Fitness Thread!

sunsetpp

Νεοφερμένος

Η Penny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Χθες εσπασα το φράγμα των 20 επαναλήψεων στις καμψεις με 12.5 κιλά έξτρα βάρος πανω μου.... Εκανα 22 push ups... Με διάρκεια 65 sec του σετ...Στις υπόλοιπες 2 ασκήσεις δουλεψα στο 70% της έντασης.

Θα ανεβάσω προγραμμα σε μερικές μέρες γιατί ήταν ωραία προπονηση.....

1η άσκηση καμψεις με 4 σετ
Πρώτο ζέσταμα με 13 επαναλήψεις πολυ χαλαρά
Δευτερο σετ 22 επαναλήψεις με 12.5 έξτρα βάρος

Και 3 ο και 4ο σετ δεν εκανα με 7.5 όπως άλλες φορές αλλά με 5 για 16 και 13 επαναλήψεις αντίστοιχα.

Δευτερη άσκηση ανοιγματακια για άνω μοίρα με λάστιχο και 5 κιλους αλτηρες

Τρίτη άσκηση pec Dec σε μηχάνημα

Επόμενη άσκηση πιέσεις ώμων σε μηχάνημα δεν εβαλα 40 κιλά γιατί οι ώμοι πιάστηκαν στις καμψεις εκανα με 30 κιλά 16 επαναλήψεις πληρες ευρος κ αργά έφτασα σε ελεγχόμενη αποτυχία.

Και τέλος εκτάσεις ώμων με 5-7 κιλά αλτηρες επειδή ήταν ήδη κουρασμένοι οι ώμοι μου.

Κ τέλος ρωμαϊκή καρέκλα κοιλιακους 17-15-13 επαναλήψεις όλα τα σετ το λιγότερο 50 δευτερόλεπτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τις προάλλες είδα έναν στο γιουτιουμπ να επιχειρεί 65 κιλά καμψεις δικέφαλων με ίσια μπάρα.

Προσέξτε τι παρακολουθειτε στο ίντερνετ. Ο τυπος παει για χειρουργική επέμβαση με τις μαλακιες που κάνει. Όταν τον ρώτησα γιατί κάνει το σετ που θα έκανε ο Σβατζενεγκερ και αν.... Μου είπε ότι είχε 4 επαναλήψεις στα 60 κιλά...

Ήθελα να ήξερα ποθις φωστήρας θα έκανε τόσο οριακές επαναλήψεις σε έναν τόσο μικρό μυ όπως είναι ο δικέφαλος βραχίονος. Εννοείται τον έκραξα κανονικά μπας κ τον σώσω κ δεν κόψει τη γυμναστική εφ όρου ζωής.

Τα ίδια και στα deadlift με υπερέκταση της Μέσης. Όταν η μέση δεν είναι ευθεία επιβάρυνε τους δίσκους το ίδιο και στις πιέσεις ώμων όταν είσαι όρθιος που το βάρος σε λυγιζει προς τα πίσω. Κατέβασε το γαμημενο το βάρος. Δεν πειραζει .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Εγώ τώρα που έκλεισε το γυμναστήριο για καλοκαίρι διαπίστωσα ότι στις κάμψεις μάλλον είμαι χειρότερος από ότι ειμουν πριν ανοίξουμε παρότι αυτόν τον μήνα που έκανα γυμναστική σε γυμναστήριο όλο τον Ιούλη δηλαδή τα κιλά συνεχώς ανέβαιναν στον πάγκο. Μάλλον είναι θέμα συνήθειας
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Εγώ τώρα που έκλεισε το γυμναστήριο για καλοκαίρι διαπίστωσα ότι στις κάμψεις μάλλον είμαι χειρότερος από ότι ειμουν πριν ανοίξουμε παρότι αυτόν τον μήνα που έκανα γυμναστική σε γυμναστήριο όλο τον Ιούλη δηλαδή τα κιλά συνεχώς ανέβαιναν στον πάγκο. Μάλλον είναι θέμα συνήθειας

