Fitness Thread!

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Παιδια το total volume κοιτατε .Μπορει εσεις να κανετε 3 ασκησεις απο 4-5 set και να σας βγουν συνολικα 12-15 σετ .Εγω κανω για καθε μυικη μοιρα και μου βγαινουν περιπου συνολικα 12-14 σετ ,περισσοτερες ασκησεις με λιγοτερα σετ με πολλα κιλα

Κατακλινή δεν έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου :P
Κακος ,πρεπει να χτυπησεις ολες τις μυικες ομαδες ,θα εχεις μυικη ανισορροποια και θα το δουλευεις στο μελλον
1642417415539.png
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Ο ίσιος πάγκος πιάνει την μεσαία μοιρα του στηθους , τη μπροστινή μοιρα του ώμου και τους τρικεφαλους
Ο επικληνης τα ίδια με διαφορά αντι για τη μεσαια να εστιάζει στην άνω μοιρα
και τέλος το Pec dec εστιάζει σε όλο το στήθος. Μαζι με την κάτω μοιρα που παλευεις στον κατακλινή.

Εχεις ηδη δουλέψει στηθος και ώμους μπροστινή μοιρα... βάλε αλλη μια άσκηση για τη μεσαια μοιρα του ώμου και μια κάμψεις δικεφάλων και τελειωσες με στήθος κ χέρια. Συνολο 5 ασκησεις με 15 σέτ εργάσιμα το πολύ.

Τους τρικεφαλους δεν μπορεις να τους απομονώσεις θα δουλεψουν και οι τρεις κεφαλές στο πάγκο απο ενα ύψος και μετά μέχρι το τέλος της κίνησης. Οποτε ακομη και σε αυτους ξεχωριστες απομονωτικές ασκησεις μπορει να ειναι περιττές.

Μεγάλη πλάτη -> μεγάλα χέρια. Οι δικεφαλοι μεγαλωνουν με τη πλάτη. Οσες καμψεις δικεφάλων και να κάνεις. Ειναι μικρή μυική ομάδα. Μη καταπιάνεσαι με 500 ασκησεις απομονωσης για τα χέρια , απλα θα φάς το χρόνο σου.

Άλλη φώτο δεν βάζω , φέρε κανεναν απο αυτους που κάνουν 500 σετ και 500 ασκησεις να μας δειξει αποτέλεσμα. Είδες σε τι κατάσταση ειμαι 4 κιλά πάνω απο το ύψος μου.

Ο καθρέφτης λέει πάντα την αλήθεια.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Τσου .Αυτό εδώ μου πασαραν εκεί που δεν μου αρέσει και τοσο
Άρα είναι ένα πρόγραμμα εκγύμνασης που δεν το «υπογράφει» ένας γυμναστής αλλά ποιος;

Διότι αν το βρήκες κάπου στο net, όπως πχ βρίσκουν άλλοι, και ξαφνικά ξεκινάνε με κάτι προγράμματα άκυρα που δεν είναι προσαρμοσμένα στις ανάγκες τους, τους χαμογελάει η υπερπροπονηση στην καλύτερη και στην χειρότερη ας μην πω. Το ότι μπορεί κάποιος άκυρος να το εκτέλεσε και να μην τραυματίστηκε πχ εμένα δεν μου λέει κάτι. Συν ότι όταν εγγράφεσαι σε ένα χώρο βασικό στοιχείο είναι να εμπιστευεσαι τον εκεί προπονητή σου. Οκ μπορεί να σου πάσαραν κάτι που να μην σου άρεσε όπως λες, αλλά γι αυτό είσαι εκεί να φέρεις αντιρρήσεις και να κάνετε τροποποιήσεις μαζί.

Τώρα όσον αφορά το θέμα σου, δεν είμαι ειδική στην αντρική γυμναστική και δεν θα τοποθετηθώ, αλλά συγκρίνοντας το με το πρόγραμμα που έχει ένας κολλητός μου φίλος (έχω γράψει νομίζω γι αυτόν στο παρελθόν) στιβίστας που ναι σε αρκετά καλό επίπεδο, μοιάζει υπερβολικό και συμφωνώ με τα παιδιά.


