλύτερη ποιότητα ζωής. Επιπλέον, κάποια φάση είχα φτάσει τα 90 κιλά αλλά τα έχασα λόγω τρεξίματος στη δουλειά, επομένως δε φύγανε με τον πιο σωστό τρόπο..
Για το περσοναλ θα συμφωνήσω μαζί σου, όπως επίσης και για τον ενθουσιασμό αλλά και για την διατροφή.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Σωστά έπρεπε να αναφέρω και αυτά. Είμαι 1.76 με 70 κιλά και στόχος είναι η αύξηση μυϊκής μάζας. Θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το σώμα μου "skinny fat" αφού δεν είχα ποτέ πολύ μυϊκή μάζα (ήμουν από αυτά τα μικροκαμωμένα παιδιά τότε) και μιας και δεν είχα την καλύτερη ποιότητα ζωής. Επιπλέον, κάποια φάση είχα φτάσει τα 90 κιλά αλλά τα έχασα λόγω τρεξίματος στη δουλειά, επομένως δε φύγανε με τον πιο σωστό τρόπο..
Για το περσοναλ θα συμφωνήσω μαζί σου, όπως επίσης και για τον ενθουσιασμό αλλά και για την διατροφή.

Καλημέρα και καλώς ήρθες. Ο στόχος που έχουμε κάθε φορά, είτε είναι αύξηση μυϊκής μάζας, είτε συντήρηση, είτε γράμμωση, πάντα εξαρτάται κατά 70% από τη διατροφή. Συνεπώς, αν δε γίνουν τραγικά λάθη στην προπόνηση, εφόσον φας και ξεκουραστείς σωστά θα αναπτυχθείς. Και μάλιστα γρήγορα, μιας που είσαι αρχάριος, όπως υποστηρίζεις.

Τώρα για το κομμάτι της προπόνησης, είναι κάτι που πάντα πρέπει να βάζεις τον προσωπικό σου τόνο. Πέρα από το γεγονός ότι κάθε σώμα ανταποκρίνεται διαφορετικά στις ασκήσεις των αντιστάσεων, εξαρτάται πολύ και από το τι σου αρέσει. Πρέπει να σου αρέσει αυτό που κάνεις, αλλιώς είτε δε θα το κάνεις καλά, είτε θα το αφήσεις. Οπότε σε αυτό, πέρα από έναν έμπειρο γυμναστή που θα βρεις, χρειάζεται να σημειώνεις και την πρόοδο σου από μόνος σου, για να δεις τι δουλεύει πάνω σου και τι όχι. Είναι μεγάλη ιστορία αυτό και παίρνει αρκετό χρόνο. Όμως η μέθοδος είναι μια, trial and error. Δεν ταιριάζουν όλα τα προγράμματα σε όλους. Αυτό κράτα το για το μέλλον κυρίως, αφού για τα πρώτα 2 χρόνια, όπως και να γυμναστείς, θα αναπτυχθείς, όπως είπα και παραπάνω.

Αν δεν υπάρχει η ικανότητα πρόσληψης κάποιου προπονητή, βρες ένα καθαρό γυμναστήριο. Ο εξοπλισμός είναι το 2ο σημείο που πρέπει να κοιτάς. Κι αυτό γιατί υπάρχουν σχεδόν άπειρες παραλλαγές ασκήσεων για όλες τις μυϊκές ομάδες, που ακόμη και με ελάχιστα μηχανήματα/ελεύθερα βάρη/μπάρες, μπορείς να κάνεις πολύ καλή δουλειά. Η υγιεινή, ειδικά στην κατάσταση που βρισκόμαστε τώρα, είναι το παν.

Να θυμάσαι ότι για να αλλάξεις το σώμα σου, αρχικά θα πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο ζωής σου. Δε μπορείς να αλλάξεις, χωρίς κόπο και θυσίες, ιδιαίτερα ως προς τη διατροφή σου. Αλλά αυτό είναι κάτι που θα σε απασχολεί όσο προχωράς σε επίπεδο. Στην αρχή, όλα τείνουν να δουλεύουν πιο εύκολα και συνήθως πιο γρήγορα.

