Διαζύγιο όταν υπάρχουν παιδιά

noufarogorgona

Νεοφερμένος

Η noufarogorgona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας και χρόνια πολλά σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιοι από εσάς έχετε εμπειρία από διαζύγιο ( ως γονείς ή ως παιδιά) . Τι σας δυσκολεψε πιο πολύ?
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,735 μηνύματα.
Η αναισθησία της άλλης πλευράς, η αποστασιοποίηση που επέδειξε ( ακόμη δεν το χωράει το μυαλό μου πόσο ηλίθια αδιάφορα μπορεί να φερθεί κάποιος) . Το οικονομικό είναι μια υπολογίσιμη δυσκολία ( εγώ το ανέλαβα όλο μόνη συν όλα τα διεκπεραιωτικα) , τα παιδιά τα είχα ενημερώσει μήνες πριν το ανακοινώσω σε αυτόν ( ευτυχώς είναι μεγάλα και έβλεπαν την κατάσταση.. Όποτε με παρότρυναν κιόλας). Μια απόφαση είναι, ίσως από τις καλύτερες που θα πάρεις στη ζωή σου.. Θέλει να έχεις οργανώσει καλά κάθε κίνηση αποδέσμευσης
 

noufarogorgona

Νεοφερμένος

Η noufarogorgona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, glayki για την απάντησή σου 🌸 Μπορω να σε ρωτήσω περίπου σε τι ηλικία ήταν τα παιδιά σου? Κι εμένα το παιδάκι μου αν και πολύ μικρό ακόμα , μου έχει πει " μαμά χώρισέ τον". Αλλά ο πατέρας της χρησιμοποιεί ψυχολογικούς εκβιασμούς του στυλ " θα βλέπεις πολύ λίγο τον μπαμπά , αν χωρίσει με τη μαμά". Όχι ότι έχει ενδιαφερθεί ιδιαίτερα για το παιδί ως τώρα . Πιο πολύ ενδιαφέρεται για τις " γνωριμίες " του. Εξωσυζυγικές σχέσεις,τσιγκουνιά μέχρι αηδιας, και προσβολές όλη μέρα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,961 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, glayki για την απάντησή σου 🌸 Μπορω να σε ρωτήσω περίπου σε τι ηλικία ήταν τα παιδιά σου? Κι εμένα το παιδάκι μου αν και πολύ μικρό ακόμα , μου έχει πει " μαμά χώρισέ τον". Αλλά ο πατέρας της χρησιμοποιεί ψυχολογικούς εκβιασμούς του στυλ " θα βλέπεις πολύ λίγο τον μπαμπά , αν χωρίσει με τη μαμά".
Ήμουν και εγώ κάποτε αυτό το παιδάκι.
Δυστυχώς η μητέρα μου ποτέ δεν βρήκε το θάρρος να πάρει την απόφαση γιατί φοβόταν "τι θα πει ο κόσμος".

Ως παιδί που την παρακαλούσα να χωρίσει και να μείνουμε μαζί ήσυχα, σε παρακαλώ κάντο.
Για φτάσει το μικρό σου παιδί να σου το λέει αυτό, υποφέρει και αυτό μαζί με εσένα.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,735 μηνύματα.
Παντρευτηκα μικρή:cool:τα μεγάλα είναι φοιτητές.. Δεν περιμένουμε τίποτε από αυτόν. Αρκεί που άλλαξε αύρα το σπίτι .μην διστάσεις ούτε λεπτό αν έχεις δοκιμάσει άλλες μεθόδους επίλυσης και βρίσκεις τοίχο.. Κάνεις άνθρωπος δεν αλλάζει και αν το κάνει ,είναι για να εξασφαλίσει την παραμονή του στη βολεμένη δεδομένη κατάσταση..εγω δε μάσησα .. Ευχαριστω δε θα παρω.. Πρόσεχε τις αποφάσεις σου.. Απαιτείται ώριμη σκέψη και όχι απερισκεψία.. Εμένα μου πηρε χρονια να βρω την τόλμη.. Αν με ρωτας τώρα, έπρεπε να το κάνω καμια 15 ετια πριν
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,961 μηνύματα.
Εξωσυζυγικές σχέσεις,τσιγκουνιά μέχρι αηδιας, και προσβολές όλη μέρα.
Αν έχει γκόμενα στείλε τον πίσω στην μάνα του
Ευτυχώς σε εμένα δεν είχαμε αυτά τα προβλήματα, αλλά όλα τα υπόλοιπα+ ενδοοικογενειακής βίας.
 