Και ένα γενικό σχόλιο τώρα που δεν έχει να κάνει με σένα...
Σίγουρα ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέγει ο,τι θέλει για τον εαυτό του και αν θέλει να τον κόψει και στα δυο τον μυ ή να πάρει και αναβολικά, θα το κάνει. Παρόλα αυτά θα έλεγα ότι ακόμη και η απλή χρήση, όπως την νομίζουν, κρεατινης, σκευασμάτων για πριν-κατά-μετά την προπόνηση, άλλων συμπληρωμάτων ή και τεστο, προσωπικά μου φαίνεται αποκρουστική και ακραία. Δεν μπορώ να διανοηθώ πως κάποιος ζει και θυσιάζει τα πάντα εν ονόματι της γυμναστικης και δεν μιλάω καν για bodybuilding εδώ, που ναι ακόμη πιο ακραία φάση. Και τα λέω όλα αυτά αγαπώντας πολύ τη γυμναστική εδώ και 5 χρόνια και ενώ την έχω πάρει στα σοβαρά. Όμως όλο το από πάνω μου φαίνεται αξιολυπητο, ειδικά αν ο άλλος δεν είναι επαγγελματίας - να πω δηλ ότι το κάνει για κέρδος. Προσαρμόζουν όλη τη ζωή τους γύρω από μια μπαρα και ένα από χέστηκε η φοράδα στ αλώνι που σήκωσες τα 150 κιλά.

Οσον αφορά τους τραυματισμούς είναι ένα άλλο κομμάτι, μπορεί κάποιος να μην έχει αλλά αυτό από μόνο του δεν είναι απόδειξη ότι δεν θα έχουν όλοι οι άλλοι ακολουθώντας τα προγράμματα τους. Δε νομίζω ότι χρειάζεται και βιασύνη γενικώς και ας σταθμίζουμε και το «ρισκο-εξέλιξη». Πολλές φορές αγνοούμε ότι δεν έρχεται απαραίτητα με το να μπουσταρουμε αδιακρίτως κιλά. Προφανώς και θα ανεβαίνουν, όπως θα εμπλουτίζονται και κάποιες ασκήσεις ως βοηθητικές των βασικών, αλλά το θέμα και η μαγκιά είναι να ναι προσαρμοσμένες στις ανάγκες, να τίθενται στο σωστό χρόνο και με το σωστό συνδυασμό.

Κλείνοντας θα σας φερω ένα παράδειγμα που είδα η ίδια στο χώρο που κάνω προπονήσεις. Ήταν μια κοπέλα που ενώ κάνει κάποιους μήνες ήδη γυμναστική, ανέβασε πρέσα εκείνη την μέρα 5 ή 10 κιλά, ενώ ήταν αρκετό καιρό σε αυτά που σήκωνε πριν. Τεσπα την πήγε 55 και δεν κατάφερε καν να βγάλει ένα σετ σωστό! Έκανε το 2ο σετ και απλά κατέβασε επαναλήψεις αλλά και πάλι ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να το διαχειριστεί και εν τελει στο 3ο σετ κατέβασε εντελώς τα κιλά και γύρισε σε αυτά που είχε τους προηγούμενους μήνες. Το μόνο που έκανε ήταν να ενημερώσει τον προπονητή της πως «α έκανα το χ γιατί με ζόριζε». Και ρωταω, ήταν η βέλτιστη προπόνηση που μπορούσε να πάρει εκτελώντας αυτή την άσκηση ; Είναι δυνατόν να μην προβληματίζεσαι πως με μικρή αύξηση στην πρέσα και σε χαμηλα κιλά δεν μπορείς να ανταποκριθείς στο σχεδιασμό που σου έχει βάλει ο γυμναστής; Ή αυτός την έτρεξε και της ανέβασε βάρος ή θα «έπρεπε» με βάση τις προπονήσεις της να ναι σε θέση να μπορεί να τα σηκώνει και άρα εδώ μπαίνουν και άλλα ερωτήματα όπως: τόσους μήνες τις ασκήσεις τις εκτελείς σε όλο το εύρος τους και με σωστή τεχνική σε σωστό χρόνο; Γιατί σίγουρα κάτι φταίει και κανένα από τα παραπάνω ή από επιπρόσθετες υποθέσεις που μπορούν να γίνουν δεν είναι αμελητέο. Σκέφτηκα να πάω να της πω στην επόμενη άσκηση, που έτυχε να δω γιατί έκανα rest, ότι η μπαρα στις τελευταιες της επαναλήψεις που είδα της ξέφυγε τεχνικα αλλά δεν το έκανα γιατί έχω την αίσθηση πως και να το πεις μάλλον θα βγεις η ρηγμενη που θέλει να κάνει διορθώσεις και κατά δεύτερον είναι δωρον άδωρον, τα λάθη θα συνεχίζονται αφού το mentalité είναι λανθασμένο και είναι αυτό που οδηγεί εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
@yorkie πονάει το εύρος κίνησης.

