Ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων

Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά που σου λένε για έξω στα λένε λόγο κόμπλεξ κατωτερότητας που διακατέχει τον Έλληνα, την ξενομανία του και τον διακαή του πόθο για enlightment που λένε και στο χωριό μου. Όπως οι ίδιοι θα προτιμήσουν τα Παρισια για διακοπές αντί πχ την Κυπαρισσια. Ας δούμε όμως την πραγματικότητα.
Νομίζω ειναι ένα τελείως αυθερετο συμπέρασμα αυτό καθώς αυτοί που συζητάμε είναι ήδη επιτυχημένοι γιατροί στην Ελλάδα, έχουν οικογένειες παιδιά και γενικά μια ζωή ικανή να κρίνει αν κάποιος διαθέτει κομπλεξ κατωτεροτητας η έχει απωθημένα τα οποία τον οδηγούν στο να πιστεύει τέτοια γεγονότα πλέον και όχι απλές ιδέες.
Δεν μιλάω ούτε με φοιτητές ούτε με γιατρουδακια να το πω απλά!


Έπειτα το βασικό που μου είπαν ειναι τι γιατρός θέλει να γίνει ο μικρός μου ..
Γιατρός για να κάνει χρήματα ή γιατρός με την καθ αυτού έννοια και μάλιστα στην μετέπειτα συζήτηση που είχαμε πάνω σε αυτό είχαν απόλυτο δίκιο..

Βλέπουμε τι γινετε με τους Έλληνες γιατρούς..Όλα στο βωμό του χρήματος..
Προκειμένου να πάρουν χρήματα παίζουν με την υγεία σου ...
Ένα πανεπιστήμιο προσφέρει δύο υπηρεσίες πρώτον, μάθηση, την οποία οι απόφοιτοι αξιοποιούν η τουλάχιστον προσπαθούν να αξιοποιήσουν εντός της αγοράς επαγγελματικά και δεύτερον, έρευνα την οποία ακολουθούν κάποιοι φοιτητές για να την αξιοποιήσουν ακαδημαϊκά.
Μόνο αυτά προσφέρει ένα πανεπιστήμιο;
Δεν προσφέρει συνέπεια υπευθυνότητα ασφάλεια σύνεση και γενικά ο τρόπος με τον οποίο προσφέρονται τα αρχικά δύο που ανέφερες δεν έρχονται να αναπτύξουν και το κόμματος της παιδείας και της ενσυναισθησης ενός εξελισσόμενο ακόμα ΚΑΙ κοινωνικά ατόμου;

Μπορεις να μου αναφερεις ενα ελληνικο πανεπιστήμιο που μα σου προσφερει ΚΑΙ αυτα ;

Δυστηχως στην Ελλάδα μιλάμε ΜΟΝΟ για ακαδημαϊκή μόρφωση με εμφανέστατη πλέον την έλλειψη παιδείας στα ελληνικά πανεπιστήμια..
Αυθερεσειες κανιβαλισμοι βανδαλισμοί πολιτικό ποίησης κ.α.

Αυτά με συγχωρείς δεν είναι αποδεκτά από εμένα σαν γονέας που θέλω το παιδί μου εκτός από το να μορφωθεί να αναπτυχθεί παράλληλα και κοινωνικά!
Επομένως, η όποια κακή ποιότητα υπάρχει στα Ελληνικά πανεπιστήμια αφορά μια μειοψηφία φοιτητών με πολύ συγκεκριμένους σκοπούς και κυρίως σε πολύ συγκεκριμένους τομείς. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί μαζικό κοινωνικό φαινόμενο (αφού τους περισσότερους δεν τους αγγίζει, διότι ο,τι μαθαίνουν σε ένα Ελληνικό πανεπιστήμιο για επαγγελματικούς σκοπούς, το μαθαίνουν και σε ένα ξένο). Τέλος, οι μόνοι πραγματικά ριγμένοι οι οποίοι δεν βρίσκουν αντίκρισμα στην Ελλάδα και όντως πρέπει να φύγουν, είναι κάτι φοιτητές που πχ ονειρεύονται να κάνουν έρευνα στην τεχνητή νοημοσύνη που σαν αντικείμενο παίζει να μην υπάρχει καν σε ελληνικό πανεπιστήμιο, επομένως γι'αυτους τους λίγους το εξωτερικό είναι μονόδρομος.
Δεν συμφωνώ καθόλου στα παραπάνω με βάση και της δικής μου εμπειρίας αλλά και των δικών μου παιδιών πλέον και των φίλων μας !

ΣΤα μεγάλα πανεπιστήμια, εννοώ Αθήνα και Θεσσαλονίκη ανέφερα πιο πάνω τους δύο βασικούς λόγους που δεν προσφέρουν σωστή εκπαίδευση σε ένα τομέα όπως ειναι η ιατρική !

Έπειτα πως μπορείς να λες ότι οι μόνοι που φεύγουν στο εξωτερικό ειναι αυτοί που ασχολούνται με την έρευνα εφόσον ένα μεγάλο μέρος αυτών που μετανασταευουν ΔΕΝ ασχολούνται με αυτό το κομμάτι!
Ξέρω ήδη 4 παιδιά από την δική μου πόλη τελειώνοντας φέτος την σχολή τους φεύγουν ήδη για Σουηδία Νορβηγία και Αγγλία..
4 παιδιά από την γενιά της κόρης μου που δεν έχουν καμία σχέση με τον τομέα της έρευνας...

Έχουν βρει ήδη το μεταπτυχιακό τους και παράλληλα με αυτό και εργασία που τους εξασφαλίζει το ίδιο το πανεπιστήμιο.

Γιατί λοιπόν εγώ σαν ένας νέος άνθρωπος να μην επιλέξω αυτό το ιδιωτικό πανεπιστήμιο να έρθει στην Ελλάδα να κάνω το μεταπτυχιακό μου και παράλληλα να μου έχει βρει και μια εργασία εδώ στον τόπο μου ;

Αυτά ακούω και ειμαι υπέρ όλου αυτού!
Αν ειναι να έρθουν τα πανεπιστήμια και ξεκινήσουν να προσφέρουν και παράλληλες ευκαιρίες για εργασία γιατί να μην επιλέξω ένα ιδιωτικό στην χώρα μου από το να φύγω από αυτή;

Τα ξένα πανεπιστήμια ειδικά της Κύπρου κάθε περίοδο στέλνει αναλυτική βαθμολογία στο υπεύθυνο γονέα..
Ενημερώνει το οτιδήποτε γίνει και αφορά την συμπεριφορά του παιδιού.
Έχει πολύ αυστηρο πλαίσιο όσο αφορά τα μαθήματα.
Αν αυτά ήταν στοιχεία τα οποία υπήρχαν και στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν θα υπήρχε κανένας παραπάνω λόγος να πας σε ιδιωτικο .

Στα ιδιωτικά εκτός από μάθηση προσφέρουν και πολύ βασικότερα πραγματα που ένα παιδί δύσκολα θα τα καταφέρει αν δεν είναι ικανο.

Ίσα ίσα στα ιδιωτικά πηγαίνουν και τα βγάζουν αυτοί που ειναι περισσότερο ικανοί από το να διαβάσεις 4 μαθήματα και να πας να τα δώσεις και μετά από εκεί και πέρα ζεις μεσα στο υπάρχων κλίμα των δημοσίων...

Το ανέφερα και προχθές...βρέθηκα την περασμένη εβδομάδα στο ΑΠΘ και πραγματικα δεν θύμιζε σε τίποτα το πανεπιστήμιο που ξέραμε στα δικά μας χρόνια.

Με αυτές τις συνθήκες λοιπόν θα επιλέξω το παιδί μου να πάει σε ένα ιδιωτικό γιατί εκτός ότι ειναι ικανό θέλω να ενίσχυση ακόμα περισσότερο και τις κοινωνικές του δεξιότητες σε ένα κατάλληλο πανεπηστημιακο χώρο ,ώστε μετέπειτα να βγει ένας ολοκληρωμένος όχι μόνο ακαδημαϊκά ενήλικος, αλλά παράλληλα και κοινωνικά πλαισιωμένος ώστε η ταύτιση αυτών των δύο να του προσφέρουν μια ήρεμη και καλή ζωή!

Ζητάμε ν αλλάξει αυτή η γενιά αλλά δεν επενδυουμε στο κυριότερο που δεν είναι μόνο η ακαδημαϊκή μόρφωση.

Το ξαναλεω καμία υποτίμηση από εμένα σε παιδιά που είτε επιλεγουν δημόσια είτε ιδιωτικά..Μου αρκεί να δω επιτέλους αυτή την νέα γενιά να αποκτά και κοινωνικές δεξιότητες, να εχει περισσοτερη παιδεία η οποία στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν προσφέρετε, ίσα ίσα προωθείτε η αυθερεσια η καταπάτηση δημόσιας περιουσίας και ένα σωρό άλλα...
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Νομίζω ειναι ένα τελείως αυθερετο συμπέρασμα αυτό καθώς αυτοί που συζητάμε είναι ήδη επιτυχημένοι γιατροί στην Ελλάδα, έχουν οικογένειες παιδιά και γενικά μια ζωή ικανή να κρίνει αν κάποιος διαθέτει κομπλεξ κατωτεροτητας η έχει απωθημένα τα οποία τον οδηγούν στο να πιστεύει τέτοια γεγονότα πλέον και όχι απλές ιδέες.
Δεν μιλάω ούτε με φοιτητές ούτε με γιατρουδακια να το πω απλά!


Έπειτα το βασικό που μου είπαν ειναι τι γιατρός θέλει να γίνει ο μικρός μου ..
Γιατρός για να κάνει χρήματα ή γιατρός με την καθ αυτού έννοια και μάλιστα στην μετέπειτα συζήτηση που είχαμε πάνω σε αυτό είχαν απόλυτο δίκιο..

Βλέπουμε τι γινετε με τους Έλληνες γιατρούς..Όλα στο βωμό του χρήματος..
Προκειμένου να πάρουν χρήματα παίζουν με την υγεία σου ...

Μόνο αυτά προσφέρει ένα πανεπιστήμιο;
Δεν προσφέρει συνέπεια υπευθυνότητα ασφάλεια σύνεση και γενικά ο τρόπος με τον οποίο προσφέρονται τα αρχικά δύο που ανέφερες δεν έρχονται να αναπτύξουν και το κόμματος της παιδείας και της ενσυναισθησης ενός εξελισσόμενο ακόμα ΚΑΙ κοινωνικά ατόμου;

Μπορεις να μου αναφερεις ενα ελληνικο πανεπιστήμιο που μα σου προσφερει ΚΑΙ αυτα ;

Δυστηχως στην Ελλάδα μιλάμε ΜΟΝΟ για ακαδημαϊκή μόρφωση με εμφανέστατη πλέον την έλλειψη παιδείας στα ελληνικά πανεπιστήμια..
Αυθερεσειες κανιβαλισμοι βανδαλισμοί πολιτικό ποίησης κ.α.

Αυτά με συγχωρείς δεν είναι αποδεκτά από εμένα σαν γονέας που θέλω το παιδί μου εκτός από το να μορφωθεί να αναπτυχθεί παράλληλα και κοινωνικά!

Δεν συμφωνώ καθόλου στα παραπάνω με βάση και της δικής μου εμπειρίας αλλά και των δικών μου παιδιών πλέον και των φίλων μας !

ΣΤα μεγάλα πανεπιστήμια, εννοώ Αθήνα και Θεσσαλονίκη ανέφερα πιο πάνω τους δύο βασικούς λόγους που δεν προσφέρουν σωστή εκπαίδευση σε ένα τομέα όπως ειναι η ιατρική !

Έπειτα πως μπορείς να λες ότι οι μόνοι που φεύγουν στο εξωτερικό ειναι αυτοί που ασχολούνται με την έρευνα εφόσον ένα μεγάλο μέρος αυτών που μετανασταευουν ΔΕΝ ασχολούνται με αυτό το κομμάτι!
Ξέρω ήδη 4 παιδιά από την δική μου πόλη τελειώνοντας φέτος την σχολή τους φεύγουν ήδη για Σουηδία Νορβηγία και Αγγλία..
4 παιδιά από την γενιά της κόρης μου που δεν έχουν καμία σχέση με τον τομέα της έρευνας...

Έχουν βρει ήδη το μεταπτυχιακό τους και παράλληλα με αυτό και εργασία που τους εξασφαλίζει το ίδιο το πανεπιστήμιο.

