Ας συζητήσουμε για τον firefox

Η γνώμη σας για τον firefox 4 συγκριτικά με τον ανταγωνισμό;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Οι διαφορες με την εκδοση 2 εντοπιζονται στα εξης σημεια:

- Ο firefox 3 ειναι γρηγοροτερος απο το ν2 και διαχειριζεται πολυ καλυτερα τη μνημη(βλεπε memory leak της ν2).Ειδικα εγω που εχω συχνα πολλα προγραμματα ανοιχτα,δεν κολλαω πλεον με το firefox

- Καλυτερο antiphising protection σε σχεση με τον προηγουμενο

- Η εξυπνη address bar

Για περισσοτερα ιnfo:https://www.tgdaily.com/html_tmp/content-view-37980-140.html

Ξέχασες το κορυφαίο download manager.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Οποιος ηθελε να μαθει και για αυτο μπορουσε απλα να κοιταξει τη σελιδα που εδωσα;):iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Κενό ασφαλείας στον Firefox 3

Σοβαρό κενό ασφαλείας εντοπίστηκε στον Firefox 3, λίγες ώρες μετά την παγκόσμια διάθεσή του στους χρήστες του διαδικτύου.
Η δυνατότητα που δίνει σε κάποιον επιτιθέμενο το συγκεκριμένο κενό ασφαλείας είναι να του επιτρέψει την εκτέλεση κώδικα με επακόλουθο να αποκτήσει πλήρη έλεγχο του υπολογιστή με Firefox 3, στον οποίο «επιτέθηκε».
Ο μόνος τρόπος να προστατευτούν οι χρήστες, μέχρι να κυκλοφορήσει κάποιο patch, είναι να μην κλικάρουν σε links που περιέχονται σε e-mails από άγνωστο αποστολέα, να μην «τρέχουν» προγράμματα για την αξιοπιστία των οποίων δεν είναι σίγουροι, ενώ τέλος θα πρέπει να προσέχουν ιδιαίτερα ποια sites επισκέπτονται.
Το εν λόγω κενό ασφαλείας εντόπισε η ομάδα Zero Day Initiative, που συνεργάζεται με την εταιρεία Tipping Point, δίνοντας στοιχεία για προβλήματα ασφαλείας που εντοπίζει σε προγράμματα. Λεπτομέρειες για το κενό ασφαλείας δεν έχουν αποκαλυφθεί, ωστόσο ενημερώθηκε η ομάδα ανάπτυξης του Firefox, για να λάβουν τα απαραίτητα μέτρα και να λυθεί το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο μόνος τρόπος να προστατευτούν οι χρήστες, μέχρι να κυκλοφορήσει κάποιο patch, είναι να μην κλικάρουν σε links που περιέχονται σε e-mails από άγνωστο αποστολέα, να μην «τρέχουν» προγράμματα για την αξιοπιστία των οποίων δεν είναι σίγουροι, ενώ τέλος θα πρέπει να προσέχουν ιδιαίτερα ποια sites επισκέπτονται.

Καλά αυτά πρέπει να τα κάνουμε έτσι κι αλλιώς.

Ελπίζω να μην υπάρξουν άλλα ή να τα βρουν γρήγορα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εμπειρίες από τον Firefox 3, μικροί μου συνφορουμίτες; :worry: :P





Εγώ ακόμα στον 2 έχω παραμείνει (βγήκε και το 2.0.0.15 :P) μιας και σε περίοδο εξεταστικής ΔΕΝ κάνω μεγάλες αλλαγές, τα θέλω τα εργαλεία μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα παράπονο από 3. Για εμένα αξίζει πολύ το update
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Για μένα αξίζει ακόμα περισσότερο να αλλάξεις σε Opera μόλις τελειώσει η εξεταστική. :P

Ο 3 πάντως όσο τον έχω χρησιμοποιήσει (λίγο) καλός μου φάνηκε, και σχετικά γρηγορότερος από τον 2. Αλλά είναι και να σου κάτσει σωστά από την αρχή. Εμένα πχ για κάποιο λόγο μου κολλάει τα βίδεα στο youtube στο 2ο δευτερόλεπτο. Χωρίς κανένα προφανή λόγο. Τι να πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

το συγκεκριμένο κενό ασφαλείας (αν θυμαμαι καλά) αφορά όλες τις εκδόσεις του firefox
και επιπλέον ότι το βγάλαν τώρα και και "τυχαία" λίγο μετά την έκδοση του 3 ποιο πολυ εγνε για εντυπωσιασμό

τώρα γενικά είναι πολύ καλός ο καινούριος και όσο τον έχω χρησιμοποιήσει δεν μου έχει προξενήσει πρόβλημα
αυτό με το πρόβλημα στο youtube μου κάνει για κάνα προβληματικό plugin πάντως γιατί έχω ακούσει αντίστοιχες περιπτώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Έχω πρόβλημα με το log in σε ορισμένα sites αν και είναι ενεργοποιημένα τα cookies.Τι λέτε να φταίει;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μήπως έχεις τίποτα προγράμματα τύπου adware με αποτέλεσμα να σβήνουν coockies;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Επειδή μου έχει τύχει αντίστοιχο πρόβλημα(αλλά σε συγκεκριμένο site), δοκίμασες να τα σβήσεις όλα και να προσπαθήσεις ξανά login;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ Franky!!Λύθηκε το πρόβλημα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ένα από τα "wow" feature του firefox είναι τα Smart Bookmarks, οπότε πιστεύω ότι αξίζει να γράψω 2-3 πραγματάκια για αυτά.