noufarogorgona

Νεοφερμένος

Η noufarogorgona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ήμουν και εγώ κάποτε αυτό το παιδάκι.
Δυστυχώς η μητέρα μου ποτέ δεν βρήκε το θάρρος να πάρει την απόφαση γιατί φοβόταν "τι θα πει ο κόσμος".

Ως παιδί που την παρακαλούσα να χωρίσει και να μείνουμε μαζί ήσυχα, σε παρακαλώ κάντο.
Για φτάσει το μικρό σου παιδί να σου το λέει αυτό, υποφέρει και αυτό μαζί με εσένα.
Σευχαριστω πολύ Grand Duchess
Αν έχει γκόμενα στείλε τον πίσω στην μάνα του
Ευτυχώς σε εμένα δεν είχαμε αυτά τα προβλήματα, αλλά όλα τα υπόλοιπα+ ενδοοικογενειακής βίας.
Ναι , κορίτσι μου , ❤️ κι εγώ ως παιδάκι παρακαλούσα τη μάνα μου (χωρίς αποτέλεσμα , δυστυχώς) να χωρίσει ... Αλλά τώρα με τη συνεπιμελεια φοβάμαι ότι θα πρέπει το να περνάει ΠΟΛΥ χρόνο με εκείνον και το σόι του.... Πώς θα την αφήνω μόνη της μαζί τους??? Αυτό με φοβίζει και ψάχνω λυση.. Οι δικηγόροι δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικοι..
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,735 μηνύματα.
Αν θέλει συν επιμέλεια..δυστυχώς δε μπορείς να αποτρέψεις να περνάει χρόνο με το περιβάλλον της άλλης πλευράς. Με ο, τι αυτό συνεπάγεται, όπως το να μιλούν στο παιδί με αρνητικά λόγια για την κατάσταση.. Από την άλλη αν δεν είσαι ευτυχισμένη, βλέπεις άλλη λύση; πόσο θα κάνεις υπομονή;και ούτε για το παιδάκι είναι καλό ένα αποστασιοποιημένο στην καλύτερη, εχθρικό στη χειρότερη περιβάλλον μεταξύ των γονέων. Τελικά η συν επιμέλεια αποδεικνύεται μπελας
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,961 μηνύματα.
Σευχαριστω πολύ Grand Duchess

Ναι , κορίτσι μου , ❤️ κι εγώ ως παιδάκι παρακαλούσα τη μάνα μου (χωρίς αποτέλεσμα , δυστυχώς) να χωρίσει ... Αλλά τώρα με τη συνεπιμελεια φοβάμαι ότι θα πρέπει το να περνάει ΠΟΛΥ χρόνο με εκείνον και το σόι του.... Πώς θα την αφήνω μόνη της μαζί τους??? Αυτό με φοβίζει και ψάχνω λυση.. Οι δικηγόροι δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικοι..
Αχ εδώ σας καταλαβαίνω. Έχουμε ξαδέρφη μας που τα πέρασε αυτά με τον απαράδεκτο πρώην σύζυγό της και το σοι του. Πήγαινε η κόρη τους, μικρή τότε, 5 ετών, για σαββατοκύριακο και το παιδί ερχόταν μέσα στα κλάματα, βρώμικο, και παρακαλούσε να μην το ξαναπάνε (την είχε πάρει μια εβδομάδα μια φορά και το παιδί έπαιρνε τηλ κλαίγοντας να πάει η ξαδέρφη μου να το πάρει, το παιδί είχε δηλητηριαστεί από αηδία που του έδωσαν και δεν το έκαναν καν μπάνιο μια εβδομάδα με λεκε από εμετούς και διάρροιες)

