Είσαι περήφανος για τη φυλή σου;

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ειμαστε υπερηφανοι ή να αυτολυπουμαστε για τη φυλη ή το εθνος μας.Κατι το αδιαφορο που ειναι και το σωστο δεν παιζει; Ή απλα ετσι σε βολευει..οταν βλεπεις οτι δεν συμφωνουμε με το κοκορεμα..διοτι κοκορεμα ειναι..να κοτσαρεις την αυτολυπηση σαν αντιβαρο; διοτι εγω πχ πουθενα δεν λεω για αυτολυπηση.
Είδες πουθενά να γράφω «πρέπει;» Γράφω ότι καθένας έχει το δικαίωμα να αισθάνεται περήφανος ή όχι για την καταγωγή του και να μην απολογείται για αυτό. Προσωπικά έγραψα ότι αισθάνομαι περήφανος για πράγματα που πετυχαίνω στη ζωή μου και όχι για την καταγωγή μου. Όμως (και το όμως είναι μεγάλο), δεν μπαίνω στη διαδικασία να κράζω μονίμως την καταγωγή μου και να την θεωρώ υπεύθυνη για όσα άσχημα τυχόν συμβαίνουν στη ζωή μου. Αυτό έγραψα για την αυτολύπηση και δεν σε ανέφερα κάπου.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,052 μηνύματα.
αντιστρέφεται "εσύ γιατί αγαπάς τους γονείς σου; Από τύχη τους έχεις, όλοι είναι υποψήφιοι γονείς σου".
Με τη μανα σου και τον πατερα σου εχεκς.πολυ στενη γενετικη συγγενεια, με τους υπολοιπους λευκους δε μοιραζεστε και τοσα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,869 μηνύματα.
Με τη μανα σου και τον πατερα σου εχεκς.πολυ στενη γενετικη συγγενεια, με τους υπολοιπους λευκους δε μοιραζεστε και τοσα
Είναι και αυτοί όμως τυχαία γονείς μας ναι ή όχι ρε μαν;

Εγώ μιλάω για το επιχείρημα της τυχαιότητας, το οποίο προβάλλεται τόσο συχνά στις μέρες μας και το βρίσκω αστείο. Με τους υπόλοιπους λευκούς μοιραζόμαστε δεσμούς αίματος.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,052 μηνύματα.
Είναι και αυτοί όμως τυχαία γονείς μας ναι ή όχι ρε μαν;

Εγώ μιλάω για το επιχείρημα της τυχαιότητας, το οποίο προβάλλεται τόσο συχνά στις μέρες μας και το βρίσκω αστείο. Με τους υπόλοιπους λευκούς μοιραζόμαστε δεσμούς αίματος.
Ναι ρε η τυχαιοτητα απο μονο της δε στεκει γτ το 80% της ζωης ειναι τυχαιο απλα σου λεω οτι λογικα στεκει περισσοτερο να αγαπας τους γονεις σου απο βιολογικης αποψης παρα το ευρυτατο συνολο που λεγεται λευκη φυλη
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
Το νήμα πρέπει να μετονομαστεί σε:
«Είσαι περήφανος για την καταγωγή σου;
Ρε σάλτα και γ@μήσου.» :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,869 μηνύματα.
Ναι ρε η τυχαιοτητα απο μονο της δε στεκει γτ το 80% της ζωης ειναι τυχαιο απλα σου λεω οτι λογικα στεκει περισσοτερο να αγαπας τους γονεις σου απο βιολογικης αποψης παρα το ευρυτατο συνολο που λεγεται λευκη φυλη
Αυτό εννοείται αλλά ποιος ξέρει, στο μέλλον μπορεί ούτε αυτό να αναγνωρίζεται. Έχουν υπάρξει κάποιες πιο ριζοσπαστικές "προοδευτικές" φωνές που δεν αναγνωρίζουν ούτε το ρόλο του γονέα. Τα παιδιά είναι του "συνόλου" και όχι των γονιών και κάτι τέτοια.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,052 μηνύματα.
Αυτό εννοείται αλλά ποιος ξέρει, στο μέλλον μπορεί ούτε αυτό να αναγνωρίζεται. Έχουν υπάρξει κάποιες πιο ριζοσπαστικές "προοδευτικές" φωνές που δεν αναγνωρίζουν ούτε το ρόλο του γονέα. Τα παιδιά είναι του "συνόλου" και όχι των γονιών και κάτι τέτοια.
Α αυτα τα χω ακουσει σε κατι συγκεκριμενα ρευματα του αναρχισμου αλλα τα θεωρω παντελως αστεια
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Με τη μανα σου και τον πατερα σου εχεκς.πολυ στενη γενετικη συγγενεια, με τους υπολοιπους λευκους δε μοιραζεστε και τοσα

