Ubuntu: Απορίες και προβλήματα

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Βασικά κάνεις αυτό που είπε ο manos4. Δεν έχει κάτι δύσκολο. Σε βγάζει σε ένα παράθυρο και πατάς εγκατάσταση. Πρέπει να το κάνεις μία φορά για τα mp3 και άλλη για τις διάφορες μορφές βίντεο.
Αν δεν βγάζεις άκρη πήγαινε στην προσθαφαίρεση (Εφαρμογές > Προσθαφαίρεση) και εγκατέστησε το VLC. Αυτό τα παίζει όλα χωρίς codecs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μου ζητάει αυτό Adaptive Multi Rate (AMR) decoder . Ας μου δώσει κάποιος ´ενα λινκ να το κατεβάσω παρακαλώ.

Πήγαινε στο Ubuntu Software Center (Στο Applications/Εφαρμογές κάτω κάτω)
γράψε στο search gstreamer plugin και εγκατέστησε ότι σου βγάλει που αρχίζει απο GStreamer

Επίσης ξέρει κανείς αν είναι προβληματικοί οι drivers της Ati για το Linux;
Το λέω αυτό γιατί ενώ στον υπολογιστή που έχω τώρα,και είναι αρκετά καλός,έχω αντιμετωπίσει δεκάδες προβλήματα,ενώ στον παλιό μου με ένα celeron έτρεχε σφαίρα και δεν είχα προβλήματα,και να φανταστείτε ήταν παλαιότερες εκδόσεις των Ubuntu.

Μια ζωή, δυστυχώς. Οι ati δεν τα πάνε καλά με το linux.
Ποιους drivers έχεις αυτή τη στιγμή; Τους fglrx; Τι προβλήματα έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από eruyomo:
Ποιους drivers έχεις αυτή τη στιγμή; Τους fglrx; Τι προβλήματα έχεις;

ναι τους fglrx.όταν βάζω τα εφέ στο extra αντιμετωπίζω αστάθειες μερικών προγραμμάτων,crashes κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
ναι τους fglrx.όταν βάζω τα εφέ στο extra αντιμετωπίζω αστάθειες μερικών προγραμμάτων,crashes κ.α.

Δοκίμασε με τους opensource.

Κατέβασε και εγκατέστησε:

Για 64μπιτο, τα:
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v2.6.32-rc7/linux-headers-2.6.32-020632rc7-generic_2.6.32-020632rc7_amd64.deb
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v2.6.32-rc7/linux-headers-2.6.32-020632rc7_2.6.32-020632rc7_all.deb
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v2.6.32-rc7/linux-image-2.6.32-020632rc7-generic_2.6.32-020632rc7_amd64.deb

Για 32μπιτο, τα:
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v2.6.32-rc7/linux-headers-2.6.32-020632rc7-generic_2.6.32-020632rc7_i386.deb
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v2.6.32-rc7/linux-image-2.6.32-020632rc7-generic_2.6.32-020632rc7_i386.deb
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v2.6.32-rc7/linux-headers-2.6.32-020632rc7_2.6.32-020632rc7_all.deb

και έπειτα, άνοιξε μια κονσόλα και γράψε:

Code:
$ sudo add-apt-repository [B]ppa:xorg-edgers/ppa[/B]
και μετά:

Code:
$ sudo apt-get update

και

Code:
$ sudo apt-get upgrade
Υπ'όψιν οτι με αυτά παιχνίδια θα μπορείς να παίζεις ελάχιστα (και τίποτα που να υποστηρίζει opengl2) αλλα θα έχεις κανονικά τα εφέ, δεν θα χεις tearing στα βίντεο με απενεργοποιημένα τα εφέ (και με ενεργοποιημένα θα έχεις πολύ λιγότερο tearing) και γενικά ένα πιο σταθερό σύστημα απο τους fglrx.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
οκ θα το κοιτάξω.Πάντως με τα εφε στο normal δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.όμως σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Καλησπέρα. Χρειάζομαι απεγνωσμένα βοήθεια. Θέλω να ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ τα ubuntu και δεν ξέρω πως. Βοηθήστε με plz!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Καλησπέρα. Χρειάζομαι απεγνωσμένα βοήθεια. Θέλω να ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ τα ubuntu και δεν ξέρω πως. Βοηθήστε με plz!!!