Αυτά έγιναν οτο παιδί έγινε 9, είπε ξεκάθαρα στα μούτρα του πατέρα του (αφού γύρισε σπίτι) ότι δεν θέλει να έχει καμία επαφή μαζί του ούτε και με το σόι του, και απλά μετά από κάποιους τσακωμους έβαλε την υπογραφή να έχει η ξαδέρφη μου την πλήρη κηδεμονία. Και από τότε και μάνα και κόρη σώθηκαν. Βρήκε και ένα καλό παιδί και παντρεύτηκε, δέχτηκε κανονικά το κορίτσι ως παιδάκι του και ζουν ευτυχισμένοι στην Αγγλία.

Τώρα για την περίπτωση σου.
Αυτός είναι καλός πατέρας ή όχι;
Γιατί μπορεί να είναι απαράδεκτος σύζυγος αλλά ασχολείται με την μικρή; Ή την θέλει απλά να πουλάει τρέλα και να σου ασκεί πίεση;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,287 μηνύματα.
Αλλά τώρα με τη συνεπιμελεια φοβάμαι ότι θα πρέπει το να περνάει ΠΟΛΥ χρόνο με εκείνον και το σόι του.... Πώς θα την αφήνω μόνη της μαζί τους??? Αυτό με φοβίζει και ψάχνω λυση.. Οι δικηγόροι δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικοι..
Συγγνώμη που επεμβαίνω, δεν ξέρω την περίπτωση, αλλά θέλω να ρωτήσω, εσύ τί θες ακριβώς, να μείνεις μόνη με το παιδί και να μην ξαναδεί τον πατέρα του και τους συγγενείς του πατέρα του; Θα τη φάνε; Τί φοβάσαι τόσο πολύ; Μού φαίνεται λίγο σαν να θες να εξαφανιστεί ο πατέρας και τα δικαιώματα στο παιδί του αλλά και η ανάγκη του παιδιού για ένα πατρικό πρόσωπο.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,961 μηνύματα.
Συγγνώμη που επεμβαίνω, δεν ξέρω την περίπτωση, αλλά θέλω να ρωτήσω, εσύ τί θες ακριβώς, να μείνεις μόνη με το παιδί και να μην ξαναδεί τον πατέρα του και τους συγγενείς του πατέρα του; Θα τη φάνε; Τί φοβάσαι τόσο πολύ; Μού φαίνεται λίγο σαν να θες να εξαφανιστεί ο πατέρας και τα δικαιώματα στο παιδί του αλλά και η ανάγκη του παιδιού για ένα πατρικό πρόσωπο.
Εδώ δεν ξέρουμε και την ιστορία βέβαια. Μπορεί να είναι βίαιος στο παιδί (ελπίζω να μην είναι) μπορεί και οχι
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,287 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,961 μηνύματα.
Αν ήταν βίαιος δε θα έδινε συνεπιμέλεια ο δικαστής (νομίζω)
Δυστυχώς τίποτα δεν γίνεται, γιατί θα πρέπει να αποδειχθεί η βία από το παιδι, και για να γίνει αυτό πρέπει να γίνει καταγγελία από την μητέρα, εξέταση του παιδιού από παιδοψυχιατρο, ιατροδικαστή και αστυνόμο, και αν αποφασίσουν να δεχτούν τα λόγια του παιδιού (γιατί δυστυχώς δεν πιστεύουν τα παιδιά πολλές φορές), τότε μόνο δεν δίνεται η συνεπιμελεια (εκτός αν πρόκειται για σοβαρές περιπτώσεις πχ.μπαμπης)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,287 μηνύματα.
Καλώς ας μας διευκρινίσει η θεματοθέτρια αν θέλει υπό ποιες συνθήκες θα δοθεί - δόθηκε η συνεπιμέλεια και τί φοβάται οτι θα κάνει στο παιδί ο πατέρας και οι συγγενείς του.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,961 μηνύματα.
Καλώς ας μας διευκρινίσει η θεματοθέτρια αν θέλει υπό ποιες συνθήκες θα δοθεί - δόθηκε η συνεπιμέλεια και τί φοβάται οτι θα κάνει στο παιδί ο πατέρας και οι συγγενείς του.
Ναι αυτό θα ήταν το καλύτερο. Αν μπορεί βέβαια και αν της είναι εύκολο.


