Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αυτο ειχα πει και εγώ... οτι ειναι αναγκαιο να προτεινουμε τα πιο σοβαρά μέτρα προς αποφυγη μιας δυσάρεστης τέτοιας εξέλιξης. Ταυτοχρονα βεβαια ειναι τραγικο να μη μπορει κάποια να βγει με το μινι ακομη και ως τον αφαλό επειδη απλα έτσι γουσταρει και να θεωρειται οτι προκαλεί. Προκαλει μεν νοητικα τους άντρες που θα δούν αυτο το θέαμα... αλλα οχι για βιασμό , κοιτανε - θαυμαζουν και ως εκει κ αν έχουν και συγκαταθεση προχωράνε... εγω αυτο ηξερα.... οσο δεν ειχα σχέση.... Ευθυνη φυσικα εχει και η πολιτεια οπως και οι νομοθετες καθως αν υπηρχαν σοβαρες ποινες δεν θα τολμουσε κανεις να κάνει τέτοια ή εστω θα ηταν μπουζουριασμενος για χρονια μακρυα απο το κοινωνικο συνολο.
Αν θυμαμαι καλα ειχε ειπωθει και το εξης. Οτι μια γυναικα αν ειναι ανοιχτη στο να μιλαει/να κανει αστεια (που δεν αφορουν ερωτικες προσκλησεις-εκει ειναι αλλο θεμα συναινεσης), που κανει αστεια γενικα, να προσεχει με τη συμπεριφορα της να μη βρεθει βιασμενη γιατι εκει θα φταιει η ιδια επειδη προκαλεσε.
Απλα το υπενθυμιζω γιατι δεν εχουμε ολοι μνημη χρυσοψαρου δυστυχως.
Και ειναι ασχημο για ενα αστειο να δικαιολογουμε μια τετοια ακραια μορφη βιας οπως οπως ο βιασμος.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά είναι πολύ μεγάλο προτέρημα σε όλα τα θέματα εδώ μέσα να πείς "δεν ξέρω" ή "δεν γνωρίζω".
Δεν μπορείς να έχεις άποψη για όλα.
Νομίζω είναι μεγάλη μάστιγα στην κοινωνία αυτό.
Δεν μπορούμε να δεχτούμε το δεν ξέρω τόσο για τον εαυτό μας τόσο και για τους άλλους ή ακόμη και για τους επιστήμονες .Αν πας σε έναν γιατρό και σου πει δεν ξερω επειδη αντικειμενικά η επιστημονική κοινότητα δεν έχει αποφανθεί ακόμα θα τον θεωρήσεις γελοίο.
Αντίστοιχα θα επιλέξεις να επισκεφθείς κάποιον που θα σου πεί το fast track στο πουθενά.
Νομίζω πως πρέπει να αρχίσουμε να βάζουμε στην καθημερινότητά μας το "δεν ξέρω".
Δεν μπορείς να έχεις γνώμη για όλα και αν νομίζεις πως έχεις καταλήγεις να γράφεις σκουπίδια σε δημόσια φόρουμς προκαλώντας αηδία σε νοήμονες ενώ ταυτόχρονα οι ομοιδεάτες βρίσκουν γόνιμο έδαφος να ισχυροποιήσουν την δική τους "γνώμη".Με απλά λόγια,νιώθουν ασφάλεια πλέον να εκφράζονται και να ανοίγουν το στόμα τους.
Παιδιά πάμε μαζί "δεν ξέρω",δεν είναι τόσο δύσκολο.
Δεν ξέρω, δεν έχω διαβάσει, δεν εχω υπάρξει θύμα, δεν μπορώ να μπω στην θέση του θύματος,δεν εχει περάσει ποτέ απο το μυαλό μου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,786 μηνύματα.
Αν θυμαμαι καλα ειχε ειπωθει και το εξης. Οτι μια γυναικα αν ειναι ανοιχτη στο να μιλαει/να κανει αστεια (που δεν αφορουν ερωτικες προσκλησεις-εκει ειναι αλλο θεμα συναινεσης), που κανει αστεια γενικα, να προσεχει με τη συμπεριφορα της να μη βρεθει βιασμενη γιατι εκει θα φταιει η ιδια επειδη προκαλεσε.
Απλα το υπενθυμιζω γιατι δεν εχουμε ολοι μνημη χρυσοψαρου δυστυχως.
Και ειναι ασχημο για ενα αστειο να δικαιολογουμε μια τετοια ακραια μορφη βιας οπως οπως ο βιασμος.

