Αδικούνται άραγε τα "καλά παιδιά" στις σχέσεις με το άλλο φύλο;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.
Έλα να δεις εδώ πως είναι και μετα τα λέμε. Εγώ μια χαρά είμαι. Όταν όμως 1 στους 3 εδώ έχει κατάθλιψη και σχεδόν όλοι κάνουν μπάφους, τι περιμένεις να βρεις;



Θες να σου πω και για έναν μαλακά τον περασμένο Νοέμβριο που μου ζήτησε να του πω ότι αν γίνει ατύχημα, θα κάνω έκτρωση; Του λέω ότι δεν θέλω να παρω αντισυλληπτικά αν δεν είμαι σε σχεση γιατί έχουν παρενέργειες και δεν θέλω διάφραγμα γιατί τελευταία φορά που έβαλα πέθανα στον πόνο και δεν το ξανακάνω με καμία δύναμη. Του λέω ότι θα ξεκινήσω αντισυλληπτικά μόνο αν είμαι σε σχέση και έχουμε κάνει και οι 2 τεστ για ΣΜΝ για να βγει το προφυλακτικό. Αλλιώς προφυλακτικό μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Αρνήθηκε και μάλιστα μου είπε ότι δεν φοβάται για ΣΜΝ γιατί ακόμα και το aids θεραπεύεται. Μηχανικός ο τύπος με 2 μεταπτυχιακά. Θα περίμενες ότι θα είχε περισσότερο μυαλό. Το λάθος μου στις αρχές ήταν που ήμουν υπερβολικά ενθουσιασμένη και έστελνα συχνά πχ καλημερα!

Εντάξει αυτος που τα λέει αυτα μπορει να ειναι και οροθετικός. Ο HIV θεραπεύεται υπο την έννοια οτι αν παιρνει κάποιος την αγωγή του τοτε γινεται ορο αρνητικός και ουσιαστικά δεν μεταδίδει τον ιό. Αλλα για ποιο λογο να μπεις σε αυτη τη διαδικασια ; να παιρνεις φάρμακα ; προφανώς ο τύπος που στα ειπε αυτά ειναι ανεύθυνος και ασόβαρος. Και καλα έκανες κ τον έστειλες. Πάντα χρησιμοποιούμε προφυλακτικό και σε όλα. Εκτος κ αν ξέρεις οτι αυτη που έχεις ειναι καθαρή και δεν σε απατάει. Εισαι σιγουρος ; αν εισαι σίγουρος κάνεις στοματικό ή δεχεσαι χωρις προφύλαξη και ως εκει.

Επισης να πώ κατι για τα νέα παιδιά πολυ σημαντικο το προφυλακτικο δεν το φοράμε βιαστικά και ανάποδα γιατι θα σπάσει και ειναι σαν να μην το φορέσαμε ποτέ. !!!

Ούτε υφακι έχω ούτε παριστάνω την ανώτερη, ούτε είμαι απαιτητική. Το μόνο λάθος μου είναι ότι είμαι υπερβολικά ανεξάρτητη. Αν πρέπει να διορθωσω κάτι ειναι αυτό, αλλά αν το αλλάξω ουσιαστικά δεν θα είμαι ο εαυτός μου.

Νέλλη μεταξύ μας κ με κάθε καλή διάθεση. Οταν ο άλλος σου λέει αν θέλεις να σ πει τι κάνεις λάθος κ εσυ συνεχιζεις και λές "Οχι εγω μια χαρά ειμαι oloi oi αλλοι ειναι βλαμμενοι εκει..." και δεν μπαίνεις κάν στη διαδικασια να ρωτησεις "Για πές μου τι κανω λάθος, εχεις δει κάτι; " το βλέπεις με ανωτερότητα ναί. Σε στυλ και ποιος εισαι εσύ που θα μ πείς αν κάνω λάθος εγώ. Καλα βεβαια δεν σε αδικώ πολλοί άνθρωποι ειναι ετσι εκει έξω άντρες - γυναικες και εγω ήμουν κάποιες φορές... απλα εσενα μπηκα στη διαδικασια να στα γραψω γιατι μπαινεις και ξαναμπαινεις κ γράφεις την ίδια εξέλίξη. Βασικά δεν υπάρχει εξέλιξη. Ο στοχος σου ποιος ειναι;

Και απαιτητικη μπορεί να είσαι εξαρχής. Διακρίνω μια πίεση να σου πει ο άλλος ντε και καλά αν θα έχετε σχέση και αν θα προχωρήσετε. Σε βιάζει κάτι ;!
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,936 μηνύματα.
Το μόνο λάθος μου είναι ότι είμαι υπερβολικά ανεξάρτητη. Αν πρέπει να διορθωσω κάτι ειναι αυτό, αλλά αν το αλλάξω ουσιαστικά δεν θα είμαι ο εαυτός μου.
Αυτό που έχεις είναι μάλλον ευλογία. Δεν ξέρω για εκεί όπως τα περιγράφεις, αλλά εδώ με τα μνημόνια η αγορά εργασίας τσακίστηκε και πολλά ζευγάρια είναι εξαρτημένα στον 1 μισθό. Αυτό δημιουργεί διπλές εξαρτήσεις, η γυναίκα νιώθει ότι ο άνδρας είναι ο αγάς, σε κάποιες περιπτώσεις ίσως να ισχύει, αλλά στα καλά παιδιά συμβαίνει το αντίστροφο. Ξέρω περίπτωση φίλου με μισθό 3Κ net που για τα ελληνικά δεδομένα είναι πολύ καλός, να κρατάει ένα ποσό κοντά στα 7 κατοστάρικα και όλα τα υπόλοιπα να τα δίνει στην εν διαστάση συζυγό του να τα διαχειριστεί αυτή, γιατί δεν άντεξε την γκρίνια της. Όταν τον ρώτησα "καλά γιατί δεν χωρίζεις", μου λέει ότι δεν μπορώ να συντηρήσω 2 σπίτια και δεν θέλω να απομακρυνθώ απ' το παιδί μου γιατί με χρειάζεται.

