Fitness Thread!

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Προφανώς και για πλάκα .Γενικά η μουσική τα βάρη που σηκώνω ,με το που πέφτει κάνα ωραίο μπιτακι σηκώνονται τις πλάκας


Αλλά νομίζω δεν υπάρχει και λογική εξήγηση πίσω απ' το ego lifting .Εγώ σηκώνω για ώμους 40κιλα ....πιο πάνω από αυτό δεν μπορώ .Γιατί να επιχειρήσω κάτι που δεν μπορώ να σηκώσω ? Αφού δεν θα το σηκώσω ούτος η άλλος αφού
Ας μη γελιόμαστε, όλοι μας κατά καιρούς έχουμε κάνει αυτό που περιγράφεις. Δηλαδή, να βάλουμε περισσότερα κιλά από την πραγματική μας δυνατότητα. Κι ο καθένας για τους λόγους του. Θες ego lifting; Θες, πειραματισμός για να βρω τα όρια μου; Θες, για να εντυπωσιάσω τις κοπέλες γύρω μου; Υπάρχουν πολλά "κίνητρα" για να πάει κάποιος να τραυματιστεί από το πουθενά. Επειδή λοιπόν έχω δει αρκετά ατυχήματα να συμβαίνουν κατά καιρούς μέσα στο γυμναστήριο, προσπαθώ με τον τρόπο μου, να αποτρέψω τυχόν επόμενα. Πάντως σε όλα τα ατυχήματα που έχω παρατηρήσει, υπάρχει ένα κοινό χαρακτηριστικό. Η έλλειψη συγκέντρωσης στην προπόνηση.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ας μη γελιόμαστε, όλοι μας κατά καιρούς έχουμε κάνει αυτό που περιγράφεις. Δηλαδή, να βάλουμε περισσότερα κιλά από την πραγματική μας δυνατότητα. Κι ο καθένας για τους λόγους του. Θες ego lifting; Θες, πειραματισμός για να βρω τα όρια μου; Θες, για να εντυπωσιάσω τις κοπέλες γύρω μου; Υπάρχουν πολλά "κίνητρα" για να πάει κάποιος να τραυματιστεί από το πουθενά. Επειδή λοιπόν έχω δει αρκετά ατυχήματα να συμβαίνουν κατά καιρούς μέσα στο γυμναστήριο, προσπαθώ με τον τρόπο μου, να αποτρέψω τυχόν επόμενα. Πάντως σε όλα τα ατυχήματα που έχω παρατηρήσει, υπάρχει ένα κοινό χαρακτηριστικό. Η έλλειψη συγκέντρωσης στην προπόνηση.
Εγώ έχω τραυματιστεί αλλά όχι από ego lifting.Τυχαια .Σε πόδια σηκώνω 60κιλα τώρα squat,έχω 3-4 εβδομάδες αν θυμάμαι καλά που είμαι σε αυτά τα κιλά . Τελευταία εβδομάδα απ' τον ένα τετρακέφαλο ένιωθα ενόχληση, κατέβαινα μέχρι κάτω και όταν πήγα να ανέβω δεν είχε δύναμη ο ένας τετρακέφαλος .
Σε αυτό δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά 3 μέρες ήμουν εκτός των ποδιών και μετά απλά έκανα μισό squat όπου δεν πονούσε.Χτες δοκίμασα πλήρης squat και ήμουν κομπλέ