Πάντως θεματοθετρια εγώ θα σου έλεγα αν ο πατέρας δεν είναι βίαιος και επικίνδυνος, να αφήσεις το παιδί να αποφασίσει αν τον θέλει στη ζωή του ή όχι. Ούτως ή άλλως, να ξέρεις ότι τα παιδιά το κέρατο του γονέα δεν το συγχωρούν, όταν μεγαλώσει λίγο και η κόρη σου και καταλάβει τι είναι η απιστία. Εξάλλου φαίνεται η μικρή ότι δεν τον θέλει.
Αν αποφασίσει ότι δεν το θέλει στην ζωή της, τότε δεν θα πηγαίνει να τον βλέπει. Απλά τα πράγματα.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,935 μηνύματα.
Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις αν δεν υπάρχει ισορροπία στο οικονομικό σκέλος, σου κατσηκώνεται στο σβέρκο και μετά θα πρέπει να συνδυάσεις διάφορα πράγματα στο μυαλό σου για να ανταποκριθείς σωστά.
Το σημαντικότερο είναι να ξεκαθαρίσεις το "εμείς τελειώσαμε" και μετά να κοιτάξεις τι οφελεί το παιδί σου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,892 μηνύματα.
Αυτα ειναι τα άσχημα των γάμων... ειτε γυναικες ειτε άντρες δεν καταλαβαινουν οτι αυτος ο οποιος επέλεξαν καλώς ή κακως ειναι κομματι του εαυτού τους και δεν μπορουν να το ακυρωσουν. Τα ιδια και για τους άντρες.

Αν το κάνουν θα δημιουργησουν κενό και προβληματα στην ομαλή ψυχική ανάπτυξη του παιδιού.

Εξάλλου ο ΑΚ στο άρθρο 1502 , υπο νομική προσέγγιση υποστηρίζει ότι το συμφερον του τέκνου ειναι να βλέπει και τους δυο γονεις οπως ΚΑΙ τους δύο παπούδες. Αν βλέπετε εξαρχης οτι η συντροφος ή ο συντροφος σας έχει ζητήματα που δεν θέλει να λύσει και αυτα τα ζητήματα θα θέσουν την οικογένεια σε τέτοιους κινδύνους ισως ειναι καλύτερα να μην προχωρήσετε. Ειχατε μια σχέση πες 3-4 χρονια περάσατε ωραια οκ και ως εκεί.

Ειναι γελοίο να βγαινεις μετά κ να κράζεις τον άντρα που επέλεξες. Τουλαχιστον εμένα ετσι μ φαινεται μαζι με μπολικο εγωισμο. Δηλαδη δεν μπορώ να πιστεψω οτι η λυση του γαμου αφορα μονο τη μια πλευρά. Στις αρχες πως τα έβρισκαν ;
 

