Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Peter θα χαιρομουν πολυ να δω κάποιον με μυς και δυνβαμη και υγεια που τα έφτιαξε τρώγοντας απο τα Μακ Ντοναλντς αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν υπάρχει τέτοιος :D . Απλα θα αδυνατησε και θα κρέμασε. Σκινυ φάτ που σου ειπαν και κάποιοι αλλοι.

Επισης το αποτομο αδυνάτισμα και ο κανιβαλισμος της μυϊκης μάζας δημιουργει αλλα προβληματα οπως η αποδομηση του κολαγονου οποτε εισαι και πιο ευάλωτος σε τραυματισμους.

Επισης το 1γρ ανα σωματικο βάρος δεν ξερω απο που το βρηκες. Εγω απο 1.5-2 έχω διαβασει. Το 1 ειναι εξαιρετικα λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Δεν είναι μονο η σωστη αναλογία πρωτεϊνών, υδατανθράκων και ελαίων αλλά κι απο που προέρχονται όλα αυτά... Το βράδυ προσπαθώ να τρώω ελαφρά και σχετικα νωρίς. Κάτι σαν καθημερινή μικρή ασιτία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Peter θα χαιρομουν πολυ να δω κάποιον με μυς και δυνβαμη και υγεια που τα έφτιαξε τρώγοντας απο τα Μακ Ντοναλντς αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν υπάρχει τέτοιος :D . Απλα θα αδυνατησε και θα κρέμασε. Σκινυ φάτ που σου ειπαν και κάποιοι αλλοι.

Υπάρχουν υγιεινές τροφές στα μακ ντολαντ και νομίζω πως μπορεί να συνδιαστεί αρκεί να ξέρεις τι θα τρως και τι θα πείνεις κάθε φορά.

Παλιά υπήρχε ένα ντοκιμαντέρ το super fat me λεγόταν στο οποίο ο τυπάς έτρωγε τρεις φορές την μέρα max πατάτες, Max αναξυκτικό (με ζάχαρη) . και μεγάλες πατάτες.

Κατά την διάρκεια του εγχειρήματος τον εξέταζαν ιατροί και στο τέλος έδειχνε πως τα mcdonald είναι βλαβερά για την υγεία.

Θεώρησα εντελώς λάθος το ντοκιμαντερ τότε 1996 (νομίζω καπου εκεί)
που πήγαινα Δημοτικό και εξακολουθώ να το θεωρώ λάθος και τώρα ως ιατρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Peter θα χαιρομουν πολυ να δω κάποιον με μυς και δυνβαμη και υγεια που τα έφτιαξε τρώγοντας απο τα Μακ Ντοναλντς αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν υπάρχει τέτοιος :D . Απλα θα αδυνατησε και θα κρέμασε. Σκινυ φάτ που σου ειπαν και κάποιοι αλλοι.

Επισης το αποτομο αδυνάτισμα και ο κανιβαλισμος της μυϊκης μάζας δημιουργει αλλα προβληματα οπως η αποδομηση του κολαγονου οποτε εισαι και πιο ευάλωτος σε τραυματισμους.

Επισης το 1γρ ανα σωματικο βάρος δεν ξερω απο που το βρηκες. Εγω απο 1.5-2 έχω διαβασει. Το 1 ειναι εξαιρετικα λίγο.

Θα αδυνάτιζε και θα κρέμαζε ΠΩΣ? Η βιοχημεία διαφωνεί κάθετα μαζί σου. Για αρχή, a protein is a protein, ειδικά όταν μιλάμε για ζωικές πρωτεΐνες. Τα ίδια αμινοξέα έχει το αυγό, τα ίδια έχει και το Big Mac σε ποιότητα. Και τα δύο είναι επαρκή σε απαραίτητα αμινοξέα. Ο οργανισμός δεν έχει κάποιον μαγικό τρόπο να ξέρει αν έφαγε Big Mac ή αυγό, βλέπει μόνο θρεπτικά συστατικά όπως αυτά υπάρχουν στο αίμα (και σε ορισμένες περιπτώσεις στο ΓΕΣ).

