Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Αντε και καλή μας αρχή απο σήμερα...

IMG_20240102_162445.jpg



έπεσε και ο πυρετός και νιώθω καλύτερα....
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Λοιπόν... επειδή δεν θα τα βάζω κάθε μερα ενταξει δεν έχει και νόημα... θα γράψω το αναλυτικό διατροφολόγιο για σήμερα μέχρι τωρα έχω κανει 4 γευματα τα οποία ηταν τα εξης

1ο γευμα ημερας 100γρ κουάκερ 250γρ γιαουρτι χαμηλων λιπαρών 20γρ σιροπι αγαβης (αυτο ειπα θα το κοψω επισης αλλα οκ προς το παρόν ας γλυκάνει λίγο) 20γρ σκουπ πρωτεϊνης ανακάτεμα και άσπρο πάτο.

2ο γευμα 150γρ τόνος 50γρ σαλατα λάδι , πατατες στη φριτέζα άερος χωρις λάδι (το εχω ανεβάσει και σε φωτογραφία)

3ο γευμα μια ομελέτα απο 4 αυγά και 300μλ χυμός πεπόνι μπανάνα που πηρα απο το σούπερ μάρκετ για τη βιταμίνη C

4ο γευμα 200γρ γιαούρτι χαμηλών λιπαρών - 70γρ κουάκερ - 10γρ αγαύη και 20γρ σκούπ πρωτεϊνης ανακάτεμα και άσπρο πάτο.

Και ισως κάνω και ενα τελευταίο γευμα βασικά εχω ακόμη λίγο,.... μια ομελέτα απο 2-3 αυγά

αυριο έχουμε κοτοπουλάκι το μονο που θα αλλάξει ειναι τα 2 γευματα που θα ειναι κοτοπουλο πατατα παλι στη φριτεζα ελαφριά και σαλάτα και τα αλλα 2 γευματα τα ίδια γιαουρτι πρωτεινη (στο ενα μόνο) και λιγο σιροπάκι αγαυης.

Απο νερό περίπου 3 λίτρα την ημέρα.

Μπαίνουμε σκληρά... όπως είχα υποσχεθεί... 2η μέρα αυριο ! :laugh:
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Πόσα λίτρα είναι το φραιερ

8 λίτρα. Φαντάσου οτι αύριο θα μπορέσω να βάλω μισο κιλό κτοοπουλο σε κομματάκια βεβαια χωρις να είναι το ένα πάνω στο άλλο. Οποτε νομιζω τα 7-8 λίτρα αν κάποιος θελει να αγοράσει φριτέζα ειναι μονόδρομος.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Καλημερα... Πρώτο γευμα ημέρας

IMG_20240103_121437.jpg



80γρ κουακερ
20γρ σκουπ πρωτεινη φράουλα
260γρ γιαουρτι
14γρ σιρόπι αγαβης

Και 1 ποτηρι χυμό πεπονι μπανάνα

2η μερα γριπης πυρετο δεν έχω ακτινογραφία θώρακα πεντακαθαρη

Περιμένω και αυριο και μετά γυμναστήριο ξανά με πρωτη προπονηση νέας χρονιάς κυκλικό. Στο 60% των φορτίων.
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Καλημερα... Πρώτο γευμα ημέρας

View attachment 127798


80γρ κουακερ
20γρ σκουπ πρωτεινη φράουλα
260γρ γιαουρτι
14γρ σιρόπι αγαβης

Και 1 ποτηρι χυμό πεπονι μπανάνα

2η μερα γριπης πυρετο δεν έχω ακτινογραφία θώρακα πεντακαθαρη

Περιμένω και αυριο και μετά γυμναστήριο ξανά με πρωτη προπονηση νέας χρονιάς κυκλικό. Στο 60% των φορτίων.
Έκανες ακτίνες για μια απλή γρίπη ?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Δεν μπορείς να διώξεις έτσι κάποιον που σου είπε οτι ξαφνικά ανέβασε πυρετό. Μπορεί να έχει ακόμη και φλεγμονή στην καρδιά (λοίμωξη) οπότε πρέπει να κοιτάξουν ακομη και την τροπονίνη. Έγινε και οξυμετρία - πάρθηκε πίεση / παλμοί κτλ αλλα σε αυτα είμαι σταθερός συνηθως 11 μεγαλη πιεση 7 μικρή και 60-70 παλμούς σε κατασταση ηρεμίας. Τα κοιτάζω και μόνος μου.

