Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Νερό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ρε παιδιά, μέσα σε δύο μήνες κατάφερα με γυμναστική και διατροφή να χάσω 4 κιλά. δεν έχω πρόβλημα με το βάρος μου και το σώμα μου μ' αρέσει. αλλά τώρα έχω αρχίσει να ψιλοεπαναπαύομαι και να τρώω βλακείες :( δεν θέλω να πάνε χαμένα αυτά που έχω καταφέρει μέχρι στιγμής. μου αρέσει να γυμνάζομαι και να βλέπω αποτελέσματα. τι προτείνετε για να ξαναβρώ κίνητρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios3724

Νεοφερμένος

Ο marios3724 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ρε παιδιά, μέσα σε δύο μήνες κατάφερα με γυμναστική και διατροφή να χάσω 4 κιλά. δεν έχω πρόβλημα με το βάρος μου και το σώμα μου μ' αρέσει. αλλά τώρα έχω αρχίσει να ψιλοεπαναπαύομαι και να τρώω βλακείες :( δεν θέλω να πάνε χαμένα αυτά που έχω καταφέρει μέχρι στιγμής. μου αρέσει να γυμνάζομαι και να βλέπω αποτελέσματα. τι προτείνετε για να ξαναβρώ κίνητρα?

Να το δεις πιο διασκεδαστικα, να βρισκεις τροπους π.χ. αν θελεις να κανεις αεροβιο που να σου αρεσουν καλυτερα η να το κανεις μαζι με φιλους. Πιστευω, ομως οτι η διαδικασια ειναι μια ναι μπορει να ειναι δυσκολοτερο για καποιους να μενουν σε τετοιο τροπο ζωης αλλα οταν κανεις κατι και βλεπεις το αποτελεσμα πανω σου δεν υπαρχει μεγαλυτερο κινητρο απο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Συνδυάζοντας γυμναστική, χορό και υγιεινή διατροφή πέρα από το ότι η δίαιτα πλέον είναι περιττή θωρακίζουμε την υγεία μας. Σε κάποια πολύ κρίσιμη εξεταστικη περίοδο (ΑΣΕΠ 2000) είχα πάρει 10 κιλά, ενώ γενικώς είμαι αδύνατη. Πάντα έτρωγα υγιεινά, αλλά εκεινη τη χρονιά, το είχα ρίξει έξω. Έτρωγα πολλές λευκές φρυγανιές με το τσαι μου, επινα πολλά διεγερτικά ροφήματα, για να αντέχω τις πολλές ώρες διαβάσματος! Πολλά ροφήμα σημαίνει πολλές κουταλιές μέλι ή φρουκτόζη, μιας και τα έπινα γλυκά κάποτε. Αντίθετως τα τελευταία χρόνια πίνω τα ροφήματά μου μέτρια.

Το καλοκαίρι βέβαια με τα μπάνια έριξα 3 κιλά χωρίς δίαιτα και τα υπόλοιπα τα έχασα σε 6 μήνες πάλι χωρίς δίαιτα, με γυμνστική, χορό και περπάτημα. Να διευκρινίσω ότι λέγοντας πως δεν έκανα δίαιτα εννοώ ότι έτρωγα την ποσότητα που ήθελα, αλλά μόνο από υγιεινά προϊοντα. Από τότε συνεχίζω αυτήν την τακτική (το πεντάπτυχο: υγιεινή διατροφή, γυμαναστική, περπάτημα, χορός, πνευματική εργασία) και καταφέρνω έτσι να τρώω όσο θέλω και να μην παχαίνω. Μην σας κάνει εντύπωση: και με την πνευματική εργασία "καίμε" θερμίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios3724

