Διατροφικές συνήθειες και ευεξία

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Αντεχω ακόμα... Αλλά άμα σου πω έχει αδειάσει το ψυγείο.... Ουτε φρουτα εχω,μονο 4 για το πρωινό των παιδιων αυριο ουτε γιαουρτι. Αυριο θα πάω με δυο σελίδες α4... Και τα παιδιά μου φυσικά. Τρέλα γλέντια! :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπόν έχω αλλαγές να σας πω :
Αντικατέστησα το λευκό ψωμί με πολυσπορο, τη ζάχαρη με μέλι, τον εσπρεσσο κ τον γαλλικό με ελληνικό (ο δευτερος με πειραζε στο νευρικό μου συστημα), από αυριο τα δημητριακά με μουσλι και το βουτυρο στο αλειμμα και στα γλυκά με φυστικοβουτυρο. Καλά δεν είναι?
Ελααα μπράβο!! Για πρώτο στάδιο και για το πόσο αγαπημένα σου ήταν, ναι!! Μπράβο
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντεχω ακόμα... Αλλά άμα σου πω έχει αδειάσει το ψυγείο.... Ουτε φρουτα εχω,μονο 4 για το πρωινό των παιδιων αυριο ουτε γιαουρτι. Αυριο θα πάω με δυο σελίδες α4... Και τα παιδιά μου φυσικά. Τρέλα γλέντια! :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπόν έχω αλλαγές να σας πω :
Αντικατέστησα το λευκό ψωμί με πολυσπορο, τη ζάχαρη με μέλι, τον εσπρεσσο κ τον γαλλικό με ελληνικό (ο δευτερος με πειραζε στο νευρικό μου συστημα), από αυριο τα δημητριακά με μουσλι και το βουτυρο στο αλειμμα και στα γλυκά με φυστικοβουτυρο. Καλά δεν είναι?
Αν αντί για πολυσπορο ξεκινήσεις να παίρνεις και ψωμάκι με αλεύρι ζέας ή ντιγκελ θα δεις απίστευτη διάφορα .

Και γενικά όταν μπλοκάρει ένας μεταβολισμός και δεν χάνεις κιλά αν πας εκεί θα δεις πως θα ξεμπλοκαρεις αμέσως.

Καλή αρχή !!!!
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Υπεροχο φαγητο το δικο σου εγω γεμιστα! 😃
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ειπαμε μην ξεραθεις και στην πεινα!
Γκουγκλαρε υπαρχουν σνακ διαιτητικα πχ δαμασκηνα αποξηραμενα μπορεις να φας. Ψαξε να δεις σνακ που σε χορταινουν χωρις να παχαινεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Καλα ειναι. Βλεπεις πως θα παει στο τελος του μηνα και αναλογα το αλλαζεις
Γεμιστά!!!! Με ρυζι αλλά κ με κιμά! Μ'αρέσουν πολυ!!! Καλοφάγωτα!!!!

Σνακ διαιτητικά? Κοίτα να δεις πόσα έχω μάθει εδώ!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν αντί για πολυσπορο ξεκινήσεις να παίρνεις και ψωμάκι με αλεύρι ζέας ή ντιγκελ θα δεις απίστευτη διάφορα .

Και γενικά όταν μπλοκάρει ένας μεταβολισμός και δεν χάνεις κιλά αν πας εκεί θα δεις πως θα ξεμπλοκαρεις αμέσως.

Καλή αρχή !!!!
Πρώτη φορά τα ακουω αυτά! Θα τα δοκιμάσω! Πάντως τυχαία πήρα κριτσινια Ζέας κ δεν ήξερα τι ήταν, δε ρώτησα κιόλας. Ήταν πολυ νόστιμα!! Θα ψάξω να δω τι είναι αυτά!! Ευχαριστώ! !
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Γεμιστά!!!! Με ρυζι αλλά κ με κιμά! Μ'αρέσουν πολυ!!! Καλοφάγωτα!!!!