Αυτό με την έλλειψη συγκέντρωσης το σκεφτόμουν και εγώ .Θα είναι περίεργο για πρώτη φορά με τόσα άτομα εκεί μέσα .Αλλά οκ θα το συνηθίσω
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Τελευταία εβδομάδα απ' τον ένα τετρακέφαλο ένιωθα ενόχληση, κατέβαινα μέχρι κάτω και όταν πήγα να ανέβω δεν είχε δύναμη ο ένας τετρακέφαλος .
Σε αυτό δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά 3 μέρες ήμουν εκτός των ποδιών και μετά απλά έκανα μισό squat όπου δεν πονούσε.Χτες δοκίμασα πλήρης squat και ήμουν κομπλέ
Είναι αυτό που έχω πει τουλάχιστον μια φορά εδώ. Να ακούμε το σώμα μας. Δεν είναι τυχαίο που πρώτα ένιωσες ενόχληση, και μετά πήρες τον τετρακέφαλο στο χέρι. Ενδεχομένως οι 3 μέρες που έμεινες εκτός να μην ήταν αρκετές, όμως δεν είμαι ειδικός υγείας για να το κρίνω. Θα σου πρότεινα να πας σε κάποιον ορθοπεδικό εφόσον συνεχίζει η ενόχληση.

Αυτό με την έλλειψη συγκέντρωσης το σκεφτόμουν και εγώ .Θα είναι περίεργο για πρώτη φορά με τόσα άτομα εκεί μέσα .Αλλά οκ θα το συνηθίσω
Αυτό είναι θεματάκι. Οφείλεις να αγνοήσεις τον κόσμο γύρω σου και να συγκεντρωθείς στη δουλειά σου. Είναι ο μόνος τρόπος για να μη χάνεις το χρόνο σου, και προφανώς, να μειώσεις τις πιθανότητες τραυματισμού. Προσοχή, δεν εννοώ πουθενά ότι πρέπει να είσαι αντικοινωνικός. Γιατί έχει ακουστεί κι αυτό στο παρελθόν και θέλω να ξεκαθαρίσω τη θέση μου.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Είναι αυτό που έχω πει τουλάχιστον μια φορά εδώ. Να ακούμε το σώμα μας. Δεν είναι τυχαίο που πρώτα ένιωσες ενόχληση,
Όχι δεν το πήρα στο χέρι .Απλά ένιωσα ότι δεν μπορούσα και το αφησα για 3 μέρες .Μετά μπήκα με μισώ squat και όλα κομπλέ
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Όχι δεν το πήρα στο χέρι .Απλά ένιωσα ότι δεν μπορούσα και το αφησα για 3 μέρες .Μετά μπήκα με μισώ squat και όλα κομπλέ
Κι έλεγα να το βάλω σε εισαγωγικά γιατί θα μπερδευτεί κόσμος, αλλά τελικά δεν το έβαλα. Προφανώς και δεν εννόησα ότι έμεινες σέκος. Απλά, ότι δε μπορούσες να συνεχίσεις εκείνη την ώρα, με την ίδια άσκηση. Και πάλι, εξαιρετικά παρακινδυνευμένο να μπεις με ημικάθισμα ενώ ξέρεις ότι κάτι δεν πάει καλά με τον τετρακέφαλο σου. Προσοχή λοιπόν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
όταν κάποιος ξεκινάει να φορτώνει τις μπάρες.... εκθετικά... αυτα παθαινει.

Εγω πάω ανα εβδομάδα κ σιγα σιγα προσθέτοντας το ιδιο βάρος 1-2 επαναληψεις.

Ο αλλος θέλει να ανεβάζει 5-10-15 κιλά... οκ. Λες κ ειναι μικρό νουμεράκι το 70αρι στο πάγκο για 9 καλές επαναληψεις.

Καλές ομως με χρονο σέτ 40-45 δευτερολεπτα κ αργά 4 δευτερολεπτα η καθε επανάληψη σχεδόν
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,025 μηνύματα.
Σχοινακι ...ωραίο για χόμπι .Θα ήθελα να το φτάσω σε ένα τέτοιο επίπεδο για να το χρησιμοποιώ και ως κάψιμο λίπους
Δεν έμαθα ποτέ να κάνω σχοινάκι...αλλά θέλω πολύ να ξεκινήσω να κάνω...το θέμα είναι ότι δε ξέρω πώς να το μάθω από το 0 :(
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δεν έμαθα ποτέ να κάνω σχοινάκι...αλλά θέλω πολύ να ξεκινήσω να κάνω...το θέμα είναι ότι δε ξέρω πώς να το μάθω από το 0 :(

Ξεκινα απο εδω ...με την παροδο του χρονου αποκτας την εμπειρια και κανεις .Νταξ οχι οπψς αυτο στο βιντεο , αλλα το νορμαλ
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,025 μηνύματα.

