• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πρόβλημα με την ακμή νομίζω ότι είναι οι δερματολόγοι :P Σοβαρά, από ένα σημείο και μετά, είναι σαν να θέλουν να μη θεραπευτεί ο άλλος εντελώς. Πλήρης αποτυχία και συστηματική απουσία εξατομικευμένης θεραπείας. Guidelines και ο θεός βοηθός. Η σύγχρονη ιατρική δε βασίζεται μόνο σε τυποποιημένα φάρμακα, πλέον στρέφεται ακόμα και σε παλιές συνταγές των γιαγιάδων, η οποίες είναι αποτελεσματικές. Τα χάπια δεν έχουν αποτελεσματικότητα 100% και έχουν πολλές παρενέργειες. Γνώμη μου είναι να στραφείς σε αυτά εάν και εφόσον είναι η τελευταία σου λύση ή εάν πια δεν αντέχεις άλλο και έχεις κουραστεί. Δοκίμασε για λίγο καιρό κάποια μη φαρμακευτική αγωγή, πχ λεμόνι-μαγειρική σόδα ή μέλι, που μπορεί να βοηθήσουν, μιας και έχουν αντιφλεγμονώδη δράση. Ειδικά ο πρώτος συνδυασμός σε εμένα τουλάχιστον έχει πολύ καλά αποτελέσματα (εκεί που ήμουν έτοιμη να πάω για χάπια γιατί έχω πολύ ήπια ακμή μεν, αλλά με εξάρσεις δε εδώ και χρόνια, άλλαξα γνώμη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μορφούλα

Νεοφερμένος

Η Μορφούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγω που εχω παει και σε δερματολογο και σε φαρμακοποιο δεν εχω δει καμια προοδο. Εχω ακμη εδω και 4 χρονια και δεν λεει να σταματησει. Ωρες ωρες οταν βλεπω καποια σημεια του προσωπου μου που εχω σπυρακια ριμαζεται ολοκληρη η ψυχολογια μου και ενταξει μερικοι λενε κανε υπομονη μεχρι να βγεις τελειως απο την εφηβεια αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειναι ετσι. Εχω νιωσει πολλες φορες ασχημα για αυτο το πραγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Πήγα στην δερματολόγο που με παρακολουθεί για να συζητήσουμε για το χάπι και μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση να μου το δώσει φέτος που δίνω Πανελλήνιες εξαιτίας των ψυχολογικών επιπτώσεων. Μου έγραψε την epiduo, μου είπε ότι είναι ότι πιο ισχυρό υπάρχει σε κρέμα. Ήδη από την δεύτερη μέρα τον δέρμα μου είναι αρκετά πιο ξηρό, κόκκινο και η ακμή έχει φουντώσει. Μου είπε πως θα κρατήσει 2 βδομάδες αυτό. Ξέχασα να την ρωτήσω για τον ήλιο όμως. Αν θυμάμαι καλά διάβασα στις οδηγίες πως κάνει το δέρμα φωτοευαίσθητο αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό. Πρέπει να αποφεύγω τελείως την έκθεση στον ήλιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rodin

Νεοφερμένος

Ο Rodin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πήγα στην δερματολόγο που με παρακολουθεί για να συζητήσουμε για το χάπι και μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση να μου το δώσει φέτος που δίνω Πανελλήνιες εξαιτίας των ψυχολογικών επιπτώσεων. Μου έγραψε την epiduo, μου είπε ότι είναι ότι πιο ισχυρό υπάρχει σε κρέμα. Ήδη από την δεύτερη μέρα τον δέρμα μου είναι αρκετά πιο ξηρό, κόκκινο και η ακμή έχει φουντώσει. Μου είπε πως θα κρατήσει 2 βδομάδες αυτό. Ξέχασα να την ρωτήσω για τον ήλιο όμως. Αν θυμάμαι καλά διάβασα στις οδηγίες πως κάνει το δέρμα φωτοευαίσθητο αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό. Πρέπει να αποφεύγω τελείως την έκθεση στον ήλιο;

