iOS ή Android;

Ποιο λειτουργικό προτιμάτε να έχει το smartphone σας;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
  • Android

  • iOS

  • Άλλο (Διευκρινίστε)

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μιλάς για την καλύτερη κάμερα στην αγορά έτσι;
δεν εχει χρησιμοποιησει πιξελ. Μιλαει για πλαστικο (αναφερεται στο 5 και στα midrange) ενω ολα τα υπολοιπα ηταν premium. Το δικο μου πχ ειναι γυαλι πισω. Η καμερα δεν συγκρινεται. Ουτε η εμπειρια χρησης.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ποια υπόλοιπα; :P
το 3xl πες πάει στα κομμάτια με το γιγάντιο notch και το ηλίθιο coating στο πίσω μέρος που χάραζε ακόμη και με κλειδιές.
να πούμε για το 2 που ήταν μια πλαστική μαλακία; ή το 4 που αν πήγαινες να το λυγίσεις έσπαγε στα 3;

είναι τεράστια ειρωνία γιατί από τη μία κράζετε τα iphones αλλά χρησιμοποιείτε τα ίδια τσιτάτα με τους iphone users "δεν το χει χρησιμοποιήσει για αυτό μπρρρρ" είμαι σίγουρος πως η google θα χει ρίξει κάμποσο RnD για να καλύψει τις τρύπες στο hardware με ταχυδακτυλουργικά στο software όπως στο πρώτο όπου έδινε απεριόριστο google photos για να καλύψει την απουσία sd card και τη μικρή χωρητικότητα ή τα περί δήθεν optimization γι να καλύψει την γελοία μπαταρία. Αλλά εγώ αναφέρθηκα στο hardware. Κι όταν καλείσαι να δώσεις ένα τέτοιο ποσό σε νoιάζει και το hardware.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,345 μηνύματα.
Ο Βασιλιάς του Android ειναι η Samsung, εκείνη έκανε το λειτουργικό διάσημο με τα Galaxy S2,S3 και S4. Πριν το S2 κάνεις δεν αγόραζε Android. Ακόμα και σήμερα ο πόλεμος είναι μεταξύ Apple και Samsung. Apple και Samsung κατέχουν το 40% της παγκόσμιας αγοράς (23% η Sammy και 17% η Apple) ενώ στις δυτικές χώρες το ποσοστό αυτό πάει στο 60+%.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,591 μηνύματα.
Πλάκα έχει που κοντεύουμε να τσακωθούμε λες και η Apple δίνει μετοχές στους μεν και η Google στους δε.

Για Android κινητό είχα δώσει μέχρι 320€ περίπου όταν είχα πάρει το Samsung Galaxy A50. Ήταν καλό, πριν από αυτό είχα το J5 (2016), αλλά

Στο μεταξύ είχα πάρει ένα iPad και παρ' ότι άλλαξα κινητό (J5-->A50) και ήταν καινούργιο δεν χρησιμοποιούσα καθόλου το κινητό και έκανα ό,τι ήθελα από το iPad. Παρατηρούσα στο κινητό γενικά κάποια μικρο-κολλήματα, δεν είχα flawless εμπειρία χρήσης, για να το πω όπως θα το λέγαμε και στο χωριό μου. Αντίθετα με το tablet, που το είχα πάρει στην ίδια τιμή περίπου, δεν είχα τέτοια προβλήματα και εξακολουθώ να μην έχω και σήμερα (3+ χρόνια μετά την αγορά).

Άρχισα ξανά να χρησιμοποιώ κινητό όταν πήρα το iPhone 12. Δεν θέλω να κατηγορήσω μόνο το λειτουργικό σύστημα γι' αυτό καθώς πρόκειται για εντελώς διαφορετική κατηγορία τιμής. Θα ήταν πιο εμπεριστατωμένη μία σύγκριση του iPhone 12 με κάποιο flagship μοντέλο της Samsung αλλά εγώ δεν μπορώ να την κάνω.