Γιατί λοιπόν εγώ σαν ένας νέος άνθρωπος να μην επιλέξω αυτό το ιδιωτικό πανεπιστήμιο να έρθει στην Ελλάδα να κάνω το μεταπτυχιακό μου και παράλληλα να μου έχει βρει και μια εργασία εδώ στον τόπο μου ;

Αυτά ακούω και ειμαι υπέρ όλου αυτού!
Αν ειναι να έρθουν τα πανεπιστήμια και ξεκινήσουν να προσφέρουν και παράλληλες ευκαιρίες για εργασία γιατί να μην επιλέξω ένα ιδιωτικό στην χώρα μου από το να φύγω από αυτή;

Τα ξένα πανεπιστήμια ειδικά της Κύπρου κάθε περίοδο στέλνει αναλυτική βαθμολογία στο υπεύθυνο γονέα..
Ενημερώνει το οτιδήποτε γίνει και αφορά την συμπεριφορά του παιδιού.
Έχει πολύ αυστηρο πλαίσιο όσο αφορά τα μαθήματα.
Αν αυτά ήταν στοιχεία τα οποία υπήρχαν και στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν θα υπήρχε κανένας παραπάνω λόγος να πας σε ιδιωτικο .

Στα ιδιωτικά εκτός από μάθηση προσφέρουν και πολύ βασικότερα πραγματα που ένα παιδί δύσκολα θα τα καταφέρει αν δεν είναι ικανο.

Ίσα ίσα στα ιδιωτικά πηγαίνουν και τα βγάζουν αυτοί που ειναι περισσότερο ικανοί από το να διαβάσεις 4 μαθήματα και να πας να τα δώσεις και μετά από εκεί και πέρα ζεις μεσα στο υπάρχων κλίμα των δημοσίων...

Το ανέφερα και προχθές...βρέθηκα την περασμένη εβδομάδα στο ΑΠΘ και πραγματικα δεν θύμιζε σε τίποτα το πανεπιστήμιο που ξέραμε στα δικά μας χρόνια.

Με αυτές τις συνθήκες λοιπόν θα επιλέξω το παιδί μου να πάει σε ένα ιδιωτικό γιατί εκτός ότι ειναι ικανό θέλω να ενίσχυση ακόμα περισσότερο και τις κοινωνικές του δεξιότητες σε ένα κατάλληλο πανεπηστημιακο χώρο ,ώστε μετέπειτα να βγει ένας ολοκληρωμένος όχι μόνο ακαδημαϊκά ενήλικος, αλλά παράλληλα και κοινωνικά πλαισιωμένος ώστε η ταύτιση αυτών των δύο να του προσφέρουν μια ήρεμη και καλή ζωή!

Ζητάμε ν αλλάξει αυτή η γενιά αλλά δεν επενδυουμε στο κυριότερο που δεν είναι μόνο η ακαδημαϊκή μόρφωση.

Το ξαναλεω καμία υποτίμηση από εμένα σε παιδιά που είτε επιλεγουν δημόσια είτε ιδιωτικά..Μου αρκεί να δω επιτέλους αυτή την νέα γενιά να αποκτά και κοινωνικές δεξιότητες, να εχει περισσοτερη παιδεία η οποία στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν προσφέρετε, ίσα ίσα προωθείτε η αυθερεσια η καταπάτηση δημόσιας περιουσίας και ένα σωρό άλλα...

Επειδή δεν μπορώ να κάνω παράθεση το κάθε σημείο θα τα γράψω το ένα κάτω από το άλλο.

Οι μεγαλογιατροι και κάθε νεοέλληνας νεοπλουτος δεν θέλει να νιώθει μειονεκτικα απέναντι στον άλλο ομοιο του, σε αυτό που λέμε κύκλο του, επομένως αν ο κύκλος του υμνει το εξωτερικό, το ίδιο θα κάνει και αυτός, είναι καθαρά θέμα status. Έχω τέτοια παραδείγματα από την ζωή μου και όχι μόνο σε σπουδές, μέχρι και το αν θα φτιάξουνε πισίνα η όχι. Ένα πρώην αφεντικό μου είχε στείλει τα παιδιά του Αγγλία (δεν τους άφησε επιλογή υποθέτω από τον τρόπο που μίλαγε) για να αναλάβουν την επιχείρηση του, δηλαδή στρωμένη δουλειά που θα μπορούσαν να μπουν στην ΑΣΟΕΕ η στη χειρότερη σε κάνα deree και να την αναλάβουν και το εν τέλει δεν μπορουν να διοικήσουν ούτε πλοίο, όχι επιχείρηση. Αν το παιδί σου πρέπει να πάει έξω, δεν θα ήταν για το διαφορετικό επίπεδο σπουδών, αλλά για να τον αναγνωρίσουν στο εγχωριο κύκλο των γιατρών σαν δικό τους.

Δεν γνωρίζω κανένα πανεπιστήμιο στον κόσμο να διδάσκει ήθος, κανέναν δεν έχω ακούσει πχ να επευφημεί το ΜΙΤ επειδή βγάζει πολύ καλούς ανθρώπους, το Harvard ακόμα χειρότερα βγάζει όλα τα ρεμαλια πολιτικούς της Αμερικής κλπ
Αυτό είναι ένα φαινόμενο των καιρών μας, γιατί να ξεχωρίζουν σε αυτό τα Ελληνικά; Σε αντίστροφη της ερώτησης σου πες μου εσύ ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο που να βγάζει καλούς και με ήθος ανθρώπους.

Το ήθος το μαθαίνει κάποιος από την οικογένεια πρωτίστως και δευτερευόντως από το σχολείο, δεν περιμένει κανένας να το μάθει ενήλικας σε πανεπιστήμιο.

Η αισθητική του πανεπιστημίου η αλήθεια είναι πως χωράει βελτίωση, δεν είναι ωραία η εικόνα καταστροφής, αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το πρόγραμμα σπουδών και όσο για την πολιτικοποίηση ε! Ας μην αναμειχθεί, δεν είναι απαραίτητο.

Για τα πανεπιστήμια Αθηνας-Θεσσακονικης δεν μου ανέφερες λόγο πάνω στην ποιότητα των σπουδών, μόνο για εξωτερικούς χώρους, πολιτικοποίηση κλπ τα οποία δεν έχουν σχέση με το προγραμμα σπουδών και την ποιότητα του.

Αυτοί που πάνε εξωτερικό, πάνε για εργασία ΜΕΤΑ την σχολή και όχι εξαιτίας της σχολής, εξαιτίας της Ελληνικής οικονομίας και όχι Παιδείας. Το μεταπτυχιακό το επιλέγουν σοφά για να μην νιώθουν τελείως εξωτικοι αλλοδαποί και να κερδίσουν χρόνο προσαρμογής στην νέα χώρα. Η μετανάστευση επίσης ενισχύεται και από ένα παγκοσμιοποιημένο διαχυτο αίσθημα της γοητείας του κοσμοπολιτισμου της που κάνει πολλούς να τρέχουν στας Ευρωπας και να υποτιμούν ακόμα περισσότερο την ψωροκωσταινα.

Γιατί να στέλνουν αναλυτική στο γονέα; Ενήλικο άτομο είναι, δεν του μαθαίνει καλύτερα ο γονέας υπευθυνότητα; Σύμμαχο για τον έλεγχο του παιδιού σου χρειάζεσαι;

Σε τι δε σου θύμιζε το ΑΠΘ την εποχή σου; Στους εξωτερικούς χώρους; Μα το έργο των πανεπιστημίων είναι στον αυλό κόσμο, αυτό πως το είδες;
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή δεν μπορώ να κάνω παράθεση το κάθε σημείο θα τα γράψω το ένα κάτω από το άλλο.

Οι μεγαλογιατροι και κάθε νεοέλληνας νεοπλουτος δεν θέλει να νιώθει μειονεκτικα απέναντι στον άλλο ομοιο του, σε αυτό που λέμε κύκλο του, επομένως αν ο κύκλος του υμνει το εξωτερικό, το ίδιο θα κάνει και αυτός, είναι καθαρά θέμα status. Έχω τέτοια παραδείγματα από την ζωή μου και όχι μόνο σε σπουδές, μέχρι και το αν θα φτιάξουνε πισίνα η όχι. Ένα πρώην αφεντικό μου είχε στείλει τα παιδιά του Αγγλία (δεν τους άφησε επιλογή υποθέτω από τον τρόπο που μίλαγε) για να αναλάβουν την επιχείρηση του, δηλαδή στρωμένη δουλειά που θα μπορούσαν να μπουν στην ΑΣΟΕΕ η στη χειρότερη σε κάνα deree και να την αναλάβουν και το εν τέλει δεν μπορουν να διοικήσουν ούτε πλοίο, όχι επιχείρηση. Αν το παιδί σου πρέπει να πάει έξω, δεν θα ήταν για το διαφορετικό επίπεδο σπουδών, αλλά για να τον αναγνωρίσουν στο εγχωριο κύκλο των γιατρών σαν δικό τους.
Συμφωνω στο τροπο που το παρουσιαζεις εφοσον το αντιλαμβανομαι και εγω στον κυκλο των ψυχιατρων που κινούμε το τελευταιο διαστημα και ομολογώ ειναι μια ιδιατερη κατηγορια απο μονη της ..

Ειναι ενας κλαδος ιατρικης εν δυναμην ναρκισσσιτικος που βασιζεται πολυ σε ολο αυτο που λες οποτε το λαμβανω και αυτο υποψην μου στον προβληματισμο μου
Δεν γνωρίζω κανένα πανεπιστήμιο στον κόσμο να διδάσκει ήθος, κανέναν δεν έχω ακούσει πχ να επευφημεί το ΜΙΤ επειδή βγάζει πολύ καλούς ανθρώπους, το Harvard ακόμα χειρότερα βγάζει όλα τα ρεμαλια πολιτικούς της Αμερικής κλπ
Αυτό είναι ένα φαινόμενο των καιρών μας, γιατί να ξεχωρίζουν σε αυτό τα Ελληνικά; Σε αντίστροφη της ερώτησης σου πες μου εσύ ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο που να βγάζει καλούς και με ήθος ανθρώπους.
Κοιτα μπλεκεις ιδεολογια με ηθος !
Αντιλαμβανεσαι οτι αυτα τα δυο δεν συμβαδιζουν ειδικα οταν μιλαμε για πολιτικους .

Μιλώντας για παιδια πολιτικων ας πουμε τι σχεσει μπορει να εχει η παιδεια που αρχικα διδασκετε απο το σπιτι τους με ενα πατερα ή μια μητερα που ξεπουλιετιε μονο και μονο γιατι θεος του ειναι το χρημα με ολους εμας ?

Σου ανεφερα δικο μου περιστατικο με ανηψια η οποια ειναι στο πανεπηστημιο της Κυπρου ..Πληρη ενημερωση για τα παντα ..
Το παιδι ειναι υπολογο πρωτα στον εαυτο του και μετα στους γονεις που αναγνωριζει και εκτιμα τους κοπους τους για να ειναι αυτη την στιγμη εκει και να σπουδαζει !

Αντιλαμβανεσαι πως διδασκετε ολο αυτο ?

Ξεκαθαριζω μιλαω πετωντας απο πανω μου οποιαδηποτε ιδιοτητα ,καθαρα σαν γονεας που θελω το παιδι μου αυτη την στιγμη να εχει μια συνεχεια και στο κομματι της παιδειας εκτος απο την ακαδημαικη του μορφωση !
Το ήθος το μαθαίνει κάποιος από την οικογένεια πρωτίστως και δευτερευόντως από το σχολείο, δεν περιμένει κανένας να το μάθει ενήλικας σε πανεπιστήμιο.
Σε αυτο διαφωνω εφοσον υπαρχουν ερευνες που γινονται σε ελλαατωματικες προσωπικοτητες λογο πυρινικων πεποιθήσεων αλλα μετεπειτα στην ενηλικη ζωη τους εχουν πλαισιωθει απο καταλληλο εκπαιδευτικό και υποστηρικτικο περιβαλλον και αυτα τα παιδια εμαθαν σε εκεινη την ηλικια πολυ βασικικες κοινωνικες δεξιοτητες οι οποιες τους βοηθησαν να αναπροσαρμοσουν καποιες πεποιθησεις τους
Η αισθητική του πανεπιστημίου η αλήθεια είναι πως χωράει βελτίωση, δεν είναι ωραία η εικόνα καταστροφής, αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το πρόγραμμα σπουδών και όσο για την πολιτικοποίηση ε! Ας μην αναμειχθεί, δεν είναι απαραίτητο.
Μα πω να μην γινει αυτο απο την στιγμη που μια πολιτικη παραταξη αυτη την στιγμη που μιλαμε δεν επιτρεπει στους φοιτητες να σπιουδασου ?
Για τα πανεπιστήμια Αθηνας-Θεσσακονικης δεν μου ανέφερες λόγο πάνω στην ποιότητα των σπουδών, μόνο για εξωτερικούς χώρους, πολιτικοποίηση κλπ τα οποία δεν έχουν σχέση με το προγραμμα σπουδών και την ποιότητα του.
Ανεφερα νομιζω πιο πανω οτι λογο του μεγαλου ογκου οι καθηγητες δεν ασχολουντε οσο πρεπει με ολους τους φοιτητες ..Δυσκολα θα προσεγγισεις καθηγητη και φυσικα προσεγγιζονται πρωτα παιδια συναδελφων κ.τλ.