Ειδικά στο πάγκο αν κατεβάσεις μέχρι κάτω ή τελοςπαντων 1-2 το πολυ εκατοστα απο το στήθος. Ο θωρακικός βρισκεται σε πλήρη έκταση, οποτε αν δεν έχεις τα κιλά που βάζεις δεν μπορείς να έχεις και πλήρες εύρος κίνησης :P στα περισσοτερα fail reps του πάγκου η μπάρα δεν ανεβαινει πιο πάνω.

Πάντως η κρεατίνη δεν ειναι κακό συμπλήρωμα με εξετάσεις αιματος καθαρες και την συμφωνη γνώμη ενος παθολογου κάνεις χρήση για λίγο καιρό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
@yorkie πονάει το εύρος κίνησης.

Ειδικά στο πάγκο αν κατεβάσεις μέχρι κάτω ή τελοςπαντων 1-2 το πολυ εκατοστα απο το στήθος. Ο θωρακικός βρισκεται σε πλήρη έκταση, οποτε αν δεν έχεις τα κιλά που βάζεις δεν μπορείς να έχεις και πλήρες εύρος κίνησης :P στα περισσοτερα fail reps του πάγκου η μπάρα δεν ανεβαινει πιο πάνω.

Πάντως η κρεατίνη δεν ειναι κακό συμπλήρωμα με εξετάσεις αιματος καθαρες και την συμφωνη γνώμη ενος παθολογου κάνεις χρήση για λίγο καιρό.
Όχι δεν έλεγα για πάγκο, η κοπέλα που λέω με την λάθος εκτέλεση έκανε back squat και είχε σε λάθος θέση τη μπαρα δηλαδή. Αλλά, ναι, δεν διαφωνώ στα άλλα.

Τώρα για την κρεατίνη θεωρητικά ισχύει αλλά πρακτικά πόσοι το κάνουν;
Βλέπω να παίρνουν αβέρτα μαζί με άλλα 5 σκευάσματα και δεν είναι καν επαγγελματίες. Δηλ μου μοιάζει και σαν σκεπτικό υπερβολικό να παιρνει κάποιος ταυτόχρονα της παναγιάς τα μάτια
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Άρα είναι ένα πρόγραμμα εκγύμνασης που δεν το «υπογράφει» ένας γυμναστής αλλά ποιος;
Ειναι απ τις ασκησεις που εχουμε γραψει εδω μεταξυ του @Devil και @SOx και τα εχω κανει ενα μιξαρισμα και τα εχω διαμορφωσει σε αυτο που δουλευει σε εμενα
Ήταν μια κοπέλα που ενώ κάνει κάποιους μήνες ήδη γυμναστική, ανέβασε πρέσα εκείνη την μέρα 5 ή 10 κιλά, ενώ ήταν αρκετό καιρό σε αυτά που σήκωνε πριν. Τεσπα την πήγε 55 και δεν κατάφερε καν να βγάλει ένα σετ σωστό! Έκανε το 2ο σετ και απλά κατέβασε επαναλήψεις αλλά και πάλι ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να το διαχειριστεί και εν τελει στο 3ο σετ κατέβασε εντελώς τα κιλά και γύρισε σε αυτά που είχε τους προηγούμενους μήνες. Το μόνο που έκανε ήταν να ενημερώσει τον προπονητή της πως «α έκανα το χ γιατί με ζόριζε
Αυτο λεω στον @Devil αμα ειναι να κανω παγκο 75 κιλα στο τελευταιο σετ και αν μειωθουν οι επιδοσεις μου σε ωμους και τρικεφαλα ε αστο καλυτερα .Για αυτο δοκιμαζω και βλεπω τι μου κανει