Το απότομο αδυνάτισμα δεν το πιάνω σε αυτή την ανάρτηση, γιατί είναι πέρα από το scope αυτού που πάω να αναλύσω. Αν δεν σου κάνει μία πίτσα και θεωρείς ότι θα χάσεις πολύ γρήγορα, φάε 1.25 ή 1.5, την ίδια αναλογία διατηρούν.

Το 1g/kg το πήρα από τα βιβλία μου από το Πανεπιστήμιο (Υγιεινή: 0,5-1g/kg, Βιοχημεία: 0,8g/kg) και από τον WHO (0,8g/kg).

Υπάρχουν υγιεινές τροφές στα μακ ντολαντ και νομίζω πως μπορεί να συνδιαστεί αρκεί να ξέρεις τι θα τρως και τι θα πείνεις κάθε φορά.

Παλιά υπήρχε ένα ντοκιμαντέρ το super fat me λεγόταν στο οποίο ο τυπάς έτρωγε τρεις φορές την μέρα max πατάτες, Max αναξυκτικό (με ζάχαρη) . και μεγάλες πατάτες.

Κατά την διάρκεια του εγχειρήματος τον εξέταζαν ιατροί και στο τέλος έδειχνε πως τα mcdonald είναι βλαβερά για την υγεία.

Θεώρησα εντελώς λάθος το ντοκιμαντερ τότε 1996 (νομίζω καπου εκεί)
που πήγαινα Δημοτικό και εξακολουθώ να το θεωρώ λάθος και τώρα ως ιατρός.

Μιλάς για το Super Size Me, το πιο άθλιο "ντοκιμαντέρ" (δεν το θεωρώ καν ντοκιμαντέρ) στην ιστορία της τηλεόρασης. Ναι, χάρηκα, αν τρως 5,000 θερμίδες την μέρα, θα γίνεις θεόχοντρος. Και 5,000 θερμίδες τη μέρα σε φακιές να τις έτρωγε, πάλι χοντρός θα ήταν. Προτιμώ το Fat Head.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μιλάς για το Super Size Me, το πιο άθλιο "ντοκιμαντέρ" (δεν το θεωρώ καν ντοκιμαντέρ) στην ιστορία της τηλεόρασης. Ναι, χάρηκα, αν τρως 5,000 θερμίδες την μέρα, θα γίνεις θεόχοντρος. Και 5,000 θερμίδες τη μέρα σε φακιές να τις έτρωγε, πάλι χοντρός θα ήταν. Προτιμώ το Fat Head.

Αυτό εννοούσα σωστά Μια φορά το είδα....... όταν βγήκε και πήγαινα Δημοτικό. Aυτό το χοντρό δε το είδα τι δείχνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά κάνω τα μαθηματικά και βλέπω ότι είναι δύσκολο να πάρεις τις απαραίτητες πρωτεΐνες. Δηλαδή και κρέας να τρώω κάθε μέρα με πατάτες και γιαούρτι και βρώμη πάλι δε βγαίνει το νούμερο 140.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Παιδιά κάνω τα μαθηματικά και βλέπω ότι είναι δύσκολο να πάρεις τις απαραίτητες πρωτεΐνες. Δηλαδή και κρέας να τρώω κάθε μέρα με πατάτες και γιαούρτι και βρώμη πάλι δε βγαίνει το νούμερο 140.