Ενω στα μικροτερα οι καθηγητες ειναι πιο κοντα στα παιδια εφοσον εχουν μικρο αριθμο σπουδαστων ..
Ξανα αναφερω για το πανεπηστημιο της Κρητης που μου λενε τα καλυτερα εφοσον στο κομματι και της ερευνας ειναι πολυ πιο πανω απο το ΑΠΘ και ομως αν ακους ιατρικη εκτος θεσσαλονικης τον θεωρεις τον αλλο υποδιαιστερο ...
Αυτοί που πάνε εξωτερικό, πάνε για εργασία ΜΕΤΑ την σχολή και όχι εξαιτίας της σχολής, εξαιτίας της Ελληνικής οικονομίας και όχι Παιδείας. Το μεταπτυχιακό το επιλέγουν σοφά για να μην νιώθουν τελείως εξωτικοι αλλοδαποί και να κερδίσουν χρόνο προσαρμογής στην νέα χώρα. Η μετανάστευση επίσης ενισχύεται και από ένα παγκοσμιοποιημένο διαχυτο αίσθημα της γοητείας του κοσμοπολιτισμου της που κάνει πολλούς να τρέχουν στας Ευρωπας και να υποτιμούν ακόμα περισσότερο την ψωροκωσταινα.
Θα συμφωνουσα πληρως με αυτο αν υπηρχε αναλογη επαγγελαμτικη αποκατασταση στην Ελλαδα ,υπαρχει ομως ωστε να λεμε οτι ειναι μονο θεμα image ?
Γιατί να στέλνουν αναλυτική στο γονέα; Ενήλικο άτομο είναι, δεν του μαθαίνει καλύτερα ο γονέας υπευθυνότητα; Σύμμαχο για τον έλεγχο του παιδιού σου χρειάζεσαι;
Oχι εδω υπαρχει το πλαισιο ακομα της κηδεμονιας και ειναι παρα πολυ σωστο !

Καλως ή κακως το ατομο λειτουργει πιο πειθαρχημένα οταν ειναι υπολογο ..Υπολογο ομως που ?
Πρωτα στο φροντιστή του ο οποιος ειναι εκει διπλα του τον στηριζει με ολα του τα ¨εργαλεια ¨και επειτα στον ιδιο του τον εαυτο ..
Καλλιεργεί αψογα το συναισθημα της υπευθυνοτητας με απώτερο σκοπο το προσωπικο του οφελος ..

Μην εθελοτυφλουμε οτι ενα παιδι 18 χρονων ειναι πληρως ανεξαρτητο αρα και υπολογο ΜΟΝΟ στον εαυτο του .

Σε τι δε σου θύμιζε το ΑΠΘ την εποχή σου; Στους εξωτερικούς χώρους; Μα το έργο των πανεπιστημίων είναι στον αυλό κόσμο, αυτό πως το είδες;
περαν απο τις εγκαταστασεις που ενταξει δεν θελω να το σχολιάσω ξερεις τι μου εκανε εντυπωση ?

οι φατσες μερικων και λεω φατσες γιατι αυτο μου βγαζει ...30 χρονοι να κανουν κουμάντο να γυρνουν μεσα στο χωρο και οι φοιτητες με κάποιους γονεις σε αλλο κλιμα ..
Κλιμα ανησυχιας ...επεσα και στην περιπτωση βλεπεις αλλα πραγματικα ενα μεγαλο μερος των φοιτητων δεν συμφωνεί με αυτες τις καταληψεις και ομως ειναι υποχείρια αυτων των 30αρηδων ..

ποιοι ειναι ολοι αυτοι μεσα στα πανεπηστημια ?
απο που και ως που αποφασιζουν αυτοι για τα παιδια μας ?
δεν εργαζονται ?
σε ποιο ιδιωτικο κολεγιο θα επιτρέπονταν η προσβαση τετοιων ανθρωπων και η εκδήλωση τετοιων συμπεριφορων ?

σε ποιο ιδιωτικο κολεγιο που πληρωνω δεν θα ζητουσα αποζημιωση για ολη αυτη την κατασταση ?

ποιος ειπε οτι το δημοσιο ειναι δωρεαν οταν ΔΕΝ μου παρεχει στέγη και τροφή και ολα αυτα ειναι ΥΠΟ προυποθεσεις ?

εφσον επιλεγεις να φιλοξενησεις μονο ορισμενα παιδια και τα αλλα τα υποχρεωνεις να πληρωνουν ΓΙΑ να σπουδασουν πως μιλας για δωρεαν παιδεια ?

εφοσον οι υπάρχων εγκαταστασεις που εχεις ειναι να ζουν ΜΟΝΟ ποντικια και πολλοι γονεις κανουν και 5 δουλειες μονο και μονο για να μην μεινουν τα παιδια τους εκει μεσα γιατι εκτος απο τις αθλιες εγκαταστασεις ξερουμε και τι κλιμα ντραμπουκισμου υπαρχει ,τι συζηταμε ?

πως μιλας για δωρεαν παιδιεια οταν τα παιδια μεσα στις σχολες πληρωνουν για εργασιες και κανουν φροντηστηρια για να περασουν μαθηματα ...οταν εμαθα και αυτο πλεον εμεινα ειλικρινα στο λεω ..


Ολα αυτα πιστευεις οτι μπορει να φτιαξουν ωστε καθαρα σαν γονεας να υποστηριζω πληρως την διατηρηση μονο των ¨δημοσιων ¨πανεπηστημιων ?

με ενα προχειρο υπολογισμο που εχω κανει τα λεφτα που χρειαζετε ενας φοιτητης πλεον με τα ενοικια και ολα τα λειτουργικα εξοδα στο θεο ανετα σπουδαζει εξωτερικο με πολυ καλυτερες συνθηκες εφσον προσφερει το ιδιο επιπεδο γνωσης..

οποτε γιατι να θελω να μεγαλωνω ενα μεταναστη και οχι ενα παιδι που θα του δωσω την ευκαιρια να μεινει στον τοπο του εφοσον το θελει και εκεινο ?

πες μου σε παρακαλω ποιος ειναι αυτος που θα μπορει να μου απαγορεψει εμενα την επιλογη μου να στειλω το παιδι μου σε ενα καλύτερο περιβαλλον γιατι αυτο αξιζει σαν παιδι και αυτη ειναι η ανταμοιβη του απο εμενα για την προσπαθεια του !αυτα τα παιδια προσπαθουν τοσο πολυ κια εχουν και ενα δυσλειτουργικο περιβαλλον να διαχειριστουν ...συγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι κοινο καλο ,ειναι καθαρα ο καθενας βλεπει το δικο του συμφερων
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά είμαι κατά των ιδιωτικών πανεπιστημίων και αυτό γιατί δεν το θεωρώ ορθό να σπουδάζει κάνεις επειδή τυχαίνει να έχει την οικονομική άνεση να το κάνει.Αν ανοίξουν στην Ελλάδα δεν πιστεύω ότι θα έρθουν μεγαλα πανεπιστημιακα ιδρύματα να εγκατασταθούν,ενώ αμφιβάλλω για το αν δεν θα υπάρξει κάποια χρηματοδότηση από το κράτος.Αν ανοίξουν ιδιωτικά πανεπιστήμια το σωστό θα ήταν να υπάρχουν κάποια κριτήρια εισαγωγής. Από την αλλη γνωρίζοντας άτομα που φοιτούν σε ιδιωτικά κολλέγια στην χώρα και μαθαίνοντας από αυτούς το πώς λειτουργούν αμφιβάλλω για την ποιότητα σπουδών που αυτά προσφέρουν,ενώ αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν ένα πρόγραμμα σπουδών που διαρκεί 3 χρόνια και περιέχει 5-7 μαθήματα το εξάμηνο μπορεί να συγκριθεί με ένα πρόγραμμα που διαρκεί 4 χρόνια και περιέχει αντίστοιχο αριθμό μαθημάτων το εξάμηνο.Οσο για την δυσκολία και την εξέταση των φοιτητών στα μαθήματα τα περισσότερα τα περνάνε με εργασίες και εξ αποστάσεως εξετάσεις κυρίως.Μαλιστα γνωστή μου μου είπε ότι στο επαναληπτικό μάθημα πριν την εξέταση η καθηγήτρια τους έκανε ορισμένες ασκήσεις και στην εξέταση η οποία ήταν διαδικτυακά τους έβαλε τις ίδιες!Εγώ σπουδάζοντας σε ένα δημόσιο πανεπιστήμιο μπορώ να πω ότι ο κόπος που καταβάλλω εγώ και οι συμφοιτητές μου είναι πολύ περισσότερος,αφού για να περάσουμε ένα μάθημα μαθαίνουμε να ψάχνουμε μόνοι μας,να κρίνουμε ,να διαβάζουμε δυσνοητες διαλέξεις,μιας και ούτε σωστές σημειώσεις δεν μπορούν να κάνουν σωστα ορισμένοι καθηγητές μας.Πλεον με το ν+2 καταργείται η έννοια του αιώνιου φοιτητή,καθώς θα αποφοιτούν μόνο όσοι καταβάλουν κόπο και προσπάθεια.Η χρηματοδότηση στο Παμακ βέβαια είναι τραγική.Δωρεαν παιδεια δεν υπάρχει,καθώς ο Έλληνας φορολογούμενος πληρώνει για αυτό.Το να μαζέψει κάνεις λεφτά για ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο δεν είναι δύσκολο αν σκεφτεί κανείς τα λεφτά που δίνει ο γονιός για φροντιστήρια και για σπουδές σε πόλη εκτός του τόπου διαμονής της οικογένειας.Φυδικα και όλοι δεν έχουν την δυνατότητα αυτήν αλλά αν κρίνω από τους συμμαθητές που είχα οι περισσότεροι θα μπορούσαν να το κανουν.Εγω προσωπικά δεν θεωρώ ότι θα χάσει αξία το πτυχίο μου, πιστεύω ότι θα γεμίσει η αγορά της χώρας περισσότερους πτυχιούχους-ηδη αυτοί που υπάρχουν σε πολλά πεδία υπερβαίνουν τις ανάγκες της-αλλα θεωρώ ότι αν κάποιος είναι άξιος και με ικανότητες θα μπορέσει να αποκατασταθεί επαγγελματικά.Τελος πιο πάνω διαβάσα την άποψη οτι το πανεπιστήμιο θα έπρεπε να συμβάλει στην παιδεία και στην κοινωνική ολοκλήρωση του ατόμου.Συμφωνω απόλυτα όμως, αυτά οι αξίες,τα ιδανικά και η παιδεία του ατόμου δεν διαμορφώνονται σε μεγάλο βαθμό στην παιδική ηλικία του ατόμου;Υπεύθυνοι για του δεν είναι οι γονείς και οι φορείς κοινωνικοποίησης πχ σχολείο;Εγώ λίγο πριν τα 20 μπορώ να πω ότι ο χαρακτήρας και τα ιδανικά μου έχουν διαμορφωθεί σε μεγάλο βαθμό.Βεβαια συνεχίζω και εξελίσσομαι συνεχώς ,αλλά αυτό συμβαίνει επειδή εγώ η ίδια το θέλω και επειδή εγώ έχω το 'μικροβιο' αυτό.Αν επιθυμεί καποιος την αυτοβελτιωση και την εξέλιξη από 18 του και μετά θα ασχοληθει μόνος του!Και αυτό το λέω ,επειδή έχω συναναστραφει με πολλούς συμφοιτητές μου και βλέπω πως αντιμετωπίζουν κάποια πράγματα και καταστάσεις.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,743 μηνύματα.
Πάντως το MIT δεν το λες και ιδιωτικό πανεπιστήμιο με τον τρόπο που ιδρύθηκε, και λειτουργεί τώρα.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,743 μηνύματα.
Αχ ναι βρε, ειναι απλα ζητημα οτι καποιοι δεν πιστευουν στην κρατικη εκπαιδευση, ειναι τοσο απλο και ευκολο. Σε οτιδηποτε θελεις να λειτουργει μεσω πολιτικης, θα υπαρχουν και τα προβληματα της
Έχει αποδειχθεί εύκολη από την ολική αναμόρφωση της γερμανικής τριτοβάθμιας μέχρι την βρετανική στα 90s.