Σνακ διαιτητικά? Κοίτα να δεις πόσα έχω μάθει εδώ!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πρώτη φορά τα ακουω αυτά! Θα τα δοκιμάσω! Πάντως τυχαία πήρα κριτσινια Ζέας κ δεν ήξερα τι ήταν, δε ρώτησα κιόλας. Ήταν πολυ νόστιμα!! Θα ψάξω να δω τι είναι αυτά!! Ευχαριστώ! !
Σνακ ναι που σε χορταινουν
Ριξε μια ματια διαλεξε αυτα που προτιμας ως γευση ωστε να τρωγονται ευχαριστα και ετσι χορταινεις και δεν φοβασαι αν πηρες θερμιδες

 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλησπερα σας :hello: ελπιζω να ειστε καλα και να περνατε ωραια :)
Θα προσπαθησω να κανω αυτο το γλυκο το ειδα και μου αρεσε και σαν οψη και σαν γευση απο οτι δειχνει.
Θα σας ανεβασω update :)
01b6d7b74c0489d6aa0fedce2e24f19b.jpg

ετσι δειχνει το φτιαχνουν στην Αγγλια
Jubilee Trifle
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Γεια σας!! Πωπω εβανεσενς τι γλυκο είναι αυτό παναγια μου!! Εγώ πήγα σουπερ σήμερα και πήρα φυστικοβουτυρο και απλό και με γευση κακάο:P λοιπόν τα μικρά τρελάθηκαν. Κομμένη είπα η μερεντα αν κ δεν παιρναμε συχνά! Πήρα μουσλι όλα ωραία!
Προβληματιστηκα με το φυστικοβουτυρο στο εξής : εγώ βουτυρο βάζω κ σε κάποια φαγητά πχ κοτόπουλο η μπιφτέκια. Εκεί δεν μπορώ να το αντικαταστήσω με φυστικοβουτυρο. Η γευση του είναι γλυκιά! Να βαζω λέτε μόνο λάδι στα αλμυρά?

Σήμερα το μενου είχε για μεσημέρι αρακά και για βραδυνο σνίτσελ με σαλάτα!

Εχω απορίες : οι σπόροι chia είναι καλό?
Τους ειδα σε μια συνταγή.

Ξέχασα να σας πω πως πριν λίγο έφτιαξα τη μαρμελαδα φράουλα. Όταν κρυώσει θα σας πω . Νομίζω έβαλα παταπανω μέλι αποοσο έπρεπε γτ όταν τη δοκίμασα μυριζε μέλι υπερτερούσε σε μυρωδιά δηλαδή. Αλλά θα δουμε και κρυα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γεια σας!! Πωπω εβανεσενς τι γλυκο είναι αυτό παναγια μου!! Εγώ πήγα σουπερ σήμερα και πήρα φυστικοβουτυρο και απλό και με γευση κακάο:P λοιπόν τα μικρά τρελάθηκαν. Κομμένη είπα η μερεντα αν κ δεν παιρναμε συχνά! Πήρα μουσλι όλα ωραία!
Προβληματιστηκα με το φυστικοβουτυρο στο εξής : εγώ βουτυρο βάζω κ σε κάποια φαγητά πχ κοτόπουλο η μπιφτέκια. Εκεί δεν μπορώ να το αντικαταστήσω με φυστικοβουτυρο. Η γευση του είναι γλυκιά! Να βαζω λέτε μόνο λάδι στα αλμυρά?

Σήμερα το μενου είχε για μεσημέρι αρακά και για βραδυνο σνίτσελ με σαλάτα!

Εχω απορίες : οι σπόροι chia είναι καλό?
Τους ειδα σε μια συνταγή.