Ακτινογραφία Θώρακος – Τι Δείχνει & Προετοιμασία | ΒΙΟΤΥΠΟΣ (biotypos.gr)

Η ακτινογραφία δείχνει και πιθανά προβλήματα στη καρδιά. Μεγαλοκαρδίες - ανευρύσματα.
Για όλους εμάς που πιεζόμαστε στο γυμναστήριο ειναι αναγκαίο να γίνονται εξετάσεις.

Προπονητικά θα μείνω στα ίδια κιλά βελτιώνοντας την τεχνική. Μέχρι τον Ιούνιο που θα πέσω σε βάρος
τα lifts θα μεινουν ίδια.

αλτηρες πάγκο 30-32.5 κιλά ανα χέρι και κάποιες φορές κάποια σετ δυναμης 5-6 επαναληψεις στα 35 / χέρι

μπάρα πάγκος το βάρος μου για επαναλήψεις. 85 κιλά ιδανικά 7-8. Πράγμα που δείχνει οτι μπορώ να διαχειριστώ άνετα ενα 100αρι σε μονές επαναληψεις πχ σε ένα σέτ των 3-4.

Πράγμα που ανεβάζει την μονή > 100kg στον πάγκο.

Ώμους θα μείνω στα 27.5 / χέρι και στα 25 για καλή τεχνική και επαναλήψεις.

Πλάτη 60-70 κιλά στο lat pull down ειναι οκ.

Χέρια κάμψεις δικεφάλων αλτήρες σε κάθε χέρι για 15 ή και 17.5 κιλά.

πόδια πρέσα μηχάνημα 150-160 κιλά ειναι οκ. (Μιλάμε για πραγματικά κιλά ομως) γιατι κάποιες πρέσες πρέπει να τους φορτώσεις 200-250 για να νιώσεις οτι νιώθεις με αυτήν.

Αυτό θα ειναι το προπονητικό effort.

Στην διατροφή θα παραμείνουμε "σκληροί" και τυπικοί - σπαρτιάτες. Ειναι πάνω απο όλα μια άσκηση και του μυαλού. όλη αυτη η δοκιμασία. Το πρόγραμμα θα είναι μακρύ. 6 μήνες σίγουρα. 180 ημέρες περίπου... σημερα είμαστε στην 2η :D θα πέφτουν ουρλιαχτά στο γυμναστηριο οπότε θα εκτονώνομαι εκεί και θα βγάζω τα νεύρα και τη τρέλα που θα με έχει περιζώσει.

Θα υπάρξουν δύσκολες στιγμές αλλα θα παραμέινουμε δυνατοί...

θα παραμέινουμε Πάνθηρες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
2ο γευμα ημέρας

180γρ κοτόπουλο φιλέτο στήθος
200γρ πατατα
Σαλατούλα
Λιγο λαδακι λεμονάκι και αλατακι.

Αντε και καλή μας όρεξη

IMG_20240103_154042.jpg
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Δεν μπορείς να διώξεις έτσι κάποιον που σου είπε οτι ξαφνικά ανέβασε πυρετό. Μπορεί να έχει ακόμη και φλεγμονή στην καρδιά (λοίμωξη) οπότε πρέπει να κοιτάξουν ακομη και την τροπονίνη. Έγινε και οξυμετρία - πάρθηκε πίεση / παλμοί κτλ αλλα σε αυτα είμαι σταθερός συνηθως 11 μεγαλη πιεση 7 μικρή και 60-70 παλμούς σε κατασταση ηρεμίας. Τα κοιτάζω και μόνος μου.

