Διατροφικές συνήθειες και ευεξία

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
935BBAC4-FD27-489A-81B3-C0CC0C25F9C6.jpeg
Γλυκές καλημέρες (ναι ναι πριν λίγο αξιώθηκα να φάω πρωινό :P) :morning1:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
View attachment 79215Γλυκές καλημέρες (ναι ναι πριν λίγο αξιώθηκα να φάω πρωινό :P) :morning1:
Αχ το ζηλεψα,πιστευω να αφησες να φαμε και οι υπολοιποι :D
Μιλαμε τα υλικα ομορφα και νοστιμα στη γευση! Τελειο! :clapup: Admire it!
Καλο μεσημερακι Κυριακης! Να περνας ομορφα!:give_rose::clapping:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μεσημεριανο μολις κατι αναμεικτο απο χθες :D επειδη εχω ακομα απο το κοτοπουλο ψητο, δεν εφτιαξα κατι σημερα :P
20210411_141718.jpg

Καλη σας ορεξη και καλο απογευματακι! :D
Να περνατε ομορφα! :clapup:
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Καλημερα και καλά να περασετε

Η ζάχαρη μπαίνει σαν συντηρητικό και μπορείς να την κρατήσεις ακόμα και έξω απο το ψυγειο πάρα πολυ καιρο χωρίς να πάθει το οτιδήποτε.
Τωρα αν δεν βαλεις καθόλου θα διαλέξεις ωριμα φρούτα ,θα βράσεις τα καπάκια απο τα βαζα και θα τα κλείσεις αεροστεγώς και κατευθείαν μόλις κρυώσουν στο ψυγειο .
Μην φοβάσαι δεν παθαινουν τίποτα ,κάνω συχνά με φράουλες και αρκετα βαζα μαλιστα . Τα έχω στο ψυγειο και ποτε δεν μου εχει χαλάσει κάποιο .
Σε αλλα φρούτα βαζω ή σιροπι Αγαύης ή μαυρη ζάχαρη αναλογα τι του ταιριαζει και πόσο ώριμα ειναι τα φρούτα που κάνω .

Καλη επιτυχία !
Ω τι καλά! Στείλε μου μια ευκολη συνταγή με φραουλες αν μπορεις !! Δηλαδή μπορώ την ίδια που ανέβασα αλλά να βάλω φραουλες? Με μέλι γίνεται? Θέλω να αποφυγω τη ζάχαρη!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ω τι καλά! Στείλε μου μια ευκολη συνταγή με φραουλες αν μπορεις !! Δηλαδή μπορώ την ίδια που ανέβασα αλλά να βάλω φραουλες? Με μέλι γίνεται? Θέλω να αποφυγω τη ζάχαρη!
ναι καλε δες :P μαρμελαδα φραουλα χωρις ζαχαρη δεν ξερω αν το ειδες
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
ναι καλε δες :P μαρμελαδα φραουλα χωρις ζαχαρη δεν ξερω αν το ειδες
Δεν το ειδα! Ευχαριστώ!!!
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Ω τι καλά! Στείλε μου μια ευκολη συνταγή με φραουλες αν μπορεις !! Δηλαδή μπορώ την ίδια που ανέβασα αλλά να βάλω φραουλες? Με μέλι γίνεται? Θέλω να αποφυγω τη ζάχαρη!
Το μέλι δεν έχει ουσιαστικές διαφορές από την ζάχαρη, ούτε καν θερμιδικά που καταλαβαίνω ότι σε αυτό σκοπεύεις. Ιδανικά δεν πρέπει να βάλεις κάποιο γλυκαντικό μέσα.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Το μέλι δεν έχει ουσιαστικές διαφορές από την ζάχαρη, ούτε καν θερμιδικά που καταλαβαίνω ότι σε αυτό σκοπεύεις. Ιδανικά δεν πρέπει να βάλεις κάποιο γλυκαντικό μέσα.
Πιο υγιεινό δεν είναι όμως? Οχι δεν το σκέφτομαι από άποψη θερμίδων αυτό...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Πιο υγιεινό δεν είναι όμως? Οχι δεν το σκέφτομαι από άποψη θερμίδων αυτό...
για δες και αυτο,πιστευω απο τη ζαχαρη το μελι εχει περισσοτερα θετικα γενικα ομως οχι για βαση μαρμελαδας μονο
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Πιο υγιεινό δεν είναι όμως? Οχι δεν το σκέφτομαι από άποψη θερμίδων αυτό...
It’s also worth remembering that like other syrups, honey is classed as ‘free’ sugars – the type we are advised to cut back on. If you do prefer honey, try to choose a raw variety, which contains more vitamins, enzymes, antioxidants and nutrients than white sugar and use it in moderation. It is worth remembering, however, that any nutritional benefit from consuming honey is negligible.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ω τι καλά! Στείλε μου μια ευκολη συνταγή με φραουλες αν μπορεις !! Δηλαδή μπορώ την ίδια που ανέβασα αλλά να βάλω φραουλες? Με μέλι γίνεται? Θέλω να αποφυγω τη ζάχαρη!
Συνταγη για μαρμελαδα ?
Της γιαγιά μου ,αξία ανεκτίμητη !!!

1 προς 2 !
Δηλαδή μια ποσότητα φρούτο ,δυο ζάχαρη ,έτσι πάει η κανονική μαρμελάδα και ανάλογα βάζεις μέσα ή φλούδα λεμονάκι ή βανίλια.
Η αληθεια με μελι δεν δοκίμασα ποτέ ,μονο σιρόπι αγαύης και αυτό παλι ανάλογα τα φρούτα ετσι?Ποσο ώριμα είναι .
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Συνταγη για μαρμελαδα ?
Της γιαγιά μου ,αξία ανεκτίμητη !!!

