Ύπνος μαζί ή χώρια;

Κοιμάστε μαζί ή χώρια με τον/την σύντροφό σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 68)
  • Και οι δύο (ή περισσότεροι :P) μαζί φυσικά!

    Ψήφοι: 49 72.1%
  • Χώρια: καθένας στο κρεβάτι του.

    Ψήφοι: 6 8.8%
  • Ζευγάρι; Τι είναι αυτό;

    Ψήφοι: 3 4.4%
  • Ο κουμπάκιας δεν κοιμάται ποτέ!

    Ψήφοι: 10 14.7%

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Για το αν υπαρχει αγαπη, πρεπει να εξετασει κανείς πολλά πραγματα. Οπως επισης πρεπει να εξετασει αν υπαρχουν σοβαροι λογοι που γινεται χωριστα ο υπνος (αδυναμια να αποκοιμηθει ο ενας πχ).


Μιάς και αναφέρθηκε η γυναίκα μου κοιμόταν όλη της τη ζωή με το ένα μάτι ανοιχτό. Έχει βιονική ακοή επίσης, μιά φορά άκουγε την εκπομπή ενός ραδιοφωνικού πομπού στην απέναντι πόλυκατοικία. Η οξυτατη ακοή της γενικα την κάνει πολύ νευρική ειδικά τώρα που έχουμε τα μωρά και είναι και οι δύο σαματατζήδες όλη τη μέρα εξαντλείται.

Σηκώνετάι επίσης όλη της τη ζωή πολλές φορές για τουαλέτα και έχει πολλες θερμοκρασιακές ιδιοτροπίες. Ακόμη και μόνη της πόυ κοιμάται άνοιξη και φθινόπωρο μου λέει πόσες φορές μέσα στη νύκτα αλλαζει μπλουζάκια για να έρθει στην .... ε χμ ιδανική θερμοκρασία; Με μένα λέει μαζί όποτε κοιμόμαστε μαζί είναι σαν να κοιμάται με τη σόμπα.

Τι να πεί κανείς; Οι λόγοι είναι σοβαρότατοι, το αναγνωρίζω και άλλωστε όλα μας τα χρόνια κοιμόμαστε χώρια. Ομως εξακολουθει να με πειράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
διαβάζοντας το τελευταίο σου ποστ Buggs θα έλεγα ότι δεν έχεις λόγους να ανησυχείς....
πριν κρατούσα μια επιφύλαξη κι ερχόμουν να γράψω διστακτικά...
καταλαβαίνω την ανάγκη του κάθε ανθρώπου να θέλει να κοιμάται μαζί με τον σύντροφο του και να τον ενοχλεί το αντίθετο γιατί είμαι σίγουρη ότι κι εμένα θα με ενοχλούσε/στεναχωρούσε και θα ήταν και πιθανά η αιτία για να μην είμαι με αυτόν τον άνθρωπο... θα ήταν όμως κάτι εξ αρχής γινομένο έτσι...

αν κάποιος άνθρωπος απ την αρχή είναι έτσι, είναι δείγμα όχι μη αγάπης αλλά ότι μόνο έτσι τελικά ξεκουράζεται...
αν έλεγες ότι ενώ κάποια χρόνια πριν σε ήθελε αγκαλιά και δεν μπορούσε χωρίς αυτό και ξαφνικά άλλαξε άποψη και θέλει ξέχωρο κρεβάτι, εκεί ναι... θα σου έλεγα ότι πιθανά κάτι δεν πάει καλά και κρατάει συναισθηματικές αποστάσεις

επιπλέον μπορώ με βεβαιότητα ως νέα μητέρα να σου υπογράψω το εξής
η νέα μητέρα με μωρό κάνει ύπνο στο φτερό... κι αυτό είναι ένας λόγος παραπάνω για να μην ξεκουράζεται αρκετά κι άρα να θέλει ακόμα περισσότερο να κοιμάται μόνη της με την ελπίδα να έχει τουλάχιστον τις "θερμομετρικές" συνθήκες που επιθυμεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προσπαθησε να κοιμηθειτε μαζι ; Ηταν προθυμη ; Εβλεπες οτι μεσα της ηθελε/ευχοταν να μπορεσει να το καταφερει ; Στενοχωρεθηκε εστω λιγο, που δε το καταφερε ;