Οι σχέσεις έχουν γίνει μπάχαλο, αλλά το μπάχαλο σου δείχνει και την υποκρισία. Εγώ είμαι δημιουργημένος πια, προτιμώ να μην ξανακάνω σχέση ποτέ παρά να ζήσω πάλι τα ψέμματα. Κάποιος που θέλει να κάνει οικογένεια, το καταλαβαίνω, θα συναντήσει δυσκολίες, ίσως πρέπει να συμβιβαστεί και να κολυμπήσει σε θολά νερά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.
LOL.... Γελάω λιγο ειρωνικά. Γιατι όλοι θέλουμε πολλά τελικά.

Γιατί, οι σχέσεις και οι γάμοι έχουν υποχρεώσεις και σιγουρα οι τριβές μπορει να μεγαλώνουν με τη παρόδο των καιρών.

Προτιμείς να μη κάνεις σχέση και, θα τη βγάζεις με πουτανάκια - gold diggers ; απο εδω κ απο εκεί ; ! Πως νομιζεις οτι θα ειναι η ζωή ενος single απο μια ηλικια και μετά ; να ειμαστε κ λίγο ρεαλιστές.

Σε μια σχέση δεν υπάρχει μονο το "ειμαι ο εαυτος μου και αν γουστάρεις" .... υπάρχει το "Πές μου τις ανάγκες και τις επιθυμιες σου που σε κάνουν να νιώθεις όμορφα καθημερινα χωρις να σου καταπιέζουν τη ζωή να σου πω και εγώ και να προχωρήσουμε."
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,936 μηνύματα.
Προτιμείς να μη κάνεις σχέση και, θα τη βγάζεις με πουτανάκια ; απο εδω κ απο εκεί ; !

Σε μια σχέση δεν υπάρχει μονο το "ειμαι ο εαυτος μου και αν γουστάρεις" .... υπάρχει το "Πές μου τις ανάγκες και τις επιθυμιες σου που σε κάνουν να νιώθεις όμορφα καθημερινα χωρις να σου καταπιέζουν τη ζωή να σου πω και εγώ και να προχωρήσουμε."
Αυτό που έχω καταλάβει για σένα devil είναι πως βλέπεις στους άλλους αυτό που είσαι εσύ. Εγώ για παράδειγμα, δεν χρησιμοποιώ ποτέ εκφράσεις όπως "πουτανάκια", γιατί είναι υποτιμητική και σεξιστική. Μια υπερσεξουαλική γυναίκα δεν είναι "πουτάνα" απλά δεν σου προσφέρει αποκλειστικότητα.

Την παροιμία με τον κουβά και το μέλι την ξέρεις φαντάζομαι. :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.
Αυτό που έχω καταλάβει για σένα devil είναι πως βλέπεις στους άλλους αυτό που είσαι εσύ. Εγώ για παράδειγμα, δεν χρησιμοποιώ ποτέ εκφράσεις όπως "πουτανάκια", γιατί είναι υποτιμητική και σεξιστική. Μια υπερσεξουαλική γυναίκα δεν είναι "πουτάνα" απλά δεν σου προσφέρει αποκλειστικότητα.

Την παροιμία με τον κουβά και το μέλι την ξέρεις φαντάζομαι. :P

Δε κατάλαβες. Οταν λέω πουτανάκια εννοώ πουτανάκια. Εκτος κ αν νομίζεις οτι ολοι εκει έξω που έχουν μεινει εργένηδες ειναι δον ζουάν και έχουν καθε εβδομάδα και άλλη γκόμενα να περνάνε καλά. Με ιεροδουλες τη βγάζουν κ αυτο δεν ειναι ντροπή η πραγματικότητα ειναι.

Οι δε υπερ σεξουαλικές που λές εχουν κ αυτες παντρευτει απλα παίζουν ως swingers με άλλους τέτοιους σε κλειστούς κύκλους.

Οπότε η αναφορά δεν ειναι σεξιστική αλλά πραγματική.

Καθενας κ κάθεμια εκει έξω οταν μπλέκει σε μια σχέση εστω και ερωτική θέλει να ξέρει τι έχει. Αλλιώς προκειται περί υπερσεξουαλικων οπως λές που τις τραβολογάνε να το κάνουν με τον κάθε αγνωστο και ο αντρας τους να καθεται διπλα και να κοιτάζει.

