Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Αν τον βάλεις 30° δεν δουλεύεις σχεδόν καθόλου ώμους

Δεν θες να δεις τι πρόγραμμα πλάτης έκανα την 2η φορά.Τωρα το έχω μαζέψει βέβαια και θα το δοκιμάσω να δω αν κάνει

10 ασκήσεις είχα βάλει από 2 σετ το καθε ένα ....θα μου πεις τώρα 40 σετ ? Θα σου πω εγώ ,μα όλες ήταν σημαντικές , στόχευαν διαφορετικες μυϊκές ομάδες

35-45 μοιρες τον βάζω συνήθως αλλα ναί ισχυει αυτο που λές οσο τον ανεβάζεις τοσο λιγότερο εστιάζεις στο στήθος κ περισσοτερο στους ώμους.

20 σέτ έκανες φίλε... πολλά. :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοιταξε να δεις εγω ειμαι των λίγων σέτ... δεν κάνω πάνω απο 20 σετ την εβδομάδα ανα μυική ομάδα. Έχω αποτελεσματάκι νομίζω...

Εκτος του οτι κουράζεσαι τσάμπα... χάνεις κ ενέργεια γιατι οταν εγώ πάνω να παίξω στον επικληνή 65 κιλά για 10-12 επαναληψεις το οποιο ειναι το μάξ μου... φτάνω δηλαδη σε failure δεν μπορω μετά να βάλω 10-15 σέτ ακομη για στήθος ειναι άσκοπο ρε φίλε. ΚΑΙ ΔΕΝ βοηθας και τους μυς σου να αναρρώσουν. Τους κτυπάς παραπανω απο οσο πρέπει.

Για πλάτη παίζω 3 βασικές ασκήσεις επίσης...

1. Αρσεις θανάτου
2. Pull down με κλειστή λαβή οπο΄τε πιάνω το πλατύ ραχιαιο και τον δουλευω σε πλήρη έκταση
μαζι με τους δελτοειδεις πίσω

και τέλος κάνω και μια κωπηλατική με ανοιχτή λαβή... τέρμα ανοιχτη για να πιάσω το μέσα μέρος της πλάτης.

οι 3 αυτες ασκησεις ειναι υπέρ αρκετες για μένα.

Και βάζω και αλλες 2 για πόδια

οποτε έχω πλάτη - πόδια - γλουτους και αλλη μια μερα στήθος - χέρια με μια ακομη ασκηση εκτάσεων ώμους για τη μεσαια μοιρα του δελτοειδη.

τα πιάνω όλα δηλαδη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
35-45 μοιρες τον βάζω συνήθως αλλα ναί ισχυει αυτο που λές οσο τον ανεβάζεις τοσο λιγότερο εστιάζεις στο στήθος κ περισσοτερο στους ώμους.

20 σέτ έκανες φίλε... πολλά. :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοιταξε να δεις εγω ειμαι των λίγων σέτ... δεν κάνω πάνω απο 20 σετ την εβδομάδα ανα μυική ομάδα. Έχω αποτελεσματάκι νομίζω...

Εκτος του οτι κουράζεσαι τσάμπα... χάνεις κ ενέργεια γιατι οταν εγώ πάνω να παίξω στον επικληνή 65 κιλά για 10-12 επαναληψεις το οποιο ειναι το μάξ μου... φτάνω δηλαδη σε failure δεν μπορω μετά να βάλω 10-15 σέτ ακομη για στήθος ειναι άσκοπο ρε φίλε. ΚΑΙ ΔΕΝ βοηθας και τους μυς σου να αναρρώσουν. Τους κτυπάς παραπανω απο οσο πρέπει.

Για πλάτη παίζω 3 βασικές ασκήσεις επίσης...

