Ubuntu: Απορίες και προβλήματα

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Anyway, σήμερα έκανα μια προσπάθεια να το περάσω και στο τέρας μου ... δηλαδή το κύριο laptop. Έκανα μια γκάφα. Με ρώτησε που θέλω να εγκαταστήσω το bootlooder και επειδή σκέφτηκα εντελώς χαζά και συγκεκριμένα να μην μου πιάσει χώρο από τον SSD, επέλεξα το HDD. Μπορώ με κάποιον εύκολο τρόπο να το διορθώσω αυτό;
Υπερβολικά εύκολο :P
Απλά έβαλα στα bios να μπουτάρει από το σωστό δίσκο. :redface:

Άλλο προβληματάκι που αντιμετώπισα σήμερα. Αν αφήσω ακίνητο το ποντίκι για κάποια λεπτά, μετά πρέπει να το ανοιγοκλείσω :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για να κάνουμε και την καλή πράξη της ημέρας βοηθώντας τον κόσμο.

πως θα μπορουσα να τσεκαρω τα ubuntu για ιους και τα λοιπα; Εκτος απο την δικια του προστασια πως θα μπορουσα κι εγω να βοηθησω την κατασταση;
παρακαλω μια βοηθεια.
Να σημειώσω ότι η "δικιά του προστασία" έγκειται στο ότι:

  • Οτιδήποτε εκτελέσιμο (πχ .sh) κατεβάζεις απ' το internet είναι, by default, μη εκτελέσιμο. Δηλαδή θα πρέπει explicitly να του πεις "θέλω να μπορώ να το εκτελώ".
  • Ό,τι πρόγραμμα εγκαθιστάς, γίνεται properly μέσω του apt, οπότε είναι "τσεκαρισμένο". Τώρα, αν έχεις debian testing / unstable, μπορεί και να σου σπάσει το σύστημα, αλλά ιός δεν είναι... :P
  • Για να πειράξει ένα αρχείο το σύστημα, πρέπει να το εκτελέσεις σαν root. Οπότε, αν γενικά δεν εκτελείς ό,τι να 'ναι σαν root, δεν έχεις θέμα και δεν θα εγκατασταθεί τίποτα.
Οπότε, την κατάσταση την βοηθάς με το να ΜΗΝ εκτελείς σαν root ό,τι να 'ναι. Μόνο από apt. Από μόνο του αρκεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σκέφτομαι σοβαρά να ξαναβάλω μετά από πολύ καιρό ubuntu γιατι τα win8 κολλάνε και με εκνευριζουν

έχω όμως ένα προβλημα και μάλιστα σοβαρό :( αν δε λυθεί θα μείνω με win8

μπορω να συνδέσω το ipad με τα ubuntu;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μου έχουν προτίνει να βάλω ubuntu στο netbook μου επείδη με windows αργεί πολύ. Αν το κάνω θα χάσω τα δεδομένα με τα οποιά μπορώ να ξαναβάλω τα windows;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
μπορεις να εγκαταστησεις τα ubuntu παραλληλα με το win και κατα την εκκινηση να επιλεγεις με ποιο θα μπεις (ψαξε για dual boot) ή να πεταξεις τα win και να εχεις μονο ubuntu
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
μπορεις να εγκαταστησεις τα ubuntu παραλληλα με το win και κατα την εκκινηση να επιλεγεις με ποιο θα μπεις (ψαξε για dual boot) ή να πεταξεις τα win και να εχεις μονο ubuntu

αν και άσχρτος δεν είμαι χτεσινός :) τα ξέρω αυτά τα dual boot αλλά προσωπικά εκνευρίζομαι με τα dual boot (προτιμώ να έχω ένα λειτουργικό να τα κάνει όλα) και οχι να μεταπηδώ από το ένα στο άλλο.

. Το κακό με το dual boot είναι ότι χάνω ένα σημαντικό μέρος του δίσκου μου και στα 2 λειτουργικά αντίστοιχα. Επίσης δε μπορω να τα συγχρονίσω εύκολα π.χ. κάνω μια εργασια στα widnows θέλω να την περάσω στο ipad για να την διαβάσω στην τουαλέτα πρέπει να το βάλω σε έναν φάκελο που αναγνωριζεται και απο τα 2 λειτουργικά μετα να κλεισω τον υπολογιστη να το ξανανοιξω να συνδεσω το ιπαδ και να το συγχρονισω.
Και καλά αυτό αλλα οταν μιλάμε για μεγάλα αρχεία οπως μουσικη συλλογή τι κάνουμε......