Αμα θες να συναναστρεφεσαι με τέτοιο κοσμο επειδη δεν θέλεις να κανεις λίγη εκπτωση στον εγωισμο σου κ να βρεις ενα σωστο κοριτσι ή ενα σωστο αγόρι που να έχουν και κάποιες ηθικές αναστολες κ οχι να πηδιούνται σαν τα ζωα αριστέρα κ δεξιά και να περνάτε ομορφα και μαζί και σε πειραξε η δικη μ αναφορά. Βλέπεις το δάχτυλο αλλα όχι το φεγάρι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ειμαι σεξιστής απλα περπατημένος και δεν χωνεύω παραμύθια. Απλα οταν συζητάμε θα συζητάμε με πραγματικούς ορους για να καταλαβαινουν κ οι μικροτεροι που μας διαβάζουν τι θα συναντησουν κ οχι "ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΛΙΒΑΔΙ ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΕ ΩΡΑΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ που περιμένουν εμάς να τους το παιξουμε εργένηδες και να καλοπερνάμε χωρις γάμους κ δεσμεύσεις."

Αυτο ειναι υποτίμηση της γυναικας όχι η δική μου αναφορά σε μια ιεροδουλη ώς ιερόδουλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,936 μηνύματα.
Δεν ειμαι σεξιστής απλα περπατημένος και δεν χωνεύω παραμύθια. Απλα οταν συζητάμε θα συζητάμε με πραγματικούς ορους για να καταλαβαινουν κ οι μικροτεροι που μας διαβάζουν τι θα συναντησουν κ οχι "ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΛΙΒΑΔΙ ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΕ ΩΡΑΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ που περιμένουν εμάς να τους το παιξουμε εργένηδες και να καλοπερνάμε χωρις γάμους κ δεσμεύσεις."

Αυτο ειναι υποτίμηση της γυναικας όχι η δική μου αναφορά σε μια ιεροδουλη ώς ιερόδουλη.
Καλά κάνεις και ξεκαθαρίζεις ποιος είσαι και τι θέλεις. Σεξιστής μπορεί να μην είσαι αλλά έχεις υψηλό υπερεγώ, όταν θεωρείς για παράδειγμα επιλογή την ιερόδουλη. Όλα να δουλεύουν με βάση το σχέδιο. Δεν λειτουργεί όμως έτσι πάντα το πράγμα. Να δω τι θα λες αν με την καλή σου παντρευτείτε, κάνετε παιδάκι και μετά από 4-5 χρόνια χάσει το ενδιαφέρον της για σένα. Θα αναπολείς την εργένικη ζωή, είμαι σίγουρος.

Κι εγώ περπατημένος είμαι. Παρτούζες δεν έχω κάνει βέβαια για να γνωρίζω αυτά τα swingers που λες, υπήρξα μέχρι πρότινως μονογαμικός και εξού - όπως το λέει ο Πανούσης - ανώμαλος. :P Ποιος ξέρει, μπορεί κι εσύ να το σκεφτείς σαν λύση για να ανανεώσεις το ενδιαφέρον της σχέσης σου.

Τα πάντα ρει. :cool:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.
Καλά κάνεις και ξεκαθαρίζεις ποιος είσαι και τι θέλεις. Σεξιστής μπορεί να μην είσαι αλλά έχεις υψηλό υπερεγώ, όταν θεωρείς για παράδειγμα επιλογή την ιερόδουλη. Όλα να δουλεύουν με βάση το σχέδιο. Δεν λειτουργεί όμως έτσι πάντα το πράγμα. Να δω τι θα λες αν με την καλή σου παντρευτείτε, κάνετε παιδάκι και μετά από 4-5 χρόνια χάσει το ενδιαφέρον της για σένα. Θα αναπολείς την εργένικη ζωή, είμαι σίγουρος.

Η αναφορά που έκανα είχε να κάνει με το ότι οκ ΔΕΝ συμβιβάζεσαι και είσαι ο εαυτός σου. Δεν υποχωρείς σε κάποια πράγματα - δεν θέλεις κτλ κτλ η συνεχεια ποια θα είναι ; θα τη βγάζεις έτσι στη ζωή σου απο εδω και απο εκεί ;

Eσυ βεβαια αναφέρεις ίσως ενα προσωπικό παράδειγμα ; και πάλι ειναι γενικό. Μπορει κάποια ή κάποιος να έχασε το ενδιαφέρον του για σενα επειδη κ εσύ έμεινες στάσιμος. Μπορει να άφησες τον εαυτό σου , να παγιδευτηκες στη καθημερινοτητα και άλλα.

Κι εγώ περπατημένος είμαι. Παρτούζες δεν έχω κάνει βέβαια για να γνωρίζω αυτά τα swingers που λες, υπήρξα μέχρι πρότινως μονογαμικός και εξού - όπως το λέει ο Πανούσης - ανώμαλος. :P Ποιος ξέρει, μπορεί κι εσύ να το σκεφτείς σαν λύση για να ανανεώσεις το ενδιαφέρον της σχέσης σου.