1. Αρσεις θανάτου
2. Pull down με κλειστή λαβή οπο΄τε πιάνω το πλατύ ραχιαιο και τον δουλευω σε πλήρη έκταση
μαζι με τους δελτοειδεις πίσω

και τέλος κάνω και μια κωπηλατική με ανοιχτή λαβή... τέρμα ανοιχτη για να πιάσω το μέσα μέρος της πλάτης.

οι 3 αυτες ασκησεις ειναι υπέρ αρκετες για μένα.

Και βάζω και αλλες 2 για πόδια

οποτε έχω πλάτη - πόδια - γλουτους και αλλη μια μερα στήθος - χέρια με μια ακομη ασκηση εκτάσεων ώμους για τη μεσαια μοιρα του δελτοειδη.

τα πιάνω όλα δηλαδη.
Εγω κάνω pull up ζέσταμα (σπίτι την είχα ως βασική ασκηση λολ )

Κωπηλατική τροχαλία ανοιχτή λαβή
Κωπηλατική τροχαλία κλειστή λαβή
Κωπηλατική τρίγωνο
Lat pulldown ανοιχτή λαβή
Lat pulldown κλειστή λαβή
Lat pulldown τρίγωνο
Ενα μηχάνημα που λέγεται Rows(ψάξε ) είναι πολύ ωραίο μάλιστα
Pull over τροχαλία ez bar
Κωπηλατική τροχαλία με ένα χέρι


Πες μου εσύ τώρα ,ποιο από αυτό δεν είναι σημαντικό? Στην αρχή έκανα όλο αυτό το σετ από 2 σετ το καθε ένα ( ένα με λίγα κιλά και το άλλο πολλά )

Τώρα το έχω σπάσει στην μέση βέβαια τα μισά την μια μέρα τα άλλα μισά στην άλλη ....και δεν έχω βάλει deadlift,ασκήσεις με αλτήρες ,μπάρες κλπ (ίσως τα αλλάξω σε κάνα 8 εβδομάδες )
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Εγω κάνω pull up ζέσταμα (σπίτι την είχα ως βασική ασκηση λολ )

Κωπηλατική τροχαλία ανοιχτή λαβή
Κωπηλατική τροχαλία κλειστή λαβή
Κωπηλατική τρίγωνο
Lat pulldown ανοιχτή λαβή
Lat pulldown κλειστή λαβή
Lat pulldown τρίγωνο
Ενα μηχάνημα που λέγεται Rows(ψάξε ) είναι πολύ ωραίο μάλιστα
Pull over τροχαλία ez bar
Κωπηλατική τροχαλία με ένα χέρι


Πες μου εσύ τώρα ,ποιο από αυτό δεν είναι σημαντικό? Στην αρχή έκανα όλο αυτό το σετ από 2 σετ το καθε ένα ( ένα με λίγα κιλά και το άλλο πολλά )

Τώρα το έχω σπάσει στην μέση βέβαια τα μισά την μια μέρα τα άλλα μισά στην άλλη ....και δεν έχω βάλει deadlift,ασκήσεις με αλτήρες ,μπάρες κλπ (ίσως τα αλλάξω σε κάνα 8 εβδομάδες )

To τρίγωνο και η κλειστή λαβή ειναι ίδιες ασκήσεις... αρα κάνεις 4 ασκήσεις ίδιες ουσιαστικά.

9 ασκησεις για πλάτη ; εγω κάνω 3 κάθε φορά.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
To τρίγωνο και η κλειστή λαβή ειναι ίδιες ασκήσεις... αρα κάνεις 4 ασκήσεις ίδιες ουσιαστικά.
Ο γυμναστής εκεί μου είπες στοχεύει διαφορετικά σε μυϊκη ομάδα

(Μικρή λεπτομέρεια όμως )

Αυτός μου έβγαλες ενα προγράμμα ....θα το ανεβάσω αύριο να δεις
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Ο γυμναστής εκεί μου είπες στοχεύει διαφορετικά σε μυϊκη ομάδα

(Μικρή λεπτομέρεια όμως )

Αυτός μου έβγαλες ενα προγράμμα ....θα το ανεβάσω αύριο να δεις

Όπως θα έλεγε και ο δικός μου coach.... σταγονα στον ωκεανό!!! Η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας !

Πές στον δικό σου εχω έναν φίλο (εμένα) που οταν εχει πλάτη κανει 3 ασκησεις

1. Αρσεις θανατου
2. Κλειστη λαβη lat pull down
3. Κωπηλατική ανοιχτή λαβή

3 σέτ σε κάθε άσκηση - όλα εργάσιμα και απο τα 9 τα 3 σκληρά.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Γιατί όχι ανοιχτά ?

Γιατί όχι κλειστά ?

Αυτό το διλληημμα έχω και τα χώρισα έτσι

Στη πλάτη ισχύει ο αντίστροφος κανόνας. Δηλαδη οσο πιο ανοιχτή ειναι η λαβή τοσο πιο μέσα πιάνει. Προφανως με τον coach ειδαμε μια ανισορροπια , ενω έχω φτιάξει τον πλατύ ραχιαιο και φαινεται και στη φωτο που εβαλα με το στηθος καθως κάτω απο τη μασχάλη γεμίζω το μέσα ειναι πιο πίσω και μου έβαλε αυτην την άσκηση με ανοιχτή λαβή. Η κλειστή πιάνει πλατύ ραχιαιο... με άρσεις θανατου πιάνω ολη τη πλάτη. Δεν χρειάζονται άλλες ασκήσεις το πολυ 3-4 για πλάτη.

Αυριο το γυμναστηριακι ειναι ανοιχτό οπότε θα πάω για προπόνηση να το ευχαριστηθώ. Θα σηκωθώ θα φάω πρωινό και μετά απο καμιά ωρα θα πάω.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αυριο το γυμναστηριακι ειναι ανοιχτό οπότε θα πάω για προπόνηση να το ευχαριστηθώ. Θα σηκωθώ θα φάω πρωινό και μετά απο καμιά ωρα θα πάω.
Εμενα κλειστό 🤦🏼‍♂️
Εγώ ανυπομονώ για την Δευτέρα.....αν και εξεταστική την έχω γράψει λίγο στα παπούτσια μου

Εκεί που πηγαίνεις είναι ανοιχτός ο χωρίς ή κλειστός ?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Εμενα κλειστό 🤦🏼‍♂️
Εγώ ανυπομονώ για την Δευτέρα.....αν και εξεταστική την έχω γράψει λίγο στα παπούτσια μου

Εκεί που πηγαίνεις είναι ανοιχτός ο χωρίς ή κλειστός ?

Πολύ ανοιχτός και δεν έχει κόσμο ελάχιστο.

Πάλι καλα που έχω και τη προπόνηση για αυριο θα ειχα πεθάνει απο βαρεμάρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


dating coach greg xaxaxa ΘΕΟΣ ! Αν και νυστάζω θα κάτσω να το δώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Λοιπόν το είδα! Ο τύπος ειναι 45 χρονών και συναντήσε τη γυναικα του... πριν 8 χρονια δηλαδη στα 37! Εσυ έχεις ακομη 14 χρονια μέχρι τοτε ενω εγω 2 ! χαχαχα πλάκα κάνω. Πάντως αρκετοι έχουν παντρευτει και μετά τα 40 , ποτέ δεν ειναι αργά. Σίγουρα δεν το μετάνιωσα που δεν παντρεύτηκα πριν τα 35.

Όλα οσα λέει έχουν λογική , το κύριο νόημα του βιντεο του ειναι πως θα πρέπει να εισαι αυθεντικός και να εισαι ο εαυτος σου! Για να μπορέσεις να βρείς κάποιον άνθρωπο που θα γοητευτεί απο αυτο.