Εμένα τι μου το παραθετεις τώρα αυτό ; δεν το έγραψα αυτό. Αλλιώς βρες τη παραθεση και ποσταρε την. Από μένα δεν γράφονται τέτοια μηνυματα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εμένα τι μου το παραθετεις τώρα αυτό ; δεν το έγραψα αυτό. Αλλιώς βρες τη παραθεση και ποσταρε την. Από μένα δεν γράφονται τέτοια μηνυματα.
Ειναι σε οσα σβηστηκαν.
Ηταν μια αποψη ναι δικη σου επειδη ειχα σχολιασει στο θρεντ σου με ενα αστειο που ηταν απλα αστειο και τιποτα αλλο.
Και το ανεφερα γιατι εμενα τοτε με ειχε πειραξει αν θες ο υπαινιγμος οτι αλλη φορα να προσεχω τι γραφω γιατι μπορει να το βρω μπροστα μου.
Το παιρνω ως συμβουλη και μονο, και εκτοτε δεν ξανααστειευτηκα για θεμα παρεμφερες.
Ποτέ ξανα.
Εληξε δεν ειναι κατι, τοτε που ειπωθηκε δεν το εγραψα οτι μου εκατσε καπως αλλα ειχαν σβηστει τα σχολια so thats all.
Μια υπενθυμιση οτι καμια φορα αυτο που γραφουμε, μπορει να πειραξει αρνητικα τον αλλον.
Ευχαριστω
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλήθεια τι περιμένατε από άτομα που σε κάθε ευκαιρία κράζουν το me too; Είχε φλομώσει το φόρουμ με κατηγορίες κατά των θυμάτων βιασμού και υπόνοιες για ψεύτικες καταγγελίες, πραγματικά σκοτεινές μέρες για το site. Και περιμένουμε τώρα να βγουν να πουν για το δικαίωμα στην άμβλωση και την απόλυτη ευθύνη του βιαστή; Μόνο αν είναι ισλαμιστής :P

Το Ισλάμ είναι γενικά μια εύκολη οδός διαφυγής. Τη χρησιμοποιούν προκειμένου να μην απαντάνε στα ζητήματα. Έχει δικαίωμα η γυναίκα στην άμβλωση; Απάντηση: ΣΤΟ ΙΣΛΑΜ ΤΙΣ ΚΑΙΝΕ ΖΩΝΤΑΝΕΣ, ΑΥΤΟ ΘΕΣ;;
 

