Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω πρώτη φορά μιλάω στο φόρουμ για αυτό το θέμα ... Απορώ που το αντιλήφθηκες...
Ξεκαθαρα ναι πρωτη φορα, αλλα μην ξεχνας πως σε διαφορα θεματα που σε παρακολουθω τι γραφεις μου το βγαζεις πολυ εντονα αυτο ;)
Πολλα πραγματα που μας απασχολουν τα βγαζουμε έμμεσα και αποτυπωνονται πληρως στα λεγομενα-γραφομενα μας
Γιατί δεν ισχύει για το 90%
Α επίσης όταν λένε "παραπάνω κιλά " έννοουν σε πολύ συγκεκριμένα σημεία ...
Οχι δεν μιλαμε μονο για συγκεκριμενο σημειο ,αυτο ξεχνα το και στο λεω κατηγορηματικα γιατι ξερω τι εννοεις ..

Εσυ επιλογη πιανου θες να εισαι εφοσον μιλαμε για το ερωτικο κομματι?
Του 90% που ισως προτιμούν την οποια βιτρινα και ενα 70% και λιγο παλι λεω εξ αυτών προσφερουν μονο την αντίστοιχη και απο τον εσωτερικο τους κομσο ? ?

Μηπως αυτο το 10% περιλαμβανει αντιστοιχο το ποσοστο των ανθρωπων που ξερουν και εκτιμουν σωστα ενα αλλο ανθρωπο απο το συνολο τους και οχι μονο απο την βιτρινα του ?
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ένα πράγμα μόνο θα σου πω: σταμάτα να ετεροπροσδιορίζεσαι. Η ευτυχία σου δε θα έρθει από την αποδοχή ή μη που έχεις από τους άλλους αλλά από την αποδοχή από σένα του εαυτού σου. Γίνε αυτό που αρέσει σε σένα και σίγουρα κάποτε κάποιος θα το εκτιμήσει. Αλλά και έτσι να γίνει, να το εκτιμήσει κάποιος κάποτε και να σε επιλέξει, δεν πρέπει να σημαίνει τίποτα αυτό γιατί οι άλλοι έρχονται και παρέρχονται και ο μόνος που μας μένει είναι ο εαυτός μας.
Ναι.
Επίσης όχι τώρα στα 18 αλλά μετά τα 28 θα ξαφνιαστείς με το πόσοι άντρες προτιμούν γυναίκες με πιασίματα. Μη βλέπεις που όσο είναι στα 20 θέλουν να ανήκουν στην υποτιθέμενη πλειοψηφία που θέλει μοντέλα... Κάποια στιγμή θα τα ξεπεράσουν αυτά και θα επιλέξουν με βάση τα δικά τους γούστα κι όχι με βάση τα γούστα που προσπαθεί να προωθήσει η κοινωνία.
Καλά αυτό ξεκάθαρα ισχύει.
Ξεκαθαρα ναι πρωτη φορα, αλλα μην ξεχνας πως σε διαφορα θεματα που σε παρακολουθω τι γραφεις μου το βγαζεις πολυ εντονα αυτο ;)
Πολλα πραγματα που μας απασχολουν τα βγαζουμε έμμεσα και αποτυπωνονται πληρως στα λεγομενα-γραφομενα μας
Μπορείς να μου πεις ένα παράδειγμα αν θυμάσαι ??
το έχω παρατηρήσει και σε μένα ...
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να μου πεις ένα παράδειγμα αν θυμάσαι ??
το έχω παρατηρήσει και σε μένα ...
Δεν θυμαμαι συγκερκιμενο τωρα για να σου πω πηγαινε διαβασε εκει ..
Βλεπεις τετοιες πληροφοριες εδω μεσα δεν τις κραταω ,ο δισκος μου δεν τις αντεχει :P

Απλα βασιζεται στην εικονα που εχω ,για τον καθενα πλεον εδω μεσα και αυτη βγαινει καθαρα απο το γενικο συνολο και το τι μου βγαζει ..