Καταρχας βγαζεις πολυ ευκολα το συμπερασμα οτι εχουν αποτυχει. Παιζουν με τους ιδιους κανονες με τα κρατικα? Μονο και μονο απο χρηματικη αποψη, οχι. Γιατι αν καποιος επιλεξει το ιδιωτικο, πρεπει χρηματοδοτησει το κρατικο και μετα επιπλεον να δωσει λεφτα και για το ιδρυμα που θελει - δεν το θεωρεις οτι ειναι ανισο αυτο? Επιπλεον, συνεχιζουν να πρεπει να ασχολουνται με τους κανονες και τα προτυπα του κρατκου υποργειου, που αν καποιος τα θεωρουσε σωστα θα πηγαινε στο κρατικο. Οποτε, μηπως να μπορουσαν οι ανθρωποι να επιλεξουν με τα λεφτα τους τι προτημουν και να βγαλουμε μετα συμπερασματα?

Το αν βγαινουν ή οχι τα πανεπιστημια, ας κριθει στη πραξη απο την αγορα απο τις διαφορες προσεγγυσεις που θα δοκιμαστουν. Δεν σημαινει κατι το οτι δεν βγαινει στο μυαλο σου. Και να το δουμε αλλιως, αν δεν βγαινει το ιδιωτικο πως "βγαινει" το κρατικο, τι γινονται τα αντιστοιχα κοστη?
Προφανως θελεις χρονο να χτισεις φημη για την ποιοτητα σου, αυτο ισχυει παντου.
Πως βγαινει το συμπεραμα απο αυτα που γραφεις οτι πρεπει να απαγορευονται, ξανα?
Ναι παίζουν με τους ίδιους κανόνες. Λυπάμαι που έχουν αποτύχει αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Επιπροσθέτως, δεν είδα κάποιον να αναφέρει ότι ο μισθός τους προσωπικού στα ιδιωτικά των ΗΠΑ προέρχεται από το κράτος (καθώς και η ερευνητική χρηματοδότηση). Ο όρος private αφορά τον τρόπο που δημιουργήθηκε (μιλάμε για land grand universities με κρατική χορηγία) και δεύτερον το ύψος των διδάκτρων.

δεν το θεωρεις οτι ειναι ανισο αυτο? Επιπλεον, συνεχιζουν να πρεπει να ασχολουνται με τους κανονες και τα προτυπα του κρατκου υποργειου, που αν καποιος τα θεωρουσε σωστα θα πηγαινε στο κρατικο. Οποτε, μηπως να μπορουσαν οι ανθρωποι να επιλεξουν με τα λεφτα τους τι προτημουν και να βγαλουμε μετα συμπερασματα?
Όχι δεν υπάρχει καμία ανισότητα. Ας αυξήσουν τα δίδακτρα. Και πώς θα θεσμοθετήσει τους ακαδημαϊκούς κανόνες ; Η αγορά ; Όχι και πάλι.

Το αν βγαινουν ή οχι τα πανεπιστημια, ας κριθει στη πραξη απο την αγορα απο τις διαφορες προσεγγυσεις που θα δοκιμαστουν. Δεν σημαινει κατι το οτι δεν βγαινει στο μυαλο σου. Και να το δουμε αλλιως, αν δεν βγαινει το ιδιωτικο πως "βγαινει" το κρατικο, τι γινονται τα αντιστοιχα κοστη?
Προφανως θελεις χρονο να χτισεις φημη για την ποιοτητα σου, αυτο ισχυει παντου.
Πως βγαινει το συμπεραμα απο αυτα που γραφεις οτι πρεπει να απαγορευονται, ξανα?
Αποδομεί το επιχείρημα περί ικανότερης εκπαίδευσης, αυτό νομίζω αρκεί, στην προσπάθεια υποβάθμισης της δημόσιας από το ίδιο το κράτος προς όφελος της αστικής τάξης


α)Γιατι να απαγορευονται, γιατι να μην το δοκιμασεις?
β)Γιατι να ειναι συνδεδεμενο ζητημα?
γ)Γιατι, συμφωνω? Βρες τα με αυτους που παιρνουν αποφασεις

α) Γιατί δεν λύνουν κάποιο πρόβλημα ; Γιατί να μην δοκιμάσεις την αύξηση χρηματοδότησης ;
β) Ναι εφόσον η παρούσα κυβέρνηση κλείνει την κάνουλα χρηματοδότησης με κύριο στόχο την υποβάθμιση.
γ) Α τώρα βρες με αυτούς που παίρνουν αποφάσεις. Με δανεικά κάποιοι το παίζουν φιλελεύθεροι...
Φαντασου να ειχες θεμα κιολας. Εγω παντως βλεπω οτι ο κοσμος εχει θεμα με το ιδιωτικο και ολα τα αλλα ειναι προφασεις. Μπορει και να εισαι η εξαιρεση, δεν ξερω
Και πολύ καλά κάνει. Πώς ακριβώς θα εμπιστευτείς τον ιδιώτη, όταν δεν εξηγεί το όφελος των ιδιωτικών ;


-Δεν θελεις να παιρνουν τα ιδιωτικα κρατικη χρηματοδοτηση? Πολυ ωραια. Γιατι ομως να παιρονουν τα κρατικα χρηματοδοτηση by default? Γιατι παντα μιλαμε για στερηση πορων απο το δημοσιο, αλλα ποτε του ιδιωτικου απο το δημοσιο? Δεν ειναι και πιο ισο, μιας και οι δυο μπορουμε να αποφασιζουμε για το πως θα διαχειριζομαστε τους πορους μας οπως θελουμε?
Όχι, γιατί το κράτος έχει υποχρέωση απέναντι στον λαό.
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Κοιτα μπλεκεις ιδεολογια με ηθος !
Αντιλαμβανεσαι οτι αυτα τα δυο δεν συμβαδιζουν ειδικα οταν μιλαμε για πολιτικους .

Μιλώντας για παιδια πολιτικων ας πουμε τι σχεσει μπορει να εχει η παιδεια που αρχικα διδασκετε απο το σπιτι τους με ενα πατερα ή μια μητερα που ξεπουλιετιε μονο και μονο γιατι θεος του ειναι το χρημα με ολους εμας ?

Σου ανεφερα δικο μου περιστατικο με ανηψια η οποια ειναι στο πανεπηστημιο της Κυπρου ..Πληρη ενημερωση για τα παντα ..
Το παιδι ειναι υπολογο πρωτα στον εαυτο του και μετα στους γονεις που αναγνωριζει και εκτιμα τους κοπους τους για να ειναι αυτη την στιγμη εκει και να σπουδαζει !

Αντιλαμβανεσαι πως διδασκετε ολο αυτο ?

Ξεκαθαριζω μιλαω πετωντας απο πανω μου οποιαδηποτε ιδιοτητα ,καθαρα σαν γονεας που θελω το παιδι μου αυτη την στιγμη να εχει μια συνεχεια και στο κομματι της παιδειας εκτος απο την ακαδημαικη του μορφωση !

Ιδεολογια; Πως βρέθηκε αυτή στην κουβέντα μας; Η ιδεολογία δεν έχει σχέση με ο,τι σου έγραψα πιο πριν. Το να είσαι η να μην είσαι καλός άνθρωπος έχει να κάνει με το ήθος. Ξαναλέω λοιπόν, οτι δεν γνωρίζω κανένα πανεπιστήμιο ιδιωτικό ή δημόσιο εντός και εκτός χώρας που να είναι πραγματικοί παιδαγωγοί επι του ήθους και πόσο μάλλον σε αυτό το επίπεδο ενήλικου ατόμου (τριτοβάθμια εκπαίδευση) που ούτε καλα-καλά στα σχολεία δεν γίνεται. Θα έπρεπε να ήταν το Πανεπιστήμιο ένας θεσμός που να το κάνει; Μαζί σου! Αλλά είναι δυνατόν να θες ιδιωτικό στην χώρα επειδή επιθυμείς να καλλιεργείται και ήθος; Εμείς δηλαδή τι θα είμαστε η παγκόσμια πρώτη στο θέμα αυτό; Τόσο ικανούς μας έχεις να ξεχωρίσουμε παγκοσμίως; Το γεγονός ότι τα πανεπιστήμια πανταχόθεν δεν είναι ηθικοί παιδαγωγοί έχει να κάνει με τις αξίες του πολιτισμού μας που τα έχουν υποβιβάσει σε απλά επιτελεστικά όργανα εκπαίδευσης. Είναι σαν να μου ζητάς να ανοίξουν ιδιωτικές εκκλησίες επειδή οι Δημόσιες δεν κατάφεραν να κρατήσουν τον κόσμο πιστό και ένθεο.


Σε αυτο διαφωνω εφοσον υπαρχουν ερευνες που γινονται σε ελλαατωματικες προσωπικοτητες λογο πυρινικων πεποιθήσεων αλλα μετεπειτα στην ενηλικη ζωη τους εχουν πλαισιωθει απο καταλληλο εκπαιδευτικό και υποστηρικτικο περιβαλλον και αυτα τα παιδια εμαθαν σε εκεινη την ηλικια πολυ βασικικες κοινωνικες δεξιοτητες οι οποιες τους βοηθησαν να αναπροσαρμοσουν καποιες πεποιθησεις τους

Μπορεί να υπάρχουν, αλλά αφορούν εκπαιδευτικά προγράμματα με ειδικούς παιδαγωγικούς σκοπούς εξ'επιτούτου του προβλήματος. πχ ένας αλκοολικός (και είχα τέτοιους συμφοιτητές) δεν θα γίνει καλά στο πανεπιστήμιο σπουδάζοντας Μηχανικός, αλλά σε προγράμματα εκπαιδευτικά και συλλογικά σε δημόσιες ή ιδιωτικές δομές περίθαλψης που εντάσσονται σε συστήματα Υγείας. Αν είναι δυνατόν να ασχολείται το κάθε Πανεπιστήμιο με την κάθε περίπτωση του καθενός (τα δημόσια τώρα που το λέω, είναι συμβεβλημένα με κάποιους ιδιώτες γιατρούς γιάυτά τα θέματα που λαμβάνουν χώρα στα ιατρεία τους και όχι στα κάμπους). Μη μου πεις για τίποτα πεποιθήσεις πχ του τύπου να τα διδάσκουν να μην παίρνουν φακελάκι διότι κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό, δεν ξέρεις ποιος θα πάρει αύριο-μεθαύριο φακελάκι και τι είδους εκπαιδευτικό πρόγραμμα θα εφαρμόσεις για να το αντιμετωπίσεις; Ούτε ο Μεγαλοδύναμος δεν ξέρει.

Για να μην μακρηγορούμε στο θέμα, η απάντηση είναι ότι τις ηθικές αξίες τις αναπτύσσουν πρώτα οι οικογένειες στα παιδιά τους και τις σχηματίζει γενικά η ζωή μετέπειτα. Αυτά τα προγράμματα που λες εφαρμόζονται σε πολύ προβληματικά άτομα που έχουν εμφανές πρόβλημα και είναι οργανωμένα και σχεδιασμένα γι'αυτό τον σκοπό.


Μα πω να μην γινει αυτο απο την στιγμη που μια πολιτικη παραταξη αυτη την στιγμη που μιλαμε δεν επιτρεπει στους φοιτητες να σπιουδασου ?

Εδώ είναι ένα σημείο που θα συμφωνήσω για τις καταλήψεις, ωστόσο κανείς δεν απέτυχε να πάρει πτυχίο λόγω καταλήψεων, όλοι στο τέλος που ήθελαν και προσπάθησαν το πήραν. Βέβαια αυτή ταλαιπωρία είναι αχρείαστη αλλά δεν είναι πια και τόσο τραγική.