Ξεκινα απο εδω ...με την παροδο του χρονου αποκτας την εμπειρια και κανεις .Νταξ οχι οπψς αυτο στο βιντεο , αλλα το νορμαλ
υπάρχουν κάποιες προασκήσεις που θα βοηθήσουν πριν το σχοινάκι;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
υπάρχουν κάποιες προασκήσεις που θα βοηθήσουν πριν το σχοινάκι;
Διατάσεις κάνε και τίποτα άλλο

Μετά απλά θέτεις στόχους .Αν δεν ξέρεις καθόλου . Προσπάθησε να κάνεις 1 κύκλο ....μετα 2 ....μετά 3 ....μετά να κάνεις για 1 λεπτό .....μετά α κάνεις κόλπα αν σ αρέσει τόσο κλπ
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,025 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Μόλις τελείωσα την προπόνηση τρεξίματος, σε γενικά ανηφορικό έδαφος και η εφαρμογή tracking, σε συνδυασμό με το smartband έδειξαν τα εξής:
Screenshot_2021-12-12-18-09-54-646_com.xiaomi.hm.health.jpg
Screenshot_2021-12-12-18-10-05-675_com.xiaomi.hm.health.jpg

Αν μπορείτε να μου πείτε μερικά συμπεράσματα και παρατηρήσεις από την καταγραφή αυτών των στοιχείων και αν μπορεί κάποιος-κάποια να μου εξηγήσει τι εστί ζώνη καρδιακού ρυθμού και τι σημαίνουν οι 6 αυτές κατηγορίες;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Αν μπορείτε να μου πείτε μερικά συμπεράσματα και παρατηρήσεις από την καταγραφή αυτών των στοιχείων και αν μπορεί κάποιος-κάποια να μου εξηγήσει τι εστί ζώνη καρδιακού ρυθμού και τι σημαίνουν οι 6 αυτές κατηγορίες;
Συμπερασματικά, οι χρόνοι σου δείχνουν ότι κινείσαι στο έντονο περπάτημα. Που αν το συγκρίνεις με το μ.ο. καρδιακών παλμών σου (159 bpm), εφόσον θεωρήσουμε ότι είναι ακριβείς οι μετρήσεις, είσαι στο αναερόβιο κατώφλι.
Το trend των καρδιακών παλμών σου δείχνει ότι αρχικά, μέχρι τα 10' είσαι στο αερόβιο κατώφλι. Μετά τα 10' μάλλον ξεκίνησες να κουράζεσαι, κι αυτό φαίνεται ότι ανέβηκες στο αναερόβιο κατώφλι, καθώς επίσης και στο ότι αυξήθηκε ο ρυθμός min/km, κάτα 1 ολόκληρο λεπτό.

Η ζώνη καρδιακού ρυθμού (Heart rate zone), είναι ένα σύνολο από εύρη λειτουργίας της καρδιάς και εξαρτώνται από την τιμή τοων καρδιακών παλμών. Ο μέγιστος θεωρητικός καρδιακός παλμός δίνεται από τον τύπο 220-age, δηλαδή αν είσαι 20 χρονών, οι μέγιστοι παλμοί της καρδιάς σου (HRmax), θεωρητικά είναι 200. Τώρα, παίρνοντας αυτό το μέγιστο, το χωρίζουμε σε περιοχές, όπου ανάλογα με την τιμή του, δημιουργούμε τις ζώνες καρδιακού ρυθμού.

