iOS ή Android;

Ποιο λειτουργικό προτιμάτε να έχει το smartphone σας;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
  • Android

  • iOS

  • Άλλο (Διευκρινίστε)

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Εδώ κρύβεται όλη η αλήθεια.
Για να μην μιλήσω για το tech support της Apple σε SW ζητήματα σε βοηθάνε τηλεφωνικά ακόμα και για vintage devices τύπου iphone 4.
Δεν συγκρίνεται η Apple και τα προϊόντα της με καμία αλλη εταιρεία.
Εξαιρετικά υψηλή ποιότητα προϊόντων και υπηρεσιών.
Δεν χωράει καμία σύγκριση.
Αυτά όλα στοιχίζουν και πρέπει να σκεφτόμαστε στην τιμή ενός κινητού.

Αν ήθελε να κάνει η Apple αρπαχτές θα έβγαζε ένα πλαστικό iPhone των 100 ευρώ με διετή υποστήριξη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,881 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,345 μηνύματα.

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To iOS είναι για τους γόνους των οικογενειών της εύπορης υψηλής κοινωνίας. Φαίνεται και από το λογότυπο άλλωστε. Ένα μηλαράκι δαγκωμένο. Μόνο οι πλούσιοι δαγκώνουν ένα μικρό κομμάτι και μετά το αφήνουν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,345 μηνύματα.
Τα iPhones και την Αpple περιμέναμε Φώτη, μας κατάλαβες.
Ειναι ενα Fact η πλειοψηφία αγοραζει Iphone για το image, και εγω το ιδιο εκανα αγοραζα iphone για να το δείχνω στο σχολείο και στην καφετέρια. Και με ενα κινητο των 300€ κανεις την δουλεια σου ανετα, αλλο που εγω προτιμώ να δινω κατι παραπάνω ωστε να εχω ενα καλύτερο Device.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ειναι ενα Fact η πλειοψηφία αγοραζει Iphone για το image, και εγω το ιδιο εκανα αγοραζα iphone για να το δείχνω στο σχολείο και στην καφετέρια. Και με ενα κινητο των 300€ κανεις την δουλεια σου ανετα, αλλο που εγω προτιμώ να δινω κατι παραπάνω ωστε να εχω ενα καλύτερο Device.

Δεν πληρώνεις μόνο το μηλαράκι στην πλάτη της συσκευής. Υποστήριξη, λογισμικό, ασφάλεια. Εκεί έχω καταλήξει. Ήμουν αρκετά χρόνια χρήστης Android πριν μεταβώ σε iOS κι έχω μέτρο σύγκρισης.

Η πλειοψηφία, ενδέχεται να είναι πουλ-μούρ. Αλλά, δεν υπάρχει μόνο αυτή.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Καλά δεν ντρέπεστε να πίνετε καφέ ή να πηγαίνετε σε meeting και να βάζετε πάνω από το τραπέζι xiaomi; Εγώ κάθε φορά θα πήγαινα τουαλέτα για να απαντήσω στο τηλέφωνο ή θα έπαιρνα AirPods για handsfree.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Καλά δεν ντρέπεστε να πίνετε καφέ ή να πηγαίνετε σε meeting και να βάζετε πάνω από το τραπέζι xiaomi; Εγώ κάθε φορά θα πήγαινα τουαλέτα για να απαντήσω στο τηλέφωνο ή θα έπαιρνα AirPods για handsfree.
Όχι δεν έχουμε κόμπλεξ με τα xiaomi και τουλάχιστον έχουμε να βάλουμε κάρτα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,881 μηνύματα.
Xiaomi for the win, άπιστοι πονάτε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,345 μηνύματα.
Xiaomi for the win, άπιστοι πονάτε.

SAMSUNG. Don't give your money in Chinese companies😁😁
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά δεν ντρέπεστε να πίνετε καφέ ή να πηγαίνετε σε meeting και να βάζετε πάνω από το τραπέζι xiaomi; Εγώ κάθε φορά θα πήγαινα τουαλέτα για να απαντήσω στο τηλέφωνο ή θα έπαιρνα AirPods για handsfree.
Ούτε γκόμενά δεν ρίχνεις πλέον με IPhone.🤣🤣
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,059 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,345 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτά όλα στοιχίζουν και πρέπει να σκεφτόμαστε στην τιμή ενός κινητού.

Αν ήθελε να κάνει η Apple αρπαχτές θα έβγαζε ένα πλαστικό iPhone των 100 ευρώ με διετή υποστήριξη.

αν το κανε αυτό δεν θα αγόραζε κανείς το iphone των 1300 ευρώ. Ο ίδιος ο Cook έχει παραδεχτεί δημόσια πως πουλάνε με 40% κέρδος. Δεν γίνεται να τα χεις και τα δύο.

η samsung και η xiaomi έχουν volume business model. Η apple εστιάζει στο premium branding.