Ανεφερα νομιζω πιο πανω οτι λογο του μεγαλου ογκου οι καθηγητες δεν ασχολουντε οσο πρεπει με ολους τους φοιτητες ..Δυσκολα θα προσεγγισεις καθηγητη και φυσικα προσεγγιζονται πρωτα παιδια συναδελφων κ.τλ.

Ενω στα μικροτερα οι καθηγητες ειναι πιο κοντα στα παιδια εφοσον εχουν μικρο αριθμο σπουδαστων ..
Ξανα αναφερω για το πανεπηστημιο της Κρητης που μου λενε τα καλυτερα εφοσον στο κομματι και της ερευνας ειναι πολυ πιο πανω απο το ΑΠΘ και ομως αν ακους ιατρικη εκτος θεσσαλονικης τον θεωρεις τον αλλο υποδιαιστερο ...

Στα περιφερειακά μικρά πανεπιστήμια και ιδιαίτερα στα περιφερειακά τμήματα, η δυνατότητα προσέγγισης του καθηγητή είναι όντως πιο εύκολη. Έχω βγάλει το Κρήτης και θα σου πω ότι δεν είναι κανόνας αυτό, έχει να κάνει και με τον άνθρωπο καθηγητή και πόσο ανοιχτός είναι στους φοιτητές του. Βέβαια να πούμε πως η δυνατότητα προσέγγισης ενός καθηγητή δεν είναι και κανα καταλυτικό κριτήριο ή δείκτης κακής ποιότητας, εγώ δεν ήξερα πολλούς συμφοιτητές μου να αναζητάνε να μιλήσουν στο καθηγητή τους, δεν διαπίστωσα ποτέ μια ανάγκη να τους αναζητά ο κόσμος και άλλωστε για ποιο λόγο; Πολλές φορές για απορίες απαντάγανε και οι βοηθοί τους. Ενώ είχα και καθηγητές που αναρωτιόντουσαν γιατί δεν ερχόντουσαν να τους βρουν οι φοιτητές και δυσπιστούσαν στο γεγονός οτι τα καταλαβαίναμε όλα και δεν είχαμε απορίες (που είχαμε) κάνοντας αυτοσαρκασμό οτι "μα τόσο ωραία τα λέω?"

Θα συμφωνουσα πληρως με αυτο αν υπηρχε αναλογη επαγγελαμτικη αποκατασταση στην Ελλαδα ,υπαρχει ομως ωστε να λεμε οτι ειναι μονο θεμα image ?
Εδώ δεν κατάλαβα τι θες να πεις...


Oχι εδω υπαρχει το πλαισιο ακομα της κηδεμονιας και ειναι παρα πολυ σωστο !

Καλως ή κακως το ατομο λειτουργει πιο πειθαρχημένα οταν ειναι υπολογο ..Υπολογο ομως που ?
Πρωτα στο φροντιστή του ο οποιος ειναι εκει διπλα του τον στηριζει με ολα του τα ¨εργαλεια ¨και επειτα στον ιδιο του τον εαυτο ..
Καλλιεργεί αψογα το συναισθημα της υπευθυνοτητας με απώτερο σκοπο το προσωπικο του οφελος ..

Μην εθελοτυφλουμε οτι ενα παιδι 18 χρονων ειναι πληρως ανεξαρτητο αρα και υπολογο ΜΟΝΟ στον εαυτο του .
Αυτό είναι δικό σου θέμα, μην το γενικοποιείς σε κανόνα. Ίσα-ίσα που ο γενικός κανόνας της ζωής (και επίσημα νομικά) ορίζει ότι το ενήλικο άτομο πρέπει να αναλαμβάνει απο νωρίς την ευθύνη για τον εαυτό του από μόνο του και να μην ελέγχεται από την μαμά του, στο εξωτερικό τα διώχνουν από το σπίτι και το θεωρούμε και πολύ σπουδαίο αυτό (άσχετα αν στην πράξη δεν το κάνουμε αυτό). Δηλαδή για σένα πότε θα είναι έτοιμο; Δεν είναι σοβαρός λόγος να ιδρύσουμε τα ιδιωτικά για να είναι οι παραμάνες των παιδιών μας.

περαν απο τις εγκαταστασεις που ενταξει δεν θελω να το σχολιάσω ξερεις τι μου εκανε εντυπωση ?

οι φατσες μερικων και λεω φατσες γιατι αυτο μου βγαζει ...30 χρονοι να κανουν κουμάντο να γυρνουν μεσα στο χωρο και οι φοιτητες με κάποιους γονεις σε αλλο κλιμα ..
Κλιμα ανησυχιας ...επεσα και στην περιπτωση βλεπεις αλλα πραγματικα ενα μεγαλο μερος των φοιτητων δεν συμφωνεί με αυτες τις καταληψεις και ομως ειναι υποχείρια αυτων των 30αρηδων ..

ποιοι ειναι ολοι αυτοι μεσα στα πανεπηστημια ?
απο που και ως που αποφασιζουν αυτοι για τα παιδια μας ?
δεν εργαζονται ?
σε ποιο ιδιωτικο κολεγιο θα επιτρέπονταν η προσβαση τετοιων ανθρωπων και η εκδήλωση τετοιων συμπεριφορων ?

σε ποιο ιδιωτικο κολεγιο που πληρωνω δεν θα ζητουσα αποζημιωση για ολη αυτη την κατασταση ?

Είπαμε, οι εγκαταστάσεις δυστυχώς είναι τραγικές, ο θεσμός της Πανεπιστημιακής Αστυνομίας πρέπει να αναλάβει δυνατά τα καθηκοντά της και πρέπει επιτέλους αυτό το χρόνιο πρόβλημα του Έλληνα να μην σέβεται τον Δημόσιο χώρο του να σταματήσει πια! Δεν θα λυθεί με ίδρυση ιδιωτικών και δημιουργία "ασφαλών" νησίδων, αμα είναι έτσι έχω να σου ιδιωτικοποιήσω πολλούς Δημόσιους χώρους (λίστα ολόκληρη) στη χώρα για να σωθούν, αλλά θα είναι κάτι που πραγματικά θα το θέλαμε;


ποιος ειπε οτι το δημοσιο ειναι δωρεαν οταν ΔΕΝ μου παρεχει στέγη και τροφή και ολα αυτα ειναι ΥΠΟ προυποθεσεις ?

εφσον επιλεγεις να φιλοξενησεις μονο ορισμενα παιδια και τα αλλα τα υποχρεωνεις να πληρωνουν ΓΙΑ να σπουδασουν πως μιλας για δωρεαν παιδεια ?

εφοσον οι υπάρχων εγκαταστασεις που εχεις ειναι να ζουν ΜΟΝΟ ποντικια και πολλοι γονεις κανουν και 5 δουλειες μονο και μονο για να μην μεινουν τα παιδια τους εκει μεσα γιατι εκτος απο τις αθλιες εγκαταστασεις ξερουμε και τι κλιμα ντραμπουκισμου υπαρχει ,τι συζηταμε ?

πως μιλας για δωρεαν παιδιεια οταν τα παιδια μεσα στις σχολες πληρωνουν για εργασιες και κανουν φροντηστηρια για να περασουν μαθηματα ...οταν εμαθα και αυτο πλεον εμεινα ειλικρινα στο λεω ..


Ολα αυτα πιστευεις οτι μπορει να φτιαξουν ωστε καθαρα σαν γονεας να υποστηριζω πληρως την διατηρηση μονο των ¨δημοσιων ¨πανεπηστημιων ?

με ενα προχειρο υπολογισμο που εχω κανει τα λεφτα που χρειαζετε ενας φοιτητης πλεον με τα ενοικια και ολα τα λειτουργικα εξοδα στο θεο ανετα σπουδαζει εξωτερικο με πολυ καλυτερες συνθηκες εφσον προσφερει το ιδιο επιπεδο γνωσης..

οποτε γιατι να θελω να μεγαλωνω ενα μεταναστη και οχι ενα παιδι που θα του δωσω την ευκαιρια να μεινει στον τοπο του εφοσον το θελει και εκεινο ?

πες μου σε παρακαλω ποιος ειναι αυτος που θα μπορει να μου απαγορεψει εμενα την επιλογη μου να στειλω το παιδι μου σε ενα καλύτερο περιβαλλον γιατι αυτο αξιζει σαν παιδι και αυτη ειναι η ανταμοιβη του απο εμενα για την προσπαθεια του !αυτα τα παιδια προσπαθουν τοσο πολυ κια εχουν και ενα δυσλειτουργικο περιβαλλον να διαχειριστουν ...συγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι κοινο καλο ,ειναι καθαρα ο καθενας βλεπει το δικο του συμφερων

Συμφωνώ, είπαμε, η παραπαιδεία είναι μέγα πρόβλημα και η υποχρηματοδότηση των εγκαταστάσεων άλλο μεγάλο πρόβλημα. Όμως η απάντηση δεν είναι ιδιωτικά, δεν λύνεται έτσι το πρόβλημα. Ας γίνουν ιδιωτικές οι εστίες με ΣΔΙΤ για φύλαξη και συντήρηση, αυτό θα μπορούσε να γίνει, είναι ανάγκη να ανοίξει ολόκληρο Πανεπιστήμιο; Πονάει πόδι κόψει κεφάλι; Και πλήρως ιδιωτικές εστίες πως θα τις πληρώνεις πάλι; Με 10 δουλειές; Τώρα σχετικά με το φροντιστήριο, δεν νομίζω πως στο ιδιωτικό θα αλλάξει κάτι φοβερό, το πολύ-πολύ να το υπολογίζουν και αυτό στα δίδακτρα εσωτερικά ως επιπλέον ώρες, δεν είναι ανόητος ο ιδιώτης να αφήσει την ευκαιρία να βγάλει επιπλέον κέρδος αν το μυριστεί. Εδώ λοιπόν έχουμε το εξής εύλογο ερώτημα θες Δημόσιο με φροντιστήριο και να πληρώνεις πχ 2000 το χρόνο ή ιδιωτικό και να δίνεις 10000 το χρόνο; Ακόμα και δωρεάν να μην είναι πια το Δημόσιο, φθηνότερο από ένα ιδιωτικό είναι όπως και να έχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Για πάμε να δουμε μερικα παραμυθακια περι ιδιωτικων πανεπιστημιων.

Παραμυθι Νο1: "η Ελλάδα είναι ίσως η μόνη χώρα στην Ευρώπη που δεν έχει μη κρατικά πανεπιστήμια…λύνουμε το θέμα του κρατικού μονοπωλίου"
1706589851414.png

Με βάση τα στοιχεία της Eurostat η συντριπτική πλειονότητα (άνω του 83%) των εγγεγραμμένων φοιτητών (πλήρους φοίτησης) σε προγράμματα σπουδών επιπέδου Bachelor ή ισοδύναμου, φοιτούν σε δημόσια πανεπιστήμια. Στην Ελλάδα, το Λουξεμβούργο, τη Δανία, την Ιρλανδία και την Ολλανδία, το ποσοστό αυτό ανέρχεται ή αγγίζει το 100%. Επίσης, σε χώρες όπως η Μάλτα, η Βουλγαρία, η Εσθονία (την τελευταία 5ετία), η Γαλλία, η Κροατία, η Λιθουανία, η Ρουμανία, η Σλοβακία και η Σουηδία, τα ποσοστά κυμαίνονται μεταξύ 85-93%. Στον αντίποδα βρίσκονται η Λετονία και το Ηνωμένο Βασίλειο, όπου το 100% φοιτούν, σύμφωνα με τη Eurostat, σε ιδιωτικά πανεπιστήμια. Πρέπει ωστόσο να τονιστεί πως τα πανεπιστήμια στο Ηνωμένο Βασίλειο είναι κατά βάση δημόσια (μόλις 10 ή λιγότερα ιδιωτικά δίνουν πανεπιστημιακά πτυχία) αλλά είναι ανεξάρτητοι οργανισμοί και για το λόγο αυτό η Eurostat τα κατατάσσει στην κατηγορία των ιδιωτικών αλλά, με ελάχιστες εξαιρέσεις, χρηματοδοτούνται από δημόσιους πόρους μέσω της επιδότησης των διδάκτρων και όχι μόνο. Το ίδιο ισχύει και για τη Λετονία, στην οποία λειτουργούν δημόσια και ιδιωτικά πανεπιστήμια. Επίσης, σε ιδιωτικά πανεπιστήμια φοιτούν περίπου το 60-65% των φοιτητών σε Βέλγιο, Κύπρο και Φινλανδία.
1706589985116.png

