Σε πόσο βαθμό πιστεύετε ότι το άγχος προκαλεί καρκίνο; 5-απόλυτη σχέση 0-καμία σχέση
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)

_.Omorfoula._

Νεοφερμένος

Η _.Omorfoula._ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Άλλαξα τις συνθήκες που συνθέτουν τον περιβάλλοντα χώρο. Κοινώς τα δωμάτια είναι τα ίδια , απουσιάζει όμως ο κύριος συντελεστής που έκανε το ταβάνι να συρρικνώνεται και την ατμόσφαιρα πνιγηρη.
Όταν μπορεί (πρακτικά) να χωρίσει κάποιος/κάποια το διαζύγιο είναι πάντα αναζωογονητικό . Θεωρείς ότι το αυτοανοσο σου ήταν από τον "συντελεστή"¨; Αν ναι βαλε κι εσυ ενα 5αρι γιατί αυτοάνοσα και καρκινοι είναι συγγε είς αρρώστιες.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,745 μηνύματα.
Τζίζους είναι ιδιαίτερα νοσηρό και παθογενες. Αν ένας δεν έχει λεφτά να ζήσει πώς θα είναι "καλός". Παριστάνει τον καλό γιατί δεν μπορεί να αντιδράσει. Για να μην
Οι ψυχικές αρετές είναι ανεξάρτητες από την προσδοκία ανταμοιβής. Ή τουλάχιστον στη δική μου κοσμοθεωρία έτσι νοούνται.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,543 μηνύματα.
Άλλαξα τις συνθήκες που συνθέτουν τον περιβάλλοντα χώρο. Κοινώς τα δωμάτια είναι τα ίδια , απουσιάζει όμως ο κύριος συντελεστής που έκανε το ταβάνι να συρρικνώνεται και την ατμόσφαιρα πνιγηρη.
Παπαπα... Savage...
 

_.Omorfoula._

Νεοφερμένος

Η _.Omorfoula._ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 50 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,745 μηνύματα.
Θεωρείς ότι το αυτοανοσο σου ήταν από τον "συντελεστή"¨; Αν ναι
Εμφανίστηκε στην εφηβεία λόγω εξωγενών παραγόντων που άσκησαν επίδραση στον ψυχισμό και το τερμάτισε ο βασικός συντελεστής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τότε για ποιον είναι αρετές;
Για το αξιακο μας σύστημα , για την εσωτερική μας αρμονία. Δεν προσδοκώ το σύστημα/ ένας άνθρωπος ή η θρησκεία να με ανταμείψει για καμιά θετική αλληλεπιδραστική μου παρουσία στην κοινωνία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τότε για ποιον είναι αρετές;
Για το αξιακο μας σύστημα , για την εσωτερική μας αρμονία. Δεν προσδοκώ το σύστημα/ ένας άνθρωπος ή η θρησκεία να με ανταμείψει για καμιά θετική αλληλεπιδραστική μου παρουσία στην κοινωνία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

_.Omorfoula._

Νεοφερμένος

Η _.Omorfoula._ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 50 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,543 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,745 μηνύματα.
Έλα παιδιά εννοώ αξίες όπως πχ αλληλεγγύη, σεβασμός, ανιδιοτελής προσφορά κα
Που σου βγαίνουν πηγαία και όχι επιβεβλημένα για να αποκομίσεις κάποιο όφελος
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,697 μηνύματα.
Μέχρι και η ηγεμονική προσωπικότητα, αυτή η επίφαση της σκοτεινότητας, είναι ο εξολκέας, ο εξολοθρευτής καλύτερα, μιας διαρκούς απωθημενικής καταπίεσης ότι "ειμαι καλός άνθρωπος και προκοπή δεν βλέπω". Που αυτη η καταπίεση εξαρχής θα οδηγούσε σε εσωτερική αποδυνάμωση, μια απωθημενική low intensity stress κατασταση.