Τα πάντα ρει. :cool:

Εγω τα γνωρίζω χωρις να έχω κάνει. Αν δεν είσαι μονογαμικός σε μια σχέση δεν εχει κ νόημα να έχεις σχέση κ γάμο και... και ... και.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,739 μηνύματα.
Δε κατάλαβες. Οταν λέω πουτανάκια εννοώ πουτανάκια. Εκτος κ αν νομίζεις οτι ολοι εκει έξω που έχουν μεινει εργένηδες ειναι δον ζουάν και έχουν καθε εβδομάδα και άλλη γκόμενα να περνάνε καλά. Με ιεροδουλες τη βγάζουν κ αυτο δεν ειναι ντροπή η πραγματικότητα ειναι.

Οι δε υπερ σεξουαλικές που λές εχουν κ αυτες παντρευτει απλα παίζουν ως swingers με άλλους τέτοιους σε κλειστούς κύκλους.

Οπότε η αναφορά δεν ειναι σεξιστική αλλά πραγματική.

Καθενας κ κάθεμια εκει έξω οταν μπλέκει σε μια σχέση εστω και ερωτική θέλει να ξέρει τι έχει. Αλλιώς προκειται περί υπερσεξουαλικων οπως λές που τις τραβολογάνε να το κάνουν με τον κάθε αγνωστο και ο αντρας τους να καθεται διπλα και να κοιτάζει.

Αμα θες να συναναστρεφεσαι με τέτοιο κοσμο επειδη δεν θέλεις να κανεις λίγη εκπτωση στον εγωισμο σου κ να βρεις ενα σωστο κοριτσι ή ενα σωστο αγόρι που να έχουν και κάποιες ηθικές αναστολες κ οχι να πηδιούνται σαν τα ζωα αριστέρα κ δεξιά και να περνάτε ομορφα και μαζί και σε πειραξε η δικη μ αναφορά. Βλέπεις το δάχτυλο αλλα όχι το φεγάρι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ειμαι σεξιστής απλα περπατημένος και δεν χωνεύω παραμύθια. Απλα οταν συζητάμε θα συζητάμε με πραγματικούς ορους για να καταλαβαινουν κ οι μικροτεροι που μας διαβάζουν τι θα συναντησουν κ οχι "ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΛΙΒΑΔΙ ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΕ ΩΡΑΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ που περιμένουν εμάς να τους το παιξουμε εργένηδες και να καλοπερνάμε χωρις γάμους κ δεσμεύσεις."

Αυτο ειναι υποτίμηση της γυναικας όχι η δική μου αναφορά σε μια ιεροδουλη ώς ιερόδουλη.
Νομίζω πως συγχεεις αυτόματα την υπέρ σεξουαλικότητα με τη διαστροφή... Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές σεξουαλικές ανάγκες αυτό που για σένα πχ είναι οκ για κάποιον άλλο μπορεί να είναι μηδαμινό ως συχνότητα..... Και αυτό που συνήθως ενοχοποιειται είναι το γυναικείο φύλο που αν κάποια εκπρόσωπος του χαίρεται το σεξ και το επιζητεί σε συχνότητα και ποιότητα πέραν του αναμενομένου για τα μέτρα του μέσου Ελληνα.. Άμεσα αποκαλείται με διαφορά κοσμητικα και δεν αναφέρομαι σε γυναίκες που αλλάζουν κάθε βδομάδα παρτενερ , αλλά ακόμη και σε γυναίκες που διεκδικουν την ελεύθερη χωρίς ταμπέλες σεξουαλική έκφραση.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έλα να δεις εδώ πως είναι και μετα τα λέμε. Εγώ μια χαρά είμαι. Όταν όμως 1 στους 3 εδώ έχει κατάθλιψη και σχεδόν όλοι κάνουν μπάφους, τι περιμένεις να βρεις; Θες να σου πω και για έναν μαλακά τον περασμένο Νοέμβριο που μου ζήτησε να του πω ότι αν γίνει ατύχημα, θα κάνω έκτρωση; Του λέω ότι δεν θέλω να παρω αντισυλληπτικά αν δεν είμαι σε σχεση γιατί έχουν παρενέργειες και δεν θέλω διάφραγμα γιατί τελευταία φορά που έβαλα πέθανα στον πόνο και δεν το ξανακάνω με καμία δύναμη. Του λέω ότι θα ξεκινήσω αντισυλληπτικά μόνο αν είμαι σε σχέση και έχουμε κάνει και οι 2 τεστ για ΣΜΝ για να βγει το προφυλακτικό. Αλλιώς προφυλακτικό μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Αρνήθηκε και μάλιστα μου είπε ότι δεν φοβάται για ΣΜΝ γιατί ακόμα και το aids θεραπεύεται. Μηχανικός ο τύπος με 2 μεταπτυχιακά. Θα περίμενες ότι θα είχε περισσότερο μυαλό. Το λάθος μου στις αρχές ήταν που ήμουν υπερβολικά ενθουσιασμένη και έστελνα συχνά πχ καλημερα! Ούτε υφακι έχω ούτε παριστάνω την ανώτερη, ούτε είμαι απαιτητική. Το μόνο λάθος μου είναι ότι είμαι υπερβολικά ανεξάρτητη. Αν πρέπει να διορθωσω κάτι ειναι αυτό, αλλά αν το αλλάξω ουσιαστικά δεν θα είμαι ο εαυτός μου.
Φύγε απ' την πόλη και ταυτόχρονα κοίτα να αλλάξεις και άλλα πράγματα, κάθε φορά που γράφεις αισθάνομαι μια παγιωμένη μιζέρια. Ο Καναδάς μπορεί να είναι χώρα με καλή οικονομία, αλλά είναι χρεοκοπημένος όσο δεν πάει πολιτισμικά.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εντάξει αυτος που τα λέει αυτα μπορει να ειναι και οροθετικός. Ο HIV θεραπεύεται υπο την έννοια οτι αν παιρνει κάποιος την αγωγή του τοτε γινεται ορο αρνητικός και ουσιαστικά δεν μεταδίδει τον ιό. Αλλα για ποιο λογο να μπεις σε αυτη τη διαδικασια ; να παιρνεις φάρμακα ; προφανώς ο τύπος που στα ειπε αυτά ειναι ανεύθυνος και ασόβαρος. Και καλα έκανες κ τον έστειλες. Πάντα χρησιμοποιούμε προφυλακτικό και σε όλα. Εκτος κ αν ξέρεις οτι αυτη που έχεις ειναι καθαρή και δεν σε απατάει. Εισαι σιγουρος ; αν εισαι σίγουρος κάνεις στοματικό ή δεχεσαι χωρις προφύλαξη και ως εκει.