Δεν μπορώ να διανοηθώ πως κάποιος ζει και θυσιάζει τα πάντα εν ονόματι της γυμναστικης και δεν μιλάω καν για bodybuilding εδώ, που ναι ακόμη πιο ακραία φάσ
Εγω ειμαι αυτος :laugh:
Προσωπικα εχω παρει συμπληρωμα πρωτεινης μονο οταν την χρειαζομαι (εχω σπιτικες κοτες που κανουν 10 αυγα την μερα ,οποτε ειμαι κομπλε διατροφικα...πιστευω)
Και στο γυμναστηριο αφιερωνω περιπου 1 με 1;30 ωρα απ την μερα μου για 6 μερες την εβδομαδα εδω και 3 χρονια (στο σπιτι εκανα παλια ,γιατι τωρα πηγα σε τζιμ ...να νε καλα το μπολι )

Εγω το βλεπω ως ευχαριστηση αυτο , πρωτα το κανω για την υγεια μου ....αλλα εφοσον εχω και καλα γενετικα για σωμα γιατι οχι να κανω ενα αξιολογο σωμα

Ασε που ειναι και χωρος εκτονωσης
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Ειναι απ τις ασκησεις που εχουμε γραψει εδω μεταξυ του @Devil και @SOx και τα εχω κανει ενα μιξαρισμα και τα εχω διαμορφωσει σε αυτο που δουλευει σε εμενα

Αυτο λεω στον @Devil αμα ειναι να κανω παγκο 75 κιλα στο τελευταιο σετ και αν μειωθουν οι επιδοσεις μου σε ωμους και τρικεφαλα ε αστο καλυτερα .Για αυτο δοκιμαζω και βλεπω τι μου κανει


Εγω ειμαι αυτος :laugh:
Προσωπικα εχω παρει συμπληρωμα πρωτεινης μονο οταν την χρειαζομαι (εχω σπιτικες κοτες που κανουν 10 αυγα την μερα ,οποτε ειμαι κομπλε διατροφικα...πιστευω)
Και στο γυμναστηριο αφιερωνω περιπου 1 με 1;30 ωρα απ την μερα μου για 6 μερες την εβδομαδα εδω και 3 χρονια (στο σπιτι εκανα παλια ,γιατι τωρα πηγα σε τζιμ ...να νε καλα το μπολι )

Εγω το βλεπω ως ευχαριστηση αυτο , πρωτα το κανω για την υγεια μου ....αλλα εφοσον εχω και καλα γενετικα για σωμα γιατι οχι να κανω ενα αξιολογο σωμα

Ασε που ειναι και χωρος εκτονωσης


Το δικό μου προγραμμα ειναι αρκετά μινιμαλιστικό. Στοχεύει στα μπά σε 2-3 σκληρά σέτ κ τα άλλα κανονικά.

Ασε ρε ψεύτη αφου πέθαναν οι κοτες σου απο τη κλιματικη αλλαγή μας ελεγες τις προαλλες.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Εγω ειμαι αυτος :laugh:
Προσωπικα εχω παρει συμπληρωμα πρωτεινης μονο οταν την χρειαζομαι (εχω σπιτικες κοτες που κανουν 10 αυγα την μερα ,οποτε ειμαι κομπλε διατροφικα...πιστευω)
Και στο γυμναστηριο αφιερωνω περιπου 1 με 1;30 ωρα απ την μερα μου για 6 μερες την εβδομαδα εδω και 3 χρονια (στο σπιτι εκανα παλια ,γιατι τωρα πηγα σε τζιμ ...να νε καλα το μπολι )