Επειδή το νούμερο που σου είπε δεν ισχύει, σόρρυ. :( Η πρόταση είναι 0.8g πρωτεΐνη για κάθε kg βάρους σώματος, δηλαδή για έναν άνδρα 80 κιλών, είναι 64g/μέρα. Είναι η επίσημη θέση του Π.Ο.Υ. και όλων των συγγραμμάτων που έχω δει. Το μαξ που έχω δει σε βιβλίο είναι 1g/kg.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα 80 βγαίνουν ακριβώς, άρα κάθε μέρα θα πρέπει να τρώω ανάλογη ποσότητα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Peter βάλε μια φωτογραφια σου να δουμε τι ισχυει και τι οχι. Και θα κάνω και εγω μετά το ιδιο. :D

Γιατι μονο με τα βιβλια δεν γμησε κανεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Παιδιά κάνω τα μαθηματικά και βλέπω ότι είναι δύσκολο να πάρεις τις απαραίτητες πρωτεΐνες. Δηλαδή και κρέας να τρώω κάθε μέρα με πατάτες και γιαούρτι και βρώμη πάλι δε βγαίνει το νούμερο 140.

Βγαινουν παρα πολυ εύκολα.

Το πρωϊ αμα φάς 100γρ κουάκερ με 1 τοταλ γιαουρτι μετα φάς 2 φετες ψωμι με 100γρ ντιρολο ... μονο απο εκει έχεις πάρει 75γρ πρωτεϊνης.

Το μεσημερι αμα φάς 200γρ στηθος κοτοπουλο με ρυζι έφτασες τις 140 για πλάκα. Θα σε συμβουλευα να ακουσεις κάποιον που έχει ασχοληθει με το body building. Αν θες βεβαια να φτιάξεις σωμα... τα βιβλια του Peter δεν ξερω τι λένε αλλα ο καθενας κρινεται και με βάση το αποτελεσμα που έχει φτιάξει. Και ξέχασε τα Μακ Ντοναλντς δεν βρισκεις καμια υγιεινη τροφη εκει και με αξια που θα σε βοηθησει στην προπονηση σου. ;)

200γρ σογια να φτιάξεις μονο πηρες απο εκει 90γρ πρωτεϊνης...... θα επιλέξεις την πιτσα μετά? με τα λιπια και τα τυρια υψηλων λιπαρών μου κάνει εντυπωση που κάποιος λέει οτι διαβάζει βιοχημεια αλλα δέχεται να φάει πιτσα απο το ... λίντλ.

Η πιτσα απο τοπ λιντλ οπως ειναι η μιση θα φυγει στην τουαλέτα .... δεν σου προσφέρει τιποτα. Απορω που το συζητάμε κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή το νούμερο που σου είπε δεν ισχύει, σόρρυ. :( Η πρόταση είναι 0.8g πρωτεΐνη για κάθε kg βάρους σώματος, δηλαδή για έναν άνδρα 80 κιλών, είναι 64g/μέρα. Είναι η επίσημη θέση του Π.Ο.Υ. και όλων των συγγραμμάτων που έχω δει. Το μαξ που έχω δει σε βιβλίο είναι 1g/kg.

Αυτά που έχεις δει είναι για ανθρώπου που δεν γυμνάζονται. Για όσους γυμνάζονται είναι πολύ παραπάνω, με άνω όριο τα 2.2-2.3/κιλό και κάτω όριο το 1.5/κιλό(αν και υπάρχουν πρόσφατες έρευνες που δείχνουν πως με 1.2-1.3 έχεις περίπου το ίδιο τεσπά το βασικό συμπέρασμα είναι το ίδιο). Όλες οι έρευνες καταλήγουν σε σχεδόν το ίδιο και απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει αντίλογος για νούμερα πέραν του 1.5-2.3. https://examine.com/nutrition/how-much-protein-do-i-need-every-day/

edit: Είσαι γενικά λάθος peter εκτός από αυτό περί skinny fat, το αυγό είναι η πιο εύκολα απορροφόμενη πρωτείνη και δε μπορεί να συγκριθεί με το big mac. For the record η σκόνη προτείνης δεν είναι ότι καλύτερο εκτός αν είναι υψηλής ποιότητας.