Επισης να πώ κατι για τα νέα παιδιά πολυ σημαντικο το προφυλακτικο δεν το φοράμε βιαστικά και ανάποδα γιατι θα σπάσει και ειναι σαν να μην το φορέσαμε ποτέ. !!!



Νέλλη μεταξύ μας κ με κάθε καλή διάθεση. Οταν ο άλλος σου λέει αν θέλεις να σ πει τι κάνεις λάθος κ εσυ συνεχιζεις και λές "Οχι εγω μια χαρά ειμαι oloi oi αλλοι ειναι βλαμμενοι εκει..." και δεν μπαίνεις κάν στη διαδικασια να ρωτησεις "Για πές μου τι κανω λάθος, εχεις δει κάτι; " το βλέπεις με ανωτερότητα ναί. Σε στυλ και ποιος εισαι εσύ που θα μ πείς αν κάνω λάθος εγώ. Καλα βεβαια δεν σε αδικώ πολλοί άνθρωποι ειναι ετσι εκει έξω άντρες - γυναικες και εγω ήμουν κάποιες φορές... απλα εσενα μπηκα στη διαδικασια να στα γραψω γιατι μπαινεις και ξαναμπαινεις κ γράφεις την ίδια εξέλίξη. Βασικά δεν υπάρχει εξέλιξη. Ο στοχος σου ποιος ειναι;

Και απαιτητικη μπορεί να είσαι εξαρχής. Διακρίνω μια πίεση να σου πει ο άλλος ντε και καλά αν θα έχετε σχέση και αν θα προχωρήσετε. Σε βιάζει κάτι ;!
Καμιά σχέση. Δεν πιέζω κανέναν για σχέση. Ένα γαμωραντεβου ζήτησα στον άλλο και δεν ήθελε γιατί προφανώς νομίζει ότι το να βγει μια φορά μαζί μου για καφέ θα κάνουμε και σχέση. Του είπα ότι θέλω να βγω για έναν καφέ. Τιποτα παραπάνω. Να γνωριστούμε καλύτερα. Ακόμα και όταν βγω ραντεβού δεν ρωτάνε καν αν ψάχνω για σχέση και δεν αναφέρω αν δεν ρωτήσουν.

Αυτό που έχεις είναι μάλλον ευλογία. Δεν ξέρω για εκεί όπως τα περιγράφεις, αλλά εδώ με τα μνημόνια η αγορά εργασίας τσακίστηκε και πολλά ζευγάρια είναι εξαρτημένα στον 1 μισθό. Αυτό δημιουργεί διπλές εξαρτήσεις, η γυναίκα νιώθει ότι ο άνδρας είναι ο αγάς, σε κάποιες περιπτώσεις ίσως να ισχύει, αλλά στα καλά παιδιά συμβαίνει το αντίστροφο. Ξέρω περίπτωση φίλου με μισθό 3Κ net που για τα ελληνικά δεδομένα είναι πολύ καλός, να κρατάει ένα ποσό κοντά στα 7 κατοστάρικα και όλα τα υπόλοιπα να τα δίνει στην εν διαστάση συζυγό του να τα διαχειριστεί αυτή, γιατί δεν άντεξε την γκρίνια της. Όταν τον ρώτησα "καλά γιατί δεν χωρίζεις", μου λέει ότι δεν μπορώ να συντηρήσω 2 σπίτια και δεν θέλω να απομακρυνθώ απ' το παιδί μου γιατί με χρειάζεται.