Ναι, όσο μπορείς περισσότερο, το θετικό είναι ότι έχουμε μπει στους χειμερινούς μήνες και το δέρμα σου κινδυνεύει λιγότερο να υποστεί κάποιο ερύθημα από την ηλιακή ακτινοβολία αλλά και πάλι θέλει αρκετή προσοχή. Πάντως πράγματι είναι από τις ισχυρότερες κρέμες κρίνοντας από τα συστατικά της και πιστεύω πως θα δεις καλό αποτέλεσμα. Μην σε τρομάζει το κοκκίνισμα και πιθανόν να δεις και ξεφλούδισμα, αλλά είναι αναμενόμενο λόγω της κερατολυτικής δράσης του υπεροξειδίου του βενζολίου. Σου εύχομαι να υποχωρήσει το θέμα σου το συντομότερο και καλή επιτυχία στις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Η Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδια με το acnotren ποτε καθαρισε τελειως το προσωπο σας; (σε περιπτωσεις σοβαρης κυστικης ακμης) Σας εμειναν σημαδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Το πρόβλημα με την ακμή νομίζω ότι είναι οι δερματολόγοι :P Σοβαρά, από ένα σημείο και μετά, είναι σαν να θέλουν να μη θεραπευτεί ο άλλος εντελώς. Πλήρης αποτυχία και συστηματική απουσία εξατομικευμένης θεραπείας. Guidelines και ο θεός βοηθός. Η σύγχρονη ιατρική δε βασίζεται μόνο σε τυποποιημένα φάρμακα, πλέον στρέφεται ακόμα και σε παλιές συνταγές των γιαγιάδων, η οποίες είναι αποτελεσματικές. Τα χάπια δεν έχουν αποτελεσματικότητα 100% και έχουν πολλές παρενέργειες. Γνώμη μου είναι να στραφείς σε αυτά εάν και εφόσον είναι η τελευταία σου λύση ή εάν πια δεν αντέχεις άλλο και έχεις κουραστεί. Δοκίμασε για λίγο καιρό κάποια μη φαρμακευτική αγωγή, πχ λεμόνι-μαγειρική σόδα ή μέλι, που μπορεί να βοηθήσουν, μιας και έχουν αντιφλεγμονώδη δράση. Ειδικά ο πρώτος συνδυασμός σε εμένα τουλάχιστον έχει πολύ καλά αποτελέσματα (εκεί που ήμουν έτοιμη να πάω για χάπια γιατί έχω πολύ ήπια ακμή μεν, αλλά με εξάρσεις δε εδώ και χρόνια, άλλαξα γνώμη).

δεν ειμαι υπερ των 'παραδοσιακων' ιατρικων συνταγων...γιατι αυτα μπορει να ειχαν αποτελεσματικοτητα πενηντα χρονια πριν,τωρα ομως οχι..μονο αν εχεις πολυ ηπια περιπτωση ακμης(ανηκεις στους τυχερους δηλαδη)...λιγο η ρυπανση της ατμοσφαιρας,λιγο ο βομβαρδισμος μας με τροφες τιγκα στα συντηρητικα και στις ορμονες (οιστρογονα κλπ),κανουν πιο ανθεκτικο το βακτηριο της ακμης...

Παιδια με το acnotren ποτε καθαρισε τελειως το προσωπο σας; (σε περιπτωσεις σοβαρης κυστικης ακμης) Σας εμειναν σημαδια;