Νεοφερμένος

Ο marios3724 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Συνδυάζοντας γυμναστική, χορό και υγιεινή διατροφή πέρα από το ότι η δίαιτα πλέον είναι περιττή θωρακίζουμε την υγεία μας. Σε κάποια πολύ κρίσιμη εξεταστικη περίοδο (ΑΣΕΠ 2000) είχα πάρει 10 κιλά, ενώ γενικώς είμαι αδύνατη. Πάντα έτρωγα υγιεινά, αλλά εκεινη τη χρονιά, το είχα ρίξει έξω. Έτρωγα πολλές λευκές φρυγανιές με το τσαι μου, επινα πολλά διεγερτικά ροφήματα, για να αντέχω τις πολλές ώρες διαβάσματος! Πολλά ροφήμα σημαίνει πολλές κουταλιές μέλι ή φρουκτόζη, μιας και τα έπινα γλυκά κάποτε. Αντίθετως τα τελευταία χρόνια πίνω τα ροφήματά μου μέτρια.

Το καλοκαίρι βέβαια με τα μπάνια έριξα 3 κιλά χωρίς δίαιτα και τα υπόλοιπα τα έχασα σε 6 μήνες πάλι χωρίς δίαιτα, με γυμνστική, χορό και περπάτημα. Να διευκρινίσω ότι λέγοντας πως δεν έκανα δίαιτα εννοώ ότι έτρωγα την ποσότητα που ήθελα, αλλά μόνο από υγιεινά προϊοντα. Από τότε συνεχίζω αυτήν την τακτική (το πεντάπτυχο: υγιεινή διατροφή, γυμαναστική, περπάτημα, χορός, πνευματική εργασία) και καταφέρνω έτσι να τρώω όσο θέλω και να μην παχαίνω. Μην σας κάνει εντύπωση: και με την πνευματική εργασία "καίμε" θερμίδες.

Σωστα ολα αυτα που λες αλλα τωρα το αν ειναι χορος η καποιο αλλο χομπι δεν παιζει ρολο. Απλα εσυ ασχολιοσουν με αυτο. Καταλαβαινω λεγοντας χορο μεσα σε αυτο εννοεις σαν γυμναστικη αεροβια επειδη καις θερμιδες και οντως απο αυτη την αποψη μετραει. Τωρα καποιος μπορει να κανει το οτιδηποτε απο αεροβια π.χ. κολυμπι, τρεξιμο, πολεμικες τεχνες(ετσι ταυτοχρονα μαθαινει και αυτοαμυνα) και να κανει και κανονικα γυμναστικη με αντιστασεις στο γυμναστηριο(Οχι μην θεωρειτε εσεις οι γυναικες οποιες γυναικες το θεωρειτε ακομα αυτο οτι κανοντας γυμναστηριο θα φουσκωσετε και θα γινετε τιποτα με πλατες, αντιθετως θα κανετε ενα γυμνασμενο σωμα και θα αυξησετε το μεταβολισμο σας αρκετα αφου βαζοντας μυς γινεται αυτο).
υ.γ. οντως οταν καποιος αθλειται δεν χρειαζεται να κανει διαιτα με χαμηλες θερμιδες και τετοια, αρκει μια υγιεινη διατροφη και ειναι μια χαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Στο σπίτι μου γυμνάζομαι με δικά μου οργανα (στεπερ, στατικό ποδήλατο, μονόζυγο, leg trimmer) ή ακούω λάτιν μουσική και χορεύω. Δεν πάω σε γυμαναστήριο ή σε κάποια σχολή χορού. Είμαι γυμμνάστρια και διαιτολόγος του εαυτόυ μου για οικονομία:P (πόσο μάλλον τώρα με τις τρέχουσες πολιτικές εξελίξεις). Επισης, έχω να πω ότι το καλοκαίρι συμφέρει να αγοράζουμε οργανα γυμναστικής, διότι τα πουλάνε στη μισή τιμή. Εννοείται ότι δεν μιλάω για την παρούσα φάση, που είναι κλειστές οι τράπεζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios3724