Οι Ευρωπαιοι ειναι τους ολοι τους, λιγο πολυ, συγγενεις , μεταξυ τους. Ολοι στην Ευρωπη καταγομαστε απο τους ιδιους ανθρωπους που ζουσαν στον Μεσαιωνα στην περιοχη. Ολοι εχουμε συγγενικους δεσμους ακομα και με την αριστοκρατια.

Ακομα και Αμερικανοι ευρωπαικης καταγωγης, οπως ο Τραμπ, μπορει να θεωρηθει γενετικα συγγενης με τον Καρολο τον Μεγα. Γενετικα μιλωντας παντα.

Σαφως υπαρχουν υποομαδες γονιδιων που ανευρισκονται συχνοτερα σε συγκεκριμενους πληθυσμους (βλ ομοιοτητα νοτια Ιταλια, Μ. Ασια, Ελλαδα) παρα σε καποιους αλλους.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,492 μηνύματα.
Βασικά το μόνο που λες είναι πως τους γονείς δεν τους αγαπάμε επειδή απλά έχουν έναν τίτλο "γονείς" αλλά για όσα μας προσέφεραν. Ομοίως και εγώ λέω πως κανείς δεν αγαπάει το Έθνος του ή τη Φυλή του επειδή απλά λέγονται Ελλάδα και Λευκή. Τα αγαπάς για την ιστορία τους στους αιώνες, για τα επιτεύγματά τους. Μαθαίνεις από τα λάθη τους (παλεύεις να μην επαναληφθούν ποτέ) και θες να επαναλάβεις τους θριάμβους τους. Τόσο το ελληνικό έθνος όσο και η λευκή φυλή (της οποίας μέλη είναι οι Έλληνες) έχουν ανεξίτηλο αποτύπωμα στην ιστορία του ανθρώπινου είδους.

Το συμπέρασμα πως αν είχα γεννηθεί Τούρκος ή μαύρος δεν θα αγαπούσα τους γονείς μου δεν ξέρω καν από που προέκυψε. Όσο αξίζει ένας μαύρος συνειδητοποιημένος φυλετιστής που αγαπάει την φυλή του δεν αξίζουν εκατό χιλιάδες λευκοί δήθεν προοδευτικοί που δεν αναγνωρίζουν καν τη φυλή τους και που διακωμωδούν όσους την αναγνωρίζουν και την αγαπάνε. Όσο για τους Τούρκους, οι Τούρκοι δεν είχαν ποτέ φυλετική συνείδηση. Είχαν θρησκευτική συνείδηση για αιώνες την οποία ο Μουσταφά Κεμάλ μετέτρεψε σε εθνική το 1922. Και όμως ως λαός έχουν μακράν υψηλότερο εθνικό φρόνημα από τους Έλληνες. Αντιθέτως με πολλά που έχω δει από τους "συνέλληνες" ώρες ώρες θα ευχόμουν να είχα γεννηθεί Τούρκος, με τους Γκρίζους Λύκους τα βρίσκουμε περισσότερο.
Καμια σχεση με αυτα που εγραψα.Πληζ...λεγε οτι θες για την παρτυ σου αλλα εμενα δεν θα με παραποιεις.Βασικα τους αγαπαμε ΟΤΑΝ ειναι καλοι...ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝΟΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥς.
Κια βεβαια ανετα μπορουμε να ειμαστε υπερηφανοι αν ειναι ωραιοι και σωστοι γονεις και μας μεγαλωσαν αναλογα..ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΦΥΛΗΣ Ή ΕΘΝΟΥΣ ΚΑΘΩΣ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΠΙΠΙΛΙΣΜΑ ΔΑΧΤΥΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΚΑΠΟΤΕ.
Και σταματα να παραποιεις το συμπαν.

