Αγαπημένος καφές

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας καφές;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 186)
  • Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)

    Ψήφοι: 42 22.6%
  • Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)

    Ψήφοι: 13 7.0%
  • Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)

    Ψήφοι: 20 10.8%
  • Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)

    Ψήφοι: 25 13.4%
  • Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)

    Ψήφοι: 29 15.6%
  • Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)

    Ψήφοι: 17 9.1%
  • Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)

    Ψήφοι: 10 5.4%
  • Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)

    Ψήφοι: 37 19.9%
  • Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Άλλος

    Ψήφοι: 3 1.6%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 13 7.0%

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,725 μηνύματα.
Εμένα και να έχω φάει κάτι, άμα πιω καφέ μου ανοίγει πάντα την όρεξη..
Δεν κοβεται ο γαμημενος ομως ρε φιλε. πινω απο τις πανελληνιες καθημερινα και ειμαι 4ο ετος.Αμα δεν πιω εχω στερητικα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,070 μηνύματα.
Δεν κοβεται ο γαμημενος ομως ρε φιλε. πινω απο τις πανελληνιες καθημερινα και ειμαι 4ο ετος.Αμα δεν πιω εχω στερητικα.
Εγώ από 2ο έτος ξεκίνησα και όντως δε κόβεται ο άτιμος...1 τη μέρα επιβάλλεται
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,069 μηνύματα.
Εγώ από 2ο έτος ξεκίνησα και όντως δε κόβεται ο άτιμος...1 τη μέρα επιβάλλεται
Τραβα στο κεθεα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν κοβεται ο γαμημενος ομως ρε φιλε. πινω απο τις πανελληνιες καθημερινα και ειμαι 4ο ετος.Αμα δεν πιω εχω στερητικα.
και εσυ
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,725 μηνύματα.
Τραβα στο κεθεα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


και εσυ
Το πρωι πριν κανω τον καφε μου, μυριζω πρωτα το σακουλακι και στρωνω μετα 1 μικρη γραμμη καφε να την πιω. Λες να εχω θεμα?
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,788 μηνύματα.
Καλά, σοβαρά τώρα, τόσο πολύ εθιστικός είναι ο καφές;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,502 μηνύματα.
Ματσα>>

Να μην πίνετε καφέ αγάπες
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,069 μηνύματα.
Το πρωι πριν κανω τον καφε μου, μυριζω πρωτα το σακουλακι και στρωνω μετα 1 μικρη γραμμη καφε να την πιω. Λες να εχω θεμα?
Ενα βημα πριν πεσεις στην κοκα εισαι.

Εγω παντως κανω εναλλαγες μεταξυ καφε και μονστερ αλλα και να μη πιω δε νιωθω διαφορα
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,070 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,377 μηνύματα.
Δεν πίνω καφέ οπότε δε μιλάω εκ πείρας, ωστόσο μην ανησυχείς, δεν είσαι ο μόνος. Ξέρω πολλούς που το παθαίνουν, να τρέμουν πχ λόγω του καφέ ή να μη νιώθουν καλά.
Σίγουρα ο decaf είναι πολύ καλύτερη επιλογή πάντως, καθότι η καφεϊνη πρέπει να είναι αυτή που ευθύνεται για το πρόβλημα. Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις για λίγο καιρό να πίνεις decaf, και αν συνεχίζεις να έχεις θέμα, απλά κόψε τον καφέ.
Επίσης, Φώτη μήπως σε πειράζει συγκεκριμένος καφές (πχ espresso, cappuchino); Γιατί εμένα ο δεύτερος μου προκαλούσε λίγη νευρικότητα και στρες παρατήρησα κάποια στιγμή και τον σταμάτησα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εμένα και να έχω φάει κάτι, άμα πιω καφέ μου ανοίγει πάντα την όρεξη..

