Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τα σχόλια μεμονωμένα είναι το ίδιο άσχημα . Η ζωή όμως μιας αδύνατης κ μιας ευσωμης και το πώς αντιμετωπίζονται διαφέρουν εντελώς .

Έχεις ακούσει εσύ ποτέ κάποιον να λέει "όμορφη είσαι αλλά αδύνατη "? Γιατί εγώ δεν έχει τύχει ...

Εεεε... Ναι??!!! Περπατούσα στον δρόμο πριν από χρόνια και περνάει ένας άκυρος μ ένα μηχανάκι και μου λέει "φάε κάτι κούκλα μου, σαν καλαμάκια είναι" (εννοώντας τα πόδια μου). Μιλούσα με τύπους μετά από καιρό και με ρωτούσαν "κάνα γραμμάριο έβαλες;" και ακόμη και αυτοί που δεν έλεγαν τίποτα από ευγένεια, μόλις πήρα 7-8 κιλά, ήρθαν και μου είπαν "τώρα είσαι τέλεια, μην ξαναχασεις ούτε κιλό, έτσι να μείνεις !!!" το οποίο είναι κοπλιμέντο απ' τη μία, αλλά και πάλι πατρονάρει.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι δεν το πάω στα άκρα. Έβαλα και φωτογραφία.
Γι αυτο μιλαμε ...η συγκεκριμενη φωτο ειναι ικανη να φτασει την συγκεκριμενη γυναικα στην νευρικη ανορεξία ,στα κομπλεξ κατωτεροτητας ,στην απομόνωση και σε πολλα αλλα , αν ο περίγυρος της και ο ιδιος της ευατος κυριεύεται από τις καθε αυτού σκέψεις
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γενικά ο κόσμος
Το λάθος ξεκινά με το να υπάρχει πρότυπο σώματος. Όταν μπαίνει κανείς στη διαδικασία να βελτιώσει τον εαυτό του, δε θα πρέπει να ξεκινά εκ του αποτελέσματος, δηλαδή βλέπω μια κορμάρα και ψάχνω τρόπο να γίνω σαν την κορμάρα ακόμη κι αν αυτό σημαίνει να λιμοκτονήσω, να βάλω εμφυτεύματα ή δεν ξέρω τι άλλο. Είναι πολύ ωφέλιμο όμως να υπάρχει ένα υγιές πρότυπο καθημερινών συνηθειών. Ενημέρωση για τη διατροφή και τα συστατικά των τροφίμων, προώθηση της γυμναστικής για να βελτιώνονται η δύναμη, η ισορροπία, η ευλυγισία, η ευεξία, η λειτουργία της καρδιάς και όχι για να πετάξει ο δελτοειδής ή να σχηματιστεί το V με χάπια ή το επιεικώς γελοίο "how to get rid of hip dips", και πάει λέγοντας. Αν ακολουθήσουμε όλοι τα βασικά βήματα διατροφής - ύπνου - γυμναστικής, όλοι κορμάρες θα δείχνουμε σε οποιοδήποτε shape and size.



Ε ναι, γιατί σου έχει εντυπωθεί μια εικόνα, βλέπεις την εικόνα (το δέντρο) και χάνεις το δάσος (τι να κάνεις για να γίνεις η καλύτερη εκδοχή του εαυτού σου). Χρειάζεται πολλή δουλειά με τον εαυτό μας και πάρα πολλή αυτοπειθαρχία για να μπούμε σ' έναν σωστό δρόμο και να δυναμώσουμε, ψυχικά και σωματικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Όντως, δεν έχει καμία σχέση. Το fat shaming είναι ευρέως κατακριτέο και πολλές φορές θα βρεις κάποιον να σε υπερασπιστεί, το skinny shaming στο κάνουν και νιώθουν και υπερηφάνεια, ότι βοήθησαν έναν άνθρωπο σήμερα να φάει για το καλό του.