1 προς 2 !
Δηλαδή μια ποσότητα φρούτο ,δυο ζάχαρη ,έτσι πάει η κανονική μαρμελάδα και ανάλογα βάζεις μέσα ή φλούδα λεμονάκι ή βανίλια.
Η αληθεια με μελι δεν δοκίμασα ποτέ ,μονο σιρόπι αγαύης και αυτό παλι ανάλογα τα φρούτα ετσι?Ποσο ώριμα είναι .
Σιρόπι αγάυης... Κοίτα τί μαθαίνει κανείς εδώ!! Ευχαριστώ πολυ!!! :) θα τη φτιάξω κ θα σου πω!! :)
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Πιο υγιεινό δεν είναι όμως? Οχι δεν το σκέφτομαι από άποψη θερμίδων αυτό...
Βάλε λίγο μέλι , ισα για την υφή και πρόσθεσε ζαχαρινη ή στέβια για να την κανεις πιο γλυκιά. Αλλά να προσθέτεις σιγά σιγά και να δοκιμάζεις, ώστε να μη σου βγει πετιμέζι.
Είχε φτιάξει η θεία μου μια φορά και θυμαμαι πως όταν έτυχε και δοκίμασα ήταν πολύ καλή. Βέβαια έχει λίγο πιο νερουλή σύσταση από τις πολύ σφιχτές του εμπορίου, αλλά δε νομίζω ότι είναι θέμα αυτό
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλησπερα σας! :hello:ελπιζω να ειστε καλα.
Μεσημεριανο μολις, γεμιστα με ντοματα σαλατα/φετα και ψωμακι 😃
20210412_142921.jpg


Καλη σας ορεξη και καλο απογευματακι! :hello:να περνατε ομορφα! :clapup:
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αχ!!!
Τι μου κάνεις και εχω πολύ ακόμα να σχολάσω ....

Καλή όρεξη φαίνονται πεντανόστιμα !!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Γεια σας! Σήμερα τι καλο ειχατε? Εγώ μπακαλιάρο με πατατουλες και καρότα στην κατσαρολα και για βραδυνο κριτσινια με ντομάτα και ανθότυρο!
Πεινάω λιγάκι αλλά.... Υπομονή!! :)
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Γεια σας! Σήμερα τι καλο ειχατε? Εγώ μπακαλιάρο με πατατουλες και καρότα στην κατσαρολα και για βραδυνο κριτσινια με ντομάτα και ανθότυρο!
Πεινάω λιγάκι αλλά.... Υπομονή!! :)
Φαε κανένα φρούτο αν δεν την παλεύεις ή καλύτερα ένα γιαούρτι
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Φαε κανένα φρούτο αν δεν την παλεύεις ή καλύτερα ένα γιαούρτι
Αντεχω ακόμα... Αλλά άμα σου πω έχει αδειάσει το ψυγείο.... Ουτε φρουτα εχω,μονο 4 για το πρωινό των παιδιων αυριο ουτε γιαουρτι. Αυριο θα πάω με δυο σελίδες α4... Και τα παιδιά μου φυσικά. Τρέλα γλέντια! :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπόν έχω αλλαγές να σας πω :
Αντικατέστησα το λευκό ψωμί με πολυσπορο, τη ζάχαρη με μέλι, τον εσπρεσσο κ τον γαλλικό με ελληνικό (ο δευτερος με πειραζε στο νευρικό μου συστημα), από αυριο τα δημητριακά με μουσλι και το βουτυρο στο αλειμμα και στα γλυκά με φυστικοβουτυρο. Καλά δεν είναι?
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Γεια σας! Σήμερα τι καλο ειχατε? Εγώ μπακαλιάρο με πατατουλες και καρότα στην κατσαρολα και για βραδυνο κριτσινια με ντομάτα και ανθότυρο!
Πεινάω λιγάκι αλλά.... Υπομονή!! :)
Υπεροχο φαγητο το δικο σου εγω γεμιστα! 😃
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γεια σας! Σήμερα τι καλο ειχατε? Εγώ μπακαλιάρο με πατατουλες και καρότα στην κατσαρολα και για βραδυνο κριτσινια με ντομάτα και ανθότυρο!
Πεινάω λιγάκι αλλά.... Υπομονή!! :)
Ειπαμε μην ξεραθεις και στην πεινα!
Γκουγκλαρε υπαρχουν σνακ διαιτητικα πχ δαμασκηνα αποξηραμενα μπορεις να φας. Ψαξε να δεις σνακ που σε χορταινουν χωρις να παχαινεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αντεχω ακόμα... Αλλά άμα σου πω έχει αδειάσει το ψυγείο.... Ουτε φρουτα εχω,μονο 4 για το πρωινό των παιδιων αυριο ουτε γιαουρτι. Αυριο θα πάω με δυο σελίδες α4... Και τα παιδιά μου φυσικά. Τρέλα γλέντια! :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπόν έχω αλλαγές να σας πω :
Αντικατέστησα το λευκό ψωμί με πολυσπορο, τη ζάχαρη με μέλι, τον εσπρεσσο κ τον γαλλικό με ελληνικό (ο δευτερος με πειραζε στο νευρικό μου συστημα), από αυριο τα δημητριακά με μουσλι και το βουτυρο στο αλειμμα και στα γλυκά με φυστικοβουτυρο. Καλά δεν είναι?
Καλα ειναι. Βλεπεις πως θα παει στο τελος του μηνα και αναλογα το αλλαζεις
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top