Νεοφερμένος

Ο marios3724 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Στο σπίτι μου γυμνάζομαι με δικά μου οργανα (στεπερ, στατικό ποδήλατο, μονόζυγο, leg trimmer) ή ακούω λάτιν μουσική και χορεύω. Δεν πάω σε γυμαναστήριο ή σε κάποια σχολή χορού. Είμαι γυμμνάστρια και διαιτολόγος του εαυτόυ μου για οικονομία:P (πόσο μάλλον τώρα με τις τρέχουσες πολιτικές εξελίξεις). Επισης, έχω να πω ότι το καλοκαίρι συμφέρει να αγοράζουμε οργανα γυμναστικής, διότι τα πουλάνε στη μισή τιμή. Εννοείται ότι δεν μιλάω για την παρούσα φάση, που είναι κλειστές οι τράπεζες.

Εννοειται οτι συμφερει πιο πολυ..πολυοργανο εχω εγω και κανω πολυ καλη δουλεια μια φορα πληρωσα και μια χαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εννοειται οτι συμφερει πιο πολυ..πολυοργανο εχω εγω και κανω πολυ καλη δουλεια μια φορα πληρωσα και μια χαρα.

Ε, ναι κι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
λοιπόν, να πως έχουν τα πράγματα. τώρα που είμαι σε διακοπές δεν πάω γυμναστήριο και αποφάσισα ότι, μέχρι να γυρίσω αθήνα, θα γυμνάζομαι μόνη μου. στο σπίτι έχουμε ποδήλατο γυμναστικής και έχω βρει στο yt κάτι πολύ καλά προγραμματάκια για ενδυνάμωση. το θέμα είναι ότι το ποδήλατο δεν μου αρέσει και τόσο, προτιμώ το τρέξιμο αλλά τώρα το καλοκαίρι που να πάω με τον ήλιο και τη ζέστη? τέλος πάντων, αποφάσισα να βγάλω το cardio από το πρόγραμμά μου. κάνοντας απλά ασκήσεις για όλο το σώμα -και εννοείται τρώγοντας σωστά- θα καταφέρω να χάσω 2,5 κιλά? μου έχει κολλήσει στο μυαλό πως αν δεν κάνω αερόβια δεν πρόκειται να πετύχω το στόχο μου. ισχύει κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios3724

Νεοφερμένος

Ο marios3724 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
λοιπόν, να πως έχουν τα πράγματα. τώρα που είμαι σε διακοπές δεν πάω γυμναστήριο και αποφάσισα ότι, μέχρι να γυρίσω αθήνα, θα γυμνάζομαι μόνη μου. στο σπίτι έχουμε ποδήλατο γυμναστικής και έχω βρει στο yt κάτι πολύ καλά προγραμματάκια για ενδυνάμωση. το θέμα είναι ότι το ποδήλατο δεν μου αρέσει και τόσο, προτιμώ το τρέξιμο αλλά τώρα το καλοκαίρι που να πάω με τον ήλιο και τη ζέστη? τέλος πάντων, αποφάσισα να βγάλω το cardio από το πρόγραμμά μου. κάνοντας απλά ασκήσεις για όλο το σώμα -και εννοείται τρώγοντας σωστά- θα καταφέρω να χάσω 2,5 κιλά? μου έχει κολλήσει στο μυαλό πως αν δεν κάνω αερόβια δεν πρόκειται να πετύχω το στόχο μου. ισχύει κάτι τέτοιο?