Υπάρχει, ωστόσο, ένα ιδιαίτερο σημείο που πρέπει να διευκρινιστεί. Σύμφωνα με τη Eurostat, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια διακρίνονται σε «ιδιωτικά εξαρτώμενα από την κυβέρνηση ιδρύματα» (Private government dependant institutions), όταν χρηματοδοτούνται κυρίως από δημόσιους πόρους και ως «ανεξάρτητα από την κυβέρνηση» ιδρύματα (Private government independant institutions) όταν χρηματοδοτούνται από ιδιωτικούς πόρους. Το σύνολο των αγγλικών και φινλανδικών πανεπιστημίων και η πλειονότητα των λετονικών και βελγικών πανεπιστημίων χρηματοδοτούνται από δημόσιους πόρους. Στις υπόλοιπες χώρες (και κυρίως στην Κύπρο), τα ιδιωτικά πανεπιστήμια χρηματοδοτούνται βασικά από ιδιωτικούς πόρους.
1706590072522.png

1706590097808.png

Συμπερασματικά, με εξαίρεση την Κύπρο, σε όλες τις άλλες χώρες που λειτουργούν ιδιωτικά πανεπιστήμια βασικός χρηματοδότης παραμένει το Κράτος (σε ποσοστό από 80% έως και 100%). Σε ιδιωτικά μη εξαρτώμενα από την κρατική χρηματοδότηση πανεπιστήμια φοιτούν περίπου 9,8% του συνόλου των φοιτητών της ΕΕ-27 (για το έτος 2021, 928.327 φοιτητές σε σύνολο 9.495.315 εγγεγραμμένων φοιτητών πλήρους φοίτησης).

Αντίστοιχη είναι και η εικόνα στις σπουδές μεταπτυχιακού επιπέδου. Σε σύνολο ΕΕ-27 πάνω από το 83% των μεταπτυχιακών φοιτητών πλήρους φοίτησης σπουδάζουν σε δημόσια πανεπιστήμια. Σε αρκετές χώρες (Βουλγαρία, Τσεχία, Δανία, Γερμανία, Ιρλανδία, Ελλάδα, Κροατία, Λιθουανία, Λουξεμβούργο, Μάλτα, Σλοβενία, Σλοβακία, Φινλανδία και Σουηδία) τα ποσοστά είναι άνω του 90% έως και 100%.
1706590251211.png

Όπως και στην περίπτωση των προπτυχιακών σπουδών, το σύνολο των φοιτητών πραγματοποιούν μεταπτυχιακές σπουδές σε ιδιωτικά πανεπιστήμια στο Ηνωμένο Βασίλειο και στη Λετονία, ενώ υψηλά είναι τα ποσοστά στην Κύπρο (άνω του 80%) και στο Βέλγιο (άνω του 60%). Ωστόσο, με εξαίρεση την Κύπρο, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που σπουδάζουν οι μεταπτυχιακοί φοιτητές χρηματοδοτούνται κυρίως από δημόσιους πόρους. Το 2021, επί του συνόλου των μεταπτυχιακών φοιτητών στην ΕΕ-27 (4.735.307), ποσοστό 13,3% (632.823) φοιτούσε σε ιδιωτικά πανεπιστήμια χρηματοδοτούμενα από ιδιωτικούς πόρους.
1706590305402.png

1706590328227.png

1706590345714.png


Η κατάσταση διαφοροποιείται σημαντικά σε επίπεδο διδακτορικών σπουδών. Συγκεκριμένα, σε ποσοστό άνω του 94% οι υποψήφιοι διδάκτορες εκπονούν τη διδακτορική τους διατριβή σε δημόσια πανεπιστήμια. Ακόμη και στην Κύπρο το ποσοστό αυτό ανέρχεται σε 70%, ενώ μόνο στη Λετονία και το Ηνωμένο Βασίλειο το 100% των διδακτορικών φοιτητών σπουδάζουν σε ιδιωτικά πανεπιστήμια. Ωστόσο, και στις δύο αυτές χώρες τα ιδιωτικά πανεπιστήμια (τα οποία ειδικά στην περίπτωση του Ηνωμένου Βασιλείου δεν είναι ιδιωτικά όπως περιγράφηκε), στηρίζονται στην κρατική χρηματοδότηση. Σε ιδιωτικά, μη εξαρτώμενα από την κρατική χρηματοδότηση, πανεπιστήμια φοιτούν το 80% των φοιτητών της Μάλτας (μόνο το 2021), το 45% των φοιτητών της Σλοβενίας και το 30% περίπου των φοιτητών της Κύπρου.
1706590408386.png



Παραμύθι Νο2: "θα μείνουν εδώ οι περισσότεροι από τους 40.000 Έλληνες που σπουδάζουν στο εξωτερικό… η Ελλάδα θα γίνει περιφερειακό κέντρο εκπαίδευσης".
Ένα δεύτερο επιχείρημα που προβάλλεται από την πλευρά της κυβέρνησης είναι πως η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων στη χώρα θα συμβάλλει όχι μόνο στην παραμονή στην Ελλάδα του μεγαλύτερου μέρους των Ελλήνων που επιλέγουν να σπουδάσουν στο εξωτερικό, αλλά και στην προσέλκυση δεκάδων, αν όχι εκατοντάδων, χιλιάδων ξένων φοιτητών. Μια πιο ψύχραιμη και αντικειμενική ματιά στα δεδομένα και στα γεγονότα αναδεικνύει μια διαφορετική πραγματικότητα.
1706590907848.png

1706590936352.png

Αυτό που κρύβει επιμελώς η κυβέρνηση είναι ότι μονάχα ένα μικρό ποσοστό (περίπου 5%) των φοιτητών που φοιτούν σε άλλη χώρα παρακολουθούν προπτυχιακά προγράμματα σπουδών.
Οι λόγοι για τους οποίους κάποιοι επιλέγουν να σπουδάσουν, σε προπτυχιακό επίπεδο, στο εξωτερικό σχετίζονται με το γεγονός ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχα τμήματα στη χώρα τους, ή δεν μπορούν να εισαχθούν στα τμήματα που επιθυμούν (χαρακτηριστικό ίσως παράδειγμα αποτελούν οι ιατρικές σχολές στη χώρα μας). Το μεγαλύτερο ποσοστό μεταβαίνουν στο εξωτερικό για μεταπτυχιακές σπουδές, προσδοκώντας κατά κύριο λόγο την επαγγελματική αποκατάσταση στη χώρα που επιλέγουν να σπουδάσουν. Η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων δεν θα έχει σημαντική επίδραση στη μείωση των αριθμών αυτών και η επίκληση της κυβέρνησης στους Έλληνες που σπουδάζουν στο εξωτερικό είναι προσχηματική. Αν επιθυμούσε πραγματικά να παραμείνουν οι φοιτητές αυτοί στην Ελλάδα δεν θα καταργούσε ούτε θα συγχώνευε τα προηγούμενα χρόνια δεκάδες Σχολές και Τμήματα πανελλαδικά, ούτε θα θέσπιζε την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής αφήνοντας δεκάδες χιλιάδες υποψήφιους εκτός ΑΕΙ.



Αυτό που ισχύει ωστόσο και είναι γεγονός και έτσι θα πρέπει να μείνει, είναι πως τα πανεπιστήμια είναι πλήρως αυτοδιοικούμενα και οι καθηγητές τους είναι δημόσιοι λειτουργοί.
Με βάση το άρθρο 16 του Συντάγματος, τα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα είναι πλήρως αυτοδιοικούμενα και οι καθηγητές τους είναι δημόσιοι λειτουργοί. Τι σημαίνει αυτό; Ότι τα ιδρύματα έχουν διοικητική αυτονομία (δεν μπορεί ο χρηματοδότης τους να ορίσει τη Διοίκηση του Ιδρύματος) και οι διδάσκοντες δεν είναι υπάλληλοι, ούτε καν του κράτους που καταβάλλει τους μισθούς τους, αλλά δημόσιοι λειτουργοί, γεγονός που τους εξασφαλίζει την ακαδημαϊκή ελευθερία στη διδασκαλία και την έρευνα. Γι’ αυτό κι έχει σημασία η διοικητική αυτοτέλεια, ανεξάρτητα από το αν ένα πανεπιστήμιο είναι δημόσιο ή ιδιωτικό. Για παράδειγμα, καθηγήτρια του Texas A&M University (δημόσιο πανεπιστήμιο και μέλος του Texas A&M University System) τέθηκε σε διαθεσιμότητα επειδή σε ομιλία της φαίνεται να επέκρινε τον Αντικυβερνήτη Dan Patrick, εγείροντας ερωτήματα σχετικά με την έκταση της πολιτικής παρέμβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, ιδίως σε θέματα που σχετίζονται με την υγεία (η καθηγήτρια είναι ειδικός στην κρίση των οπιοειδών και μίλησε σε εκδήλωση για το συγκεκριμένο θέμα). Το Texas A&M University System διοικείται από 10μελές συμβούλιο, 9 μέλη εκ των οποίων διορίζονται από τον Κυβερνήτη του Texas κι, επομένως, δεν υφίσταται διοικητική αυτονομία. Στα ιδιωτικά πανεπιστήμια τα ζητήματα αυτά αποκτούν ακόμη μεγαλύτερη σημασία, καθώς η διοίκηση λογοδοτεί σε μετόχους κι έτσι εγείρονται ακόμη μεγαλύτερες προκλήσεις όσον αφορά στην ακαδημαϊκή ελευθερία, σε όλες τις εκφάνσεις της: την ελευθερία της ακαδημαϊκής διδασκαλίας, την ελευθερία της έρευνας και την ελευθερία του λόγου. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι, η ιδιωτική διαχείριση και οι οργανωτικές και δομές είναι διαφορετικές από εκείνες των δημόσιων πανεπιστημίων. Για παράδειγμα, ο πρύτανης ενός ιδιωτικού πανεπιστημίου μπορεί να καθορίσει την ερευνητική ατζέντα ενός καθηγητή ή να απαγορεύσει ορισμένα θέματα από τις διαλέξεις του επειδή οι φοιτητές ισχυρίζονται ότι δεν έχουν πρακτική χρησιμότητα. Μάλιστα, η ισχύς του είναι μεγαλύτερη πάνω σε μέλη του διδακτικού και ερευνητικού προσωπικού που εργάζονται με συμβάσεις εργασίας ή και έργου, όπως κατά βάση συμβαίνει στα ιδιωτικά (αλλά τελευταία ολοένα και περισσότερο και στα δημόσια) πανεπιστήμια.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Για πάμε να δουμε μερικα παραμυθακια περι ιδιωτικων πανεπιστημιων.