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΑΜΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ.
ΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙς ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΥΡΚΟΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΑΓΕΣ; ΘΑ ΗΣΟΥΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΣΟΥ ΝΑΙ Ή ΟΥ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είδες πουθενά να γράφω «πρέπει;» Γράφω ότι καθένας έχει το δικαίωμα να αισθάνεται περήφανος ή όχι για την καταγωγή του και να μην απολογείται για αυτό. Προσωπικά έγραψα ότι αισθάνομαι περήφανος για πράγματα που πετυχαίνω στη ζωή μου και όχι για την καταγωγή μου. Όμως (και το όμως είναι μεγάλο), δεν μπαίνω στη διαδικασία να κράζω μονίμως την καταγωγή μου και να την θεωρώ υπεύθυνη για όσα άσχημα τυχόν συμβαίνουν στη ζωή μου. Αυτό έγραψα για την αυτολύπηση και δεν σε ανέφερα κάπου.
Ο καθενας εχει δικαιωμα να λεει επισης οτι βλακεια του κατεβει..αυτο δεν παυει να το καθιστα ΜΗ βλακεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

. Αυτό έγραψα για την αυτολύπηση και δεν σε ανέφερα κάπου.
Συμφωνω σε αυτο που λες.Στο μεταξυ σαφως δεν ανεφερες εμενα καπου γιατι ποτε δεν το εχω κανει ΑΛΛΑ εχετε την ταση να το λετε για αλλους που δεν το κανουν//ή μπορει να φαινεται οτι το κανουν απλα επειδη καποιοι ΜΑΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΟ ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΝΝΟΩ.
Η ΔΡΑΣΗ ΦΕΡΝΕΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ.

Και βασικα δεν πιστευω οτι οι περισσοτεροι ΕΔΩ που λενε κατι κακο για την καταγωγη ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ..ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΜΠΟΥΧΤΗΣΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΝΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΟΣΩΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΥΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ,ΓΙΑ ΤΟ ΕΘΝΟΣ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΥΛΗ,,ΓΙΑ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ.

Δηλαδη οκ..οχι αλλο καρβουνο.

Απλα η δραση φερνει αντιδραση.

Αν δεν εισαι σε θεση να το καταλαβεις...κατι κανεις λαθος.,
ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΝ.ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΗΝ ΤΟΣΗ ΜΑΛΑΚΙΝΣΗ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ/
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Είσαι περήφανος που η ομάδα σου παίρνει καθε χρόνο πρωτάθλημα?
-ναι
Να μήν είσαι γιατί αυτό είναι τοξικό και στεναχωρείς τους οπαδούς των άλλων ομάδων.

για άλλη μια φορά ο νιχιλισμός και η μαυρίλα στα καλύτερα του.
οι Dementors του φόρουμ ρουφάνε την χαρά και τα αισθήματα μας
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,333 μηνύματα.
Έχουν πλάκα μερικοί( δεν αναφέρομαι σε κανένα από τους προλαλησαντες .. Γενικά μιλάω)... " Είμαι , λέει, περήφανος για την φυλετική / εθνική μου καταγωγή "


Στο μεταξύ κατακρεουργει τη γλώσσα, δεν έχει ιδέα για την ιστορία του προγονικου παρελθόντος παρά μόνο μια ασαφή εικόνα, βρίζει και περιφρονεί, καθότι "ανώτερος"ο, τι διαφορετικό κινείται, υμνεί θεωρητικά την ορθοδοξία που κυλάει στις φλέβες του και ας μην έχει κάνει βίωμα καμια από τις διδαχές του ορθόδοξου τρόπου ζωής στην πράξη. Κλπ

Τελικά για τι ακριβώς είναι υπερήφανος;για τα βιολογικά εξωτερικά γνωρίσματα ; γιατί στην πράξη με τον τρόπο που ενεργεί και σκέφτεται δείχνει πλήρη αδιαφορία για τη μεσογειακή φυλή στην οποία ανήκει ως εκπρόσωπος της ελληνικής του προέλευσης