Ευχαριστώ για την απάντηση παιδιά. Η αλήθεια είναι οτι τελευταία με πιάνει έντονο stress όταν πίνω καφέ σε φάση που δεν μπορώ να σκεφτώ η νομίζω οτι ξεχνάω πράγματα με αποτέλεσμα να με πιάνει κάτι σαν πανικός. Προσωπικά πίνω Espresso και Cappuccino και το παθαίνω και με τους 2 ανεξάρτητα τι ώρα είναι. Σκέφτομαι να αρχίσω να πίνω Decaf απλά ακούω κατά καιρούς που λένε ότι δεν είναι τόσο υγιεινός καθώς περνάει από πολύ επεξεργασία όμως δεν ξέρω αν ισχύει η όχι κάτι τέτοιο.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,725 μηνύματα.
Εγω παντως κανω εναλλαγες μεταξυ καφε και μονστερ αλλα και να μη πιω δε νιωθω διαφορα
Το εκανα και εγω αυτο,αλλα τα μονστερ-χελ δεν με πιανουν το πρωι για καποιο λογο+ δεν ειναι καθολου υγιεινα.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,645 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση παιδιά. Η αλήθεια είναι οτι τελευταία με πιάνει έντονο stress όταν πίνω καφέ σε φάση που δεν μπορώ να σκεφτώ η νομίζω οτι ξεχνάω πράγματα με αποτέλεσμα να με πιάνει κάτι σαν πανικός. Προσωπικά πίνω Espresso και Cappuccino και το παθαίνω και με τους 2 ανεξάρτητα τι ώρα είναι. Σκέφτομαι να αρχίσω να πίνω Decaf απλά ακούω κατά καιρούς που λένε ότι δεν είναι τόσο υγιεινός καθώς περνάει από πολύ επεξεργασία όμως δεν ξέρω αν ισχύει η όχι κάτι τέτοιο.
Δοκίμασε τον ελληνικό. Εγώ τα συμπτώματα σου τα παθαίνω με φραπέ ( για αυτό και δεν πίνω... Συν του ότι με πιάνει ταχυκαρδία) .
Γενικά πίνω τρεις τη μέρα ( δυο ελληνικούς διπλούς συνήθως συν φίλτρου ή organic nescafe gold)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,377 μηνύματα.
Δοκίμασε τον ελληνικό. Εγώ τα συμπτώματα σου τα παθαίνω με φραπέ ( για αυτό και δεν πίνω... Συν του ότι με πιάνει ταχυκαρδία) .
Γενικά πίνω τρεις τη μέρα ( δυο ελληνικούς διπλούς συνήθως συν φίλτρου ή organic nescafe gold)

Ελληνικος να πω την αλήθεια δεν μου αρέσει πολύ σαν γεύση, προτιμώ των Espresso όμως τώρα με πιάνει αυτό. Σκέφτομαι να αρχίσω για λίγο καιρό να πίνω μόνο Decaf ώστε να δω αν είμαι καλύτερα.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,166 μηνύματα.
Είτε ελληνικό, είτε φραπέ είτε φρεντο καπουτσίνο με κρεμα και σκονη σοκολάτα, ανάλογα ποσο ματσο και λεβεντης νιώθω
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,645 μηνύματα.
Ελληνικος να πω την αλήθεια δεν μου αρέσει πολύ σαν γεύση, προτιμώ των Espresso όμως τώρα με πιάνει αυτό. Σκέφτομαι να αρχίσω για λίγο καιρό να πίνω μόνο Decaf ώστε να δω αν είμαι καλύτερα.
Αυτός πάντως ο organic nescafe είναι πολυ ελαφρύς.

"
Το μέσο φλιτζάνι ενός κανονικού καφέ περιέχει 70-140 mg καφεΐνης, ανάλογα με τον τύπο του, τη μέθοδο παρασκευής και το μέγεθος του φλιτζανιού. Στον ντεκαφεϊνέ υπάρχουν περίπου 3-6 mg καφεΐνης.

Μήπως όμως η διαδικασία αφαίρεσης της καφεΐνης μπορεί να κάνει τον ντεκαφεϊνέ πιο επικίνδυνο για την υγεία μας γεμίζοντάς τον με τοξικές χημικές ουσίες;

Υπάρχουν διάφοροι μέθοδοι για να αφαιρεθεί η καφεΐνη. Το 70% γίνεται με τη χρήση κάποιου διαλύτη, συχνά με τον εμποτισμό των πράσινων κόκκων καφέ σε ένα διάλυμα νερού το οποίο περιέχει χλωριούχο μεθυλένιο (CH2Cl2) το οποίο είναι γνωστό και ως διχλωρομεθάνιο. Μια άλλη μέθοδος είναι η χρήση διοξειδίου του άνθρακα.