Παντως αυτο δεν ειναι ακοη...μηπως προβλεπει και σεισμους ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ήταν φοβερό, για καιρο μετά ου ειχαμε πάει σ'αυτή τη πολυκατοικία, ρετιρέ, πόυ είχε απέναντι τηνκεραία άκουγηε κάτι περίεργο πολύ υψίσυχνο. τελικα νομίζαμε ότι είχαν πρόβλημα τ'αφτιά της και στο ακουόγραμμα βγήκαν φοβερά πράγματα 'ότι άκουγε στις ψηλές. Η ακουστική της εντήυπωση πρέπει να είναι πόλύ, (μα πολύ) sharp ! O γιατρός είπε ότι πιθανόν να άκογε μια συχνότητα της κεραίας του ραδιοφώνου στηνταράτσα ααπέναντι...

Κακή Επιρροή, αυτό ισχύει
αν κάποιος άνθρωπος απ την αρχή είναι έτσι, είναι δείγμα όχι μη αγάπης αλλά ότι μόνο έτσι τελικά ξεκουράζεται...
Το θέμα είναι ότι έχει χαλασει ο δικο μου ύπνος τώρα, απο λόγους συναισθηματικούς αυτή τη φορά και όχι πρακτικούς. Κοιμόμουν πάντα σαν τούβλο. Όσο είμασταν ζευγάρι συγκατοικούσαμε και κοιμόμσταν χώρια. Σέξ αγκαλίτσες όλα πρίν και ύστερα ο καθένας τηνησυχία του.

Δεν έδινα μεγαλη σημασία. Όταν ήρθε το πρώτο παιδί, για να συμπαραστέκομαι στα βραδινα ξυπνήματα, κοιμόμασταν όλοι μαζί. Μερικές φορές παίρναμε και τον μικρόστη μέση. Μου άρεσε πολύ. για δυο χρόνια το πήγαμε έτσι γιατί κάναμε και το δεύτερο αμεσως. Και μετα πάλι όπως πρίν.... Ε μου την καραέσπασε γιατί μου άρεσε πολύ. Ομως τί να της πώ, αφού απο πρίν ξέραμε, τα είχαμε μιλήσει, είχαμε αποφασίσει, ναι ναι ναι

Τωρα, όποτε έχω αυπνίες, που δεν είχα ποτέ μα ποτέ στη ζωή μου ολόκληρη (και είχα μια πολύ ταραχώδη εως και άσχημη ώρες ώρες ζωή) είναι γιατί σκέφτομαι,πρίν κοιμηθώ, ότι μπορεί να μήνμε αγαπάει. Η σκέψη μου πάει απο αυτήνστην άλλη, ότι δεν έκανα τελικά οικογένεια,όπως δεν γνώρισα οικογένεια,αυτό με στεναχωρέι κι άλλο. Για για μένα η εικονα της οικογένειας ειναι ενα διπλό κρεβάτι με ζεστά παπλώμαρα το ζευγάρι και χαλαρά παιδιά να κοιμούνται παντού. Και τελικα περνάω όλη τη νύχτα βλέποντας τηλεόραση. Την επόμενη μέρα με ρωτάει πώς κοιμήθηκα και της λέω καλά....

Ευτυχώς αυτό δεν συμβαίνει συχνά, όμως και δέκα φορές μέσα στο χρόνο σε κάπόιον που δεν του συνέβαινε ποτέ,ότι και άνσυνέβαινε,είναι πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Μαζί ύπνος ρε.
Έχω νιώσει τις δυσκολίες, ειδικά τώρα με τις ζέστες :P
Αλλά επιμένω πως είναι πανέμορφο να κοιμάστε μαζί :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Για αυτούς που προτιμούν να κοιμούνται μαζί με το ταίρι τους, ας δούμε τι δηλώνει η θέση με την οποία κοιμόμαστε για τη σχέση μας

Αυτό το video είναι κάπως χιουμοριστικό, αλλά έχει ενδιαφέρον :P

Couples' sleeping poses uncovered

Travelodge found "spooning" with the man on the outside was adopted by 20% of couples while some 8% slept in the position with the woman on the outside.
The lovers' knot - where couples face each other, legs intertwined for about 10 minutes before separating to sleep - was favoured by 10%.

But just 2% of respondents said they opted for the position without separating before going to sleep.
The romantic - a favourite in Hollywood films in which the woman lies with her head and arm on a man's chest - was named by 4%.