Τωρα που τα ξαναθυμαμαι μπορει να εβγαινε ενα παραπονο οταν μιλουσες για προγραμματα διατροφης και γυμναστικη :hmm:

Παντως απο εδω και περα ετσι και μου το ξαναβγαλεις ή πεσω πανω σε κειμενο σου παλιό θα στο πω,γιατι ξαναδιαβαζοντας τα θα αντιληφθεις και εσυ πολλα . ;)

Αλλωστε δεν εχει καλυτερη εξασκηση για τη βελτιωση μας απο το να γραφουμε πολλες σκεψεις μας και να τις ξαναδιαβαζουμε σε ανύποπτο χρόνο και παντα με μια τριτη ματια ..Σαν να μην ειμαστε εμεις σε ολες αυτες ...
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν θυμαμαι συγκερκιμενο τωρα για να σου πω πηγαινε διαβασε εκει ..
Βλεπεις τετοιες πληροφοριες εδω μεσα δεν τις κραταω ,ο δισκος μου δεν τις αντεχει :P

Απλα βασιζεται στην εικονα που εχω ,για τον καθενα πλεον εδω μεσα και αυτη βγαινει καθαρα απο το γενικο συνολο και το τι μου βγαζει ..

Τωρα που τα ξαναθυμαμαι μπορει να εβγαινε ενα παραπονο οταν μιλουσες για προγραμματα διατροφης και γυμναστικη :hmm:

Παντως απο εδω και περα ετσι και μου το ξαναβγαλεις ή πεσω πανω σε κειμενο σου παλιό θα στο πω,γιατι ξαναδιαβαζοντας τα θα αντιληφθεις και εσυ πολλα . ;)

Αλλωστε δεν εχει καλυτερη εξασκηση για τη βελτιωση μας απο το να γραφουμε πολλες σκεψεις μας και να τις ξαναδιαβαζουμε σε ανύποπτο χρόνο και παντα με μια τριτη ματια ..Σαν να μην ειμαστε εμεις σε ολες αυτες ...
Ναι θα το εκτιμούσα γιατί δεν το είχα αντιληφθεί ότι βγαίνει προς τα έξω ...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.
Η υγεία είναι η τέλεια πρόφαση να εκφράσει
κανεις την χονδροφοβια του .
Δεν μιλάω για σένα .
Όταν κάποιος έχει κυριολεκτικά 5-10 κιλά παραπάνω και μιλάμε για υγεία είναι γελοίο .
View attachment 99036
Κοίτα, δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει φόβος ή ανασφάλεια απέναντι σε παχύσαρκους ανθρώπους. Δεν θα σε αναγκάσει κανείς/καμμία να παντρευτείς παχύσαρκο/η οπότε απλά κοιτάς τη δουλειά σου και αφήνεις το κόσμο να έχει όσα κιλά θέλει απλά εγώ αυτό που λέω είναι ότι δεν γίνεται να προωθείται κάτι που είναι ανθυγιεινό. Δεν χρειάζεται ούτε εννοείται να στοχοποιούνται οι άνθρωποι με παραπάνω κιλά αλλά ούτε και να προωθείται ως το ιδανικό. Όλα θέλουν μία μεσότητα πάντα.