Ξέχασα να σας πω πως πριν λίγο έφτιαξα τη μαρμελαδα φράουλα. Όταν κρυώσει θα σας πω . Νομίζω έβαλα παταπανω μέλι αποοσο έπρεπε γτ όταν τη δοκίμασα μυριζε μέλι υπερτερούσε σε μυρωδιά δηλαδή. Αλλά θα δουμε και κρυα.
Οταν λες στο κοτοπουλο βαζεις βουτυρο τι εννοεις; Στα μπιφτεκια μη βαζεις καθολου βουτυρο ή λαδι. Εχουν λιπος.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Γεια σας!! Πωπω εβανεσενς τι γλυκο είναι αυτό παναγια μου!! Εγώ πήγα σουπερ σήμερα και πήρα φυστικοβουτυρο και απλό και με γευση κακάο:P λοιπόν τα μικρά τρελάθηκαν. Κομμένη είπα η μερεντα αν κ δεν παιρναμε συχνά! Πήρα μουσλι όλα ωραία!
Προβληματιστηκα με το φυστικοβουτυρο στο εξής : εγώ βουτυρο βάζω κ σε κάποια φαγητά πχ κοτόπουλο η μπιφτέκια. Εκεί δεν μπορώ να το αντικαταστήσω με φυστικοβουτυρο. Η γευση του είναι γλυκιά! Να βαζω λέτε μόνο λάδι στα αλμυρά?

Σήμερα το μενου είχε για μεσημέρι αρακά και για βραδυνο σνίτσελ με σαλάτα!

Εχω απορίες : οι σπόροι chia είναι καλό?
Τους ειδα σε μια συνταγή.

Ξέχασα να σας πω πως πριν λίγο έφτιαξα τη μαρμελαδα φράουλα. Όταν κρυώσει θα σας πω . Νομίζω έβαλα παταπανω μέλι αποοσο έπρεπε γτ όταν τη δοκίμασα μυριζε μέλι υπερτερούσε σε μυρωδιά δηλαδή. Αλλά θα δουμε και κρυα.
Μωρε βαζε βουτυρο ελαχιστη ποσοτητα δεν τρωγεται με φυστικοβουτυρο το κοτοπουλο θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε😃😃😃η γιαγια μου μεχρι τα 96 της ετρωγε λουρπακ ασε μας! 😃😃😃εκει που βαζεις βουτυρο ναι βαζε λιγοτερη ποσοτητα. Και θα δεις. Και τη νοστιμαδα δε θα χασεις.
Ωραιος ο αρακας!
Οι σποροι τσια φουσκωνουν αμα καποιος εχει προβλημα ευερεθιστου εντερου καποιες φορες αντενδεικνυται η χρηση τους.
https://www.bovary.gr/health-diary/...s-gia-na-fas-toys-sporoys-chia-poy-tairiazoyn

https://www.iatropedia.gr/diatrofi/min-kanete-pote-afto-to-lathos-me-tous-sporous-chia/40994/amp/

https://blog.doctoranytime.gr/sporoi-chia-idiotites-parenergies/

Το γλυκο αυριο θα το φτιαξω μου λειπουν υλικα. Θα ανεβασω update😃😃😃

Καλο βραδακι.
Ειπαμε αναπροσαρμοζεις τη διατροφη σου βαζοντας λιγοτερο βουτυρο πχ απο οτι συνηθιζες χωρις να χασεις τη νοστιμαδα.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Οταν λες στο κοτοπουλο βαζεις βουτυρο τι εννοεις; Στα μπιφτεκια μη βαζεις καθολου βουτυρο ή λαδι. Εχουν λιπος.
Εχμ... :book: Πάνω στα μπιφτέκακια σε κάθε μπιφτεκάκι έβαζα μια τσιμπια βουτυρο. Το μαλακώνει και το κάνει πολυ νόστιμο. Ενίοτε έβαζα κ μέσα λίγο... Το ίδιο κ στο κοτόπουλο. Από πανω να λιωνει να παιρνει τη βουτυραδα να το πω....
Μου το χε μάθει η μαμά μιας φίλης ...
:redface:

Εντάξει όχι βουτυρο... Αλλά ουτε λάδι? Μόνο περιχυνοντας?:stunned:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εχμ... Πάνω στα μπιφτέκακια σε κάθε μπιφτεκάκι έβαζα μια τσιμπια βουτυρο. Το μαλακώνει και το κάνει πολυ νόστιμο. Ενίοτε έβαζα κ μέσα λίγο... Το ίδιο κ στο κοτόπουλο. Από πανω να λιωνει να παιρνει τη βουτυραδα να το πω....
Μου το χε μάθει η μαμά μιας φίλης ...