globglogabgalab

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αποστολία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι και να μην μπορείς να το αναθρέψεις, να μην το θέλεις ή και οτιδήποτε, καλύτερα να το βάλεις για υιοθεσία παρά να στερήσεις την ζωή σε μια αθώα ψυχούλα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπορείς να έχεις γνώμη για όλα και αν νομίζεις πως έχεις καταλήγεις να γράφεις σκουπίδια σε δημόσια φόρουμς προκαλώντας αηδία σε νοήμονες ενώ ταυτόχρονα οι ομοιδεάτες βρίσκουν γόνιμο έδαφος να ισχυροποιήσουν την δική τους "γνώμη".Με απλά λόγια,νιώθουν ασφάλεια πλέον να εκφράζονται και να ανοίγουν το στόμα τους.
Παιδιά πάμε μαζί "δεν ξέρω",δεν είναι τόσο δύσκολο.
Δεν ξέρω, δεν έχω διαβάσει, δεν εχω υπάρξει θύμα, δεν μπορώ να μπω στην θέση του θύματος,δεν εχει περάσει ποτέ απο το μυαλό μου.
Αυτό βέβαια θα μπορούσε να το ισχυριστεί ο καθένας, για κάθε άποψη την οποία θεωρεί αηδιαστική και σκουπίδι, και άρα η δεν θα πρέπει να γράφει κανείς τίποτα, μην τυχόν και προσβληθεί κάποιος, ή απλά θα γράφουμε όλοι μόνο συμβατικές απόψεις σε ακίνδυνα θέματα. Όταν υπάρχει ελευθερία λόγου στον δημόσιο διάλογο, αναγκάστηκα θα ακουστούν και βλακειες, και άσχημα πράγματα, και προσβλητικά πράγματα, διότι οι άνθρωποι που θα τα πούνε υπάρχουν ανάμεσα μας.

Οσον αφορά τα άτομα που δεν αντέχουν να ακούνε τέτοιες απόψεις, είτε γιατί έχουν πέσει θύματα βιασμού και δεν το έχουν ξεπεράσει ή για άλλους λόγους, μπορούν να μην μπαίνουν σε τέτοια θέματα αφού βλέπουν ότι τους κάνει κακό, η να γράφουν απλά τη δική τους άποψη χωρίς να διαβάζουν.

Επισης το να βγει κάποιος και να πει "φταίει το θύμα" μπορεί να αντικρούστει με επιχειρήματα αντί για shaming ή φίμωση, διότι όταν αντικρους κάτι με επιχειρήματα κερδίζεις και τον ανώνυμο που σε διαβάζει και δεν έχει διαμορφώσει ακόμη άποψη, ενώ όταν φιμωνεις κάποιον, δίνεις στην άποψη του το ηθικό πλεονέκτημα του καταπιεσμενου και την ισχυροποιείς έτσι στα μάτια κάποιον ατόμων.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό βέβαια θα μπορούσε να το ισχυριστεί ο καθένας, για κάθε άποψη την οποία θεωρεί αηδιαστική και σκουπίδι, και άρα η δεν θα πρέπει να γράφει κανείς τίποτα, μην τυχόν και προσβληθεί κάποιος, ή απλά θα γράφουμε όλοι μόνο συμβατικές απόψεις σε ακίνδυνα θέματα. Όταν υπάρχει ελευθερία λόγου στον δημόσιο διάλογο, αναγκάστηκα θα ακουστούν και βλακειες, και άσχημα πράγματα, και προσβλητικά πράγματα, διότι οι άνθρωποι που θα τα πούνε υπάρχουν ανάμεσα μας.

Οσον αφορά τα άτομα που δεν αντέχουν να ακούνε τέτοιες απόψεις, είτε γιατί έχουν πέσει θύματα βιασμού και δεν το έχουν ξεπεράσει ή για άλλους λόγους, μπορούν να μην μπαίνουν σε τέτοια θέματα αφού βλέπουν ότι τους κάνει κακό, η να γράφουν απλά τη δική τους άποψη χωρίς να διαβάζουν.