Οι σχέσεις έχουν γίνει μπάχαλο, αλλά το μπάχαλο σου δείχνει και την υποκρισία. Εγώ είμαι δημιουργημένος πια, προτιμώ να μην ξανακάνω σχέση ποτέ παρά να ζήσω πάλι τα ψέμματα. Κάποιος που θέλει να κάνει οικογένεια, το καταλαβαίνω, θα συναντήσει δυσκολίες, ίσως πρέπει να συμβιβαστεί και να κολυμπήσει σε θολά νερά.
Εδώ παίζει το εξής. Δεν θέλουν πολλοί να κάνουν σχέση γιατί αν μείνουν μαζί και μετά χωρίσουν και είναι στο ενοίκιο, τότε αυτός που θα πάει να νοικιάσει αλλού θα έχει να κάνει με απότομη αύξηση στο ενοίκιο του. Για παράδειγμα πες ότι κάνω σχέση και πάω να μείνω μαζί του. Το ενοίκιο μου τώρα είναι γύρω στα 1300. Ξενοικιαζω και πάω αλλού και πληρώνω τα μισά. Χωρίζω και πάω να νοικιάσω άλλου. Αυτή τη στιγμή αν νοικιάσω άλλου δεν θα βρω τίποτα κάτω από 2400. Πιστεύω αυτός είναι ένας παράγοντας που πολλοί δεν ψάχνουν για σχέση. Επίσης εδώ επικρατεί μια κουλτούρα ότι ο άντρας πρέπει να ταιζει την γυναίκα και να της παρέχει τα πάντα. Εγώ δεν είμαι μεγαλωμένη με τέτοια νοοτροπία και επειδή θέλω να συνεισφέρω το βλέπουν στραβά. Θεωρούν ότι μειώνω τον ανδρισμό τους. Είναι τελείως διαφορετική η κουλτούρα από Ελλάδα. Πχ υπάρχουν πολυκατοικίες που είναι αποκλειστικά για ενοίκιο. Δεν θα βρεις οικογένεια με παιδιά σε αυτά τα κτίρια γιατί θεωρούν ότι για να κάνεις παιδί πρέπει να αγοράσεις σπίτι. Όταν όμως τα σπίτια ξεκινούν από 1 εκατομμύριο, τότε απλά δεν δεσμεύεσαι. Ουσιαστικά αυτός που νοικιάζει τον βλέπουν σαν άχρηστο.

α)Από τον τρόπο με τον οποίο θ' αντιδρούσες (απλά «να το πεις ευγενικά») σε ένα τέτοιο περιστατικό...

β)Τώρα το έθεσες σωστά, πάμε παρακάτω!

γ)Αν οι σχέσεις είναι όντως καλές, οι άνθρωποι αλληλοεκτιμούνται (πραγματικά, όχι «επειδή είναι η γυναίκα του παιδιού μου παίζω θέατρο, όπως γίνεται δηλαδή στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων) κ.λπ. τότε ναι, κανένα πρόβλημα...αν η μάνα ή ο πατέρας της (ή και οι δύο) ήταν ψυχροί, υποτιμητικοί κ.λπ. απέναντί σου, θα είχες ή δε θα είχες πρόβλημα με αυτό, τη συχνή επικοινωνία κ.λπ.;
Και να στο θέσω κι αλλιώς: αν οι γονείς σου είχαν πρόβλημα με τη γυναίκα σου (στο 99% οι μάνες, οι πατεράδες συνήθως δεν ασχολούνται) κι εν τέλει η γυναίκα σου σου έλεγε «δε με θέλουν, δεν υπάρχει κανένας δίαυλος επικοινωνίας, συνεννόησης κ.λπ. οπότε σε παρακαλώ κομμένα τα πολλά πολλά», τι θα έκανες;:rolleyes:

α)Στην Αμερική προφανώς και είναι πολύ χειρότερα σ' αυτό τον τομέα, στην Ελλάδα τουλάχιστον η πλειοψηφία των ανδρών έχει ένα κεραμίδι πάνω απ' το κεφάλι κι όποιος έχει έστω και στοιχειωδώς «τον τρόπο του» (έναν καλό μισθό κ.λπ.) δεν ακολουθεί σε καμία περίπτωση το concept «να βρω μια πλούσια»...αυτά στην Ελλάδα συνήθως τα κάνουν κάτι επαρχιωτάκια που βρίσκονται με τον Α ή Β τρόπο σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη κ.λπ. (σπουδές, εργασία κ.α.) και ψάχνουν καμιά τέτοια να βολευτούν από σπίτι, Ι.Χ. κ.λπ.
Αλλά όπως σου είπα και πριν, ο «λιγούρης» εύκολα φαίνεται κι αν δεν φαίνεται αμέσως, εύκολα αποκαλύπτεται στη συνέχεια (αμέτρητα τα «τεστ» που μπορείς να κάνεις για να το διαπιστώσεις)...

β)Μα αγαπητή μου, το να πληρώνει ο άλλος σερί σε ραντεβού και ειδικά στα πρώτα (2-3 ή όσες τελοσπάντων αντέχει η τσέπη του) είναι κλασικό «red flag» λιγούρη!:rolleyes:
Ένας άνδρας που σέβεται τον εαυτό του, τα χρήματα που βγάζει με κόπο κι ιδρώτα κ.λπ. δε θα καταδεχόταν να πληρώνει συνεχώς από τη στιγμή που ούτε άνεργη/άφραγκη είσαι (απ' τα λεγόμενά σου), ούτε είστε ξέρω 'γω παντρεμένοι κι εργάζεται μόνο αυτός και φέρνει τα περισσότερα στο σπίτι άρα αυτός πληρώνει κ.λπ. όπως και δε θα καταδεχόταν να πληρώσεις εσύ αντίστοιχο σερί!
Είδες που τελικά μάλλον έχει δίκιο ο Devil και μάλλον πρέπει κι εσύ να δεις λίγο τον εαυτό σου, την κρίση σου κ.λπ.;