Γιατί να τα απεγκαταστήσεις; Τελοσπάντως πες μας πρώτα πως τα έχεις εγκαταστήσει. Dual Boot, Εγκατάσταση σε ολόκληρο το δίσκο ή μαζί με το windows με το wubi??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Έκανα boot από το DVD. Μετά εγκατέστησα τα ubuntu στον ίδιο HDD. Κάποιο κομμάτι είναι για τα Windows και κάποιο για τα Ubuntu. Plz παιδιά θέλω απεγνωσμένα να τα "βγάλω" από το PC μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
. Plz παιδιά θέλω απεγνωσμένα να τα "βγάλω" από το PC μου!

Γιατί το θες τόσο απεγνωσμένα; Τι δεν ήταν καλό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Γιατί το θες τόσο απεγνωσμένα; Τι δεν ήταν καλό;

Μπορεί να μην του άρεσε και να θέλει τον ελευθερο χώρο πίσω. Νταξ, χαλαρά, το Linux δεν είναι για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra91

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Sorry for the english but i don't know how to write with greek words yet!
I have this version linux ubuntu 9.10.
Does anyone know how to download these : adobe flash player,msn,skype for ayth thn ekdosh ubuntu?
What other programs i must download to be okay?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Sorry for the english but i don't know how to write with greek words yet!
I have this version linux ubuntu 9.10.
Does anyone know how to download these : adobe flash player,msn,skype for ayth thn ekdosh ubuntu?

Για να γράψεις ελληνικά πατάς δεξί κλικ στην πάνω μπάρα και μετά >προσθήκη στον πίνακα εφαρμογών. Απο εκεί προσθέτεις το ένδειξη γλώσσας πληκρολογίου. Τότε στην μπάρα θα σου εμφανιστεί ένα ΗΠΑ. θα πατήσεις δεξί κλικ >προτιμήσεις πληκρολογίου και στην καρτέλα Διατάξεις. Προσθήκη και θα βάλεις τα Ελληνικά. Υπάρχει και ελληνικό πολυτονικό με το οποίο μπορείς να βάλεις περισπωμένες πνέυματα και όλα.
adobe flash player : πρώτα πήγαινε σε μια ιστοσελίδα με βίντεο, όπως το youtube. Πάτα στο Get adobe flash player. Εκεί επέλεξε το deb ubuntu 8.04+ Θα κατέβει τώτε το αρχεία αυτό. ( Προσοχή: Λογικά θα πάει στον φάκελο λήψεις.) Θα το εγκαταστήσεις (διπλό κλικ και install package) και Ok.
msn: υπάρχουν πολλές επιλογές για msn. Ήδη στον υπολογιστή σου έχεις το empathy (εφαρμογές>διαδίκτιο). Αν θες κάτι πιο μοντέρνο μπορείς να εγκαταστήσεις από το ubuntu software center (κέντρο λογισμικού) τα: amsn , emesene , Kmess, Pidgin κ.α
skype
: https://www.skype.com/download/skype/linux/
What other programs i must download to be okay?
στο ubuntu software center υπάρουν πάρα πολλές εφαρμογές δωρεάν. Μπορείς να ψάξεις ανά κατηγορία και να βρεις εντυπωσιακά πράγματα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra91

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Με τη γλώσσα όλα εντάξει...
Ομως το skype amsn adobe flash player ενώ τα εχω κατεβάσει δεν μπορώ να τα εγκαταστήσω...
γιατι 1. δεν πατιεται το κουμπί install package
και 2.στο status γράφει Error: Dependency is not satisfiable: lib32stdc++6 (>= 4.1.1-21) για το skype και
Error: Wrong architecture 'i386' για το adobe flash playe

Μηπως ξέρεις τι συμβαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Υποπτεύομαι οτι έχεις κατεβάσει πακέτα για 32μπιτο σύστημα ενώ έχεις εγκαταστήσει 64μπιτο.