Εντάξει όχι βουτυρο... Αλλά ουτε λάδι? Μόνο περιχυνοντας?
Λοιπον βουτυρο εγω εβαζα στο κεικ οχι στο κοτοπουλο μονο λαδι απο πανω λιγο
Στα δε μπιφτεκια βαζω στο τηγανι αμα τα κανω ισα για να μην κολλησουν
Δεν κολυμπανε
Στο φουρνο δεν βαζω βουτυρο στα μπιφτεκια
Βουτυρο θα βαλω στα γλυκα. Στα φαγητα μονο λαδακι και αυτο οσο χρειαζεται χωρις να ειναι υπερβολικο οπως και ο πελτες ντοματας στα κοκκινιστα βαζω φρεσκια ντοματα αλεσμενη αλατι καθολου το εχω κοψει εδω και χρονια
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εχμ... :book: Πάνω στα μπιφτέκακια σε κάθε μπιφτεκάκι έβαζα μια τσιμπια βουτυρο. Το μαλακώνει και το κάνει πολυ νόστιμο. Ενίοτε έβαζα κ μέσα λίγο... Το ίδιο κ στο κοτόπουλο. Από πανω να λιωνει να παιρνει τη βουτυραδα να το πω....
Μου το χε μάθει η μαμά μιας φίλης ...
:redface:

Εντάξει όχι βουτυρο... Αλλά ουτε λάδι? Μόνο περιχυνοντας?:stunned:
αν το έχεις μαρινάρει από πριν, γιατί να βάλεις κάτι έξτρα;
μπορείς να βάζεις λεμόνι από πάνω για να μην ξεραθεί και να έχει και γεύση.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια αλλη τακτικη ειναι να βαλεις μια ντοματα απο πανω ωστε να απορροφησει ολο το ζουμι στο ψησιμο.
Για οσους τους αρεσει η ντοματα ομως και δεν εχουν θεμα.
Αλλα το βουτυρο εγκληματικο
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
@Ariana2018 η γιαγια εβαζε βουτυρο σε ολα τα φαγητα τι ψωμια με μαρμελαδα. Και παντα μα παντα ολα τα φαγητα της τα τσιγαριζε με κρεμμυδι πριν ολα μιλαμε.
Ενταξει ετσι μαγειρευε.
Ακου και το αλλο να γελασεις😃😃😃
Το πρωινο της ηταν καφες ή γαλα με βουτηματα. Και ετρωγε και ψωμακι με μαρμελαδα και το λουρπακ που εγραψα. Και παω μια μερα και βλεπω κατω ενα πιατακι με μπουκιτσες ψωμακι και απο πανω μια σταξια βουτυρο και μαρμελαδα. Λεω τι ναι αυτο? 😃😃😃
Εβαζε και στο σκυλακι φαντασου!
Χαχαχαχαχαχαχα😃😃😃😃😃😃και τα ετρωγε αυτο.
Αλλα ειχε πλακα😃😃😃😃