Η γυναίκα στη φωτογραφία που δείχνεις είναι εύσωμη, όχι παχύσαρκη. Ούτε η τρίτη στην άλλη φωτογραφία ήταν παχύσαρκη. Αυτοί που έχουν κάποια κιλά παραπάνω είναι εύσωμοι/ες και όχι ούτε παχύσαρκοι/ες είναι ούτε απαραίτητα άσχημο. Σε κάποιους/ες πάει πάρα πολύ να είναι εύσωμοι/ες. Όλα βέβαια εκτός του σωματότυπου που έχει ο καθένας και η καθεμία μας είναι και καθαρά και ζήτημα προσωπικού γούστου και πως νοιώθει καθείς και καθεμία άνετα με τον εαυτό του/της.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Η γυναίκα στη φωτογραφία που δείχνεις είναι εύσωμη, όχι παχύσαρκη
Ακόμα και σε αυτά τα κιλά όμως τα σχόλια και τα υποτιμητικά βλέμματα έρχονται βροχή πίστεψέ με. Σε αυτό αναφέρομαι εγώ.
Ούτε η τρίτη στην άλλη φωτογραφία ήταν παχύσαρκη
Είδες όμως ότι κάποιοι την είπαν παχύσαρκη ε? 🙂Αυτό αποδεικνύει τα λεγόμενα μου .
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Έχουν περάσει κάποιοι μήνες αλλά μιας και έπεσα τυχαία στο θέμα δεν μπορώ να μην το σχολιάσω ...
Καμία μα καμία σχέση δεν έχει το skinny με το fat shaming.
Και αυτό μπορεί να το καταλάβει ο οποιαδήποτε είχε ή έχει (έστω και λίγα ) παραπάνω κιλά .
Φυσικά αναφέρομαι μόνο σε γυναίκες μιας και το προτυπο για τους άνδρες διαφέρει.
απλά μην λέτε ότι είναι το ίδιο ...(ή και χειρότερο, αν είναι δυνατόν )
Ναι βεβαίως άμα εμένα με λένε φάε να βάλεις κανένα γραμμάριο, πως είσαι έτσι, μόνο κόκαλα είσαι κτλ είναι ένα απλό ευγενικό σχόλιο ενώ το σταμάτα να τρως υπέρτατη προσβολή. Και αυτό που λέω το έχω ζήσει, πίστεψέ με μια χαρά άσχημα μπορεί να σε κάνουν να νιώσεις.
Το να μην είμαστε μαλάκες και να μη κάνουμε body shaming γενικά δεν μας περνάει από το μυαλό ας πούμε.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ναι βεβαίως άμα εμένα με λένε φάε να βάλεις κανένα γραμμάριο, πως είσαι έτσι, μόνο κόκαλα είσαι κτλ είναι ένα απλό ευγενικό σχόλιο ενώ το σταμάτα να τρως υπέρτατη προσβολή. Και αυτό που λέω το έχω ζήσει, πίστεψέ με μια χαρά άσχημα μπορεί να σε κάνουν να νιώσεις.
Το να μην είμαστε μαλάκες και να μη κάνουμε body shaming γενικά δεν μας περνάει από το μυαλό ας πούμε.
Δεν είπα ποτέ ότι συμφωνώ σε τέτοια σχόλια ούτε έχω κάνει .
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,280 μηνύματα.
211850431_4342491825782822_3271901872441493812_n.png
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δε διαφωνώ σε αυτά που λες, διαφωνώ στο να υπάρχει ένα πρότυπο καί that's it. Τώρα, σχετικά με την καθιστική ζωή που αναφέρεσαι δε ξέρω κατά πόσο αποτελεσματικό, νομίζω το αντίθετο μάλιστα, θα ήταν το να προβάλλονται "υγιή πρότυπα" δηλαδή αποκλειστικά μοντέλα extra small. Έχουμε συνδιάσει στο μυαλό μας το ότι υγιής ίσον αδύνατος και αυτό είναι τελείως λάθος και δε το λέω εγώ, το λένε οι έρευνες. Αν θέλουμε λοιπόν να καταπολεμήσουμε την καθιστική ζωή καί την παχυσαρκία, γνώμη μου είναι ότι πρέπει να στραφούμε αλλού καί να κάνουμε άλλες ριζικές αλλαγές οι οποίες όμως δεν είναι εύκολο να εφαρμοστούν καί εκεί πραγματικά θέλει χρήματα. Σε ο, τί αφορά το κόστος που αναφέρεσαι, σίγουρα παίζει ένα μεγάλο ρόλο αλλά μην ξεχνάμε καί τί κέρδος βγάζουν διάφορες εταιρείες.

