Αιμομιξία

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
(Ακόμα και αν το παιδί είναι υιοθετημένο και δεν υπάρχει συγγένεια αίματος).
Σε αυτό δεν συμφωνώ μαζί σου σε όλα τα άλλα ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Σε αυτό δεν συμφωνώ μαζί σου σε όλα τα άλλα ναι.
Εδώ θα διαφωνήσω, γιατί να δικαιολογήτε σε ένα υιοθετημένο παιδί; Το παιδί αυτό δεν έχει αναγκή από γονείς, κακα τα ψεμμάτα, αν γίνει αιμομιξία μεταξυ παιδιου και γονιού, για εμένα παύει αυτή η σχέση να υπάρχει ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χουμ χουμ χουμ...
αυτό που γνωρίζω είναι ότι υπάρχει γεννετικό πρόβλημα στους ανθρώπους για πρώτου έως και τρίτου βαθμού συγγένιας (μην μπερδευτείτε... τα 3α ξαδέρφια έχουν 9ου βαθμού συγγένια και μπορούν και βάσει του νόμου να τελέσουν γάμο και δει θρησκευτικό!)
Εγώ λοιπόν, δεν είχα την ατυχία να ερωτευτώ ποτέ κανα ξάδερφο ή κανά θείο... το θεωρώ κοινωνικά κάπως τέτοιου είδους σχέσεις αλλά δεν θα έβλεπα και πολύ στραβά τα άτομα που θα το έκαναν (δικό τους το μαχαίρι δικό τους και το καρπούζι, περί ορέξεως... κλπ κλπ)
Σχετικά τώρα με αδέρφια, μανάδες, θειάδες, και πρώτα ξαδέρφια... σόρρυ αλλά θα είχα πρόβλημα (ταμπού? ναι ταμπού!) ... από δεύτερα ξαδέρφια και μετά... μου είναι αδιάφορο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,616 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εδώ θα διαφωνήσω, γιατί να δικαιολογήτε σε ένα υιοθετημένο παιδί; Το παιδί αυτό δεν έχει αναγκή από γονείς, κακα τα ψεμμάτα, αν γίνει αιμομιξία μεταξυ παιδιου και γονιού, για εμένα παύει αυτή η σχέση να υπάρχει ....

Βάλε μέσα και το γεγονός οτι το υιοθετημένο παιδί που θα το κάνει με τον θετό του γονιό, όταν με τη σειρά του κάνει κι εκείνο παιδί, θα είναι πιο επιρρεπές στο να διαπράξει αιμομιξία μαζί του καθότι θα έχει προηγούμενη εμπειρία με τον δικό του γονιό.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Εχετε μηπως διαβασει το βιβλιο " Middlesex"? Αναφερεται σε δυο αδερφια που παντρευτηκαν μεταξυ τους. Καταγονταν απο καποιο μικρο χωριο της Μ. Ασιας και εφυγαν στην Αμερικη με την καταστροφη. Ο γιος τους παντρευτηκε την πρωτη ξαδερφη του και το παιδι τους γεννηθηκε ερμαφροδιτο! Εφαρμοζεται το γνωστο: "Αμαρτιες γονεων παιδευουσι τεκνα". Σιγουρα παρατραβηγμενο αλλα αυτη η πιθανοτητα υπαρχει. :hmm:
Αρα τι κανεις? Λες ας ζησω το παθος κι οτι γινει? Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις επιλογες του αλλα και για τις συνεπειες αυτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
@Palladin:όλα τα κοριτσάκια ερωτεύονται τον μπαμπά τους....Βασικά εγώ δεν έχω ξεπεράσει το σύνδρομο της ηλέκτρας και είμαι και κοτσάμ γαιδούρα

Vkey ούτε εγώ έχω ξεπεράσει το σύνδρομο της Ηλέκτρας;)
Άλλο όμως το να θαυμάζεις τον πατέρα σου και να αναζητάς σύντροφο που να του μοιάζει, και άλλο να κάνεις σεξ μαζί του.:confused:
Και αν πρόσεξες αυτά που γράφω, ρίχνω το φταίξιμο στον γονιό, δηλ. αν συμβεί αιμομειξία, αυτός που κατακρίνω είναι ο γονιός που πήγε με το παιδί του, όχι το παιδί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Και αν πρόσεξες αυτά που γράφω, ρίχνω το φταίξιμο στον γονιό, δηλ. αν συμβεί αιμομειξία, αυτός που κατακρίνω είναι ο γονιός που πήγε με το παιδί του, όχι το παιδί!
Δλδ αποκλείεις η κόρη π.χ. να έκανε τα γλύκα μάτια στον πατέρα και αυτός για λίγο να ξέχασε τους φραγμούς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
@Exposed, πώς γίνεται να ξεχάσεις τέτοιους φραγμούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δλδ αποκλείεις η κόρη π.χ. να έκανε τα γλύκα μάτια στον πατέρα και αυτός για λίγο να ξέχασε τους φραγμούς ;