Να χαμε να λέγαμε
Υπερηφάνεια του κωλου

Με την ίδια λογική οι περισσότεροι εδώ μέσα το παίζουν φιλάνθρωποι από το καναπέ του σπιτιού τους όμως δεν έχουν δώσει ούτε 1€ ώστε να ενισχύσουν τις ομάδες που με τοσο απόγνωση υπερασπίζονται (πχ πρόσφυγες).
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,931 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,633 μηνύματα.
Η αξία δεν κληρονομείται ούτε μεταφέρεται φυλετικά.
Δεν μπορεί να ατομικά επιτεύγματα για τα οποία κάποιος μπορεί να νοιώθει υπερήφανος να γίνονται αντιληπτά ως αιτίες εθνικής / φυλετικής υπερηφάνειας.
Υπερήφανος μπορεί να νιώθει κανείς μόνο για όσα έχει επιτύχει σε ατομικό επίπεδο.
Στην περίπτωση που είναι γέννημα ενός λαού που ιστορικά έχει προσφέρει τα μέγιστα στην πρόοδο ενός μεγαλύτερου συνόλου είναι απλά τυχερός που έτυχε να γεννηθεί σε συγκεκριμένη χώρο χρονική τοποθέτηση
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,869 μηνύματα.
Τα επιτεύγματα είναι και συλλογικά και ατομικά. Ο Μέγας Αλέξανδρος δεν θα θεωρούνταν μέγας αν δεν είχε στρατιώτες με ατσαλένια θέληση. Ο Σωκράτης δεν θα θεωρούνταν φιλόσοφος αν δεν ζούσε σε μια ευνομούμενη πολιτεία της εποχής όπου όλοι μαζί λειτουργούσαν αρμονικά με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν κάτι τόσο όμορφο. Καμμιά φορά οι "κομπάρσοι" στην ιστορία είναι αυτοί που βοηθούν τον πρωταγωνιστή να αναδειχθεί και να ξεχωρίσει. Αλλά ποτέ δεν τους δίνεται η πρέπουσα σημασία.

Όπως σε μια οικογένεια η νέα γενιά έχει την ηθική υποχρέωση να διαφυλάξει τα κειμήλια των παλαιότερων και τα δίνει σημασία έτσι και εδώ η κάθε εθνικότητα ή η κάθε φυλή έχει την ηθική υποχρέωση να προφυλάξει τα κεκτημένα των παλαιότερων. Έχουμε χρέος να μην χαθούμε και να μη ξεχάσουμε το ποιοι είμαστε. Η καρδιά της λευκής φυλής χτυπάει στη Ρώμη και στην Αθήνα. Αυτές είναι οι δύο Μέκκα της ευρωπαϊκής λευκής φυλής.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,931 μηνύματα.

 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
Δεν μπορεί να ατομικά επιτεύγματα για τα οποία κάποιος μπορεί να νοιώθει υπερήφανος να γίνονται αντιληπτά ως αιτίες εθνικής / φυλετικής υπερηφάνειας.
Υπερήφανος μπορεί να νιώθει κανείς μόνο για όσα έχει επιτύχει σε ατομικό επίπεδο.
Μπορεί κάποιος να αισθάνεται περήφανος για όλα αυτά. Απόδειξη; Ότι το κάνουν τόσα άτομα στον κόσμο.
Ο μεγάλος Γιουνγκ είχε μιλήσει για την έννοια του συλλογικού ασυνείδητου. Όπως το ατομικό ασυνείδητο είναι ένας «τόπος» στον οποίο συγκεντρώνονται απωθημένα τραύματα, επιθυμίες, μνήμες κ.λπ., το αντίστοιχο συμβαίνει και συλλογικά. Θεωρούσε ότι τέτοια «συλλογική ψυχή» διαθέτουν τα έθνη, οι κοινωνίες και άλλα μεγάλα και ισχυρά σύνολα, όπως και η ίδια η ανθρωπότητα.
Βέβαια στον σύγχρονο κόσμο, που έχει βυθιστεί στα δίχτυα του μηχανιστικού θετικισμού και που απορρίπτει ακόμα και αυτήν την έννοια της ψυχής, τέτοιες ιδέες χαρακτηρίζονται από γραφικές έως και αντιεπιστημονικές.
Ας είναι. Σε πείσμα όλων, πάντοτε θα υπάρχουν άνθρωποι που θα νοηματοδοτούν τη ζωή τους βάσει μίας υπερβατικής αιτιοκρατίας και όχι της νιχιλιστικής τυχαιότητας.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,633 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να αισθάνεται περήφανος για όλα αυτά. Απόδειξη; Ότι το κάνουν τόσα άτομα στον κόσμο.
Ο μεγάλος Γιουνγκ είχε μιλήσει για την έννοια του συλλογικού ασυνείδητου. Όπως το ατομικό ασυνείδητο είναι ένας «τόπος» στον οποίο συγκεντρώνονται απωθημένα τραύματα, επιθυμίες, μνήμες κ.λπ., το αντίστοιχο συμβαίνει και συλλογικά. Θεωρούσε ότι τέτοια «συλλογική ψυχή» διαθέτουν τα έθνη, οι κοινωνίες και άλλα μεγάλα και ισχυρά σύνολα, όπως και η ίδια η ανθρωπότητα.
Βέβαια στον σύγχρονο κόσμο, που έχει βυθιστεί στα δίχτυα του μηχανιστικού θετικισμού και που απορρίπτει ακόμα και αυτήν την έννοια της ψυχής, τέτοιες ιδέες χαρακτηρίζονται από γραφικές έως και αντιεπιστημονικές.
Ας είναι. Σε πείσμα όλων, πάντοτε θα υπάρχουν άνθρωποι που θα νοηματοδοτούν τη ζωή τους βάσει μίας υπερβατικής αιτιοκρατίας και όχι της νιχιλιστικής τυχαιότητας.
Το αρχικό ερώτημα θα έπρεπε να αλλάξει βάσει της απάντησης σου, δεδομένου ότι είναι πολυ γενικό.....αναφέρεται στη λευκή φυλή εν γένει; όσα λες θα ταίριαζαν καλύτερα σε θεματολογία που άπτεται σε θέματα εθνικής υπερηφάνειας.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,492 μηνύματα.
Είσαι περήφανος που η ομάδα σου παίρνει καθε χρόνο πρωτάθλημα?
-ναι
Εισαι υπερηφανος για τον ΑΒ βασιλοπουλο ή τον Σκλαβενιτη; Γιατι αυτο ειναι οι ομαδες...ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ.
Κια βεβαια μπορεις να εισαι υπερηφανος για οτι θες...αλλα καλο θα ηταν να εισαι υπερηφανος για τις πραξεις σου..και οχι για κατορθωματα αλλων..Οταν εισαι υπερηφανος για κατι που δεν ευθυνεσαι..βασικα ειναι κοκορεμα και αισθημα ανωτεροτητας που για καποιον λογο τον χρειαζεσαι.Απλα πραγματακια.