Extra bonus το χιουμοράκι στο τέλος, "γυναίκα χωρίς πιασίματα, δρόμος χωρίς σήματα".
Γενικά ο κόσμος έχει στραφεί προς το body neutrality και κράζει το body positivity και έχει δίκιο. Γενικά για εμένα no shame για κανένα τύπο σώματος. Συμφωνώ απόλυτα με τίς υγιεινές συνήθειες, αυτό που με ενοχλεί είναι ότι υπάρχει η ταύτιση ενός αδύνατου σώματος με τις υγιεινές συνήθειες πράγμα που είναι ψέμα. Οποιοδήποτε άτομο ανεξαρτήτως κιλών μπορεί να ακολουθεί ή να μην ακολουθεί ένα υγιεινό πρότυπο ζωής. Πχ στα 20 μου εγώ που ήμουν 51 κιλά, έτρωγα μόνο μαλακίες και δεν έκανα γυμναστική. Τώρα στα 25 μου και 8 κιλά πάνω και όχι skinny όπως ήμουν και πιο υγιεινά τρώω και γυμναστική κάνω και φροντίζω την υγεία μου περισσότερο (σωματική και ψυχική) και γενικά αγαπώ πολύ περισσότερο το σώμα μου. Και αυτό που ίσως αγνοεί ο περισσότερος κόσμος είναι ότι body shaming υπάρχει σε όλα τα σωματότυπα καί κακεντρεχιες.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εεεε... Ναι??!!! Περπατούσα στον δρόμο πριν από χρόνια και περνάει ένας άκυρος μ ένα μηχανάκι και μου λέει "φάε κάτι κούκλα μου, σαν καλαμάκια είναι" (εννοώντας τα πόδια μου). Μιλούσα με τύπους μετά από καιρό και με ρωτούσαν "κάνα γραμμάριο έβαλες;" και ακόμη και αυτοί που δεν έλεγαν τίποτα από ευγένεια, μόλις πήρα 7-8 κιλά, ήρθαν και μου είπαν "τώρα είσαι τέλεια, μην ξαναχασεις ούτε κιλό, έτσι να μείνεις !!!" το οποίο είναι κοπλιμέντο απ' τη μία, αλλά και πάλι πατρονάρει.
Η παχουλή εκτός από τέτοια σχόλια δέχεται και περιθωριοποίηση αυτό λέω ... Πχ απόρριψη σε θέση εργασίας
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,580 μηνύματα.
Η παχουλή εκτός από τέτοια σχόλια δέχεται και περιθωριοποίηση αυτό λέω ... Πχ απόρριψη σε θέση εργασίας
Δηλαδή το θέμα μας είναι ποιος είναι πιο άμοιρος ή απλα να σταματήσει καθε μορφή body shaming;
Δε θεωρώ οτι η σύγκριση ωφελεί κάπου.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δηλαδή το θέμα μας είναι ποιος είναι πιο άμοιρος ή απλα να σταματήσει καθε μορφή body shaming;
Δε θεωρώ οτι η σύγκριση ωφελεί κάπου.
Αυτό δείχνει το προνόμιο σου ως αδύνατη .
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
the naked gun facepalm GIF
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Απλά πες μας τι θέλεις να ακούσεις. Για να τελειώσει η συζήτηση.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,580 μηνύματα.
Αυτό δείχνει το προνόμιο σου ως αδύνατη .
Ορίστε;

Δηλαδή εσένα η σύγκριση σε ωφελεί κάπου;
Το οτι και καποιος/α αδύνατος/η μπορεί να επηρεαστεί από σχόλια του περιβάλλοντος χώρου του/της είναι μια γενική αλήθεια. Και μη μου απαντήσεις "ναι, αλλα" όπως πιο πανω. Δεν υπάρχει "αλλα" κοιτάς το δέντρο και οχι το δάσος.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Νο. Είναι σκέτη καταστροφή να έχεις ποσοστό λίπους πάνω από ένα ποσοστό.
Ναι αλλά στην γυναίκα έχει να κάνει και με το που συσσωρεύεται το λίπος. Ο άντρας μάλλον πως τα βάζει στη κοιλιά συνήθως, οπότε λίπος σημαίνει στην κοιλιά παρά στον πισινό του . Αν δηλαδή εγώ βάλω 10 κιλά και τα παίρνω στην κοιλιά και αυξάνω κατά χ τις πιθανότητες για καρδιοπάθειες κάποια που τα βάζει στην περιφέρεια , μπορεί να τις αυξάνει κατά χ/2 ας πούμε. Και προσωπικά στη κοιλιά θεωρώ ότι τα βάζω σαν σωματότυπο , μάλλον δεν έχω τα ίδια περιθώρια να βάλω κιλά όσο κάποια άλλη.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ορίστε;