According to relationship psychologist Corinne Sweet, the most popular liberty pose means a couple feels connected but independent enough to sleep separately.
The second most popular, the cherish position of being back-to-back but touching, is a favourite in new relationships and shows a couple are comfortable, intimate and relaxed with each other, said Ms Sweet.
She said the lovers' knot can be taken as a demonstration of intimacy and sexual activity.
Ms Sweet said: "Couples fall into habitual ways of sleeping together that suits their personalities and personal preferences.
"These are negotiated at the outset, so if something changes in how they sleep together, this can reflect a change in their relationship and cause concern for the other partner."

Couples fall into habitual ways of sleeping together that suits their personalities and personal preferences



Corinne Sweet, relationship psychologist

BBC News
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara6079

Νεοφερμένος

Η antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Είναι από τα ωραιότερα πράγματα σε μια σχέση να κοιμάσαι κάθε βράδυ με το πρόσωπο που αγαπάς.
Αλλά αφού δεν είμαι σε σχέση αυτό το διάστημα, απολαμβάνω το ημίδιπλο κρεβάτι μου μόνος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Βιντεο με αγγαλιές FREE HUGGS :kissing:

Πολύ όμορφο κι ας ήταν οφ τοπικ. (θα έλεγα ότι οι αγκαλιές δεν είναι ποτέ οφ τοπικ)

Κρίμα που είναι διαφήμιση. Θα ήθελε να το κάνει κάποιος αυτό στην Αθήνα και να μας πεί πόσοι τον/την αγκάλιασαν; Σοβαρά το λέω. Θα έχει και προσωπικό όφελος, θα γινει διάσημος/η σε μία μέρα.

Ας το κάνουμε κίνημα. ΔΩΡΕΑΝ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ! Κάποιον που έχεις αγκαλιάσει είναι πάντα πιο δύσκολο να τον σκοτώσεις, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mixalhs_1980

Νεοφερμένος

Ο Mixalhs_1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μαζι! μαζι! μαζι! και την αγκαλιζα παντα το βραδι, ηταν το ποιο ωραιο πραμα, για να κοιματε με ασφαληα χωρης να φοβατε τιποτα!!! .........οταν την ειχα μηλαμε.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πολύ όμορφο κι ας ήταν οφ τοπικ. (θα έλεγα ότι οι αγκαλιές δεν είναι ποτέ οφ τοπικ)

Κρίμα που είναι διαφήμιση. Θα ήθελε να το κάνει κάποιος αυτό στην Αθήνα και να μας πεί πόσοι τον/την αγκάλιασαν; Σοβαρά το λέω. Θα έχει και προσωπικό όφελος, θα γινει διάσημος/η σε μία μέρα.

Ας το κάνουμε κίνημα. ΔΩΡΕΑΝ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ! Κάποιον που έχεις αγκαλιάσει είναι πάντα πιο δύσκολο να τον σκοτώσεις, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Bασικά το είχαν κάνει πέρσι μια ομάδα παιδιών [δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέριες] στην Ερμού στον πεζόδρομο. Και από ότι είχαν πει τα ίδια στην εκπομπή του Οικονομέα- Καμπουράκη [εκεί τους είχα πρωτοδεί εγώ] αν και αρκετοί ...δυσπιστούσαν, οι περισσότεροι τη δίναν την αγκαλιά τους [κάποιες μέρες αργότερα πάντως που έπεσα πάνω τους στην Ερμού ενώ είχα κατέβει με τη μάμα μου για ψώνια, αγκάλισα την κοπέλα που μου πρόσφερε την ...αγκαλιά της :)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
το ωραιο ειναι να σου ζεσταινει η αγαπη τα ποδια και τα χερια τις κρυες βραδιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Παρασκευή, Σαββάτο, Τρίτη, Τετάρτη.....
Πρέπει και κάποια βράδια να πηγαίνω και στο σπίτι μου ε;
Αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα..... εκεί που περνάς όμορφα έρχετε ο ύπνος που να πας να φύγεις.... κάπου να κοιμηθείς!!!! η Μαμά γκρινιάζει εσύ δεν θέλεις να κοιμασε χώρια του.... τι να κάνεις μοιράζεις τις μέρες για να είναι όλοι ευχαριστημένη... για αυτό ρωτάω το να μετακομίσω σε εκείνων σιγά σιγά θα είναι κακό;
Δεν γινεται αυτο το πράγμα είναι κουραστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Ακριβός την ίδια φάση περνούσα :)