Έχουμε τις εξής ζώνες, ανάλογα με τον καρδιακό παλμό (HR):

  1. HR < 50% HRmax ==> Ζώνη χαλάρωσης.
  2. 50% of HRmax < HR < 60% of HRmax ==> Ζώνη ελαφριά
  3. 60% of HRmax < HR < 70% of HRmax ==> Ζώνη εντατική ή ζώνη καύσης λίπους
  4. 70% of HRmax < HR < 80% of HRmax ==> Αερόβια ζώνη
  5. 80% of HRmax < HR < 90% of HRmax ==> Αναερόβια ζώνη
  6. 90% of HRmax < HR < 100% of HRmax ==> Ζώνη μέγιστης προσπάθειας (VO2 MAX)
Για περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με τις ζώνες και τη δαπάνη ενέργειας, μπορείς να βρεις εδώ, κι εδώ.

Για όποια απορία σου δημιουργηθεί στην πορεία, εδώ είμαστε.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,025 μηνύματα.
Συμπερασματικά, οι χρόνοι σου δείχνουν ότι κινείσαι στο έντονο περπάτημα. Που αν το συγκρίνεις με το μ.ο. καρδιακών παλμών σου (159 bpm), εφόσον θεωρήσουμε ότι είναι ακριβείς οι μετρήσεις, είσαι στο αναερόβιο κατώφλι.
Το trend των καρδιακών παλμών σου δείχνει ότι αρχικά, μέχρι τα 10' είσαι στο αερόβιο κατώφλι. Μετά τα 10' μάλλον ξεκίνησες να κουράζεσαι, κι αυτό φαίνεται ότι ανέβηκες στο αναερόβιο κατώφλι, καθώς επίσης και στο ότι αυξήθηκε ο ρυθμός min/km, κάτα 1 ολόκληρο λεπτό.

Η ζώνη καρδιακού ρυθμού (Heart rate zone), είναι ένα σύνολο από εύρη λειτουργίας της καρδιάς και εξαρτώνται από την τιμή τοων καρδιακών παλμών. Ο μέγιστος θεωρητικός καρδιακός παλμός δίνεται από τον τύπο 220-age, δηλαδή αν είσαι 20 χρονών, οι μέγιστοι παλμοί της καρδιάς σου (HRmax), θεωρητικά είναι 200. Τώρα, παίρνοντας αυτό το μέγιστο, το χωρίζουμε σε περιοχές, όπου ανάλογα με την τιμή του, δημιουργούμε τις ζώνες καρδιακού ρυθμού.

Έχουμε τις εξής ζώνες, ανάλογα με τον καρδιακό παλμό (HR):

  1. HR < 50% HRmax ==> Ζώνη χαλάρωσης.
  2. 50% of HRmax < HR < 60% of HRmax ==> Ζώνη ελαφριά
  3. 60% of HRmax < HR < 70% of HRmax ==> Ζώνη εντατική ή ζώνη καύσης λίπους
  4. 70% of HRmax < HR < 80% of HRmax ==> Αερόβια ζώνη
  5. 80% of HRmax < HR < 90% of HRmax ==> Αναερόβια ζώνη
  6. 90% of HRmax < HR < 100% of HRmax ==> Ζώνη μέγιστης προσπάθειας (VO2 MAX)
Για περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με τις ζώνες και τη δαπάνη ενέργειας, μπορείς να βρεις εδώ, κι εδώ.

Για όποια απορία σου δημιουργηθεί στην πορεία, εδώ είμαστε.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Δηλαδή, αυτή τη στιγμή ουσιαστικά πού εστιάζω περισσότερο; Καύση λίπους ή μυϊκή μάζα στην αναερόβια ζώνη; Και αν είναι ικανοποιητικά τα αποτελέσματα αυτά για αρχάριο
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
ε ευχαριστώ πάρα πολύ! Δηλαδή, αυτή τη στιγμή ουσιαστικά πού εστιάζω περισσότερο; Καύση λίπους ή μυϊκή μάζα στην αναερόβια ζώνη; Και αν είναι ικανοποιητικά τα αποτελέσματα αυτά για αρχάριο
Θέλω περισσότερες πληροφορίες, όπως ηλικία, σωματικό βάρος, εμπειρία με το τρέξιμο, κλπ, για να κρίνω τα αποτελέσματα σου. Και επίσης, θέλω και τους στόχους σου.