Για τους έμπειρους χρήστες είναι αρκετά εύκολο να δημιουργήσουν τα δικά τους Smart Bookmarks αφού βασίζονται στην λογική των Queries. Για να προσθέσετε το δικό σας Smart Bookmarks, ακολουθείτε την κλασσική διαδικασία, δηλαδή Bookmarks -> Organize Bookmarks (Library) -> Organize -> New Bookmark και σαν Location γράφετε το query.

Ένα παράδειγμα:
Code:
place:[COLOR=#610053]beginTime=-172800000000&endTime=0[/COLOR]&[COLOR=#f89c19]maxResults=10[/COLOR]&[COLOR=#006084]domain=e-steki.g[/COLOR]r&[COLOR=#ed1c24]minVisits=10[/COLOR]&[COLOR=#888888]sort=8[/COLOR]&queryType=0
Εμφανίζει τις σελίδες με βάση τα παρακάτω κριτήρια
  1. Επισκεφτήκατε τις τελευταίες 48 ώρες
  2. Τουλάχιστον 10 φορές
  3. Και αφορούν το domain e-steki.gr
  4. Εμφανίζει το πολύ 10 σελίδες
  5. Ταξινομημένα κατά φθίνουσα σειρά με βάση τις επισκέψεις
Τα έτοιμα Smart Bookmarks έχουν τα εξής Querιes:
place:queryType=0&sort=8&maxResults=10
Most Visited

place:folder=BOOKMARKS_MENU&folder=UNFILED_BOOKMARKS&folder=TOOLBAR&queryType=1&sort=12&excludeItemIfParentHasAnnotation=livemark%2FfeedURI&maxResults=10&excludeQueries=1
Recently Bookmarked

place:type=6&sort=14&maxResults=10
Recent Tags

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ιδέα μου είναι, ή με κάθε αναβάθμιση ο φφ γίνεται όλο και πιο αργός? :P
σύντομα θα προτιμάμε τον ιε λόγω σβελτάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
ιδέα μου είναι, ή με κάθε αναβάθμιση ο φφ γίνεται όλο και πιο αργός? :P
σύντομα θα προτιμάμε τον ιε λόγω σβελτάδας.
Είναι ιδέα σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ιδέα μου είναι, ή με κάθε αναβάθμιση ο φφ γίνεται όλο και πιο αργός? :P
σύντομα θα προτιμάμε τον ιε λόγω σβελτάδας.

Δεν είναι ιδέα σου- ειδικά σήμερα δεν ξέρω τι τον έπιασε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εμένα πάντως από την τελευταία αναβάθμιση και μετά μου φαίνεται χειρότερος. Και πιο αργός, και πιο βαρύς, και πολλές φορές ξαφνικά βγαίνει not responding χωρίς λόγο. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ας κάνουμε μια σφυγμομέτρηση τότε να δούμε αν βελτιώθηκε ο firefox μετά την ανανέωση ή όχι. ;)



Poll's up! :D

Απευθύνεται προφανώς σε όσους είχαν δουλέψει παλιότερες εκδόσεις του firefox.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Βοηθεια!!:eek:(Firefox εχω.)

Νωρίτερα επισκεπτόμουν σελίδες ενός παιχνιδιου και βρήκα μια που δεν ειχα ξαναδει...Δε μου αρεσε πολυ η ιδέα αλλα μπήκα!να πάρει.Κόλλησα ιό.Αρχισε να μου βγάζει παραθυρα που ελεγαν οτι κολλησα ιο και παραθυρα που εκαναν ονλαιν ελεγχο και μετα παραθυρα που μου ελεγαν να εγκαταστησω αντι-virus removal tool ..Αυτα τα παραθυρα..ηταν κανονικα?ετσι κανει ο firefox οταν κολλας ιο? η ηταν ιο-παραθυρα?:P
Τα κλεισα ολα γιατι δε μαρεσουν τετοια παραθυρα και εκανα ελεγχο με avast.βρηκε ενα worm και το κανα delete.για καλο και για κακο εκανα και 2ο ελεγχο χωρις συνδεση στο ιντερνετ.δε βρηκε τπτ αλλο.
Μετα την τρομαρα μου σκεφτηκα να κατεβασω add on για περισσοτερη προστασια.βρηκα το WOT που λεει ειναι recommended...ποιο μου προτεινετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν υπάρχει "online έλεγχος". Δεν γίνεται μια ιστοσελίδα να έχει τέτοιου είδους πρόσβαση στο δίσκο σου.
Ακόμα κι αν ο firefox είχε τέτοια δυνατότητα, θα έβγαζε ΕΝΑ και μόνο παράθυρο.

Η περίπτωση που αναφέρεις είναι χαρακτηριστική περίπτωση παραπλανητικών popups για να σε παραπλανήσουν να εγκαταστήσεις spyware.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top