Εγω το βλεπω ως ευχαριστηση αυτο , πρωτα το κανω για την υγεια μου ....αλλα εφοσον εχω και καλα γενετικα για σωμα γιατι οχι να κανω ενα αξιολογο σωμα

Ασε που ειναι και χωρος εκτονωσης
Βρε αυτά δεν τα θεωρώ υπερβολικά, αντιθέτως τα θεωρώ απαραίτητα αν κάποιος έχει και έναν στόχο που δεν είναι απλός. Υπερβολή εννοούσα πολύ πιο ακραία όπως τα άλλα που περιέγραψα.

Ούτε η πρωτεΐνη σαν συμπλήρωμα είναι κάτι ούτε οι κότες σου, αντιθέτως. Τεσπα είναι και καθαρά υποκειμενικό αυτό. Αλλά φαντάσου έναν άνθρωπο που έχει σταματήσει οριακά την προσωπική του ζωή (σχεδόν εντελώς) και παίρνει 5 σκευάσματα ταυτόχρονα (δεν μιλάμε για απλή πρωτεΐνη) ξυπνώντας και ζώντας μόνο μ αυτο. Υπάρχουν και αυτοι, είναι επιλογή τους και φυσικά ας κάνουν όπως επιθυμούν. Καθένας με τις επιλογές του.
Ειναι απ τις ασκησεις που εχουμε γραψει εδω μεταξυ του @Devil και @SOx και τα εχω κανει ενα μιξαρισμα και τα εχω διαμορφωσει σε αυτο που δουλευει σε εμενα
κατάλαβα, άρα είναι ένα δικό σου μιξ πάνω κάτω, αφού τις ξεδιάλεξες. Θα έλεγα να το δείξεις στον γυμναστή σου και εάν θες μπορώ να ρωτήσω και τον δικό μου προπονητή και να σου πω εδώ. Όμως σίγουρα επειδή ο δικός σου σε έχει προπονήσει και έχει πληρη εικόνα θα σε κατατοπίσει (ελπίζω δηλαδή) καλύτερα.
Αυτο λεω στον @Devil αμα ειναι να κανω παγκο 75 κιλα στο τελευταιο σετ και αν μειωθουν οι επιδοσεις μου σε ωμους και τρικεφαλα ε αστο καλυτερα .Για αυτο δοκιμαζω και βλεπω τι μου κανει
δεν είμαι ειδική στις καθαρά «αντρικές» ασκήσεις και από θεωρητική άποψη και από πρακτική, αλλά σαν γενικό κανονα θα έλεγα να πας από τις βασικές και μετά να προσθέτεις πειραματισμους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ασε ρε ψεύτη αφου πέθαναν οι κοτες σου απο τη κλιματικη αλλαγή μας ελεγες τις προαλλες.
Θα μεγάλωσαν τα μινιον κοτοπουλάκια
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Νίκο κάνε ένα σετ στα 75 δεν χρειαζεται να κάνεις 2-3. Δουλεψε σε αυτο μέχρι να αυξησεις τις επαναληψεις στις 10. Εκει κτιζεις μυικοτητα - αντοχη στη δυναμη ακομη και δυναμη πιστευω εγω γιατι οταν αυξανεις επαναληψεις σε αυτο το βάρος αναμφιβολα ανεβαινει και το 1 REP MAX σου αλλα με ασφαλή τροπο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ασε ρε ψεύτη αφου πέθαναν οι κοτες σου απο τη κλιματικη αλλαγή μας ελεγες τις προαλλες.
Ξαναεπενδυσαν(οι δικοι μου )......και τωρα ειναι σε high season γεννησεων αυγων:bleh:
αλλά σαν γενικό κανονα θα έλεγα να πας από τις βασικές και μετά να προσθέτεις πειραματισμους
Εχω περασει απο αυτα ,αυτα εκανα στο σπιτι
α έλεγα να το δείξεις στον γυμναστή σου και εάν θες μπορώ να ρωτήσω και τον δικό μου προπονητή και να σου πω εδώ. Όμως σίγουρα επειδή ο δικός σου σε έχει προπονήσει και έχει πληρη εικόνα θα σε κατατοπίσει (ελπίζω δηλαδή) καλύτερα.
Εκεινος για το καποιο λογο μου εχει πει οτι αυτο το προγραμμα ειναι της παλιας γνωσης 10-20 χροναι πριν (παλιας εποχης).Στην νεα εποχη λεει θελουμε υψηλη ενταση σε λιγο χρονικο διαστημα .Εγω ομως περα απο το σωμα (που το 90% των ατομων εκει που παω ειναι για αυτο το λογο) θελω και δυναμη παραλληλα ,οποτε δεν μου ταιριαζει αυτο που μου εχει πει