δεν ειχα κυστικη ακμη,μαλλον μετρια θα την χαρακτηριζα αλλα θα μου αφηνε σημαδια γιατι ειχα ευαισθητο δερμα και ετσι πηρα τα acnotren..ειναι τα πιο light,αν μπορουμε να χαρακτηρισουμε ενα ρετινοειδες ετσι..τον πρωτο χρονο κατα τη διαρκεια της θεραπειας ημουν κομπλε...μετα οταν τα σταματησα συνεχιζα να βγαζω μερικα,καμια σχεση ομως με τα προ θεραπειας...τωρα που εχουν περασει τρια χρονια βγαζω πριν την περιοδο συνηθως...στις γυναικες,αν δεν σταθεροποιηθουν οι ορμονικες μεταβολες,μην περιμενεις κατι σπουδαιο...εγω οταν δεν εχω ορμονικα ξεσπασματα,ειμαι ενταξει..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου ή οντως ισχυει αλλο εχω την εντύπωση οτι οταν βγαινω εξω το βραδυ κυριως μου χαλαει η ποιοτητα του δερματος ας πουμε στο προσωπο. Δεν ξερω πως να το εξηγησω αλλα ειναι σαν αλλαζει προς το κακο. Οποτε υπαρχουν καποιες εκδοχες που μπορει να ισχυουν. Σαν να βγαινουν καποια σημαδια/σπυρακια προς τα εξω αλλα σε μικρο βαθμο βεβαια αλλα αισθητο.

1) Καθε μερα,καθε βραδυ πλενομαι με ενα συγκεκριμενο σαπουνι προσωπου. Τις μερες που θα βγω για ενα ποτο ας πουμε λοιπον δεν πλενομαι με το σαπουνι εκεινη την μερα. Μηπως εχει συνηθίσει το προσωπο αυτην την ριτουνα και δεν μπορει χωρις το πλυσιμο?

2) Υπερβολικο αγχος ισως? Που το κοβω δυσκολο γιατι δεν βγαινω και με το ζορι..

3) Απλα αλλο ειδους προβληματος? Πραγματικα δεν ξερω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου ή οντως ισχυει αλλο εχω την εντύπωση οτι οταν βγαινω εξω το βραδυ κυριως μου χαλαει η ποιοτητα του δερματος ας πουμε στο προσωπο. Δεν ξερω πως να το εξηγησω αλλα ειναι σαν αλλαζει προς το κακο. Οποτε υπαρχουν καποιες εκδοχες που μπορει να ισχυουν. Σαν να βγαινουν καποια σημαδια/σπυρακια προς τα εξω αλλα σε μικρο βαθμο βεβαια αλλα αισθητο.

1) Καθε μερα,καθε βραδυ πλενομαι με ενα συγκεκριμενο σαπουνι προσωπου. Τις μερες που θα βγω για ενα ποτο ας πουμε λοιπον δεν πλενομαι με το σαπουνι εκεινη την μερα. Μηπως εχει συνηθίσει το προσωπο αυτην την ριτουνα και δεν μπορει χωρις το πλυσιμο?

2) Υπερβολικο αγχος ισως? Που το κοβω δυσκολο γιατι δεν βγαινω και με το ζορι..

3) Απλα αλλο ειδους προβληματος? Πραγματικα δεν ξερω!

Πιστεύω το πρώτο..το δέρμα σου εχει συνηθίσει τη διαδικασία καθαρισματος και αντιδρά οταν το παραμελεις...βεβαια,και η ατμόσφαιρα παίζει ρόλο γιατι εχει ρύπους ,ποσο μαλλον στα μπαράκια και στα κλαμπ που καπνίζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Αφαιρεις καλα το makeup και πλενεσαι στη συνεχεια με το σαπουνι σου αφου επιστρεψεις αποτ ον εξοδο σου; Εαν δεν το κανεις, να μη το παραλειπεις ποτε. Ξερω, ειναι που κουραστικο και γυρνας πτωμα αλλα ολα ειναι θεμα συνηθειας συν οτι αμα πλενεσαι καθε μερα πιστευω θα νιωθεις βρωμικη εαν δεν κοιμηθεις με καθαρη επιδερμιδα.