Εγω αυτο λεω και καμια μιζερια δεν εχει αυτο!

Κανε κατι καλο και σωστο και κατσε και υπερηφανευσου οσο θες... μαζι σου.
Οταν επαφιεσαι στους αλλους για να νιωσεις το συναισθημα της υπερηφανειας..μαλλον δεν εχεις κανει ΕΣΥ κατι για να υπερηφανευεσαι .Οποτε υπερηφανευεσαι για κατορτθωματα αλλων.Κοκορεμα δηλαδη ανευ λογου και αιτιας.,


Κια μπορω και να το κρινω.Κια βεβαια καμια μιζερια.Εχω λογους να υπερηφανευομαι αλλα για πραγματα που ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ.Και πιστεψε με..αυτο ΑΞΙΖΕΙ.:thumbup:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,931 μηνύματα.
Θεωρώ την ταπεινοφροσύνη πολύ σημαντικότερη από την υπερηφάνια.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Όπως σε μια οικογένεια η νέα γενιά έχει την ηθική υποχρέωση να διαφυλάξει τα κειμήλια των παλαιότερων και τα δίνει σημασία έτσι και εδώ η κάθε εθνικότητα ή η κάθε φυλή έχει την ηθική υποχρέωση να προφυλάξει τα κεκτημένα των παλαιότερων. Έχουμε χρέος να μην χαθούμε και να μη ξεχάσουμε το ποιοι είμαστε. Η καρδιά της λευκής φυλής χτυπάει στη Ρώμη και στην Αθήνα. Αυτές είναι οι δύο Μέκκα της ευρωπαϊκής λευκής φυλής.

Έχουμε πέσει στην παγίδα ότι είμαστε καθαρή Ελληνική φυλή απόγονοι των αρχαίων και αυτό μας έχει οδηγήσει από το κακό στο χειρότερο. Η άποψη αυτή προπαγανδίζεται έντονα τον τελευταίο καιρό από κάποιους youtubers αποβλακώνοντας περισσότερο τους αναγνώστες τους. Η Λευκή φυλή έχει παρακλάδια, η κατά κανόνα Ελληνική είναι η Μεσογειακή που δεν υπάρχει μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλες τις χώρες γύρω από την Μεσόγειο. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει μόνο η Μεσογειακή υποφυλή αλλά όλα τα παρακλάδια της λευκής (πλην την Νορδικής και Βαλτικής, υποφυλές του βορρά), κάθε μέρος σε διαφορετικές αναλογίες. Στην Κρήτη δηλαδή πέρα από την Μεσογειακή υπάρχει και η Αρμενική που την συναντάμε στην βόρεια Ελλάδα με προέλευση από Πόντο και πέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top