Έχουν υπάρξει ανησυχίες σχετικά με τη χρήση του χλωριούχου μεθυλενίου καθώς ορισμένες μελέτες βρήκαν ότι αυτή η χημική ουσία προκαλεί καρκίνο στα ποντίκια όταν την εισπέουν (με αποτέλεσμα να απαγορευτεί και στα σπρέι μαλλιών). Η υπηρεσία τροφίμων και φαρμάκων των ΗΠΑ (FDA) επιτρέπει τη χρήση του χλωριούχου μεθυλενίου στον καφέ και πολλές εταιρίες χρησιμοποιούν χλωριούχο μεθυλένιο, όπως τα Starbucks, για την αποκαφεΐνωση του καφέ, διότι ο διαλύτης αυτός χαλάει ελάχιατα τη γεύση και το άρωμα του καφέ. Η παρουσία του διχλωρομεθανίου στον καφέ θεωρείται μηδαμινή.

Η διεγερτική δράση​

Πρέπει να σημειωθεί ότι ενώ η διεγερτική δράση του καφέ αποδίδεται στην καφεΐνη, αυτό δεν είναι εντελώς σίγουρο. Μια μελέτη βρήκε ότι και ο ντεκαφεϊνέ έχει διεγερτική δράση. Η μελέτη αυτή μέτρησε την αρτηριακή πίεση και τον καρδιακό ρυθμό 15 υγιών ατόμων ηλικίας 27-38 ετών και διαπίστωσε ότι ο εσπρέσο, με καφεΐνη ή χωρίς, αύξησε τη δραστηριότητα του νευρικού συστήματος κατά 29% ύστερα από μισή ώρα και 53% ύστερα από μια ώρα. Η διέγερση του νευρικού συστήματος συνδέεται με την αύξηση της αρτηριακής πίεσης."
 

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 414 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,502 μηνύματα.

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 414 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,502 μηνύματα.
τι παιζει με αυτο;
Αφυδατώνει το δέρμα και πέρα από θαμπή όψη είσαι και επιρρεπής να εμφανίσεις πρόωρα σημάδια γήρανσης. Τώρα να σου πω την αλήθεια δε θυμάμαι γτ συμβαίνει αυτό, πάνε χρόνια από τότε που μου το εξήγησε ο τότε δερματολόγος μου, αλλά με είχε πείσει.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 931 μηνύματα.
Καλά, σοβαρά τώρα, τόσο πολύ εθιστικός είναι ο καφές;
δεν πίνεις;
Και γω δεν μπορούσα χωρίς καφέ. Έπινα έναν το πρωί και 1 ή 2 στη δουλειά.
Όταν έπαθα αμυγδαλίτιδα, τον έκοψα και έπινα τσάι, γιατί έκανα και ομοιοπαθητική. Έπειτα με τις εγκυμοσύνες επίσης τον ελάττωσα πολύ. Δηλ μόνο πριν τη δουλειά έπινα ελάχιστο φίλτρου με πολύ γάλα, ίσα να ...μυρίσει.
Τώρα το έχω σταθεροποιήσει στον έναν καφέ φίλτρου το πρωί. Άντε στις διακοπές να πιω και καμιά φραπεδιά, αν πάμε σε κανα παραλιακό καφέ. Τα άλλα όλα (καπουτσίνο, φρεντος) είναι λουξ πολυτέλεια, όταν υπάρχει πράγματι γεγονός για να γιορτάσουμε. Ο ελληνικός είναι η σπεσιαλιτέ μου. Όχι να τον παινευτώ, σαν τον δικό μου ελληνικό δεν έχετε πιει: με παχύ κρεμώδες καϊμάκι και δύο φουσκαλίτσες στη μέση. Αλλά ο οργανισμός μου δεν τον δέχεται πλέον, με πειράζει. Το πίνω σπανιότατα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια μελέτη βρήκε ότι και ο ντεκαφεϊνέ έχει διεγερτική δράση
συμφωνώ απολύτως! και έχει και απαίσια γευση
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top