Αυτό που ζητώ είναι να συνδέσω το ipad μου στα ubuntu οπως ακριβως το συνδέω στο win.
To ipad με βοηθάει αρκετά στην σχολή και δε μπορώ να συμβιβαστώ χωρίς αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Βασικα δεν απανταω σε εσενα. Η απορια σου δεν συμβαδιζει με το μηνυμα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μου έχουν προτίνει να βάλω ubuntu στο netbook μου επείδη με windows αργεί πολύ. Αν το κάνω θα χάσω τα δεδομένα με τα οποιά μπορώ να ξαναβάλω τα windows;
Και ναι και όχι. Κατά την διάρκεια εγκατάστασης του ubuntu όχι μόνο σε ρωτάει τι θέλεις να γίνουν με τα windows, αλλά και τι θα γίνουν με τα partions. Σε αυτές τις επιλογές καλύτερα να πατήσεις advanced και να είσαι προσεχτικός στο τι θα επιλέξεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
μπορεις να εγκαταστησεις τα ubuntu παραλληλα με το win και κατα την εκκινηση να επιλεγεις με ποιο θα μπεις (ψαξε για dual boot) ή να πεταξεις τα win και να εχεις μονο ubuntu

Δεν βλέπω το νόημα στο να έχω και τα δύο. Απλά ανυσιχώ πως αν δεν παεί κάτι καλά με τα ubuntu δεν θα έχω τρόπο να επαναφέρω τα windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν βλέπω το νόημα στο να έχω και τα δύο. Απλά ανυσιχώ πως αν δεν παεί κάτι καλά με τα ubuntu δεν θα έχω τρόπο να επαναφέρω τα windows.
Ναι αρκεί σε αυτό το στάδιο να πατήσει την τρίτη επιλογή
desktop-1204-install-4.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όταν λες recover τα windows τι εννοείς; Θες να τα σβήσεις τελείως αφού τα πάρεις ένα backup ή να τα αφήσεις απλά να κάθονται στο σκληρό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όταν λες recover τα windows τι εννοείς; Θες να τα σβήσεις τελείως αφού τα πάρεις ένα backup ή να τα αφήσεις απλά να κάθονται στο σκληρό;
Προσωπικά από το
Αν το κάνω θα χάσω τα δεδομένα με τα οποιά μπορώ να ξαναβάλω τα windows;
και αφού μιλάμε για netbook, καταλαβαίνω ότι εννοεί να μην χαθεί το partion που με τα δεδομένα της εγκατάστασης των windows, στην περίπτωση που θα τα χρειαστεί ξανά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
εφοσον δεν τα εχεις ξαναδοκιμασει μπορεις να εχεις τα ubuntu σε ενα cd και να τα βαλεις να τα δοκιμασεις τρεχωντας τα απο το cd χωρις να κανεις εγκατασταση. Δες τα και δουλεψε τα για λιγες μερες . Οταν θα εχεις μια αποψη τοτε θα ξερεις καλυτερα για το ποια λειτουργικα θες να τρεχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν πέρνει cd το netbook.
Ενοω ότι έχει έναν δεύτερο σληρό ο οποίος είναι αντι για dvd με τα windows, αυτόν δεν θέλω να τον χάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Βαλε τα ubuntu σε ενα στικακι (υπαρχει προγραμμα που τα περναει, δεν μιλαμε για απλο copy) και θα μπαινεις απο εκει να τα δοκιμαζεις το πρωτο καιρο . Θα ειναι αργο αλλα με αυτο το τροπο θα τα δοκιμασεις χωρις να πειραξεις τιποτα απο το συστημα σου. Μονο ενα προγραμμα, τα ubuntu και ενα usb stick θα χρειαστεις.

Επισης αλλη μια λυση ειναι να τρεξεις τα ubuntu παλι μεσα απο τα win μεσω μιας virtual μηχανης. Δηλαδη βαζεις ενα προγραμμα στa win και με αυτο θα ανοιγεις τα ubuntu (iso των ubuntu) . Den jerv an to shkvnei to sythma soy αλλα μπορεις να δοκιμασεις.

Οι παραπανω προτασεις δεν επιρεαζουν το ηδη υπαρχον συστημα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
για την νεα εκδοση δε μπορουμε να κανουμε upgrade τωρα ; πρεπει να ληξει η 13.10 και μετα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
όποτε θες κάνεις upgrade. Άνοιξε update manager θα σου χει επιλογή. Ή κι από terminal άλλαξε τα sources σε trusty και κάνε ένα dist-upgrade το ίδιο πράγμα είναι.

εναλλακτικά clean install
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
βασσιλη σε καμια δε μου πετα τιποτα, εκει ειναι το παραξενο

μαλιστα στις ρυθμισεις των ενημερωσεων εχω βαλει και τις επιλογες (για μακρας διαρκειας ή οχι) και παλι δε βγαζει πραμα, το ιδιο συμβαινει και για τα περι τερματικου οπου δε βρισκει εκδοση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
την εχεις βαλει εσυ; εχεις ιδεα τι προβληματα παιζουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
οχι δεν την έχω βάλει, το σκέφτομαι.

περίεργο κανονικά έπρεπε να σου λέει κάτι δε ξέρω. Στο τερματικό δε νομίζω να δεις κάτι αν δε πειράξεις τα sources στο /etc/apt/sources.list. Αν πάλι δε σου βγάλει τίποτα ίσως υπάρχει πρόβλημα με τα ελληνικά mirrors δοκίμασε κάποιο άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top