Τα 80 βγαίνουν ακριβώς, άρα κάθε μέρα θα πρέπει να τρώω ανάλογη ποσότητα :P
Δεν χρειάζεσαι 140 είσαι σχετικά κοντός σε ύψος και beginner :loltooth:. Με 1.5γxκιλό είσαι υπερκαλλυμμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Αποφεύγω την ζάχαρη και το αλάτι. Προτιμώ τα φρούτα φρέσκα. Αποθηκευω σωστα τα τρόφιμα σε χώρο χωρίς ζέστη και υγρασία...

Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.
Πολυ απλες και κατανοητες λιστες απο τις καλυτερες τροφες για αυξηση μαζας ή απωλεια σωματικου λιπους, ειτε για διατροφη bodybuilding, ειτε fitness!

Τοπ 10 Πρωτεϊνων
1. Ασπραδια αυγου (η ολοκληρα σε μικρη ποσοτητα)
2. Στηθος απο κοτοπουλο
3. Απαχο φιλετο μοσχαρακι
4. Σολωμός
5. Στηθος απο γαλοπουλα
6. Μπακαλιαρος
7. Τονος/Ξιφιας (φρεσκος)
8. Τυρι Cottage
9. Κιμας γαλοπουλας
10. Πεστροφα


Τοπ 10 Συνθετων Υδατανθρακων
1. Βρωμη Κουακερ (κανονικη, οχι στιγμιαια)
2. Γλυκοπατατες
3. Καστανο Ρυζι (ή καστανο μπασματι)
4. Κανονικη Πατατα
5. Φασολια Μαυροματικα
6. Φακες
7. Μακαρονια Ολικης Αλεσεως
8. Ψωμι Ολικης Αλεσεως
9. Δημητριακα ολικης αλεσως (απο κριθαρι κλπ)
10. Κρεμα ρυζιου ή σταριου

Τοπ 10 Λαχανικων
1. Μπροκολλο
2. Σπανακι
3. Σπαραγγια
4. Πρασινη Σαλατα
5. Ντοματες
6. Πιπεριες (ολων των ειδων)
7. Μανιταρια
8. Πρασινα Φασολακια
9. Αγγουρι
10. Κολοκυθακια


Τοπ 10 Φρουτων
1. Grapefruit
2. Μηλα
3. Μουρα (blueberries, blackberries κλπ)
4. Πορτοκαλια
5. Μπανανες
6. Φραουλες
7. Ροδακινα
8. Δαμασκηνα
9. Σταφυλι
10. Ανανας

Καλα Λίπη
1. Λιναρελαιο
2. Λιναρι αλεσμενο
3. Ελαιολαδο
4. Καρυδια
5. Αμυγδαλα
6. Αβοκαντο
7. Φυστικια
8. Φυστικοβουρυρο (φυσικο, χωρις ζαχαρη)
9. Ταχινι (απο 100% αλεσμενο σησαμι, χωρις προσθετα)
10. Κασιους

Πολυ απλα πραγματα..!! Δε χρειαζεται να υπαρχει μονοτονια στη διατροφη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Αποψε έφαγα μπακαλιάρο. 300γρ. Εφαγα αρκετο σουπιτσα με ρυζάκι και σεληνάκι. :)

Επειδη αυτες τις 10 μερες εδω που ειμαι δεν έχω γυμναστηριο θα κάνω μερικές ασκησεις με το βάρος του σώματος για να κρατηθω λιγο σε φορμα και να μην βαρεθώ.

Σημέρα έκανα τα εξης :

15 λεπτά τρέξιμο
5 λεπτά διατάσεις
Κάμψεις με δισέτ 20 * 4 + 10 (έκανα 20 επαναληψεις και καπάκι αλλες 10 αυτο επι 4 με ενα το πολυ 2 λεπτά διάλειμα)
Καθισματα με δισέτ και εδώ 30*4 + 15
Κοιλιακους κανονικους (200)
Πλάγιους (150)
Βυθισεις σε μια καρέκλα για τρικέφαλους ( 20 * 4 + 10) δισέτ.