Τον συμβουλευομαι μονο για το ποργραμμα μου .Αλλα εχω ενταξει και το δικο του στο δικο μου .Ας πουμε μια φορα στο τοσο θα χτυπαω ενα PR που μου εχει πει να κανω .Τρικεφαλους τελευταιο σετ ειναι drop set (αντι για ολα τα σετ που μου εχει πει εκεινος)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Τώρα για την κρεατίνη θεωρητικά ισχύει αλλά πρακτικά πόσοι το κάνουν;
Βλέπω να παίρνουν αβέρτα μαζί με άλλα 5 σκευάσματα και δεν είναι καν επαγγελματίες. Δηλ μου μοιάζει και σαν σκεπτικό υπερβολικό να παιρνει κάποιος ταυτόχρονα της παναγιάς τα μάτια

Κρεατίνη έχει μέγιστη συνιστωμενη δόση την ημέρα δεν παιρνεις παραπάνω. Πρακτικά εχω δει να κυκλοφορουν πολλοι βλάκες και στα δύο φύλα και σε πολλά θέματα περα του γυμναστηριου οποτε πλέον δεν ασχολούμαι.

Ο άλλος ειχε φτάσει να διαφημιζει το άναβαρ στο φβ και ο τύπος ειχε βαλει μια φωτο με το στήθος του και αν τον έβλεπες θα έλεγες πως απλά εχει ξεκινησει το γυμναστηριο εδω και 2-3 μήνες.

Και ειναι και γνωστός σεκιούριτι σε υψηλό πρόσωπο κ ανεβαζε φωτο με αναβολικά, τωρα τα χει κατεβάσει μάλλον έπεσε κράξιμο.

Κάποιοι δεν εχουν καταλαβει οτι και αυτα να παιρνουν αν δεν ξέρουν να προπονούνται δεν θα ανέβουν ποτέ.

Πιο ογκωδης ειμαι εγώ απο αυτον , ειναι και πιο κοντός που θεωρητικά οι πιο κοντοι γεμιζουν πιο εύκολα και αν πάρουν εστω και 1 κιλο μυικης μάζας τους φαινεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξαναεπενδυσαν(οι δικοι μου )......και τωρα ειναι σε high season γεννησεων αυγων:bleh:

Εχω περασει απο αυτα ,αυτα εκανα στο σπιτι

Εκεινος για το καποιο λογο μου εχει πει οτι αυτο το προγραμμα ειναι της παλιας γνωσης 10-20 χροναι πριν (παλιας εποχης).Στην νεα εποχη λεει θελουμε υψηλη ενταση σε λιγο χρονικο διαστημα .Εγω ομως περα απο το σωμα (που το 90% των ατομων εκει που παω ειναι για αυτο το λογο) θελω και δυναμη παραλληλα ,οποτε δεν μου ταιριαζει αυτο που μου εχει πει

Τον συμβουλευομαι μονο για το ποργραμμα μου .Αλλα εχω ενταξει και το δικο του στο δικο μου .Ας πουμε μια φορα στο τοσο θα χτυπαω ενα PR που μου εχει πει να κανω .Τρικεφαλους τελευταιο σετ ειναι drop set (αντι για ολα τα σετ που μου εχει πει εκεινος)