Όσον αφορά τη συνδεσιμότητα και τη "συνεργασία" μεταξύ συσκευών, έχω να πω ότι δεν ήταν όσο ικανοποιητική περίμενα μεταξύ Galaxy A50 και Galaxy Watch. Από την άλλη, η συνεργασία που βλέπω στο Apple ecosystem (iPhone-iPad-MacBook) είναι κλάσης ανώτερη και αψεγάδιαστη. Είναι σαν να έχω πρόσβαση στην ίδια ποικιλία δυνατοτήτων από τρεις διαφορετικές συσκευές!

Όπως και να 'χει, θεωρώ τις συσκευές τεχνολογίας επένδυση πλέον. Μπορείς να κάνεις τόσα πράγματα, πρέπει να πάρεις κάτι και να ξέρεις ότι θα το κρατήσεις και δε θα σου διαλύσει το νευρικό σύστημα. Από όσα έχω δοκιμάσει μόνο η Apple μου το έχει προσφέρει αυτό. Για άλλους όμως, ένα Android θα είναι προτιμότερο. Γούστα είναι αυτά!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Ο Βασιλιάς του Android ειναι η Samsung, εκείνη έκανε το λειτουργικό διάσημο με τα Galaxy S2,S3 και S4. Πριν το S2 κάνεις δεν αγόραζε Android. Ακόμα και σήμερα ο πόλεμος είναι μεταξύ Apple και Samsung. Apple και Samsung κατέχουν το 40% της παγκόσμιας αγοράς (23% η Sammy και 17% η Apple) ενώ στις δυτικές χώρες το ποσοστό αυτό πάει στο 60+%.

Δεν υπάρχει καν πόλεμος. Η Apple υπερέχει και άνετα στην αγορά (σκέψου ποτε κυκλοφόρησε το iPhone 12) . Στο market share η Samsung νικά γιατί η Αpple δεν συμμετέχει στην οικονομική κατηγορία που είναι τα πολλά λεφτά.

fff.png

δδ.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,345 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καν πόλεμος. Η Apple υπερέχει και άνετα στην αγορά (σκέψου ποτε κυκλοφόρησε το iPhone 12) . Στο market share η Samsung νικά γιατί η Αpple δεν συμμετέχει στην οικονομική κατηγορία που είναι τα πολλά λεφτά.

View attachment 82780
View attachment 82781

Η Samsung σκέφτεται όλους τους πελάτες βασικά. Δεν κάνω σύγκριση ποια είναι πιο μεγάλη εταιρεία καθώς η Samsung νικά άνετα, η Apple είναι εταιρεία τεχνολογίας ενώ η Samsung Conglomerate που κατασκευάζει από Smartphones μέχρι ψυγεία και από πλοία μέχρι στρατιωτικό εξοπλισμό.
Απλά χωρίς την Samsung το Android δεν θα ήταν αυτό που είναι σήμερα, η Samsung το 2012-2013 δεν είχε το 23% της αγοράς όπως έχει σήμερα αλλά το 32-33% ουσιαστικά ήταν Μονοπώλιο σε πολλες αγορες τοτε και περασε την φιλοσοφία του Android.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Η Samsung σκέφτεται όλους τους πελάτες βασικά. Δεν κάνω σύγκριση ποια είναι πιο μεγάλη εταιρεία καθώς η Samsung νικά άνετα, η Apple είναι εταιρεία τεχνολογίας ενώ η Samsung Conglomerate που κατασκευάζει από Smartphones μέχρι ψυγεία και από πλοία μέχρι στρατιωτικό εξοπλισμό.
Απλά χωρίς την Samsung το Android δεν θα ήταν αυτό που είναι σήμερα, η Samsung το 2012-2013 δεν είχε το 23% της αγοράς όπως έχει σήμερα αλλά το 32-33% ουσιαστικά ήταν Μονοπώλιο σε πολλες αγορες τοτε και περασε την φιλοσοφία του Android.
Προφανώς η Samsung είναι πιο στέρεη εταιρεία. Η Apple μπορεί την επόμενη 10ετία να μην εχει τη δύναμη που εχει τώρα. Αντίθετα η Samsung και σε 20 χρόνια στη κορυφή θα είναι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,345 μηνύματα.
Προφανώς η Samsung είναι πιο στέρεη εταιρεία. Η Apple μπορεί την επόμενη 10ετία να μην εχει τη δύναμη που εχει τώρα. Αντίθετα η Samsung και σε 20 χρόνια στη κορυφή θα είναι.
Δεν περίμενα να παραδεχτείς κάτι τέτοιο!!😵😵
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
ποια υπόλοιπα; :P
το 3xl πες πάει στα κομμάτια με το γιγάντιο notch και το ηλίθιο coating στο πίσω μέρος που χάραζε ακόμη και με κλειδιές.
να πούμε για το 2 που ήταν μια πλαστική μαλακία; ή το 4 που αν πήγαινες να το λυγίσεις έσπαγε στα 3;