Παραμυθι Νο1: "η Ελλάδα είναι ίσως η μόνη χώρα στην Ευρώπη που δεν έχει μη κρατικά πανεπιστήμια…λύνουμε το θέμα του κρατικού μονοπωλίου"
View attachment 128850
Με βάση τα στοιχεία της Eurostat η συντριπτική πλειονότητα (άνω του 83%) των εγγεγραμμένων φοιτητών (πλήρους φοίτησης) σε προγράμματα σπουδών επιπέδου Bachelor ή ισοδύναμου, φοιτούν σε δημόσια πανεπιστήμια. Στην Ελλάδα, το Λουξεμβούργο, τη Δανία, την Ιρλανδία και την Ολλανδία, το ποσοστό αυτό ανέρχεται ή αγγίζει το 100%. Επίσης, σε χώρες όπως η Μάλτα, η Βουλγαρία, η Εσθονία (την τελευταία 5ετία), η Γαλλία, η Κροατία, η Λιθουανία, η Ρουμανία, η Σλοβακία και η Σουηδία, τα ποσοστά κυμαίνονται μεταξύ 85-93%. Στον αντίποδα βρίσκονται η Λετονία και το Ηνωμένο Βασίλειο, όπου το 100% φοιτούν, σύμφωνα με τη Eurostat, σε ιδιωτικά πανεπιστήμια. Πρέπει ωστόσο να τονιστεί πως τα πανεπιστήμια στο Ηνωμένο Βασίλειο είναι κατά βάση δημόσια (μόλις 10 ή λιγότερα ιδιωτικά δίνουν πανεπιστημιακά πτυχία) αλλά είναι ανεξάρτητοι οργανισμοί και για το λόγο αυτό η Eurostat τα κατατάσσει στην κατηγορία των ιδιωτικών αλλά, με ελάχιστες εξαιρέσεις, χρηματοδοτούνται από δημόσιους πόρους μέσω της επιδότησης των διδάκτρων και όχι μόνο. Το ίδιο ισχύει και για τη Λετονία, στην οποία λειτουργούν δημόσια και ιδιωτικά πανεπιστήμια. Επίσης, σε ιδιωτικά πανεπιστήμια φοιτούν περίπου το 60-65% των φοιτητών σε Βέλγιο, Κύπρο και Φινλανδία.
View attachment 128851
Υπάρχει, ωστόσο, ένα ιδιαίτερο σημείο που πρέπει να διευκρινιστεί. Σύμφωνα με τη Eurostat, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια διακρίνονται σε «ιδιωτικά εξαρτώμενα από την κυβέρνηση ιδρύματα» (Private government dependant institutions), όταν χρηματοδοτούνται κυρίως από δημόσιους πόρους και ως «ανεξάρτητα από την κυβέρνηση» ιδρύματα (Private government independant institutions) όταν χρηματοδοτούνται από ιδιωτικούς πόρους. Το σύνολο των αγγλικών και φινλανδικών πανεπιστημίων και η πλειονότητα των λετονικών και βελγικών πανεπιστημίων χρηματοδοτούνται από δημόσιους πόρους. Στις υπόλοιπες χώρες (και κυρίως στην Κύπρο), τα ιδιωτικά πανεπιστήμια χρηματοδοτούνται βασικά από ιδιωτικούς πόρους.
View attachment 128852
View attachment 128853
Συμπερασματικά, με εξαίρεση την Κύπρο, σε όλες τις άλλες χώρες που λειτουργούν ιδιωτικά πανεπιστήμια βασικός χρηματοδότης παραμένει το Κράτος (σε ποσοστό από 80% έως και 100%). Σε ιδιωτικά μη εξαρτώμενα από την κρατική χρηματοδότηση πανεπιστήμια φοιτούν περίπου 9,8% του συνόλου των φοιτητών της ΕΕ-27 (για το έτος 2021, 928.327 φοιτητές σε σύνολο 9.495.315 εγγεγραμμένων φοιτητών πλήρους φοίτησης).

Αντίστοιχη είναι και η εικόνα στις σπουδές μεταπτυχιακού επιπέδου. Σε σύνολο ΕΕ-27 πάνω από το 83% των μεταπτυχιακών φοιτητών πλήρους φοίτησης σπουδάζουν σε δημόσια πανεπιστήμια. Σε αρκετές χώρες (Βουλγαρία, Τσεχία, Δανία, Γερμανία, Ιρλανδία, Ελλάδα, Κροατία, Λιθουανία, Λουξεμβούργο, Μάλτα, Σλοβενία, Σλοβακία, Φινλανδία και Σουηδία) τα ποσοστά είναι άνω του 90% έως και 100%.
View attachment 128854
Όπως και στην περίπτωση των προπτυχιακών σπουδών, το σύνολο των φοιτητών πραγματοποιούν μεταπτυχιακές σπουδές σε ιδιωτικά πανεπιστήμια στο Ηνωμένο Βασίλειο και στη Λετονία, ενώ υψηλά είναι τα ποσοστά στην Κύπρο (άνω του 80%) και στο Βέλγιο (άνω του 60%). Ωστόσο, με εξαίρεση την Κύπρο, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που σπουδάζουν οι μεταπτυχιακοί φοιτητές χρηματοδοτούνται κυρίως από δημόσιους πόρους. Το 2021, επί του συνόλου των μεταπτυχιακών φοιτητών στην ΕΕ-27 (4.735.307), ποσοστό 13,3% (632.823) φοιτούσε σε ιδιωτικά πανεπιστήμια χρηματοδοτούμενα από ιδιωτικούς πόρους.
View attachment 128855
View attachment 128856
View attachment 128857

Η κατάσταση διαφοροποιείται σημαντικά σε επίπεδο διδακτορικών σπουδών. Συγκεκριμένα, σε ποσοστό άνω του 94% οι υποψήφιοι διδάκτορες εκπονούν τη διδακτορική τους διατριβή σε δημόσια πανεπιστήμια. Ακόμη και στην Κύπρο το ποσοστό αυτό ανέρχεται σε 70%, ενώ μόνο στη Λετονία και το Ηνωμένο Βασίλειο το 100% των διδακτορικών φοιτητών σπουδάζουν σε ιδιωτικά πανεπιστήμια. Ωστόσο, και στις δύο αυτές χώρες τα ιδιωτικά πανεπιστήμια (τα οποία ειδικά στην περίπτωση του Ηνωμένου Βασιλείου δεν είναι ιδιωτικά όπως περιγράφηκε), στηρίζονται στην κρατική χρηματοδότηση. Σε ιδιωτικά, μη εξαρτώμενα από την κρατική χρηματοδότηση, πανεπιστήμια φοιτούν το 80% των φοιτητών της Μάλτας (μόνο το 2021), το 45% των φοιτητών της Σλοβενίας και το 30% περίπου των φοιτητών της Κύπρου.
View attachment 128858


Παραμύθι Νο2: "θα μείνουν εδώ οι περισσότεροι από τους 40.000 Έλληνες που σπουδάζουν στο εξωτερικό… η Ελλάδα θα γίνει περιφερειακό κέντρο εκπαίδευσης".
Ένα δεύτερο επιχείρημα που προβάλλεται από την πλευρά της κυβέρνησης είναι πως η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων στη χώρα θα συμβάλλει όχι μόνο στην παραμονή στην Ελλάδα του μεγαλύτερου μέρους των Ελλήνων που επιλέγουν να σπουδάσουν στο εξωτερικό, αλλά και στην προσέλκυση δεκάδων, αν όχι εκατοντάδων, χιλιάδων ξένων φοιτητών. Μια πιο ψύχραιμη και αντικειμενική ματιά στα δεδομένα και στα γεγονότα αναδεικνύει μια διαφορετική πραγματικότητα.
View attachment 128859
View attachment 128860
Αυτό που κρύβει επιμελώς η κυβέρνηση είναι ότι μονάχα ένα μικρό ποσοστό (περίπου 5%) των φοιτητών που φοιτούν σε άλλη χώρα παρακολουθούν προπτυχιακά προγράμματα σπουδών.
Οι λόγοι για τους οποίους κάποιοι επιλέγουν να σπουδάσουν, σε προπτυχιακό επίπεδο, στο εξωτερικό σχετίζονται με το γεγονός ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχα τμήματα στη χώρα τους, ή δεν μπορούν να εισαχθούν στα τμήματα που επιθυμούν (χαρακτηριστικό ίσως παράδειγμα αποτελούν οι ιατρικές σχολές στη χώρα μας). Το μεγαλύτερο ποσοστό μεταβαίνουν στο εξωτερικό για μεταπτυχιακές σπουδές, προσδοκώντας κατά κύριο λόγο την επαγγελματική αποκατάσταση στη χώρα που επιλέγουν να σπουδάσουν. Η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων δεν θα έχει σημαντική επίδραση στη μείωση των αριθμών αυτών και η επίκληση της κυβέρνησης στους Έλληνες που σπουδάζουν στο εξωτερικό είναι προσχηματική. Αν επιθυμούσε πραγματικά να παραμείνουν οι φοιτητές αυτοί στην Ελλάδα δεν θα καταργούσε ούτε θα συγχώνευε τα προηγούμενα χρόνια δεκάδες Σχολές και Τμήματα πανελλαδικά, ούτε θα θέσπιζε την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής αφήνοντας δεκάδες χιλιάδες υποψήφιους εκτός ΑΕΙ.



Αυτό που ισχύει ωστόσο και είναι γεγονός και έτσι θα πρέπει να μείνει, είναι πως τα πανεπιστήμια είναι πλήρως αυτοδιοικούμενα και οι καθηγητές τους είναι δημόσιοι λειτουργοί.
Με βάση το άρθρο 16 του Συντάγματος, τα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα είναι πλήρως αυτοδιοικούμενα και οι καθηγητές τους είναι δημόσιοι λειτουργοί. Τι σημαίνει αυτό; Ότι τα ιδρύματα έχουν διοικητική αυτονομία (δεν μπορεί ο χρηματοδότης τους να ορίσει τη Διοίκηση του Ιδρύματος) και οι διδάσκοντες δεν είναι υπάλληλοι, ούτε καν του κράτους που καταβάλλει τους μισθούς τους, αλλά δημόσιοι λειτουργοί, γεγονός που τους εξασφαλίζει την ακαδημαϊκή ελευθερία στη διδασκαλία και την έρευνα. Γι’ αυτό κι έχει σημασία η διοικητική αυτοτέλεια, ανεξάρτητα από το αν ένα πανεπιστήμιο είναι δημόσιο ή ιδιωτικό. Για παράδειγμα, καθηγήτρια του Texas A&M University (δημόσιο πανεπιστήμιο και μέλος του Texas A&M University System) τέθηκε σε διαθεσιμότητα επειδή σε ομιλία της φαίνεται να επέκρινε τον Αντικυβερνήτη Dan Patrick, εγείροντας ερωτήματα σχετικά με την έκταση της πολιτικής παρέμβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, ιδίως σε θέματα που σχετίζονται με την υγεία (η καθηγήτρια είναι ειδικός στην κρίση των οπιοειδών και μίλησε σε εκδήλωση για το συγκεκριμένο θέμα). Το Texas A&M University System διοικείται από 10μελές συμβούλιο, 9 μέλη εκ των οποίων διορίζονται από τον Κυβερνήτη του Texas κι, επομένως, δεν υφίσταται διοικητική αυτονομία. Στα ιδιωτικά πανεπιστήμια τα ζητήματα αυτά αποκτούν ακόμη μεγαλύτερη σημασία, καθώς η διοίκηση λογοδοτεί σε μετόχους κι έτσι εγείρονται ακόμη μεγαλύτερες προκλήσεις όσον αφορά στην ακαδημαϊκή ελευθερία, σε όλες τις εκφάνσεις της: την ελευθερία της ακαδημαϊκής διδασκαλίας, την ελευθερία της έρευνας και την ελευθερία του λόγου. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι, η ιδιωτική διαχείριση και οι οργανωτικές και δομές είναι διαφορετικές από εκείνες των δημόσιων πανεπιστημίων. Για παράδειγμα, ο πρύτανης ενός ιδιωτικού πανεπιστημίου μπορεί να καθορίσει την ερευνητική ατζέντα ενός καθηγητή ή να απαγορεύσει ορισμένα θέματα από τις διαλέξεις του επειδή οι φοιτητές ισχυρίζονται ότι δεν έχουν πρακτική χρησιμότητα. Μάλιστα, η ισχύς του είναι μεγαλύτερη πάνω σε μέλη του διδακτικού και ερευνητικού προσωπικού που εργάζονται με συμβάσεις εργασίας ή και έργου, όπως κατά βάση συμβαίνει στα ιδιωτικά (αλλά τελευταία ολοένα και περισσότερο και στα δημόσια) πανεπιστήμια.

Το κειμενάκι από ποιο site το αντέγραψες;;

Πάντως ότι θέλεις να επιβάλεις στον άλλον που θα σπουδάζει μόνο και μόνο για να ικανοποιήσεις τις πολιτικές σου πεποιθήσεις ενώ στα υπόλοιπα thread γραφείς συνέχεια για τα ανθρώπινα δικαιώματα και ελευθερίες είναι πραγματικά άξιο απορίας. Μάλλον στις ελευθερίες για τις οποίες μιλάς δεν εντάσσεται το αν κάποιο παιδί θέλει να σπουδάσει εκεί που θέλει.

Πάντως από ότι φαίνεται η εξεταστική θα γίνει εξ αποστάσεως.