Δεν το αποκλείω... απλά το θεωρώ διεστραμμένο:/:
Ξαναγυρίσαμε στην αρχή...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Δεν το αποκλείω... απλά το θεωρώ διεστραμμένο:/:
Ξαναγυρίσαμε στην αρχή...:(
Διεστραμμένο τώρα, μετά απο 200 χρόνια θα είναι άραγε διαστραμμένο; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
define διεστραμμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
define διεστραμμένο.
Για εμένα είναι ένα σύνολο από πράξεις που η κοινωνία μας τις απαγορεύει...
Αλλά για την πλειοψηφια φαντάζομαι ότι είναι κάτι που είναι αντίθετο με τους κανόνες με της ηθικής...
Αλλά ποίος ορίζει την ηθική ; Μήπως η κοινωνία μας; Αν ναι τότε ο δικος μου "ορισμός" είναι πιο ακριβείς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Διεστραμμένο τώρα, μετά απο 200 χρόνια θα είναι άραγε διαστραμμένο; ;)

Προσωπικά...ναι θα είναι....δεν μπορώ καν να σκεφτώ τέτοιες σκηνές...Αηδιάζω στην σκέψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Προσωπικά...ναι θα είναι....δεν μπορώ καν να σκεφτώ τέτοιες σκηνές...Αηδιάζω στην σκέψη!
Mήν είσαι τόσο σίγουρη... Για πολλά πράγματα που σήμερα είναι αποδεκτά αηδίαζαν παλιά οι άνθρωποι... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Mήν είσαι τόσο σίγουρη... Για πολλά πράγματα που σήμερα είναι αποδεκτά αηδίαζαν παλιά οι άνθρωποι... ;)

Ναι...αλλά εδώ μιλάμε για πατέρας -κόρη, μητέρα - αγόρι, και όπως έχει προχωρήσει η κοινωνία μας πλέον μπορούμε να έχουμε και πατέρας - αγόρι, μητέρα- κορίτσι...Αλλά πέρα απο αυτό θα γυρίσουμε στο Μεσαίωνα για να γίνει αποδεκτό; Γιατί μόνο τότε ήταν αποδεκτό για να μην χάσουν οι βασιλιάδες την δυναστεία τους και το καθαρό αίμα τους! Τέσπα...είμαι ανοιχτόμυαλη νομίζω αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ να φιλάω και να πέφτω ερωτικά με τον πατέρα μου στο κρεββάτι...Ούτε με τον αδερφό μου.... Ούτε να μπλέκουμε γενικά τα μπούτια μας στο όνομα της σεξουαλικής απελευθέρωσης! 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δε ξέρω, δεν είχα ποτέ τη τάση :P

Αν γίνω γονιός βέβαια, αποκλείω το ενδεχόμενο - τα παιδιά σε πονοκεφαλιάζουν τόσο και προδίδουν τις προσδοκίες σου σε τέτοιο βαθμό, που σου χαλάνε αυτή τη τη διάθεση. Εκτός βέβαια αν κάνουν κάποια χοντράδα, και σκεφτείς "το μαμάς τώρα ή όχι??:mad: :mad: :mad: "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν είπα οτι συμφωνώ, απλά ποτέ μα ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρη οτι κάτι δεν θα είναι αποδεκτό σε πολλά χρόνια απο τώρα επειδή σε αηδιάζει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ας το αφήσουμε καλύτερα τι γίνεται στα ζώα. Διάβασα θυμάμαι στον "Υποβρύχιο Κόσμο" του Ιδρύματος Κουστώ, πως λίγο μετά τη γέννηση του νεογνού δελφινιού, η μητέρα έρχεται σε επαφή με το μωρό μόλις αυτό αποκτήσει τη πρώτη του στύση. Δεν είναι κάτι κατακριτέο, απλά του διδάσκει την αναπαραγωγή, πολύ καλύτερα απ' ότι το μάθημα της "Σεξουαλική Αγωγής" στα σχολεία. Θυμάμαι πως όταν το διάβασα - και ήμουν και βαριά 8 χρονών - σκέφτηκα πως αυτό συμβαίνει επειδή δε ζούν σε σπίτια, αλλιώς θα προτιμούσαν πχ τις γειτόνισσες (...κάτι αστέρια γειτόνισσες που είχαμε... Καταραμένη ηλικία τα 8...).