Γεια σου, οταν λες ασκησεις εννοεις με το βαρος του σωματος οπως κοιλιακους, ραχιαιους, καμψεις τετοια ετσι? Αν τα κανεις αυτα φυσικα ειναι καλο γιατι καθως θα αλλαζει η συσταση του σωματος σου(θα φευγει το λιπος και θα βαζεις μυς) (οταν λεω μυς καταλαβαινεις οχι αυτο που νομιζουν οι γυναικες οτι θα γινουν τουμπανα :P αυτο ειναι δυσκολο απλα θα φτιαξεις πιο καλλιγραμο σωμα και καθως βαζεις μυς ανεβαινει ο μεταβολισμος σου..γιαυτο αν εχεις και κανεναν αλτηρα μπορεις λιγο πολυ να κανεις ασκησεις σχεδον για ολο το σωμα με αυτον, αν κοιταξεις στο ιντερνετ θα δεις). Το να χασεις κιλα φυσικα και δεν χρειαζεται αποκλειστικα η αεροβια. Το χασιμο κιλων εχει να κανει με θερμιδες. Αν τρως λιγοτερες απο τις θερμιδες συντηρησης(δηλαδη αυτες που σε συντηρουν στο βαρος το τωρινο) θα χασεις. Υπαρχουν και εξισωσεις να τα υπολογισεις ακριβως. Αλλα δεν υπαρχει λογος να μετρας θερμιδες αλλωστε 2,5 κιλα ειναι ευκολο. Μονο καθαρη διατροφη και μια μορφη ασκησης ειναι αρκετα. Απλα η αεροβια ναι δεν ειναι αναγκαια αλλα σε διευκολυνει ακομα περισσοτερο στον στοχο σου και ειναι πολυ καλη για την φυσικη σου κατασταση και την σωστη λειτουργια της καρδιας. Δες την δηλαδη σαν γενικοτερο καλο στην υγεια. Αλλα μη αναλωνεσαι με αριθμους διοτι μπορει να εισαι π.χ. μετα απο ενα μηνα τα ιδια κιλα αλλα επειδη π.χ. ετρωγες σωστα και γυμναζοσουνα να εχει γινει ανασυσταση στο σωμα σου και να εχεις χασει λιπος να εχεις βαλει μυς και να εχει μεινει στα ιδια η ζυγαρια αλλα η διαφορα στο σωμα θα ειναι εμφανης. Γιατι στο κατω κατω αυτο που πρεπει να μας ενδιαφερει ειναι να χασουμε Λιπος και οχι βαρος. Ετσι βελτιωνεται η εικονα μας. Αυτα απο εμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
μου έχει κολλήσει στο μυαλό πως αν δεν κάνω αερόβια δεν πρόκειται να πετύχω το στόχο μου. ισχύει κάτι τέτοιο?
Ναι,γενικά όταν θες να κάψεις λίπος πρέπει να κάνεις αερόβια.:P
Με τους κοιλιακούς κλπ χτίζεις μυς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ναι,γενικά όταν θες να κάψεις λίπος πρέπει να κάνεις αερόβια.:P
Με τους κοιλιακούς κλπ χτίζεις μυς.

ik, αλλά δεν είναι και απαραίτητο. μπορείς να τρως σωστά και να κάνεις ασκήσεις όπως burpees και jumping jacks που στοχεύουν στο κάψιμο λίπους. η αλήθεια είναι πως τη βαριέμαι λίγο την αερόβια, τα μόνα που προτιμώ είναι το τρέξιμο και το περπάτημα (ειδικά το περπάτημα) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ik, αλλά δεν είναι και απαραίτητο. μπορείς να τρως σωστά και να κάνεις ασκήσεις όπως burpees και jumping jacks που στοχεύουν στο κάψιμο λίπους. η αλήθεια είναι πως τη βαριέμαι λίγο την αερόβια, τα μόνα που προτιμώ είναι το τρέξιμο και το περπάτημα (ειδικά το περπάτημα) :D
Ναι,απλά αν θες αποτέλεσμα γρήγορο (σχετικά) και που να αξίζει δεν πετυχαίνεις κάψιμο μόνο με την αερόβια ή μόνο με τη διατροφή. Εγώ που ήθελα να χάσω να πω την αλήθεια το΄χα κάψει στην αερόβια.(μπλιαξ)
Τι να σου πω βρε παιδί μου,γούστα είναι αυτά όσον αφορά τι στυλ αερόβιας αρέσει στον καθένα. Αν σ'αρέσει πάντως ο χορός έχω μία ιδέα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
για πες την :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

