Fitness Thread!

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Σκέφτομαι μήπως να μείνω παραπάνω εκτός και να πάρω κάτι από το φαρμακείο αλλά θα αρρωστήσω δεν μπορώ τόσο χωρίς γυμναστική τώρα κάνω μόνο αερόβιο και κοιλιακού
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Αν σε παρηγορει κ εγώ έχω που κ που ενοχλήσεις.

Ξέχνα το να ανεβαίνεις στα βάρη κ να μην έχεις. Το σώμα αντιδρά το καταστρέφεις κ το ξαναφτιάχνεις. Του αλλάζεις τα όρια.

Αμα φοβάσαι τους τραυματισμους τι να σ πω παιζε μια ζωή συντηρητικά. Μπορεί βέβαια να τη πατησες κ άλλου εσυ κ να έκανες κάποιο λάθος κινησιολογιας.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Αν σε παρηγορει κ εγώ έχω που κ που ενοχλήσεις.

Ξέχνα το να ανεβαίνεις στα βάρη κ να μην έχεις. Το σώμα αντιδρά το καταστρέφεις κ το ξαναφτιάχνεις. Του αλλάζεις τα όρια.

Αμα φοβάσαι τους τραυματισμους τι να σ πω παιζε μια ζωή συντηρητικά. Μπορεί βέβαια να τη πατησες κ άλλου εσυ κ να έκανες κάποιο λάθος κινησιολογιας.
Ρε συ τραυματίστηκα είναι άλλο αυτό...γενικά γουστάρω να είμαι πιασμένος και να δίνω πόνο...τώρα σου λέω έχω κάψιμο σε άκυρες στιγμές 😂
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Ρε συ τραυματίστηκα είναι άλλο αυτό...γενικά γουστάρω να είμαι πιασμένος και να δίνω πόνο...τώρα σου λέω έχω κάψιμο σε άκυρες στιγμές 😂

Και εγω σου λέω έχω.... αριστερο χέρι τενοντας δικεφάλου με τραβαει κάποιες φορές. Τι να ανω να σταματησω τη προπονηση απλα σημερα αντι για 15 κιλα κάμψεις δικεφαλων εβαλα 13 σε καθε χέρι κ εκανα full range of motion.

Αυτα θα τα εχεις φιλε... αλλαζεις το σώμα σου. Θα αντιδράσει. Αν θες να ανε΄βεις καποιες φορές πρέπει να αψηφάς το πόνο. Προσωπική άποψη. Προσοχη οχι το πονο που σε κανει πλεον δυσλειτουργικο στη καθημερινοτητα σου. Αυτο θέλει εξέταση απο ιατρο.

Με τα βαρη γινεσαι σκληροτράχηλος. Δες τους στις ειδικές δυναμεις τι εκπαιδευση κάνουν. Κομμάντο θα γινεις όχι δημοσιος υπάλληλος που εχει πακτωσει τη γκωλαρα του στη καρεκλα... χαχα :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
Λοιπόν μπήκα και εγώ στο τρυπάκι μιας που είναι και καλοκαιράκι και έχουμε χρόνο. Σημερινή προπόνηση ( και αυτό είναι το standard πρόγραμμα που έχουμε ). Θέλω γνώμη Devil επί αυτού.

αρκετά νωρίς το πρωί τρέξιμο στο γήπεδο γύρω στο μισάωρο.
Απόγευμα, 3 σετ των δέκα κάμψεις, 3 σετ των 8, βαράκια ( 1.5 kg για αρχή και σταδιακά θα ανεβαίνουμε μεθοδικά για να μη γίνει ζημιά ) σε δικέφαλους, τρικέφαλους και ώμους.

Αυτά για αρχή, καλώς ήρθα στο παρεάκι σας. Από Οκτώβρη γυμναστήριο πρώτα ο Θεός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Λοιπόν μπήκα και εγώ στο τρυπάκι μιας που είναι και καλοκαιράκι και έχουμε χρόνο. Σημερινή προπόνηση ( και αυτό είναι το standard πρόγραμμα που έχουμε ). Θέλω γνώμη Devil επί αυτού.