Εαν το κανεις αυτο και το προβλημα εξακολουθει, ενας παραγοντας ειναι και ο υπνος. Ο υπνος το βραδυ ειναι γενικοτερα καλυτερος απο τις ωρες υπνου κατα τη διαρκει της ημερας και στη δευτερη περιπτωση αυτο μπορει να φανει και στο δερμα μας. Κι εγω παρατηρω πως αμα ξενυχταω η επιδερμιδα μου παει προς το χειροτερο ενω οταν κοιμαμαι καλα, βελτιωνεται. Στην περιπτωση σου, νομιζω πως φταιει αυτο. Ειναι πολυ συνηθες να ειναι μια χαρα η επιδερμιδα καποιου/ας γενικοτερα και μια φορα που θα τα τσουξει εξω να βγαλει μερικα σπυρακια οποτε μη σε ανησυχει ιδιαιτερα,

Δυστυχως ομως οι παραγοντες ειναι απειροι και το να κοιμομαστε καλα δε σημαινει πως θα εξαφανιστει η ακμη εφοσον αυτη υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peggy69379

Νεοφερμένος

Η peggy69379 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σου έχω δοκιμάσει αρκετές θεραπείες για αφαίρεση ουλών ακμής. Η πρώτη ήταν με γέμισμα των ουλών με υαλουαρονικό υλικό αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένη., κόστιζε 60-70 ευρώ η συνεδρία. Η δεύτερη θεραπεία με fractional laser η συνεδρία μου κόστιζε 150 ευρώ. Το πρόσωπο μου μετά από αυτό με έκαιγε λίγο και το ελαφρύ κοκκίνισμα μετατρέπονταν σε καφέ χρώμα μέσα σε μία εβδομάδα όμως περνούσε. Έκανα 3 συνεδρίες με laser αλλά δεν έμεινα ιδιαίτερα ικανοποιημένη, ήταν και ακριβές για μένα, ίσως όμως υπάρχουν και πιο εξελιγμένα σ'αυτό το είδος laser που να σε καλύψουν. Η τρίτη μου επιλογή ήταν δερμοαπόξεση με μικροκρυστάλλους κόστιζε κάθε συνεδρία 80 ευρώ αλλά πιστεύω ότι έχει αποτέλεσμα σε πολύ επιφανειακές ουλές. Κατόπιν έκανα χημικά πήλιγνκ 2 συνεδρίες. Η δεύτερη συνεδρία με πήλινγκ ήταν πιο βαθιά στο δέρμα και είδα καλύτερο αποτέλεσμα από όλες τις παραπάνω θεραπείες, Η συνεδρία κόστιζε 120 ευρώ. Μετά τη θεραπεία το δέρμα μου ήταν φοβερά κόκκινο και με έκαιγε έβαζα τη κρέμα cicaplast που μου σύστησε η δερματολόγος και σε 7-10 μέρες έφυγε η έντονη κοκκινίλα. Οι ουλές μειώθηκαν κυρίως με το χημικό πήλινγκ, στο δικό σου δέρμα μπορεί να έχει όμως καλύτερο αποτέλεσμα το laser ή κάποια άλλη θεραπεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
άκουσα πως η κεραλοιφή βοηθάει με τα σημάδια της ακμής (δυσχρωμίες, όχι ουλές). το έχει δοκιμάσει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα σας.