billyfs7

Νεοφερμένος

Ο billyfs7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας... Ειμαι 15, 1.85, 81κιλα������. , αλλα με αρκετο λιπος δυστηχως. Κανω 8 χρονια μπασκετ αλλα παρολα αυτα δεν εχω ασχοληθει με το σωμα μου πολυ. Μυικη μαζα σε χερια ποδια εχω πολυ ωστοσο υστερω σε πλατη και ειδικα σε κοιλια-πλαινα που εκει εχω και το αρκετο λιπος. Τελευταια αρχισα την γυμναστικη εκτος των προπονησεων με αρκετες δυναμικες ασκησεις και βαρη. Στοχος μου η επιπεδη κοιλια και ενα σχετικα γυμνασμενο σωμα μεαα σε κανα 4μηνο. Τι πεστευεται γιατι ενω βλεπω αποτελεσματα σε χερια ποδια πλατη δεν βλεπω σε κοιλιακους καθολου ? Τι πρωτεινεται?
Υ.Γ. Δεν υπαρχει οικονομικη ελαστικοτητα για γυμναστηρια κ.λπ.

Να τονισω κι ολαε πως δεν ειμαι καμια περιπτωση παχυσαρκου ειμαι απλα λιγο παραπανω απο το φυσιολογικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Καλημέρα σε ολους! Εδω συζητάμε για θέματα διατροφής - ασκησεις - επιδόσεις - προγράμματα και γενικα οτι έχει σχέση με το φιτνεσ και την γυμναστική! :)

Οσοι πιστοί - πιστές προσέλθετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Νομίζω υπάρχει ήδη θέμα γυμναστικής κάπου. Όπως και να έχει, ξεκίνησα πάλι γυμναστήριο, αυτή τη φορά θέλω να κάνω λίγο προσεγμένη διατροφή ώστε να μειώσω το %fat του σώματος και παράλληλα ξεκίνησα κάνοντας ασκήσεις που πιάνουν πολλές μυικές ομάδες όπως squat, deadlift, widegrip lat pulldown, μονόζυγο, barbell bench press κλπ και θέλω από αυτήν την εβδομάδα ή την επόμενη (ανάλογα πόσο χρόνο μου αφήνει η εξεταστική) να βγάλω πρόγραμμα πιο συγκεκριμένο και για κάθε μυική ομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Έψαξα λιγο προχειρα αλλα δεν βρηκα κάτι σχετικό για γυμναστηριο κτλπ

τα καθισματα παιζει να ειναι και η πιο τουμπανάτη άσκηση για τα ποδια ... έκανες αυτην ... τελειωσες με τα ποδια! :D

Για την διατροφη πρέπει να το ψάξεις. Εγω προτεινω αρχικα να μπεις στο myfitnesspal τελεια κομ και να κάνεις εναν λογαριασμο. Αναλογα τους στοχους σου και τη γυμναστική που κάνεις και θα σου βγάλει τις θερμιδες και τα μακροσυστατικα. Ο γενικος κανονας ειναι το βάρος σου * 2 να ειναι η ημερησια προσληψη πρωτεϊνης για να μην έχεις μεγάλες μυϊκες απώλειες. Και επισης οχι πάνω απο 1% του βάρους σου την εβδομάδα στο χάσιμο. Το πολυ 4 κιλά το μηνα. Εγω οοταν ηθελα να χάσω έχανα μέχρι 3 το μήνα.

Θερμιδες -> Αν θές να πάρεις ανεβάζεις σε σχέση με τις θερμιδες συντηρησης ... αν θές να χάσεις κατεβάζεις ... και αν θες να κάνεις ανασύσταση - συντηρηση μενεις στις θερμιδες συντηρησης σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πολλές φορές στο myfitnesspal είναι δύσκολο να βρεις αυτό που έφαγες. Πχ έφαγα donut, σου βγάζει 30 διαφορετικές επιλογές να διαλέξεις με διαφορετικά calories η καθεμιά και δεν ξέρεις ποιο είναι το δικό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top