αρκετά νωρίς το πρωί τρέξιμο στο γήπεδο γύρω στο μισάωρο.
Απόγευμα, 3 σετ των δέκα κάμψεις, 3 σετ των 8, βαράκια ( 1.5 kg για αρχή και σταδιακά θα ανεβαίνουμε μεθοδικά για να μη γίνει ζημιά ) σε δικέφαλους, τρικέφαλους και ώμους.

Αυτά για αρχή, καλώς ήρθα στο παρεάκι σας. Από Οκτώβρη γυμναστήριο πρώτα ο Θεός.

Καλώς τον ! Πολύ καλή απόφαση φιλε ! Θα δεις ποσο ωραια θα νιώθεις. Κάνε οσα σέτ κάμψεων μπορεις με οσες επαναληψεις διατηρώντας καλή τεχνική. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω ενα βιντεάκι με κάμψεις.

Τα 1.5 κιλά ειναι πολυ λιγα , άνετα παίζεις με 5 σε καθε χέρι για καμψεις δικεφάλων και με 8-10 πιέσεις ώμων. Αν δεις οτι δεν έχεις καλη τεχνική κατεβάζεις.

Σιγά σιγά θα ανεβαίνεις κ θα τα λέμε κ εδω μέσα με τις προπονησεις. Οποιος θέλει να του πούμε για τεχνική ας ανεβάσει ενα βίντεο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Σήμερα έχει πλάτη !

1.jpg

2.jpg

3 βασικές ασκησεις.

Άρσεις θανάτου (με λίγα κιλά) 80-90 για επαναληψεις και πολυ αργά.

PULL DOWN σε τροχαλία

Seated row

1 ασκηση πιεσεων ωμων

1 ή 2 ασκησεις για τρικεφαλους.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Εγώ σήμερα απογοητεύτηκα από την προπόνηση τελικά οι 8 μέρες εκτός με επηρέασαν...Στο στήθος στις πιέσεις από 24 κιλά έβγαλα 1 σετ των 7 και 2 των 6 ενώ πιο πριν έβγαζα ένα των 10 και δύο των 8
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σήμερα έχει πλάτη !



3 βασικές ασκησεις.

Άρσεις θανάτου (με λίγα κιλά) 80-90 για επαναληψεις και πολυ αργά.

PULL DOWN σε τροχαλία

Seated row

1 ασκηση πιεσεων ωμων

1 ή 2 ασκησεις για τρικεφαλους.
Ωραία πλάτη φίλε τα deadlifts τα κάνεις με παύση;
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Πώς βλέπετε τεχνική στην κωπηλατική;
 

Συνημμένα

  • VID_20220707_113857~4.mp4
    14.1 MB · Εμφανίσεις: 1

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Εγώ σήμερα απογοητεύτηκα από την προπόνηση τελικά οι 8 μέρες εκτός με επηρέασαν...Στο στήθος στις πιέσεις από 24 κιλά έβγαλα 1 σετ των 7 και 2 των 6 ενώ πιο πριν έβγαζα ένα των 10 και δύο των 8
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ωραία πλάτη φίλε τα deadlifts τα κάνεις με παύση;

Ευχαριστώ φίλε μου ! Ναι βάζω λίγα κιλά και δεν αφηνω κάτω πλέον τη μπάρα. Ισα που ακουμπάει κ ξανα ανεβάζω. Με παύση ναι. 80-90 κιλα παίζω.

Πάρε και μια 75αρα κιλά για 9 επαναληψεις στον πάγκο με πληρες εύρος κίνησης μέχρι κάτω !

Και ενα physique για το άνω μέρος... ξέρω πρέπει να καθαρισω λιγο τη κοιλια μου αλλα μ αρεσει ο υδατανθρακας ρε γαμωτο.