Ενω το personification του κακού, ακόμα και ως alter ego mask, σου δινει διέξοδο στο να πεις αυτα που αν έμενες "καλό παιδί" δεν θα τα έλεγες ή δε θα τα έκανες.
Θα πω κάτι. Δεν θέλω να παρθεί λάθος οπότε θα το γράψω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Κατ’εμέ πρέπει να αλλάξεις αυτό το mindset. Μόνο κακό κάνει και βλέπω ότι το βγάζεις και σε διαφορά θέματα. Προσθέτεις παραπάνω άγχος στον εαυτό σου άνευ λόγου. Καλοί άνθρωποι πρέπει να είμαστε γενικά, είτε αυτό ανταποδώσει, είτε όχι. Ναι δυστυχώς δεν θα το αναγνωρίσουν όλοι αλλά it is what it is. Τώρα τα περί «καλού παιδιού», που έχεις φτιάξει και ανάλογο θέμα, τα θεωρώ κάπως κακό mentality. Ναι να είσαι «καλό παιδί», αλλά αν συνεχώς χτυπάς το «Είμαι καλό παιδί, γιατί δεν έχει θετικά αποτελέσματα αυτό;» βγάζει ένα παράπονο. Δηλαδή θέλεις κάτι να πετύχεις/εισπράξεις μέσα από αυτό και επειδή δεν συμβαίνει σου βγαίνει το «Γιατί;», η απογοήτευση κ.λπ.

Ξανά λέω, αυτά δεν τα γράφω για να σε κρίνω, απλά να σε βοηθήσω να τα δεις λίγο αλλιώς τα πράγματα.
 

_.Omorfoula._

Νεοφερμένος

Η _.Omorfoula._ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ωραίο επιχείρημα αυτό.

Δεν ειμαι σκατόψυχος, εφόσον με φέρνει σε αρμονία, ενάρετος είμαι.
Μπορεί να εισαι σκατόψυχος για τους άλλους αλλά αν σε φέρνει σε αρμονία θα θεωρείς εαυτόν ενάρετο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,543 μηνύματα.
Θα πω κάτι. Δεν θέλω να παρθεί λάθος οπότε θα το γράψω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Κατ’εμέ πρέπει να αλλάξεις αυτό το mindset. Μόνο κακό κάνει και βλέπω ότι το βγάζεις και σε διαφορά θέματα. Προσθέτεις παραπάνω άγχος στον εαυτό σου άνευ λόγου. Καλοί άνθρωποι πρέπει να είμαστε γενικά, είτε αυτό ανταποδώσει, είτε όχι. Ναι δυστυχώς δεν θα το αναγνωρίσουν όλοι αλλά it is what it is.
Ποιός σου είπε οτι έχω άγχος για την αναγνώρισή σας;

I don't have such anxieties and I don't give a fuck about reciprocation. Darkness feeds me.


Τώρα τα περί «καλού παιδιού», που έχεις φτιάξει και ανάλογο θέμα, τα θεωρώ κάπως κακό mentality. Ναι να είσαι «καλό παιδί», αλλά αν συνεχώς χτυπάς το «Είμαι καλό παιδί, γιατί δεν έχει θετικά αποτελέσματα αυτό;» βγάζει ένα παράπονο. Δηλαδή θέλεις κάτι να πετύχεις/εισπράξεις μέσα από αυτό και επειδή δεν συμβαίνει σου βγαίνει το «Γιατί;», η απογοήτευση κ.λπ.

Ξανά λέω, αυτά δεν τα γράφω για να σε κρίνω, απλά να σε βοηθήσω να τα δεις λίγο αλλιώς τα πράγματα.
Καταρχάς το θέμα φτιάχτηκε πριν απο 20 χρόνια αν δεις. Απο σπλιτ άλλου θεματος που απαντούσα στην Κακη Επιρροή τότε. Δεν ειναι δικό μου το θέμα και ουδέποτε ειχα τετοιο καημό.