Είναι άλλου είδους κίνηση. Εγώ έχω αφήσει το παγκο τώρα και ασχολουμαι με καμψεις. Είναι ωραία ασκήσουλα κ πιο ασφαλής από τον παγκο.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Μπανάκι
 

Συνημμένα

  • IMG_20210812_145730.jpg
    IMG_20210812_145730.jpg
    9.4 MB · Εμφανίσεις: 94
  • IMG_20210812_145733.jpg
    IMG_20210812_145733.jpg
    7.3 MB · Εμφανίσεις: 106

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Καλησπέρες στο thread. Σήμερα έβγαλα 3η προπόνηση CrossFit. Η καρδιά μου αρχίζει να συνηθίζει σε υψηλότερους BPM και νιώθω ότι το σώμα μου δουλεύει πιο καλά στο σύνολο του σε σχέση με το PPL που δουλεύω.
Έχω κι έναν πωρωμένο personal trainer και με πιέζει στα όρια μου, οπότε ψοφάω κάθε φορά.
Εκτός από HIIT, πάντα έχω και μια βασική πολυαρθρική άσκηση (Πιέσεις πάγκου/Back Squat/Deadlift) που χτυπάω 1 RM.

Σήμερα, το highlight ήταν 1 RM deadlift στα 135 kg με ΣΒ 69 kg. Ευχαριστημένος κάργα, κι εγώ, κι ο προπονητής.

Με έχει ψήσει τρελά να ξεκινήσω CrossFit στο μέλλον ή άρση βαρών.

D158BF49-CEBE-42F0-808F-58647D33D94E.jpeg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Στο κρητικό έχει προσφορες... Και τα ασπραδια το μισό λίτρο 1.55 το ένα μάλιστα με γευση. Δεν ξέρω αν τα έχει σε όλους τους Κρητικούς η μόνο εδώ τα βρήκα εγώ.

Οι μπάρες πρωτεινης 1.5 ευρώ.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210812_194803.jpg
    IMG_20210812_194803.jpg
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 97

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
IMG_20210812_162815.jpg


@juste un instant κανε ενα feedback για τον συνδιασμο μου :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Σήμερα έβγαλα 3η προπόνηση CrossFit.
Η καρδιά μου αρχίζει να συνηθίζει σε υψηλότερους BPM και νιώθω ότι το σώμα μου δουλεύει πιο καλά στο σύνολο του σε σχέση με το PPL που δουλεύω.
Με έχει ψήσει τρελά να ξεκινήσω CrossFit στο μέλλον ή άρση βαρών.
Εντελώς τυχαία θα προχωρήσω σε μια δήλωση κάνοντας αυτό που μισώ (κυρίως το κάνουν οι θείτσες ή όλοι αυτοί που θέλουν να υπερτονίσουν ότι είχαν δίκιο και ξέρουν πάντα μπλα μπλα...) :clapup:

Κάποιες ( moi et @meetmeinmontauk )τα λεγαμε εδώ πέρα για το crossfit.. Λοιπόν, θα βγάλω μότο: Σαν το crossfit δεν έχει και θα το ταγκαρω σε κάθε ποστ μέχρι να γίνει κροσφιταδικο όλο το θρεντ.

—————-////////////—————

Σε άλλα νέα μόλις περάσει ένα τραβηγματακι (που δεν έπαθα κατά την γυμναστική, αλλά σε άκυρη στιγμή...τόσο αρουκατο :upside:) και τελειώσουν οι διακοπές μου, θα επανέλθω με WOD. Προς το παρόν ίσως ανεβάσω καμία νέα συνταγή στο τσακιρ κεφι, προσπαθώ να ομοδοποιήσω και κάποιες και να σας τις ανεβάσω κάποια στιγμή σε αρχείο.

ΥΓ: γλυκές καλημέρες σε όλους (με μπαλκονάτο καφεδάκι) :morning1:
6C2FF5F7-6CDC-4977-90B5-CE7A4E8A0158.jpeg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Βγήκε και ο SOx; τι διάολο περονοσπορος έπεσε εδώ μέσα ;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Το κροςφιτ αν αναφέρεστε σε ολυμπιακά λιφτς snatch, power and clean κτλπ κ οχι κάτι μαλακιες που βλέπω στο μονοζυγο να κουνιουνται σαν να θέλουν να βγάλουν τους ώμους τους είναι πολυ καλο αρκεί να υπάρχει επίβλεψη από σοβαρό προπονητη.