Τέλος, για να μην κουράζει άλλο το post μου, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις για ένα μήνα με total body workouts 2-3 φορές/εβδομάδα, τα οποία θα σε προετοιμάσουν για να μπεις στα γνωστά splits προχωρώντας.
Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε από τη @yorkie παραπάνω, κράτα ελεγχόμενο τον ενθουσιασμό σου για να έχεις διάρκεια στο χώρο. Θέλει μεγάλη προσοχή όταν ξεκινάς κάτι καινούριο. Πρώτα θα το μάθεις κι έπειτα θα το βελτιώσεις. Το ανάποδο, συνήθως φέρνει καταστροφικά αποτελέσματα. Γι αυτό λοιπόν ξεκίνα χαλαρά να προσαρμοστεί το σώμα σου στα νέα ερεθίσματα που θα του δώσεις, τρώγε σωστά, ξεκουράσου όσο πρέπει, και θα δεις και το αποτέλεσμα.
Εννοείται ότι η προσπάθεια σου για να είναι ολοκληρωμένη πρέπει να συνοδευτεί κι από καθοδήγηση διατροφολόγου, όμως αν αυτό δεν είναι εφικτό, ενδεχομένως να μπορούσαμε να απαντήσουμε σε απορίες σου εδώ. Δυστυχώς ή ευτυχώς, η πληροφορία είναι άπειρη και κυκλοφορεί ελεύθερα εκεί έξω, οπότε εύκολα και γρήγορα μπορείς να έχεις πρόσβαση σε θεμελιώδεις αρχές διατροφολογίας.

Και κάτι τελευταίο : https://www.muscleandstrength.com Εδώ θα βρεις αρκετά πράγματα για να δεις πως κινείται ένα πρόγραμμα γυμναστικής. Προσοχή, δεν είναι για να ακολουθήσεις αυτά που λέει μέσα κατά γράμμα, αλλά για να καταλάβεις λίγο πως παίζεται το παιχνίδι.

Για απορίες που θα προκύψουν, εδώ είμαστε.

Υγ: Το επάγγελμα μου ουδεμία σχέση έχει με τη γυμναστική. Απλά είμαι στο χώρο μερικά χρόνια, έχω διαβάσει πολύ για να βελτιωθώ, είχα από πάνω μου ομάδα προπονητών που με καθοδήγησε και έχω αποκομίσει κάποια εμπειρία. Ξανατονίζω ότι για να κάνεις σωστά και εγγυημένα τη δουλειά σου, χρειάζεσαι προσωπικό γυμναστή και διατροφολόγο.
 

Vik25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Vik25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Καλημέρα και καλώς ήρθες. Ο στόχος που έχουμε κάθε φορά, είτε είναι αύξηση μυϊκής μάζας, είτε συντήρηση, είτε γράμμωση, πάντα εξαρτάται κατά 70% από τη διατροφή. Συνεπώς, αν δε γίνουν τραγικά λάθη στην προπόνηση, εφόσον φας και ξεκουραστείς σωστά θα αναπτυχθείς. Και μάλιστα γρήγορα, μιας που είσαι αρχάριος, όπως υποστηρίζεις.

Τώρα για το κομμάτι της προπόνησης, είναι κάτι που πάντα πρέπει να βάζεις τον προσωπικό σου τόνο. Πέρα από το γεγονός ότι κάθε σώμα ανταποκρίνεται διαφορετικά στις ασκήσεις των αντιστάσεων, εξαρτάται πολύ και από το τι σου αρέσει. Πρέπει να σου αρέσει αυτό που κάνεις, αλλιώς είτε δε θα το κάνεις καλά, είτε θα το αφήσεις. Οπότε σε αυτό, πέρα από έναν έμπειρο γυμναστή που θα βρεις, χρειάζεται να σημειώνεις και την πρόοδο σου από μόνος σου, για να δεις τι δουλεύει πάνω σου και τι όχι. Είναι μεγάλη ιστορία αυτό και παίρνει αρκετό χρόνο. Όμως η μέθοδος είναι μια, trial and error. Δεν ταιριάζουν όλα τα προγράμματα σε όλους. Αυτό κράτα το για το μέλλον κυρίως, αφού για τα πρώτα 2 χρόνια, όπως και να γυμναστείς, θα αναπτυχθείς, όπως είπα και παραπάνω.

Αν δεν υπάρχει η ικανότητα πρόσληψης κάποιου προπονητή, βρες ένα καθαρό γυμναστήριο. Ο εξοπλισμός είναι το 2ο σημείο που πρέπει να κοιτάς. Κι αυτό γιατί υπάρχουν σχεδόν άπειρες παραλλαγές ασκήσεων για όλες τις μυϊκές ομάδες, που ακόμη και με ελάχιστα μηχανήματα/ελεύθερα βάρη/μπάρες, μπορείς να κάνεις πολύ καλή δουλειά. Η υγιεινή, ειδικά στην κατάσταση που βρισκόμαστε τώρα, είναι το παν.