Διατάσεις λιγο χαλαρωση και βουρ για φαγητο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.
Πολυ απλες και κατανοητες λιστες απο τις καλυτερες τροφες για αυξηση μαζας ή απωλεια σωματικου λιπους, ειτε για διατροφη bodybuilding, ειτε fitness!

Τοπ 10 Πρωτεϊνων
1. Ασπραδια αυγου (η ολοκληρα σε μικρη ποσοτητα)
2. Στηθος απο κοτοπουλο
3. Απαχο φιλετο μοσχαρακι
4. Σολωμός
5. Στηθος απο γαλοπουλα
6. Μπακαλιαρος
7. Τονος/Ξιφιας (φρεσκος)
8. Τυρι Cottage
9. Κιμας γαλοπουλας
10. Πεστροφα


Τοπ 10 Συνθετων Υδατανθρακων
1. Βρωμη Κουακερ (κανονικη, οχι στιγμιαια)
2. Γλυκοπατατες
3. Καστανο Ρυζι (ή καστανο μπασματι)
4. Κανονικη Πατατα
5. Φασολια Μαυροματικα
6. Φακες
7. Μακαρονια Ολικης Αλεσεως
8. Ψωμι Ολικης Αλεσεως
9. Δημητριακα ολικης αλεσως (απο κριθαρι κλπ)
10. Κρεμα ρυζιου ή σταριου

Τοπ 10 Λαχανικων
1. Μπροκολλο
2. Σπανακι
3. Σπαραγγια
4. Πρασινη Σαλατα
5. Ντοματες
6. Πιπεριες (ολων των ειδων)
7. Μανιταρια
8. Πρασινα Φασολακια
9. Αγγουρι
10. Κολοκυθακια


Τοπ 10 Φρουτων
1. Grapefruit
2. Μηλα
3. Μουρα (blueberries, blackberries κλπ)
4. Πορτοκαλια
5. Μπανανες
6. Φραουλες
7. Ροδακινα
8. Δαμασκηνα
9. Σταφυλι
10. Ανανας

Καλα Λίπη
1. Λιναρελαιο
2. Λιναρι αλεσμενο
3. Ελαιολαδο
4. Καρυδια
5. Αμυγδαλα
6. Αβοκαντο
7. Φυστικια
8. Φυστικοβουρυρο (φυσικο, χωρις ζαχαρη)
9. Ταχινι (απο 100% αλεσμενο σησαμι, χωρις προσθετα)
10. Κασιους

Πολυ απλα πραγματα..!! Δε χρειαζεται να υπαρχει μονοτονια στη διατροφη μας.

Πολυ ωραιο το πινακάκι σου φιλε μου!

Στο μεταξυ βεβαια πρέπει να υπάρχει ποικιλια στην διατροφη μας ... και αν βλέπεις πως βαριέσαι την πιτσα μαργαριτα .... έχει και άλλα ειδη να επιλέξεις τι θα τρως κάθε μερα για να αδυνατισεις ... και αμα βλέπεις οτι χάνεις πολυ φάε 2 να το προλάβεις!!! χαχα προφανως και κάνω πλάκα :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
1. Βρωμη Κουακερ (κανονικη, οχι στιγμιαια)

δε νομίζω πως έχει διαφορά ίδιος καρπός διαφορετική επεξεργασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αποψε έφαγα μπακαλιάρο. 300γρ. Εφαγα αρκετο σουπιτσα με ρυζάκι και σεληνάκι. :)

Επειδη αυτες τις 10 μερες εδω που ειμαι δεν έχω γυμναστηριο θα κάνω μερικές ασκησεις με το βάρος του σώματος για να κρατηθω λιγο σε φορμα και να μην βαρεθώ.

Σημέρα έκανα τα εξης :

15 λεπτά τρέξιμο
5 λεπτά διατάσεις
Κάμψεις με δισέτ 20 * 4 + 10 (έκανα 20 επαναληψεις και καπάκι αλλες 10 αυτο επι 4 με ενα το πολυ 2 λεπτά διάλειμα)
Καθισματα με δισέτ και εδώ 30*4 + 15
Κοιλιακους κανονικους (200)
Πλάγιους (150)
Βυθισεις σε μια καρέκλα για τρικέφαλους ( 20 * 4 + 10) δισέτ.