είναι τεράστια ειρωνία γιατί από τη μία κράζετε τα iphones αλλά χρησιμοποιείτε τα ίδια τσιτάτα με τους iphone users "δεν το χει χρησιμοποιήσει για αυτό μπρρρρ" είμαι σίγουρος πως η google θα χει ρίξει κάμποσο RnD για να καλύψει τις τρύπες στο hardware με ταχυδακτυλουργικά στο software όπως στο πρώτο όπου έδινε απεριόριστο google photos για να καλύψει την απουσία sd card και τη μικρή χωρητικότητα ή τα περί δήθεν optimization γι να καλύψει την γελοία μπαταρία. Αλλά εγώ αναφέρθηκα στο hardware. Κι όταν καλείσαι να δώσεις ένα τέτοιο ποσό σε νoιάζει και το hardware.
Δεν με ενοχλεί το notch. Επίσης ποιος έχει το κινητό του χωρίς θήκη? Το 4 το έχει φίλη μου δεν έχει σπάσει στα 3.

Η απουσία SD card δεν με ενοχλεί καθόλου. Είναι άχρηστη αφού τα έχεις όλα στο drive το όποιο είναι άπειρες φορές πιο προσβάσιμο από παντού ανά πάσα στιγμή. Αλλά φυσικά μας χαλάει το unlimited photo storage και δεν μας ενοχλούν τα 5gb του iCloud και η έλλειψη SD card.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν με ενοχλεί το notch. Επίσης ποιος έχει το κινητό του χωρίς θήκη? Το 4 το έχει φίλη μου δεν έχει σπάσει στα 3.

Η απουσία SD card δεν με ενοχλεί καθόλου. Είναι άχρηστη αφού τα έχεις όλα στο drive το όποιο είναι άπειρες φορές πιο προσβάσιμο από παντού ανά πάσα στιγμή. Αλλά φυσικά μας χαλάει το unlimited photo storage και δεν μας ενοχλούν τα 5gb του iCloud και η έλλειψη SD card.

Δεν ασχολήθηκα με το κατά πόσο σε ενοχλούν, είμαι σίγουρος πως για να το αγόραζες τίποτε από τα παραπάνω δε σε ενοχλεί. Στο ίδιο το κινητό αναφέρομαι