noufarogorgona

Νεοφερμένος

Η noufarogorgona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μπροστά στο παιδί ουρλιαζει από τότε που ήταν μωρό. Για λογους ανύπαρκτους, πχ γιατί στο ψυγείο υπάρχουν πολλά τάπερ, η γιατί μπορεί να καθίσαμε στην αγαπημένη του καρέκλα, η γιατί μετακίνησα λίγο έναν καναπέ. Αυτά θεωρεί ότι είναι αρκετοί λόγοι για να με λέει " άχρηστη" "γύφτισσα" και " ηλίθια" μπροστά στο παιδί. Με μειώνει και ως μήτερα μπροστά της πχ, " ο,τι θέλει σε κάνει το παιδί, " , " δεν ξέρεις εσύ από παιδιά " ή ακυρώνει οδηγίες που δίνω στο παιδί, πχ όταν της δώσω να βάλει ένα μπουφάν , αυτός το παίρνει από το χέρι μου και της λέει " όχι δε χρειάζεσαι μπουφάν! " , " Εμένα θα ακούς, όχι τη μάνα σου". Η κόρη μου τώρα είναι σχεδόν 6 και του λέει " μη μιλάς έτσι στη μαμά μου, η μαμά μου είναι καλή!". Στην ίδια , όταν έχει αυτός καλή διάθεση, μπορεί να φερθεί καλά, πχ να παίξουν λίγο μαζί ή να της πάρει ένα δωράκι . Και της αρέσει της κορούλας μου αυτό. Έχει κάποια αισθήματα για εκείνον . Έχει συμβεί όμως πολλές φορές να της ουρλιάξει για ασήμαντους λογους, κι εκείνη να κλαίει , και όσο κι αν τουβεχω πει να φέρεται καλύτερα, αυτός κάνει το αντίθετο από ότι του πω!! Άρα με το διαζύγιο, πόσο χειρότερα θα φέρεται??? Όταν εγώ δε θα είμαι παρούσα να προστατέψω το παιδί μου? Αυτός είναι ο λόγος που ακόμα δε χώρισα ΑΚΟΜΑ. Αλλά βλέπω ότι άλλη λύση δεν υπάρχει. Να αναφέρω επίσης ότι η πεθερά μου είναι ακόμα χειρότερη και τα παιδιά της τα σάπιζε στο ξύλο όταν ήταν μικρά, επίσης τον μακαρίτη τον άντρα της τον έβριζε όλη μέρα. Έχει δείρει και τα εγγόνια που έχει από την κόρη της. Πώς θα προστατέψω το παιδί μου? Μια δικηγόρος μου είπε" δε μπορείτε να κάνετε τίποτα, Δυστυχώς.....!!!!"
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτα ειναι τα άσχημα των γάμων... ειτε γυναικες ειτε άντρες δεν καταλαβαινουν οτι αυτος ο οποιος επέλεξαν καλώς ή κακως ειναι κομματι του εαυτού τους και δεν μπορουν να το ακυρωσουν. Τα ιδια και για τους άντρες.

Αν το κάνουν θα δημιουργησουν κενό και προβληματα στην ομαλή ψυχική ανάπτυξη του παιδιού.

Εξάλλου ο ΑΚ στο άρθρο 1502 , υπο νομική προσέγγιση υποστηρίζει ότι το συμφερον του τέκνου ειναι να βλέπει και τους δυο γονεις οπως ΚΑΙ τους δύο παπούδες. Αν βλέπετε εξαρχης οτι η συντροφος ή ο συντροφος σας έχει ζητήματα που δεν θέλει να λύσει και αυτα τα ζητήματα θα θέσουν την οικογένεια σε τέτοιους κινδύνους ισως ειναι καλύτερα να μην προχωρήσετε. Ειχατε μια σχέση πες 3-4 χρονια περάσατε ωραια οκ και ως εκεί.