Διατάσεις λιγο χαλαρωση και βουρ για φαγητο. :)

Devil όπως λέμε DDevil; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Το φορουμ ζει. Ευλόγηcον.

Peter βάλε μια φωτογραφια σου να δουμε τι ισχυει και τι οχι. Και θα κάνω και εγω μετά το ιδιο.

Γιατι μονο με τα βιβλια δεν γμησε κανεις

Το πως είμαι τώρα με πως ήμουν πριν 2 χρόνια δεν έχει καμία σχέση γιατί φέτος έτρωγα σαν ζώο από το άγχος και σταμάτησα να κάνω γυμναστική λόγω των υποχρεώσεων της σχολής. Τότε ήμουν μια χαρά πάντως.

200γρ σογια να φτιάξεις μονο πηρες απο εκει 90γρ πρωτεϊνης...... θα επιλέξεις την πιτσα μετά? με τα λιπια και τα τυρια υψηλων λιπαρών μου κάνει εντυπωση που κάποιος λέει οτι διαβάζει βιοχημεια αλλα δέχεται να φάει πιτσα απο το ... λίντλ.

Η πιτσα απο τοπ λιντλ οπως ειναι η μιση θα φυγει στην τουαλέτα .... δεν σου προσφέρει τιποτα. Απορω που το συζητάμε κιολας.

Λες λες λες, αλλά από επιστημονική τεκμηρίωση γιοκ. Πριν λίγο σου έδειξα ότι η πίτσα τηρεί τις προδιαγραφές του ΠΟΥ για ισορροπημένη διατροφή όσο αφορά τα macronutrients και τις θερμίδες για άνθρωπο που προσπαθεί να χάσει κιλά. Δεν σου μίλησα για bodybuilding και δεν μίλησα για σωματική άσκηση, μίλησα ξεκάθαρα για το ότι στην δίαιτα για την απώλεια βάρους, το μόνο (ή το περισσότερο) που μετράει είναι οι θερμίδες. Στα μεγάλα συγγράμματα βιοχημείας δεν μιλάει για "μεταβολισμός του λάχανου" και "μεταβολισμός του Big Mac", μιλάει για "μεταβολισμό γλυκόζης", "μεταβολισμό του <x> αμινοξέος" και "μεταβολισμό του <x> λιπιδίου", με μερικές υποπεριπτώσεις.

Τα "θα φύγει η μισή στην τουαλέτα" και άλλα τέτοια τσιτάτα δεν στηρίζονται σε τίποτα. Εκτιμώ τον Fast...

Αυτά που έχεις δει είναι για ανθρώπου που δεν γυμνάζονται. Για όσους γυμνάζονται είναι πολύ παραπάνω, με άνω όριο τα 2.2-2.3/κιλό και κάτω όριο το 1.5/κιλό(αν και υπάρχουν πρόσφατες έρευνες που δείχνουν πως με 1.2-1.3 έχεις περίπου το ίδιο τεσπά το βασικό συμπέρασμα είναι το ίδιο). Όλες οι έρευνες καταλήγουν σε σχεδόν το ίδιο και απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει αντίλογος για νούμερα πέραν του 1.5-2.3. https://examine.com/nutrition/how-much-protein-do-i-need-every-day/

edit: Είσαι γενικά λάθος peter εκτός από αυτό περί skinny fat, το αυγό είναι η πιο εύκολα απορροφόμενη προτείνη και δε μπορεί να συγκριθεί με το big mac. For the record η σκόνη προτείνης δεν είναι ότι καλύτερο εκτός αν είναι υψηλής ποιότητας.