Επισης το να βγει κάποιος και να πει "φταίει το θύμα" μπορεί να αντικρούστει με επιχειρήματα αντί για shaming ή φίμωση, διότι όταν αντικρους κάτι με επιχειρήματα κερδίζεις και τον ανώνυμο που σε διαβάζει και δεν έχει διαμορφώσει ακόμη άποψη, ενώ όταν φιμωνεις κάποιον, δίνεις στην άποψη του το ηθικό πλεονέκτημα του καταπιεσμενου και την ισχυροποιείς έτσι στα μάτια κάποιον ατόμων.
Αλίμονο,δεν θα είχες άποψη σε αυτό;
Τι επιχείρημα να φέρω σε κάποιον που πιστεύει πως μια κοπέλα αξίζει να βιαστεί λόγω της εμφάνισής της;
Κάποια πράγματα έχουν πολύ βαθύτερη ρίζα.
Πολλά άτομα φέρουν αυτά τα επιχειρήματα και έχουν την υπομονή να ασχοληθούν εγώ δυστυχώς δεν την έχω σε αυτές τις περιπτώσεις.
Ξαναλέω
I don't wanna live in this planet anymore.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ομολογώ πως απάντησε ο κατάλληλος άνθρωπος στο κατάλληλο ποστ :P
Οσον αφορά τα άτομα που δεν αντέχουν να ακούνε τέτοιες απόψεις, είτε γιατί έχουν πέσει θύματα βιασμού και δεν το έχουν ξεπεράσει ή για άλλους λόγους, μπορούν να μην μπαίνουν σε τέτοια θέματα αφού βλέπουν ότι τους κάνει κακό, η να γράφουν απλά τη δική τους άποψη χωρίς να διαβάζουν.
Σώπα ρε, και ποιος είσαι εσύ που θα αποκλείεις συγκεκριμένα threads σε συγκεκριμένα άτομα; Θα μπορούσαμε να πούμε το ίδιο κι απ' την άλλη πλευρά, αν δεν αντέχεις την κριτική αυτών που λες, καλύτερα να μη τα λες.
Όπως εδώ έχουμε όλοι λόγο, έτσι έχουμε και αντίλογο. Λοιπόν:
το να βγει κάποιος και να πει "φταίει το θύμα" μπορεί να αντικρούστει με επιχειρήματα αντί για shaming ή φίμωση, διότι όταν αντικρους κάτι με επιχειρήματα κερδίζεις και τον ανώνυμο που σε διαβάζει και δεν έχει διαμορφώσει ακόμη άποψη, ενώ όταν φιμωνεις κάποιον, δίνεις στην άποψη του το ηθικό πλεονέκτημα του καταπιεσμενου και την ισχυροποιείς έτσι στα μάτια κάποιον ατόμων.
Ισχύει, γι' αυτό και τα εμετικά ποστ για την ευθύνη των θυμάτων έχουν αντικρουστεί πολλάκις και με επιστημονικά και πολιτικά επιχειρήματα. Αυτό δεν είναι ούτε shaming ούτε φίμωση.

Φίμωση είναι να αποκλείεις άτομα από συγκεκριμένα threads.
Shaming είναι να λες ότι φταίει το θύμα που βιάζεται. Shaming και για το θύμα και για σένα προσωπικά.

Και ω τι έκπληξη, ποτέ μα ποτέ δεν έχετε κάνει victim shaming όταν πρόκειται για βιαστή αλλοδαπό. Ποτέ. Κι αυτό δεν είναι τυχαίο. Απλά δε σας ενδιαφέρει καθόλου η ουσία, παρά μόνο να ξεράσετε ρατσισμό. Στους ημεδαπούς πάντα υπάρχει δικαιολογία.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ομολογώ πως απάντησε ο κατάλληλος άνθρωπος στο κατάλληλο ποστ :P

Σώπα ρε, και ποιος είσαι εσύ που θα αποκλείεις συγκεκριμένα threads σε συγκεκριμένα άτομα; Θα μπορούσαμε να πούμε το ίδιο κι απ' την άλλη πλευρά, αν δεν αντέχεις την κριτική αυτών που λες, καλύτερα να μη τα λες.
Όπως εδώ έχουμε όλοι λόγο, έτσι έχουμε και αντίλογο. Λοιπόν:

Δεν απεκλεισα κανέναν από πουθενά. Και ναι, αν κάποιος δεν αντέχει την κριτική των όσων λέει έχει το δικαίωμα να μην μιλάει.
Ισχύει, γι' αυτό και τα εμετικά ποστ για την ευθύνη των θυμάτων έχουν αντικρουστεί πολλάκις και με επιστημονικά και πολιτικά επιχειρήματα. Αυτό δεν είναι ούτε shaming ούτε φίμωση.