Τώρα, όπως βλέπουμε όλοι, κινείσαι στο αναερόβιο κατώφλι κατά μ.ο., οπότε αν ο στόχος σου είναι η καύση του λίπους, θα σου έλεγα να πηγαίνεις πιο αργά, για να ρίξεις τον καρδιακό παλμό σου και να έχεις μετάπτωση στην αερόβια ζώνη, ή ακόμη καλύτερα, στην ζώνη καύσης του λίπους. Επειδή μάλλον είσαι αρχάριος, θα σου πρότεινα να διανύεις λίγο μεγαλύτερες αποστάσεις (πχ. 5 km), με ρυθμό 12-13 min/km. Θεωρώ πως με αυτό το ρυθμό θα κάψεις περισσότερες θερμίδες απ'όσες καις με το συγκεκριμένο πρόγραμμα, καθώς επίσης, θα είναι καθαρά στοχευμένες στο λίπος.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,025 μηνύματα.
Θέλω περισσότερες πληροφορίες, όπως ηλικία, σωματικό βάρος, εμπειρία με το τρέξιμο, κλπ, για να κρίνω τα αποτελέσματα σου. Και επίσης, θέλω και τους στόχους σου.
Ηλικία:20
Σωματικό Βάρος: 60kg
Ύψος:1.65
Γενικά κάνω τρέξιμο κατά μέσο όρο 3-5km, σπάνια μέχρι 6-7
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θέλω να χτίσω λίγη μυϊκή μάζα, αλλά κυρίως γράμμωση
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ηλικία:20
Σωματικό Βάρος: 60kg
Ύψος:1.65
Γενικά κάνω τρέξιμο κατά μέσο όρο 3-5km, σπάνια μέχρι 6-7
Από τους χρόνους σου καταλαβαίνω ότι το τρέξιμο, μάλλον δεν είναι το κύριο σου σπορ. Εννοώ ότι το σώμα σου όπως το περιγράφεις, είναι για πιο καλούς χρόνους στα 3-5 km, εφόσον βέβαια ασχολείσαι συστηματικά.

Θέλω να χτίσω λίγη μυϊκή μάζα, αλλά κυρίως γράμμωση
Πρώτα πρέπει να χτίσεις μυϊκή μάζα, κι έπειτα θα προχωρήσεις στη γράμμωση. Μυϊκή μάζα χτίζεις με την προπόνηση αντιστάσεων (δηλαδή τα βάρη), σε συνδυασμό με τη διατροφή και την ξεκούραση σου.
Θα σου έλεγα να δώσεις εκεί περισσότερη έμφαση, και να αραιώσεις τις προπονήσεις τρεξίματος. Το ιδανικό για μένα θα ήταν 4 φορές την εβδομάδα βάρη, και 2 φορές την εβδομάδα χαλαρό τρέξιμο, με αρκετά km, σε σχετικά αργό ρυθμό.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,025 μηνύματα.
Από τους χρόνους σου καταλαβαίνω ότι το τρέξιμο, μάλλον δεν είναι το κύριο σου σπορ. Εννοώ ότι το σώμα σου όπως το περιγράφεις, είναι για πιο καλούς χρόνους στα 3-5 km, εφόσον βέβαια ασχολείσαι συστηματικά.