Το λάθος ξεκινά με το να υπάρχει πρότυπο σώματος. Όταν μπαίνει κανείς στη διαδικασία να βελτιώσει τον εαυτό του, δε θα πρέπει να ξεκινά εκ του αποτελέσματος, δηλαδή βλέπω μια κορμάρα και ψάχνω τρόπο να γίνω σαν την κορμάρα ακόμη κι αν αυτό σημαίνει να λιμοκτονήσω, να βάλω εμφυτεύματα ή δεν ξέρω τι άλλο. Είναι πολύ ωφέλιμο όμως να υπάρχει ένα υγιές πρότυπο καθημερινών συνηθειών. Ενημέρωση για τη διατροφή και τα συστατικά των τροφίμων, προώθηση της γυμναστικής για να βελτιώνονται η δύναμη, η ισορροπία, η ευλυγισία, η ευεξία, η λειτουργία της καρδιάς και όχι για να πετάξει ο δελτοειδής ή να σχηματιστεί το V με χάπια ή το επιεικώς γελοίο "how to get rid of hip dips", και πάει λέγοντας. Αν ακολουθήσουμε όλοι τα βασικά βήματα διατροφής - ύπνου - γυμναστικής, όλοι κορμάρες θα δείχνουμε σε οποιοδήποτε shape and size.

Τώρα για τίς ανασφάλειες, ακόμα και τα μοντέλα νιώθουν. Καί βλέπω τα δικά σου συναισθήματα καί μπορώ να πω ότι ένιωθα ακριβώς τό αντίθετο: ήμουν ένα κορίτσι ψιλολιγνο, στέκα δηλαδή που μου ήρθε σχετικά νωρίς περίοδος. Μισούσα τίς αλλαγές στο σώμα μου γιατί σταμάτησα να ήμουν στέκα και η περίοδος με ταλαιπωρούσε απίστευτα. Αυτό το σωματότυπο ήταν το πρότυπο μου μέχρι πάρα πολύ πρόσφατα και τώρα τελευταία άρχισα να αποδέχομαι καί να αγαπάω το σώμα μου έτσι όπως είναι, ακόμα καί με τα κιλά που έβαλα πρόσφατα.

Ε ναι, γιατί σου έχει εντυπωθεί μια εικόνα, βλέπεις την εικόνα (το δέντρο) και χάνεις το δάσος (τι να κάνεις για να γίνεις η καλύτερη εκδοχή του εαυτού σου). Χρειάζεται πολλή δουλειά με τον εαυτό μας και πάρα πολλή αυτοπειθαρχία για να μπούμε σ' έναν σωστό δρόμο και να δυναμώσουμε, ψυχικά και σωματικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχουν περάσει κάποιοι μήνες αλλά μιας και έπεσα τυχαία στο θέμα δεν μπορώ να μην το σχολιάσω ...
Καμία μα καμία σχέση δεν έχει το skinny με το fat shaming.
Και αυτό μπορεί να το καταλάβει ο οποιαδήποτε είχε ή έχει (έστω και λίγα ) παραπάνω κιλά .
Φυσικά αναφέρομαι μόνο σε γυναίκες μιας και το προτυπο για τους άνδρες διαφέρει.
απλά μην λέτε ότι είναι το ίδιο ...(ή και χειρότερο, αν είναι δυνατόν )

Όντως, δεν έχει καμία σχέση. Το fat shaming είναι ευρέως κατακριτέο και πολλές φορές θα βρεις κάποιον να σε υπερασπιστεί, το skinny shaming στο κάνουν και νιώθουν και υπερηφάνεια, ότι βοήθησαν έναν άνθρωπο σήμερα να φάει για το καλό του.