Στο μονοζυγο ξεκινάς αυστηρά με thorakic extension και σταματάς όταν το στήθος φτάσει σίδερο αυστηρά. Αν θέλετε τους ώμους σας.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Βγήκε και ο SOx; τι διάολο περονοσπορος έπεσε εδώ μέσα ;
Ωχ τώρα το δα...
Δεν έχω ιδέα, ίσως ξέρει να σε διαφωτίσει κάποιος που μίλαγε μαζί του.

Κρίμα έδινε σημαντική βοήθεια και στο θρεντ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το κροςφιτ αν αναφέρεστε σε ολυμπιακά λιφτς snatch, power and clean κτλπ κ οχι κάτι μαλακιες που βλέπω στο μονοζυγο να κουνιουνται σαν να θέλουν να βγάλουν τους ώμους τους είναι πολυ καλο αρκεί να υπάρχει επίβλεψη από σοβαρό προπονητη.

Στο μονοζυγο ξεκινάς αυστηρά με thorakic extension και σταματάς όταν το στήθος φτάσει σίδερο αυστηρά. Αν θέλετε τους ώμους σας.
Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν διαφορετικά προγράμματα και στο ίδιο το CrossFit μέσα και είδους και επιπέδου σε κάθε είδος.

Όντως, θα συμφωνήσω στο ότι θέλει επίβλεψη από καλό προπονητή και συνήθως είναι personal ή ομαδικά με λίγα άτομα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Νικολιο πρεπει να είσαι στο 7-8% λίπος εγώ είμαι στο 14-15 αλλά βλέπω ότι ακόμη κ από δασκάλους κικ μποξιν είμαι πιο σχηματισμένος. Σταθερά στα 80-81 κιλά και βλέπω ότι το στήθος χωρίζει κ ανάμεσα πραγμα πολυ ωραίο.

@yorkie εγώ παιζω κλασσικό body building. Τόσο διατροφικά όσο και προπονητικα.
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Σε παλιότερα μηνύματα είχε πει ότι σκοπεύει ν' αποτραβηχτεί. Κρίμα, γιατί ήταν ένας απ' τους πυλώνες τού θέματος.

Τι να σου πω... Θεωρώ περιττη την απενεργοποιηση του λογαριασμου μπορείς να το αποτραβηχτεις κ χωρίς αυτήν. Παρολαυτα ναι ήταν καλός στο θρεντ. Κακώς έφυγε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλησπέρες στο thread. Σήμερα έβγαλα 3η προπόνηση CrossFit. Η καρδιά μου αρχίζει να συνηθίζει σε υψηλότερους BPM και νιώθω ότι το σώμα μου δουλεύει πιο καλά στο σύνολο του σε σχέση με το PPL που δουλεύω.
Έχω κι έναν πωρωμένο personal trainer και με πιέζει στα όρια μου, οπότε ψοφάω κάθε φορά.
Εκτός από HIIT, πάντα έχω και μια βασική πολυαρθρική άσκηση (Πιέσεις πάγκου/Back Squat/Deadlift) που χτυπάω 1 RM.

Σήμερα, το highlight ήταν 1 RM deadlift στα 135 kg με ΣΒ 69 kg. Ευχαριστημένος κάργα, κι εγώ, κι ο προπονητής.

Με έχει ψήσει τρελά να ξεκινήσω CrossFit στο μέλλον ή άρση βαρών.

View attachment 84261
Να σε ρωτήσω 2 -3 πράγματα στο τσατ για το κροσφιτ γιατί με ενδιαφέρει πολύ
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω 2 -3 πράγματα στο τσατ για το κροσφιτ γιατί με ενδιαφέρει πολύ
ο SOx έχει κλείσει το λογαριασμό και δεν ξέρουμε πότε θα ξαναμπεί, αλλά και η @yorkie ασχολείται με το crossfit οπότε θα μπορούσε να σε βοηθήσει αν βρει χρόνο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top