στηθος 7-7-22.jpg


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πώς βλέπετε τεχνική στην κωπηλατική;

ΜΙΑ ΧΑΡΆ. Χαμήλωσε λίγο ακόμη τα ισχία και πέτα το στήθος προς τα έξω. Προσπαθησε να τραβάς με τους αγκώνες πισω ωστε τα χερια σου να ειναι απλα μοχλο βραχιονες κ να μη χρησιμοποιεις δικεφάλους.

Εγω αυτη την ασκηση δεν τη κάνω. Αλλα ειναι επίσης καλή.
 

Συνημμένα

  • 75kg 9 reps.mp4
    3.3 MB · Εμφανίσεις: 0
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Screenshot_2022-07-15-21-21-11-163_com.xiaomi.hm.health.jpg
Screenshot_2022-07-15-21-21-05-512_com.xiaomi.hm.health.jpg
Screenshot_2022-07-15-21-20-29-649_com.xiaomi.hm.health.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προσπαθώ συγχρόνως με την αερόβια (τρεξίματα, περπατήματα γρήγορα κτλπ) να φτιάξω ένα απλό πρόγραμμα σε αυτή τη φάση ατομικό, εκγύμνασης κοιλιακών μυών/στήθους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλά δε ξέρω σε ποιες ασκήσεις αντίστοιχες να εστιάσω
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Επειδή σκέφτομαι να ξεκινήσω σπριντάκια, έχετε κάποια tips ως αρχάριος που είμαι; πχ για το VO2 max, διάρκεια, σετ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

προθέρμανση..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

σημειώνω ότι κάνω συχνά τζόκινγκ
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Screenshot_2022-07-25-22-42-51-448_com.xiaomi.hm.health.jpg
Screenshot_2022-07-25-22-42-57-557_com.xiaomi.hm.health.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

καλησπέρα! Δοκίμασα πρώτη φορά διαλειμματικό Sprint, αλλά δεν έπιασα το VO2 Max:hmm:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Screenshot_2022-07-25-22-51-07-714_com.xiaomi.hm.health.jpg
Screenshot_2022-07-25-22-51-14-950_com.xiaomi.hm.health.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Screenshot_2022-07-25-22-52-33-995_com.xiaomi.hm.health.jpg
Screenshot_2022-07-25-22-52-40-873_com.xiaomi.hm.health.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

3 σετάκια ουσιαστικά sprint, με μικροδειαλείμματα ενδιάμεσα, αλλά παραξενεύτηκα από τα αποτελέσματα, ιδίως από ζώνη καρδιακού ρυθμού-καμμένες θερμίδες...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Προπόνηση στήθους χθές

@Himela @jj! αφιερωμένο το σέτ απο τον γέρο Ντέβιλ :D

80 kg για 7 πλήρεις (μέχρι κάτω) είχα και μια 8η αλλα δεν ήθελα να ζοριστώ παραπάνω.

τέλος για φέτος ξεκουραση απο χειμώνα πάλι.... ο δρομος προς τα 100 κιλά.
 

Συνημμένα

  • 80kg 7 reps.mp4
    2.3 MB · Εμφανίσεις: 0

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Screenshot_2022-08-05-21-17-02-258_com.xiaomi.hm.health.jpg
Screenshot_2022-08-05-21-17-07-497_com.xiaomi.hm.health.jpg
Screenshot_2022-08-05-21-18-07-008_com.xiaomi.hm.health.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Screenshot_2022-08-05-21-18-40-140_com.xiaomi.hm.health.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Screenshot_2022-08-05-21-19-07-489_com.xiaomi.hm.health.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Screenshot_2022-08-05-21-19-38-408_com.xiaomi.hm.health.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μία συνολική επισκόπησή μου σήμερα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Τι έγινε εδώ ρε παιδια το ρίξατε στο αερόβιο; για μένα 2 τελευταίες προπονησεις κ μετα ξεκουραση για κανα 1.5 μήνα έως Οκτώβριο. Πονάνε τα χέρια μ δε μπορω άλλο 😁

Πάγκο έχω μείνει στα 80 κιλά για 8 επαναλήψεις. Χθες έκανα ένα κάθισμα στα 100 για 7. Άρσεις είμαι στα 120 για 6.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top