Δηλαδή εσένα η σύγκριση σε ωφελεί κάπου;
Το οτι και καποιος/α αδύνατος/η μπορεί να επηρεαστεί από σχόλια του περιβάλλοντος χώρου του/της είναι μια γενική αλήθεια. Και μη μου απαντήσεις "ναι, αλλα" όπως πιο πανω. Δεν υπάρχει "αλλα" κοιτάς το δέντρο και οχι το δάσος.
Δεν καταλαβαίνεις τι λεω γιατί δεν έχεις βρεθεί σε αυτή τη θέση . Οκ το κατανοω .
Και εύχομαι να μη βρεθείς .
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ναι αλλά στην γυναίκα έχει να κάνει και με το που συσσωρεύεται το λίπος. Ο άντρας μάλλον πως τα βάζει στη κοιλιά συνήθως, οπότε λίπος σημαίνει στην κοιλιά παρά στον πισινό του . Αν δηλαδή εγώ βάλω 10 κιλά και τα παίρνω στην κοιλιά και αυξάνω κατά χ τις πιθανότητες για καρδιοπάθειες κάποια που τα βάζει στην περιφέρεια , μπορεί να τις αυξάνει κατά χ/2 ας πούμε. Και προσωπικά στη κοιλιά θεωρώ ότι τα βάζω σαν σωματότυπο , μάλλον δεν έχω τα ίδια περιθώρια να βάλω κιλά όσο κάποια άλλη.
Απαντάς κι εσύ τώρα σοβαρά στον Fast νομίζοντας ότι θα βγάλεις άκρη
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Margarita 00 σε αυτό αναφέρομαι .
Κοριτσι μου μπορεις να δεις τι κρυβεται πισω απο αυτο που βλεπεις ?

Μαλλον καπου χαθηκες και με τα υπολοιπα σχόλια,δεν προσεγγιζω με το ιδιο τροπο εγω αυτο που θιγεις ;)

Κρατα μονο οτι εχεις πολυ δουλεια και οχι με το σωμα σου,θα σου εκανε παρα πολυ καλο να τα συζητησεις με ενα ειδικο και θα δεις τι καλα που θα σε κανει να νιώσεις ...Το σωμα σου νομιζω ειναι οτι καλυτερο αρκει να το αποδεκτεις ;)
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,580 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνεις τι λεω γιατί δεν έχεις βρεθεί σε αυτή τη θέση . Οκ το κατανοω .
Και εύχομαι να μη βρεθείς .
Δεν εχω βρεθεί ε;
Ειχα ακούσει άπειρες φορές "φαε κατι", ενω έτρωγα τον αγλεουρα. "Φιλες" μου στην α γυμνασίου να λένε "εε είναι λίγο παράξενο που δεν εχεις ακόμα περίοδο, μάλλον φταίει που είσαι αδύνατη" και θυμάμαι χαρακτηριστικά εναν συμμαθητή μου στην Στ δημοτικού να μου λέει οτι εχει μεγαλύτερο στήθος απο μένα και να γελάει.
Ολα αυτά επειδή δεν είχα αναπτυχθεί ακόμα και ήμουν στέκα.

Αλλα ξεκάθαρα δε βλέπεις την ουσία του θέματος. Σκοπός μας δεν πρέπει να είναι το να πει ο καθένας μας τις ιστορίες του για να βρούμε ποιος πέρασε/περνάει πιο άσχημα. Με αυτή σου τη στάση είναι σα να επιτρέπεις έμμεσα το skinny shaming.
Οπότε μάλλον εσύ δε με καταλαβαίνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Η παχουλή εκτός από τέτοια σχόλια δέχεται και περιθωριοποίηση αυτό λέω ... Πχ απόρριψη σε θέση εργασίας