Extra bonus το χιουμοράκι στο τέλος, "γυναίκα χωρίς πιασίματα, δρόμος χωρίς σήματα".
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Extra bonus το χιουμοράκι στο τέλος, "γυναίκα χωρίς πιασίματα, δρόμος χωρίς σήματα".
Και πάλι οι περισσότεροι από αυτούς που το λένε δεν εννοούν παχουλές, αλλά αδύνατες με δύο πεπόνια μπρος και πίσω . Όχι κοιλίες όχι μπράτσα και μπουτια.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ο καθένας μας έχει ένα πρότυπο του ιδανικού σώματος..... ανεξάρτητα φύλου.
Θεωρώ πως όσοι είναι εδώ αν όχι όλοι οι περισσότεροι τουλάχιστον κάπως θα ήθελαν το σώμα τους πιο "βελτιωμένο" για τους εαυτούς τους. Είτε είναι λιγότερα κιλά είτε είναι παραπάνω κιλά είτε είναι μυϊκή μάζα είτε οτιδήποτε άλλο. Βάζω και τον εαυτό μου ανάμεσα σε αυτούς.

Τον όρο επίσης του υγιούς σώματος ο καθένας εδώ μέσα τον ορίζει διαφορετικά. Για έναν μπορει να είναι το πολύ καλά γυμνασμενο σώμα για έναν το να έχει 5-10 κιλά παραπάνω το πιο juicy όπως ορίζεται συνήθως για άλλον μπορεί να είναι το τελείως αδύνατη..

Δεν νομίζω ότι υπάρχει το ιδανικό σώμα είτε σε άντρα είτε σε γυναίκα που να συμφωνούν όλοι ότι είναι το τάδε και το τάδε χαρακτηριστικο ως υγιές σώμα.

Τώρα από εκεί και πέρα στις φωτογραφίες που έχουν ανέβει πιο πάνω.... διαφήμιση είναι βέβαια από ότι καταλαβαίνω αλλά δείχνουν ότι είναι άνετες και ότι δεν έχουν κάποιο θέμα...και αυτό είναι που μετράει αν θέλετε τη προσωπική μου άποψη.

Και επειδή το θέμα της εμφάνισης, των κιλών είναι ένα πολύ ευαίσθητο ζήτημα θα μπορούσα να πω μιας και ο καθένας για το δικό του σώμα δίνει την δικιά του πάλη με τον εαυτό του να τον βελτιώσει, τώρα το να σχολιάζουμε το ιδεατό και το ότι α θα πρέπει να αλλάξεις το τάδε και το τάδε είναι επιπλέον ψυχολογική επιβάρυνση για το άτομο που δέχεται το σχόλιο...

Ο καθένας ας κάνει ότι είναι καλύτερο για τον εαυτό του. Γιατί ο εαυτός μας είναι αυτός που θα έχουμε σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας και πρέπει να τα έχουμε καλά με αυτόν.

Τώρα στο θέμα της έλξης ενός συντρόφου ειναι δύσκολο να πω μια άποψη. Το κομμάτι της έλξης είναι ναι μεν σωματικό αλλά έχει και το ψυχικό το εγκεφαλικό και όλα μαζί βγάζουν μια συνολική εικόνα... πολλά άτομα παρακάμπτουν κάποιο από τα 3 είδη έλξης γιατι τους τραβανε πολύ τα άλλα 2....
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν είπα ποτέ ότι συμφωνώ σε τέτοια σχόλια ούτε έχω κάνει .
Δε γίνεται να υποστηρίζεις τότε ότι το body shaming έχει κριτήρια ανάλογα με τα κιλά του καθενός. Είναι εξίσου κακό σε όποιον απευθύνεται άσχετα με την εμφάνιση του.
Ήταν που ήταν αλλά έχει παραγίνει το κακό ότι στον αδύνατο μπορείς να πεις ότι μαλακία σε κατέβει και είναι αστείο αλλά αν πεις για δίαιτα σε εύσωμο είσαι ένα σκουλήκι της κοινωνίας. Να λέμε σε δικά μας άτομα κάτι για ανησυχούσε οκ, κατά τα άλλα το σώμα του καθενός είναι δικιά του δουλειά δε μας πέφτει λόγος.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δε γίνεται να υποστηρίζεις τότε ότι το body shaming έχει κριτήρια ανάλογα με τα κιλά του καθενός. Είναι εξίσου κακό σε όποιον απευθύνεται άσχετα με την εμφάνιση του.
Ήταν που ήταν αλλά έχει παραγίνει το κακό ότι στον αδύνατο μπορείς να πεις ότι μαλακία σε κατέβει και είναι αστείο αλλά αν πεις για δίαιτα σε εύσωμο είσαι ένα σκουλήκι της κοινωνίας. Να λέμε σε δικά μας άτομα κάτι για ανησυχούσε οκ, κατά τα άλλα το σώμα του καθενός είναι δικιά του δουλειά δε μας πέφτει λόγος.
Τα σχόλια μεμονωμένα είναι το ίδιο άσχημα . Η ζωή όμως μιας αδύνατης κ μιας ευσωμης και το πώς αντιμετωπίζονται διαφέρουν εντελώς .