Εγώ τελικά μετακόμισα σπίτι του εδώ κ 2 χρόνια,
Δεν σου λέω ότι το μετάνιωσα, κάθε άλλο απλά όσο μπορείς τρέναρε το.
Κάποιες φορές αναπολούμε της φορές που ο ένας έλειπε στο άλλον, που χρειαζόμασταν 2 ώρες να ετοιμαστούμε για να βρεθούμε, που βάζαμε ξυπνητήρι κατά της 3 για να με πάρει σπίτι κ όταν θα ξυπνούσε η μαμά κ ο μπαμπάς να με έβρισκε σπίτι.:)

Ξανά λέω δεν το έχω μετανιώσει απλά αν μπορούσα θα καθόμουν ακόμα λίγο στο πατρικό , έχει κ αυτό την χάρη του. Τώρα το ξέρω το μόνο που θες είναι να είστε μαζί το βραδύ, αλλά κ αυτό δεν θα το χάσεις κάποια στιγμή θα το έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δε μπρορω να σκεφτω τιποτα καλυτερο απο το να ξυπναω καθε πρωι στην αγκαλια του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μα πώς να μη δημιουργεί; Δες την πλειοψηφία των παντρεμένων ζευγαριών. Ζουν στο ίδιο σπίτι αλλά έχουν διαφορετικές ζωές, σκέψεις, ακόμη και διαφορετική πλευρά στο κρεβάτι. Ξέρω παντρεμένο ζευγάρι που ο άντρας κοιμάται πάντα στην δεξιά πλευρά και η γυναίκα στην αριστερή, εδώ και δεκαετίες.
και οι γονεις μου εχουν συγκεκριμενη θεση στο κρεβατι αυτο σημαινει οτι ειναι στα χωρισματα?:confused:
Κι εγω επισης χρονια τωρα κοιμαμαι παντα απο τη δεξια μερια ακομα και με την κολλητη μου που λεει ο λογος.
Προφανως και δε σημαινει κατι.
..

Οχι παιδια. Αμα δε κοιμαστε ολοι αγκαλια ή σε σχηματισμο "σπαγγετι" με το/τη συντροφο, δεν αγαπιεστε.
Πως ειπατε ; Δε σας παιρνει τις περισσοτερες φορες ο υπνος για πολλη ωρα σε τετοια διαταξη ;
Ε τοτε αλλο ενα σημαδι οτι δεν αγαπιεστε. Άλλωστε μολις αγαπησεις καποιον, αυτοματως ο τροπος που 20-30 χρονια εχει συνηθησει το σωμα σου να κοιμαται, αλλαζει αμεσως. Και αν σου εχει πλακωσει και το χερι λογω αγκαλιας, τα νευρα αλλαζουν θεση και δε μουδιαζει.

Παντως ειναι ανατριχιαστικό πως κάποια ατομα φυτευουν ιδεες,αντιληψεις και σκεψεις σε άλλα, χωρις να το καταλαβουν οι δέκτες,,...και μετα τις υοθετουν και σαν δικες τους και τις στηριζουν χωρις θεμελια,δομη,φιλτρο κριτικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οχι παιδια. Αμα δε κοιμαστε ολοι αγκαλια ή σε σχηματισμο "σπαγγετι" με το/τη συντροφο, δεν αγαπιεστε.
Ε τοτε αλλο ενα σημαδι οτι δεν αγαπιεστε. Άλλωστε μολις αγαπησεις καποιον, αυτοματως ο τροπος που 20-30 χρονια εχει συνηθησει το σωμα σου να κοιμαται, αλλαζει αμεσως. Και αν σου εχει πλακωσει και το χερι λογω αγκαλιας, τα νευρα αλλαζουν θεση και δε μουδιαζει.

