Αγαπημένος καφές

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας καφές;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 186)
  • Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)

    Ψήφοι: 42 22.6%
  • Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)

    Ψήφοι: 13 7.0%
  • Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)

    Ψήφοι: 20 10.8%
  • Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)

    Ψήφοι: 25 13.4%
  • Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)

    Ψήφοι: 29 15.6%
  • Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)

    Ψήφοι: 17 9.1%
  • Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)

    Ψήφοι: 10 5.4%
  • Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)

    Ψήφοι: 37 19.9%
  • Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Άλλος

    Ψήφοι: 3 1.6%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 13 7.0%

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Καταπληκτικός καφές παιδιά. Είναι Βρετανικός καφές για όποιον δεν γνωρίζει.

5573A5DF-D535-4698-B049-45BA8B0AA45B.jpeg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Χθες πηρα αυτόν τον καφέ επειδή τον είχαν σε έκπτωση. Νομίζω ότι είναι χαλαρά στο top 3 των Espresso που έχω πιει, άψογο άρωμα και γεύση.

IMG_8977.jpeg
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 961 μηνύματα.
Τι ωραίο παλιό θέμα!
Είμαι λάτρης του καλού καφέ! Τον θέλω να τον απολαμβάνω με όλες τις αισθησεις. Τους πίνω όλους, αλλά βασική προϋπόθεση: ΟΧΙ ΣΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ή ΧΑΡΤΙΝΟ ΚΥΠΕΛΟ!!!
Φανταστείτε να τρίβεται το χείλος στο πλαστικό... μπλιαχχχχχ ή στο χαρτί ...μπλιαχχχχ. Τον θέλω στο κατάλληλο φλυτζανι ή ποτήρι.
Και κάτι ηλίθιες μόδες για kafe to go που ταχα έχουν σούπερ καφέδες και στους δίνουν σε χαρτο/πλαστικό, καταστρέφουν τον καφέ.

Ψήφισα κλασσικη φραπεδιά, αλλά καθημερινά πίνω φίλτρου Tschibo privat Βrasil.
Α και μην ξεχάσω: φτιάχνω τον καλύτερο ελληνικό που έχετε πιει! Κοπιάστε!
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,024 μηνύματα.
Όσον αφορά στον καφέ, για να παραφράσω λίγο κατά Ιωάννην, Εν αρχή ην ο φραπές και ο φραπές ην προς τον καφέ και καφές ην ο φραπές... Σαν την φράπα (που φτιάχνεις εσύ, όχι στα μαγαζιά) τη δυνατή, μέσα σε γιγαντιαίο ποτήρι για να έχεις όσο μεγαλύτερη ποσότητα γίνεται, δεν έχει τίποτα στον κόσμο. Έπονται όλοι οι άλλοι καφέδες, που επειδή είμαι εθισμένος στον καφέ τους πίνω όλους, η σειρά δε προτίμησης πάει κάπως έτσι:
Για κρύο:

1) Φραπές
2) Φρέντο εσπρέσσο
3) Φρέντο καπουτσίνο (ο μοναδικός καφές που δεν πίνω ποτέ)

Για ζεστό:

1) Γαλλικός
2)Καπουτσίνο
3) Αμερικάνο
4) Νες
5) Εσπρέσσο
6) Ελληνικός

Αυτά. Τώρα κάτι μοκατσίνα, κάτι με καραμέλες, με αιθέρια έλαια, με ινδοκάρυδα ή δεν ξέρω΄γω τι από συνήθως αμερικανιές τύπου starbucks (στις οποίες δεν πατάω ποτέ) δεν είναι καφές παιδιά. Είναι ρόφημα, σίγουρα, αλλά προσβάλλει την ίδια την έννοια του καφέ να τα αποκαλείς έτσι. Θα τα αποκαλούσα «γλυκίσματα σε μορφή ροφήματος με προσθήκη καφεϊνης...»
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Φραπέ τον κάνω πολύ ελαφρύ, σχεδόν νερό θα έλεγε κανείς.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 961 μηνύματα.
Όσον αφορά στον καφέ, για να παραφράσω λίγο κατά Ιωάννην, Εν αρχή ην ο φραπές και ο φραπές ην προς τον καφέ και καφές ην ο φραπές... Σαν την φράπα (που φτιάχνεις εσύ, όχι στα μαγαζιά) τη δυνατή, μέσα σε γιγαντιαίο ποτήρι για να έχεις όσο μεγαλύτερη ποσότητα γίνεται, δεν έχει τίποτα στον κόσμο. Έπονται όλοι οι άλλοι καφέδες, που επειδή είμαι εθισμένος στον καφέ τους πίνω όλους, η σειρά δε προτίμησης πάει κάπως έτσι:
Για κρύο:

1) Φραπές
2) Φρέντο εσπρέσσο
3) Φρέντο καπουτσίνο (ο μοναδικός καφές που δεν πίνω ποτέ)

Για ζεστό:

1) Γαλλικός
2)Καπουτσίνο
3) Αμερικάνο
4) Νες
5) Εσπρέσσο
6) Ελληνικός

Αυτά. Τώρα κάτι μοκατσίνα, κάτι με καραμέλες, με αιθέρια έλαια, με ινδοκάρυδα ή δεν ξέρω΄γω τι από συνήθως αμερικανιές τύπου starbucks (στις οποίες δεν πατάω ποτέ) δεν είναι καφές παιδιά. Είναι ρόφημα, σίγουρα, αλλά προσβάλλει την ίδια την έννοια του καφέ να τα αποκαλείς έτσι. Θα τα αποκαλούσα «γλυκίσματα σε μορφή ροφήματος με προσθήκη καφεϊνης...»
Ένα δίκιο το έχεις....:scratchhead:Τελευταίο τον ελληνικό; Να σου πω, και μένα με ενοχλεί το κατακάθι λίγο, αλλά τον φτιάχνω τέλειο, για τους άλλους.
Νόστιμα είναι όμως αυτά τα ροφήματα που λες. Γενικά, το άρωμα καφέ με τρελλαίνει σε παγωτά, ροφήματα, γλυκά, παντού. Εγώ πάντως, ειλικρινά, βρίσκω ντροπή προς την έννοια του καφέ, το πλαστικο/χάρτινο ποτηρι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φραπέ τον κάνω πολύ ελαφρύ, σχεδόν νερό θα έλεγε κανείς.
Είδες, καθένας έχει τα γούστα του στον καφέ και είναι όλα σεβαστά.
Κάποτε είχαμε κουβεντα περί καφέ και κρασιού. Και έλεγαν οι κρασοπότες, ότι το κρασί είναι ιεροτελεστία. Πίνεται σε καλό ποτήρι, ποτέ αραιωμένο και ποτέ αναμειγμένο με άλλα ποτά ή αναψυκτικά (ξεφεύγω λίγο απ το θέμα)
Εμείς οι καφεπότες, δεν έχουμε τόσα ...κολλήματα. Πίνεται όπως τον θέλει ο καθένας, εφόσον τον φτιάχνει ο καθένας στην αναλογία που θέλει (ζαχαρη/καφέ/γαλα/νερό). Αλλά στο ποτήρι θα συμφωνήσω με τους κρασοπότες, θέλει το σωστό ποτηράκι, να σου χαϊδεύει το χείλος:-*
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Παλιά έβαζα και συρόπι καραμέλα στον nes μου. Το σκέφτομαι τώρα και λέω λίγο ίου από μέσα μου
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Όσον αφορά στον καφέ, για να παραφράσω λίγο κατά Ιωάννην, Εν αρχή ην ο φραπές και ο φραπές ην προς τον καφέ και καφές ην ο φραπές... Σαν την φράπα (που φτιάχνεις εσύ, όχι στα μαγαζιά) τη δυνατή, μέσα σε γιγαντιαίο ποτήρι για να έχεις όσο μεγαλύτερη ποσότητα γίνεται, δεν έχει τίποτα στον κόσμο. Έπονται όλοι οι άλλοι καφέδες, που επειδή είμαι εθισμένος στον καφέ τους πίνω όλους, η σειρά δε προτίμησης πάει κάπως έτσι:
Για κρύο:

1) Φραπές
2) Φρέντο εσπρέσσο
3) Φρέντο καπουτσίνο (ο μοναδικός καφές που δεν πίνω ποτέ)

Για ζεστό:

1) Γαλλικός
2)Καπουτσίνο
3) Αμερικάνο
4) Νες
5) Εσπρέσσο
6) Ελληνικός

Αυτά. Τώρα κάτι μοκατσίνα, κάτι με καραμέλες, με αιθέρια έλαια, με ινδοκάρυδα ή δεν ξέρω΄γω τι από συνήθως αμερικανιές τύπου starbucks (στις οποίες δεν πατάω ποτέ) δεν είναι καφές παιδιά. Είναι ρόφημα, σίγουρα, αλλά προσβάλλει την ίδια την έννοια του καφέ να τα αποκαλείς έτσι. Θα τα αποκαλούσα «γλυκίσματα σε μορφή ροφήματος με προσθήκη καφεϊνης...»
Θες να μου πεις ότι δεν έχεις δοκιμάσει καν φρεντουτσινο/κοφετσινο τελοσπαντων αυτό το τσινο με σοκολάτα-καφε; 😂
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,024 μηνύματα.
Θες να μου πεις ότι δεν έχεις δοκιμάσει καν φρεντουτσινο/κοφετσινο τελοσπαντων αυτό το τσινο με σοκολάτα-καφε; 😂
Επειδή δούλευα σαν μπαρίστα κάποια χρόνια, ναι, δοκίμασα. Κάποια από αυτά είναι νόστιμα, δεν αντιλέγω, απλά δεν είναι καφές. Αυτό λέω. Τουλάχιστον όχι για εμένα, στην πρωινή ιεροτελεστία πριν τη δουλειά θα πιώ έναν κλασσικό καφέ και θα κάνω το τσιγάρο μου. Δεν θα πιώ καραμελοτσίνο ή κάτι τέτοιο. Όμορφα πράγματα, απλά, ξηγημένα και μπουμερίστικα.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Φρεντο εσπρέσο = ο Βασιλιάς του καφέ για τον Νεοέλληνα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,520 μηνύματα.
Παλιά έβαζα και συρόπι καραμέλα στον nes μου. Το σκέφτομαι τώρα και λέω λίγο ίου από μέσα μου
To έκανα και γω κάποια εποχή στη γ λυκ που είχα ξεκινήσει να πίνω καφέ, douwe egberts (φουντούκι ή καραμέλα) και σιρόπι καραμέλας μετά ή τριμμένη σοκολάτα από πάνω :hehe:
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
To έκανα και γω κάποια εποχή στη γ λυκ που είχα ξεκινήσει να πίνω καφέ, douwe egberts (φουντούκι ή καραμέλα) και σιρόπι καραμέλας μετά ή τριμμένη σοκολάτα από πάνω :hehe:
Γιατί δεν λες ότι έπινες απλα τιραμισού; 😂
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Πάνε 5+ χρόνια που το στομάχι μου απλά διαφωνεί με το φραπέ.
Που και που τσινάει και στον azera που παραμένει η σπιτίσια κρύα επιλογή.
Μπορεί να φταίει και που βάζω 5-6 κουταλιές βέβαια αλλά σε πιο ελαφρύ δεν βρίσκω νόημα.

Γενικά ο μόνος λόγος που καταναλώνονται καφέδες διαφορετικοί του εσπρέσσο είναι το πόσο δεν μπορώ να δεχτώ να έχεις προετοιμάσια/καθαρίσματα μηχανής με την τσίμπλα στο μάτι με λίγα λόγια.
Το χείμωνα βάζω νερά καφέ για το γαλλικό πχ. αποβραδύς και τον μανατζάρω με smart πρίζα για να ναι έτοιμος όταν σηκωθώ, περφέξιον.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Επειδή έχω θέμα με την καφεΐνη, μου φέρνει νεύρα και ταραχή μερικές φορές, πινω πλέον decaf. Οι δυο καλύτεροι decaf είναι οι παρακάτω. Ο Costa είναι πιο γευστικός σε σχέση με τον Lavazza και για αυτό τον προτιμάω περισσότερες φορές.

IMG_9194.jpeg
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,089 μηνύματα.
Πλέον τον σταμάτησα τον φραπέ, γιατί από εκεί που έπινα καφέδες μέτριους με μαύρη ζάχαρη, πλέον έχω μάθει τους σκέτους μόνο (Φρέντο Εσπρέσσο και Φρέντο Καπουτσίνο) και αν πιω μέτριο μου φαίνεται σα γλυκός πια :lol:.
Φραπέ σκέτο δε τολμάω να πιω...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Βρήκα νέον αγαπημένο Decaf, ίσως ο καλύτερος που έχω πιει μέχρι τώρα.

20211111103033_illy_kapsoules_decafeine_decaf_symvates_me_michani_nespresso_10tmch.jpeg
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Freddo Capuccino decaf με stevia. Απλά και λιτά :alljumpy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top