Έχεις ακούσει εσύ ποτέ κάποιον να λέει "όμορφη είσαι αλλά αδύνατη "? Γιατί εγώ δεν έχει τύχει ...
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Η υγεία είναι η τέλεια πρόφαση να εκφράσει
κανεις την χονδροφοβια του .
Δεν μιλάω για σένα .
Όταν κάποιος έχει κυριολεκτικά 5-10 κιλά παραπάνω και μιλάμε για υγεία είναι γελοίο .
View attachment 99036
Το τι θεωρείτε ιδανικό και αθλητικό με το τι θεωρείτε ελκυστικό δεν ταυτίζονται απαραίτητα.

Εγω πχ βρίσκω τα πιασίματα αυτής της γυναίκας ελκυστικά ερωτικά,
Κάποιος άλλος μπορεί να τον ελκύει και η γυναίκα στην διαφήμιση της adidas.

Αλλά το να πλασάρονται αυτά τα σώματα ως "αθλητικά" ιδανικά και πρότυπα υγείας είναι cringe.
Όσο μεγαλύτερο ποσοστό λίπους μαζεύει κάποιος πέρα από το όριο του ΔΜΣ τόσο επιβαρύνει την υγεία του σε βάθος χρόνου.

Τον ιδανικό-αθλητικό σώμα είναι αυτό που φτιάχνει κάποιος με γυμναστική και σωστή διατροφή. Το αποτέλεσμα αυτών των δύο δημιουργεί το ιδανικό σώμα που μπορεί να φτάσει ο καθένας ανάλογα και με τα γονίδια του.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις ακούσει εσύ ποτέ κάποιον να λέει "όμορφη είσαι αλλά αδύνατη "? Γιατί εγώ δεν έχει τύχει ...
ΝΑΙ και φυσικα δεν μιλάω μονο για εμενα ...

Κοριτσι μου αν ποτε τυχει και μιλησεις με ατομα που ολο αυτο τους εχει φτασει στην νευρικη ανορεξια και ενω θελουν πλεον να βαλουν κιλα και δεν μπορουν ,ολα αυτα που εχεις στο μυαλο σου θα εξαφανιστουν ..

Αν θες να πιασουμε τα δυο ακρα το κανουμε γιατι σε βλεπω εκει πας ..στα ακρα ..
Μεση λυση και αποδοχη ...ποτε συμβιμβασμος ;)
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τα σχόλια μεμονωμένα είναι το ίδιο άσχημα . Η ζωή όμως μιας αδύνατης κ μιας ευσωμης και το πώς αντιμετωπίζονται διαφέρουν εντελώς .