Η apple όταν οι άλλοι βαζανε sd card έδινε το διπλάσιο builtin storage από τον ανταγωνισμό. Μηδέν υποχώρηση δε βλέπω εδώ.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τουλάχιστον αν αποφασίσετε να πάρετε Android δώστε μαξ 200Ε αλλά μην παίρνετε 1000Ε android ρε φιλε ειλικρινα βλεπω ατομα να δινουν τοσα χρηματα για android και μετα κλαινε που οι εφαρμογες κρασαρουν τα σοσιαλ μιντια δεν τους δουλευουν και η αφη κολλαει σαν τρελη.
Ναι συγγνωμη που τα iphones δουλεύουν.They just work.Δεν μπαινω σε παραπανω λεπτομερειες.
Αλλα μην δινετε για τα φτωχα 1000Ε ειναι πεταμενα λεφτα
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Φοβερή η τηλεφωνική υποστήριξη της Apple. Την χρειάστηκα σήμερα για ένα major bug (μαλλον) στο Apple TV. Κατάλαβαν ότι ξερω την διαδικασία σύνδεση και δεν μου λέγαν αυτονόητα όπως κάνουν άλλες τηλεφωνικές υποστηρίξεις. Μου άνοιξαν σελίδα στο support όπου θα ειναι σε επικοινωνία μαζι μου μεχρι να λυθεί το πρόβλημα.

Τέτοια υποστήριξη προφανώς στοιχίζει και συμπεριλαμβάνεται στη τιμή του προϊόντος.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Φοβερή η τηλεφωνική υποστήριξη της Apple. Την χρειάστηκα σήμερα για ένα major bug (μαλλον) στο Apple TV. Κατάλαβαν ότι ξερω την διαδικασία σύνδεση και δεν μου λέγαν αυτονόητα όπως κάνουν άλλες τηλεφωνικές υποστηρίξεις. Μου άνοιξαν σελίδα στο support όπου θα ειναι σε επικοινωνία μαζι μου μεχρι να λυθεί το πρόβλημα.

Τέτοια υποστήριξη προφανώς στοιχίζει και συμπεριλαμβάνεται στη τιμή του προϊόντος.
Δεν θελω να σε ριξω απο το συννεφακι σου, αλλα η εμπειρια σου μου φαινεται απλα average. Εχω καλυτερες εμπειριες απο οτι αυτο που σου ετυχε.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Δεν θελω να σε ριξω απο το συννεφακι σου, αλλα η εμπειρια σου μου φαινεται απλα average. Εχω καλυτερες εμπειριες απο οτι αυτο που σου ετυχε.
Τι πρόβλημα είχες; Εγώ δεν μπορώ να συνδέσω το ps4 controller με το Apple TV. Και πάλι δεν μπορώ αλλά μου ειπαν ότι υπαρχει θέμα με τα controller στην εκδοση. Το σημαντικότερο όπως είπα είναι οτι δεν κόπηκε η επικοινωνία μαζί μου. Είναι ανοιχτεί μέχρι να λυθεί.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το πιο προσφατο μου ηταν με το fitbit που δεν λειτουργουσε η δονηση. Ξεκινησα τσατ και σε 10 λεπτα μου εστειλαν email με επιλογη δωρεαν αντικαταστασης ή εκπτωση 50% σε οποιοδηποτε προιον τους. Δεν χρειαστηκε καν να επιστρεψω την συσκευη, η οποια λειτουργει κανονικα αλλα δεν εχει δονηση.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Το πιο προσφατο μου ηταν με το fitbit που δεν λειτουργουσε η δονηση. Ξεκινησα τσατ και σε 10 λεπτα μου εστειλαν email με επιλογη δωρεαν αντικαταστασης ή εκπτωση 50% σε οποιοδηποτε προιον τους. Δεν χρειαστηκε καν να επιστρεψω την συσκευη, η οποια λειτουργει κανονικα αλλα δεν εχει δονηση.

Δεν εννοούσα το service αλλά για θέματα χρήσης που η Apple παρέχει 3 μήνες μετά την αγορά του προιόντος:

fff.png



Με καθοδηγούσαν βήμα βήμα για να καταλάβουν ότι όντως κάνω την διαδικασία σωστά. Οι οδηγίες του ήταν απολύτως ακριβής.

Δεν είναι σαν την υποστήριξη για παράδειγμα της cosmote που όταν δεν είχα σήμα από τον πάροχο ο υπάλληλος έλεγε και ξανά έλεγε να πλησιάσω το laptop στο router... και έπεμενε ότι είναι πρόβλημα του wifi εβλεπα οτι δεν εφταιγε το wifi.