Κατέβασε απο τα ίδια sites τις εκδόσεις που είναι για amd64 (και ας μην έχεις amd, είναι και για intel 64μπιτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Υποπτεύομαι οτι έχεις κατεβάσει πακέτα για 32μπιτο σύστημα ενώ έχεις εγκαταστήσει 64μπιτο.

Κατέβασε απο τα ίδια sites τις εκδόσεις που είναι για amd64 (και ας μην έχεις amd, είναι και για intel 64μπιτα)

Για το skype σίγουρα κάτι τέτοιο συμβαίνει. ( https://www.skype.com/download/skype/linux/choose/ )
Στο adobe reader όμως γιατί δεν πατιέται το install package; σίγουρα κατεβάζεις το deb for ubuntu 8.04 + από εδώ https://get.adobe.com/flashplayer/ ;
Αν δεν γίνεται τίποτα για δοκίμασε αυτό το κόλπο:
Σβήσε τα πακέτα swfdec-mozilla , mozilla-plugin-gnash, gnash και gnash-common είτε από το synaptic είτε από το τερματικό με την εντολή
PHP:
sudo apt-get remove --purge swfdec-mozilla swfdec-gnome mozilla-plugin-gnash gnash
και μετά εγκατέστησε από το synaptic το πακέτο flashplugin-nonfree
το είχα κάνει και εγώ αυτό μια φορά που μου είχε χαλάσει το flash player της adobe και δεν έβλεπα καλά τα video.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra91

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Όλα οκ!
Σας ευχαριστω ήταν πολυ χρησιμες οι συμβουλές σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Θα αγοράσω ps3 στο εγγύς μέλλον και σκοπεύω να του εγκαταστήσω το εν λόγω λειτουργικό σύστημα.. Έχω ακούσει όμως πως σε περιβάλλον linux δεν λειτουργεί το wifi του ps3 και ως εκ τούτου έχω μερικούς ενδοιασμούς σχετικά με την εγκατάστασή του, μια και ο βασικός λόγος για τον οποίο θα γινόταν είναι το online σερφάρισμα...

Έχει κανείς σας επιχειρήσει να εγκαταστήσει linux σε ps3; Αξίζει τον κόπο ή το μηχάνημα θα "γονατίσει"; Θα δουλεύει το wifi; Επίσης απ'οτι διαβάζω οι περισσότεροι εγκαθιστούν την yellow dog έκδοση των linux αν και σε δημοσκοπήσεις τα Ubuntu ψηφίζονται μακράν ως τα καλύτερα. Τι μου προτείνεται να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Το ps3 πλέον είναι αμπαροκλειδωμένο απο παντού και δεν δέχεται linux.
Αν βρείς κανένα παλιό μόνο, αλλα και πάλι, έχει κλειδωμένη κάρτα γραφικών οπότε ναι, δεν θα καταφέρνεις και πολλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Στο καινούριο μικρό playstation 3 δεν γίνεται να βάλεις Linux. Αν όμως πάρεις το παλιό γίνεται και παραγίνεται. Άλλωστε το έχω κάνει και εγώ. Έχω βάλει τo ubuntu 9.04 και όντως δεν μπορώ να συνδεθώ ασύρματα. Με το yellow dog ίσως είναι καλύτερα τα πράγματα.
Είναι πάντως πολύ καλά. Αν και δεν είναι πολύ γρήγορα λόγο της χαμηλής μνήμης του ps μπορείς να κάνεις τα βασικά, όπως να γράψεις ένα κείμενο ή να ακούσεις μουσική. Εγώ για τέτοιους λόγους το προτιμώ από το pc αφού είναι σε μεγάλη οθόνη.
ο βασικός λόγος για τον οποίο θα γινόταν είναι το online σερφάρισμα..
δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις Linux για online σερφάρισμα. Το Playstation 3 έχει ενσωματωμένο ένα browser αρκετά καλό, που μπορείς να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.
Θα ήταν καλύτερο και πιο χρήσιμο να το εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top