Εγώ είμαι 23 στα 24 και δεν ειχα ΠΟΤΕ στην εφηβεία ακμή...παρά μόνο μερικά σπυράκια της ηλικίας που είχα παρατηρήσει πως αν έπλενα το πρόσωπο μου με νερό (σκέτο) και δεν σκουπιζόμουν δεν ξέρω τον λόγο (μάλλον με την εξάτμιση) ξεραινόντουσαν συνήθως. Με λίγα λόγια δεν είχα κανένα σπουδαίο πρόβλημα ευτυχώς....αν και σε εκείνη την φάση της ζωής μου δεν θα με πείραζε και να είχα ούτε σημασία θα έδινα μιας και δεν κοίταζα την εμφάνιση μου αλλά τα μαθήματα μου.
Στην ενήλικη ζωή μου είχα απίστευτα ξηρό ή μάλλον αφυδατωμένο δέρμα και δεν έβγαζα σπυράκια σχεδόν ποτέ ουτε καν όταν ήταν να αδιαθετήσω και το δέρμα μου ήταν άψογο εκτός του ότι ξεφλούδαγε αν δεν έβαζα ενυδατική και με έτσουζε.
Και τώρα που μεγάλωσα εδώ και 2 χρόνια και κυρίως ενάμιση χρόνο παιδιά ΥΠΟΦΕΡΩ....δεν θέλω να βγω από το σπίτι σας το ορκίζομαι μου έχει Γ@@@@ει η ψυχολογία νοιώθω άσχημη.
Δεν ξέρω αν κανένας άλλος έχει το ίδιο θέμα με εμένα. Μου είπαν ότι έχω ήπια ακμή....αλλά όχι την κλασική ακμή με τα σπυράκια και αυτά...αλλά εσωτερικό σμήγμα με αποτέλεσμα παιδιά να ναι το δέρμα μου ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ τραχυ και φουσκωμένο σαν γερασμένο σου δίνει την εντύπωση.
Και έχω και πολύ μεγάλους πόρους συν μαύρα στίγματα στην μύτη. Γενικά δεν έχω σπυράκια. Αν και εδώ και 2,5 βδομάδες που άρχισα την θεραπεία με τον δερματολόγο έχω δει ότι βγάζω συνέχεια σπυράκια. Έβγαζα και πριν άλλο όχι τόσα πολλά.
Μου δωσε ένα σαπούνι και μία ενυδατική Mat...και για το βράδυ το φάρμακο που έδωσε ειναι το adaferin gel.
Σας παρακαλώ αν κάποιος έχει πάρει το adaferin gel να μου πει. Πάνε σχεδόν 3 βδομάδες και δεν έχω δει καμία διαφορά. :(
Επειδή πριν πάω σε αυτόν είχα πάει σε μία άλλη στον Συγγρό ΜΑΚΡΥΑ ΤΗΣ πραγματικά η γυναίκα ήταν κομπογιανίτισα και μου δωσε την κάρτα της να κάνω καθαρισμό στο ιατρείο της και μου πε ότι θα χω ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΟΟ ΔΕΡΜΑ που θα με ζηλεύουν κλπ. Μην βρίσω τώρα.
Και εγώ βέβαια δεν θεώρησα πως με μια μικροαπόξεση θα γίνει θαύμα αλλά σκέφτηκα πως ΕΣΤΩ θα έκανε κάτι και με την σωστή θεραπεία που θα μου έδινε θα έβλεπα διαφορά.
Ειλικρινά παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω πως ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ πρόβλημα που έχω δεν μπορεί να διορθωθεί. Πως γίνεται αυτό; Άλλα παιδιά με σοβαρή ακμή και γίνονται καλά. Είναι μεν μέτριο προβλημα αλλά δεν καλύπτεται καν με μεικ απ αντιθέτως ότι βάλω κάθεται πανω στο δέρμα το οποιό ειναι τραχυ και δείχνει ακομα πιο τραχυ :(
Είμαι να σκάσωωωω
Στον γιατρό που πήγα τώρα είπα ΘΑ ΦΥΓΕΙ;;;;;;;;;