Εννοει επι της ουσίας πως κάποιος / κάποια ο οποίος θα δεί και τα στραβά σου και θα σε δεχτεί όπως εισαι ειναι και εκεινος που θα σε αγαπήσει πραγματικά. Τα εχω πει και εγω αυτά
πρίν δώ το βίντεο του. Οτι αν χωρίσεις για λόγους που δεν ειναι σοβαροί ουσιαστικά η άλλη πλευρά δεν σε αγαπησε ποτέ τοσο δυνατά ωστε να μεινει μαζί σου για μια ζωή. ΠΡΟΦΑΝΏς Ο ΤΎΠΟΣ σου λέει πως πρέπει να τα δειξεις εξαρχής ωστε να δεις αν έχεις βρει το κατάλληλο άτομο και να μη χάνεις χρόνο. Χωρις βεβαια υπερβολές στα στραβα πχ να εισαι αγενής - ειρωνας και γενικά κακός , πεσιμιστής και καχύποπτος με τους άλλους. Αυτά πρέπει να τα βελτιώσεις.

Πολύ καλός σε γενικές γραμμές.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ποδια σημερα

Εχω μπει στην εβδομαδα πολυ δυναμικα μετα απο 1 εβδομαδα warm up :superman:

Οπτικα ειμαι κομπλε θα ελεγα ...οποτε θα στοχευσω τωρα ειτε σε δυναμη ...ειτε σε ενα μικτο συτημα υπερτροφιας-δυναμης και παραλληλα να χαμηλωνω το % λιπους
View attachment 93386
Τι φαση πως δουλευεις με lbs σε βολευει? Βασικα ειναι σε κιλα η lbs μας μπερδεψες.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τι φαση πως δουλευεις με lbs σε βολευει? Βασικα ειναι σε κιλα η lbs μας μπερδεψες.
Το μηχάνημα έχει κιλά και lbs .Σε κάποιες ασκήσεις έχω βάλει τα κιλά όπως σε Bulgarian split ,split squat και Smith
Στα άλλα είναι lbs γιατί τα κιλά στο μηχάνημα δέν είναι στρογγυλοι οι αριθμοί ....οπότε έγραψα τις lbs που είναι στρογγυλοι αριθμοί
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
IMG_20220116_125231.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Ρε Νίκο καλό το βλέπω το προγραμμα 3 βασικες ασκησεις σου έχει για πλάτη.

Σημερινή προπόνηση στήθους - χέρια (ώμοι-τρικεφαλοι)

1. ΚΑΜΨΕΙΣ ΣΕ ΙΣΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ
1ο σέτ 12 επαναλήψεις (ζέσταμα)
2ο σέτ 17 επαναλήψεις με 15 κιλά πρόσθετο δίσκο στη πλάτη (hard set) δεν είχα 18η
3ο σετ 15 επαναλήψεις με 15 κιλά προσθετο (hard set)
4ο σέτ 12 επαναλήψεις με 10 κιλά (εργάσιμο) 2 πριν την αποτυχια

2. ΕΠΙΚΛΗΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣ - ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ
1ο σέτ 55 κιλά 11 επαναληψεις (εργάσιμο)
2ο σέτ 55 κιλά 9 επαναληψεις (hard set)
3ο σέτ 50 κιλά 9 επαναλήψεις (εργάσιμο)

3. PEC DEC
1ο σέτ 20 κιλά για 12 επαναλήψεις (εργάσιμο)
2ο σέτ 21.5 κιλά για 10 (εργάσιμο)
3ο σέτ 20 κιλά για 9 επαναληψεις

8 εργάσιμα για στήθος εκ των οποίων 3 hard.

4. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ
1ο σέτ 15 επαν. με 7 κιλά αλτηρες
2ο σέτ 12 επαν. με 9 κιλά αλτηρες
3ο σέτ 10 επαν. με 9 κιλά

5. ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
1ο σέτ 5 κιλά 15 επαναλήψεις
2ο σέτ 7.5 κιλά 10 επαναληψεις
3ο σέτ 7.5 κιλά 10 επαναληψεις

6. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΑΥΧΕΝΑ
1ο σέτ 20 επαν. χωρις βαρος
2ο σέτ 15 επαν. με 5 κιλά
3ο σέτ 12 επαν. με 5 κιλά

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σήμερα ήταν ωραία στο γυμναστήριο δεν είχε καθολου κόσμο βασικά ήμουν ΜΟΝΟΣ τελειως και βρήκα την ευκαιρια να ποζάρω μπροστά απο τον καθρέφτη... για μια ακόμη φορά χαχα! Μπαλίτσα ο ώμος. :P

Και σκέψου οτι πέρα απο μια άσκηση εκτάσεων ώμων που βλέπεις τους δουλεύω απλα στις πολυαρθρικές. Δεεν χρειάζονται ξεχωριστές προτάσεις ώμων ή πιέσεις για την πρόσθια μοίρα.

me2 (2).jpg

ΓΙΑ μεταπροπονητικό (2ο γευμα ημέρας) είχε τίμιο ρύζι με φασόλια και 70γρ τυρί χαμηλών λιπαρών και 5 γρ λαδάκι.

1642349297859.jpg

Δεν βάζω άλλη φώτο μέχρι το καλοκαιράκι , Απλα για να δεις οτι μια χαρά παιζεις στα ιδια κιλά ανασύσταση και χωρις να ανεβοκατεβαινεις κιλά στη ζυγαριά και κάνοντας σωστή προπόνηση.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ρε Νίκο καλό το βλέπω το προγραμμα 3 βασικες ασκησεις σου έχει για πλάτη.

Σημερινή προπόνηση στήθους - χέρια (ώμοι-τρικεφαλοι)

1. ΚΑΜΨΕΙΣ ΣΕ ΙΣΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ
1ο σέτ 12 επαναλήψεις (ζέσταμα)
2ο σέτ 17 επαναλήψεις με 15 κιλά πρόσθετο δίσκο στη πλάτη (hard set) δεν είχα 18η
3ο σετ 15 επαναλήψεις με 15 κιλά προσθετο (hard set)
4ο σέτ 12 επαναλήψεις με 10 κιλά (εργάσιμο) 2 πριν την αποτυχια

2. ΕΠΙΚΛΗΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣ - ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ
1ο σέτ 55 κιλά 11 επαναληψεις (εργάσιμο)
2ο σέτ 55 κιλά 9 επαναληψεις (hard set)
3ο σέτ 50 κιλά 9 επαναλήψεις (εργάσιμο)

3. PEC DEC
1ο σέτ 20 κιλά για 12 επαναλήψεις (εργάσιμο)
2ο σέτ 21.5 κιλά για 10 (εργάσιμο)
3ο σέτ 20 κιλά για 9 επαναληψεις

8 εργάσιμα για στήθος εκ των οποίων 3 hard.

4. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ
1ο σέτ 15 επαν. με 7 κιλά αλτηρες
2ο σέτ 12 επαν. με 9 κιλά αλτηρες
3ο σέτ 10 επαν. με 9 κιλά

5. ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
1ο σέτ 5 κιλά 15 επαναλήψεις
2ο σέτ 7.5 κιλά 10 επαναληψεις
3ο σέτ 7.5 κιλά 10 επαναληψεις

6. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΑΥΧΕΝΑ
1ο σέτ 20 επαν. χωρις βαρος
2ο σέτ 15 επαν. με 5 κιλά
3ο σέτ 12 επαν. με 5 κιλά

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σήμερα ήταν ωραία στο γυμναστήριο δεν είχε καθολου κόσμο βασικά ήμουν ΜΟΝΟΣ τελειως και βρήκα την ευκαιρια να ποζάρω μπροστά απο τον καθρέφτη... για μια ακόμη φορά χαχα! Μπαλίτσα ο ώμος. :P

Και σκέψου οτι πέρα απο μια άσκηση εκτάσεων ώμων που βλέπεις τους δουλεύω απλα στις πολυαρθρικές. Δεεν χρειάζονται ξεχωριστές προτάσεις ώμων ή πιέσεις για την πρόσθια μοίρα.