Αυτο με το λιγο χρόνο ειναι μαλακία για μένα. Πάρε οσο χρονο χρειάζεται για να επανέρχεσαι στα σέτ σωστά και όπως πρέπει. Δεν κάνεις κάρδιο φιλε να τρέχεις να προλάβεις τους χρονους. Αυτο ειναι κάρδιο με βάρη προπονηση. Κανε 20 δευτερολεπτα διαλειμα και ιστοριες. Κάνε 2-3 λεπτα κ ξαναμπές έτοιμος τεχνικος κ ωραιος.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αυτο με το λιγο χρόνο ειναι μαλακία για μένα. Πάρε οσο χρονο χρειάζεται για να επανέρχεσαι στα σέτ σωστά και όπως πρέπει. Δεν κάνεις κάρδιο φιλε να τρέχεις να προλάβεις τους χρονους. Αυτο ειναι κάρδιο με βάρη προπονηση. Κανε 20 δευτερολεπτα διαλειμα και ιστοριες. Κάνε 2-3 λεπτα κ ξαναμπές έτοιμος τεχνικος κ ωραιος.
Δεν γινεται 2-3 λεπτα ....ετσι εχει βγαλει το προγραμμα .Το ολο προγραμμα του βγαινει σε 30 με 40 λεπτα
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Για μενα παντως και δεν θελω να φαινομαι σαν ειδημονας ας πουμε γιατι δεν ειμαι απλα λεω την αποψη μου επικεντρωσου σε καθισμα (με μπαρα οχι σμιθ) παγκο αρσεις overhead press και ελξεις και λιγες accesories ας πουμε. Αν στοχος σου ειναι να ανεβαζεις τα νουμερα σε αυτες τοτε σιγουρα 100% θα δεις και μυικη αναπτυξη και δυναμη. Αν ομως αναλωνεσαι σε παρα πολλες τοτε λογικο ειναι να επιβραδυνεις την προοδο σου ποσα να αντεξει το σωμα σου και το σωμα ολων μας? Και επισης θα προτεινα ευρος επαναληψεων απο 2 εως 10 για τις βασικες. Στις συμπληρωματικες αξιζει να κανεις και 15+ αναλογα την ασκηση πχ face pulls λεω τωρα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Μια χαρά ειδήμονας γίνεσαι αμα έχεις αποτελεσμα και προχωράς. Για τον απλο λόγο οτι για να προχωράς σημαίνει οτι ξέρεις τι κάνεις και πώς.

Τσιμπάς και μια πιστοποίηση και πλέον έχεις και χαρτί. Δεν εχεις βγαλει την γυμναστική ακαδημία αλλα το χαρτί το έχεις.

Και στη τελική όπως είπε και η γιόρκι αμα δεν θέλει ο άλλος γνώμη δεν του τη λές κάν. Ας παιδευεται μόνος του κανα δυο χρόνια εκει μέχρι να μάθει να γυμνάζεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ειναι και η πρώτη φορά που έχουμε "γνωστες" εδω με την πανδημια δεν ειδατε τι γινεται το παιζει λοιμοξιολόγος ο κάθε αποφοιτος λυκειου να πουμε.

Απόλαυση το άτιμο.... με φέτα ειδικα λιγο λαδάκι κ λιγη σάλτσα (πελτε) διπλα... πωπω

εβαλα και φετουλα επειδη ο πάνθηρας ειναι μερακλής.
 

Συνημμένα

  • 1642431722132.jpg
    1642431722132.jpg
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 77

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αυτό έφαγα και εγώ για μεσημεριανό
------
IMG_20220117_204657.jpg


Δεν μου αρεσαν οι ωμοι σημερα καθως πιεσεις ωμων δεν εβγαζα τα ιδια κιλα οπως εκανα στο σπιτι ....ισως βγαλω 1 σετ απ το σμιθ το πρωτο

1)Πρεσα στηθους τελευταιο σετ 9 οχι 11
2)Πιεσεις ωψων 6 10 6
3)Σε επικληνη ασκηση τα βαρη ειναι αντιστροφα πανω κατω

Οι αριθμοι ειναι σε κιλα
Γενικα ειχε πολυ ενταση ....αλλα 1 ωρα και 45 λεπτα !!! επομενος στοχος ειναι να βγαλω σε 1 :30 ωρα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Πριν πάς σημερα σου ειπαμε οτι θα εχεις καεί μετα το στηθος ... να παιξεις ώμους. Δεν άκουσες ομως γιατι εισαι ξεροκέφαλος :P

Σε έφαγε ο Θείος ο 35αρης Νικολάκη

Εκτάσεις ώμων PR 10KG ΓΙΑ 16 επαναληψεις.