...o οποίος έχει δίκιο για ανθρώπους που γυμνάζονται και παρέθεσε τις κατάλληλες αναφορές. Τέτοιος διαχωρισμός δεν είχε γίνει στα guidelines που έχω δει εγώ ή στα βιβλία, αλλά είχα δει κάποιες παρόμοιες έρευνες με αυτές που παραθέτει το άρθρο. Δεν είμαι αθλητίατρος (καλά, ούτε γιατρός δεν είμαι ακόμα, αλλά έστω), και μιλάω πάντα στο context της δίαιτας.

Αν δεις, όλοι οι υπολογισμοί μου παραπάνω αφορούν μία δίαιτα 1,400 kcal/μέρα για σχετικά γρήγορη απώλεια βάρους. Η γενικότερη σύσταση είναι 10-20% των θερμίδων από πρωτεΐνες αντί για /kg, και χρησιμοποιώντας την πίτσα ως παράδειγμα, κάποιος που θέλει να φτιάξει μούσκουλα και έτσι (ας πούμε) παίρνει 2,800 θερμίδες τη μέρα μαζί με γυμναστική θα πάρει 140 g πρωτεΐνης (20%). Αν αυτός είναι 80 κιλά, μιλάμε για 1.75g/kg, το οποίο είναι μέσα στο όριο που παραθέτει η σελίδα που έστειλες.

Το point μου έχει να κάνει με το ότι δεν έχει σημασία το τι τρως με την έννοια τι φαγητό είναι, και δεν υπάρχει λόγος για καταπίεση και καμία φοβερή αλλαγή στις διατροφικές προτιμήσεις. Απλά θέλει φανατικό logging. Και τα σουβλάκια σου θα φας, και τις πίτσες σου θα φας, και τα ντόνατ σου θα φας. Αλλά δεν μπορείς ταυτόχρονα να κόψεις κιλά (caloric deficit) και να φτιάξεις καμία μεγάλη μυική μάζα (πρωτεΐνη και άσκηση), ακόμα και αν καταφύγεις στις σκόνες και τα συμπληρώματα.

tl;dr pizza is love, pizza is life.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Το φορουμ ζει. Ευλόγηcον.
Ποιός να ευλογήσει; Οι τρεις Ιεράρχες;


Εντιτ...
Τον σολωμό τον αποφεύγω οπως και τον ξιφία αλλά και τον τόνο γιατί η παρουσία υδραργύρου είναι όλο και πιο έντονη τα τελευταία χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
peter η συζήτηση ξεκίνησε με το "μπορεςίς να χάσεις βάρος τρώγοντας διάφορα" το οποίο ισχύει μεν αλλά υπό πολλές προϋποθέσεις και μικρά γράμματα. Μας αναφέρεις τη πίτσα που κατέβαζες εσύ δεν ξέρω ποιο ήταν το δικό σου πρόγραμμα αποκλειστικά αλλά το να πει κάποιος "εγώ αδυνατίζω τρώγοντας μεταξύ άλλων donuts και παγωτά από μόνο του είναι παραπλανητικό.

Τώρα τα υπόλοιπα είναι ίσως λίγο υποκειμενικά με την έννοια πως ναι αν ο πίνακας nutrition ενός burger σε καλύπτει κάντο αλλά προσωπικά προτιμώ κυρίως τροφές λιγότερο επεξεργασμένες που ξέρω σε ένα καλύτερο βαθμό τι έχουν περάσει. Εξού και ο πίνακας του juste πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
...o οποίος έχει δίκιο για ανθρώπους που γυμνάζονται και παρέθεσε τις κατάλληλες αναφορές. Τέτοιος διαχωρισμός δεν είχε γίνει στα guidelines που έχω δει εγώ ή στα βιβλία, αλλά είχα δει κάποιες παρόμοιες έρευνες με αυτές που παραθέτει το άρθρο. Δεν είμαι αθλητίατρος (καλά, ούτε γιατρός δεν είμαι ακόμα, αλλά έστω), και μιλάω πάντα στο context της δίαιτας.