Νομίζω εσυ που με ξέρεις πολύ καλύτερα απο άλλους, θα ήσουν η τελευταία που θα έγραφες αυτό το μήνυμα.
 

_.Omorfoula._

Νεοφερμένος

Η _.Omorfoula._ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Που σου βγαίνουν πηγαία και όχι επιβεβλημένα για να αποκομίσεις κάποιο όφελος
Η ψυχανάλυση βασίζεται στο ότι όλα τα κάνουμε για να αποκομίσουμε κάποιο πρακτικό, ψυχολογικό ή συναισθηματικό όφελος.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,697 μηνύματα.
I don't have such anxieties and I don't give a fuck about reciprocation. Darkness feeds me.
Αυτό τι ακριβώς σημαίνει;


Καταρχάς το θέμα φτιάχτηκε πριν απο 20 χρόνια αν δεις. Απο σπλιτ άλλου θεματος που απαντούσα στην Κακη Επιρροή τότε. Δεν ειναι δικό μου το θέμα και ουδέποτε ειχα τετοιο καημό.
Δεν φαινόταν ιδιαίτερα από τις απαντήσεις σου αυτό. Απλά πιάστηκα από εκεί γιατί ήταν η πρώτη σύνδεση που έκανα. Τέλος πάντων, δεν θέλω να παρεξηγηθούμε. Σε ξέρεις καλύτερα από εμένα προφανώς.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,543 μηνύματα.
Αυτό τι ακριβώς σημαίνει;



Δεν φαινόταν ιδιαίτερα από τις απαντήσεις σου αυτό. Απλά πιάστηκα από εκεί γιατί ήταν η πρώτη σύνδεση που έκανα. Τέλος πάντων, δεν θέλω να παρεξηγηθούμε. Σε ξέρεις καλύτερα από εμένα προφανώς.
Μη χαλάσουμε το θέμα της κοπέλας για να σου περιαυτολογήσω τι εννοώ. Αν θέλεις να μαθεις κατι για μένα, το δρόμο τον ξέρεις. Ειδάλλως, Κουβεντούλα χωρίς Θέμα.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Το άγχος είναι ο καρκίνος της ψυχής και του σώματος..
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,745 μηνύματα.
Η ψυχανάλυση βασίζεται στο ότι όλα τα κάνουμε για να αποκομίσουμε κάποιο πρακτικό, ψυχολογικό ή συναισθηματικό όφελος.
Σε πολλές περιπτώσεις το όφελος δεν είναι η κινητήριος δύναμη.. Προκύπτει στην πορεία σε συναισθηματικό,ψυχολογικό επίπεδο.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Το άγχος σε χτυπάει εκεί που έχεις μία ευαισθησία, μια προδιάθεση..
Εγώ όταν αγχώνομαι φουλ, με χτυπάει στο στομάχι, με παλινδρόμηση, ευερέθιστο έντερο κτλ..

Η αδερφή μου από το άγχος της έχασε τα μισά της μαλλιά (αλωπεκία)..
 

_.Omorfoula._

Νεοφερμένος

Η _.Omorfoula._ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 50 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,745 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,543 μηνύματα.
Η συζητηση που κανετε, ειναι και ψιλο-σημειολογία υπο την έννοια ότι το ένα όφελος (πχ. δινω στο φτωχο λεφτά επειδή με βλέπει η κάμερα) έρχεται από external locus, ενω το άλλο που δεν το θεωρούμε τόσο όφελος αλλά θεωρητικά μπορεί να είναι (πχ. αλτρουισμος, εσωτερική ικανοποίηση) έρχεται απο internal locus.

Αν το καλοσκεφτείτε δεν υπάρχει κακό στο όφελος σαν όφελος. Το κακό ειναι στην πρόθεση, στο ψεύδος, στην επίφαση. Και το external locus έχει ταυτιστεί με αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top