Και λέει για αυτό σας δίνουμε αυτήν την θεραπεία για να φύγει. Υπάρχει και πιο ισχυρή αν δεν βοηθήσει αυτή......αλλά ξεκινάμε με αυτήν.
Εγώ λες και το ήξερα...είπα να του έλεγα δώστε την ισχυρή τόσο καιρό παιδεύομαι.
Αλήθεια μου έρχεται να τα παρατήσω.
Πριν κάτι μήνες είχα πάρει μόνη μου την Κ+ από la roche posay...είχα ρωτήσει ποια είναι για τραχύ δέρμα και μου έδωσε η κοπέλα στα χοντος αυτήν. Πραγματικά έκανε δουλειά...επιφανειακή όμως δυο μέρες την σταμάτησα και πάλι τα ίδια. Αλλά μου έρχεται να την ξαναπάρω να ΗΣΥΧΑΣΩΩΩ. Αλλά με ξέραινε τρομερά πολύ ΞΕΦΛΟΥΔΙΖΑ...αλλά οκ από το να μην μπορώ να βγω από το σπίτι να νοιώθω 10 χρόνια μεγαλύτερη το προτιμώ.
Πείτε μου σας παρακαλώ αν έχετε κάτι παρόμοιο ή αν έχετε πάρει παρόμοιο φάρμακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Απλά δεν θέλω να παίρνω μόνη μου κρέμες κλπ γιατί καλώς ή κακώς αν δεν ξέρεις μπορεί να βλάψεις την επιδερμίδα σου χρησιμοποιώντας κάτι πολύ δυνατόν και αν την επιβαρύνεις. Εγώ να σας πω ότι με την adaferin δεν ξεφλουζίδω καν. Εγώ διάβασα στο νετ ότι ξεφλουδίζεις με αυτήν. Αυτό τι σημαίνει ότι έχω τόσο λιπαρό δέρμα που δεν ξεφλουδίζω; Ότι δεν μου κάνει τίποτα πχ; Τι σημαίνει; Επίσης κάπου διάβαζα ότι μπορείς να την βάλεις τοπικά σε σπυράκι και ότι το ξεραίνει. Σε εμένα ΟΥΤΕ ΚΑΝ. Δεν ξεραίνει τίποτα και όπως σας είπα έχω βγάλει και πιο πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μέτρια ακμή είχα από τα 12 σχεδόν. Η Δερματολόγος εξ αρχής μου χε πει να πάρω τη βαριά θεραπεία αλλά τότε δεν ήθελα οπότε μέχρι τα 17 ακολουθούσα μια αγωγή του τύπου σαπούνι πρωι βράδυ και κρέμα πρωι βραδυ. Το Δεκέμρβιο που μας πέρασε ξεκίνησα τη βαριά θεραπεία και σταμάτησα τον Απρίλιο διότι εκτός του ότι καθάρισα εντελώς είχε αυξηθεί σχετικά ένα ένζυμο οπότε ο δερματολόγος θεώρησε καλύτερο το να σταματήσω (μη φανταστείς οτι κόντευα να πεθάνω απλώς ήταν κάπου 10-20 μονάδες παραπάνω από το φυσιολογικό πράγμα που είναι νορμάλ όταν παίρνεις αυτά τα χάπια). Προσωπικά θα σου έλεγα να πας εδώ https://www.beautifulskin.gr/ . Πήγαινα σε αυτή για μερικούς μήνες για να κάνω ένα τύπου peeling το οποίο με είχε βοηθήσει αρκετά. Σα γιατρός είναι αρκετά καλή, εάν θες μπορείς να πας να τη γνωρίσεις και να ακούσεις τι θα σου πει. Εγώ θα πρότεινα να πάρεις την ισοτρετινοϊνη εάν παιδεύεσαι τόσο. Ειδάλλως τα έχω πει και αλλού: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4255842&postcount=209