Ακτινογραφία Θώρακος – Τι Δείχνει & Προετοιμασία | ΒΙΟΤΥΠΟΣ (biotypos.gr)

Η ακτινογραφία δείχνει και πιθανά προβλήματα στη καρδιά. Μεγαλοκαρδίες - ανευρύσματα.
Για όλους εμάς που πιεζόμαστε στο γυμναστήριο ειναι αναγκαίο να γίνονται εξετάσεις.

Προπονητικά θα μείνω στα ίδια κιλά βελτιώνοντας την τεχνική. Μέχρι τον Ιούνιο που θα πέσω σε βάρος
τα lifts θα μεινουν ίδια.

αλτηρες πάγκο 30-32.5 κιλά ανα χέρι και κάποιες φορές κάποια σετ δυναμης 5-6 επαναληψεις στα 35 / χέρι

μπάρα πάγκος το βάρος μου για επαναλήψεις. 85 κιλά ιδανικά 7-8. Πράγμα που δείχνει οτι μπορώ να διαχειριστώ άνετα ενα 100αρι σε μονές επαναληψεις πχ σε ένα σέτ των 3-4.

Πράγμα που ανεβάζει την μονή > 100kg στον πάγκο.

Ώμους θα μείνω στα 27.5 / χέρι και στα 25 για καλή τεχνική και επαναλήψεις.

Πλάτη 60-70 κιλά στο lat pull down ειναι οκ.

Χέρια κάμψεις δικεφάλων αλτήρες σε κάθε χέρι για 15 ή και 17.5 κιλά.

πόδια πρέσα μηχάνημα 150-160 κιλά ειναι οκ. (Μιλάμε για πραγματικά κιλά ομως) γιατι κάποιες πρέσες πρέπει να τους φορτώσεις 200-250 για να νιώσεις οτι νιώθεις με αυτήν.

Αυτό θα ειναι το προπονητικό effort.

Στην διατροφή θα παραμείνουμε "σκληροί" και τυπικοί - σπαρτιάτες. Ειναι πάνω απο όλα μια άσκηση και του μυαλού. όλη αυτη η δοκιμασία. Το πρόγραμμα θα είναι μακρύ. 6 μήνες σίγουρα. 180 ημέρες περίπου... σημερα είμαστε στην 2η :D θα πέφτουν ουρλιαχτά στο γυμναστηριο οπότε θα εκτονώνομαι εκεί και θα βγάζω τα νεύρα και τη τρέλα που θα με έχει περιζώσει.

Θα υπάρξουν δύσκολες στιγμές αλλα θα παραμέινουμε δυνατοί...

θα παραμέινουμε Πάνθηρες.
Ναι στα νοσοκομεία είναι έτσι το πρωτόκολλο νόμιζα το έκανες μόνος σου. Καλά αν είχες κάποιου είδους καρδιτιδα δεν θα ήταν απλός πυρετός.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
leg day σήμερα
2 Χ 12 36kg + 1 X 10 36kg seated leg curl machine
2 X 12 36kg + 1 X 10 36kg leg extension machine
3 X 12 41kg + 1 X 10 41kg hip abductor machine
4 X 12 41kg hip adductor machine
3 X 12 + 1 X 8 πρέσα 50kg (2 plates των 15 και 2 των 10)
2 Χ 10 12.5kg + 1 Χ 8 12.5kg κάμψεις δικέφαλων με μπάρα
3 Χ 10 41kg abdominal crunch machine
3 X 10 εκτάσεις ραχιαίων
----------------------------------------------------------------------------------------
Μένουν μόνο calf raises την επόμενη φορά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Έφτιαξα ένα ρυζάκι σημερα έγλειφα τα δαχτυλα μου....

ειχα καιρό να φαω ρυζι και μου είχε λειψει.

Το έβρασα πολύ καλα (μπλου μπόνετ απο Σκλαβενιτη) έβαλα λαδάκι αλατάκι και λεμόνι

κλασσικα με στηθος φιλετο κοτοπουλο.