Σε λιγο θα ασπρίσει το μαλλί μου αλλα νιωθω σαν πάνθηρας σε κλουβί.

Σημερινα γευματα τα 2 πρωτα τα εβαλα το 3ο ηταν ενα ροφημα πρωτεινης σοκολατα

4ο γευμα 2 φετες ψωμι ολικης , ρυζι 70γρ καστανο, σαλατα μπολικη

60γρ τυρι , 80γρ ομελετα

Α... εκανα και 1.5 ωρα περπατημα για βαριομουν σπίτι. Πηγα στον μακρινο ΑΒ με τα πόδια να πάρω τυρι χαμηλων λιπαρών , γιαουρτάκι για αυριο κ ψωμι ολικής, μια κοκα κολα επισης λάτι. Γυρισα απο δουλεια στις 4.30 και ευκολα εκανα κ πολλα ακομη... Η αλλη μου λεγε σημερα οτι ο δικος της βαριεται να πάει σουπερ μάρκετ λεει... λεω εγω πάω κ για βολτα μου λεει εισαι έτοιμος να παντρευτεις... λέω δεν ειμαι αρνητικος αμα βρω καμιά καλή κοπέλα. Αλλα θα με αφηνει να κανω προπονηση 2-3 φορές την εβδομάδα οπωσδηποτε.

Το μεσημέρι στο Κηφισο ειχε κινηση αλλα εγω έπαιζα κομματάρες μεσα στο αμάξι με bluetooth απο το κινητο ειχα ανοιξει το γιουτιουμπ !


Πάμε να ανεβάσουμε τη διάθεση στα ύψη κ σήμερα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Όταν κάνουμε αρκετά βήματα την ημέρα (8-10.000) αλλά είναι διάσπαρτα όχι ως οργανωμένη γυμναστική και πέρα από την καθιερωμένη άσκηση μετράει καθόλου ? Δηλαδή μια ενεργή καθημερινότητα αυτό εννοώ
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πριν πάς σημερα σου ειπαμε οτι θα εχεις καεί μετα το στηθος ... να παιξεις ώμους. Δεν άκουσες ομως γιατι εισαι ξεροκέφαλος :P

Σε έφαγε ο Θείος ο 35αρης Νικολάκη
Που θα παει στο επομενο pull θα τα σκισω :superman:

Ισως αυξησω χρονο αναπαυσης στους ωμους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όταν κάνουμε αρκετά βήματα την ημέρα (8-10.000) αλλά είναι διάσπαρτα όχι ως οργανωμένη γυμναστική και πέρα από την καθιερωμένη άσκηση μετράει καθόλου ? Δηλαδή μια ενεργή καθημερινότητα αυτό εννοώ
Μετραει

απλα δεν θα ειναι το ιδιο οπως το περπατημα το συνεχωμενο γιαιτ τοτε ανεβαινουν καπως οι παλμοι της καρδιας και μενουν ωηλα για ενα χρονικο διαστημα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Νίκο έλα να κανουμε πάγκο μαζι, θα φοράω και το σκουφο του Αγιου Βασίλη.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Που θα παει στο επομενο pull θα τα σκισω :superman:

Ισως αυξησω χρονο αναπαυσης στους ωμους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μετραει

απλα δεν θα ειναι το ιδιο οπως το περπατημα το συνεχωμενο γιαιτ τοτε ανεβαινουν καπως οι παλμοι της καρδιας και μενουν ωηλα για ενα χρονικο διαστημα
Ααα. Ευχαριστώ!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top