Πρώτα πρέπει να χτίσεις μυϊκή μάζα, κι έπειτα θα προχωρήσεις στη γράμμωση. Μυϊκή μάζα χτίζεις με την προπόνηση αντιστάσεων (δηλαδή τα βάρη), σε συνδυασμό με τη διατροφή και την ξεκούραση σου.
Θα σου έλεγα να δώσεις εκεί περισσότερη έμφαση, και να αραιώσεις τις προπονήσεις τρεξίματος. Το ιδανικό για μένα θα ήταν 4 φορές την εβδομάδα βάρη, και 2 φορές την εβδομάδα χαλαρό τρέξιμο, με αρκετά km, σε σχετικά αργό ρυθμό.
Κάτι τελευταίο...από ότι κατάλαβα χονδρικά ουσιαστικά αερόβια καρδιακή ζώνη= περισσότερα km, σε πιο αργό ρυθμό και αναερόβια= λιγότερα km σε γρήγορο ρυθμό (σπριντ δηλαδή); Άρα από την αερόβια κερδίζω σε καύση λίπους μάλλον... και σε τι χάνω; και από αναερόβια σε τι κερδίζω και σε τι χάνω ουσιαστικά; Επίσης, μία ακόμα παρατήρηση Vo2 μέγιστο δεν έχω πιάσει ποτέ, δε ξέρω τι είναι, μάλλον είναι για αθλητές περισσότερο
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
από ότι κατάλαβα χονδρικά ουσιαστικά αερόβια καρδιακή ζώνη= περισσότερα km, σε πιο αργό ρυθμό και αναερόβια= λιγότερα km σε γρήγορο ρυθμό (σπριντ δηλαδή);
Πολύ χοντρικά, ναι. Τώρα ο γρήγορος ρυθμός, δεν είναι σπριντ. Η έννοια του σπριντ, αναφέρεται μόνο σε μικρές αποστάσεις, δηλαδή 100m, 200m, 400m και βαριά-βαριά στα 800m.

Άρα από την αερόβια κερδίζω σε καύση λίπους μάλλον... και σε τι χάνω;
Στο αερόβιο κατώφλι, δε θα αυξήσεις τόσο γρήγορα την αντοχή σου. Αν έτρεχες στο αναερόβιο κατώφλι συνεχώς, θα είχες σαν όφελος την γρηγορότερη αύξηση στην αντοχή σου με τον καιρό.
και από αναερόβια σε τι κερδίζω και σε τι χάνω ουσιαστικά;
Το ανάποδο από αυτό που αναφέρω παραπάνω, στην περίπτωση της αερόβιας ζώνης. Συνήθως, όσοι ασχολούνται ερασιτεχνικά/επαγγελματικά με τις μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις, τρέχουν στο αναερόβιο κατώφλι για να αυξήσουν την αντοχή τους και να βελτιώσουν το χρόνο τους, άρα και το ρυθμό km/min.

Επίσης, μία ακόμα παρατήρηση Vo2 μέγιστο δεν έχω πιάσει ποτέ, δε ξέρω τι είναι, μάλλον είναι για αθλητές περισσότερο
Το VO2 MAX είναι η ζώνη που χτυπάς 90% με 100% του HRmax. Αν τρέξεις ένα sprint 100m και ανεβείς σε αυτή τη ζώνη, μια χαρά θα το πιάσεις και θα το δεις να το γράφει και το smartband σου.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τώρα, όπως βλέπουμε όλοι, κινείσαι στο αναερόβιο κατώφλι κατά μ.ο., οπότε αν ο στόχος σου είναι η καύση του λίπους, θα σου έλεγα να πηγαίνεις πιο αργά, για να ρίξεις τον καρδιακό παλμό σου και να έχεις μετάπτωση στην αερόβια ζώνη, ή ακόμη καλύτερα, στην ζώνη καύσης του λίπους. Επειδή μάλλον είσαι αρχάριος, θα σου πρότεινα να διανύεις λίγο μεγαλύτερες αποστάσεις (πχ. 5 km), με ρυθμό 12-13 min/km. Θεωρώ πως με αυτό το ρυθμό θα κάψεις περισσότερες θερμίδες απ'όσες καις με το συγκεκριμένο πρόγραμμα, καθώς επίσης, θα είναι καθαρά στοχευμένες στο λίπος.
Μιας και με ενδιαφέρει ,Οσο πιο γρήγορα τρέχεις δεν καις και περισσότερο λίπος ?🤔
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top