Να θυμάσαι ότι για να αλλάξεις το σώμα σου, αρχικά θα πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο ζωής σου. Δε μπορείς να αλλάξεις, χωρίς κόπο και θυσίες, ιδιαίτερα ως προς τη διατροφή σου. Αλλά αυτό είναι κάτι που θα σε απασχολεί όσο προχωράς σε επίπεδο. Στην αρχή, όλα τείνουν να δουλεύουν πιο εύκολα και συνήθως πιο γρήγορα.

Τέλος, για να μην κουράζει άλλο το post μου, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις για ένα μήνα με total body workouts 2-3 φορές/εβδομάδα, τα οποία θα σε προετοιμάσουν για να μπεις στα γνωστά splits προχωρώντας.
Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε από τη @yorkie παραπάνω, κράτα ελεγχόμενο τον ενθουσιασμό σου για να έχεις διάρκεια στο χώρο. Θέλει μεγάλη προσοχή όταν ξεκινάς κάτι καινούριο. Πρώτα θα το μάθεις κι έπειτα θα το βελτιώσεις. Το ανάποδο, συνήθως φέρνει καταστροφικά αποτελέσματα. Γι αυτό λοιπόν ξεκίνα χαλαρά να προσαρμοστεί το σώμα σου στα νέα ερεθίσματα που θα του δώσεις, τρώγε σωστά, ξεκουράσου όσο πρέπει, και θα δεις και το αποτέλεσμα.
Εννοείται ότι η προσπάθεια σου για να είναι ολοκληρωμένη πρέπει να συνοδευτεί κι από καθοδήγηση διατροφολόγου, όμως αν αυτό δεν είναι εφικτό, ενδεχομένως να μπορούσαμε να απαντήσουμε σε απορίες σου εδώ. Δυστυχώς ή ευτυχώς, η πληροφορία είναι άπειρη και κυκλοφορεί ελεύθερα εκεί έξω, οπότε εύκολα και γρήγορα μπορείς να έχεις πρόσβαση σε θεμελιώδεις αρχές διατροφολογίας.

Και κάτι τελευταίο : https://www.muscleandstrength.com Εδώ θα βρεις αρκετά πράγματα για να δεις πως κινείται ένα πρόγραμμα γυμναστικής. Προσοχή, δεν είναι για να ακολουθήσεις αυτά που λέει μέσα κατά γράμμα, αλλά για να καταλάβεις λίγο πως παίζεται το παιχνίδι.

Για απορίες που θα προκύψουν, εδώ είμαστε.

Υγ: Το επάγγελμα μου ουδεμία σχέση έχει με τη γυμναστική. Απλά είμαι στο χώρο μερικά χρόνια, έχω διαβάσει πολύ για να βελτιωθώ, είχα από πάνω μου ομάδα προπονητών που με καθοδήγησε και έχω αποκομίσει κάποια εμπειρία. Ξανατονίζω ότι για να κάνεις σωστά και εγγυημένα τη δουλειά σου, χρειάζεσαι προσωπικό γυμναστή και διατροφολόγο.
Ετσι οπως το παρουσιαζεις το total body μου φαινεται πιο σωστο μεχρι να βρω τα πατηματα μου. Θα αρχισω ετσι τελικα. Ωραια ευχαριστω για τις συμβουλες σας παιδια. Να ειστε καλα. Για τυχον αποριες που θα προκυψουν θα εμφανιστω εδω ξανα. :pleasantry:
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ετσι οπως το παρουσιαζεις το total body μου φαινεται πιο σωστο μεχρι να βρω τα πατηματα μου. Θα αρχισω ετσι τελικα. Ωραια ευχαριστω για τις συμβουλες σας παιδια. Να ειστε καλα. Για τυχον αποριες που θα προκυψουν θα εμφανιστω εδω ξανα. :pleasantry:
Επίσης, κάθε φορά που θα γυμνάζεσαι, να κάνεις αερόβιο για ζέσταμα και αποθεραπεία. Πρέπει να προετοιμάσεις και το καρδιαγγειακό σου σύστημα πριν προχωρήσεις. Προτείνω 15' στην αρχή και άλλα 10' στο τέλος. Επειδή μιλάμε για αερόβιο κατώφλι άσκησης, καλό θα ήταν να κρατάς τους παλμούς σου 120-140 BPM.

Αναμένουμε νέα σου. Καλή αρχή!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Μετά από αρσεις θανάτου πριν το εμβόλιο... Για μένα οι αρσεις είναι άσκηση ποδιων και πλατης ταυτόχρονα.

Μάλλον δεν θα παω για προπονηση σήμερα λόγω εμβολίου και καυσωνα. Θα παω για μπανάκι να ξεκουραστώ.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210723_212425.jpg
    IMG_20210723_212425.jpg
    3.4 MB · Εμφανίσεις: 96

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top