 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ είναι ένα σημείο που θα συμφωνήσω για τις καταλήψεις, ωστόσο κανείς δεν απέτυχε να πάρει πτυχίο λόγω καταλήψεων, όλοι στο τέλος που ήθελαν και προσπάθησαν το πήραν. Βέβαια αυτή ταλαιπωρία είναι αχρείαστη αλλά δεν είναι πια και τόσο τραγική.
Στην παρουσα φαση πολλους τους σωνει πλεον η αποφαση για διαδικτυακές εξετασεις εφοσον υπάρχει σοβαρο θεμα στα άτομα που είναι στο πτυχίο....
Αυτό είναι δικό σου θέμα, μην το γενικοποιείς σε κανόνα. Ίσα-ίσα που ο γενικός κανόνας της ζωής (και επίσημα νομικά) ορίζει ότι το ενήλικο άτομο πρέπει να αναλαμβάνει απο νωρίς την ευθύνη για τον εαυτό του από μόνο του και να μην ελέγχεται από την μαμά του, στο εξωτερικό τα διώχνουν από το σπίτι και το θεωρούμε και πολύ σπουδαίο αυτό (άσχετα αν στην πράξη δεν το κάνουμε αυτό). Δηλαδή για σένα πότε θα είναι έτοιμο; Δεν είναι σοβαρός λόγος να ιδρύσουμε τα ιδιωτικά για να είναι οι παραμάνες των παιδιών μας.
Εδω δεν συμφωνω καθως υπαρχει η ευθυνη του εαυτου ΑΛΛΑ υπαρχει παράλληλα ακομα το καθεστως ,ΕΙΜΑΙ υπολογος στον φροντιστη μου ,εφοσον πλήρως ανεξαρτητο θεωρειται ενα ατομο οταν πλεον συντηρείται μόνο του ΚΑΙ οικονομικά.

Δεν είναι προσωπική άποψη με συγχωρείς.

Μην μπλέκουμε το νομικό με το ψυχολογικό πλαίσιο!

Υπάρχει η ενδιάμεση περίοδος όπου ένας 18χρονος αφήνετε για πρώτη φορά μόνος τους ΑΛΛΑ υπό καθεστώς " επιτήρησης ".

Και νομικα να το πάρουμε γιατί λες ένας παιδί όσο σπουδάζει θεωρείται προστατευομενο μέλος ;
Ακόμα και το συμβόλαιο στο σπίτι γίνετε από τον γονέα και συμπληρώνετε ότι είναι για το παιδί μου που φοιτα ,ώστε να λάβει ο γονέας το φοιτιτικό επίδομα ...Βάση εισοδήματος του φροντιστή λαμβάνεται το φοιτητικό και πολλά πολλά ακόμα παραδείγματα που το παιδί είναι ακομα υπό την προστασία του γονεα ΑΛΛΑ σε ένα άλλο προκαθορισμενο πλαίσιο ΠΡΙΝ μπει τελείως στην πλήρη ανεξαρτησια του.
Είπαμε, οι εγκαταστάσεις δυστυχώς είναι τραγικές, ο θεσμός της Πανεπιστημιακής Αστυνομίας πρέπει να αναλάβει δυνατά τα καθηκοντά της και πρέπει επιτέλους αυτό το χρόνιο πρόβλημα του Έλληνα να μην σέβεται τον Δημόσιο χώρο του να σταματήσει πια! Δεν θα λυθεί με ίδρυση ιδιωτικών και δημιουργία "ασφαλών" νησίδων, αμα είναι έτσι έχω να σου ιδιωτικοποιήσω πολλούς Δημόσιους χώρους (λίστα ολόκληρη) στη χώρα για να σωθούν, αλλά θα είναι κάτι που πραγματικά θα το θέλαμε;
Ποιος θεσμός;
Ακόμα και σε αυτό υπήρχαν ενστάσεις από τους γνωστούς παρεμβατικους κομματοποιημενους δήθεν φοιτητές και δεν εφαρμόστηκε..

Αντιλαμβανεσαι γιατί καμιά φορά αντιδρούμε;
Καθορίζουν το πλαίσιο που θα εκπαιδευτεί το παιδί μου -μας ένας ο οποίος έχει αλλά συμφέροντα, κομματικά κυρίως..

Είμαι Έλληνας και μάλιστα πολυ σκληρά φορολογούμενος εδώ και μια 20 ετια σχεδόν και έχω να μου κάνουν κουμάντο ανεπαγγελτοι κομματοποιημενοι 30αρηδες ..

Είναι παράλογο αυτό;
Συγνώμη αλλά δεν το δέχομαι...

Συμφωνώ, είπαμε, η παραπαιδεία είναι μέγα πρόβλημα και η υποχρηματοδότηση των εγκαταστάσεων άλλο μεγάλο πρόβλημα. Όμως η απάντηση δεν είναι ιδιωτικά, δεν λύνεται έτσι το πρόβλημα. Ας γίνουν ιδιωτικές οι εστίες με ΣΔΙΤ για φύλαξη και συντήρηση, αυτό θα μπορούσε να γίνει, είναι ανάγκη να ανοίξει ολόκληρο Πανεπιστήμιο; Πονάει πόδι κόψει κεφάλι; Και πλήρως ιδιωτικές εστίες πως θα τις πληρώνεις πάλι; Με 10 δουλειές;
Συμφωνω χιλια τα εκατο μαζι σου αλλα τι γινετε τοσα χρονια ;
Εγινε ποτε καμια καταληψη για ενα τοσο σοβαρο θεμα ;

Τωρα τα θυμηθηκαμε ολα αυτα ,τωρα που δυστηχως για εσας που δεν θελετε ειναι μονοδρομος ;

Μήπως υπάρχει πλέον και η αγανάκτηση ότι τόσα χρόνια το δημόσιο δεν έκανε τίποτα και άλλα τόσα να περιμένουμε ΔΕΝ θα κάνει;
Τώρα σχετικά με το φροντιστήριο, δεν νομίζω πως στο ιδιωτικό θα αλλάξει κάτι φοβερό, το πολύ-πολύ να το υπολογίζουν και αυτό στα δίδακτρα εσωτερικά ως επιπλέον ώρες, δεν είναι ανόητος ο ιδιώτης να αφήσει την ευκαιρία να βγάλει επιπλέον κέρδος αν το μυριστεί. Εδώ λοιπόν έχουμε το εξής εύλογο ερώτημα θες Δημόσιο με φροντιστήριο και να πληρώνεις πχ 2000 το χρόνο ή ιδιωτικό και να δίνεις 10000 το χρόνο; Ακόμα και δωρεάν να μην είναι πια το Δημόσιο, φθηνότερο από ένα ιδιωτικό είναι όπως και να έχει.
Θα μπορούσα να έχω στην δική μου κρίση την επιλογή του δημοσίου ή του ιδιωτικού;

Σε περίπτωση που δεν γράψει καλά ένα παιδί και δεν περάσει για λίγο στην σχολή του γιατί να μην του δίνει το κράτος την ευκαρια να μπει σε μια ιδιωτική σχολή;

Γιατί αυτό το παιδί στην καλύτερη να ξαναδώσει την επόμενη χρονιά και όχι ας πούμε σε ένα 3μηνο η εξάμηνο που θα ήταν πολύ πιο εύλογο γι αυτή την κατηγορία η στην χειρότερη να βγει εξωτερικό ;

Ας υπάρχουν και τα δημόσια και τα ιδιωτικά, μπορεί να γίνει αυτό;

Ας φτιάξουν τα δημόσια και πίστεψε με θα τα υποστηρίξουν, δεν μας περισσεύουν κάθε χρόνο να σκάμε χιλιάρικα για να σπουδάσουν τα παιδιά μας αλλά πλέον με αυτό το πλαίσιο είναι μονόδρομος...
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,936 μηνύματα.
1706604808618.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η ερώτηση του θρέντ πιστευω οτι μας απασχολεί μόνον διότι, με πρόσχημα την διαμαχη τάχα για την ίδρυση τους, οι καταληψίες χαλάνε εδω και χρόνια την Δημόσια εκπαίδευση.
Ναι καλά, οι καταληψίες χαλάνε τη Δημόσια εκπαίδευση και όχι η υποχρηματοδότηση, οι κυβερνήσεις και τα παραμάγαζα. :knife:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Μαρινάκης για μη κρατικά πανεπιστήμια: «Ο νόμος θα περάσει γιατί τον θέλει η κοινωνία και οι φοιτητές»
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
και όχι η υποχρηματοδότηση, οι κυβερνήσεις και τα παραμάγαζα.
Τα δυο πρώτα υφίστανται λογω μνημονίων οσο για το τριτο είναι αυτοι που κανουν και τις καταλήψεις τώρα. Βεβαια εχουν φτιαξει πολύ τα πραγματα. Το '80 εκαναν κουμαντο ακομη και ποιοι θα παρουν τα δωματια στις Εστίες...
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
SmartSelect_20240130_161243_Instagram.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,739 μηνύματα.
Διαβάζοντας κάποιες από τις απαντήσεις κατέληξα στο εξής συμπέρασμα.. πως ίσως πιο εύκολα κάποιος τοποθετείται υπέρ της παροχής ιδιωτικής παιδείας σε επίπεδο πανεπιστημιακής εκπαίδευσης και έχει την πολυτέλεια επιλογής ξένης ή σε εγχώριο επίπεδο εισαγόμενης αντίστοιχης σχολής, αν σκέφτεται από θέση οικονομικής ισχύος.

Προσωπικά, αν ήμουν ευκατάστατη και είχα το περιθώριο επιλογής για τα παιδιά μου επ ουδενί δε θα επέλεγα ένα παράρτημα ξένου ιδιωτικού φορέα στη χώρα μας , αφενός γιατί είμαι υπέρ της απαγκιστρωσης από το δίχτυ ασφάλειας και του έγκαιρου εγκλιματισμου σε πολυπολιτισμικα περιβάλλοντα που αργά ή γρήγορα κάποιος ίσως αναγκαστεί να αντιμετωπίσει και αφετέρου, γιατί δε θα μου άρεσε να εξυπηρετώ τα συμφέροντα κερδοσκοπίας κανενός.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Ευτυχώς που υπάρχει η τεχνολογία και δεν θα χαθεί η εξεταστική επειδή οι παρατάξεις αποφάσισαν να τα διαλύσουν όλα. Βέβαια οι εξ αποστάσεως εξετάσεις ξέρουμε όλοι ότι δεν είναι το ιδανικό για τους φοιτητές όμως από το τίποτα προφανώς και είναι καλύτερο.


Μπράβο στους φοιτητές που έσπασαν την κατάληψη στα τμήματα του ΑΠΘ.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
, γιατί δε θα μου άρεσε να εξυπηρετώ τα συμφέροντα κερδοσκοπίας κανενός.
Καθόλου θα έλεγα και εμένα αλλά εδώ και κάποια χρόνια αν ήξερε ο Έλληνας πόσα λιμάνια αεροδρόμια δρομοι και άλλες δημόσιες ελληνικες υποτιθεται περιουσιες είναι υπό την εκμετάλλευση ξένων συμφερόντων τότε τα πανεπιστήμια δεν θα τον ενοχλούσαν και τόσο...

Λυπάμαι αλλά είμαστε "θυματα " πολλών κερδοσκόπων εδώ και χρόνια και θα συνεχίσουμε γιατί καθαρα Ελληνικό πλέον δεν έχει μείνει τίποτα αξιολογο ..
Είμαστε ανίκανοι και με την βουλα να τα εκμεταλευτουμε στο βαθμό που πρέπει και ας το δούμε δεν θα μας κάνει παραπάνω κακό, απλά θα έχουμε περισσότερο αντίληψη ότι αφού δεν μπορούμε ας τα πάρει άλλος..
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Προς το παρόν στο ΑΠΘ δεν υπάρχει επίσημη απόφαση για ηλεκτρονική εξεταστική. Αύριο λογικά θα κάνει συνέλευση η πρυτανεία για να αποφασίσει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
Ευτυχώς που υπάρχει η τεχνολογία και δεν θα χαθεί η εξεταστική επειδή οι παρατάξεις αποφάσισαν να τα διαλύσουν όλα. Βέβαια οι εξ αποστάσεως εξετάσεις ξέρουμε όλοι ότι δεν είναι το ιδανικό για τους φοιτητές όμως από το τίποτα προφανώς και είναι καλύτερο.


Μπράβο στους φοιτητές που έσπασαν την κατάληψη στα τμήματα του ΑΠΘ.

To ποτάμι πίσω δεν γυρνά. Το να λέει ο Πιερρακάκης ότι η τεχνολογία σπάει τις καταλήψεις είναι αστείο και εξοργίζει το ΚΚΕ. Αν η ΝΔ θέλει να σπάσει τις καταλήψεις πρέπει να πάρει το ΚΚΕ με το μέρος του όπως το έκανε και στο παρελθόν. Άλλη λύση δεν υπάρχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top