Προσπερνώ τα πρώιμα σημάδια κουταμάρας που επεδείκνυα στα νειάτα μου, και συνεχίζω. Στο Αρχιπέλαγος της Πολυνησίας, οι ιεραπόστολοι σοκαρίστηκαν με το βαθμό της σεξουαλικής ελευθερίας που επιδείκνυαν οι "άγριοι" (προσοχή: οι πολιτισμένοι είναι συχνά πιο άγριοι από τους "αγρίους"). Οι γονείς συνευρίσκονται μπροστά στα παιδιά τους. Με τα πρώτα ίχνη εφηβείας, αγοράκια και κοριτσάκια διδάσκονται (...πρακτικά) τον έρωτα από συγγενείς του ζευγαριου. Δηλαδή, σε μια κοινωνία πλήρους σεξουαλικής ελευθερίας, αμόλυντης (τότε) από τα απόνερα του "πολιτισμού", δεν ήταν συνήθης πρακτική η αιμομιξία. Και λογικό είναι, αφού η μάνα μπορεί να ψήσει όποιο τεκνό θέλει, με το γιό της θα πάει?

Η σημερινή κενωνία μας, κινείται ήδη σε αυτή τη κατεύθυνση. Παρά τους νόμους και τη θρησκεία, η σεξουαλική ελευθερία -- σόρι, ασυδοσία εννοούσα-- μαίνεται. Οπότε, και οι αιμομιξίες δεν είναι πια τόσο συχνές, όσο άλλοτε, που κανείς δε μάθαινε τι γινόταν πίσω από τις βαριές κλειστές πόρτες.


Τι εννοώ με όλα αυτα? Δε κάνω κοσμοπολιταν-ιστική ανάλυση, όπως ένας φίλος μου εδώ μέσα. Λέω τη γνώμη μου. Η οποία δεν είναι καν δική μου. Όπως είπε ο Γκορ Βιντάλ, "Προς Θεού, μη κάνετε παιδιά, κάνετε κατευθείαν εγγόνια". :/: :whistle: :P :D :( :hmm: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
"Προς Θεού, μη κάνετε παιδιά, κάνετε κατευθείαν εγγόνια".

είναι που ναι μικρή η ζωή, να την κάνουμε κι άλλο μινιμάιζ δλδ :D. φχαιστώ, δεν θα πάρω, έχω σπανακόπιτα στον φούρνο :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
διαστροφή κατά το λεξικό που έχω στο ράφι μου σημαίνει...
η διαστρέβλωση, η παραμόρφωση, το στράβωμα, εκτροπή από τη φυσιολογική θέση μελών του σώματος || παραποίηση, αλλοίωση, διαφοροποίηση, πλαστογράφηση || (μεταφορικά) αλλοίωση ηθική προς το χειρότερο, διαφθορά ψυχική || (για τη γενετήσια ορμή) παρεκτροπή από το φυσιολογικό και κανονικό
κατά το ίδιο λεξικό, αιμομιξία είναι η συνουσία ανάμεσα σε στενούς συγγενείς από αίμα

όπως λοιπόν μπορείτε να δείτε, γυρνάμε πάλι σε ένα φαύλο κύκλο... τι είναι φυσιολογικό και κανονικό όταν μιλάμε για σεξ???
Κατ εμέ έχει να κάνει με κάποιους θεσμούς, κανόνες, ήθη και αρχές που έχει ορίσει ο ίδιος ο άνθρωπος κάτω από την ομπρέλα της κοινωνικοποίησης - κοινωνίας.

Με ένα ανοιχτό μυαλό και με ψυχρή ορθολογιστική μπορούμε να πούμε ότι όλα επιτρέπονται στο σεξ όταν συναινούν άτομα ενήλικα και με αποδεδειγμένα, όχι χαμηλότερο από τον μέσο όρο, δείκτη νοημοσύνης.
Από και και πέρα όμως ο κάθε ένας έχει κάποια όρια και κάποιους δικούς του ηθικούς κανόνες.
Μην ψάχνουμε λοιπόν να βρούμε ποιά είναι η αλήθεια, γιατί όταν μιλάμε για ανθρώπους με προσωπικότητα, ο καθένας έχει τη δική του αλήθεια.

Αυτό που για μένα είναι πιθανά αηδιαστικό και διαστροφή, για κάποιον άλλον είναι καθημερινότητα που γουστάρει!
Περί ορέξεως λοιπόν ο λόγος και.... κολοκυθόπιτα!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top