γ)Λάθος προσέγγιση, με το κλισέ «δεν υπάρχουν άντρες/γυναίκες» που σχεδόν πάντα ακολουθεί (δεν επισυνάπτω τα υπόλοιπα για οικονομία)...
Πήγα να πληρώσω στο 2ο και στο 3ο ραντεβού αλλά δεν με άφησε. Έλεος. Μετά πλήρωσα εγώ τα επόμενα 2-3 και του ξεκαθάρισα ότι την επόμενη φορά θέλω 50-50 γιατί δεν νιώθω άνετα. Η νοοτροπία των γυναικών εδώ είναι να μην πληρώνουν σε ραντεβού. Αν πχ ζητήσεις να πληρώσεις 50-50 στο 1ο ραντεβού το εκλαμβάνουν ότι δεν ενδιαφέρεσαι.
Φύγε απ' την πόλη και ταυτόχρονα κοίτα να αλλάξεις και άλλα πράγματα, κάθε φορά που γράφεις αισθάνομαι μια παγιωμένη μιζέρια. Ο Καναδάς μπορεί να είναι χώρα με καλή οικονομία, αλλά είναι χρεοκοπημένος όσο δεν πάει πολιτισμικά.
Πολιτισμικά είναι άθλιος. Σκοπεύω να φυγω αυτή τη χρονιά. Έχουν πολλά ψυχολογικά και δεν θα τους τα λύσω εγώ. Όταν καταφεύγουν στους μπάφους, στα μανιτάρια και στην κοκαϊνη για να νιώσουν καλύτερα, τότε καταλαβαίνεις πόσο σάπια είναι η κοινωνία.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,936 μηνύματα.
Εδώ παίζει το εξής. Δεν θέλουν πολλοί να κάνουν σχέση γιατί αν μείνουν μαζί και μετά χωρίσουν και είναι στο ενοίκιο, τότε αυτός που θα πάει να νοικιάσει αλλού θα έχει να κάνει με απότομη αύξηση στο ενοίκιο του. Για παράδειγμα πες ότι κάνω σχέση και πάω να μείνω μαζί του. Το ενοίκιο μου τώρα είναι γύρω στα 1300. Ξενοικιαζω και πάω αλλού και πληρώνω τα μισά. Χωρίζω και πάω να νοικιάσω άλλου. Αυτή τη στιγμή αν νοικιάσω άλλου δεν θα βρω τίποτα κάτω από 2400. Πιστεύω αυτός είναι ένας παράγοντας που πολλοί δεν ψάχνουν για σχέση. Επίσης εδώ επικρατεί μια κουλτούρα ότι ο άντρας πρέπει να ταιζει την γυναίκα και να της παρέχει τα πάντα. Εγώ δεν είμαι μεγαλωμένη με τέτοια νοοτροπία και επειδή θέλω να συνεισφέρω το βλέπουν στραβά. Θεωρούν ότι μειώνω τον ανδρισμό τους. Είναι τελείως διαφορετική η κουλτούρα από Ελλάδα. Πχ υπάρχουν πολυκατοικίες που είναι αποκλειστικά για ενοίκιο. Δεν θα βρεις οικογένεια με παιδιά σε αυτά τα κτίρια γιατί θεωρούν ότι για να κάνεις παιδί πρέπει να αγοράσεις σπίτι. Όταν όμως τα σπίτια ξεκινούν από 1 εκατομμύριο, τότε απλά δεν δεσμεύεσαι. Ουσιαστικά αυτός που νοικιάζει τον βλέπουν σαν άχρηστο.
Η αγορά σπιτιού για κοινωνικό στάτους παίζει κι εδώ πολύ. Φίλος πήρε life-time στεγαστικό δάνειο 200 χιλιάρικα, ξεκίνησε με δόση 415 και τώρα του έφτασε 650! Αυτό που τον φοβίζει πιο πολύ είναι επειδή είναι τραπεζικός, μετά τα 50 παίζει εθελούσια έξοδο. Σε παίρνει τηλέφωνο το HR, "κύριε τάδε έχουμε να σας κάνουμε μία πρόταση". Και μετά μένεις ξεκρέμαστος, στην κυριολεξία.
Σε νοοτροπία εδώ παίζει αρκετά το "δικά μου, δικά μου, δικά σου και για τα παιδιά". :pfff: Αν το δεις συμβιβαστικά δεν είναι κακό, απλά βγάζει μία ναρκισιστική ματαιοδοξία που είναι κάπως ξενερουά.
Έλα πίσω στην Ελλάδα, πολύ πιο εύκολα θα ζήσεις, ακόμα και μόνη. Μέσα Γενάρη στην Αθήνα, λιακάδα και 18 βαθμούς, τι άλλο να ζητήσει κανείς; :cool:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.
Καμιά σχέση. Δεν πιέζω κανέναν για σχέση. Ένα γαμωραντεβου ζήτησα στον άλλο και δεν ήθελε γιατί προφανώς νομίζει ότι το να βγει μια φορά μαζί μου για καφέ θα κάνουμε και σχέση. Του είπα ότι θέλω να βγω για έναν καφέ. Τιποτα παραπάνω. Να γνωριστούμε καλύτερα. Ακόμα και όταν βγω ραντεβού δεν ρωτάνε καν αν ψάχνω για σχέση και δεν αναφέρω αν δεν ρωτήσουν.