Έχεις ακούσει εσύ ποτέ κάποιον να λέει "όμορφη είσαι αλλά αδύνατη "? Γιατί εγώ δεν έχει τύχει ...
What
Εγώ μιλάω για το body shaming καθεαυτό, δηλαδή το να προσβάλεις κάποιον βάσει των κιλών του. Είτε είναι πολλά είτε λίγα το ίδιο κάνει δεν θα παίζουμε την κολοκυθιά. Ούτε θα δικαιολογησουμε το δεύτερο επειδή στο μυαλό μερικών τα λίγα κιλά είναι πιο αποδεκτά.
Ο καθένας κατά τα άλλα μπορεί να έχει την αισθητική του και να του αρέσει ή όχι κάτι δε μπορείς να το επιβάλεις.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
ΝΑΙ και φυσικα δεν μιλάω μονο για εμενα ...

Κοριτσι μου αν ποτε τυχει και μιλησεις με ατομα που ολο αυτο τους εχει φτασει στην νευρικη ανορεξια και ενω θελουν πλεον να βαλουν κιλα και δεν μπορουν ,ολα αυτα που εχεις στο μυαλο σου θα εξαφανιστουν ..

Αν θες να πιασουμε τα δυο ακρα το κανουμε γιατι σε βλεπω εκει πας ..στα ακρα ..
Μεση λυση και αποδοχη ...ποτε συμβιμβασμος ;)
Όχι δεν το πάω στα άκρα. Έβαλα και φωτογραφία.
What
Εγώ μιλάω για το body shaming καθεαυτό, δηλαδή το να προσβάλεις κάποιον βάσει των κιλών του. Είτε είναι πολλά είτε λίγα το ίδιο κάνει δεν θα παίζουμε την κολοκυθιά. Ούτε θα δικαιολογησουμε το δεύτερο επειδή στο μυαλό μερικών τα λίγα κιλά είναι πιο αποδεκτά.
Ο καθένας κατά τα άλλα μπορεί να έχει την αισθητική του και να του αρέσει ή όχι κάτι δε μπορείς να το επιβάλεις.
Ακριβώς. Στη μία περίπτωση είναι μόνο σχόλια ενώ στη δεύτερη συνεχής απόρριψη και περιθωριοποίηση...


Το body shaming ναι είναι το ίδιο αλλα εγώ το πάω παραπέρα . Δε θα απορρίψουν μια αδύνατη για δουλειά.
Το τι θεωρείτε ιδανικό και αθλητικό με το τι θεωρείτε ελκυστικό δεν ταυτίζονται απαραίτητα.

Εγω πχ βρίσκω τα πιασίματα αυτής της γυναίκας ελκυστικά ερωτικά,
Κάποιος άλλος μπορεί να τον ελκύει και η γυναίκα στην διαφήμιση της adidas.

Αλλά το να πλασάρονται αυτά τα σώματα ως "αθλητικά" ιδανικά και πρότυπα υγείας είναι cringe.
Όσο μεγαλύτερο ποσοστό λίπους μαζεύει κάποιος πέρα από το όριο του ΔΜΣ τόσο επιβαρύνει την υγεία του σε βάθος χρόνου.

Τον ιδανικό-αθλητικό σώμα είναι αυτό που φτιάχνει κάποιος με γυμναστική και σωστή διατροφή. Το αποτέλεσμα αυτών των δύο δημιουργεί το ιδανικό σώμα που μπορεί να φτάσει ο καθένας ανάλογα και με τα γονίδια του.
Ναι.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Η κουλτούρα και το σύνθημα "Αποδέξου τον εαυτό σου όπως είσαι" Είναι απλά η βολική επανάπαυση σε μια στασιμότητα που δεν έχουμε την δύναμη και θέληση να αλλάξουμε.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Η κουλτούρα και το σύνθημα "Αποδέξου τον εαυτό σου όπως είσαι" Είναι απλά η βολική επανάπαυση σε μια στασιμότητα που δεν έχουμε την δύναμη και θέληση να αλλάξουμε.
Αν είμαι υγιής γιατί να μην με αποδεχτω??? Επειδή δεν ταυτίζομαι με το πρότυπο ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top