ΓΙΑ μεταπροπονητικό (2ο γευμα ημέρας) είχε τίμιο ρύζι με φασόλια και 70γρ τυρί χαμηλών λιπαρών και 5 γρ λαδάκι.


Δεν βάζω άλλη φώτο μέχρι το καλοκαιράκι , Απλα για να δεις οτι μια χαρά παιζεις στα ιδια κιλά ανασύσταση και χωρις να ανεβοκατεβαινεις κιλά στη ζυγαριά και κάνοντας σωστή προπόνηση.
Εγώ έχω μπει στο τρίτο χρόνο .Αυτές τις βασικές ασκήσεις τις έχω κάνει

Ας πούμε στις αρχές είχα για στήθος μόνο push up 10x10 .Μετά Έβαλα κλειστές λαβές ,ανοιχτές κλπ

Θέλω να πω ότι δεν θα μου έκανα κάτι οι βασικές ασκήσεις μόνο

Θα το δεις και εσύ όταν πλέον αυτό που κάνεις μπαίνει σε πλατό αποτελεσματικότητας
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Ρε Νίκο το 10χ10 δεν λέει κάτι ειναι προπόνηση αντοχής οχι υπερτροφιας. Δεν γινεται να κάνεις ιδιες επαναληψεις σε ολα τα σέτ δεν το καταλαβαινεις; :P απο χθές στο λέω.

Δεν εχει νοημα ειναι σαν να κάνεις ζέσταμα.

Δεν κάνω απλές κάμψεις φορτώνω και βάρος πανω μου αρα την δυσκολευω την ασκηση καμια σχέση με παλιά.

Να κάνεις σκέτες κάμψεις με κάμψεις + 15-20 κιλα πάνω σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν υπάρχει πλατό ανεβάζεις βάρος στην ίδια άσκηση ή την δυσκολευεις με κάποιο τρόπο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πυραμίδα κάνεις :P

Εγω έχω ένα μικρό συστημα πυραμίδας και straight sets .Αρχίζω με ένα σετ το οποίο κάνω progressive overload ετσι ώστε να βγαίνουν μέχρι 10 επαναλήψεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν υπάρχει πλατό ανεβάζεις βάρος στην ίδια άσκηση ή την δυσκολευεις με κάποιο τρόπο.
Αυτο κάνω ...άλλο το νέο βάρος να φτάνει στα 10 επαναλήψεις
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Δεν κάνω ακριβώς πυραμίδα απλα μετά έτσι κ αλλιώς πρεπει να κατεβάσω λιγο το βάρος για να δουλέψω απλά σαν εργάσιμο το σέτ χωρις να φτάσω σε σκληρο σέτ αποτυχιας.

Ξέρεις τι θα πει σκληρο σέτ ; να πιάσεις τωρα ενα βάρος κ να κάνεις 5 σέτ με ιδιες επαναληψεις ε τι δουλεψες σε αυτο δηλαδη ; αντοχη δουλεψες δεν εφτάσες καν το μύ στα όρια του. Γιατι να αναπτυχθεί πχ ;

Όταν εγω βάλω πχ 75 κιλα στο πάγκο και κανω 7 επαναληψεις αντι για 5 που εκανα τη προηγουμενη φορά γιατι να αφήσω το ιδιο βάρος αφου ετσι κ αλλιως ζοριστηκα... θα κατεβασω λιγο 65 κιλά για να βγάλω ενα ακόμη απλά εργάσιμο σέτ. Εσυ το λες πυραμίδα αυτο αλλα εγω δεν το κάνω στοχευμενα σαν πυραμιδα απλα έτσι βγαινει για οικονομία δυνάμεων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτο κάνω ...άλλο το νέο βάρος να φτάνει στα 10 επαναλήψεις

Αυτό ναι ειναι σημαντικό. κυριε Doucette :D
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δεν κάνω ακριβώς πυραμίδα απλα μετά έτσι κ αλλιώς πρεπει να κατεβάσω λιγο το βάρος για να δουλέψω απλά σαν εργάσιμο το σέτ χωρις να φτάσω σε σκληρο σέτ αποτυχιας.