Ωραία και που καταλήγουμε ; το δια ταυτα ποιο είναι;

Ότι το προβλημα που βρίσκεις άσχετους είναι δικό σου κ οχι αυτών.

Εκτός κ αν σ αρέσει κ σε ιντριγκάρει να μπαίνεις σε τέτοιες πλατφορμες που μπαίνουν όλοι αυτοί οι παλαβοι.

Αν θες να κάνεις κάτι ποιοτικο πρεπει να αναζητήσεις άλλους τρόπους κ να ανοίξεις το κυκλο σου.

Εγώ όμως νομίζω ότι σ αρέσει να μπαίνεις και να παιζεις κ εσυ κ να βγαίνεις ραντεβου. Αλλιώς το " Μιλαω με 5 αυτή τη περιοδο" Που έγραψες τις προαλες κ γελάγες κιόλας ότι θα ρίξεις ΤΥΝ. Εμένα θα με χάλαγε αν ημουν ελευθερος κ είχα σκοπό να σε γνωρίσω.

Σου ειπα κ χθες... Ρωτα τι δεν κάνεις καλά. Δεν ρωτάς. Δικαίωμα σ αλλά κ του χρόνου φοβαμαι παλι εδώ θα είμαστε.
 

efiger

Νεοφερμένος

Η efiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι αδικουνται. Όταν είσαι καλό παιδί νομίζεις ότι επειδή είσαι έτσι ο άλλος σ χρωστάει Σόνι κ καλά καλή συμπεριφορά επειδή εσύ φέρεσαι καλά. Όμως πολλά καλά παιδιά έχουν ανασφάλειες κ δεν βγάζουν μια ωραία εικόνα προς τα έξω όταν ζητούν συνέχεια επιβεβαίωση. Γενικότερα ότι πιστεύεις ότι σ αξίζει αυτό περνεις κ η πολύ καλοσύνη δεν βοήθησε κανέναν.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.
Tι είναι αυτό που εμφανισιακά ο Κασιδιά σαν άντρας έλκει τις γυναίκες; Αναφέρομαι στην ανδρική του υπόσταση. :adventure:
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,657 μηνύματα.
Tι είναι αυτό που εμφανισιακά ο Κασιδιά σαν άντρας έλκει τις γυναίκες; Αναφέρομαι στην ανδρική του υπόσταση. :adventure:
Εμένα δεν μου αρέσει. Η φάτσα του μοιάζει με κακομαθημένο κωλόπαιδο (και κακομαθημένο και κωλόπαιδο).

Και δεν είναι τόσο τα φυσικά του χαρακτηριστικά (δεν λέμε πως είναι κακομούτσουνος), αλλά, ως συνήθως, μεγαλώνοντας το πρόσωπο κάθε ατόμου όλο και περισσότερο τείνει να μοιάζει στον χαρακτήρα του.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Tι είναι αυτό που εμφανισιακά ο Κασιδιά σαν άντρας έλκει τις γυναίκες; Αναφέρομαι στην ανδρική του υπόσταση. :adventure:
Ποιος σου ειπε οτι νορμαλ γυναικες ελκονται απο τον νεαντερνταλ; Που το ειδες αυτο;
Μονο φασιστομουτρα ναζομαλακισμενες θα τον βρισκουν ωραιο.Μην λεμε και οτι θεμε.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εμένα δεν μου αρέσει. Η φάτσα του μοιάζει με κακομαθημένο κωλόπαιδο (και κακομαθημένο και κωλόπαιδο).

Και δεν είναι τόσο τα φυσικά του χαρακτηριστικά (δεν λέμε πως είναι κακομούτσουνος), αλλά, ως συνήθως, μεγαλώνοντας το πρόσωπο κάθε ατόμου όλο και περισσότερο τείνει να μοιάζει στον χαρακτήρα του.
Αγριάνθρωπος δείχνει , πάντα απειλητικός, επιθετικός, αλλά άσχημο δεν τον λες . Μπρος στους άλλους είναι κούκλος. Θυμάμαι το λέγαμε και για τον Τσίπρα, γιατί τον λέγανε άσχημο. Αν αυτοί ειναι άσχημοι , ο Σημίτης τι ήταν δλδ :P

Βέβαια και ο χαρακτήρας αποτυπώνεται σε μια αύρα, στις κινήσεις, στο χαμόγελο, στο βλέμμα πιθανόν όχι σε μια μύτη . Και αυτό όχι πάντα , πέφτουμε έξω αν κρίνουμε μόνο το εξωτερικό.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
δεν έχω τίκ τοκ...αυτά που βλέπω αναφέρω
Τι να πω... Εγώ δεν ξέρω καμία κοπέλα που να( λέει ότι) θέλει κάποιον κακοποιητικο αλήτη που θα της φέρεται άσχημα . Αυτες είναι βλακείες του Hollywood που επηρεάζουν τα 15χρονα , αν αυτό εννοείς νέες κοπέλες. Από τα 17-8 και πάνω δεν έχω ακούσει καμία να θέλει κάτι τέτοιο , ούτε με τέτοια αγόρια κάνουν σχέση .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top