Ηταν το 3ο γευμα

1ο ηταν το κλασσικο ξέρετε
2ο ηταν ενα ροφημα πρωτεινης και 20γρ αμυγδαλα
3ο ηταν κοτουλα - ρύζι
4ο ομελέτα (5 αυγά) - ρύζι

και τωρα θα φάω σαλατα με ψητο μπακαλιάρο στο air frier.

5η μέρα αυριο προγράμματος... ακομη δεν νιώθω αναγκη να κανω cheat... θα μου πείς μέχρι πριν 1 βδομάδα ετρωγες σαν να μην υπάρχει αυριο μου θές και cheat στις 5 μέρες ;;; μήνα... και βλέπουμε. :)

προπονηση ενταξει ηταν ... 5 ασκησεις συνολο σημερα

2 στηθους και 3 πλάτης.

Δεν επαιξα βαριά οκ (προέρχομαι απο ιωσούλα ή οπως την εχουν ονομάσει)

4 σέτ επικληνη πάγκο με αλτηρες 20-22.5 κιλά σε καθε χερι για 12 επαναληψεις
μετά π΄ρεσα στα 60 κιλά για 4 σετ των 12

έκανα και παυση στο κατέβασμα... την κανει πιο δυσκολη την ασκηση...

μετα πλάτη κλασσικα pull down 4 σετ με 50 κιλά για 11-12 επαν.

κωπηλατική αλλα 4 στα 40 κιλά για 12 χαλαρα ολα τα σέτ βγηκαν.... και τέλος με αλτηρες αρσεις τραπεζοειδή 3 σετ των 12 με 22.5 σε κάθε χέρι.

Εντάξει ένιωθα τις ασκησεις δεν ηταν πολύ χαλαρα αλλα δεν επαιξα και στα τέρματα... ήμουν ενα 60%.

'
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Αντε και καλή μας αρχή απο σήμερα...

View attachment 127744


έπεσε και ο πυρετός και νιώθω καλύτερα....
Τι πατάτες ειναι καλέ αυτές στο αιρ φραιερ? Πες τα μυστικά σου !!! Πιο πολύ μαρούλι να βάλεις αυτό είναι μια κουτσουλιά καλέ, θα σε κρατήσει χορτάτο..βάλε κ λίγο ανιθο κ μαϊντανό κ σέλινο για ιχνοστοιχεία..αύριο φακό σαλάτα <3 ❤️
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

2ο γευμα ημέρας

180γρ κοτόπουλο φιλέτο στήθος
200γρ πατατα
Σαλατούλα
Λιγο λαδακι λεμονάκι και αλατακι.

Αντε και καλή μας όρεξη

View attachment 127800ελπίζω να τρως φρούτα γιατί δεν βλέπω κ πολλές,βιταμίνες αγαπητέ..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Τι πατάτες ειναι καλέ αυτές στο αιρ φραιερ? Πες τα μυστικά σου !!! Πιο πολύ μαρούλι να βάλεις αυτό είναι μια κουτσουλιά καλέ, θα σε κρατήσει χορτάτο..βάλε κ λίγο ανιθο κ μαϊντανό κ σέλινο για ιχνοστοιχεία..αύριο φακό σαλάτα <3 ❤️
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βιταμίνη D έχει το κοτόπουλο. Να ξέρεις :D
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

Στις εξετάσεις αίματος ο γιατρός με ρώτησε τι τρώω και εχω τόση βιταμίνη D.

Κοτούλα του απάντησα. :D
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Στις εξετάσεις αίματος ο γιατρός με ρώτησε τι τρώω και εχω τόση βιταμίνη D.

Κοτούλα του απάντησα. :D
Δεν είναι η κότα. Οι κρόκοι αυγών είναι. Επίσης άτομα με άσπρο χρώμα δέρματος είναι πιο δεκτικά στην βιταμίνη D
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top