Ξέρεις τι θα πει σκληρο σέτ ; να πιάσεις τωρα ενα βάρος κ να κάνεις 5 σέτ με ιδιες επαναληψεις ε τι δουλεψες σε αυτο δηλαδη ; αντοχη δουλεψες δεν εφτάσες καν το μύ στα όρια του. Γιατι να αναπτυχθεί πχ ;

Όταν εγω βάλω πχ 75 κιλα στο πάγκο και κανω 7 επαναληψεις αντι για 5 που εκανα τη προηγουμενη φορά γιατι να αφήσω το ιδιο βάρος αφου ετσι κ αλλιως ζοριστηκα... θα κατεβασω λιγο 65 κιλά για να βγάλω ενα ακόμη απλά εργάσιμο σέτ. Εσυ το λες πυραμίδα αυτο αλλα εγω δεν το κάνω στοχευμενα σαν πυραμιδα απλα έτσι βγαινει για οικονομία δυνάμεων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Αυτό ναι ειναι σημαντικό. κυριε Doucette :D
Για πάγκο που είπες

Εμένα πάει έτσι
40 -60-70-70 10 σετ όλα .Αλλά είμαι διαλυμένος

Στις πιέσεις ώμων κάνω στις 10 επαναλήψεις

40-30-30

Και βγάζει καλό volume


Ωραια άσκηση είναι το μηχάνημα για στηθος ...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Εγω θα έκανα ενα σέτ 10 επαναληψεις αργές στα 40 να ζεσταθεί ο θωρακικός και θα έμπαινα απευθειας στα 70 για να βγάλω 12 επαναλήψεις. Και αρα να έχω έτσι προοδο. Γιατι αμα μένεις συνεχως στις ιδιες επαναληψεις προοδο δεν έχεις. Και επίσης το σέτ των 10 στα 60 σε κόβει, τρώς εκει πολύ ενέργεια.

Αυτα στα λέω γιατι υπάρχει κόσμος που παιδεύεται χρόνια στα γυμναστηρια και δεν βλεπει αποτέλεσμα εγω εβαλα τωρα μια φωτο του 2019 και τη συγκρινα με τωρα 2 χρονια μετά. Δεν ειχα στήθος τοτε ενω τώρα έχω σχηματίσει.

Δεν έγινα Σβατζενέγκερ γιατι δεν παίρνω και καριόλια απο έναν όμως που παιρνει και το επαιζε βαρβατος στο φβ και ααα και ουυυ και εχω ογκο καλυτερη αναπτυξη έχω στο στηθος.

Το παιρνεις που το παιρνεις ρε φιλε που δεν συμφωνω δουλεψε τουλαχιστον σωστά στο γυμναστήριο. Αλλιώς τσάμπα επιβαρυνεσαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης δεν μπορω να καταλαβω τι κάνεις... αφου εχεις 10αρες για 2 σέτ στα 70 τοτε σημαινει εξαρχης πως μπορεις να βάλεις 75 για να φτάσεις το μύ σε ελεγχομενο όριο... βεβαια δεν ξερω κ ποση διαρκεια έχουν τα σέτ σου αμα τα κάνεις γρηγορα 20-30 δευτερολεπτα κάνεις μισές επαναληψεις :P Εμενα το σέτ σημερα σιτς καμψεις ειχε διάρκεια 1 λεπτο και 10 δευτερολεπτα... δεν κλέβω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top