Σε ποια ακριβώς θέση εργασίας που δεν έχει σωματικές απαιτήσεις (πχ μοντέλο ρούχων για τους λόγους που είπα παραπάνω) και δεν αντιμετωπίζει το προσωπικό του ως βιτρίνα (πχ barwoman) έχεις δει να απορριπτονται άτομα λόγω των κιλών τους; Γιατί εγώ προσωπικά παντού βλέπω όχι απλώς παχουλές, αλλά μέχρι και κλινικά παχύσαρκες γυναίκες σε όλα τα καταστήματα και τις υπηρεσίες που πηγαίνω.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Σε ποια ακριβώς θέση εργασίας που δεν έχει σωματικές απαιτήσεις (πχ μοντέλο ρούχων για τους λόγους που είπα παραπάνω) και δεν αντιμετωπίζει το προσωπικό του ως βιτρίνα (πχ barwoman) έχεις δει να απορριπτονται άτομα λόγω των κιλών τους; Γιατί εγώ προσωπικά παντού βλέπω όχι απλώς παχουλές, αλλά μέχρι και κλινικά παχύσαρκες γυναίκες σε όλα τα καταστήματα και τις υπηρεσίες που πηγαίνω.
Εγώ γιατί παντού βλέπω σερβιτόρες μοντέλα ? Αλήθεια, δεν νομίζω ότι έχω δει ποτέ παχουλή σε σέρβις , μόνο στο εξωτερικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν εχω βρεθεί ε;
Ειχα ακούσει άπειρες φορές "φαε κατι", ενω έτρωγα τον αγλευρα. "Φιλες" μου στην α γυμνασίου να λένε "εε είναι λίγο παράξενο που δεν εχεις ακόμα περίοδο, μάλλον φταίει που είσαι αδύνατη" και θυμάμαι χαρακτηριστικά εναν συμμαθητή μου στην Στ δημοτικού να μου λέει οτι εχει μεγαλύτερο στήθος απο μένα και να γελάει.
Ολα αυτά επειδή δεν είχα αναπτυχθεί ακόμα και ήμουν στέκα.

Αλλα ξεκάθαρα δε βλέπεις την ουσία του θέματος. Σκοπός μας δεν πρέπει να είναι το να πει ο καθένας μας τις ιστορίες του για να βρούμε ποιος πέρασε/περνάει πιο άσχημα. Με αυτή σου τη στάση είναι σα να επιτρέπεις έμμεσα το skinny shaming.
Οπότε μάλλον εσύ δε με καταλαβαίνεις.
Εσύ δεν έχεις ιδέα γιατί δεν έχεις βιώσει ορισμένες καταστάσεις να δεις την γλύκα.
Δεν το συνεχίζω αλήθεια το προνόμιο σου είναι ξεκάθαρο
Μακάρι να με ενοχλούσαν μόνο κάτι τέτοια σχόλια .
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,580 μηνύματα.

Εγώ γιατί παντού βλέπω σερβιτόρες μοντέλα ? Αλήθεια, δεν νομίζω ότι έχω δει ποτέ παχουλή σε σέρβις , μόνο στο εξωτερικό.
Εγω εχω δει πάντως.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσύ δεν έχεις ιδέα γιατί δεν έχεις βιώσει ορισμένες καταστάσεις να δεις την γλύκα.
Δεν το συνεχίζω αλήθεια το προνόμιο σου είναι ξεκάθαρο
Μακάρι να με ενοχλούσαν μόνο κάτι τέτοια σχόλια .
Θα ξαναπώ αυτό που ειπα και παραπάνω κοιτάς το δέντρο και οχι το δάσος.
Τι θέλεις απο μένα; Να σου πω οτι είσαι ο πιο δυστυχής ανθρωπος του κόσμου;
Ειναι σαν αυτό να μου ζητάς εμμέσως.

Κανονικά θα έπρεπε να σε ενδιαφερει να μην υφίσταται κανένας άνθρωπος καμίας μορφής body shaming και οχι να κάθεσαι να ζυγίζεις ποιος πέρασε/περνάει χειρότερα.

Και στην τελική δεν μπορείς να κρίνεις ούτε εσύ ούτε εγω ποιος περασε/περνάει χειρότερα. Ο καθένας μας διαχειρίζεται τελείως διαφορετικά τα όποια εξωτερικά ερεθίσματα, σχόλια λαμβάνει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top