Ειναι γελοίο να βγαινεις μετά κ να κράζεις τον άντρα που επέλεξες. Τουλαχιστον εμένα ετσι μ φαινεται μαζι με μπολικο εγωισμο. Δηλαδη δεν μπορώ να πιστεψω οτι η λυση του γαμου αφορα μονο τη μια πλευρά. Στις αρχες πως τα έβρισκαν ;
Να σε ενημερώσω αν δεν το ξέρεις, ότι καμία γυναίκα δεν προχωράει σε γαμο και οικογένεια με τέτοια άνθρωπο, αυτά βγαίνουν στη φόρα μετά την απόκτηση παιδιού, γιατί κάποιοι" κύριοι" νιώθουν ότι έχουν δέσει το γάιδαρό τους. Ακόμα και συγγενικά πρόσωπα του συζύγου μου έχουν αγανακτήσει με συμπεριφορές του.... Ποιον είδες να κράζω???? Ανέφερα κανέναν ονομαστικά??????? Αν δεν έχεις κάτι βοηθητικό να πεις για τη συγκεκριμένη περίπτωση , σε παρακαλώ να μην χάσεις άλλο χρόνο με την περίπτωσή μου , ευχαριστώ για το σχόλιο και σου εύχομαι χρόνια πολλά και ο,τι επιθυμείς !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτα ειναι τα άσχημα των γάμων... ειτε γυναικες ειτε άντρες δεν καταλαβαινουν οτι αυτος ο οποιος επέλεξαν καλώς ή κακως ειναι κομματι του εαυτού τους και δεν μπορουν να το ακυρωσουν. Τα ιδια και για τους άντρες.

Αν το κάνουν θα δημιουργησουν κενό και προβληματα στην ομαλή ψυχική ανάπτυξη του παιδιού.

Εξάλλου ο ΑΚ στο άρθρο 1502 , υπο νομική προσέγγιση υποστηρίζει ότι το συμφερον του τέκνου ειναι να βλέπει και τους δυο γονεις οπως ΚΑΙ τους δύο παπούδες. Αν βλέπετε εξαρχης οτι η συντροφος ή ο συντροφος σας έχει ζητήματα που δεν θέλει να λύσει και αυτα τα ζητήματα θα θέσουν την οικογένεια σε τέτοιους κινδύνους ισως ειναι καλύτερα να μην προχωρήσετε. Ειχατε μια σχέση πες 3-4 χρονια περάσατε ωραια οκ και ως εκεί.

Ειναι γελοίο να βγαινεις μετά κ να κράζεις τον άντρα που επέλεξες. Τουλαχιστον εμένα ετσι μ φαινεται μαζι με μπολικο εγωισμο. Δηλαδη δεν μπορώ να πιστεψω οτι η λυση του γαμου αφορα μονο τη μια πλευρά. Στις αρχες πως τα έβρισκαν ;
Να σε ενημερώσω αν δεν το ξέρεις, ότι καμία γυναίκα δεν προχωράει σε γαμο και οικογένεια με τέτοια άνθρωπο, αυτά βγαίνουν στη φόρα μετά την απόκτηση παιδιού, γιατί κάποιοι" κύριοι" νιώθουν ότι έχουν δέσει το γάιδαρό τους. Ακόμα και συγγενικά πρόσωπα του συζύγου μου έχουν αγανακτήσει με συμπεριφορές του.... Ποιον είδες να κράζω???? Ανέφερα κανέναν ονομαστικά??????? Αν δεν έχεις κάτι βοηθητικό να πεις για τη συγκεκριμένη περίπτωση , σε παρακαλώ να μην χάσεις άλλο χρόνο με την περίπτωσή μου , ευχαριστώ για το σχόλιο και σου εύχομαι χρόνια πολλά και ο,τι επιθυμείς !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγγνώμη που επεμβαίνω, δεν ξέρω την περίπτωση, αλλά θέλω να ρωτήσω, εσύ τί θες ακριβώς, να μείνεις μόνη με το παιδί και να μην ξαναδεί τον πατέρα του και τους συγγενείς του πατέρα του; Θα τη φάνε; Τί φοβάσαι τόσο πολύ; Μού φαίνεται λίγο σαν να θες να εξαφανιστεί ο πατέρας και τα δικαιώματα στο παιδί του αλλά και η ανάγκη του παιδιού για ένα πατρικό πρόσωπο.
Όχι , ποτέ δε θα ήθελα να χάσει το παιδί μου τον πατέρα της εφόσον η ίδια τον θέλει στη ζωή της. Αυτό που με απασχολεί είναι η ποιότητα ζωής που θα έχει όταν θα βρίσκεται κοντά του και κοντά στους συγγενείς του. Γιατί εχουν αποδειχθεί ότι δεν είναι και τα πιο κατάλληλα πρόσωπα για να φροντίζουν παιδιά, και το γράφω λίγο πιο πάνω το γιατί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,892 μηνύματα.
Γιατι είδες να αναφέρω εσενα πουθενα ονομαστικά ; είπα απλα οτι μ φαίνεται γελοίο και εξηγησα το γιατί ανεξαρτητα τους λογους και ποιος φταίει. Κανεναν απο τους δυο σας δεν ξέρω. Μπορει κάποιος να λέει ψέμματα ή και οχι. Εγω απλα σχολιασα κάτι που βλέπω κατα κορον και ειναι περιεργο κ λυπηρό συνάμα.