Δεν το ειχα ποτε σκεφτει αυτο... Μιλαμε για καθε μερα? Το γεγονος οτι μπορει εγω να πεσω ξερη ας πουμε μερικα βραδια και να θελω να απλωθω, θα πει πως δεν αγαπαω πραγματικα τον φιλο μου? Το ροχαλητο το δεχομαι, το συνηθιζεις χρονια με τα χρονια - ειναι σαν να χεις μια μονιμη οικοδομη να χτιζεται διπλα σου :P ομως το αλλο...δεν μπορω να το χωνεψω αυτο. Εδω πιανομαστε σε κεφαλια και χερια οταν κοιμομαστε μονοι, δε θα πιαστουμε αν μας εχει πλακωσει με τη χερουκλα του ο αλλος? Το χω παθει απειρες φορες και το πρωι αναρωτιεμαι γιατι ποναω. Πως το σκεφτηκες αυτο, δηλαδη απο που πηγαζει αυτη η θεωρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Δεν το ειχα ποτε σκεφτει αυτο... Μιλαμε για καθε μερα? Το γεγονος οτι μπορει εγω να πεσω ξερη ας πουμε μερικα βραδια και να θελω να απλωθω, θα πει πως δεν αγαπαω πραγματικα τον φιλο μου? Το ροχαλητο το δεχομαι, το συνηθιζεις χρονια με τα χρονια - ειναι σαν να χεις μια μονιμη οικοδομη να χτιζεται διπλα σου :P ομως το αλλο...δεν μπορω να το χωνεψω αυτο. Εδω πιανομαστε σε κεφαλια και χερια οταν κοιμομαστε μονοι, δε θα πιαστουμε αν μας εχει πλακωσει με τη χερουκλα του ο αλλος? Το χω παθει απειρες φορες και το πρωι αναρωτιεμαι γιατι ποναω. Πως το σκεφτηκες αυτο, δηλαδη απο που πηγαζει αυτη η θεωρια?

Ο Λοριέν χρησιμοποιούσε την ειρωνεία (γι' αυτό και μου έλειψε από το στέκι:redface:);)

Ο ύπνος είναι ιερός, σε αγαπάω, σε λατρεύω αλλά άσε με να απλωθώ όσο θέλω κύριε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αααα ειπα κι εγω!:D Τρομαξα!:hehe::thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ακόμη κι αν δεν έχει συμβεί σε εσάς τους ίδιους, δεν έχει τύχει ποτέ να ακούσετε ζευγάρια να αναρωτιούνται πώς γίνεται τον πρώτο καιρό της γνωριμίας τους να κοιμούνται όλη τη νύχτα αγκαλιά και έπειτα από κάποιο χρονικό διάστημα να θέλουν ξανά το χώρο τους όπως συνήθιζαν να κάνουν πριν γνωριστούν;

Κατά έναν ανεξήγητο τρόπο, εύκολα αλλάζει ο τρόπος που είχε συνηθίσει να κοιμάται το σώμα, όταν ερωτεύεσαι. Μάλιστα η νέα στάση στην αγκαλιά του συντρόφου σου, σου φαίνεται η πιο ξεκούραστη και χαλαρωτική! Ακόμη κι αν με τον καιρό, επιστρέφεις στην παλιά συνηθισμένη σου στάση, υπάρχει ένα διάστημα όταν είσαι ερωτευμένος, που με ευκολία αποκοιμιέσαι στην ποθητή αγκαλιά, λες και ο ύπνος σας γίνεται στα σύννεφα...

Γιατί λοιπόν απομακρυνόμαστε στο κρεβάτι με τον καιρό;

Έτσι κι αλλιώς το πρώτο διάστημα, θέλεις να βρίσκεσαι όσο περισσότερες ώρες μπορείς με το αγαπημένο πρόσωπο και να έχεις όσο το δυνατόν περισσότερη σωματική επαφή, είτε κοιμάσαι, είτε είσαι ξύπνιος. Με τον καιρό η φυσική απόσταση γίνεται "υποφερτή".

Για μένα αυτό δεν έχει να κάνει απαραίτητα με την ελάττωση του έρωτα, αλλά με την αύξηση της οικειότητας και της ψυχικής και πνευματικής σύνδεσης που αποκτάς με το χρόνο. Δεν υπάρχει πια η ανάγκη να ακουμπάς με το φυσικό σου σώμα το σώμα του συντρόφου σου για να έχετε "επαφή".
Καθώς μοιράζεσαι όλο και περισσότερα πράγματα από τη ζωή σου, είναι σαν η εμβέλεια της αγάπης σου να μεγαλώνει για να τα περικλείσει όλα μέσα της και τότε τα φυσικά όρια των σωμάτων, αποδεικνύονται πολύ στενά...

Εάν σας ενδιαφέρει, διαβάστε κι αυτό το άρθρο από το BBC NEWS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top