Αν δεις, όλοι οι υπολογισμοί μου παραπάνω αφορούν μία δίαιτα 1,400 kcal/μέρα για σχετικά γρήγορη απώλεια βάρους. Η γενικότερη σύσταση είναι 10-20% των θερμίδων από πρωτεΐνες αντί για /kg, και χρησιμοποιώντας την πίτσα ως παράδειγμα, κάποιος που θέλει να φτιάξει μούσκουλα και έτσι (ας πούμε) παίρνει 2,800 θερμίδες τη μέρα μαζί με γυμναστική θα πάρει 140 g πρωτεΐνης (20%). Αν αυτός είναι 80 κιλά, μιλάμε για 1.75g/kg, το οποίο είναι μέσα στο όριο που παραθέτει η σελίδα που έστειλες.

Το point μου έχει να κάνει με το ότι δεν έχει σημασία το τι τρως με την έννοια τι φαγητό είναι, και δεν υπάρχει λόγος για καταπίεση και καμία φοβερή αλλαγή στις διατροφικές προτιμήσεις. Απλά θέλει φανατικό logging. Και τα σουβλάκια σου θα φας, και τις πίτσες σου θα φας, και τα ντόνατ σου θα φας. Αλλά δεν μπορείς ταυτόχρονα να κόψεις κιλά (caloric deficit) και να φτιάξεις καμία μεγάλη μυική μάζα (πρωτεΐνη και άσκηση), ακόμα και αν καταφύγεις στις σκόνες και τα συμπληρώματα.

tl;dr pizza is love, pizza is life.

Αντίστοιχα το νούμερο αλλάζει σε μεγαλύτερα ποσοστά από το 20% για δίαιτα ή μπαλκινγκ(για δίαιτα το ποσοστό είναι αξιοσημείωτα μεγαλύτερο). Η ιστοσελίδα έχει 2.2 το ανώτατο όριο, δεν αναφέρει συγκεκριμένα για τι δραστηριότητες μιλάμε, αλλά αν μιλάμε για γυμναστήριο ή άθλημα με έντονη έμφαση στη δύναμη(ενόργανη, πάλη κλπ) τότε οι πρωτεινικές ανάγκες είναι μεγαλύτερες από π.χ. αυτόν που προπονείται για μαραθώνιο. Οι μη αθλούμενοι επίσης έχουν λιγότερα, αλλά σημαντικά οφέλη από την αύξηση των πρωτεινών καθώς θα χάσουν κιλά πιο γρήγορα και θα πεινάν πολύ λιγότερο στη διάρκεια της μέρας.

'Εχει σημασία τι θα φας και από που είναι προφανώς. 'Ενα κανονικό τυρί λίγης επεξεργασίας μπορεί να έχει το ίδιο διατροφικό προφίλ με το τυρί από τα μεταμεσονύχτια σαντουιτσάδικα στο κέντρο που αν τα αφήσεις να κρυώσουν θα γίνουν σαν τσίχλα. Παρόλαυτα το σώμα τα επεξεργάζεται τελείως διαφορετικά. Δεν καταλαβαίνω τι άλλο μπορείς να εννοείς. Στο τέλος όλοι οι υδατάνθρακες π.χ. θα διασπαστούν σε γλυκόζη, αλλά αυτό δε σημαίνει πως "carbs are carbs" και πως το ίδιο είναι να τρως φρούτα, φρουτοχημό, σοκολάτα ή γλυκοπατάτες.

Γενικά σίγουρα δεν χρειάζεται να κάνεις δραματικές αλλάγες ή τις ηλίθιες δίαιτες που διαφημίζονται και σίγουρα όχι εξ' αρχής. Γι' αυτό το λόγο όσο περνάει ο καιρός ο κόσμος καταλαβαίνει πως θα έχει τα ίδια αποτελέσματα με flexible dieting(80% μη επεξεργασμένα, "καλά" φαγητά και 20% γιολο) ή με την ενσωμάτωση των cheat meals/days.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top