εδιτ: δεν έχω σκοπό να κάνω διαφήμιση την δρ. Μουσάτου απλώς λόγω εμπειρίας θα τη συνιστούσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinkman

Νεοφερμένος

Ο Pinkman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Μέτρια ακμή είχα από τα 12 σχεδόν. Η Δερματολόγος εξ αρχής μου χε πει να πάρω τη βαριά θεραπεία αλλά τότε δεν ήθελα οπότε μέχρι τα 17 ακολουθούσα μια αγωγή του τύπου σαπούνι πρωι βράδυ και κρέμα πρωι βραδυ. Το Δεκέμρβιο που μας πέρασε ξεκίνησα τη βαριά θεραπεία και σταμάτησα τον Απρίλιο διότι εκτός του ότι καθάρισα εντελώς είχε αυξηθεί σχετικά ένα ένζυμο οπότε ο δερματολόγος θεώρησε καλύτερο το να σταματήσω (μη φανταστείς οτι κόντευα να πεθάνω απλώς ήταν κάπου 10-20 μονάδες παραπάνω από το φυσιολογικό πράγμα που είναι νορμάλ όταν παίρνεις αυτά τα χάπια). Προσωπικά θα σου έλεγα να πας εδώ https://www.beautifulskin.gr/ . Πήγαινα σε αυτή για μερικούς μήνες για να κάνω ένα τύπου peeling το οποίο με είχε βοηθήσει αρκετά. Σα γιατρός είναι αρκετά καλή, εάν θες μπορείς να πας να τη γνωρίσεις και να ακούσεις τι θα σου πει. Εγώ θα πρότεινα να πάρεις την ισοτρετινοϊνη εάν παιδεύεσαι τόσο. Ειδάλλως τα έχω πει και αλλού: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4255842&postcount=209

εδιτ: δεν έχω σκοπό να κάνω διαφήμιση την δρ. Μουσάτου απλώς λόγω εμπειρίας θα τη συνιστούσα

τα ρετινοειδη δεν ειναι κατι ιδιαιτερο εγω δεν ειχα και καθολου παρενεργειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
τα ρετινοειδη δεν ειναι κατι ιδιαιτερο εγω δεν ειχα και καθολου παρενεργειες
εγω συναντησα τις εξης παρενεργειες:

-πονος στις αρθρωσεις
-συχνες και ξαφνικες αλλαγες στη διαθεση
-κουραση και αδυναμια
-συχνα ειχα ζαλαδα ή πονοκεφαλο

Από όλα αυτά ίσως το πιο ενοχλητικό ήταν οι αλλαγές στη διάθεση οι οποίες ήταν εντελώς ξαφνικές και απότομες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,094 μηνύματα.
:) Παιδιά τα ρετινοειδή είναι πολύ επικίνδυνα φάρμακα

μπορεί να κάνουν:
Κνησμό
Φωτοευαισθησία
Ξηρότητα στο βλενογγόνο
Φλεγμονώδεις εντερίτιδες
Υπεροστώσεις

Επίσης είναι τερατογόνα (έτσι και αλλιώς δε θέλει να τεκνοποιήσει καμία σε τέτοια μικρή ηλικία)

και επίσης προκαλούν κατάθλιψη
και
Προσοχή

Mειώνουν επίσης και την νυχτερινή όραση (και αυτή η μεταβολή είναι αιφνίδια

προσοχή στην οδήγηση ....

Καλό είναι να αρχίσετε την θεραπεία Σεπτέμβριο μετά το Καλοκαίρι :hmm:

Ο Τασος97 τα είπε καλά πολύ αν το έβλεπα πριν το μηνυμα του δε χρειαζότνα να κάνω αυτό το Post.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
επισης κατι πιο ασημαντο αλλα μια φορα που καθισα για λιγο στον ηλιο χωρις αντιηλιακο για περιπου 10-15 λεπτα ενω επαιρνα ισοτρετινοΐνη μαυρισα οσο δεν ειχα ξαναμαυρισει ποτε στη ζωη μου :P (οφειλεται στην αυξηση της βιταμινης Α φυσικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinkman

Νεοφερμένος

Ο Pinkman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Εμενα δεν μου εκαναν τπτ και απο το δευτερο μηνα πηρα και μεγιστη δοση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,094 μηνύματα.
Εμενα δεν μου εκαναν τπτ και απο το δευτερο μηνα πηρα και μεγιστη δοση

:clapup: μπορεί να πρόσεχες τον ήλιο και να μην αντέδρασε ο οργανισμός με τον τρόπο που αντιδρούν τα άλλα παιδιά.

Ο καθε άνθρωπος είναι μοναδικός :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top