Κατα τα αλλα δε πιστευω πως κάποιος ο οποίος ειναι νευρικός σαν άνθρωπος και ευεξαπτος μπορει να κρυφτει τοσα χρόνια μέχρι να κάνετε παιδι.

Απλα κάπου χαθηκε η μπάλα και απο τους δυο σας κουραστήκατε αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο και έχουμε τωρα αυτο το κλίμα.

Κατα τα αλλα διακρίνω μια ειρωνια και μια αυταρχικοτητα στα γραφομενα σου. Μου λες αν δεν το ξέρω... "να σταματησω να χανω χρονο" ... "να πω κατι βοηθητικο για τη περιπτωση" εγω δεν ειμαι εδω δικος σου συμβουλος, ενα ανοιχτο φορουμ ειναι αν θες χρησιμες συμβουλες μπορεις να επισκεφτεις εναν ειδικο που θα πληρωνεται κιολας και οχι μονη σου... οποτε άσε τι ξέρω εγω. Ενημερωσου κ εσυ οτι δεν αλλάζουν μονο "οι κυριοι". Ειναι απο κοινού το έργο. Απλα καποιοι συμφωνω δεν θα ε΄ρεπε να κανουν παιδιά κ να παντρευτουν.
 

noufarogorgona

Νεοφερμένος

Η noufarogorgona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αχ εδώ σας καταλαβαίνω. Έχουμε ξαδέρφη μας που τα πέρασε αυτά με τον απαράδεκτο πρώην σύζυγό της και το σοι του. Πήγαινε η κόρη τους, μικρή τότε, 5 ετών, για σαββατοκύριακο και το παιδί ερχόταν μέσα στα κλάματα, βρώμικο, και παρακαλούσε να μην το ξαναπάνε (την είχε πάρει μια εβδομάδα μια φορά και το παιδί έπαιρνε τηλ κλαίγοντας να πάει η ξαδέρφη μου να το πάρει, το παιδί είχε δηλητηριαστεί από αηδία που του έδωσαν και δεν το έκαναν καν μπάνιο μια εβδομάδα με λεκε από εμετούς και διάρροιες)

Αυτά έγιναν οτο παιδί έγινε 9, είπε ξεκάθαρα στα μούτρα του πατέρα του (αφού γύρισε σπίτι) ότι δεν θέλει να έχει καμία επαφή μαζί του ούτε και με το σόι του, και απλά μετά από κάποιους τσακωμους έβαλε την υπογραφή να έχει η ξαδέρφη μου την πλήρη κηδεμονία. Και από τότε και μάνα και κόρη σώθηκαν. Βρήκε και ένα καλό παιδί και παντρεύτηκε, δέχτηκε κανονικά το κορίτσι ως παιδάκι του και ζουν ευτυχισμένοι στην Αγγλία.

Τώρα για την περίπτωση σου.
Αυτός είναι καλός πατέρας ή όχι;
Γιατί μπορεί να είναι απαράδεκτος σύζυγος αλλά ασχολείται με την μικρή; Ή την θέλει απλά να πουλάει τρέλα και να σου ασκεί πίεση;
Αυτά φοβάμαι κι εγώ 😢😢😢μην περάσει το παιδάκι μου............. Είναι και μικρή ακόμα....
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top