Φίμωση είναι να αποκλείεις άτομα από συγκεκριμένα threads.
Shaming είναι να λες ότι φταίει το θύμα που βιάζεται. Shaming και για το θύμα και για σένα προσωπικά.
Ναι, είναι shaming να λες πως το θύμα προκάλεσε τον βιασμό του, αλλά είναι shaming να μπαίνεις και να λες τον άλλο ότι είναι βόθρος και χωματερή γιατί την Χ Ψ άποψη για το θέμα. Και εξήγησα τι αποτέλεσμα έχει αυτό.


Αλίμονο,δεν θα είχες άποψη σε αυτό;
Εσυ γιατί έχεις άποψη;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,786 μηνύματα.
Ειναι σε οσα σβηστηκαν.
Ηταν μια αποψη ναι δικη σου επειδη ειχα σχολιασει στο θρεντ σου με ενα αστειο που ηταν απλα αστειο και τιποτα αλλο.
Και το ανεφερα γιατι εμενα τοτε με ειχε πειραξει αν θες ο υπαινιγμος οτι αλλη φορα να προσεχω τι γραφω γιατι μπορει να το βρω μπροστα μου.
Το παιρνω ως συμβουλη και μονο, και εκτοτε δεν ξανααστειευτηκα για θεμα παρεμφερες.
Ποτέ ξανα.
Εληξε δεν ειναι κατι, τοτε που ειπωθηκε δεν το εγραψα οτι μου εκατσε καπως αλλα ειχαν σβηστει τα σχολια so thats all.
Μια υπενθυμιση οτι καμια φορα αυτο που γραφουμε, μπορει να πειραξει αρνητικα τον αλλον.
Ευχαριστω

Δεν έχω γράψει ποτε τέτοιο μήνυμα εγώ. Καλώ τον @Scandal να το επιβεβαιώσει.

Είχα γράψει ότι πρωτα από όλα πρεπει να λαμβάνουμε μετρα για να αποφύγουμε μια δυσάρεστη περιπτωση γιατί κυκλοφορεί κακός κόσμος κ ότι γίνει δεν αλλάζει μετά...

Εσυ βγηκες να γράψεις ότι ξεπλένουμε τους βιαστές.... Και ότι τέτοια κάνουμε κ ενθαρρύνουμε τους παρενοχλητες και σου απάντησα κ εγώ πως είναι γελοίο να μου τα λες αυτά εσυ ΟΤΑν πρωτη στο φίτνες θρεντ είχες γράψει για γυμναστική του στυλ κόλλημα στο τοίχο και τέτοια.... Μπορεί να έκανες πλακα αλλά εγώ δεν συνέχισα κ μετα βγηκες κ είπες κιόλας ότι εμείς ενθαρρύνουμε τους παρενοχλητες με αυτά που γράφουμε... Ουτε καν κάνω αστεία με σεξουαλικά υπονοουμενα όπως έκανε πχ εσυ οπότε ποιος ενθαρρύνει και τι ;

Το πως ερμηνευει ο κάθε ανεγκέφαλος φεμινιστής την παραπανω προταση και αν πιστευει οτι εγώ ξεπλυνω βιαστές είναι προβλημα δικής του νοημοσύνης όχι δικής μου.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Εσείς που λέτε πως φταίει το θύμα που είναι ντυμένο προκλητικά, δείτε ένα πάρα πολύ πρόσφατο συμβάν:

Ο άλλος το ΑΡΡΩΣΤΟ ΖΩΟ πήγε με την μικροψωλοΜΑΛΑΠΕΡΔΑ του να πάει να βιάσει την ατυχή κοπέλα που δεν έκανε τίποτα. Και μην μου πείτε πως είναι ντυμένη προκλητικά, γιατί ο άλλος δεν έχει κανένα δικαίωμα να είναι με το περιστέρι του έξω και να την καταδιώκει
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, είναι shaming να λες πως το θύμα προκάλεσε τον βιασμό του, αλλά είναι shaming να μπαίνεις και να λες τον άλλο ότι είναι βόθρος και χωματερή γιατί την Χ Ψ άποψη για το θέμα. Και εξήγησα τι αποτέλεσμα έχει αυτό.
Εμ, όχι, προφανώς και το δεύτερο δεν είναι shaming, είναι αυτό που αντανακλούν τα γραφόμενα κάποιου, δε θίχτηκε κανένα πρόσωπο, όπως πχ θίγεται το θύμα. Και να σου πω κάτι, αντί να κλαίγεστε για τον αντίλογο, αναλάβετε την ευθύνη όσων λέτε.
Το πως ερμηνευει ο κάθε ανεγκέφαλος φεμινιστής
Καταλάβατε;
Εσείς που λέτε πως φταίει το θύμα που είναι ντυμένο προκλητικά, δείτε ένα πάρα πολύ πρόσφατο συμβάν:
Έχω σιχαθεί σήμερα με το που το είδα, αν είναι δυνατόν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Averkina
giannhs2001

Αν νομίζετε οτι ο κόσμος είναι αγγελικά πλασμένος ή οτι τα μέτρα προστασιάς τα οποία λαμβάνει η κοινωνία μπορούν να σας προστατέψουν από βιαστές ή από τον κάθε ένα με αρρωστημένο νου χωρίς εσείς να μεριμνήτε για την ατομική σας ασφάλεια είστε γελασμένοι. Και μάλλον κινδυνεύετε. Μπορεί να είναι από καθαρή τύχη που μέχρι τώρα δεν βρέθηκε στο δρόμο σας κάποιο άσχημο συμβάν.
Δεν είπαμε ότι είναι αγγελικά πλασμένος ο κόσμος απλά ρίχνεις το πρόβλημα αλλού. Αποφασίζεις να κατηγορείς εμμέσως το θύμα το οποίο δεν τήρησε κάποια προστατευτικά μέτρα ( όπως το να προσέχει τι φοράει ή να μη κυκλοφορεί μετά από μία ώρα και σε απόμερα μέρη ) και να κάνεις εμμέσως justify την πράξη του βιαστή ( ε αφού δεν πρόσεχε τι περίμενε; ). Μόνο σαν τρολ μπορώ να δεχτώ τέτοια πράγματα από μορφωμένους κιόλας ανθρώπους.

Όλο αυτό μου θυμίζει λίγο την Σαουδική Αραβία ή κάποια εκεί χώρα, που ένα ισλαμικό συμβούλιο βγήκε και είπε τα κοριτσάκια θα φοράνε μπούρκα από την γέννηση τους για να " προστατεύονται " από τους παιδοφιλους. Μήπως να αρχίσουμε να το σκεφτόμαστε και εμείς; Έλεος. Αντί να έχει ντροπή αυτός που έχει την θέληση να προβεί σε μια τέτοια ενέργεια πρέπει να την έχει το θύμα που δεν τήρησε κάποια μέτρα.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Εσείς που λέτε πως φταίει το θύμα που είναι ντυμένο προκλητικά, δείτε ένα πάρα πολύ πρόσφατο συμβάν:

Ο άλλος το ΑΡΡΩΣΤΟ ΖΩΟ πήγε με την μικροψωλοΜΑΛΑΠΕΡΔΑ του να πάει να βιάσει την ατυχή κοπέλα που δεν έκανε τίποτα. Και μην μου πείτε πως είναι ντυμένη προκλητικά, γιατί ο άλλος δεν έχει κανένα δικαίωμα να είναι με το περιστέρι του έξω και να την καταδιώκει
Πραγματικά όσοι ακόμα θεωρείται πως το θύμα φταίει γιατί "διεγείρει" τον βιαστή δείτε και ξαναδείτε αυτό και άπειρα αλλα περιστατικά
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,786 μηνύματα.
Πραγματικά όσοι ακόμα θεωρείται πως το θύμα φταίει γιατί "διεγείρει" τον βιαστή δείτε και ξαναδείτε αυτό και άπειρα αλλα περιστατικά

Να σε ρωτησω κατι ; στη κόρη σου θα της έλεγες να μη περπαταει πχ μόνη της μετά τις 12 τα μεσάνυχτα στην Αχαρνών και την πατησιων εφόσον μένεις Αθήνα ναι η οχι ;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν έχω γράψει ποτε τέτοιο μήνυμα εγώ. Καλώ τον @Scandal να το επιβεβαιώσει.

Είχα γράψει ότι πρωτα από όλα πρεπει να λαμβάνουμε μετά για να αποφύγουμε μια δυσάρεστη περιπτωση γιατί κυκλοφορεί κακός κόσμος κ ότι γίνει δεν αλλάζει μετά...

Εσυ βγηκες να γράψεις ότι ξεπλένουμε τους βιαστές.... Και ότι τέτοια κάνουμε κ ενθαρρύνουμε τους παρενοχλητες και σου απάντησα κ εγώ πως είναι γελοίο να μου τα λες αυτά εσυ ΟΤΑν πρωτη στο φίτνες θρεντ είχες γράψει για γυμναστική του στυλ κόλλημα στο τοίχο και τέτοια.... Μπορεί να έκανες πλακα αλλά εγώ δεν συνέχισα κ μετα βγηκες κ είπες κιόλας ότι εμείς ενθαρρύνουμε τους παρενοχλητες με αυτά που γράφουμε...
Βρε καλε μου αφου τα εσβησες τα σχολια σου πως να τα δουμε? Εκεινο το συγκεκριμενο μαλιστα με τον συγκεκριμενο υπαινιγμο.
Επειδη εγραψα χαριν αστεισμου κατι, πρεπει να υποστω και τις συνεπειες.
Και παλι σου ειπα εληξε, δεν το εγραψα τοτε γιατι ειχε σβηστει το σχολιο οπως και άλλα σχολια μαζι.
Σου ειπα οτι με πειραξε τοτε γιατι οταν εγραψα το αστειο, κι εσυ οταν κανεις αστεια ας πουμε στη ζωη σου, σου καθεται καλα να δεχεσαι απειλες?
Μου καθισε καπως εκεινη η απαντηση και ναι με πειραξε.
Γιατι και σε αλλα ατομα ειπαμε και ειπαν αστεια, κανεις δεν σχολιασε οπως σχολιασες εσυ. Για εκεινο.
Ε και ηταν ενα αστειο.
Απο το τι θα παθω κι αν το παθω ειναι μια αποσταση που μεσολαβουν πολλά.
Γιαυτο εκανα την υπενθυμιση οχι για να μου πεις συγνωμη και μ@λ@κιες, σου ειπα εληξε. Εκανα υπενθυμιση για να εχουμε μια επιγνωση στοιχειωδης οτι οσα γραφουμε μπορουν να πειραξουν αρνητικα τους αλλους.
Αν το εχουμε ετσι αυτο?
Αν δεν το εχουμε δεν ειπα να σας το κολλησω με το ζορι.
Αραξτε χαλαρωστε η ζωη ειναι ωραια, χαμογελαστε.
Και καμια φορα παρεξηγουνται σχολια οπως ο γραπτος λογος μπορει να γινει ευκολα παρεξηγησιμος ετσι?
Παρεξηγησες το αστειο μου το τραβηξες τερμα αλλου.
Και παλι εληξε.
Και να χαμογελαμε👍😊
Καλη συνεχεια!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top