Δεν υπάρχουν αρπαχτές και πατροναρισματα. Οι εταιρείες δεν είναι ο μπαμπάς μας, αν ήξερε η κάθε apple πως θα βγάλει κινητό με 2 χιλιάρικα κι ο κόσμος θα το αγόραζε θα το έκαναν. Έχουν κάνει ανάλογες καφρίλες στο παρελθόν.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα η Apple έχει χτυπήσει το value for money κοινό τα τελευταία χρόνια. Κινητά και λάπτοπ σε πολύ καλές τιμές.

Ωστόσο εγώ προσωπικά θα περιμένω το νέο Pixel γιατί μου αρέσει το οικοσύστημα του Android.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
αν το κανε αυτό δεν θα αγόραζε κανείς το iphone των 1300 ευρώ. Ο ίδιος ο Cook έχει παραδεχτεί δημόσια πως πουλάνε με 40% κέρδος. Δεν γίνεται να τα χεις και τα δύο.

η samsung και η xiaomi έχουν volume business model. Η apple εστιάζει στο premium branding.

Δεν υπάρχουν αρπαχτές και πατροναρισματα. Οι εταιρείες δεν είναι ο μπαμπάς μας, αν ήξερε η κάθε apple πως θα βγάλει κινητό με 2 χιλιάρικα κι ο κόσμος θα το αγόραζε θα το έκαναν. Έχουν κάνει ανάλογες καφρίλες στο παρελθόν.
To assembly cost είναι περίπου 400 δολλάρια αλλά δεν λέει κάτι αυτό.
The most expensive components of the iPhones are their Samsung-built OLED displays which are estimated at $70 per unit and Qualcomm X55 5G modem which goes for around $90. The production cost of the A14 Bionic chipset is said to cost $40 while other components like RAM ($12.8 per unit) and flash memory ($19.2 per unit) are among the more expensive parts. Sony’s camera sensors powering the new iPhones range between $7.4 and $7.9 per unit.
Δεν περιλαμβάνουν το κόστος του λογισμικού, των μεταφορικών, του παγκόσμιου service και κυρίως της έρευνας.

Δεν διαφωνώ στο business model. Ο ανταγωνισμός έχει τις prenium συσκευές ως τυράκια για να πουλήσουν οι φθηνότερες. Δεν τους νοιάζει να έχουν μικρό κέρδος ανά συσκευή γιατί εστιάζουν στη ποσότητα των οικονομικών μοντέλων. Προφανώς το assembly cost του S21 και όχι μόνο είναι ακριβότερο από του iPhone 12 καθώς τα πρώτα εστιάζουν στο WOW factor και όχι στην βιοσημότητα.

Η Αpple εδώ και κάποια χρόνια προσπαθεί να αυξήσει τα έσοδα της στα services γιατί η αγορά των smartphone φθάνει στο κορεσμό. Θέλει βάση χρηστών γι αυτό όλα τα iPhone πλεόν έχουν μακροχρόνια υποστήριξη χωρίς κολλήματα που κάτι τέτοιο παλαιότερα δεν γινόταν.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα η Apple έχει χτυπήσει το value for money κοινό τα τελευταία χρόνια. Κινητά και λάπτοπ σε πολύ καλές τιμές.

Ωστόσο εγώ προσωπικά θα περιμένω το νέο Pixel γιατί μου αρέσει το οικοσύστημα του Android.
Εσύ είσαι δικός μας! Και εγώ περιμένω το 6 pro 🤩 Το καθαρό android είναι άπειρες φορές καλύτερο από τα υπόλοιπα. Πχ Samsung δεν θα έπαιρνα με τίποτα. Είχα iPhone παλια, είχα και blackberry και για μένα το χειροτερο OS ήταν το iOS. Το δε support της apple δεν είναι και τόσο τέλειο όσο ισχυρίζονται. Αν σου λήξει η εγγύηση βάζεις βαθιά το χέρι στην τσέπη. Εγώ τελείωσα με τα iPhones όταν μου χάλασε το home button και ήθελαν 200 για επισκευή σε μια συσκευή που κόστιζε 400-500 εκείνα τα χρόνια. Φίλος μου την πάτησε με το MacBook του. Χάλασε η μητρική. 1000 η επισκευή.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
καλό το pixel αλλά σαν hardware είναι για τα σκουπίδια... σε συνάρτηση με το κόστος του πάντα
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
βασικα μιλάω για ένα κινητό των 650 ευρώ με πλαστική κατασκευή και specs (chip, μπαταρία, οθόνη) που θα βρισκες σε κινητά μισοτιμής

η κάμερα το 2021 είναι κυρίως θέμα software, σε άλλη περίπτωση δε θα βλέπαμε κάμερες κινητών με σένσορες κόστους 10$ να ξεπερνάνε σε επιδόσεις φωτογραφικές μηχανές.
 
Top