Ούτε σαν την υποστήριξη της Πειραιώς που δεν ήξεραν καν ότι υπήρχε eφαρμογή για τα yellows και αναγκάστικα να πάω στο υποκατάστημα που ούτε εκεί δεν ήξεραν τι ήταν και έλεγαν αυτό είναι για να βλέπεις τις προσφορές και όχι για να τις παίρνεις.

Στην Apple όταν δεν ήξερε κάτι η τύπισσα με άφησε εκτός γραμμής 3λεπτά έμαθε τι ήταν και και επανήλθα και όταν δεν μπορούσε να λύσει το πρόβλημα μου το άφησε ανοιχτό με καθημερινή ενημέρωση. Αυτό το πράγμα δεν το έχω ξαναδεί στην Ελλάδα. Βέβαια είναι 3μηνη η τηλεφωνική υποστήριξη.
 

Συνημμένα

  • fff.png
    fff.png
    241.7 KB · Εμφανίσεις: 123

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
B63018F7-1991-4C22-8805-1F4F9672D5AE.png
0C6466CF-27AC-4E45-B2A9-270DA775F3D6.png

Κοιτάξτε πως προστατεύει η Apple τους χρήστες από στοχευμένα review στα application είτε θετικά, είτε αρνητικά.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,870 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά,
Ελπίζω να το γράφω σε σωστή θεματική.
Είμαι χρόνια android user, είτε samsung, είτε xiaomi και τώρα έχω εδώ και ενάμιση χρόνο πρώτη φορά iphone, συγκεκριμένα το SE του 2020. Το πήρα επειδή το βρήκα οικονομικά στα 320 ευρώ και ήθελα για πρώτη φορά να μην δώσω πολλά χρήματα.
Γενικά σαν κινητό είναι άριστο στο θέμα λειτουργίας, δεν κολλάει καθόλου, το μόνο θέμα είναι η μπαταρία. Δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω πολύ για να μου βγάλει ολόκληρη μέρα άνετα. (είμαι με υγεία μπαταρίας 86%). Θεωρώ για το πόσο το πρόσεχα για να μην την πιεί όλη είναι μια σχετικά φυσιολογική πτώση, αλλά με εκνευρίζει πάρα πολύ που πρέπει να αναγκάσω τον εαυτό μου να προσαρμοστεί πάνω στο κινητό (δηλαδή να σκέφτομαι πόσο το χρησιμοποιώ, να προσέχω να μην έχω πολλές εφαρμογές) με λίγα λόγια να με περιορίζω για να ζήσει, κάτι που στα android δεν το σκεφτόμουν καν, προσάρμοζα το κινητό όπως ήθελα εγώ!
Αυτή θεωρώ ότι είναι μια βασική διαφορά σε αυτά τα δυο κινητά αν μου επιτρέπετε, κι δεύτερο έρχεται το ότι τα iphone δεν κολλάνε σχεδόν ποτέ.
Σκέφτομαι να κάνω μια αλλαγή μπαταρίας τώρα για να του παρατείνω τη ζωή, όσον αφορά σε αυτό το θέμα, αλλά φοβάμαι πολύ ότι θα κάνω χειρότερα τα πράγματα γιατί έχω ακούσει ότι δεν είναι το ίδιο άμα την αλλάξει κάποιος, κι ότι πολλοί δεν βάζουν αυθεντικές και αυτό μπορεί να χαλάσει το κινητό. Τι γνωρίζετε πάνω σε αυτό; Ποια είναι η γνώμη σας; Τέλος, προσωπικά είμαι σε δίλημμα αν θα ξανά έπαιρνα IOS.

Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας :)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,881 μηνύματα.
Οικονομικό τα 320 ευρώ;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,870 μηνύματα.
Top