Λοιπον δεν ηταν υγιεινος τροπος μαγειρεματος. Ομως εφτασε αισιως 96.
Γνωμη μου ο καθενας εχει τον τροπο του να μαγειρευει.
Αν θες υγιεινοτερα θα κανεις αυτα που γραφουν και τα παιδια εδω ελαχιστο ή καθολου βουτυρο και λαδακι ή λεμονι ή ντοματα φρεσκια.
Και θα δεις
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
αν το έχεις μαρινάρει από πριν, γιατί να βάλεις κάτι έξτρα;
μπορείς να βάζεις λεμόνι από πάνω για να μην ξεραθεί και να έχει και γεύση.
Δεν τα μαριναρω συνήθως.. Γι'αυτό...
Με το λεμόνι δεν το ήξερα αυτο
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με ολο τον σεβασμο δεν μπορουμε να βασιστουμε στο μεμονωμενο παραδειγμα της γιαγιας που καλα εκανε και εφτασε τα 96 με λουρπακ.
Αντικειμενικα το βουτυρο ειναι πολυ κακο και μονο καλο θα της κανει να το κοψει ειδικα πανω σε ενα φαγητο που ειναι παντελως αχρηστο και μονο εξτρα θερμιδες δινει.
Επισης προφανως ο καθενας οτι θελει κανει αντιλαμβανομαι απλα επειδη ειναι σε φαση που σκεφτεται υγιεινες επιλογες το λεω.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν τα μαριναρω συνήθως.. Γι'αυτό...
Με το λεμόνι δεν το ήξερα αυτο
Ας πουμε στο ψαρι εγω το ψηνω και στο σερβιρισμα μετα βαζω σε ενα μπολακι λιγο λαδακι λεμονι και ριγανη και το περιχυνω.
Δεν ξερω αν το κανεις
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
@Ariana2018 η γιαγια εβαζε βουτυρο σε ολα τα φαγητα τι ψωμια με μαρμελαδα. Και παντα μα παντα ολα τα φαγητα της τα τσιγαριζε με κρεμμυδι πριν ολα μιλαμε.
Ενταξει ετσι μαγειρευε.
Ακου και το αλλο να γελασεις😃😃😃
Το πρωινο της ηταν καφες ή γαλα με βουτηματα. Και ετρωγε και ψωμακι με μαρμελαδα και το λουρπακ που εγραψα. Και παω μια μερα και βλεπω κατω ενα πιατακι με μπουκιτσες ψωμακι και απο πανω μια σταξια βουτυρο και μαρμελαδα. Λεω τι ναι αυτο? 😃😃😃
Εβαζε και στο σκυλακι φαντασου!
Χαχαχαχαχαχαχα😃😃😃😃😃😃και τα ετρωγε αυτο.
Αλλα ειχε πλακα😃😃😃😃

Λοιπον δεν ηταν υγιεινος τροπος μαγειρεματος. Ομως εφτασε αισιως 96.
Γνωμη μου ο καθενας εχει τον τροπο του να μαγειρευει.
Αν θες υγιεινοτερα θα κανεις αυτα που γραφουν και τα παιδια εδω ελαχιστο ή καθολου βουτυρο και λαδακι ή λεμονι ή ντοματα φρεσκια.
Και θα δεις
Τι να πω τώρα... Αν εξαιρέσουμε το τσιγαρισμα που το κοψα, μάλλον με τη γιαγιά σου θα γινόμασταν και φιλες :redface: :book: Δεν έχω ασχοληθεί γενικά με διατροφή... Οτι ξέρω απο τη μαμά μου. Οκ λεμόνι. Και λάδι μόνο. :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με ολο τον σεβασμο δεν μπορουμε να βασιστουμε στο μεμονωμενο παραδειγμα της γιαγιας που καλα εκανε και εφτασε τα 96 με λουρπακ.
Αντικειμενικα το βουτυρο ειναι πολυ κακο και μονο καλο θα της κανει να το κοψει ειδικα πανω σε ενα φαγητο που ειναι παντελως αχρηστο και μονο εξτρα θερμιδες δινει.
Επισης προφανως ο καθενας οτι θελει κανει αντιλαμβανομαι απλα επειδη ειναι σε φαση που ακεφτεται υγιεινες επιλογες το λεω.
Τα μπιφτέκια και το κοτόπουλο είναι άχρηστα φαγητά? Γιατί?
Οχι καλά κάνετε κανενα θέμα. Μαθαίνω:)
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Με ολο τον σεβασμο δεν μπορουμε να βασιστουμε στο μεμονωμενο παραδειγμα της γιαγιας που καλα εκανε και εφτασε τα 96 με λουρπακ.
Αντικειμενικα το βουτυρο ειναι πολυ κακο και μονο καλο θα της κανει να το κοψει ειδικα πανω σε ενα φαγητο που ειναι παντελως αχρηστο και μονο εξτρα θερμιδες δινει.
Επισης προφανως ο καθενας οτι θελει κανει αντιλαμβανομαι απλα επειδη ειναι σε φαση που ακεφτεται υγιεινες επιλογες το λεω.
Βρε ναι ειπα ηταν ανθυγιεινο ειναι ανθυγιεινο ομως υπαρχει και το becel αμα θελει πιο υγιεινο με ωμεγα 3 κιολας εγω αυτο αγοραζω.
Απλα το παραδειγμα της γιαγιας ηταν χιουμοριστικο και μονο για να ευθυμησουμε. 😃👍
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top